01/07/2010 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεγχος του ΣΔΟΕ στην ΠΝΟ (!!!)

Έλεγχο στα οικονομικά της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας (ΠΝΟ) διενήργησαν σήμερα ελεγκτές του ΣΔΟΕ.

Μετά από συνάντηση με το γραμματέα της ΠΝΟ Γιάννη Χαλά, δόθηκε εντολή στους υπαλλήλους να διαθέσουν όλα τα στοιχεία και τα έγγραφα που επρόκειτο να τους ζητηθούν.

Τονίζεται ότι για πρώτη φορά γίνεται έλεγχος του ΣΔΟΕ στις υπηρεσίες στην ΠΝΟ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Genopistis avatar
    Genopistis 01/07/2010 18:10:10

    Να ακολουθήσει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ με το βεβαρυμμένο παρελθόν φοροδιαφυγής με χρήση πλαστών τιμολογίων.
    Η υπερκομματική συνδικαλιστική μαφία με κάλυψη των εκάστοτε κυβερνώντων αποκαλύπτεται στο παρακάτω δημοσίευμα στο ΠΑΡΟΝ.

    19/04/2009
    Πλαστά τιμολόγια 139.770 ευρώ βρήκε το ΣΔΟΕ στη ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ!
    Έχουν παραπεμφθεί σε δίκη, που συνεχώς αναβάλλεται, ο πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ομοσπονδίας

    Από το 2005 έχουν παραπεμφθεί να δικαστούν ο τότε πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ Ν. Πιλαλίδης και Παν. Λόφτσαλης, κατηγορούμενοι για φοροδιαφυγή με χρήση πλαστών τιμολογίων, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει η δίκη τους γιατί συνεχώς… αναβάλλεται! Και η παραγραφή είναι προ των πυλών…
    Οι δύο συνδικαλιστές έφτασαν στο εδώλιο μετά την αναφορά του βουλευτή της ΝΔ Νίκου Νικολόπουλου στις 25/8/2004 προς τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, για δημοσίευμα του «Π». Συγκεκριμένα το «Π» είχε γράψει:
    «Πλαστά τιμολόγια δεκάδων εκατομμυρίων δραχμών εντόπισε το ΣΔΟΕ σε μεγάλη τριτοβάθμια συνδικαλιστική οργάνωση. Δεν ξέρω αν η υπόθεση θα πάρει διαστάσεις. Μάλλον θα μπει στο ράφι. Αν μάλιστα η ηγεσία της δείξει ότι είναι καλό παιδί, τότε είναι βέβαιο το κουκούλωμα.».
    Μετά την αναφορά του βουλευτή επενέβη το ΣΔΟΕ που έκανε. φύλλο και φτερό τα τιμολόγια της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ. Ο έλεγχος αποκάλυψε ότι τιμολόγια ύψους 139.730 ευρώ ήταν πλασματικά και φυσικά οι δαπάνες δεν είχαν γίνει!
    Τα τιμολόγια είχαν την επωνυμία της επιχείρησης του Αντώνη Ντασκαγιάννη, ο οποίος σε σχετική ερώτηση των επιθεωρητών του ΣΔΟΕ, δήλωσε ότι έχει άγνοια για τα τιμολόγια αυτά.
    Τα τιμολόγια αυτά ήταν:
    . 73/10/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 76/21/12/2001 αξίας 5.492.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 80/28/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 92/18/12/2001 αξίας 1.711.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 93/21/12/2001 αξίας 5.310.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    ήτοι συνολικά σε δραχμές 47.613.000 και σε ευρώ 139.770,00 ευρώ!
    Αρχικά η δίκη ήταν να γίνει το 2005. Πήρε αναβολή για τις αρχές του 2007, μετά άλλη αναβολή για 31/3/08 και τέλος τρίτη αναβολή για την 5η Μαΐου 2009.
    Να σημειώσουμε ότι ο εκ των κατηγορουμένων Π. Λόφτσαλης έχει τοποθετηθεί αντιπρόεδρος του Ταμείου Ασφάλισης Υπαλλήλων Τραπεζών και Επιχειρήσεων Κοινής Ωφέλειας (ΤΑΥΤΕΚΩ).

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Genopistis 01/07/2010 21:06:54

      σιγά σιγά θα μας πουν ότι το ΣΔΟΕ θα δει και τα τιμολόγια της ΓΣΕΕ πχ ... η χώρα που ανακαλύπτει καθημερινά τον τροχό...

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/07/2010 19:43:40

    Άρχισε ο εκφοβισμός στους συνδικαλιστές

  3. deldio avatar
    deldio 01/07/2010 20:38:22

    Μετά τη γκαιμπελική προπαγάνδα των ΒΡΩΜΟΚΆΝΑΛΩΝ της ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ τύπου MEGA, ANT1, SKY κλπ, των "απλών ταξιδιωτών" που "υπέφεραν" στο λιμάνι και της καταδίκης του αγώνα των ναυτεργατών από τα κόμματα, ήλθε και η σειρά του Σ.Δ.Ο.Ε. να κάνει έρευνα στην Π.Ν.Ο. για να κάμψουν τον αγώνα τους. Ξέρετε, την ίδια έρευνα που έκανε το Σ.Δ.Ο.Ε. στον Τσοχατζόπουλο, στον Τσουκάτο, στη SIEMENS, στα δομημένα ομόλογα, στους μεγαλογιατρούς του Κολωνακίου κλπ. Ε ρε ξύλο που θέλει η χούντα!

    • δημης avatar
      δημης @ deldio 01/07/2010 21:24:22

      Γειά στο στόμα σου !!!!

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ deldio 02/07/2010 01:24:55

      να μας γραφετε.

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 22:40:26

    Εγώ αν δεν δω τυχαίους ΚΛΗΡΩΤΟΥΣ πολίτες, επιτροπές δηλαδή, να ΔΙΟΙΚΟΥΝ πολιτικά αυτές τις υπηρεσίες ελέγχου, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ τίποτε.

    Τι να πιστέψω; Στην ακεραιότητα του κάθε διορισμένου ελεγκτή;

    Το άλλο με τον Τοτό...

    Θραξ Αναρμόδιος

  5. armageddon avatar
    armageddon 02/07/2010 12:32:17

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΥΛΑΚΗ.ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ,
    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΛΑΣΤΕ .