#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2010 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτη σύνοδος κορυφής: Τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν



Οι Ευρωπαίοι ηγέτες μάχονται απόψε εναντίον της κρίσης εμπιστοσύνης που αντιμετωπίζει το ευρώ, προσπαθώντας απεγνωσμένα να καθησυχάσουν τις αγορές, ούτως ώστε η ελληνική κρίση να μη μετατραπεί σε παγκόσμια. Έτσι λοιπόν έχουμε μια έκτακτη σύνοδο κορυφής των 16 χωρών της ΟΝΕ στις Βρυξέλλες, με την Angela Merkel και τον Nicolas Sarkozy να απαιτούν εισαγωγή πιο σκληρών μέτρων ελέγχου των αγορών, προκειμένου να αποφευχθεί η εξάπλωση της ελληνικής τραγωδίας.

Με τα γεγονότα να τρέχουν και να ξεπερνούν τις δυνατότητες των πολιτικών να αντιδράσουν, αυτό που ξεκίνησε ως μια συνάντηση για να εγκριθούν τα €110 δισ, προς την Ελλάδα, σύντομα μετατράπηκε σε μια άσκηση διαχείρισης της παγκόσμιας κρίσης.

Ο συναγερμός έχει σημάνει σε ολόκληρο το πλανήτη, ενώ ακόμη και ο πρωθυπουργός της μακρινής Αυστραλίας ανησύχησε, δηλώνοντας πως το πακέτο της ΕΕ και του ΔΝΤ προς την Ελλάδα δεν επαρκεί. Ανησυχία έχει προκληθεί και στην Ιαπωνία, όπου ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών της χώρας δήλωσε πως «Όλες οι αγορές έχουν αναστατωθεί… ο αντίκτυπος της ελληνικής κρίσης έχει αναπτυχθεί πέραν της ευρωζώνης».

Η Merkel πέρασε στην αντεπίθεση εναντίον των κερδοσκόπων δηλώνοντας την απόφασή της να «επιβληθεί και πάλι η πολιτική επί των αγορών… οι κερδοσκόποι είναι εχθροί μας». Τόσο η Γερμανίδα καγκελάριος όσο και ο Γάλλος πρόεδρος, που συχνά διαφωνούν, απαιτούν τώρα η σημερινή σύνοδος κορυφής να σχεδιάσει συγκεκριμένα μέτρα τιμωρίας των χωρών της ευρωζώνης που παραβιάζουν τους δημοσιονομικούς κανόνες, και να εισάγει διαδικασίες ελέγχου των κρατικών προϋπολογισμών από όλους. Τη χειρότερη κριτική τους την επιφύλαξαν για τις χρηματαγορές και τους οίκους αξιολόγησης, κατηγορώντας τους πως αυτοί έκαναν τη κατάσταση ακόμη χειρότερη από όσο ήταν.

The Guardian

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2010 21:24:17

    Αν η Μέρκελ πιστέυει ότι θα επιβληθεί των αγορών, κάποιος να της θυμίσει ότι σήμερα είναι 7 Μαϊου! και μεθαύριο: День Победы. Χαχαχαχαχα! Άσε μην βγάλω τις ναζιστικές δηλώσεις κατά των ...κερδοσκόπων.

    Μα επίτηδες γίνονται όλα αυτά ή είναι συμπτώσεις;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 07/05/2010 21:30:42

      Όταν δεις το σουτάρισμα των "οίκων" θα καταλάβεις!
      Ξέρεις, άν έχει την ατυχία και πετύχει δοκάρι ο Schweinsteiger, μετά η μόνη λύση είναι ν' αλλάξεις εστία (προσέχοντας μη πατήσεις αιχμηρά σπασμένα σίδερα).

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 07/05/2010 21:37:30

      Ετοιμάζουν τα τρένα για τους Εβραίους τραπεζίτες?
      Τί λες Αρχαίε?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 07/05/2010 21:45:09

        Τελικά είστε με τους "Εβραίους τραπεζίτες" ή με τους "μηχανοδηγούς"; Με έχετε καταμπερδέψει, είναι στη μέση και ο κολλητός της Μέρκελ από το Παρίσι, με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο ο Σαμαράς που είναι κατά της αναδιάρθρωσης (άρα με την Μέρκελ και την ΕΚΤ) - και χθές νόμιζα ότι πήγαινε να το ξεκαθαρίσει το τοπίο ο Αντώνιος. Απίστευτη σύγχυση, η κομματική "γραμμή" έχει γίνει ευθύγραμμη και σαφής σαν μακαρονάδα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 07/05/2010 21:47:46

        αν μου πεις τι είσαι εσύ, θα σου πω τι είμαι εγώ :)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 07/05/2010 21:55:25

        Σαφώς οπαδός του Γαλλο-γερμανικού άξονα:
        Schweinsteiger + Ribery.
        Πολιτικώς μεταφραζόμενον, υβρίδιο Γάλλου κρατιστή Γκωλικού, οπαδού της ρυμισμένης οικονομίας της αγοράς, με Γερμανό Πράσινο. Θρησκευτικώς, τελικά και παρά τις απογοητεύσεις, μου αρέσει ως πολιτικόν "ζεύγος", η κόρη του προτεστάντη παπά με τον γόνο "Εβραίων καρντασίων" και Μαγυάρων Καθολικών κομήτων. Ο τέλειος συνδυασμός.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 07/05/2010 22:19:59

        Εγώ STGM, θα ήθελα να έχω την ψευδαίσθηση ότι είμαι ελεύθερος, προσπαθώ να το συμβιβάσω με αυτό το απαράδεκτο "θνητός" (ο άτιμος ο 2ος Νόμος, και σε αυτή την περίπτωση).

        Έχω επίγνωση ότι αυτοί που μου δίνουν άρτον και θεάματα, μπορεί και να με κορόϊδεψαν λιγάκι με την "ελευθερία επιλογής" αλλά, έστω και νοθευμένη, την προτιμώ.

        Μου έχει γίνει πλύση εγκεφάλου υπέρ της νοητικής ακεραιότητας, και μου έχει στοιχίσει σε χρήμα και πονοκέφαλο.

        Αντιπαθώ οποιονδήποτε θέλει να κάνει "καλό" με δικά μου λεφτά χωρίς να με ρωτήσει, και επομένως αντιπαθώ πασόκους, Δημοκρατικούς κλπ. Ωστόσο δεν γουσταρω καθόλου μα καθόλου τα καρτέλ και τις λαμογιές.

        Κοινώς, δεν είμαι a priori οπαδός κανενός.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 07/05/2010 22:31:44

        Ήμαρτον, άν με πετύχει η Κάρλα θα με σαπίσει στις κλωτσιές!

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 07/05/2010 21:27:14

    Μ' αυτά που διαβάζω στα εισησεογραφικά ή η Μέρκελ "τρελάθηκε", ή έγινε μια άλλη Μέρκελ!
    Οι αναταράξεις μόλις αρχίζουν, δέστε τις ζώνες σας.

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 21:29:41

    Έχει φτάσει το σκ_ _ _ ό στην κάλτσα...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 21:31:48

      Γελάς για τί δεν έχεις δεί πάντσερ. Έχω ακούσει από τον πατέρα μου ιστορίες και ιστορίες.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 21:33:25

        Μην ορκίζεσαι...Δεν γνωρίζεις τι έχω δει και όχι...

  4. Orestios avatar
    Orestios 07/05/2010 21:36:52

    Αυτή είναι η έξοδος μας από το ευρώ?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Orestios 07/05/2010 21:46:59

      Όχι, είναι η οριστική μας είσοδος.
      Δεν θα εξέλθουμε ποτέ, κουφάλες απ' το Χάρβαρντ!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 21:54:28

        Έτσι....

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 07/05/2010 21:38:20

    η σωβινίστρια θα μπορούσε με μια λέξη της πρίν δύο μήνες να στηρίξει την παραπαίουσα Ελλάδα και να μην ανέβουν τα επιτόκια στα ύψη ,τώρα που κατάλαβε τις συνέπειες της πράξης της ,αναγκαζόμενη να μας δανείσει 22 δυσεκατομύρια κλαίει και οδύρετε ,γιατί φοβάτε ότι δεν θα πάρει τίποτε πίσω .
    Και όταν του χρόνου θα δεί τις εξαγωγές της πρός την Ελλάδα να μειώνονται δραματικά ,τότε να δείς πως θα σφίγγετε.
    Το καλύτερο είναι ότι ο ΟΛΙ ΡΕΝ δήλωσε σήμερα ότι άν πτωχεύσει η ΕΛΛΑΔΑ υπάρχει περίπτωση να καταρεύσει το παγκόσμιο χρηματοεικονομικό σύστημα ,πόσο σε λυπάμε κακομοίρα μου έμείς τι θα πάθουμε το πολύ πολύ να πεινάσουμε αντι για πεντε χρονια δέκα, έσένα να δω ζαργάνα μου τι θα πάθεις.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΓΙΩΡΓΟΣ 07/05/2010 22:38:07

      Κάπως αργά, αλλά το πήρε το μήνυμα. Σήμερα ψήφισαν στη Βουλή τους υπέρ των μέτρων "αλά Τζαμάικα", δηλαδή μαύροι (CDU) + κίτρινοι (FDP) + Πράσινοι. Υπό τους ήχους μουσικής του Bob Marley, φαντάζομαι. Έτσι: Για να απεξαρτηθεί από τις "σκληρές ουσίες" που έπερνε για δυό-τρείς μήνες η Frau Αγγελική, κατέφυγε στο αντίδοτο των "ελαφρών". Τεραστία πρόοδος!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 22:40:05

        Η σημαία της Τζαμάικα είναι μαύρη + κίτρινη + πράσινη. Στη Γερμανία είναι σύνηθες καλαμπούρι, γιατί ταιριάζει με χρώματα των κομμάτων που συμμετέχουν σε κυβερνητικές συμμαχίες.

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 21:39:25

    Τι μου θυμίζει...
    Τι μου θυμίζει...
    Ήταν κάποτε μιά εποχή...
    Πως την έλεγαν;
    Πως την έλεγαν;
    ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟ δεν την έλεγαν;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 22:08:18

      Sie heisst Lily Marlen!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 22:10:57

      Vor der Kaserne
      Vor dem großen Tor
      Stand eine Laterne
      Und steht sie noch davor
      So woll'n wir uns da wieder seh'n
      Bei der Laterne wollen wir steh'n
      Wie einst Lili Marleen.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 22:18:53

        ξέρεις κάτι, το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς...

        κι εμείς αγαπήσαμε αλλά δεν κάναμε έτσι...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 22:22:52

        Ωραίο αλλενάκι, επιτέλους γέλασα απόψε, θυμήθηκα τα νιάτα μου στην κακούργα ξενητειά!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 22:28:50

        μελιστάλαχτε...

  7. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 21:53:03

    "Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να πτωχεύσει η Ελλάδα"
    Σε αντίθεση με το πλήθος των ειδικών οικονομικών αναλυτών που υποστηρίζουν ή προεξοφλούν το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας, ο επικεφαλής οικονομολόγος στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ για το Εμπόριο και την Ανάπτυξη, Heiner Flassbeck, χαρακτηρίζει την όλη φιλολογία για πτώχευση της Ελλάδας, όχι μόνο εξαιρετικά επικίνδυνη αλλά και ανόητη.
    Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα του Μονάχου Süddeutsche Zeitung, ο Heiner Flassbeck αναλύει τους λόγους γιατί η Ελλάδα δεν θα πτωχεύσει.
    «Η Ελλάδα δεν είναι υπό πτώχευση. Υπό πτώχευση βρίσκεται κανείς αν τα χρέη του υπερβαίνουν την περιουσία του. Η Ελληνική κρατική περιουσία είναι πολύ μεγαλύτερης αξίας από τα 300 δις χρέη που έχει σωρεύσει η Αθήνα. Έχουμε να κάνουμε με μια οικονομική κρίση, όπως κάποιοι την βιώσαμε. Είναι κάπως διαφορετική, διότι δεν γίνεται κερδοσκοπία εναντίον ενός νομίσματος, όπως π.χ. πριν μερικά χρόνια στην Αργεντινή. Στην περίπτωση της Ελλάδας γίνεται κερδοσκοπία σε βάρος των κρατικών ομολόγων. Αλλά αυτό δεν έχει σε καμία περίπτωση να κάνει με πτώχευση», τονίζει ο γνωστός οικονομολόγος, ο οποίος έχει μάλιστα και ο ίδιος επενδύσει σε ελληνικά ομόλογα.
    Στην ερώτηση του δημοσιογράφου, γιατί οι αγορές αγνοούν την περιουσιακή κατάσταση της Ελλάδας, δηλαδή την κρατική περιουσία, ο Flassbeck έδωσε την εξής απάντηση: “Γνωρίζουμε ότι οι αγορές λειτουργούν επιλεκτικά. Όταν κυκλοφορεί μια φήμη, οι αγορές επιλέγουν την είδηση που τις εξυπηρετεί. Αυτή είναι συμπεριφορά αγέλης. Ως πολιτικοί όμως ή κρατικοί ηγέτες πρέπει να γνωρίζουμε πώς να τους συμπεριφερθούμε. Και εδώ βρίσκεται το έλλειμμα. Πολλοί πολιτικοί στην Ευρώπη δεν έχουν ιδέα, πως πρέπει να συμπεριφερθούν. Πρέπει αμέσως να αντιδρούν και να τις αντιμετωπίζουν με σαφή και καλά επιχειρήματα». Αναφορικά με τα ινστιτούτα αξιολόγησης, υποστήριξε ότι πρέπει να αποδυναμωθούν.
    Αναφορικά με το πρόγραμμα λιτότητας που επιβλήθηκε στην Ελλάδα, είπε ότι μόνο αυτό δεν αρκεί. Αναγκαία είναι μια ευρωπαϊκή αναπτυξιακή πολιτική, επιστροφή σε συνθήκες ανταγωνισμού και ακόμη μεγαλύτερη βοήθεια. Μετά από ένα ή δύο χρόνια θα πρέπει να έχει μειωθεί το έλλειμμα, αλλά δεν θα υπάρχει ανάπτυξη. Και όταν δεν υπάρχει ανάπτυξη, δεν μπορείς να ζητάς από μία χώρα περισσότερη λιτότητα.

    Ιδιαίτερα σκληρός ήταν ο Heiner Flassbeck στην κριτική προς την Καγκελάριο Merkel για τον τρόπο που αντιμετωπίζει την κρίση.
    “Συνολικά η πολιτική που ακολούθησε ήταν κακή. Αρχίζει από τις Βρυξέλλες και φθάνει μέχρι το Βερολίνο. Με ήπια διατύπωση: Είναι ιδιαίτερα να εκπλήσσεται κανείς από το πόσο ελάχιστα προετοιμασμένη ήταν για μια τέτοια κατάσταση. Είναι προφανές, ότι η κυρία Merkel δεν διαθέτει συμβούλους που να γνωρίζουν, τι συμβαίνει με τις οικονομικές κρίσεις και πως κανείς αντιδρά».

    Από ΚENTRI.GR

    • δύσπιστος avatar
      δύσπιστος @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 21:59:51

      "Les bons spéculateurs vont toujours contre la tendance"

      http://www.lemonde.fr/economie/article/2010/05/07/les-bons-speculateurs-vont-toujours-contre-la-tendance_1348309_3234.html#xtor=RSS-3208

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ δύσπιστος 07/05/2010 22:21:53

        Δεν υιοθετώ τίποτα. Απλώς καταθέτω πληροφορίες.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ δύσπιστος 07/05/2010 22:23:27

        Και δυστυχώς δεν γνωρίζω αυτήν την βαρβαρικήν...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 22:29:37

      Οι καλοί κερδοσκόποι πάνε κόντρα στην τάση, λέει. Δηλαδή τώρα που όλοι οι συνήθεις κερδοσκόποι σορτάρουν τα ομόλογα tων "PIIGS", οι καλοί κερδοσκόποι πάνε ανάποδα. Άν υπονοεί τίποτε μυστικοπαθείς Κινέζους ή περίπλοκους σαμουράι της Nomura, κάτι έχω ακούσει.
      Ένα bras de fer είναι πάντως!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 22:52:26

        Ευχαριστώ. Οι σαμουράϊ από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω, ακονίζουν τα ξίφη τους, κόβοντας χαρτονομίσματα...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 23:11:38

        Ακριβές, έχει εξαντληθεί όλο το απόθεμα ειδικού τυπογραφικού χαρτιού για χαρτονομίσματα στην Οζάκα, απ' ότι διάβασα. Έρχονται όμως νέα τραίνα φορτωμένα, από τις Ρωσικές χαρτοβιομηχανίες τόυ Ιρκούτσκ, λένε οι φήμες...

  8. anonymous avatar
    anonymous 07/05/2010 21:53:45

    Το δημόσιο χρέος της Γερμανίας είναι 2,2 τρις. Της Ελλάδας 236 δις.
    Για κάντε τώρα μια διαίρεση δια 50 εκ που είναι ο εργαζόμενος πληθυσμός της Γερμανίας και 5 εκ που είναι ο εργαζόμενος πληθυσμός της Ελλάδας για να βγάλετε το ποσό κατά κεφαλή.

    44.000 κατά κεφαλή είναι η συμμετοχή στο χρέος του Γερμανού και 47.000 κατά κεφαλή είναι η συμμετοχή στο χρέος του Έλληνα.

    Τα συμπεράσματα για την επίθεση που δεχτήκαμε δικά σας.

    Τώρα χάσανε τον έλεγχο και τα πράγματα είναι ζόρικα. Έπρεπε να είχαν βάλει πάγο στις αγορές από το Σεπτέμβρη. Τώρα είναι αργά. Πολύ φοβάμαι ότι η Μέρκελ θα χρεωθεί τα πάντα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ anonymous 07/05/2010 22:02:50

      Εχεις δίκιο.Το θέμα δεν είναι ποιος θα τα χρεωθεί, πάντως , αλλά ποιος θα τα πληρώσει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 22:50:01

        Θα τα πληρώσουν οι φορολογούμενοι. Απλά 10 αλήτες τα κάνανε άνω κάτω για να κονομήσουν και τώρα μάλλον θα πρέπει να πληρωθούν εφάπαξ. Αυτό είναι που ζορίζει.

        Και κάτι ακόμη. Ενεργό πληθυσμό στη Γερμανία πήρα τα 50 από τα 80 εκ. δηλ. πάνω από το μισό. Στην Ελλάδα πήρα μόνο τους μισούς.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 23:18:10

        Θα τα πληρώσουν οι φορολογούμενοι, ως συνήθως. Το "μόνο" νέο, είναι η ανακατανομή της "λυπητερής" στον οικονομικό-πολιτικό χώρο της Ευρωζώνης: Θα πληρώσουμε (τα πιό πολλά εμείς) και θα πληρώσουν (τα πιό λίγα, Γάλλοι, Ιταλοί, Γερμανοί, Σλοβένοι, Λουξεμβουργέζοι και λοιποί φορολογούμενοι)!
        Καταλάβαμε; Πρώτα ίχνη από de facto δομές οικονομίας με ομοσπονδιακά χαρακτηριστικά ! Σε πολλούς δεν αρέσει, σε μένα αρέσει. Χαίρομαι που μόλις το ενέκρινε και η κα Μέρκελ:

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 07/05/2010 22:04:28

      Στην πολιτική, ένα σύνηθες "πλυντήριο" είναι η λεγόμενη αντιστροφή των συμμαχιών. Μερικές φορές είναι και φάρμακο. Στη Γερμανία, το ξέρουν καλά αυτό το "μηχάνημα", λόγω απλής αναλογικής.

  9. otinanai avatar
    otinanai 07/05/2010 21:55:58

    Αυτά για τους κερδοσκόπους είναι για εσωτερική κατανάλωση. Δεν υπάρχει άλλη λύση από την 'αναπτυξη' της νομισματική βάσης και το ξέρουν. Το θέμα είναι πότε, αν και μερικοί θεωρούν πώς είναι πολύ κοντά σε συμφωνία (600δισ για τράπεζες)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ otinanai 07/05/2010 22:02:11

      Είναι κάπως πιό πολλά, άν πάρουμε Ελληνικά-Ισπανικά-Πορτογαλέζικα-Ιρλανδικά ομόλογα σε Ευρωπαικές τράπεζες. Το ευχάριστο νέο είναι ότι τα Ιταλικά ομόλογα είναι ΟΚ κατά τη Moody's. Οι οίκοι αρχίζουν να λογικεύονται; Μπορεί, και ο άγιος φοβέρα θέλει.
      Η Μέρκελ άλλαξε πολιτική απότομα. Προφανώς άλλαξε και συμβούλους, ίσως και πολιτικούς εταίρους. Την Κυριακή έχουν εκλογές στο μεγαλύτερο κρατίδιο, οι παλιές πολιτικές ισορροπίες δεν βγαίνουν.
      C' est la vie, που λένε και οι Γάλλοι.

  10. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 23:26:30

    Θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει μία περίπτωση που η οικονομική ένωση προηγήθηκε της πολιτικής ένωσης;
    ΟΧΙ του Ευρώ. Ιστορικά μιλάω. Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει...Εγώ δεν θυμάμαι.Παρακαλώ για την βοήθεια των εκλεκτών συνομιλητών. Έχω κάποιους κοντά μου που διαφωνούν με την άποψη μου ,ότι η νομισματική ένωση ήταν πρόχειρη, χωρίς ουσιαστική πολιτική βάση και άρα είναι θέμα χρόνου η αναδιάρθρωσή της, με το καλό ή με το κακό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 07/05/2010 23:38:26

    Περίπτωση που η οικονομική ένωση προηγήθηκε της πολιτικής ένωσης στον 20ό Αιώνα μάλλον δεν υπάρχει, τουλάχισρον στον Ευρωπαικό χώρο. Υπάρχουν όμως πολύ σημαντικές περιπτώσεις στον 19ο: Π.χ. Η ενοποίηση των Γερμανικών διάσπαρτων ηγεμονιών, πριγκηπάτων κτλ έγινε πρώτα ως ενιαίος οικονομικός χώρος στη μετα-Ναπολεόντεια περίοδο, ώσπου ήρθε τελικά η πολιτική ενοποίηση υπό την Πρωσική αιγίδα (ο Κάιζερ και ο Μπίσμαρκ). Είχαν βέβαια "κοινή γλώσσα" - με πολύ διαφορετικές διαλέκτους - και στενή πολιτισμική συγγένεια, όχι όμως κοινό θρησκευτικό δόγμα. Το ίδιο και η Ιταλία, έγινε πρώτα κοινός οικονομικός χώρος και μετά ήλθε ο Ματσίνι κτλ.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 07/05/2010 23:44:03

      Μιλάτε εδω για ομογενείς σχετικά, πληθυσμούς , σχεδόν κοινή ιστορική πορεία. Εγώ προσπαθώ να βρω περιπτώσεις ειρηνικής συμβίωσης διαφορετικών πολιτισμών υπό κοινή οικονομική ένωση σε μεγάλη κλίμακα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 14:17:59

        Αυστροουγγαρία. Κράτησε αιώνες, σχετικά ειρηνικά.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2010 00:02:08

    Μήπως η Γερμανία δεν επιθυμεί πλέον τη διατήρηση της ΕΕ; Μήπως άρχισε να βλέπει αλλιώς τα πράγματα; Μήπως η οικονομική της ανάπτυξη αναβίωσε αυτοκρατορικά και ιμπεριαλιστικά συναισθήματα που οι σχετικά πρόσφατες στρατιωτικές της αποτυχίες είχαν καταστείλει; Μήπως το Βερολίνο αισθάνεται πλέον τόσο πανίσχυρο που ξαναθέλει να δει την Ευρώπη γερμανική; Μήπως;
    Και καθώς η Ελλάδα μας σπαράσσεται από φόβους χρεοκοπίας, παύσης πληρωμών, επανάστασης, και δεν ξέρω τι άλλο, η όλη κρίση αποκάλυψε και τη διάσταση απόψεων μεταξύ των ισχυρών οικονομικά κρατών. Όλοι γνωρίζουμε πως η ιδέα της ενωμένης Ευρώπης δεν μπορεί να προχωρήσει αν δεν τα βρουν σε όλα τα επίπεδα οι παλιοί αιώνιοι εχθροί Γαλλία και Γερμανία. Όμως η οικονομική ατμομηχανή που αυτά τα κράτη απαρτίζουν, άρχισε να χτυπάει πιράκια. Ακόμη και σε επίπεδο προσωπικών χαρακτηριστικών, η διαφορά μεταξύ του ζεν πρεμιέ Sarkozy και της ξινής Merkel, είναι εμφανής. Πρόσφατα, η Le Monde είχε δημοσιεύσει σχόλιο του Γάλλου προέδρου πως οι Γερμανοί δεν άλλαξαν καθόλου. Και μάλλον έχει δίκιο. Τόσο αυτός όσο και πολλοί άλλοι δεν μπορούν να καταλάβουν τη διστακτικότητα των Γερμανών να προχωρήσουν σε άμεση βοήθεια της Ελλάδας. Κάθε μέρα που πέρασε μέχρι να ολοκληρωθεί η συμφωνία διάσωσης, ανέβαζε τα σπρέντ όλο και πιο πάνω. Είναι σαν να ήθελαν οι Γερμανοί, να καταρρεύσει η οικονομία της χώρας μας. Αν όμως γίνει κάτι τέτοιο, δεν κινδυνεύει, έστω μακροπρόθεσμα, και η ίδια η ΟΝΕ; Και συνεπώς και η ΕΕ;
    Τι παίζει λοιπόν; Μήπως τελικά δεν φταίει η ύφεση του 2008, οι απατεωνιές των πολιτικών μας, οι ύποπτες μεθοδεύσεις των μεγάλων τραπεζών, ο καταναλωτικός μας οργασμός, τα μαγειρεμένα στοιχεία για το έλλειμμά μας, και άλλα πολλά;
    Μήπως τελικά φταίνε οι Γερμανοί; Που κουράστηκαν να αποτελούν μέρος μιας ευρύτερης πολιτικής και οικονομικής οντότητας και θέλουν να ξαναδοκιμάσουν τη δύναμή τους; Ξεχειλώνοντας το ύφασμα της ΕΕ, αρχής γενομένης από τη πιο λεπτή της κλωστή; Δηλαδή εμάς; Αλλιώς, προς τι αυτή η κωλυσιεργία; Στην οποία όπως ακούσαμε, άρχισε τώρα να συμμετέχει και το τσιράκι τους, η Σλοβακία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 08/05/2010 08:31:21

      http://www.antinews.gr/?p=33854

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 08/05/2010 09:02:16

        Right on!

  13. JOHN avatar
    JOHN 08/05/2010 06:50:56

    Το ευρω ειναι ο δουρειος ιππος της Γερμανιας στην Ευρωπη.Τη βοηθεισε να γινει οικονομικη υπερδυναμη με τεραστια πλεονασματα και επιροη κυριως σε χωρες της ανατολικης Ευρωπης.Τωρα που το Βερολινο μπηκε τοσο δυναμικα στη διεθνη σκακιερα,θεμα χρονου ειναι η υλοποιηση του σχεδιου της για μια Γερμανικη Ευρωπη!Παντοτε απο αιωνες οταν τα Γερμανικα φυλλα ηταν ενωμενα σε ενιαιο κρατος ζητουσαν την ηγεμονια της Γηρεας Ηπειρου,και σημερα κανουν τη κριση ευκαιρια για να το ξαναεπιδιωξουν.Σε καποια φαση θ αποδεσμευτει απο το ευρω αφηνοντας τους¨εταιρους¨της στα κρυα του λουτρου.Και σ αυτο το σταδιο θα εχει ολοκληρωσει σχεδον το σχεδιο της,γιατι τ αποδυναμωμενα υπολοιπα κρατη θα πεσουν σαν ωρημο φρουτο στα χερια της!

    • anonymous avatar
      anonymous @ JOHN 08/05/2010 11:30:37

      Είναι ηλίθιοι και δε μπορούν να κυβερνήσουν. Οι επιδιώξεις τους δε μας ενδιαφέρουν.

  14. bugtrottel avatar
    bugtrottel 08/05/2010 15:02:06

    Ας σοβαρευτούν όλοι τους. Το δημοσιονομικό χρέος της Ελλάδας δεν μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους αντιδράσεις στη ευρωπαϊκή οικονομία και πολύ περισσότερο στη διεθνή. Είναι αδύνατο το 0,0000χχ, συμπληρώστε μόνοι σας τα "χχ", του οικονομικού αποτελέσματος(θετικού ή αρνητικού) μιας χώρας σαν την Ελλάδα, σε σχέση με την παγκόσμια οικονομία, να προκαλεί τέτοιου είδους διακυμάνσεις. Τα όρια της μαλάκυνσης, των, ελβετικού τυρού τύπου, εγκεφάλων, ξεπεράστηκαν. Εκτός αν το νεοφιλελευθερο οικονομοπολιτικό συστήμα το συμπεριλαμβάνει στις πρακτικές του, οπότε
    " Μιλάμε πλέον για αποσύνθεση".

    Αει στον αγύριστο πια. Δεν αντέχουμε ούτε και να σας ακούμε ούτε και να σας διαβάζουμε.