02/05/2009 01:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτη σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου για τον ιό

(Ανανεωμένο) Υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή και τη συμμετοχή των υπουργών Εσωτερικών, Υγείας και Παιδείας πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου για την εκτίμηση της κατάστασης και το συντονισμό της δράσης σχετικά με το θέμα του "νέου ιού της γρίπης".

Μετά τη σύσκεψη ο κ. Αβραμόπουλος εμφανίσθηκε καθησυχαστικός και δήλωσε οτι δεν υπάρχει κανένα κρούσμα μέχρι στιγμής στην Ελλάδα. Σημείωσε ωστόσο πως ο ιός δεν έχει σύνορα και γι' αυτό η χώρα βρίσκεται σε ετοιμότητα. Στην σύσκεψη αποφασίσθηκε η αυστηροποίηση των ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας και να αρχίσει ενημέρωση στα σχολεία, με εγκυκλίους από το υπουργείο Παιδείας, αφού η υγιεινή ξεκινάει από το σπίτι. Σε ό,τι αφορά την επάρκεια σε φάρμακα, ο υπουργός Υγείας ανέφερε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Διαψεύδεται δημοσίευμα

Στο μεταξύ, το υπουργείο Υγείας διέψευσε δημοσίευμα της αγγλικής SUN, σύμφωνα με το οποίο νοσηλεύεται στην Ελλάδα Ελληνοβρετανίδα με ύποπτο κρούσμα της νέας γρίπης. Σύμφωνα με το υπουργείο «η Ελληνοβρετανίδα, στην οποία αναφέρεται η εφημερίδα, προσήλθε στο Κέντρο Υγείας Καλυβίων, προχθές Πέμπτη αργά το βράδυ με δυνατή γρίπη. Η Ιατρός Υπηρεσίας του Κέντρου Υγείας, επικοινώνησε με το νοσοκομείο αναφοράς Σισμανόγλειο, όπου και μετέβη για εξετάσεις. Μετά από εξέτασή της δεν διαπιστώθηκε υποψία για τη συγκεκριμένη γρίπη και μετά από συνεννόηση του Νοσοκομείου με το ΚΕΕΛΠΝΟ και το Ινστιτούτο Pasteur της συστήθηκε φαρμακευτική αγωγή για την κοινή γρίπη και της ζητήθηκε να επικοινωνήσει με το νοσοκομείο εντός 48 ωρών. Η βρετανίδα υπήκοος σήμερα είναι απύρετη και καλά στην υγεία της».

Νέα μέτρα

Η Επιτροπή Νοσοκομειακών Λοιμώξεων αποφάσισε τη λήψη νέων μέτρων στην περίπτωση που προσέρχονται ύποπτα κρούσματα στα νοσοκομεία. Στο πλαίσιο αυτό, θα πραγματοποιείται η εξέταση κάθε ασθενούς ο οποίος πιθανώς να έχει προσβληθεί από τον ιό σε ξεχωριστό θάλαμο από ομάδα γιατρών που θα φορούν ειδικές στολές ενώ, αν κρίνεται απαραίτητο, ο ασθενής θα μεταφέρεται στα «νοσοκομεία αναφοράς», τα οποία διαθέτουν ειδικούς θαλάμους αρνητικής πίεσης. Τα νοσοκομεία αυτά είναι το «Σισμανόγλειο» και το «Σωτηρία» στην Αθήνα και το ΑΧΕΠΑ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ) απαγόρευσε με ειδική εγκύκλιό του την εξαγωγή των αντι-ιικών φαρμάκων, προκειμένου να εξασφαλιστούν τα αποθέματα της χώρας.

(πηγές ΑΠΕ, in.gr)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 02:15:06

    ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

    Η έλλειψη καθαριότητας στα δημόσια δημοτικά και νηπιαγωγεία είναι το βασικότερό τους μειονέκτημα.

    Δεν ξέρω ποιός ευθύνεται γι΄αυτό. Δεν ξέρω, ποιός καθορίζει τα σχετικά κονδύλια για την καθαριότητα στα σχολεία, ώστε να υπάρχει καθαρίστρια που φροντίζει τις τουαλέτες. Ξέρω, όμως, ότι από τις τουαλέτες μεταδίδονται οι ιώσεις κι άλλα επικίνδυνα και λοιμώδη νοσήματα (μηνιγγίτιδες,….).

    Αν μάλιστα, συνδυαστεί, ή έλλειψη καθαριότητας, με την παντελή έλλειψη συνεχούς παρουσίας , εξειδικευμένου ιατρικού προσωπικού (έστω και μίας νοσοκόμας), καθιστά τα δημόσια σχολεία, χώρους εξαιρετικά ανθυγιεινούς κι , ως εκ τούτου επικίνδυνους, για τα παιδιά!

    Νομίζω, ότι η ουσιαστική μέριμνα για την παιδεία, από τον παράγοντα υγεία, πρέπει να ξεκινήσει!

    Οι διορισμοί μόνιμης παρουσίας στα σχολεία, μίας νοσοκόμας και μίας καθαρίστριας, είναι επιβεβλημένοι εν΄έτει 2009!

  2. skoupologos avatar
    skoupologos 02/05/2009 02:35:25

    ebalan ka8aristries me diorismous se arketa sxoleia. monimes.
    omws 8a htan kalytera na analaboun sytnergeia ka8arismou. me meiodotikous diagwnismous klp.

    8a htan pio ka8ara ta sxoleia

  3. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 02:40:23

    Τότε τα παιδάκια, γιατί συχαίνονται να πάνε στις τουαλέττες των σχολείων τους;...γιατί κολλάνε γαστρεντερικές κα ιώσεις συνεχώς;

    ΟΛΑ εκ του αποτελέσματος κρίνονται!

    ...κι η ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΗ!

  4. skoupologos avatar
    skoupologos 02/05/2009 02:50:19

    ta paidakia sixainontai genika, otidhpote de xrhsimopoieitai MONO apo ayta. opws sixainesai ki esy... ki egw.. ki oloi mas!

  5. skoupologos avatar
    skoupologos 02/05/2009 02:51:46

    molis paei o prwtos sthn toualeta, oloi oi alloi katourane apo makrya... gia na mhn akoumphsoun th lekanh. ki etsi plhmmyrizei olos o xwros...

    arketa kanoun thn anagkh tous sto KALA8AKI!!!!!!

  6. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 02:54:00

    Τα παιδάκια έχουν αισθητήρια..ξύπνια!
    Οτι βρωμάει, το αποφεύγουν, το συχαίνονται!
    Αυτό θα πει και παιδική αθωότητα....

  7. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 02/05/2009 06:23:34

    Ολοι έχουμε πάει σχολείο. Επιχειρήματα του επιπέδου ότι "τα παιδάκια σιχαίνονται στις τουαλέτες" είναι για το ...λούτσο !
    Οι μειοδοτικοί διαγωνισμοί για καθημερινές υπηρεσίες στο δημόσιο είναι σαν τη κομματικοποίηση. Λαμογιοποιούν τη διοίκηση με μίζες και βολεύουν ανευθυνοϋπεύθυνους σε διευθυντικές θέσεις.
    Αν δεν μπορείς κύριε, ή κυρία να διαχειριστείς ούτε την καθαριότητα στις τουαλέτες του σχολειού σου καλύτερα να περιοριστείς στα διδακτικά σου καθήκοντα. Αυτή την ευελιξία αν δεν την έχουμε να την ...κατακτήσουμε, γκέγκε ?

  8. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 02/05/2009 06:28:29

    Για να μη ρίξω και το ζουμερό απόσπασμα απ' την προηγούμενη ανάρτηση.
    "Έχει γίνει προφανές ότι η διαφθορά, μεγαλύνει την ανικανότητα, και η ανικανότητα την διαφθορά, και αυτή η άρρωστη σχέση είναι συνυφασμένη με τη διαπλοκή. Όταν μπορείς να λαδώσεις για να λύσεις ένα πρόβλημα, δεν λύνεις το πρόβλημα, απλά το παρακάμπτεις.

  9. Σταθης avatar
    Σταθης 02/05/2009 06:56:55

    Συνεργεια καθαρισμου ε; Θα πληρωνουν και τους υπαλληλους; η θα τους ταιζουν βιτριολι; καθαριζει καλα το βιτριολι.

    ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΡΕ!!!

  10. osaperas avatar
    osaperas 02/05/2009 07:39:28

    Δηλαδή σήμερα το μεσημέρι ο αρμόδιος υπουργός (Αβραμόπουλος) θα ενημερώσει την κυβέρνηση για το πως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση και θα εισηγηθεί τη λήψη συγκεκριμένων μέτρων;

    Τώρα είναι που θα πανικοβληθούν όσοι δεν έχουν ΄προλάβει ακόμη να πανικοβληθούν.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 11:51:43

    τι επικοινωνιακό φούμαρο είναι αυτό πάλι

  12. Hase avatar
    Hase 02/05/2009 13:21:32

    Με τα χρηματα που δινει το κρατος κανεις δεν αναλαμβασνει να καθαρισει τις αιθουσες και τις τουαλετες. Ετσι αναλαμβανουν τον καθαρισμο ατομα που παιρνουν παραλληλα και το αναψηκτιριο. Διπλο το κακο. Και ο καθαρισμος πασχει και οι τυροπιτες ειναι με ληγμενα τυρια απο το διπλανο σουπερμαρκετ. Χωρια που πολλες φορες το μαγαζι το παιρνει ο μειοδοτης (πληρωνοντας μιζουλα) με αποτελεσμα τα τυρια να ειναι δυο φορες ληγμενα.

  13. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 14:02:34

    “Όποιος δεν σκέπτεται συσκέπτεται “έλεγε ο Χρήστος Κ .

  14. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 14:16:15

    Σε 56 ώρες διαψεύσθηκε η διαψεύσει http://www.antinews.gr/?p=6181. φερέγγυους η φελους “πολιτικούς¨διαθέτουμε

  15. ell avatar
    ell 02/05/2009 14:20:06

    Στον δημόσιο οργανισμό όπου εργάζομαι αντικαταστήσαμε τις υποτίθεται τεμπέλες καθαρίστριες με νοοτροπία δημοσίου και πήραμε συνεργία με μειοδοτικο (ο θεός να τον κάνει) διαγωνισμό.
    Τα κτίρια μας είναι πιο βρώμικα από ποτέ, ο εργολάβος καλύπτεται πάντα πίσω από γελείες δικαιολογίες και ένα απόγευμα έμεινα επίτηδες για να δω τι κάνει το συνεργείο: ήταν όλοι κάτι κυριολεκτικά ξυπόλητοι πακιστανοί που μου ομολόγησαν ότι παίρνουνε τρια (3) ευρώ την ώρα, δηλαδή 24 ευρώ την ημέρα, ενώ εργάζονται περίπου 11 ώρες την ημέρα, δηλαδή δεν παίρνουνε καμία αμοιβή για τις επιπλέον 3. οι περισσότεροι δε κολλάνε ένα ένσημο την εβδομάδα...

    Αν θέλουμε να γεμίσουμε την Ελλάδα Κούνεβες, ας τα δώσουμε όλα στους εργολάβους. Η αυτορρύθμιση της ελευθερης αγοράς άλλωστε θα μας σώσει από όλα τα δεινά του παρωχημενου σοσιαλισμού και θα δημιουργήσει μια ελεύθερη και ευημερούσα κοινωνία (στο μυαλό της Ντόρας). αμήν.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 14:36:26

    Το έγκλημα κατά της Κούνεβα ήταν η αφορμή να έλθει στην επιφάνεια και να συζητηθεί ευρύτερα στην ελληνική κοινωνία αυτή η απαράδεκτη κατάσταση που αφενός δεν προάγει την δημόσια και σχολική υγεία, αφού για εργασίες καθαρισμού απασχολούνται ανασφάλιστοι λαθρομετανάστες μη ελεγμένοι από υγιειονομικής απόψεως, αφετέρου διεξάγεται δουλεμπόριο και τρίτον υπήρξε ο μοχλός για την αδρανοποίηση και τον αποδεκατισμό νόμιμων συνδικαλιστικών διεκδικήσεων. Εισήγαγαν δούρειους ίππους στις τάξεις των εργαζομένων.
    Από την άποψη αυτή οι φοιτητές που κατέλαβαν πανεπιστημιακούς χώρους με αίτημα την απομάκρυνση των εργολάβων συνεργείων έχουν απόλυτο δίκιο στο συγκεκριμένο θέμα.

  17. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 14:43:23

    αννελακι-Θυμάσαι που όλα τα ΜΜΕ έκρυβαν από την κοινοί γνώμη το θέμα και συκοφαντούσαν τους φοιτητές

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 14:47:43

    @18: αργά αργά και κοπιαστικά έχει αρχίσει να ανατρέπεται μια κατάσταση και να ξεκαθαρίζει ένα πολύ θολωμένο τοπίο.

  19. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 15:40:14

    Ποιοί φοιτητές, πότε, που, ποιά συνεργεία;

  20. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 15:43:56

    Η παραβίαση των συνθηκών καθαριότητας κι υγείας στα Δημόσια σχολεία, είναι ο καλύτερος Δούρειος ίππος για την συκοφάντησή της Δημόσιας παιδείας. Τα ιδιωτικά σχολεία είναι πασύγνωστο, ότι υπερτερούν στο ξενοδοχειακό μέρος.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 15:45:24

    χα, στο ξενοδοχειακό μέρος υπερτερούν οι ιδιωτικές κλινικές ...

  22. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 15:47:31

    ...και κάπως, έτσι χάνεται η ουσία και στην παιδεία και στην υγεία!

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 15:51:55

    κοινωνικές μεταβιβάσεις, από τους πολλούς στους λίγους

  24. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 15:53:14

    με πολιτικές καταστολής κι όχι πρόληψης

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 15:55:57

    αυτά ήξεραν πάντα αυτά εφαρμόζουν ...

  26. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 15:58:13

    κρίμα τα καλά σχολεία που πήγαν!

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 16:01:04

    τα πτυχία κόποις κτώνται ...

  28. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 16:02:00

    Λέτε να έχουν στην ζωή τους εργαστεί πρωτογενώς ,και να ξέρουν τι σημαίνει λεξει προλήψει και διαγνώσει χαχαχ

  29. sofia avatar
    sofia 02/05/2009 17:55:14

    δείτε και αυτό..
    πολύ γέλιο!
    http://trelokouneli.blogspot.com/2009/05/blog-post_6723.html

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/05/2009 18:47:35

    Oυτε μονιμες δημοσιες υπαλληλοι καθαριστριες ουτε εργολαβοι της συμφορας.
    Συμβασεις ορισμενου χρονου που ανανεωνονται εφ οσον ειναι ενταξει στα καθηκοντα τους.Αλλα αυτο ειναι πολυ δυσκολο στην Ελλάδα.

  31. kanis avatar
    kanis 02/05/2009 19:17:22

    ΑΥΤΟ που ενδιαφέρει είναι να είναι καθαρά όλη τη μέρα τα σχολεία (όχι μόνο πριν και μετά το κουδούνι, όταν δεν υπάρχουν παιδιά).
    Τώρα το πως, είναι δικό τους θέμα.

    Ας φωνάξουν και τον Αλλαντίν με το τζίνι του...

  32. Θύμα avatar
    Θύμα 02/05/2009 19:22:34

    Θα μας βρεί τώρα ο Καραμανλής ο μέγας πανεπιστήμων εκτός απο μέγας πολιτικός και το φάρμακο για την καταπολέμηση του ιού χα χα μιλάμε για πολύ μεγάλη πλάκα.

  33. Ratca avatar
    Ratca 02/05/2009 20:17:36

    Στην Αμερική που μένουν φίλοι μου δεν έχουν
    κανένα πανικό για τον ίο

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2009 23:28:27

    @34 Καλά, στην Αμερική το 1/3 των πολιτών δεν ξέρει το όνομα του Προέδρου των ΗΠΑ.

  35. thanos avatar
    thanos 03/05/2009 06:02:44

    Το μαντειο των Δελφων σε δραση.....

  36. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 04/05/2009 19:06:32

    @35

    Ενώ εδώ που έχουμε ενημέρωση από "τα καλύτερα ΜΜΕ" του κόσμου τα ξέρουμε όλα. Είμαστε ξερόλες.

    (πανικός να ανεβαίνουν τα νούμερα τηλεθέασης; Α μπα)