27/05/2010 11:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεγχος του ΣΔΟΕ στην Ζήμενς

Νέα στοιχεία για τις δοσοληψίες υπουργών και πολιτικών με την Ζήμενς παραλαμβάνει σήμερα από την έδρα της εταιρείας στο Μαρούσι, η υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων του υπουργείου Οικονομικών (πρωην ΣΔΟΕ), κατόπιν αιτήματος της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής

 Σύμφωνα με πληροφορίες θα διασκεδάσουμε πολύ  με γνωστούς συναδέλφους του κ. Μαντέλη στην κυβέρνηση Σημίτη.

Όπως αποκαλύφθηκε χθες στην εξεταστική της Βουλής, σε λογαριασμό της Ζήμενς υπάρχουν 12 ονόματα πολιτικών, που έχουν πάρει δωρεάν οικιακές συσκευές και τις πλήρωσε ο κος Χριστοφορακος από τη Siemens.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 27/05/2010 11:39:19

    Απο τους ενεργους του ΠΑΣΟΚ ειναι κανεις? Η μαθαινουμε μονο για οσους αποστρατευτηκαν?

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 27/05/2010 11:41:31

    Για τους 40 δημοσιογράφους που τύγχαναν χορηγίας από τη Ζήμενς, πότε θα μάθουμε;

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 27/05/2010 11:50:08

    Κανείς δεν αμφισβητεί την corporate βρωμιά που κυριαρχεί σήμερα στον πλανήτη αλλά μήπως πλέον πρέπει να δούμε και το συμφέρον μας μέσω της παραμονής μεγάλων εταιρειών στη χώρα μας;

    Η Siemens αναγκάστηκε να λαδώνει πολιτικούς γιατί αυτή είναι η συνήθης πρακτική στην Ελλάδα. Οι πολιτικοί και τα κόμματα τα παίρνουν και αυτός είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις business στην Ελλάδα. Σίγουρα αυτό πρέπει να αλλάξει για να πάμε μπροστά αλλά με το να χτυπάμε συνέχεια μία εταιρεία ενώ όλες κάνουν το ίδιο για να επιβιώσουν και οταν μάλιστα αυτή είναι του μεγέθους και του βάρους της Siemens τι όφελος θα έχει η χώρα;

    Δεν θέλει και πολύ να τα μαζέψει και να πάει και αυτή στη Τουρκία ή στα Σκόπια όπως πολλές άλλες πολυεθνικές εταιρείες. Τότε ποιος θα προσλάβει το εξειδικευμένο προσωπικό της; Η βουλή;

    • Nancy avatar
      Nancy @ Αγανάκτηση 27/05/2010 11:58:28

      ΄Η ο Ρόκκος?

      • Nancy avatar
        Nancy @ Nancy 27/05/2010 11:59:56

        που έχει και το know how.

    • man8os avatar
      man8os @ Αγανάκτηση 27/05/2010 12:00:33

      Δεν επιτηθεμεθα στη Ζημενς.Αυτοι εκαναν την δουλεια τους. Αυτοι ομως που υπεκυψαν στον πειρασμο πρεπει να πληρωσουν. Δεν κατηγορω την Ζημενς που λαδωσε. Αυτο ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Κατηγορω ομως οσους τα πηραν γιατι δειχνει αηθια και ξεδιαντροπια. Φυσικα ειναι και ξεπλυμα μαυρου χρηματος και φοροδιαφυγη.

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Αγανάκτηση 27/05/2010 15:28:22

      Πόσα εργοστάσια έχει τώρα η ζημενς στην Ελλάδα;
      Απ: Όσα και η Ιντρακομ... κανένα. Χο χο χο!
      Για του στραβού το δίκιο, όταν γινότανε το πάρτυ με τον ΟΤΕ στην Παιανία δουλεύανε τρεις βάρδιες. Βέβαια αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε γεμίσει ISDN όταν ο υπόλοιπος κόσμος βάδιζε στο ADSL.

  4. skosto avatar
    skosto 27/05/2010 12:07:11

    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ!!
    ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΟΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΙΣ ΣΤΟ ΚΡΥΟΝΕΡΙ.........ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ !!

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 27/05/2010 13:23:31

    Η Ζίμενς έπεσε στη γούβα. Γούβα σαν την Κούβα! Σα Ντατσούν χωρίς αναρτήσεις. Έδωσε, έδωσε, κι αυτοί δεν χορταίνανε. Παντού στην υφήλιο λάδωνε, αλλά πουθενά αλλού δεν χρειάστηκε να δώσει τόσο πολλές μίζες για τόσα (μόνον) έργα. Οι μάγκες μας κατέστρεψαν την πιάτσα.

  6. δημης avatar
    δημης 28/05/2010 00:33:41

    Η όλη ιστορία μου φαίνεται στημένη...
    1.Απομάκρυνση της προσοχής από τα ψιλά γράμματα του μνημονίου ...
    2.θυσία του πιονιού για να σωθεί η βασίλισσα ...
    3.Ο κατά πολύ μικρότερος κουρνιαχτός από τις υποθέσεις μεγαλύτερων σκανδάλων...
    Ασ προσπαθήσουμε να τραβήξουμε την προσοχήμας από τα φλάς.