#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτη εισφορά σε όσους πήραν αυξημένο εφάπαξ;;;!!!



Κάποια πράγματα είναι εντελώς παράλογα, ακόμη και αν διαρρέονται προκειμένου να προκαλέσουν σοκ και να περάσουν άλλα μέτρα με ευκολότερο τρόπο.

Ωστόσο, όπως γράψαμε και σε προηγούμενη ανάρτηση, το σκληρό πακέτο που προσπαθεί να κλειδώσει η κυβέρνηση θα έχει πολύ πόνο.

Άλλο όμως αυτό κι άλλο να συζητούνται μέτρα όπως αυτό που φαίνεται να διαρρέει το υπουργείο Εργασίας και αφορά το εφάπαξ. Σύμφωνα λοιπόν με το σχέδιο, όσοι συνταξιούχοι πήραν την προηγούμενη 2ετία ή 3ετία εφάπαξ τα οποία δεν ήταν κουτσουρεμένα, ήταν δηλαδή, αυξημένα, θα κληθούν αναδρομικά να επιστρέψουν μέρος από το ποσό που πήραν!

Το σενάριο κάνει λόγο για έκτακτη εισφορά για τους συγκεκριμένους συνταξιούχους οι οποίοι θα κληθούν να πληρώσουν το… μάρμαρο γιατί είχαν την τύχη να φύγουν από τη δουλειά τους και να πάρουν εφάπαξ.

Είναι ένα από τα μέτρα που πέφτουν στο τραπέζι κι ελπίζουμε να είναι… φάρσα. Ακόμη κι έτσι, όμως, τέτοιες ανακοινώσεις κάνουν κακό στην κυβέρνηση και στην προσπάθεια να κλείσει το πακέτο χωρίς να υπάρξουν κοινωνικές αδικίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/08/2012 13:05:03

    Τι κι αν αυτοί οι συνταξιούχοι έδωσαν τα χρήματα για να παντρέψουν την κόρη τους ή για να σπουδάσουν τα παιδιά τους; Να ξεπουληθούν και να επιστρέψουν το εφ' άπαξ, γιατί έτσι προστάζουν οι ευρωναζί και ευπειθώς εκτελούν οι βρούτσηδες. Άλλωστε, μαζί τα φάγαμε!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυριανιστής 13/08/2012 16:46:11

      Πάλι το "ευρωναζί". Βρες καμμία άλλη ατάκα, γίνεται βαρετό

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/08/2012 13:28:05

    Για να παίρνουν όμως αυτοί τα παχυλά εφάπαξ τους όλα αυτά τα χρόνια, μερικών τα παιδιά δεν μπόρεσαν να σπουδάσουν και ίσως να μην καταφέρουν ποτέ να παντρευτούν. Αν οι εισφορές που έχουνε πληρώσει (άλλο ανέκδοτο κι αυτό, λες και βάλανε ποτέ το χέρι στην τσέπη) δε δικαιολογούν το εφάπαξ, να δώσουν πίσω ότι δεν αναλογεί. Πίσω τα κλεμμένα δε λέμε?

    • avanti avatar
      avanti @ TopGunZ 13/08/2012 13:32:15

      Πίσω τα κλεμένα από τους πολίτες, από τους πολιτικούς?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 13/08/2012 13:36:00

      Και για να μην μπερδευόμαστε, δε μιλάμε π.χ. για τα 20-30 χιλιάρικα, και αν, που παίρνει ένας εκπαιδευτικός (πολύ κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο θα πάρει ψίχουλα). Μιλάμε για κάτι υπερκατοστάρικα που χτυπάνε οι ΔΕΚΟτζήδες του Δημοτικού. Για τους δε γάμους και σπουδές, μη στεναχωριέσαι, από 20-30 χιλιαρικάκια χτυπάει κάθε παιδί τους στα 18, άμα λάχει παντρεύει στο 4 Seasons την κόρη και σπουδάζει στο ΜΙΤ τον γιο, και το εφάπαξ ρέστα.

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 13:42:05

        ΘΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!!!!!! ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΥΑΛΟ...ΟΛΟΙ ΓΙΝΑΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 13:44:38

          Ε, τόσο καιρό μερικοί ΔΥ ήταν μπρούκληδες με τα δικά μας λεφτά, τώρα θα γίνουμε εμείς οικονομολόγοι με τα δικά τους.

          • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
            je te connais par la folie terrible du peuple @ TopGunZ 13/08/2012 17:26:43

            θεσσαλονίκη ο μπρούκλης είναι για φρέντο στο social κούσκουρα και μητροπόλεως γωνία κι από εκεί για ποτάκι στο shark στο καραμπουρνάκι. αν γίνει καμιά επιχείρηση σκούπα εκεί θα τους βρείτε όλους.

        • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
          ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 13:45:16

          Αν οι εισφορές που έχουνε πληρώσει (άλλο ανέκδοτο κι αυτό, λες και βάλανε ποτέ το χέρι στην τσέπη

          ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΣ....ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕ...ΕΛΕΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΛΕΟΣ ΜΑ ΤΟΝ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 13:50:23

            Όταν λες πλήρωσε? Πήρε 5 φράγκα και στο τέλος του διμήνου του είπανε έχεις δεν έχεις δώσε μου τα 2? Αυτό θα πει πληρώνω. Επειδή εσείς δεν βγήκατε ποτέ από τη ζεστή αγκάλη του δημοσίου δε θα μας βγάλετε και τρελούς.

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 14:07:20

            παραιτουμαι απο την συζητηση μαζι σου διοτι εισαι προκατειλημενος

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:14:50

            Ναι, και εγκάθετος και μέλος της "παράγκας" και ότι άλλο θέλετε για δικαιολογία, κανένα πρόβλημα.

    • θυμαμαι avatar
      θυμαμαι @ TopGunZ 13/08/2012 13:36:31

      Και η βλακεία, φίλε, έχει τα όρια της!
      Κόψε την λοιπόν!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ θυμαμαι 13/08/2012 13:46:09

        Ναι, η βλακεία φυσικά και έχει τα όριά της, για αυτό καιρός να κόψουμε αυτά τα αισχρά προνόμια.

        • GO avatar
          GO @ TopGunZ 14/08/2012 07:46:42

          Ο κάθε υπάλληλος, δημόσιος ή ιδιωτικός, έχει ονομαστικό μισθό (μεικτές αποδοχές) από τον οποίο γίνονται όλες οι κρατήσεις (σύνταξη, επικουρικό, περίθαλψη, εφ' άπαξ, έκτακτες εισφορές για ταμεία, φόροι, έκτακτες φορολογήσεις κλπ) και λαμβάνει τις καθαρές αποδοχές του.
          Ο ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνει τις εισφορές του από τις εισπράξεις του.
          Μη μπερδεύεις τα πράγματα.
          Παγκοσμίως συμβαίνει.

          • GO avatar
            GO @ GO 14/08/2012 09:01:47

            Επίσης, μη μπερδεύεις τους Δ.Υ με τους υπάλληλους των ΔΕΚΟ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TopGunZ 13/08/2012 13:36:53

      Καλό είναι να χρησιμοποιούμε σωστά τη σημασία των λέξεων. "Κλέβω" σημαίνει ότι αφαιρώ κάτι ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ. Ακόμα κι αν ήταν έτσι όπως λες με τις εισφορές, πόσο "συνειδητό" ήταν ότι παίρνοντας κάποιος το εφ' άπαξ του θα έκλεβε; Αφού κάθε μήνα του κρατούσαν Χ ποσό για αυτό το σκοπό και ήξερε ότι στο τέλος θα έπαιρνε Ψ ποσό. Δεν είναι δυνατόν τώρα να καλείται να πληρώσει, πιθανόν από χρήματα που δεν του έμειναν.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:38:21

        Όλοι αυτοί συνειδητά ψηφίζανε ΠΑΣΟΚ επειδή τους έδινε αυτά τα προνόμια. Μια χαρά ανήθικη συνδιαλλαγή την κόβω.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ TopGunZ 13/08/2012 13:39:30

          Εξαιρετική λογική. Δεν περιγράφω άλλο.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:43:25

            Πέτα την μπάλα στην εξέδρα, τουλάχιστον εγώ δε γίνομαι συνήγορος αυτών που μας έφεραν στην κατάσταση ένας άνθρωπος που προσέφερε, όπως ένας δάσκαλος, να παίρνει ψίχουλα, μην τυχόν και τα έφαγε ο ΔΕΚΟτζής τα λεφτά του στην τελευταία ανακαίνιση του εξοχικού.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ TopGunZ 13/08/2012 13:44:31

          Και, βεβαίως, όταν όλα αυτά τα "ανήθικα" εφ' άπαξ γίνονταν, ας πούμε, αυτοκίνητα και έτρωγε τον αγλέορα ένας ολόκληρος κλάδος (που σήμερα σέρνεται ετοιμοθάνατος), ήταν καλά. Τότε "ξεχνούσαμε" όσα "θυμηθήκαμε" σήμερα.

          Αναρωτιέμαι ειλικρινά πόσο μακριά νομίζουν ορισμένοι ότι θα τους πάει ο κοινωνικός αυτοματισμός. Πραγματικά αναρωτιέμαι.

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:47:42

            @Αυριανιστής
            ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ!!!!!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:48:16

            Χαχαχα, σου έχει κολλήσει ε? Ναι δίκιο έχεις, έβγαζα εγώ ένα χιλιάρικο στα 30 που έσκαγε ο ΔΥ από τα τζάμπα λεφτά που έπαιρνε και ήμουν ο κακός της ιστορίας. Στο ξανάπα, εγώ την αυτοκριτική μου την έχω κάνει, καιρός να συνέλθετε κι εσείς μπας και κάνουμε κάνα βήμα μπροστά.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ TopGunZ 13/08/2012 13:51:12

            Δεν είμαι ΔΥ, αγαπητέ. Αλλά ούτε και κοινωνικός αυτοματιστής.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:53:08

            Δεν είσαι, δεν είσαι, αλλά τη σποντούλα σου την πετάς για ένα κλάδο 100.000 ανθρώπων η πλειονότητα των οποίων έχει μείνει στο δρόμο. Έτσι κι εγώ δεν είμαι κοινωνικός αυτοματιστής.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 13/08/2012 13:59:56

            Εγώ τουλάχιστον εξακολουθώ να ανησυχώ ότι αν κάποιοι κλάδοι δεν πάνε καλά, θα έχει και σε μένα επίπτωση αργά ή γρήγορα. Και όσους με πλήρωσαν στο παρελθόν για να συντηρούμαι, αν μη τι άλλο δεν είμαι αγνώμων για να επιχαίρω τώρα με όσα ετοιμάζονται να πάθουν.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Αυριανιστής 13/08/2012 14:04:58

            @αυριανιστής
            Το λάθος αυτό το κάνετε συνέχεια. Λέτε συνέχεια αυτό το "επιχαίρουμε" ή "μας αρέσει" ή "γουστάρουμε" να καταστραφούν οι άλλοι. Η χαρά από που προκύπτει; Όποιος λέει μια πρόταση δεν σημαίνει ότι χαίρεται κιόλας. Μήπως σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί και να λυπόμαστε αλλά όλα αυτά που προτείνουμε τα θεωρούμε απαραίτητα;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 13/08/2012 14:08:26

            Όχι φίλε akenaton, οτιδήποτε ακουμπάει τους ΔΥ, ακόμα και κάτι δίκαιο όπως η περικοπή ληστρικών για τον κρατικό κορβανά προνομίων, είναι κοινωνικός αυτοματισμός. Οι κακιούλες για κλάδους του ιδιωτικού τομέα και πόσο έφταιγαν που παίρνανε τα ψίχουλα των ΔΥ είναι ανώτερη κοινωνικοοικονομική ανάλυση.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυριανιστής 13/08/2012 16:48:29

            ΠΠοόλα

        • Άλεξ avatar
          Άλεξ @ TopGunZ 13/08/2012 14:57:10

          Ενώ όσοι ψηφίζαν ΝΔ το κάνανε γιατί για τα ιδανικά και το όραμα που τους πρόσφερε το κόμμα και οχι για μια αντίστοιχα βρώμικη συνδιαλλαγή ??

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 13/08/2012 16:45:31

          Δηλαδή το εφάπαξ το έδωσε παγκοσμίως πρώτο το πασόκ;

    • jk avatar
      jk @ TopGunZ 13/08/2012 14:04:16

      Καλά, ας επιστρέψει τότε και το κράτος τα χαμένα λεφτά των ταμείων από το χρηματιστηριακό πάρτυ του 1999 και μετά βλέπουμε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 13/08/2012 16:44:03

      Δεν είναι κλεμμένο κάτι όταν υπάρχει κανονισμός που το προβλέπει και χωρίς να πραγματοποιηθεί παράνομη ή ανήθικη συναλλαγή μεταξύ του δίδοντος και του λαμβάνοντος. Να προσέχουμε ποιους στοχοποιούμε Top. Χωρίς παρεξήγηση πάντα. Δηλαδή θα καταργήσουμε και το εφάπαξ τελείως; Αφού το παίρνουν όλοι οι εργαζόμενοι γιατί να υπάρχουν εξαιρέσεις; Είπαμε να μπει κάποτε τάξη αλλά είναι τουλ. αντισυνταγματικό να ζητάς πίσω χρήματα που η απόκτησή τους είναι καθ΄όλα νόμιμη....

  3. camel avatar
    camel 13/08/2012 13:37:31

    Οταν καποιος παιρνει μισθο εστω 1300 ευρω και στην τσεπη του μπαινουν τα 1000 τοτε αυτο σημαινει οτι καποιο μερος απο τα 300 πανε για το εφαπαξ. Αυτα πρεπει να τα παρει με τους τοκους που θα επαιρνε αν τα ειχε στην τραπεζα. Οποιος πηρε περισσοτερα να τα επιστρεψει πισω ατοκα. Οποιος εχει ομως αυτες τις κρατησεις να τα παρει οταν ερθει ο καιρος και αν πεθανει ενδιαμεσα αυτα τα χρηματα να πανε στους κληρονομους του

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ camel 13/08/2012 13:41:42

      Όταν κάποιος παίρνει 1000 ευρώ στο χέρι, παίρνει 1000 ευρώ στο χέρι. Το τι παραπάνω θα πληρώσει το κράτος για την ασφάλισή του είναι θέμα του κράτους, όχι δικό του. Όταν κάποιος βγάζει 1300 ευρώ τον ένα μήνα και 500 τον άλλο γιατί δεν πήγε καλά η δουλειά, και από αυτά καλείται να δώσει 5-6 κατοστάρικα στον ΟΑΕΕ από την τσέπη του, αυτό είναι "πληρώνω εισφορές".

      • akenaton avatar
        akenaton @ TopGunZ 13/08/2012 13:51:55

        Επιτέλους! Ας σταματήσει το παραμύθι με τις εισφορές και τις "κρατήσεις" των ΔΥ. Φτάνει. Αλλιώς, αφού είναι μέρος του μισθού τους, να τις προσθέτουν στον μισθό τους τις κρατήσεις τους για εφάπαξ, επικουρικά, ενηλικίωση τέκνων, φόρο εισοδήματος που παλιά επιστρεφόταν ακέραιος, κλπ,κλπ και τότε θα δούμε τι μισθούς παίρνουν πραγματικά. Δεν μπορείς όταν σε ρωτάνε το μισθό παίρνεις να λες τον καθαρό και μετά να ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά τα πλήρωνες από το μισθό σου. Η απόλυτη τρέλα!

        • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
          ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ akenaton 13/08/2012 13:54:49

          ΕΣΥ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΣΟΔΑ;;; ΝΕΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΤΗ.

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 13:57:49

            Τι έξοδα; Εμένα τα έξοδα δεν μου τα επιστρέφει κανείς πίσω "αυγατισμένα"!!! Αυτά δεν είναι έξοδα αγαπητέ, αυτά επιστρέφονταν ΟΛΑ πίσω και μάλιστα επαυξημένα έως και 120% (τα εφάπαξ). Άρα αποτελούν μέρος του μισθού. Καταλάβατε;

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ akenaton 13/08/2012 14:00:39

            τι εννοεις οτι ειμαστε κλεφτες τοκογλυφοι;; να σταματησουν τις κρατησεις λοιπον να μην φωναζεις εσυ και θα βρουμε εμεις τροπο να κανουμε αυτασφαλιση αλλα οχι στο ΙΚΑ η τον ΟΑΕΕ ετσι;;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:05:00

            Την έχετε τρελάνει την εξέδρα, όλο εκεί τη στέλνετε την μπάλα. Από που κι ως που φίλτατε είναι ΕΞΟΔΟ σας κάτι που δεν τον πήρατε ποτέ στα χέρια σας, δεν το δώσατε ποτέ πουθενά και ξαφνικά μια μέρα το παίρνετε μποναμά?

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:07:41

            Απλά όταν λέτε τον μισθό σας να προσθέτετε και αυτές τις κρατήσεις προς το παρόν. Στο μέλλον κάντε απεργία, κατεβάστε και διακόπτες και ότι θέλετε για να μην σας κρατάνε ότι σας κρατάνε. Αν δεν σας συνέφεραν οι "κρατήσεις" αυτές άλλωστε είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα είχε ήδη συντελεστεί.

        • camel avatar
          camel @ akenaton 13/08/2012 15:32:30

          Συμφωνω ειναι πολλα λεφτα τα 1000 ευρω καθαρα ή τα 1300 μεικτα καθε μηνα για μια οικογενεια
          Αληθεια εσυ οταν πας σπιτι σου η γυναικα σου σου ζηταει ποσα εφερες στο σπιτι ή της λες το τζιρο τηε επιχειρησης πλην ασφαλεια πλην λιγο ΦΠΑ (κατι θα κλεβεις και εσυ) πλην διαφορα εξοδα κλπ

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 13:52:12

        ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΕΙΝΑΣΕ ΕΝΑΣ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ;;;;
        ΚΑΤΑΣΤΑΦΗΚΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ;;
        ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...ΑΛΛΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΕΡΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ...ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.. ΩΡΑΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΕΣΑΙ

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 13:56:29

          Αυτή είναι η λογική του κοινωνικού αυτοματισμού. Όλοι εναντίον όλων. Το ξαναλέω: είναι η απαρχή του εμφυλίου, που κάποιοι στρουθοκαμηλίζουν ότι δεν θα έρθει.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:01:51

          Εγώ το κούτελό μου το έχω καθαρό φίλε μου και έχω κάθε δικαίωμα να μιλάω. Ο πατέρας μου με 40 χρόνια ΕΡΓΑΣΙΑΣ και ΠΛΗΡΩΜΗΣ εισφορών και παίρνει τα μισά του κάθε ΔΕΚΟτζή και συνεχώς του κόβουν, ενώ συνεχίζουμε και πληρώνουμε τα ρέστα από την πτώχευση μας (αργεί ο δικαστής μισό χρόνο να την υπογράψει, πάρε 3 δίμηνη επί δύο άτομα εισφορές στο κεφάλι). Γιατί έχω μάθει πρώτα να είμαι εντάξει με τις υποχρεώσεις μου και μετά να απαιτώ τα δικαιώματά μου. Έχω μουτζουρώσει τα χέρια μου και έχω αισθανθεί το έλκος να μου χτυπάει την πόρτα αμέτρητες φορές, οπότε δεν ανέχομαι κανέναν κηφήνα να μου το παίζει τιμητής των πάντων. Τα περί φοροδιαφυγής φυσικά και τα ξέρω, για αυτό εμείς σα μαλάκες κλείσαμε και άλλοι κάνανε σπιτάρες, να τα πεις όμως και μια γύρα και για τις μαύρες απογευματινές δουλειές των ξεκούραστων ΔΥ.

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 14:04:41

            ενταξειι εσυ εισαι καθαρος και εμεις απατεωνες...οκ

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:06:21

            Δε σε είπα απατεώνα, εσύ υπονόησες τα περί φοροδιαφυγής, τώρα αν μυγιάστηκες με τα περί μαύρης εργασίας των ΔΥ και καρφώθηκες, άλλο καπέλο.

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 14:18:32

            οταν δεν κοβεις αποδειξη και εισπρατεις και τον ΦΠΑ απο τον πελατη τι εισαι φιλανθρωπος;;;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:43:15

            Και εγώ τι σχέση έχω με αυτό? Όσο δεν κόβετε την καραμέλα για τον κακό ιδιώτη που δεν κόβει απόδειξη, τόσο τα υπόλοιπα 9εκ. Έλληνες θα σας αποκαλούν τεμπελχανάδες και κηφήνες.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 13/08/2012 16:48:58

            Και γιατί δε τα βάζεις με τις κυβερνήσεις που έβαζαν τα λομόγια τους δικοικητές και έφαγαν τα αποθεματικά και επένδυσαν στα τοξικά και δεν έπαιρναν τόκο από τις τράπεζες όπως έπρεπε 40 χρόνια τώρα; Αυτοί και μόνο αυτοί και αυτοί που τους διόριζαν φταίνε που τα ταμεία δεν έχουν να πληρώσουν σωστές και δίκαιες συντάξεις. Όχι όσοι παίρνουν σύνταξη με την οποία επιβιώνουν αξιοπρεπώς. Να ξέρεις που να στοχεύσεις πριν πυροβολήσεις λοιπόν!

        • ανδριανη Ανδρεου avatar
          ανδριανη Ανδρεου @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 18:26:30

          Δεν εχεις καταλαβει καλα . Ολα αυτοι που κοπτονται να υπερασπισθουν το σωστο του μετρου της απαλλοτριωσης του εφαπαξ των Δ.Υ. απο τους συνεχιστες του ΓΑΠ, δεν κανουν τον κοπο να αναλυσουν πως εφθασαν τα ταμεια διαχρονικα να γινουν επισφαλη; με τινων υπουργων αποφασεις παρεμεναν τα αποθεματικα τους ατοκα στη ΤΕ; πως φθασαν να επενδυονται στο χρηματιστηριο, στα δομημενα ομολογα, αλλα και στην αποκορυφωση της αγορας ομολογων ελληνικου δημοσιου απο την τραπεζα ελλαδος και στη συνεχεια κουρεμα .
          Ολοι αυτοι οι κηνσορες του νεοφιλελευθερισμου και του κοινωνικου αυτοματισμου ας μας πουν για την φοροδιαφυγη πως θα την αντιμετωπιση η κυβερνηση τους , τι γινανε τα Ζαπεια 1-2-3 που πριν μερικους μηνες ο συνεχιστης της πολιτικης του ΓΑΠ ειχε βρει 18 δις ισοδυναμα ;;
          Μηπως εννοουσε τους συνταξιουχους και τους μισθωτους δηλ. την ιδια πολιτικη του ΓΑΠ

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2012 14:09:28

    Το 2000 όλοι "δεξιοί", "αριστεροί" και "ουδέτεροι" πέσανε πάνω στον Γιαννίτση να τον φάνε, διότι προσπάθησε να εξορθολογίσει ένα τρελό ασφαλιστικό σύστημα.
    Τώρα ψάχνονται με το παράλογο σύστημα αναδιανομής από κάτω προς τα πάνω που φτιάξανε ή κληρονόμησαν.
    Με 1 εκατομμύριο μπλοκάκια που πέρα από τον φορολογικό, πληρώνουν και ασφαλιστικό κεφαλικό φόρο, ενώ ΟΛΟΙ ξέρουν ότι είναι στην πραγματικότητα χαμηλόμισθοι μισθωτοί.
    Και στον αντίποδα, με τριμερή συμμετοχή (δηλαδή κρατική επιδότηση) σε "ευγενή" ταμεία που παρέχουν "ευγενείς" υπηρεσίες (βλ. διάφορες τράπεζες ή ΔΕΚΟ) ή έχουν και δικές τους ...τράπεζες (βλ. ΤΣΜΕΔΕ - ΕΤΑΑ, το ....δικό μου, στο οποίο πληρώνω κεφαλικό φόρο για να δίνει παχυλά εφάπαξ σε ...εργολάβους που ποτέ δεν πάτησαν στο κατώφλι ΑΕΙ).
    Με έναν συνδικαλισμό

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ο Θείος 13/08/2012 14:12:09

      Τι αξία έχουνε ρε Θείο 1εκ μπλοκάκηδες μπροστά στο γάμο της κόρης του ΔΕΚΟτζή? Φωτιά να γίνουν.

      • diman avatar
        diman @ TopGunZ 13/08/2012 14:15:39

        Εδώ μένει η κόρη του ΔΕΚΟτζή.
        http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27198&subid=2&pubid=112909915

        • Nietzsche avatar
          Nietzsche @ diman 13/08/2012 23:55:07

          ΟΛΑ αυτά είναι μυθεύματα!

          Γι' αυτό και δεν υπάρχει κανένα όνομα.

          Είναι προπαγανδιστική επιχέιρηση ψευδής συνείδησης, ότι, και καλά, τους έχουν στο χέρι και όπου να'ναι τους πιάνουν και τα παίρνουν πίσω, δικαιώνοντας το περί Δικαίου αίσθημα των βλακών υποτακτικών που βαυκαλίζονται ότι είναι πολίτες (!), και τους αρμέγουν μια χαρούλα 3 χρόνια, τώρα, και έπεται συνέχεια...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ TopGunZ 13/08/2012 14:15:45

        Απίστευτη μονομανία με την "κόρη του ΔΕΚΟτζή". Αν δεν κατάλαβες, όλων τα εφ' άπαξ αφορά η ετσιθελική περικοπή που διέταξαν οι ευρωναζί, όχι μόνο των ΔΕΚοτζήδων. Να το πω και πιο παραστατικά; 40% περικοπή θα υποστεί το εφ' άπαξ του ΔΕΚΟτζή, 40% περικοπή και του πιλότου της ΠΑ που μόλις αποστρατεύτηκε. Ικανοποιήθηκε το ανθρωποφαγικό σας ένστικτο, λοιπόν;

        • jk avatar
          jk @ Αυριανιστής 13/08/2012 14:20:16

          Ικανοποιήθηκε. Αν αύριο απολύανε 300.000 δημοσίους υπαλλήλους, η λογική του συγκεκριμένου ανθρώπου δε θα τον άφηνε καν να επιχαίρει χαιρέκακα. Θα ζητούσε να απολυθούν άλλοι τόσοι για να είναι ευχαριστημένος. Το ότι βέβαια με τη διόγκωση της ανεργίας και την αύξηση της φτώχειας δε θα μείνει τίποτα όρθιο, καμώνονται ότι δε το βλέπουν. Καλά τα είπε κάποτε ο Χριστόδουλος...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ jk 13/08/2012 14:40:12

            Για κάνε μια γύρα να δεις τι άποψη έχω για τις απολύσεις.

  5. popolaros avatar
    popolaros 13/08/2012 14:15:47

    Έχω τρομάξει από τον ταλιμπανισμό κάποιων στο να καεί το σπίτι του γείτονα.
    Μετά από 3 χρόνια κατ'εξακολούθηση βιασμού της Ελληνικής κοινωνίας κάποιοι χαίρονται αρκεί να συμβαίνει στον κακό γείτονα.

    Δεν μπορούν να αντιληφθούν ακόμα το κυκλικό της διαδικασίας εξαθλίωσης.
    Δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι μας αφορά όλους και πρέπει να είμαστε ενωμένοι απέναντι στο κοινό εχθρό.
    Λυπάμαι.....

  6. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:16:29

    εχω να κανω μια προταση για να ηρεμησουν μερικοι.
    να απολυθουν ολοι οι εκπαιδευτικοι και οι γιατροι να γινοουν τα σχολεια και τα νοσοκομεια ΙΔΙΩΤΙΚΑ και ο καθε ενδιαφερομενος να πληρωνει το αντιτιμο που του αναλογει για υγεια και παιδεια. ετσι θα μειωθει το ελλειμα και θα ελθει η πολυποθητη αναπτυξη , οπως τα χελιδονια την ανοιξη !!
    επισης την εσωτερική και εξωτερικη ασφαλεια της χωρας να την αναλαβουν ιδιωτικες εταιρειες φυλαξης.
    ΔΕΗ ΟΤΕ ΝΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΟΥΣ.
    ΤΕΛΕΙΟ Ε;;;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:18:27

      Πράγματι, κάτι τέτοιο τους χρειάζεται. Αλλά έννοια σου, οι περισσότεροι από τους νεοφιλελεύθερους κεκράκτες καβαντζωμένοι είναι, σιγά κι αν θα πληρώνουν και τον αέρα που αναπνέουν...

    • chrisss avatar
      chrisss @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:37:35

      Αν δεν το κατάλαβες αδερφέ, το πρόβλημα της Ελλάδας είναι το μεγάλο ΔΗΜΟΣΙΟ χρέος της..όχι το ιδιωτικό..για την ώρα την έχουν πληρώσει όλοι οι άλλοι, εκτός από εσάς τους ΔΥ..ώρα να μάθετε πως λειτουργεί η ζωή για τους κοινούς θνητούς που μάχονται για το ψωμί τους..και να θυμάσαι φίλε ΔΥ, την επόμενη φορά που θα αποφασίσεις να απαιτήσεις ένα παράλογο προνόμιο ,οτι εμείς σε πληρώνουμε και πως το κράτος δεν σου ανήκει..είσαι ένας απλός υπάλληλός μας..και σταματήστε τις μπούρδες περί κοινωνικού αυτοματισμού και λοιπών αηδιών που ξερνάτε σε κάθε κρίση..τα πράγματα είναι απλά..το κράτος πρέπει να μικρύνει και αυτό θα γίνει κατ' αρχάς με αποκρατικοποιήσεις..δεν θα υπήρχε κανένας φόβος, αφού αν ήσασταν αποδοτικοί και χρήσιμοι στα πόστα σας, ο νέος ιδιοκτήτης θα σας κρατούσε όλους στην δούλεψή του..ΑΜ ΔΕ....

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ chrisss 13/08/2012 14:58:58

        δωσε μου διευθυνση να σου επιστρεψω αυτα μου με πληρωσες!!!! κανε λιγο υπομονη ομως και θα δεις πως θα κλαις με μαυρο δακρυ κατα τα Χριστουγεννα.....το μισος ειναι κακος συμβουλος για την κοινωνια. Και αν εισαι καφετζης κοψε τις αποδειξεις να εισπραξει το κρατος το ΦΠΑ για να τεμπελιαζω εγω κια να πληρωνομαι απο το κρατος!!! εσυ στο κρατος αποδιδεις και μετα αυτο σε ολους οικονομολογοι της πλακας

        • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
          ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 15:11:20

          οκ...και ευχαριστω για την φιλοφρονηση. βαλε και ενα τηλεφωνο να βεβαιωθω οτι εισαι εσυ και γραψε εδω ποσα ακριβως σου λειπουν.

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 15:45:48

            Μήπως θέλετε και νούμερο σώβρακου; Το παραξηλώσατε!

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ akenaton 13/08/2012 16:48:41

            ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΗΘΟΣ ΣΟΥ. ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΔΙΩΞΟΥΝ 300.000 ΟΠΩΣ ΖΗΤΑΣ ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. ΤΟΥΣ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΜΕΛΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΧΤΑΣ

    • kinezos avatar
      kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 17:10:41

      Να σου πω κατι ρε φιλε? Αντιλαμβανομαι οτι λυσσαλεα υπερασπιζεσαι αυτα που θεωρεις οτι δικαιωματικα σου ανηκουν και καλα κανεις. Αλλα αναρωτησου κατι. Αισθανθηκες ποτε το αγχος της απολυσης? Εχασες ποτε αργιες, διακοπες, καλοκαιρια, χριστουγεννα, κλπ κλπ κπλ για τη δουλεια? γυρισες ποτε σπιτι σου 2 το πρωι για "εσκασε μαλακια" στο γραφειο? εκανες ποτε τα γενεθλια του παιδιου σου απο το skype? ειδες ποτε τη σχολικη γιορτη του παιδιου σου σε φωτογραφιες?

      Μπορει να θεωρεις μαλακες αυτους (και αντιστοιχα τον εαυτο σου μαγκα που δεν εισαι εκει) που μην εχοντας "μπαρμπα στην κορωνη" ή μη εχοντας φιλησει κατουρημενες ποδιες, βγαζουν τα προς το ζην, εργαζομενοι ωρες και περαν του "ιερου" ωραριου ή που σκυβουν το κεφαλι στο οποιοδηποτε αφεντικο και ζουν με τη δαμοκλειο σπαθη της ενδεχομενης (στην πρωτη μαλακια) απολυσης, γιατι στο τελος του μηνα ερχονται οι λογαριασμοι. Αλλα ειτε σ'αρεσει ειτε οχι αγαπητε, αυτος ειναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ κοσμος και οχι το κομματικο κουκουλι που σας εφτιαξαν και ζειτε. Ετσι βγαινει το μεροκαματο. Γιαυτο αφηστε τους λεονταρισμους γιατι και οι ξενοι χαμπαρι σας πηραν, γιαυτο και εχουν σκαλωσει να σας πεταξουν στο δρομο.

      Να σημειωσω βεβαια, οτι ΔΙΑΦΩΝΩ με το να "πεταχτει" εστω και ενας ανθρωπος στο δρομο. η ανεργια ειναι ασχημο πραγμα. Αλλα το οτι οι ΟΤΑ εχουν φτασει να πληρωνουν περισσοτερα (βασικο) απο μια πολυεθνικη, το οτι ο οδηγος του ΗΣΑΠ παιρνει 4-5 χιλιαρικα μικτα, ή το οτι ο οδηγος στον ΟΠΑΠ παιρνει 80χιλιαρικα το χρονο, ή το οτι η συνταξη ενος ΔΕΚΟτζη ειναι μεγαλυτερη απο ενος καπετανιου του εμπορικου ναυτικου (ο οποιος σημειωτεον ειχε 2500ευρω το μηνα κρατησεις!!!!!!)....αυτα ρε φιλε δε γινονται ουτε στη φρουτοπια. Γιαυτο βαλτε λιγο νερο στο κρασι σας για τις αποδοχες σας. Δεχτηκελιγο κουρεματακι, για να μην βρεθειτε στο δρομο. Τα κομματικα τσαμπουκαλικια...δεν ξερω....αλλα μου φαινεται οτι περασανε ανεπιστρεπτι.

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ kinezos 13/08/2012 17:30:33

        ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ 650 € ΤΙ ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΚΟ ΜΟΥ ΛΕΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜ;. ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ;;;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ kinezos 13/08/2012 17:34:20

        kineze δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ τους προνομιούχους με τα "επιδόματα πλυσίματος χεριών" κτλ κάποιων προνομιούχων ΔΥ !
        Παρόλα αυτά θα ήθελα να μας πεις: εφόσον θεωρείς καλύτερες τις συνθήκες εργασίας στο Δημόσιο, σε ότι αφορά το άγχος και το διαθέσιμο χρόνο, (όπως έγραψες), γιατί δεν επέλεξες να μπεις στο Δημόσιο ;
        Δημοκρατία είχαμε , είχες κάθε δικαίωμα να αποκτήσεις την θέση εργασίας (στο Δημόσιο) που όπως μας έγραψες τη θεωρείς προνομιούχα.

        • kinezos avatar
          kinezos @ roadrunner 13/08/2012 19:22:00

          @καιροσκοπο
          1. μου λες οτι ας προσεχα, και καλα να παθω. με το δικιο σου. καλα να παθω που δεν ημουνα σφουγγοκωλαριος καποιου πολιτικαντη μεταπρατη θεσεων αργομισθιας (αυτο απανταει και στον roadrunner. Ποιος δεν θα ηθελε ρε φιλε roadrunner να καθεται και να πληρωνεται??? απλα δεν εχουμε ολοι την ιδια ικανοτητα στην αφισοκολληση.)
          2. σου λεω με τη σειρα μου οτι κι εσυ ας προσεχες και να μην κλαιγεσαι για τα 650 το μηνα. οπως λενε κι οι Αμερικανοι, get a real job. ή οπως λενε οι ντοπιοι, αμα δε βρεξεις κ.. ψαρι δεν τρως. Αυτο που μας τη σπαει (σε μας τους μη προνομιουχους, που μας εχει μεινει και λιγο σαλιο γιατι δεν το καταναλωσαμε ολο στο γλειψιμο) ειναι οτι στην τελικη, το ξυσιμο σας μας κοστιζει ρε αδερφε ενα καρο λεφτα.
          3. Τωρα ειπες μια μαγικη λεξη που μου εκανε κλικ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ. ευγενης ταξη συμπολιτων μας. Λοιπον φιλαρακο μας ειπες τα 650 που παιρνεις απο το σχολειο. Δεν μας ειπες ομως τα μαυρα απο τα φροντιστηρια. Και μ'αρεσει που τα χωνεις κατ'εξακολουθηση στους αλλους για φοροδιαφυγη. Λοιπον να σου πω κι εγω, οτι ΝΑ μην χασεις τα 650, αλλα αν σε πιασουν να κανεις εστω και 1 ωρα μαυρο φροντιστηριο θα πρεπει να σε βαλουν να επιστρεψεις ολα αυτα που εχεις εισπραξει απο το δημοσιο. Γιατι ειτε το θελεις ειτε οχι, οι ιδιωτες σε πληρωνουν. Ξερεις γιατι αγορι μου? γιατι μονο ο ιδιωτικος τομεας παραγει πλουτο προς φορολογηση. Αρα μονο αυτος μπορει να πληρωσει.
          4. Και εν τελει, αν πρεπει να επιλεξω μεταξυ του αν θα βγει στο δρομο ενας φυγοπονος ΔΥ που κρυβεται στο δημοσιο γιατι βαριεται να παει να βρει μια πραγματικη δουλεια, ο οποιος στην τελικη μπορει να παει να δουλεψει ακομα και πιτσαδορος για ενα μεροκαματο ΚΑΙ αν θα ψοφησει στην πεινα ενας συνταξιουχος γεροντας...προτιμω το πρωτο.
          5. Οσον αφορα για την ηθικη του καθε ιδιωτη εργοδοτη, σου ξαναλεω ΒΓΕΣ απο το κουκουλι. Welcome to the real world.
          6. Εν κατακλειδι για να μην παραξηγηθω, σου ξαναλεω, οτι ΔΕΝ ειμαι υπερ της απολυσης κανενος. Αλλα κατεβαστε τονους. Εισαστε πολλοι, αργομισθοι, κομματοσκυλα, τρωτε τζαμπα ψωμι. ΜΗΝ μιλατε κιολας ρε παιδια.

          • kinezos avatar
            kinezos @ kinezos 13/08/2012 19:29:19

            Να προσθεσω ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ αυτο το τελευταιο. Αλλα για πολλους του ευρυτερου (κυριως) και στενου δημοσιου τομεα.

  7. ΜΔ avatar
    ΜΔ 13/08/2012 14:17:09

    Και όπως είπαμε και χτες... Τα βατραχάκια έχουν πάρει θέση μάχης, έτοιμα να αλληλοεξοντωθούν...Οι ελέφαντες χαλαρώνουν!!!

    • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
      ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΜΔ 13/08/2012 14:19:29

      πες το και εγινε!!!!

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:28:33

        Πρέπει να αλλάξουν πράγματα στο δημόσιο. Κανείς μάλλον δεν το αμφισβητεί αυτό! Απλά, χάνεται το δίκαιο του αιτήματος με τέτοιες άναρθρες κραυγές!!
        Που να δεις όμως τι πρέπει να αλλάξει στον ιδιωτικό τομέα...
        Υ.Γ. Μου το κόψατε αυτό ---> "Περιμένουμε με αγωνία και τον Βασίλη Γκιώνη και τον λαλάκη!"
        Λίγο humor ρε παιδιά...Δεν έγινε τίποτα!!! Καλή καρδιά!

        • akenaton avatar
          akenaton @ ΜΔ 13/08/2012 14:50:57

          Θέλω πραγματικά να ευθυμήσω αγαπητέ ΜΔ αλλά δύσκολα μου βγαίνει. Θα ευθυμήσουμε όλοι μαζί, όταν μαλώσουν οι ελέφαντες μάλλον!!!!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ akenaton 13/08/2012 14:56:05

            Αν όμως κουβαλάμε νερό στο μύλο τους, πολύ αμφιβάλλω αν θα μαλώσουν.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Αυριανιστής 13/08/2012 15:07:18

            Έχετε σχετικό λάθος στις εκτιμήσεις σας για τους συνομιλητές σας και απόλυτο πάθος για αυτά που πιστεύετε, σε βαθμό να αρνείστε οποιαδήποτε άλλη πρόταση και να κρεμάτε ταμπέλες "νεοφιλελεύθερου" σε ανθρώπους που ούτε καν θα περνούσε από το μυαλό σας να τις κρεμάσετε προ κρίσης. Αυτό φυσικά δεν βοηθά τον διάλογο και οδηγεί σε παρεξηγήσεις και αντιπαραθέσεις. Τελικά, δεν προτείνετε και κάποια άλλη πρόταση ώστε να συζητούμε με επιχειρήματα. Φτάνουμε έτσι στην απαξιωτική για το ιστολόγιο ανταλλαγή κραυγών, ανάθεμα και καταρών. Ζητώ συγνώμη που παρασύρθηκα σήμερα σε αυτόν τον ατελέσφορο "διάλογο" και δηλώνω πως δεν πρόκειται να ξανασυμβεί στο μέλλον. Να είστε όλοι καλά.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ akenaton 13/08/2012 15:12:45

            Εσείς, δηλαδή, θεωρείτε σοβαρή πρόταση τις διαρροές των βρούτσηδων για επιστροφή του εφ' άπαξ, το οποίο μάλιστα κάποιοι εδώ θεωρούν... "κλεμμένα"; Είναι δυνατόν να ζητάμε πίσω χρήματα από κάποιους που τα έλαβαν υπό δεδομένες συνθήκες και έκαναν το "έγκλημα" να τα ξοδέψουν για τους όποιους οικογενειακούς λόγους χωρίς να φανταστούν ότι θα ερχόταν κάποτε ένα κράτος-μακρυχέρης να τους βάλει νταβατζηλίδικα το χέρι στην τσέπη; Πιστεύετε ότι με κάτι τέτοια προάγεται η κοινωνική συνοχή;

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Αυριανιστής 13/08/2012 15:23:38

            Τα χρηματα αυτα θα λειψουν απο ολους!!! Ζω στην επαρχια. Με θλιψη εβλεπα τουσ ελευθερους επαγγελματιες να χαιρονται οταν εκοβαν μισθους , δωρα και συνταξεις. Τωρα ομως δεν εχουν εισπραξεις δαιμονιζονται και ξεσπουν σε καθε ειδους εργαζομενο ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο. Αυτα τα ολιγα και ο νοων νοειτω

          • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
            Εμμανουήλ Πρόιος @ akenaton 13/08/2012 15:15:14

            Γιατί τους ζητάς συγνώμη φίλε akenaton δηλαδή να γυρίσουμε και το άλλο μάγουλο?

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ akenaton 13/08/2012 16:04:29

            Φίλε akenaton,
            Στάσου, μη φεύγεις! :-)
            Θα προσπαθήσω να κάνω εγώ 2 προτάσεις εκτόνωσης της..κρίσης!
            1. Ωραία όλα αυτά τα κάπως απαξιωτικά (sic) για τους ΔΥ, και κυρίως τους εργαζομένους των ΔΕΚΟ. Θα μπορούσε κάποιος (εσύ??) να βρει και να μας κοινοποιήσει κάποιο άρθρο ή έρευνα που να δημοσιοποιεί τις αποδοχές και τα προνόμια τους? Να ξέρουμε και εμείς με λεπτομέρειες για τι μιλάμε. Γιατί κάποιες "κατηγορίες" μπορεί να είναι αληθινές...Σίγουρα είναι...Άλλες παλι μπορεί να βασίζονται σε αστικούς μύθους... Για τις αποδοχές όμως καλό θα ήταν να μην έχουμε μέσους όρους...Κατανομές ανά μισθολογική κλίμακα χρειαζόμαστε!
            2. Η δεύτερη πρόταση μπορεί να είναι μη εφαρμόσιμη. Όσο ¨σπάταλο¨ήταν το δημόσιο με τις αμοιβές, άλλο τόσο και περισσότερο ήταν με τα δημόσια έργα...Πόσο δύσκολο είναι λοιπόν να ελεγχθούν τυχόν υπερκοστολογήσεις στα έργα ανά υπουργείο και υπηρεσία? Να βρεθούν όλες οι αναντιστοιχίες μεταξύ συμβάσεων και παραδοτέων...? Να βρεθούν αυτοί που παρέλαβαν αυτά τα έργα? Αυτοί δεν πρέπει δηλαδή να είναι πρώτοι υποψήφιοι για την εφεδρεία (αν τελικά γίνει)?? Τέλος, αλλά εξίσου σημαντικό, αυτές οι εταιρείες δεν πρέπει να πληρώσουν κάτι, κάπως? Αν δεν μπορούν να πάρουν πίσω κάτι....Ας τους απογορεύσουν να απολύουν εργαζομένους...Ας πάρουν και αυτοί κάτι στην πλάτη τους!!!
            Θα μου πεις ότι ηθικολογούμε, μάλλον...Τι να κάνουμε! Εδώ που φτάσαμε!!!!
            Να είσαι καλά και ψυχραιμία!!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 13/08/2012 17:12:47

            Στοιχεία για τους πραγματικούς μισθούς των ΔΥ δεν υπάρχουν πουθενά αγαπητέ ΜΔ. Είναι επτασφράγιστο μυστικό που εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα!!!!!!!!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΜΔ 13/08/2012 17:38:58

            Ο γενικευτικός όρος "ΔΥ" δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Ο νεοδιορισμένος δάσκαλος ή καθηγητής ΜΕ έχει τόση σχέση με τον "παλιό" των ΔΕΚΟ ή τον Μανδαρίνο των ΑΕΙ όση ο "μέτοχος του ΤΣΜΕΔΕ" μηχανικός - μπλοκάκι (ναερός, μεσήλικας ή όχι και τόσο πιά) με τον παλιό και "λιπαρό' για την επόμενη εκατονταετία εργολαβο ΔΕ.
            Έχεις απόλυτο δίκιο akenaton να οργίζεσαι, πρόκειται για καθαρά "ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ" αντιπαράθεση, δηλαδή λόγια του αέρα που πάνε χαμένα, βιασμό της πραγματικότητας.

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ ΜΔ 13/08/2012 18:06:55

            @akenaton
            Εντάξει, γιατί με τόσα που διάβασα για τους ΔΥ πίστεψα ότι κάποιοι εδώ μέσα έχουν στα χέρια τους τις μισθοδοσίες τους!!!!
            Και κάτι για ένα σχόλιο σου παρακάτω...Οι σπατάλες του δημοσίου σε προκλητικούς μισθούς των ΔΥ, καθαγιάζονται όταν γίνονται κέρδη μέσω της (υπερ)κατανάλωσης σε προιόντα και υπηρεσίες επιχειρηματιών και αυτόματα μετατρέπονται σε προιόν μόχθου και εργατικότητας???
            Τέλοςπάντων...
            @Ο Θείος
            Για ποιο βιασμό της πραγματικότητας μιλάτε? Ποια είναι η δική σας πραγματικότητα??
            Ευχαριστώ!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 13/08/2012 18:10:46

            @ ΜΔ
            Στο πρώτο μου άρθρο εδώ μέσα κάνω λόγο για την υγιή επιχειρηματικότητα και την "άλλη".

            http://www.antinews.gr/2012/01/30/145097/

            Φιλικά.

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ ΜΔ 13/08/2012 18:54:27

            @akenaton
            Φίλε akenaton,
            Μιλάμε για διαφορετικό πράγμα. Απλά θέλω να σου πω ότι η δική μου απέχθεια είναι προς αυτό και μόνο το κέρδος...Εσύ το απεχθάνεσαι μόνο στην...πηγή (αμοιβές ΔΥ), εγώ συνεχίζω να το απεχθάνομαι και όταν συσσωρεύεται πολλαπλασιαστικά στον κάθε (υγιή ή όχι) επιχειρηματία. Φιλικά!
            @Ο Θείος
            Ok, κατανοητό! Τα υποσύνολα που δημιουργείτε μάλλον υποδεικνύουν και που πρέπει να εφαρμοστούν τα όποια μέτρα. Όσο για την προηγούμενη αναφορά μου, μπορείτε να την περιορίσετε σε αυτά τα υποσύνολα. Έχει τελικά κάποιος στοιχεία για τους παλιούς των ΔΕΚΟ και τους καθηγητές ΑΕΙ για παράδειγμα?
            Φιλικά!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 13/08/2012 19:08:35

            @ΜΔ
            Μάλλον μπερδεμένος φαίνεστε. Δεν υπάρχει η έννοια του κέρδους στους ΔΥ. Υπάρχει μονάχα (όπου υπάρχει) η έννοια των άνομων προνομίων που προήλθαν από εκπόρνευση ψήφου και εκδουλεύσεων προς το πολιτικό σύστημα. Το επιχειρηματικό κέρδος, ακόμη και αυτό που εσείς υπαινίσσεστε, προϋποθέτει σχεδόν πάντα ένα (μικρό έστω) ρίσκο!

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ ΜΔ 13/08/2012 19:42:08

            Φίλε akenaton,
            Καθόλου μπερδεμένος! Εδώ μέσα (λόγω του επιπέδου της πλειοψηφίας αρθρογράφων/σχολιαστών) "έμαθα" να ψάχνω να βρω ποιος ωφελείται από μία κατάσταση. Από την στρεβλή συνολικά κατάσταση λοιπόν των 30 τελευταίων χρόνων, δεν θεωρώ ότι ωφελήθηκαν τόσο οι ΔΥ, εκτός από κάποιους ελάχιστους. Ούτε φυσικά οι εργαζόμενοι στον ΙΤ. Δε μπορώ όμως να πω το ίδιο για την πλειοψηφία αυτών που επιχείρησαν.
            Φιλικά!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 13/08/2012 20:44:32

            @ ΜΔ
            Λυπάμαι αλλά εδώ διαφωνούμε .... Συγκρίνετε εσώρουχα με γραβάτες!

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ ΜΔ 14/08/2012 06:53:30

            @akenaton
            Φίλε akenaton,
            Μάλλον μιλάμε για διαφορετικό πράγμα.Για παράδειγμα, το τρίπτυχο καινοτομία-έρευνα-ανάπτυξη στον ΙΤ σου λέει τίποτα? Μήπως και για το ότι δεν αγγίζει την πλειοψηφία των επιχειρηματιών, φταίει πάλι το "κακό" δημόσιο???? Έχεις εικόνα της απορρόφησης κονδυλίων διαχρονικά από προγράμματα που στοχεύουν στο παραπάνω τρίπτυχο? Μηδαμινή έως ανύπαρκτη...Αυτό που είχες αναφέρει κάποια στιγμή, ότι δεν είμαστε μικρά παιδιά που τους πήραν το κουλούρι από το χέρι, ισχύει για όλες τις περιπτώσεις, όχι όπου μας βολεύει!
            Φιλικά!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 14/08/2012 11:34:26

            @ΜΔ
            Πηδάτε από θέμα σε θέμα και σας χάνω. Μιλούσατε για κέρδη και ωφέλειες από την φούσκα μέχρι τώρα και ξαφνικά πήγατε στις νέες επενδύσεις στους τομείς "καινοτομία-έρευνα-ανάπτυξη" όπως λέτε. Έτσι, κάνω κι εγώ συζήτηση αν θέλετε αλλά δεν βγαίνει και τίποτε.
            Να είστε καλά πάντως, στη διάθεσή σας πάντα. Φιλικά.

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ ΜΔ 14/08/2012 12:07:14

            @akenaton
            Τα κέρδη και οι ωφέλειες από την φούσκα για την πλειοψηφία των επιχειρηματιών ήταν τέτοια που πότε δεν ενδιαφέρθηκαν να επενδύσουν στο τρίπτυχο που θα τους έκανε τουλάχιστον βιώσιμους ακόμα και τώρα με την κρίση!! Δες φίλε akenaton τι συμβαίνει στον τουρισμό. "'Εκατσαν" όλοι πάνω στα εύκολα...Στο χρήμα (άνομα προνόμια τα ονόμασες...) που κυκλοφορούσε και δεν επένδυσαν πότε σε καλύτερες/καινοτομικές υπηρεσίες..Δεν πηδάω λοιπόν από θέμα σε θέμα...Το τι δεν έκαναν, αποδεικνύει αν είχαν ή όχι ωφέλειες από τη φούσκα ή όχι!! Στη διάθεση σου και εγώ..Αν και εσύ φαντάζομαι ότι τα ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα!!! Φιλικά!!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 14/08/2012 12:18:03

            @ΜΔ
            Λόγω έλλειψης χώρου, σας απαντώ στο τέλος των σχολίων!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΔ 13/08/2012 16:50:53

      Αφού τα βατραχάκια είναι βλαμμένα και εμπαθή τι περιμένεις;

  8. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 14:23:34

    εχω την εντυπωση οτι καποιο υπερασπιζονται ολα αυτα τα μετρα σαν να θελουν να καταγραψουν τις αντιδρασεις της κοινωνιας, σαν ενα ειδος δημοσκοπησης δηλαδη, προκειμενου καποιοι να λα βουν το αναλογο μηνυμα τι μπορει να εφαρμοστει και τι οχι

  9. chrisss avatar
    chrisss 13/08/2012 14:42:08

    Το άλλο χαρακτηριστικό είναι πως κάθε φορά που κάποιος μιλά για περικοπές στο δημόσιο, πετάγεστε σαν κατσαρίδες για να προασπίσετε τα μικροσυντεχνιακά σας συμφέροντα..μια απορία..δουλειά δεν έχετε;

    • popolaros avatar
      popolaros @ chrisss 13/08/2012 14:51:41

      Εσύ πότε ακριβώς περιμένεις να 'πεταχτείς'.
      Δεν ήρθε ακόμα η ώρα ή τα βλέπεις όλα τέλεια...

    • jk avatar
      jk @ chrisss 13/08/2012 14:57:50

      Ο ιδιωτικός τομέας των 500 ευρώ, του ακανόνιστου ωραρίου και των ελεύθερων απολύσεων είναι κάτι το ιδεατό; Έτσι πρέπει να ζουν όλοι;

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ jk 13/08/2012 15:01:56

        ζουγκλα φιλε ολοι. Οποιος εχει σταθερο ωραριο στην πυρα.
        τον χειμωνα για να ζεσταθουμε να καιμε προνομιουχους Δ.Υ ..θα εχουμε και οικονομια στο πετρελαιο.

        • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
          Εμμανουήλ Πρόιος @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 15:07:08

          Καλή ιδέα!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 15:07:54

          Προνομιούχους εργαζόμενους εννοείς, ανεξαρτήτως ΙΤ ή ΔΤ. Σύντομα, το αναρχοαριστερίστικο σύνθημα "φάτε τους πλούσιους" θα μεταλλαχθεί από τους κοινωνικούς αυτοματιστές σε "φάτε όσους έχουν ακόμα δουλειά".

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Αυριανιστής 13/08/2012 15:14:10

            Δες τι μου απαντα καποιος πιο πανω και θα καταλαβεις. μου ζητοουν πισω αυτα που με πληρωσαν!!!!!!!!!!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 15:50:48

            Και ποιος σας είπε ότι πιστεύουμε πως τα αξίζατε να τα πάρετε εξ' αρχής?

  10. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 13/08/2012 15:04:06

    Και ποιός αποφάσισε ότι ο τάδε ΔΥ στη συγκεκριμένη θέση, και με ποιά κριτήρια, θα παίρνει τόσα κάθε μήνα εκ των οποίων τόσα- κρατήσεις στο χέρι;
    Τώρα το αν το κράτος αποδίδει τις "κρατήσεις" στο κάθε ταμείο είναι μάλλον άλλη ιστορία. Αλλά από που κι ως που έχουν "πληρωθεί"-"κρατηθεί" τόσα χρήματα ώστε να προκύπτουν κάποια εξωπραγματικά εφάπαξ;
    Γιατί δηλαδή πρέπει όταν ενηλικιώνεται το παιδί του ΔΥ πρέπει να παίρνει κάποιο ποσό; Το παιδί του ΙΥ τι το γέννησε;

    Είναι κάποια πράγματα απίστευτα! Οσο κράτησε κράτησε, εδώ οι νεότεροι δεν ξέρουμε αν θα πάρουμε ποτέ σύνταξη και κάποιοι φωνάζουν για να διατηρήσουν τα απίστευτα!

    Διαφωνώ με την επιστροφή των εφάπαξ! Ο γέγονε γένονε! Πάμε από την αρχή τώρα!

  11. rollin avatar
    rollin 13/08/2012 15:10:09

    Ποιος Δ.Υ. ελεγε πριν ποσα επαιρνε; Ποις γνωριζε την εννοια μικτα; Υπαρχει εστω κ ενας με συνταξη στα 15 χρονια που δικαιουτε συνταξη ποτε προλαβε κ πληρωσε; Εξαιρω μονον τους πιλοτους. Ειναι ντροπη σε χρεωκοποιμενη χωρα να δινετε εφαπαξ ανω των 20.000€ Εκτος αν δεν τους ενδιαφερουν οι 1.500.000 ανεργοι 'η θελουν να κανουν χατηρια στις "προοδευτικες κ δημοκρατικες" δυναμεις

  12. akenaton avatar
    akenaton 13/08/2012 15:22:04

    Από τους υπόλοιπους αναγνώστες ζητώ φίλε μου. Που δε μας χρωστάνε τίποτε αντί για επιχειρήματα να "ακούνε" κραυγές φανατικών!

  13. chrisss avatar
    chrisss 13/08/2012 15:34:39

    Μας λείπουν όσα σου περισσεύουν και κάτι ψιλά..και κόψε τις βλακείες περί μίσους..εσείς τρελαίνεστε κάθε φορά που πάει να μπει τάξη στην Ελλάδα..ότι και αν γίνει αντιδράτε..είστε ότι πιο συντηρητικό υπάρχει στον κόσμο..ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ

    • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
      ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ chrisss 13/08/2012 16:45:32

      THN EIΡΩΝΕΙΑ ΑΛΛΟΥ!!! ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ. ΟΤΙ ΟΛΟΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΔΙΕΦΡΑΡΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΡΠΑΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ -ΜΙΖΕΣ ΚΛΠ -ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ 45ΔΙΣ ΕΤΗΣΙΩΣ;; ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ , ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;
      υγ. ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙ ΦΩΤΟΣΤΕΦΑΝΟ...ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ .ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΕΡΤΕ ΑΙΜΑ ΔΥ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ

      • panos avatar
        panos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 18:43:22

        Μηπως για τη φοροδιαφυγη ευθυνονται οι καλοι Δ.Υ. εφοριακοι που τα αρπαζουν κατα ριπας και τωρα με τις μειωσεις μισθων εχουν κατεβασει μολυβια? τοσα χρονια διαφθορας των Δ.Υ. που ηταν στο απυροβλητο ηταν καλα? Τωρα αντι για ελεγχους πανε ταξιδακι αναψυχης, και στη πολη μου ειναι μονιμως στα καφε. Καλα θα ηταν να ελεγχει το ποθεν εσχες καποιων εφορ.-τελων.-υπαλλ.κτημ.υπ. κ.λ.π. θα εχει μεγαλο ενδιαφερον.

        • Φίλαθλος avatar
          Φίλαθλος @ panos 13/08/2012 21:02:35

          Είμαι εφοριακός ελεγκτής και όπως λές κάθομαι όλη μέρα και τα ξύνω ασχολούμενος με ψιλουποθέσεις και γραφειοκρατία αλλά ξέρεις γιατί ;
          Περιμένω να μου δώσει το υπουργείο καμία σοβαρή υπόθεση να ελέγξω απο τις λίστες με εκείνους με τις καταθέσεις στην Ελβετία ή με τίποτα εργολάβους που πουλούσαν διαμερίσματα στην αντικειμενική αξία και εισέπραταν μαύρα τα διπλάσια με νόμο του κράτουςπου ούτε η ΝΔ άλλαξε.
          Άδικα όμως περιμένω και το ξέρω. Εκεί αναδρομικότητα όπως στο εφάπαξ των Δ.Υ δεν γίνεται να υπάρξει ;
          Όμως εκεί οι περαιώσεις δίνουν συγχωροχάρτια περαίωσα κύριε ελεγκτά έκλεισα τις υποθέσεις μου κατέστρεψα και τα βιβλία μου είμαι πεντακάθαρος. Ξέρεις πόσα δις φόρων ήταν τα μαύρα των εργολάβων ; Τα λεφτά στην Ελβετία με ταχυδρομικά περιστέρια έφυγαν ;
          Να μη σου πω για εφοπλιστές αφορολόγητους off-shore και λοιπούς γιατί θα γράφω ώρες.
          Δεν θέλουν φίλε μου να πιάσουν τη φοροδιαφυγή γιατί είναι σάρκα απο τη σάρκα τους. Κατάλαβε το.
          Ας δοθεί ο έλεγχος σε ιδιώτες έλα εσύ να κάνεις τον έλεγχο να φύγω εγώ πάλι τίποτα δεν θα γίνει. Αυτοί που νομοθετούν αυτοί καλύπτουν την φοροδιαφυγή με νόμους όπως αυτόν του Κουσελά για την αγορά ακινήτων χωρίς πόθεν έσχες δήθεν για την τόνωση της αγοράς, κανονικό ξέπλυμα δηλαδή.
          Ξέρεις τι θα γίνει με το νέο περιουσιολόγιο ; Κάτι σαν το πόθεν αίσχες των βουλευτών. Θα δηλώσουμε όλοι την περιουσία μας, θα δοθεί αμνηστία σε όσους ξαναφέρουν πίσω τα μαύρα χρήματα και θα αποδοθούν στην κοινωνία σαν λευκά περιστέρια πάλι με νόμο.
          Αφού αυτοί που κυβερνούν δεν θέλουν κι αφού κι εσύ ο κυρίαρχος πολίτης και εργοδότης μου τους ψηφίζεις άρα δεν θέλεις κι εσύ εγώ ρε φίλε τι να κάνω ;

          • panos avatar
            panos @ Φίλαθλος 13/08/2012 21:29:33

            Φιλε μου δεν ειμαι Πασοκος αλλα θα πω τη πικρη αληθεια-επι Τσοβολα γινονταν ελεγχοι παρα πολλοι παντου και μαλιστα οι ελεγκτες ελεγχαν διαφορετικες πολεις και οχι την εδρα τους. Απο τοτε εχω να δω εφορειακο στα ΔΙΟΔΙΑ για ελεγχο και οπως ξερεις γινεται το ελα να δεις. Στη παροχη υπηρεσιων η αποδειξη ειναι αγνωστη λεξη, οπως και σε ολα τα ειδη τουρισμου και υγειονομικου ενδιαφεροντος,και αν θελει το κρατος βγαζει λαβρακια. Μαλλον για να γινουμε κρατος πρεπει να αρχισουμε τις καταγγελιες και να γινουμε καταδοτες, γιατι καποιοι μακακες τοσα χρονια ηταν συνεπεις και καποιοι αλλοι επιναν στην υγεια των κοροιδων......Οσο για Ελβετιες δεν προκειτε να γινει ΤΙΠΟΤΑ γιατι εκει ειναι φυντανια απο ολα τα κοματα.

  14. camel avatar
    camel 13/08/2012 15:34:43

    Το αποφασισαν οι κυβερνητες που ψηφιζουμε

  15. Μουτεσίδης Κωνσταντίνος avatar
    Μουτεσίδης Κωνσταντίνος 13/08/2012 15:57:20

    Η λογική όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν, με ενοχλεί και μένα ΠΑΡΑ πολύ όμως κ. Βρούτση ! Ενώ είσαστε απόλυτα συνυπεύθυνος για την πολιτική διαχείρησης της κρίσης της Ελληνικής κοινωνίας που υπάρχει εδώ και 25 τουλάχιστον χρόνια σε πολιτικό , κοινωνικό , ηθικό και προφανώς τώρα σε οικονομικό επίπεδο , ενώ δέν έχετε κάνει τίποτε για να συλλάβετε την φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή , ενώ δεν κάνετε τίποτε απολύτως για να γυρίσουν πίσω τα "κλεμμένα" όσων δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν μέσα από τις φορολογικές τους δηλώσεις , τολμάτε να ζητάτε αναδρομική εισφορά στο εφάπαξ ? Μήπως βρήκατε έναν ευφάνταστο τρόπο να μειώσετε την σύνταξή μας για τα επόμενα 10 χρόνια και απλά νομίζετε ότι οι "ιθαγενείς" θα το φάνε και αυτό και τελικά δεν θα έχει πολιτικές συνέπειες για εσάς προσωπικά και την κυβέρνησή σας ?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μουτεσίδης Κωνσταντίνος 13/08/2012 17:44:14

      Πολύ αργά για δάκρυα κ. Βρούτση, θα του έλεγα. Είχατε σχεδόν 40 χρόνια (για να μη πώ 6ο).
      Και μεταξύ μας, μαζί με τους πασόκους τον φάγατε τον Γιαννίτση το 2000.
      ¨Οπως μαζί με τους "αριστερούς" φάγανε οι "δεξιοί" σας μανδαρίνοι την κ. Γιαννάκου το 2008 και θα "ψάχνεστε" για πολλά χρόνια ακόμη με τα παλαβά ΑΕΙ και τους τρελαμένους πρυτάνεις.
      Τα τραγικά σας λάθη πληρώνονται με τραγικό τρόπο.Αλλά τι φταίνει οι πολίτες, και δή αυτοί που δεν συμπαθούσαν ούτε τους "Αθηναίους", ούτε "Λακεδαιμόνιους¨;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ο Θείος 13/08/2012 21:20:05

        Ο Γιαννίτσης ήταν σε άσκηση επιβολής επαχθών πολιτικών μετά από στοχευμένη απώλεια μετά δόλου της αξίας των μετοχών που είχαν επενδύσει στο σκάνδαλο του χρηματιστηρίου από την κυβέρνησή του Σημίτη. Είχαν χάσει τουλάχιστον 1-1,5 δις ευρώ. Τότε ούτε σε τοξικά ομόλογα είχαν επενδύσει όπως την περίοδο 2004-2007, ούτε είχαν κουρευτεί άγρια όπως φέτος. Μιλάμε λοιπόν για διάλυση του κοινωνικού κράτους με δόλο και σχέδιο. Άσε λοιπόν τα εγκώμια για λαμόγια τέτοιου μεγέθους...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Γεώργιος Τ. 14/08/2012 11:53:57

          Τρίχες κατσαρές φίλτατε, και τυπική ακρο-"δεξιο"-"αριστερή" συνωμοσιολαγνεία...
          "Τι καλά που ήταν στις δεκαετίες 1960 - 1970 - 1980..."
          Άς τρέξουν τώρα να μαζέψουν τ' ασυμμάζευτα...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Γεώργιος Τ. 14/08/2012 11:56:41

          Για ποιό κοινωνικό κράτος μιλάτε;
          "Κοινωνικό κράτος" μόνον για τους εξασφαλισμένους των "ευγενών" ταμείων για τα ειδικά μισθολόγια και τους συντεχνιακούς "συνδικαλιστές" τους !
          Κοινωνικό κράτος με 1 εκατομμύριο μπλοκάκια και τις μισές γυναίκες εργαζόμενες ανασφάλιστες.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 14/08/2012 12:02:15

            "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!" Ε, Θείο;

    • popolaros avatar
      popolaros @ Μουτεσίδης Κωνσταντίνος 13/08/2012 21:28:00

      Κε Βρούτση λυπάμαι πολύ αλλά έχασες.
      Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
      Σιγά μην σας γυρίσουν τα εφάπαξ όσοι πρόλαβαν και τα πήραν, όσες εισφορές και να βάλεις.

  16. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 13/08/2012 15:59:07

    Έχω βαρεθεί να ακούω τους αριστερούς.
    Πρώτον, θέλετε (;;;) να μειώσουμε το δημόσιο έλλειμμα και αν είναι δυνατόν να μην αγγίξουμε τίποτα από το δημόσιο. Δεν είστε αυτοί που αντιστέκονται στις αδικίες. Όσο και να το θέλετε, ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ! Είστε αυτοί που αντιστέκονται σε οποιαδήποτε αλλαγή (δίκαιη ή άδικη).
    Δεύτερον, η ύφεση και η ανεργία είναι αποτέλεσμα της σοσιαλιστικής διαχείρισης της κρίσης (αυξάνω φόρους-δε μειώνω κράτος).
    Τρίτον, είναι υποκρισία άνθρωπος που θεωρεί αντίπαλό του την κάθε επιχείρηση κ υποστηρίζει κλείσιμο εργοστασίων και εξαγωγικών επιχερήσεων να παριστάνει οτι νοιάζεται για τα έσοδα του κράτους.
    Τέλος,δε βρίσκω λόγο να κυριαρχεί σε μια χώρα η άποψη αυτού που μονίμως μας λέει πως θα μοιράσουμε τον πλούτο, αλλά ποτέ δε μας λέει πώς θα τον παράξουμε. Είναι δικαίωμά σας να έχετε τις απόψεις σας, αλλά είναι υποχρέωσή μας να μην τις παίρνουμε στα σοβαρά.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ανδρομέδα 13/08/2012 16:44:39

      Έχουν χάσει στην ελληνική κοινωνία την έννοιά τους και οι λέξεις και οι πολιτικοί προσδιορισμοί αγαπητέ (η;) Ανδρομέδα! Δυστυχώς υπάρχει ένα σύστημα - που εγώ το λέω σύστημα ΠΑΣΟΚ - που αρνείται οποιαδήποτε αλλαγή και μεταρρύθμιση, που βαφτίζει "νεοφιλελεύθερο" (με αθέλητη ή ηθελημένη πλήρη άγνοια του όρου) οτιδήποτε δεν ταιριάζει στην κοσμοθεωρία του, που τα "έχει" με τις αγορές "γενικά", που του φταίνε οι "ξένοι" και ποτέ εμείς, που "έφαγε" τις σάρκες του (όρα ΠΑΣΟΚ) μόλις σταμάτησε εξ ανάγκης (έλλειψη δανεικών) να το ταΐζει, που είναι έτοιμο να "ξεσκίσει" οποιονδήποτε προσπαθήσει να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο σε αυτόν τον δύσμοιρο τόπο, που απεχθάνεται την έννοια "κέρδος", την επιχειρηματικότητα, τον νόμιμο πλούτο, που βαφτίζει κοινωνικό αυτοματισμό (με αθέλητη ή ηθελημένη πλήρη άγνοια του όρου) οτιδήποτε επισημαίνει τα άνομα προνόμια συγκεκριμένων ομάδων που το συναποτελούν, που πιστεύει(;) ότι αυτό μπορεί να επιζήσει με όλα τα "κέρδη" που αποκόμισε ανταλλάσσοντας τόσα χρόνια την ψήφο του, που δεν το νοιάζει αν όλοι οι άλλοι εξαθλιωθούν και πεθάνουν, που δεν μας λέει από που θα βρεθούν τα λεφτά για να συνεχίζει να παρασιτεί στην πλάτη της ελληνικής κοινωνίας, που μονάχα απαιτεί και ποτέ δεν προσφέρει τίποτε, που στοιχίζεται ξεδιάντροπα πίσω από πολιτικά απολιθώματα και ιδεολογικά κουρέλια που μας έφεραν ως εδώ, που ασχημονεί και βυσσοδομεί εναντίον κάθε φρέσκιας και ανανεωτικής πολιτικής και φωνής. Ένα σύστημα τελικά το οποίο γνωρίζει πως μόνο μέσα από την επιστροφή στην δραχμή θα μπορέσει να διαιωνίσει το είδος του και να επανακάμψει, το οποίο τυφλό, κουφό και ανάλγητο στον πόνο των άλλων περιχαρακώνει με μανία, πείσμα και τυφλή αυταπάρνηση τα "κεκτημένα" του και αρνείται κάθε ιδέα προσχώρησης στην κοινή λογική γιατί αυτό θα σημάνει πραγματικά το τέλος του. Ένα σύστημα, πολλών και ποικίλων ομάδων (ΔΥ, κρατικοδίαιτοι "επιχειρηματίες", ιδιοκτήτες ΜΜΕ, δημοσιογράφοι τριπλοθεσίτες και άνω, μεσάζοντες, αεριτζήδες, κομματόσκυλα, παλαιοί πολιτικοί, συνδικαλιστάδες της δεκάρας, προστατευμένοι των θεόκλειστων επαγγελμάτων - καστών, κ.α.), με διαρκή και σταθερή παρουσία στο δημόσιο διάλογο, με συνεχές τρολλάρισμα σε άρθρα και ιστολόγια που φιλοξενούν μεταρρυθμιστικές ιδέες, με φωνές, κατάρες και βρισιές, με θυμό (ανεξήγητο) και φόβο (ευεξήγητο), το οποίο είναι στα τελευταία του και γι αυτό είναι πιο επικίνδυνο από ποτέ. Ένα σύστημα που ενώ δεν πρέπει να το αφήσουμε "σε χλωρό κλαρί" με επιχειρήματα και προτάσεις, που ενώ δεν πρέπει ποτέ να του δώσουμε το δικαίωμα να ανασάνει και να επανακάμψει, από την άλλη δεν πρέπει και να κατεβαίνουμε στο δικό του επίπεδο της αφασικής, άλογης και κενής αντιπαράθεσης. Φιλικά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ akenaton 13/08/2012 17:59:37

        Καθαρές κουβέντες, εύγε !

        • akenaton avatar
          akenaton @ Ο Θείος 13/08/2012 18:06:09

          Παρασύρθηκα σήμερα όπως είδες θείε. Τώρα είμαι με το κομποσκοίνι στο χέρι και κάνω πειθαρχία και μετάνοια. Ευχαριστώ, να είσαι καλά!

  17. Μεφιστοφελής avatar
    Μεφιστοφελής 13/08/2012 16:03:15

    Υπάρχουν 2 είδη ιδιωτικού τομέα. Ο ιδιωτικός τομέας που παράγει π.χ μέλι, γάλα, λάδι, στάρι που εξορύσσει ορυκτά, αλιεύει ψάρια κλπ τα οποία είτε τα μεταποιεί είτε τα εξάγει ή και τα 2. Στην ίδια κατηγορία ανήκει και ο ΙΤ που εισάγει πρώτες ύλες (τις οποίες ίσως δεν διαθέτει η χώρα) και αφού τις επεξεργαστεί παράγει είδη ρουχισμού, πετρελαϊκά προϊόντα, φάρμακα, χημικά προϊόντα κλπ.
    Τέλος υπάρχει και ο ΙΤ που εισάγει και πωλεί ρούχα, είδη μπάνιου, κλιματιστικά κλπ. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν καφετέριες, γυράδικα, κουρεία.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/08/2012 16:45:11

    Η κρίση άλλους (ιστορικά) τους οδηγεί στον φασισμό, άλλους στον κομμουνισμό, και τελευταία βλέπω (εδώ μέσα) πολλοί να οδηγούνται στον μητσοτακέικο νεοφιλελευθερισμό, στυλ Μάνου, που όλα τα σφάζει κι όλα τα μαχαιρώνει όντας αποτυχημένος στα πάντα.
    Όταν ξεκινούσε το ματς πριν από μερικά χρόνια, πολλοί σχολιαστές χαίρονταν που επί τέλους μειώνονται οι μισθοί, οι συντάξεις και τα προνόμια των κακών ΔΥ, και άλλοι πανηγύριζαν ιδιαίτερα, όντας φανατικοί υποστηρικτές του ιδιωτικού τομέα (τρομάρα του).
    Όταν τους γράφαμε ότι όσα ευρώ μειώνονται από τον μισθό κάποιου ΔΥ τόσα θα αφαιρούνται και από τον τζίρο των ιδιωτών εμπόρων, καταστηματαρχών κλπ δεν μπορούσαν να το αντιληφτούν.
    Τώρα που τα μισά μαγαζιά και επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο, αυτοί επιμένουν να απολυθούν απαξάπαντες οι ΔΥ μπας και βάλουν λουκέτο και όλοι οι υπόλοιποι που άντεξαν.
    Τόσο νεοφιλελεύθερο (αυτοκτονικό) μένος, κυρίως απ όσους ή μπορούσαν αλλά σνόμπαραν ή δεν μπορούσαν ελλείψει πτυχίου κλπ να μπουν κι αυτοί στο δημόσιο.
    Και πάντα βάζουν σαν παράδειγμα τις ΔΕΚΟ και το σκυλολόι τους που το χρυσοπληρώνουμε, ξεχνώντας πως το 80% των ΔΥ δουλέυουν σε υπηρεσίες, σχολεία, νοσοκομεία, υπουργεία,κλπ με €1.000 μικτά.
    Νυν αποθανέτων η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων, λοιπόν.
    Οι μόνοι που μένουν στο απυρόβλητο είναι οι πολιτικοί, οι καρχαρίες, και όλοι οι υπόλοιποι που πραγματικά τα έφαγαν και μας έφεραν εδώ που είμαστε να τρωγόμαστε μεταξύ μας.
    Κάποιος μου είπε προχθές ότι η πολιτική μας τάξη, μας κοστίζει €8 δισ. σε μισθούς, προνόμια, κλπ Αν είναι αλήθεια, ας τα προσθέσουμε στα περίπου €30 δισ των φοροφυγάδων (κυρίως του ΙΤ) και τότε θα δούμε τι ακριβώς πάθαμε.

    • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
      ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Strange Attractor 13/08/2012 17:33:26

      ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ .
      +1000

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 13/08/2012 19:42:51

      Πριν γίνουν οι μειώσεις στους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων,ήταν πολύ καλύτερα τα πράματα για όλους.
      Είχαμε άψογες υπηρεσίες,τέλειο εθνικό σύστημα υγείας,ζηλευτή παιδεία,
      και πάνω από όλα ικανοποιημένους μαγαζότορες,και τραπεζίτες.
      Πριν γίνουν οι μειώσεις των μισθών, ήταν όλη η Ελλάδα στους δρόμους,και ζητούσε περισσότερα ¨κεκτημένα¨.
      Πριν γίνουν οι μειώσεις των μισθών, τα δάνεια και οι εφευρισκόμενες ανάγκες έδιναν κι έπαιρναν διότι υπήρχαν χρήματα,έστω και δανεικά.
      Πριν γίνουν οι μειώσεις των μισθών μέχρι κι οι Αφγανοπακιστανομαροκινοί είχαν την ησυχία τους.
      Συνεχίζουμε φίλτατε Ελκυστή να οργιζόμαστε για την ποσότητα που είχαμε, αλλά έχουμε απολέσει, και δεν βλέπουμε την κρίση που περνάμε
      σα μια μοναδική ευκαιρία για να αποκτήσουμε σιγά σιγά την ποιότητα που δεν είχαμε ποτέ.
      Ας αφήσουμε τους πολιτικούς στην ησυχία τους.
      Έπαιξαν κι αυτοί το παιχνίδι που βόλευε πολλούς.Ζητούμε τέλος πάντων
      την παραδειγματική τιμωρία των υπευθύνων για το χάλι μας,ή θέλουμε την τιμωρία τους διότι δεν μπορούμε να καταναλώνουμε όπως στο παρελθόν?
      Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με λιγότερα.Ας το καταλάβουμε επιτέλους.
      Λιγότερα τσίπουρα,λιγότερες τσάρκες,χωρίς την καθημερινή μπουγάτσα μας,χωρίς τσιγάρα,χωρίς δωράκια,χωρίς χριστουγεννιάτικες και πασχαλινές διακοπές εάν θέλετε.
      Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επανέλθουμε σε κάποιους πιο κανονικούς ρυθμούς.
      Και κάτι άλλο.Δεν παίζει κανένα ρόλο εάν οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν λιγότερα(κι όταν έπαιρναν περισσότερα,μεσα στη φιγούρα ήταν,αλλά δεν εργάζονταν σωστά)οι γιατροί πρέπει να κάνουν σωστά τη δουλειά τους,οι δάσκαλοι το ίδιο,οι αστυνομικοί και υπάλληλοι των περιφερειών επίσης.
      Όσοι δεν θέλουν,αδυνατούν,αδιαφορούν,απαξιούν,ας μείνουν επιτέλους στα σπίτια τους.
      Και να συμπληρώσω κάτι κλείνοντας.

      Το σύστημα γνωρίζει ποιοι παρανομούν όπως γνωρίζει και τους τρόπους τιμωρίας των παρανομούντων.
      Το γνωρίζουμε κι εμείς οι απλοί πολίτες όπως γνωρίζουμε το ναρκωμανή της γειτονιάς μας.
      Αυτό που δε θέλουμε να καταλάβουμε είναι ότι το σύστημα δεν αυτοτιμωρείται ποτέ.
      Αυτές τις συνισταμένες εάν έχουμε υπόψην ίσως καταφέρουμε να ηρεμήσουμε την κοινή λογική μας.
      Φιλικά πάντα.

      • Εύα avatar
        Εύα @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 13/08/2012 20:02:37

        Ο συνδυασμός των δύο σχολίων ( του SA ) και του δικού σου, δείχνει τη χρυσή τομή (κατά την προσωπική μου άποψη)

    • popolaros avatar
      popolaros @ Strange Attractor 13/08/2012 21:23:05

      +10000 στον Strange

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ Strange Attractor 14/08/2012 00:16:41

      Nice one!

  19. Νέος avatar
    Νέος 13/08/2012 16:55:39

    Ανακάλυψα το site σας εδώ και λίγο καιρό μέσω ενός άλλου site που σας είχε link.

    Διάβαζα τα άρθρα σας τα οποία κατά την γνώμη μου είναι πολύ ενδιαφέροντα ανεξάρτητα με τις όποιες επι μέρους διαφωνίες.

    Το ποιό ενδιαφέρον για εμένα είναι ότι οι αρθρογράφοι γράφουν κάτω απο το Πατριωτικό πρίσμα και δεν είναι οι τυπικοι παραταξιακοί γραφιάδες.

    Σήμερα έκανα το μεγάλο όπως αποδείχτηκε λάθος να διαβάσω και τα σχόλια.

    Περιτό να σας πω ότι έχω πάθει σοκ απο αυτά που διάβασα.
    Ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου κάτω απο το πρίσμα "Να ψωφήσει η κατσίκα του γείτονα".

    Συγγνώμη αλλά με αυτά τα μυαλά έχουμε τελειώσει σαν χώρα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νέος 13/08/2012 21:22:30

      Μα γιατί φτάσαμε στα χάλια που έχουμε αδερφέ; Τα έλεγε ο Μακαριστός. Και δυστυχώς γελούσαμε αντί να μετανοιώσουμε...

    • popolaros avatar
      popolaros @ Νέος 13/08/2012 21:34:25

      Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.
      Δυστυχώς ο φθόνος είναι η κατάρα του έθνους εδώ και χιλιάδες χρόνια.

      Σήμερα στο Colosseum έχει μενού το εφάπαξ των Δ.Υ.
      Δες πως ζητωκραυγάζει το πλήθος.
      Ουα, ουα ουα

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/08/2012 16:58:02

    Η κρίση άλλους (ιστορικά) τους οδηγεί στον φασισμό, άλλους στον κομμουνισμό, και τελευταία βλέπω (εδώ μέσα) πολλοί να οδηγούνται στον μητσοτακέικο νεοφιλελευθερισμό, στυλ Μάνου, που όλα τα σφάζει κι όλα τα μαχαιρώνει όντας αποτυχημένος στα πάντα.
    Όταν ξεκινούσε το ματς πριν από μερικά χρόνια, πολλοί σχολιαστές χαίρονταν που επί τέλους μειώνονται οι μισθοί, οι συντάξεις και τα προνόμια των κακών ΔΥ, και άλλοι πανηγύριζαν ιδιαίτερα, όντας φανατικοί υποστηρικτές του ιδιωτικού τομέα (τρομάρα του).
    Όταν τους γράφαμε ότι όσα ευρώ μειώνονται από τον μισθό κάποιου ΔΥ τόσα θα αφαιρούνται και από τον τζίρο των ιδιωτών εμπόρων, καταστηματαρχών κλπ δεν μπορούσαν να το αντιληφτούν.
    Τώρα που τα μισά μαγαζιά και επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο, αυτοί επιμένουν να απολυθούν απαξάπαντες οι ΔΥ μπας και βάλουν λουκέτο και όλοι οι υπόλοιποι που άντεξαν.
    Τόσο νεοφιλελεύθερο (αυτοκτονικό) μένος, κυρίως απ όσους ή μπορούσαν αλλά σνόμπαραν ή δεν μπορούσαν ελλείψει πτυχίου κλπ να μπουν κι αυτοί στο δημόσιο.
    Και πάντα βάζουν σαν παράδειγμα τις ΔΕΚΟ και το σκυλολόι τους που το χρυσοπληρώνουμε, ξεχνώντας πως το 80% των ΔΥ δουλέυουν σε υπηρεσίες, σχολεία, νοσοκομεία, υπουργεία,κλπ με €1.000 μικτά.
    Νυν αποθανέτων η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων, λοιπόν.
    Οι μόνοι που μένουν στο απυρόβλητο είναι οι πολιτικοί, οι καρχαρίες, και όλοι οι υπόλοιποι που πραγματικά τα έφαγαν και μας έφεραν εδώ που είμαστε να τρωγόμαστε μεταξύ μας.
    Κάποιος μου είπε προχθές ότι η πολιτική μας τάξη, μας κοστίζει €8 δισ. σε μισθούς, προνόμια, κλπ Αν είναι αλήθεια, ας τα προσθέσουμε στα περίπου €30 δισ των φοροφυγάδων (κυρίως του ΙΤ) και τότε θα δούμε τι ακριβώς πάθαμε αδέλφια.

    • kinezos avatar
      kinezos @ Strange Attractor 13/08/2012 20:43:00

      ναι το εχω ξανακουσει αυτο. οτι ο δημοσιος τομεας ειναι η επιτομη της αξιοκρατιας, οπου μονο εχοντας τα καταλληλα προσοντα μπαινεις, κλπ κλπ κλπ.

      μα και φυσικα θα θελαμε κι εμεις (επισης πτυχιουχοι παροτι του ΙΤ) να ειχαμε μια θεσουλα αργομισθιας. κοροιδο εισαι? αυτη δεν ειναι η ελλαδα που θελουμε και που κλαιμε να ξαναγυρισει πισω? ε, ας ξαναγυρισει στο κατω κατω, αλλα ας παρουμε κι εμεις (οι τοσα χρονια μ@λ@κες και στην απ΄εξω) μεζε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ kinezos 13/08/2012 21:56:40

        Μακριά από μένα το παίνεμα των ΔΥ. Το τι έχω γράψει κατά καιρούς για αυτούς (εδώ μέσα) δεν το φαντάζεσαι. Μάλιστα, οι τελωνειακοί κόντεψαν να με "αφορίσουν" κάποτε, με 500 και βάλε σχόλια εναντίον μου σε ανάρτηση.
        Απο κει και πέρα, χωρίς να είμαι οικονομολόγος, αντιλαμβάνομαι ότι κάθε ευρώ που αφαιρείται από ΔΥ αφαιρείται και από την αγορά.
        Πιστεύω στον Κέυνς και όχι στον Ανδριανόπουλο και τον Μάνο. Συνεπώς καλή η χολή εναντίον των αφισοκολλητών ΔΥ αλλά όχι και άκαιρες γενικεύσεις. 'Οπως δεν είναι όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες απατεώνες και φοροφυγάδες, έτσι δεν είναι και όλοι οι ΔΥ τσανακογλείφτες. Πολλοί είναι, όλοι όχι.

        • kinezos avatar
          kinezos @ Strange Attractor 14/08/2012 03:49:38

          Συμφωνω απολυτα. Δεν γενικευσα ομως. Το αποτελεσμα στηλιτευσα, γιατι δυστυχως δεν μπορω να πω οτι πχ. Ο γιωργος καθεται και η μαρια δουλευει. δεν ξερω. εγω ως "πελατης" του δημοσιου αντιλαμβανομαι μια δυσλειτουργικοτητα και ως "αρωγος" του μεσω φορων, μια ασκοπη σπαταλη. αυτο ειπα. και σιγουρα δεν ειναι οι ικανοτεροι, οι πλεον μορφωμενοι και οι πλεον επιτυχημενοι στο δημοσιο, ενω οι αγραμματοι (οι ανικανοι να επιτυχουν στον ΑΣΕΠ) εκτος αυτου. αυτα ειναι αστεια πραγματα. δεν υποννοω οτι το ειπες εσυ, απλα υπαρχει μια τετοια αποψη που αιωρειται στα σχολια.

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2012 17:57:46

    Το πραγματικό ζήτημα είναι το τερατωδώς ανορθολογικό σύστημα οργάνωσης, μισθολογικής κλίμακας και ασφάλισης στον Δημόσιο τομέα.
    Όπως εξίσου, το εκ γενετής και αδιόρθωτα τερατώδες σύστημα ασφάλισης στον "ελευθεροεπαγγελματικό" τομέα (ΟΑΕΕ και ΕΤΑΑ) με τα "οριζόντια" ασφαλιστικά χαράτσια, αποκομμένα από τα πραγματικά εισοδήματα.
    Ακόμη περισσότερο σκανδαλώδης, η υποκριτική αποδοχή από το κράτος πασίγνωστων μισθωτών μορφών εργασίας (μπλοκάκια), που φορούν τον φερετζέ του "ελεύθερου επαγγελματία". ΚΑΜΜΙΑ ΓΣΕΕ και καμμιά ΑΔΕΔΥ δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ γι' αυτό το εργασιακό τερατούργημα.
    Ο γενικευτικός όρος “ΔΥ” δεν σημαίνει απολύτως τίποτε.
    Ο νεοδιορισμένος δάσκαλος ή καθηγητής ΜΕ έχει τόση σχέση με τον υψηλόβαθμο του Υπουργείου Οικονομικών ή με τον “παλιό” των ΔΕΚΟ ή με τον Μανδαρίνο των ΑΕΙ, όση ο “μέτοχος του ΤΣΜΕΔΕ” μηχανικός – μπλοκάκι (νεαρός, μεσήλικας ή όχι και τόσο πιά) με τον παλιό και “λιπαρό’ για την επόμενη εκατονταετία εργολαβο ΔΕ.
    Ένα κατά μέτωπον "αλληλοφάγωμα" μεταξύ "σωματοφυλάκων" των ΔΥ συλλήβδην και αφετέρου "δημοσιουπαλληλοφάγων" είναι καθαρά “ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ” αντιπαράθεση: Δηλαδή λόγια του αέρα που πάνε χαμένα, βιασμός της πραγματικότητας.

  22. NTUA avatar
    NTUA 13/08/2012 18:07:35

    Γιατί τσουβαλιάζετε όλους τους δημοσίους υπαλλήλου;; Γιατί βολεύει, για να βγάζετε τα απίθανα συμπεράσματα που διαβάζουμε παραπάνω! 170.000 από τους τόσους Δ.Υ. είναι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Μήπως ξέρετε ποιός είναι ο μέσος μηνιαίος μισθός τους (στο χέρι, που λέτε κιε σείς); Ούτε 902 ευρώ! Ξέρετε πόσα πλήρωσα προσωπικά τα δύο τελευταία χρόνια στην Τρόικα (μειώσεις, κρατήσεις, εισφορές, χαράτσια); 8.000 ευρώ! Ξέρετε πόσα παίρνω σήμερα, 63 χρονών, έγγαμος με τρία παιδιά (τα δύο σπουδάζουν ακόμα και το τρίτο άνεργο εδώ και ένα χρόνο με διδακτορικό) καθηγητής μέσης εκπαίδευσης, με 15 χρόνια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (δυστυχώς όχι όλα ασφαλισμένα) και τριάντα χρόνια στο δημόσιο σχολείο; 1420 ευρώ, 1080 στο χέρι (τα υπόλοιπα δάνειο για σπίτι στο ΤΤ). Ξέρετε τί σύνταξη θα πάρω με τα σημερινά δεδομένα; 980 ευρώ... Δεν τα πιστεύετε όλα αυτά; Να στείλω στον Φάκτορα τα στοιχεία; Ή θα μου αντιτείνετε; "Ναί, ρε φίλε, αλλά κάνεις ιδιαίτερα, κάθεσαι δυό - τρείς μήνες το χρόνο κτλ.". Λοιπόν, δεν κάνω ιδιαίτερα, διδάσκω στην πρώτη τάξη Γυμνασίου και ελάτε σείς να κουμαντάρετε, με άσπρα μαλλιά, 28 διαβολάκια (τόσα είχα πέρυσι στην τάξη), να διορθώσετε κάθε τόσο στο σπίτι 28 γραφτά, να προετοιμαστείτε για το μάθημα, να σα πώ πόσ' απίδια πιάνει ο σάκος! Και όμως, τα καταφέρνω και είμαι υπηρήφανος που είμαι Έλληνας δάσκαλος, και όχι Δημόσιος Υπάλληλος κατά την άποψή σας! Και ξέρω πολλούς, τους περισσότερους σαν εμένα, που κάνουμε τη δουλειά μας, όπως τουλάχιστον επιτάσσει το (κ@λο)κράτος σας, αλλά κυρίως πέραν αυτού.

    • akenaton avatar
      akenaton @ NTUA 13/08/2012 18:18:05

      Μόνοι τους τσουβαλιάζονται αγαπητέ NTUA (αν το νικ σας έχει σχέση, πιθανώς να σπουδάσαμε στο ίδιο ίδρυμα). Κανείς δεν μιλά για ΔΥ σαν εσάς και την πλειονότητα των εκπαιδευτικών. Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι που συντηρούν τον "σκυλοκαβγά" είναι εκπαιδευτικοί! Αυτός ο κλάδος πάντα θα με εκπλήσσει θετικά ή αρνητικά!

      • NTUA avatar
        NTUA @ akenaton 13/08/2012 18:26:59

        Πρόκειται περί παρεξήγησης και συκοφαντίας (όχι εκ μέρους σου), θα έλεγα. Σε διαβεβαιώνω ότι οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κάνουν τη δουλειά τους (έχω υπηρετήσει σε πάνω από δέκα σχολεία και έχω χρηματίσει διευθυντής σε ένα απ' αυτά). Λίγοι "χαλάνε την πιάτσα", ο συνδικαλισμός μας, και κυρίως οι κρατικές ρετσέτες, που δεν λένε ποτέ τί ακριβώς θέλοιυν από τους Έλληνες καπιδευτικούς...
        Με την ευκαιρία, το νικ μου ανήκει στον γυιό μου (εγώ έκοψα το ίντερνετ λόγω οικονομικών συσκολιών), μόλις διπλωματούχος της ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ (την συστήνω ανεπιφύθλακτα στα νέα παιδιά).

        • akenaton avatar
          akenaton @ NTUA 13/08/2012 18:32:53

          ΣΕΜΦΕ;; χμμμμ, δεν θυμάμαι να υπήρχε τέτοια σχολή στο ΕΜΠ στα αρχαία χρόνια που σπούδασα εγώ! Καλή σταδιοδρομία του εύχομαι!

          • NTUA avatar
            NTUA @ akenaton 13/08/2012 18:35:07

            Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.

          • akenaton avatar
            akenaton @ NTUA 13/08/2012 18:40:03

            Όντως δεν υπήρχε! "Ακούγεται" πολύ ενδιαφέρουσα. Εμείς τότε είχαμε μονάχα : Χ. ΜΗΧ./ΜΕΤ.ΜΗΧ./ΝΑΥΠ.ΜΗΧ./ΤΟΠ.-ΑΓΡΟΝ.ΜΗΧ./Π.ΜΗΧ/ΗΛ.ΜΗΧ/ΜΗΧ.ΜΗΧ./ΑΡΧ.ΜΗΧ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ!

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ NTUA 13/08/2012 19:10:56

            Δάσκαλε,
            Μετά από τόσα χρόνια στο ΕΜΠ με πτυχίο και μεταπτυχιακά, μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλούν απαξιωτικά για κάποιους ΔΥ γιατί κάποιοι τους έχουν δώσει αφορμές. Να, καλή ώρα σαν αυτούς που "έστησαν" μία ολόκληρη σχολή στο ΕΜΠ για να βολευτούν κάποιοι περισσότεροιο σαν καθηγητές!!!
            Καλή τύχη στον γιο σου!! Δύσκολα τα πράγματα! Να έχει τύχη!!
            Φιλικά!!

          • NTUA avatar
            NTUA @ ΜΔ 13/08/2012 19:27:59

            Μπορεί να έχεις δίκιο για το "στήσιμο" της ΣΕΜΦΕ. Μου το έχει άλλωστε αναφέρει και ο γιός μου... Ένα, κατάλαβα, εγώ, πάντως (το οποίο βέβαια μπορεί να οφείλετε στο συγκεκριμένο παιδί -συγγμώμη για την περιαυτολογία), ότι εξερχόμενος αυτής της Σχολής, είναι ένας ολοκληρωμένος άνυρωπος και επιστήμονας. Τώρα, αν θα 'βρεί δουλειά μ' αυτό το Πτυχίο - Δίπλωμα είναι ...άλλου παπά ευαγγέλιο (ετοιμάζεται για την Αμερική, με υποτροφία, καθ' ότι εγώ δεν μπορώ άλλο να του προσφέρω).).

    • panos avatar
      panos @ NTUA 13/08/2012 18:23:12

      Σκοτωνεστε στη δουλεια με 4 ωρες τη μερα το μεγιστο καθε μηνα εκδρομουλα, 5 μηνες το χρονο αραχτοι και lite και καθε μηνα σε εργασιμη ημερα δηθεν συνελευσεις. Προταση το καλοκαιρι εργασια για την παταξη της φορ/γης η να φυλασσετε τα δαση.

      • NTUA avatar
        NTUA @ panos 13/08/2012 18:32:06

        Αν έχεις παιδιά και έχεις αυτή την αντίληψη για τους δασκάλους τους, και αν επιπλέον τους την υποβάλλεις, τί να 'πώ; Σε ό,τι με αφορά, ναί, εγώ σκοτώνομαι (σκοτώθηκα) στη δουλειά. Ως εκ τούτου σου κληροδοτώ το ...εφάπαξ μου (μιά και περί αυτού ο λόγος).

        • panos avatar
          panos @ NTUA 13/08/2012 18:51:39

          Προφανως θα ειστε εξαιρεση.....οσο για το εφαπαξ το εχω ξαναγραψει ειναι λογιστικη πελατιακη απατη που μονο στο Ελλαδισταν ισχυει και σε καμια αλλη Ευρωπαικη χωρα. Εγω που πληρωνω 400 ευρω απο τη ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ....το μηνα το ασφ.ταμειο μου εδω και 30 χρονια και θα θελω μαλλον αλλα 17 χρονια(αν επιζησω) για συνταξη ποσο εφαπαξ θα παρω........

          • NTUA avatar
            NTUA @ panos 13/08/2012 19:05:54

            Όχι, Πάνο μου, δεν είμαι εξαίρεση. Σε διαβεβαιώνω. Με όλα τα κουσούρια τους, οι εκπαιδευτικοί, μαζί με τους παραγωγικούς ιδιωτικούς υπαλλήλους και δυό τρεις άλλες κοινωνικές/επαγγελματικές κατηγορίες,στην μεγάλη τους πλειοψηφία τους, ούτε λαμόγια είναι ούτε το δημόσιο κατάκλεψαν (εκτός αν εννούμε ως κλοπή έναν όντως ανθρωπινό κοινωνικό μισθό που έπαιρναν και πλέον δεν παίρνουν). Τώρα όσοι πρόλαβαν και πήραν υψηλά εφάπαξ, ας βρεθεί τρόπος να ισοκατανεμηθούν τα νέα βάρη που φορτωθήκαμε.

          • panos avatar
            panos @ NTUA 13/08/2012 19:15:41

            Ειναι κλοπη για εμενα με την ανοχη της πολιτειας καποια λαμογια με 20 χρονια δουλειας πηραν εθελουσιες με τρελα εφαπαξ(βλεπε τραπεζες-οτε-ασφαλιστικες κρατικες-ολυμπιακη κ.λ.π.) και ολλα αυτα με ΔΑΝΕΙΚΑ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ NTUA 13/08/2012 19:36:29

      Όπως σας γράφει και ο akenaton, ένστολους, εκπαιδευτικούς και γιατρούς δεν τους ακουμπάμε καν (αν ξεφύγει κάνα γενικόλογο περί ΔΥ καμιά φορά είναι και θέμα εκνευρισμού). Ούτε φυσικά τη συντριπτική πλειοψηφία των ΔΥ που δουλεύουνε πραγματικά. Αλλά δεν είναι δυνατόν οι ίδιοι που πρώτοι αισθάνονται στο πετσί τους το αποτέλεσμα πρακτικών όπως των θεόρατων εφάπαξ, μέσω της ραγδαίας μείωσης του μισθού τους, να υπερασπίζονται τα ρετιρέ. Έχω γράψει πολλάκις ότι έχω κοντινούς συγγενείς ΔΥ που έχουνε χτυπηθεί πολύ άσχημα μισθολογικά και το καταδικάζω, είμαι από τους λίγους που εμμένουν στη μη απόλυση, μαζικά και άκριτα, ΔΥ, κι όμως, δεν τολμάμε να πούμε κάτι για κάποια προνόμια και αρχίζουν οι ταμπέλες για νεοφιλελεύθερους και φοροφυγάδες του ΙΤ!!!

      • NTUA avatar
        NTUA @ TopGunZ 13/08/2012 19:47:55

        Γιατί, κατ' ανάγκην, TopGunZ, αυτοί που υπερασπίζονται τα "ρετιρέ", να είναι δημόσιοι υπάλλοι (εξαιρώ τους προνομιούχους );΄Έχετε σκεφτεί ότι όσοι υπερασπίζονται το "παλιό" (που λέει και ο Σαμαράς) μπορεί να μην είναι οι μισθοδοτούμενοι (συλλήβδην) από το Δημόσιο, αλλά το κύκλωμα εκείνο που καταλήστεψε το Δημόσιο Ταμείο (νομενκλατούρα του Δημοσίου και του υποτιθέμενου Ιδιωτικού Τομέα), οι οποίοι ακριβώς με ένα τέτοιο Δημόσιο και τέτοιους "δημοσίους" Υπαλλήλους έκαναν τόσα χρόνια τις δουλειές τους;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ NTUA 13/08/2012 19:49:33

          Ο Καιροσκόπος δήλωσε ότι είναι καθηγητής των 650 ευρώ. Χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω?

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ TopGunZ 13/08/2012 22:09:28

            Δεν καταλαβαινεις νομιζω ελληνικα...υπερασπιστηκα την παρανομια η την νομεκλατουρα;; και τι μου σουρατε εδω μεσα...;; τελος η συζητηση καταλαβα ολοι ειναι ενοχοι οτι και αν λενε

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ TopGunZ 14/08/2012 00:27:03

        @ένστολους, εκπαιδευτικούς και γιατρούς δεν τους ακουμπάμε καν

        Γιατί; Τι είναι αυτοί; Τοτέμ; Ιερές αγελάδες;
        Η, απλώς, τους έχουμε ανάγκη;

        • akenaton avatar
          akenaton @ Nietzsche 14/08/2012 01:07:33

          "Ούτε φυσικά τη συντριπτική πλειοψηφία των ΔΥ που δουλεύουνε πραγματικά." Έχει και παρακάτω αλλά από τη βιασύνη σας το προσπεράσατε!
          Ας είμαστε όλοι πιο συγκρατημένοι παρακαλώ πολύ!

    • Εύα avatar
      Εύα @ NTUA 13/08/2012 20:08:13

      +1000 NTUA!

    • kinezos avatar
      kinezos @ NTUA 13/08/2012 20:26:39

      εκτιμω ιδιαιτερα την προσφορα σου οπως και την προσφορα καθε εντιμου δασκαλου, που για μενα επιτελει λειτουργημα. αλλα απαντησε μου σε κατι: ειναι ολοι οι συναδελφοι σου, δημοσιοι δασκαλοι, το ιδιο φιλοτιμοι και εντιμοι? ειναι? αναρωτησου. και αν ειναι, πως καταντησανε ετσι τα δημοσια σχολεια? απο μονα τους? ή φταιει το "κακο" κρατος για ολα παλι? οι λειτουργοι της μεσης εκπαιδευσης δεν φταινε σε τιποτα?

      επισης να πω οτι ο καθενας βλεπει το δικο του επαγγελματικο ανηφορο, που για σενα μπορει να φανταζει γολγοθας, για καποιον αλλον (πχ. εναν καρδιοχειρουργο που βαζει εναν ανθρωπο στο τραπεζι και παιζει με τη ζωη του) μπορει να μοιαζει περιπατος στο παρκο.

      και στο κατω κατω, κανεις -νομιζω- δεν στοχοποιει υπαλληλους του δημοσιου οι οποιοι επιτελουν λειτουργημα πχ. δασκαλους, γιατρους/νοσηλευτες, ΣΑ, κλπ. για τους κηφηνες μιλανε. αυτοι ειναι οι περισσοι. απο δασκαλους δεν περισσευει κανεις.

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ kinezos 13/08/2012 22:11:28

        ναι κινεζε εκτιμας τον τιμιο δασκαλο το ειδα με τι ευγενεια μου απαντησες με τι επιχειρηματα...

        • kinezos avatar
          kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 03:51:21

          εισαι εντιμος δασκαλος?

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2012 18:27:35

    @ ΜΔ, το αναλύω σε άλλο σχόλιο παρακάτω.
    ¨Οταν μιλάμε σε πραγματική κατάσταση για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εισοδήματα, οι γενικευτικοί τυπικοί όροι "μισθωτός" και "ελεύθερος επαγγελματίας" είναι πιά παραπλανητικοί.

  24. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/08/2012 18:35:18

    Πότε θα το καταλάβουν ορισμένοι? Οι παχυλές τους απολαβές ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΚΑ. ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΤΥ.

  25. rollin avatar
    rollin 13/08/2012 18:42:50

    Νομιζω πως θα πρεπει οι λιστες του οαεδ των ανεργων να ονομαστουν "λιστες ανεπιθυμητων" κ να ασχοληθουμε για παραδειγμα πως οι δασκαλοι θα δουλευουν10 αντι 18 ωρες

  26. Μεφιστοφελής avatar
    Μεφιστοφελής 13/08/2012 18:57:48

    Εκτός από τον πρωτογενή τομέα (κτηνοτροφία, γεωργία κλπ) και το δευτερογενή (βιομηχανία, βιοτεχνία κλπ) υπάρχει και ο τριτογενής τομέας (παροχή υπηρεσιών).
    Στο δημόσιο όπως και στο ΙΤ συναντώνται και οι 3 τομείς (για το δημόσιο βλέπε ΔΕΗ, ΕΛΒΟ και λοιπές κρατικές βιομηχανίες).
    Το ίδιο και στον ιδιωτικό τομέα (δικηγόροι, γιατροί, ταξιδιωτικοί πράκτορες κλπ)
    Και ξαναγράφω:
    Υπάρχουν 2 είδη ιδιωτικού τομέα. Ο ιδιωτικός τομέας που παράγει π.χ μέλι, γάλα, λάδι, στάρι που εξορύσσει ορυκτά, αλιεύει ψάρια κλπ τα οποία είτε τα μεταποιεί είτε τα εξάγει ή και τα 2. Στην ίδια κατηγορία ανήκει και ο ΙΤ που εισάγει πρώτες ύλες (τις οποίες ίσως δεν διαθέτει η χώρα) και αφού τις επεξεργαστεί παράγει είδη ρουχισμού, πετρελαϊκά προϊόντα, φάρμακα, χημικά προϊόντα κλπ. Τέλος υπάρχει και ο ΙΤ που εισάγει και πωλεί ρούχα, είδη μπάνιου, κλιματιστικά κλπ. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν καφετέριες, γυράδικα, κουρεία. Στην Ελλάδα ποιός ΙΤ υπερτερεί? Σε οποιαδήποτε οικονομία όχι μόνο στην Ελληνική: ποιό από τα 2 είδη θα πληγεί περισσότερο σε περιόδους κρίσης? Αυτός που παράγει λάδι, μηχανήματα, φάρμακα, φρούτα και τα εξάγει στην ΕΕ, στις ΗΠΑ και στα Αραβικά κράτη ή αυτός που περιμένει να πουλήσει φραπέ, χέστρες, γύρο και εισαγώμενα είδη (κινητά τηλέφωνα, ηλεκτρικά, αυτοκίνητα) στην τοπική αγορά της οποίας η αγοραστική δύναμη μειώνεται? Με βάση τα παραπάνω τις πταίει για την ανεργία στον ιδιωτικό τομέα? Μήπως ο ίδιος ο ΙΤ? Με βάση τα παραπάνω αν στους ανέργους προστεθούν και οι απολυμένοι ΔΥ ο ΙΤ θα ωφεληθεί ή μήπως θα βυθιστεί κι άλλο?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μεφιστοφελής 13/08/2012 19:10:16

      Μα το παθολογικό πρόβλημα του Ελληνικού ΙΤ ήταν και είναι ακριβώς αυτό: Υπερτερεί συντριπτικά ο ΙΤ που πουλά στην εσωτερική αγορά έτοιμες εισαγόμενες χέστρες και κλιματιστικά ή παρέχει (ακριβά!) υπηρεσίες. Ενώ είναι συρρικνωμένος αυτός που παράγει και πωλεί (στην εσωτερική και εξωτερική αγορά) είδη με προστιθέμενη αξία.
      Χωρίς ν' αλλάξει ριζικά αυτό, είναι δυνατόν να γίνει πιό ανταγωνιστική η Ελληνική οικονομία; Προφανώς όχι.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Ο Θείος 13/08/2012 19:17:36

        Έτσι ακριβώς. Υπήρχε μια φαύλη φούσκα δανεικών που ανακυκλωνόταν στην ελληνική οικονομία, ευνοώντας ανάμεσα σε άλλα και την γιγάντωση του παρασιτικού και κρατικοδίαιτου ιδιωτικού τομέα. Ο οποίος φυσικά και πρώτος τίναξε τα πέταλα. Μαζί με την "ατμομηχανή" της οικοδομής. Καιρός να ενισχυθεί ο παραγωγικός ιδιωτικός τομέας, όσο πιο εξωστρεφής τόσο το καλύτερο. Και ας πάψουν οι απειλές της μειωμένης κατανάλωσης αν απολυθούν ΔΥ ή κοπούν οι μεγάλοι μισθοί και συντάξεις. Το ίδιο χρήμα θα κυκλοφορεί στην αγορά έτσι κι αλλιώς από όπου και να κόψουν. Το θέμα είναι τι προσανατολισμό έχεις και από που περιμένεις ανάπτυξη. Όποιος την περιμένει από την κατανάλωση των Δ.Υ. το έχει χαμένο το παιχνίδι εξ αρχής. Τόσο απλά!

        • Μεφιστοφελής avatar
          Μεφιστοφελής @ akenaton 13/08/2012 19:41:34

          Πώς θα κυκλοφορεί το ίδιο χρήμα στην αγορά όταν όσα χρήματα "εξοικονομηθούν" από τις περικοπές θα κατευθύνονται στην αποπληρωμή δανείων (ούτε καν δανείων αλλά τόκων)?

          • akenaton avatar
            akenaton @ Μεφιστοφελής 13/08/2012 20:39:31

            Δεν κατευθύνονται εκεί. Έχετε λάθος. Ακόμη έχουμε πρωτογενή ελλείμματα αν θυμάστε. Μήπως γνωρίζετε πως καλύπτονται αυτά; Ακόμη μας δανείζουν ΚΑΙ καλύπτουν τις υποχρεώσεις μας από παλιά δάνεια και ομόλογα. Όταν παράξουμε πρωτογενή πλεονάσματα προβλέπεται να αρχίσουμε να πληρώνουμε τα δανεικά.

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ Ο Θείος 13/08/2012 19:21:25

        Αγαπητέ Θείο,
        Αυτό (φαντάζομαι) λέμε οι περισσότεροι...Εντάξει, να φτιάξει το δημόσιο. Δεν πρέπει να φτιάξει και ο ΙΤ??? Που πήγε τόσα χρόνια στα..εύκολα? Που δεν επένδυσε?? Που απαξίωσε τους εργαζομένους του γιατί πουλούσε τα πάντα στο ΔΤ??? Η γιατί πουλούσε γενικότερα γιατί κυκλοφορούσε δανεικό χρήμα?? Εκτός αν κάποιοι θεωρούν ότι θα φτιάξει το δημοσίο, και θα "αναγκαστεί" να φτιάξει και ο ΙΤ!!! Προτάσεις μόνο για να φτιάξει το δημόσιο βλέπουμε!! Που είναι οι προτάσεις για την ριζική αναμόρφωση του ΙΤ? Μόνο για την πτώση του μισθολογικού και ασφαλιστικού κόστους ακούμε συνέχεια....Έτσι θα γίνει???
        Φιλικά!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΜΔ 13/08/2012 19:31:06

          Προτάσεις υπήρξαν. Προτάσις για να κατευθυνθούν και "καθοδηγηθούν" ιδιωτικές επενδύσεις (π.χ. ν επιστρέψει το Ελληνικό χρήμα που βγήκε έξω) σε τομείς με συγκριτικά πλεονεκτήματα: Πχ. ποιοτική γεωργία και συναφής μεταποίηση, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, βιομηχανικά ορυκτά και κάθετη αξιοποίηση , διατηρήσιμος τουρισμός "12 μηνών" κτλ.
          Δυστυχώς στον αναπροσανατολισμό αυτό αντιδρούν λυσαλέα τα κατεστημένα lobby και εμμένουν τα στερεότυπα.

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ Ο Θείος 13/08/2012 22:27:44

            Αγαπητέ Θείε,
            Κάτι τέτοια ωραία για συγκριτικά πλεονεκτήματα έλεγε και ο ΓΑΠ. Συγκριτικό πλεονέκτημα πλέον μπορείς να αποκτήσεις αν επενδύσεις στον ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ, στον ΑΝΘΡΩΠΟ!!!! Κάτι που ξέχασαν, όπως λέω και ξαναλέω, όλοι οι εργοδότες μόλις ανακάλυψαν το..συγκριτικό πλεονέκτημα της ασυγκράτητης κατανάλωσης στη χώρα μας!!! Τώρα ψάχνουν συγκριτικό πλεόνεκτημα στον ήλιο, στο πετρέλαιο κτλ κτλ. Στα εύκολα πάλι...
            Προτάσεις δεν έγιναν, και δυστυχώς δε γίνεται και σε αυτό το ιστολόγιο που περιορίζεται στις προτάσεις μεταρρύθμισης του δημοσίου! Εκεί είναι το πρόβλημα...Λες και αν φτιάξει το δημόσιο, με ένα μαγικό τρόπο η παραγωγή θα γίνι ανταγωνιστική σε μία παγκοσμιοποιημένη αγορά...
            Να είσαι καλά!!!

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ ΜΔ 14/08/2012 01:30:46

          Ποιός καινούργιος επιχειρηματίας ήταν τόσο ηλίθιος νά επενδύσει παραγωγικά σέ αυτή τήν χώρα;
          Όσοι τόλμησαν καταστράφηκαν οικονομικά.
          Οι παλαιοί επιχειρηματίες, όσοι είχαν παραγωγικές βιομηχανίες, εξωθήθηκαν νά τό ρίξουν στήν εισαγωγή.
          Η παραγωγή στήν Ελλάδα μπήκε στό στόχαστρο τού δημοσίου καί κατάντησε ιδιώνυμο αδίκημα.
          Ένα καί μοναδικό ενδιαφέρον είχε τό παρακράτος, πού κατ'ευφημισμό αποκαλούμε δημόσιο.
          Φούσκωμα τής φούσκας τών δανεικών, λάδωμα, μίζα καί αρπαχτή.
          Εμπορικά μαγαζιά νά πωλούν σέ πανάκριβες τιμές παντοειδή καταναλωτικά προϊόντα εισαγωγής (μέχρι καί κοπριά), αντιπροσωπείες αυτοκινήτων, ηλεκτρικών καί ηλεκτρονικών συσκευών, μαζονέτες σέ τιμές Μανχάταν καί καλοζωϊσμένους μικροαστούς, κατά προτίμηση δημόσιους υπαλλήλους, δημοσιοτραφείς προμηθευτές, «φακκελάκηδες», κ.λ.π., νά ρουφούν μέ αυτοπεποίθηση τόν φραπέ τών πέντε καί τό Ουΐσκι τών δώδεκα ευρώ.

          Καί η επωδός. Τί νά μάς πούν οι Γερμανοί; Αυτοί δέν ξέρουν νά ζούνε.
          Πολιτισμός!!!
          Τρία κιλά παϊδάκια στήν καθησιά καί δύο γιά τήν Λουλού. Τό σκυλάκι τής Μανδάμ.

          • ΜΔ avatar
            ΜΔ @ Ιαπετός 14/08/2012 06:59:20

            Φίλε ιαπετέ,
            It takes two to tango!!!!!!!
            Φιλικά!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ιαπετός 14/08/2012 11:59:19

            "Οθωμανικά" τα ήθη. Κατάλοιπα.
            Μαγκιά, που#τιά και καραγκιοζλίκι.
            Κατά τα άλλα, φταίει ο ...Λούθηρος και η εργασιομανία του !!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Μεφιστοφελής 13/08/2012 20:11:20

      Πότε δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ξεφεύγουν από τόσο πολύ κόσμο οι πιο απλές αναλογίες. Η παροχή υπηρεσιών έχει κυριαρχήσει στον ΙΤ γιατί ότι παραγωγικό υπήρχε το διαλύσαμε. Ο εργάτης του εργοστασίου που έκλεισε τι ακριβώς θα κάνει, θα στήσει ο ίδιος μια βιομηχανία? Ο γιος του παλιού βιοτέχνη που αναγκάστηκε να το γυρίσει στα φασόν γιατί πλακώσανε οι Κινέζοι και οι ντεμέκ φίρμες τι να κάνει? Να ξεσκονίσει τις μηχανές για να παράξει ρούχα που θα του μένουν απούλητα. Δεν μπορείτε να απαιτείτε από το μικρομεσαίο επιχειρηματία να στήσει μια παραγωγική μονάδα που χρειάζεται οικονομίες κλίμακας! Ειδικά όταν μέσα σε 10-15 χρόνια πλήρους αποβιομηχανοποίησης της χώρας είχε να αντιμετωπίσει το μειωμένο τζίρο από τον ανταγωνισμό των απολυμένων εργατών που έβρισκαν μόνη διέξοδο να ανοίξουν 50 καφετέριες, 40 ρουχάδικα και 30 συνεργεία. Επίσης, δεν έχουνε όλοι χωράφια και κάποιοι τα έφερε η μοίρα μόνη τους προίκα να είναι μια τέχνη που μάθανε. Κι αυτούς στον Καιάδα? Επειδή μερικοί ήσασταν τυχεροί και οι πατεράδες σας είχανε χωράφια και ασχοληθήκατε με την αγροτική παραγωγή μην το παίζετε τιμητές των πάντων. Ακόμα και την πάλαι ποτέ κραταιά ελληνική βιοτεχνία ρούχων κατάφεραν να εξανεμίσουν και εσείς βρήκατε καινούριο σαμάρι να βαράτε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ TopGunZ 13/08/2012 20:23:57

        Άρα, ποιά η διέξοδος;
        Υπάρχει διέξοδος χωρίς στοχευμένη "καθοδήγηση" επενδύσεων σε τομείς με συγκριτικά πλεονεκτήματα;
        Μπορεί να το κάνει αυτό μόνη της η "αγορά";
        Η απάντησή μου στο τελευταίο είναι κατηγορηματικά όχι. Μια τέτοια αλλαγή μπορεί να πετύχει μόνον άν στην αρχική φάση "καθοδηγείται" από το κράτος. Και η αποβιομηχάνιση άλλωστε, "καθοδηγήθηκε".
        Γι' αυτήν την πιλοτική φάση αλλαγής, αναφέρομαι βέβαια σε επενδύσεις κλίμακας. Οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες είναι κρίσιμο να ακολουθήσουν, αλλά αυτό θα γίνει στη συνέχεια.

      • Padron avatar
        Padron @ TopGunZ 14/08/2012 00:59:16

        Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά ενώ είστε μέσα στα πράγματα και απείρως πιο ενημερωμένοι από πολλούς σαν να αγνοείται το ρόλο της ΕΕ σε σχέση με την πρωτογενή παραγωγή στη χώρα μας, πόσο δε μάλλον σ'ένα παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον. Η ΚΑΠ και οι Ευρωπαΐκή Επιτροπή (πχ Ναυπηγεία) δεν έχουν παίξει κανένα ρόλο στην από εικοσαετία απαξίωση της βαριάς βιομηχανίας, και παράληλης άνθισης του τομέα των υπηρεσιών. Επίσης συγκρίνετε και το μέγεθος του τομέα υπηρεσιών στην Ελλάδα σε σχέση με Γαλλία, Αγγλία, Ισπανία, Πορτογαλία και θα δείτε ότι δεν είμαστε κατα πολύ χειρότεροι.

  27. roadrunner avatar
    roadrunner 13/08/2012 20:09:38

    Kineze έγραψες: "Ποιος δεν θα ηθελε ρε φιλε roadrunner να καθεται και να πληρωνεται??? απλα δεν εχουμε ολοι την ιδια ικανοτητα στην αφισοκολληση.)"

    1. Να σου θυμήσω ότι το ΑΣΕΠ ιδρύθηκε το 1998, δηλ. εδώ και 15 χρόνια περίπου, όσοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ, δεν χρειάστηκε να είναι αφισοκολλητές. Ταλέντο στην αφισοκόλληση δεν είχες λες, μήπως όμως φοβήθηκες/βαρέθηκες να δώσεις στον ΑΣΕΠ ; Εάν η μόνη σου ευκαιρία να μπεις στο Δημόσιο θεωρούσες πως είναι μέσω αφισοκόλλησης, θα μας οδηγήσεις να πιστέψουμε, ότι δεν διέθετες ίσως τα τυπικά προσόντα, για να συμμετάσχεις σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Για καθαρά ενημερωτικούς λόγους, παραθέτω απόσπασμα της νομοθεσίας για κωλύματα διορισμού στο Δημόσιο: «1. Δεν διορίζονται υπάλληλοι :
    α) Όσοι καταδικάσθηκαν για κακούργημα και σε οποιαδήποτε ποινή για κλοπή, υπεξαίρεση (κοινή και στην υπηρεσία), απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία, απιστία δικηγόρου, δωροδοκία, καταπίεση, απιστία περί την υπηρεσία, παράβαση καθήκοντος, καθ' υποτροπή συκοφαντική δυσφήμηση, καθώς και για οποιοδήποτε έγκλημα κατά της γενετήσιας ελευθερίας ή οικονομικής εκμετάλλευσης της γενετήσιας ζωής.
    β) Οι υπόδικοι που έχουν παραπεμφθεί με τελεσίδικο βούλευμα για κακούργημα ή για πλημμέλημα της περίπτωσης α', έστω και αν το αδίκημα έχει παραγραφεί.
    γ) Όσοι, λόγω καταδίκης, έχουν στερηθεί τα πολιτικά τους δικαιώματα και για όσο χρόνο διαρκεί η στέρηση αυτή.
    δ) Όσοι τελούν είτε από στερητική δικαστική συμπαράσταση (πλήρη ή μερική) είτε υπό επικουρική δικαστική συμπαράσταση (πλήρη ή μερική) είτε υπό συνδυασμό των δύο προηγουμένων.»
    2. Σε ότι αφορά τη λέξη ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ που σου κάνει κλικ, θα συμφωνήσω μαζί σου, σε ότι αφορά τα «μαύρα» ιδιαίτερα. Είμαι απολύτως υπέρ της πλήρους εξάλειψης των «μαύρων» μαθημάτων. Αρκεί να σου πω, ότι διαφωνούσα ιδεολογικά και συνειδησιακά, ακόμη και όταν ήμουν υποψήφι στις πανελλήνιες (προ αμνημονεύτων χρόνων), και αρνήθηκα να κάνω "μαύρα" ιδιαίτερα", την στιγμή που άπαντες γύρω το έκαναν. Συμφωνώ με την ποινή που προτείνεις, θα προσθέσω όμως ότι και οι γονείς που συμμετέχουν στη «μαύρη» δοσοληψία των ιδιαίτερων, χωρίς νόμιμες αποδείξεις, δεν είναι άμοιροι ευθυνών. Μόνο που είναι λάθος να σκέφτεσαι ισοπεδωτικά και να ρίχνεις στην πυρά, όλον τον κλάδο των καθηγητών. Υπάρχουν καθηγητές που ξέρω ότι αρνήθηκαν να εισπράξουν μαύρο χρήμα, και άλλοι που βοήθησαν αφιλοκερδώς μαθητές εκτός ωραρίου με δωρεάν φροντιστηριακά μαθήματα, ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια.
    Έχω τις ελπίδες μου ότι θα αλλάξεις γνώμη , τουλάχιστον ως προς τον κλάδο των καθηγητών, καθόσον μου φαίνεσαι και καλλιτεχνική φύση και εκτίμησα ιδιαίτερα την επιτυχή χρήση της λόγιας λέξης «σφουγκοκωλάριος»….

    • kinezos avatar
      kinezos @ roadrunner 13/08/2012 20:59:30

      του δημοσιου φανταζομαι φιλε ε? και καθηγητης απότι φανταζομαι. καταλαβα. πες μου που να στειλω την πετσετα για τον ιδρωτα

      1. "Να σου θυμήσω ότι το ΑΣΕΠ ιδρύθηκε το 1998, δηλ. εδώ και 15 χρόνια περίπου, όσοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ, δεν χρειάστηκε να είναι αφισοκολλητές.

      Πλακα κανεις. Αληθεια. Δεν μπορει να τα πιστευεις αυτα που λες.

      2. μου φαίνεσαι και καλλιτεχνική φύση και εκτίμησα ιδιαίτερα την επιτυχή χρήση της λόγιας λέξης «σφουγκοκωλάριος»….

      Ωχ. Δεν εννοουσα εσενα. Αληθεια το λεω.

      3. ε φυσικα δεν ειχα τα προσοντα. θελει γλειψιμο μεγαλεεεεεε.

      4. οχι αγορι μου. δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν μπηκα στο δημοσιο. ο λογος ειναι οτι επελεξα να κολυμπησω στα βαθεια και να κυνηγησω μια καριερα αντι να στοιβαζομαι εξω απο πολιτικα γραφεια παρακαλωντας ή/και να περιμενω καμια 2ετια μετα την επιτυχια στις εξετασεις του ΑΣΕΠ, το διορισμο κανοντας παραλληλα τον πιτσαδορο, και καταληγοντας να αρχισω καριερα στα 35.
      5. Σου περασε απο το μυαλο οτι ζηλευω τα 1000ευρω σας ή το ρουσφετιλικι σας. Απλα βαρεθηκα να σας πληρωνω τζαμπα πια. Ειλικρινα αυτο το χαρατσι της εφοριας, το ξανασκεφτομαι μ'άυτα που διαβασα εδω μεσα. Γιατι βλεπω που πανε τα λεφτα μου.

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ kinezos 13/08/2012 21:58:56

        τωρα τα διαβαζω και εχω μεινει αναυδος!!! τετοιο μενος!!! τετοια ευγενεια!!! ευχαριστω πολυ...ενα σου λεω....μαυρα δεν βγαζω οθτε τα θελω...και λυπαμαι για το λεξιλογιο σου. τα φιλαρακο και τα υπολοιπα αλλου....εγω δεν εγραψα σε αυτο το υφος. Κριμα!!!!!

        • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
          ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 22:02:27

          ΚΙΝΕΖΕ γραφεις:
          @καιροσκοπο
          1. μου λες οτι ας προσεχα, και καλα να παθω. με το δικιο σου. Διαβασε παλι τι γραφω...αναφερω καπου αυτο;;;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ kinezos 13/08/2012 22:56:44

        Kineze έγραψες "επελεξα να κολυμπησω στα βαθεια και να κυνηγησω μια καριερα ".
        Μπράβο σου που ακολούθησες την επιλογή σου. Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι το δικό σου είδος καριέρας είναι καλύτερο/χειρότερο από άλλα ήδη σταδιοδρομίας.
        Η καριέρα και η δημιουργία είναι υποκειμενικά για τον καθένα μας. Για εσένα καριέρα μπορεί να είναι το κυνήγι του γρήγορου χρήματος, για κάποιον άλλον η δόξα, για έναν ποιητή το να εκδόσει μια και μόνο ποιητική συλλογή, για έναν δάσκαλο/καθηγητή η δυνατότητα να είναι παιδαγωγός να "πλάθει" ψυχές και χαρακτήρες.
        Όλα τα παραπάνω (και άλλα πολλά) δίνουν τη δυνατότητα να διαπρέψει κανείς, αρκεί να το λέει η περδικούλα του...

        Επίσης έγραψες: "αυτο το χαρατσι της εφοριας, το ξανασκεφτομαι μ’άυτα που διαβασα εδω μεσα." Μα, μια και μόνο ανάρτηση αρκεί για να διαμορφώσεις άποψη για τους ΔΥ και δη για τους καθηγητές ; Τα λες αυτά εσύ που ως απόφοιτος ΕΜΠ, ήσουν καλός μαθητής και άρα είχες και καλούς καθηγητές; Εδώ διακρίνω μια αντίφαση και ίσως κάποια παραμύθια...

        (τον τρόπο σου σαν σχολιαστή δεν το σχολιάζω, εσένα χαρακτηρίζει εξάλλου...)

        • akenaton avatar
          akenaton @ roadrunner 13/08/2012 23:02:57

          Επιτέλους! Κι ένας εκπαιδευτικός που γράφει και συμπεριφέρεται ως εκπαιδευτικός. Μπράβο!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ kinezos 14/08/2012 19:32:27

        Παρεπιπτόντως, δεν είμαι καθηγητής του δημοσίου ...

  28. marios avatar
    marios 13/08/2012 21:05:32

    Ι 5 μήπως ή εντελώς φυγόστρατος;

  29. Εύα avatar
    Εύα 13/08/2012 21:07:42

    Καλό..

    • Εύα avatar
      Εύα @ Εύα 13/08/2012 21:08:07

      @Φίλαθλο

  30. kinezos avatar
    kinezos 13/08/2012 21:08:44

    καλο. μπα, καποιος που βγαζει πολλα αλλα δε γουσταρει πλεον να πληρωνει τεμπεληδες

  31. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/08/2012 21:09:05

    Ότι δεν αποκτήθηκε παράνομα, κανείς δεν έχει δικαίωμα να το ζητά πίσω. Είναι παράνομο με όλους τους ισχύοντες νόμους. Από τώρα και στο εξής να διορθωθούν τέτοιες ανισότητες αλλά να ανέβουν και οι χαμηλοί όχι μόνο να ισοπεδώσουμε τους υψηλούς...

  32. Εύα avatar
    Εύα 13/08/2012 21:11:42

    Σεις Κινέζε τι πτυχίο έχετε;

    • kinezos avatar
      kinezos @ Εύα 13/08/2012 21:21:34

      Μηχ μηχ ΕΜΠ και μεταπτυχιακα στο εξωτερικο. φτανουν για το δημοσιο ή μπα?

    • Εύα avatar
      Εύα @ Εύα 13/08/2012 21:36:00

      Δυστυχώς όμως στην ευγένεια, δε διαθέτετε μετ/κό..αναφέρομαι στο τρόπο που απαντάτε στον roadrunner..αλλά έχετε και τόσο μένος για του ΔΥ, που αμφισβητείτε και το γεγονός ότι κάποιοι ούτε αφισοκόλλησαν, ούτε έγλειψαν...

  33. akenaton avatar
    akenaton 13/08/2012 21:15:17

    @ΜΔ
    Επειδή ήμουν κάπως απότομος, θα σας τα κάνω πιο λιανά πως τα βλέπω εγώ. Για οτιδήποτε και να έκλεψαν, να καταστρατήγησαν, να υπερ-κέρδισαν οι επιχειρηματίες οποιουδήποτε ιδιωτικού τομέα, καλού ή "κακού", υπεύθυνο είναι το δημόσιο που τους ελέγχει και κανείς άλλος. Χωρίς τη συνδρομή αυτού του δημοσίου, άρα και αυτών των δημοσίων υπαλλήλων κανείς δεν θα μπορούσε να επωφεληθεί και μάλιστα καταστρατηγώντας βασικές αρχές ανταγωνισμού και προκαλώντας την εξαφάνιση των σωστών επιχειρηματιών. Δυστυχώς την ευθύνη φέρουν ακέραια οι πολιτικοί, το δημόσιο και οι λειτουργοί του. Στο βωμό της επανεκλογής και της νομής της εξουσίας έγιναν δυστυχώς όλα. Άρα, δεν με ενδιαφέρει ποιος επωφελήθηκε από τα δημόσια δανεικά και τη φούσκα αλλά γιατί. Αυτό το γιατί μόλις το εξήγησα. Εντελώς μα εντελώς φιλικά.

  34. Κβάντα avatar
    Κβάντα 13/08/2012 21:53:08

    Διαβάζω από τη δήλωση του Προέδρου στην Μεσσηνία: "...καλώ όλους τους Έλληνες, πέρα και πάνω από κόμματα, να είμαστε μία ενωμένη γροθιά". (Την υπόλοιπη δήλωση δεν τη διαβάζω γιατί μου θυμίζει Άγγελο Αναστασιάδη!)

    Τι φαγωμάρα είναι αυτή ρε παιδιά; Δημόσιος τομέας και ιδιωτικός τομέας και...
    Δεν φταίτε βέβαια εσείς, αλλά όλοι αυτοί που υιοθετούν πολιτικές της λογικής του "διαίρει και βασίλευε". Αυτό που ήθελαν δυστυχώς το κατάφεραν!

    • kinezos avatar
      kinezos @ Κβάντα 14/08/2012 05:50:24

      αληθεια δεν υπαρχει φαγωμαρα. υπαρχει αδικια. στενοχωριεμαι που βλεπω δασκαλους να παιρνουν 650 ευρω ή γιατρους 1000 ευρω. δεν ειναι μισθοι αυτοι για αυτο που καλουνται να προσφερουν. αλλα στενοχωριεμαι παραλληλα να τους βλεπω, του ιδιους ανθρωπους να μαχονται με λυσσα, ΟΧΙ να βελτιωσουν τη θεση τους αλλα να διατηρησουν τη ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Στενχωριεμαι να τους βλεπω να μην προσπαθουν να βελτιωσουν τα του οικου τους, διωχνοντας μονοι τους τη σαπιλα, ωστε μετα να απαιτησουν (κι εγω μαζι τους) να παρουν αυτα που τους αξιζουν, ΑΛΛΑ να προσπαθουν να διατηρησουν το σαπιο καθεστως χωρις να καταλαβαινουν οτι τους βλαπτει πρωτιστως. Γιατι οταν πχ. εχει μπουκωσει το δημοσιο απο κοσμο, ο οποιος δεν χρειαζεται, δεν μπορουν να πληρωθουν αναγκαιες θεσεις ουτε να αμοιφθουν οι υπαλληλοι αξιοπρεπως. Επισης η μισθολογικη τους καταρακωση, τραβαει και τον ιδιωτικο τομεα, αφου οι μισθοι του δημοσιου αποτελουν μοντελο. Και τελος η ενεργεια που καταναλωνεται για τα δικαιωματα των δημοσιων υπαλληλων εει φερει στο σκοταδι τους ιδιωτικους, γιατ ους οποιους κανενα δακρυ δεν χυνεται ουτε προσπαθεια γινεται για τη βελτιωση των συνθηκων εργασιας τους, με αποτελεσμα οι επιχειρηματιες να οργιαζουν στην πληρη καταπατηση των δικαιωματων τους.

  35. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 13/08/2012 23:36:13

    Πέθανε το σαρκ,στο λεζαζού θα είναι όλοι.Λίγο πιο πέρα στη Σοφούλη.

  36. Nietzsche avatar
    Nietzsche 14/08/2012 00:42:13

    @να είμαστε μία ενωμένη γροθιά

    Υπάρχει, δηλαδής, και ...μη ενωμένη γροθιά;;;

  37. ΜΕΛΙΝΑ avatar
    ΜΕΛΙΝΑ 14/08/2012 01:07:17

    ΖΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙς ΑΝΑΡΘΟΓΡΑΦΙΕς ΜΟΥ.ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΑΠΟΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΓΚΙΩΝΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟς ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΣΤΟΙΧΗΣΑΝ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟς ΟΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΤΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙΤΙΕΦΗΜΕΡΙΔΕς ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΚΥΡΙΟΙΙ.ΝΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΩΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΔΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙΜΕΓΑΛΟ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΠΟΥ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ,ΧΤΕς ΣΕ ΑΛΛΗ ΑΝΑΡΗΣΗ ΑΠΗΥΘΝΑ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟςΚΑΝΑΛΑΡΧΗς ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΔΙΟΔΙΑ?ΤΙΠΛΗΡΩΣΕ ΟΙΔΙΟς ΑΝΘΡΩΠΟς ΓΙΑΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΛΕΙΑ ΧΡΥΣΟΥΤΗς ΧΑΛΚΙΔΙΚΗςΚΑΙ ΠΟΣΟΑΞΙΖΕΙ Ο ΧΡΥΣΟς ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ?ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΤΗςΔΕΗ ΑΛΛΑ ΤΑ100.000.00Ο ΧΡΕΟς ΤΟΥ ΜΗΤΗΛΙΝΑΙΟΥ ΣΤΗΝΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ?ΤΟ ΟΤΙ ΟΑΚΗςΔΕΝ ΤΑ ΕΦΑΓΕ ΜΟΝΟς ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΝΕΟΦΙΛΥΘΕΡΟΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ,ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥςΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΙς ΣΥΜΒΑΣΕΙς ΤΟΥ ΑΚΗ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ Η ΜΕΡΚΕΛ ΔΕ ΔΙΝΕΙΤΟ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΚΑΙ ΜΕΙς ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΕΝΤΙΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΑΜΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΑς ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΕΜΑς ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΑς ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΕΣΡΕΨΑΝΤΗΝΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙΟΚΑΨΗς ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟΤΟΥ ΔΙΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ

    • kinezos avatar
      kinezos @ ΜΕΛΙΝΑ 14/08/2012 05:12:00

      σωστα. δεν μας ενδιαφερει αυτο. εχεις δικιο. πρεπει να μας ενδιαφερει ομως να αρθει το γενικοτερο κλιμα ανομιας που επικρατει. απο την πιο μικρη δραστηριοτητα μας (πχ. παρκαρισμα) μεχρι την πιο μεγαλη (πχ. εργα του δημοσιου). δυστυχως επειδη οσο πας πιο πανω, η μαφια σκληραινει και δεν θα σε αφησει να πλησιασεις, ας ξεκινησουμε απο τα μικρα. εμεις που θελουμε και μπορουμε.

  38. kinezos avatar
    kinezos 14/08/2012 05:23:02

    Προς τους επικριτες και πολεμιους: 1. Δεν προσεβαλα κανεναν στην πρωτη μου αναρτηση. Εξεφρασα την αποψη μου. Ενδεχομενως παρεκλινοντας του savoir vivre αλλα δεν στοχοποιησα κανεναν. Εαν εμενα η ευγενεια μου και υφος μου με χαρακτηριζουν, τι να πω για εσας (καθηγητες-παιδαγωγοι υποθετω) που μου επιτεθηκατε προσωπικα (πχ. ελλειψη προσοντων, κλπ) επειδη οι αποψεις μου ενδεχομενως αγγιζαν ευαισθητες χορδες? αυτα διδασκετε στα παιδια? οτι νομος ειναι το δικιο του ισχυρου ή της μαζας? κανεις δεν πρεπει σε μια παρεα να εχει αντιθετη αποψη? 2. ροαντ-ρανερ, αν ειναι παραμυθια ή οχι, δεν εχει σημασια. Δεν προκειται να σου δωσω αριθμο ΤΣΜΕΔΕ για πειστεις. πιστευε οτι θελεις. εσυ πιστευεις οτι ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΞΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ απέξω υπαρχουν οι αγραμματοι που δεν επετυχαν στον ΑΣΕΠ. αστεια πραγματα δηλαδη. Η επαγγελματικοι στοχοι του καθενος ειναι σεβαστοι και δικοι του. Δεν τους κρινω. Αλλα ο δρομος προς αυτους να διεπεται απο επαγγελματισμο. 3. Τελος παντων ας ληξει αυτο. Εχετε την παρεα σας, την αληθεια σας, το μετεριζι σας να υπερασπιστειτε. Ειναι λυπηρη παντως η ελλειψη συνενοησης μας σαν κοινωνια, και γιαυτο και το καταντημα μας. 4. Εγω δεν κρινω ανθρωπους απο το πτυχιο τους, τη δουλεια τους, το εισοδημα τους. Αλλα οφειλω να πω οτι για να υπαρχει ενας στοιχειωδης διαλογος πρεπει να υφιστανται 2 βασεις: - Η ΑΛΗΘΕΙΑ οσο κι αν ποναει. Και η αληθεια στην περιπτωση του δημοσιου ειναι οτι χρησιμοποιουμενο ως αντιδωρο ψηφου, εχει γεμισει με αργομισθους. Δεν ειπα οτι αυτοι ειναι οι καθηγητες, ή οι γιατροι ή οποιαδηποτε αλλη επαγγελματικη κατηγορια. Αλλα εχει γεμισει ομως. Αν δεν το βλεπουμε, τι να πω? - Η ΗΘΙΚΗ, η οποια στην περιπτωση μιας κοινωνιας που δοκιμαζεται εν τω συνολω, προσταζει οτι οι δυνατοτεροι (δηλαδη οι εχοντες φοροδοτικη πρωτιστως ικανοτητα και δευτερευοντως εργασιακη δυναμη) σηκωνουν το βαρος εναντι το αδυναμων (πχ. γεροντων και γεροντισσων που τους στελνουν στην ανεχεια, παιδιων που τους στερουν το σχολειο, κλπ) και σαφεστατα ΔΕΝ καλυπτονται πισω απο δικαιως ή αδικως κεκτημενα. ΥΓ: ο ΑΣΕΠ ηταν το μεγαλυτερο αστειο που γεννησε ο πολιτικος νους της τελευταιας 20ετιας. Οι ιδιοι οι πολιτικοι εφηυραν κατι που να τους σταματα απο το να ρουσφετολογουν. Καλο!!! Και τοτε αυτα που καθημερινα διαβαζουμε για ρουσφετια πως γινονται? Επισης μετα απο ποσα χρονια διοριζονται οι επιτυχοντες του ΑΣΕΠ? ειδικα δασκαλοι, νοσηλευτες (οπως διαβαζουμε), ενω παραλληλα τα σχολεια και τα νοσοκομεια ειναι αδεια? Εγω ξερω οτι ο καθε εργαζομενος και η καθε επιχειρηση στον ΙΤ (που ολοι βριζετε) κρινεται φυσικα απο τα βασικα προσοντα αλλα κατοπιν απο τα αποτελεσματα. Ο αξιος μενει ο αχρηστος απολυεται. ΔΕΧΕΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΣΑΣ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΡΘΕΙ Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ? Για να ξεχωρισει ο καλος και να αμοιφθει αντιστοιχα, οπως επισης και ο κακος να απομακρυνθει ωστε να παψει να μολυνει το συστημα. Σας συμφερει. Ειλικρινα.

  39. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 09:34:44

    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ ΑΡΠΑΓΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ;;; ΜΙΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΔΩ;;; ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ....ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΝΑΙ, ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ.
    ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΣΦΟΥΓΚΟΚΟΛΑΡΙΟΣ (ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ) ΟΥΤΕ ΑΦΙΣΣΟΚΟΛΗΤΗΣ. ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΕΒΓΑΛΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΛΟΓΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
    ΥΓ ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΟΝΙΚΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ;;;

    • kinezos avatar
      kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 10:04:55

      Κατ'αρχην μη φωναζεις. ηρεμησε. Προς τιμην σου λοιπον που δεν εισαι ολα αυτα. Ουτε εγω ειπα οτι εισαι ολα αυτα, ουτε και για κανεναν αλλο εδω μεσα. πως θα μπορουσα αλλωστε αφου δεν σας γνωριζω. εγω στηλιτευσα ενα μερος των συναδελφων σου ΔΥ (αυτους που ειναι ολα αυτα), αυτους που ελπιζω οτι στηλιτευεις κι εσυ. Δεν ισοπεδωσα. Το δυστυχημα και πρεπει να το καταλαβετε εσεις που εισαστε μεσα και που ΔΕΝ εχετε χωθει στη λαμογια, ειναι οτι το αποτελεσμα που παραγεται και η εικονα που βγαινει προς τα εξω (παραγομενη απο τα σαπια κομματια) σας αδικει. Καντε κατι. Βοηθηστε τους εαυτους σας, για να σας βοηθησουμε κι εμεις που ειμαστε απ'εξω.

      Ξερεις (μιλωντας λιγο ηρεμα τωρα), στην εποχη μου η ενασχοληση με το δημοσιο τομεα για ενα μηχανικο δεν ηταν το ονειρο. Τα ιδεατα που μας πλασαραν ηταν αλλα (πχ. manager σε πολυεθνικη, κλπ) και αυτα κυνηγησαμε οι περισσοτεροι εκτος απ'αυτους που ηταν "χοντρα" χωμενοι στο παιχνιδι και βρεθηκαν σε θεσαρες απο την πρωτη μερα (πχ. τραπεζα της ελλαδος, κλπ). Θεωρειτο γενικα λιγο "χαντακωμα" και "βολεμα" χωρις προοπτικες καριερας. Ο ΑΣΕΠ στην εποχη μου δεν υπηρχε ακομα, και ακομα κι οταν δημιουργηθηκε βλεπαμε μια απιστευτη ταλαιπωρια, οπου τα αποτελεσματα βγαιναν τωρα και οι διορισμοι γινοταν του ..... ανημερα. Οποτε αντιλαμβανεσαι οτι για μας τους παλιους το δημοσιο ηταν μια κακοπληρωμενη ταλαιπωρια, χωρις ελπιδα καριερας και απολαβων, η κακη λειτουργια της οποιας βεβαια, θεωρειτο φυσιολογικο επακολουθο της απαξιωσης των υπαλληλων του. Να σημειωσω οτι δεν ειχα καν συνδυαλλαγες με το δημοσιο, οποτε δεν ειχα ίδια γνωση.

      Παραλληλα δε, ολοι ειχαμε πετυχει κι απο εναν τυπο που δηλωνε ΔΥ και εκανε ζωη μπρουκλη. Απλα αναρωτιωμασταν και το ριχναμε σε καμια κληρονομια.

      Και ερχομαστε στο σωτηριον ετος 2010 οπου αρχιζει το ξηλωμα και βγαινουν κατι μισθολογια περιεργα, κατι παροχες περιεργες, κατι τυπακια με 5 θεσεις ο καθενας, κλπ κλπ κλπ. και ξυπναμε απο το ληθαργο (κι εσυ μαζι μας φανταζομαι) και αντιλαμβανομαστε οτι στο δημοσιο γινεται παρτυ.

      καταλαβαινεις λοιπον απο που προερχεται η ενοχληση του κοσμου απεναντι στους ΔΥ. Συμφωνω οτι δεν ειναι γενικευμενο αλλα δυστυχως ομως κοντα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Εμεις οι απεξω δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε. Ξεχωριστειτε μονοι σας. Απομονωστε τους και βγαλτε τους στον τακο. Κι εμεις μαζι σας.

      Ευχαριστω.

    • kinezos avatar
      kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 10:32:22

      Κατ'αρχας ηρεμησε. Μη φωναζεις και ακουσε.

      Ειναι προς τιμην σου που δεν εισαι ολα αυτα. Και ουτε ειπα οτι εισαι. ουτε εσυ, ουτε κανεις αλλος. πως θα μπορουσα αλλωστε αφου δεν σας γνωριζω. Εγω στηλιτευσα το τμημα εκεινο των συναδελφων σου ΔΥ που ειναι ολα αυτα που καταμαρτυρεις. τους οποιους φανταζομαι εσυ σαν αμεσα ενδιαφερομενος πρεπει να τους στηλιτευεις σκληροτερα. ο οποιος χαρακτηρισμος δεν στοχευε σε προσωπα (ουτε καν alias) αλλα σε κατηγοριες.

      Κοιτα να δεις (σε ηρεμο κλιμα πλεον). Η ενασχοληση με το δημοσιο για ενα μηχανικο στη γενια μου (η οποια πρεπει να ειναι παλιοτερη κατα πολυ της δικης σου απότι καταλαβαινω απο τα χρονια προυπηρεσιας που δηλωσες) δεν κατι που ενεπνεε, ουτε κατι στο οποιο μας εσπρωχνε το συστημα. Τα ιδεατα που πλασαρονταν ηταν αλλα (πχ. manager σε πολυεθνικη, κλπ). Το δημοσιο φανταζε τοτε ως μια επιλογη "χαντακωματος" για ενα μηχανικο στερουμενη καθε προοπτικης καριερας και ανελιξης. Οι οποιοι της χρονιας μου ασχοληθηκαν, ηταν αυτοι με χοντρα βυσματα που βρεθηκαν σε θεσαρες με το καλημερα (πχ. τραπεζα της Ελλαδος, κλπ). Αντιμετωπιζαμε δε, την κακη λειτουργια του ως ενα φυσικο επακολουθο της αναξιοκρατιας του και της απαξιωξης των υπαλληλων του. Να σημειωσω οτι στην εποχη μου δεν υπηρχε ο ΑΣΕΠ, αλλα και οταν δημιουργηθηκε ποιος δε θυμαται τις αρχικες στρεβλωσεις και του ατελειωτους χρονους μεταξυ επιτυχιας και διορισμου.

      Στο μεταξυ και με την παροδο των χρονων, κατα διαστηματα (ειδικα μετα τους εκσυγχρο-ληστες του 2000), ολοι ειχαμε πετυχει και καμποσους ΔΥ που ζουσαν ως μπουκληδες. Μυστηριο ανεξηγητο για μας τους αφελεις και το αποδιδαμε σε καμια κληρονομια, κανενα ΛΟΤΤΟ, κλπ. Να σημειωσω δε, οτι δεν ειχα καμια σχεση με δημοσιο, καμια δοσοληψια (εκτος εφοριας) και κανενα γνωστο.

      Και φτανουμε στο σωτηριον ετος 2010 που αρχισει το ξηλωμα και αρχιζουν να σκανε κατι "ειδικα μισθολογια", κατι απολαβες που ουτε CEO της coca cola δεν εχει δει, κατι προνομια περιεργα, και καταρεει ο κοσμος γυρω μας. Αντιλαμβανομαστε οτι μας δουλευουν ψιλο γαζι τοσα χρονια.

      Γιαυτο και η διαφαινομενη αντιδραση του κοσμου εναντι των ΔΥ. Ειναι κακη η ισοπεδωση. Συμφωνω. Αλλα εμεις δεν γνωριζουμε τι γινεται μεσα. Εμεις βλεπουμε ενα συνολικο κακο αποτελεσμα. Εσεις οι απο μεσα πρεπει να βοηθησε τους εαυτους σας, να απομονωσετε τα σαπια κομματια και να τους βγαλετε στον τακο. Και πρεπει εσεις οι ιδιοι να κανετε το μαγαζι του ο καθενας λειτουργικο ξανα. Ετσι θα μπορουσε κι εμεις, ουτε να γενικευουμε, ουτε να ισοπεδωνουμε, και να σας βοηθησουμε στο τελος.

      Ευχαριστω. no hard feelings.

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ kinezos 14/08/2012 10:43:02

        θα σου το πω απλα...πιο απλα δεν γινεται...οποιος παρανομει...ΕΞΩ. Δικαιοσυνη ομως δεν απονεμει ο καθε υπαλληλος αλλα η συντεταγμενη πολιτεια...

        • kinezos avatar
          kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 11:13:03

          Συμφωνω. Κι εγω θα στο θεσω απλουστερα. Μεχρι να ξυπνησει η πολιτεια, δυστυχως (και αδικως ενδεχομενως) θα αντιμετωπιζεστε ως μαζα βολεμενων. Προστατεψτε τους εαυτους σας και βοηθηστε εμας τους απ'εξω να σας βοηθησουμε.

  40. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 09:52:44

    AΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΗ Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΘΜΩΝΟΣ. ΝΟΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ....ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ....ΦΑΚΕΛΑΚΙ...ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ..ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΛΠ
    Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.
    ΕΑΝ ΕΣΥ Η Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΕΙΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΞΟΔΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.
    ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΛΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΞΕΡΑ.

    υγ..ΕΓΩ ΠΧ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΔΕΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΣ....ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΔΕ ΜΕ ΕΡΩΤΑΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;

    • kinezos avatar
      kinezos @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 14/08/2012 11:06:47

      Κατ’αρχας ηρεμησε και μη φωναζεις. Ειναι προς τιμην σου που δεν εισαι ολα αυτα που νομιζεις (λαθεμενα) οτι σε αποκαλεσα. Εγω δεν επιτεθηκα προσωπικα, ουτε χαρακτηρισα προσωπα. Πως θα μπορουσα αλλωστε αφου δεν γνωριζω κανεναν εδω μεσα προσωπικα. Στηλιτευσα το κομματι εκεινο (μεγαλο ή μικρο δεν ξερω, η ιστορια θα το δειξει) των συναδελφων σου ΔΥ που ΕΙΝΑΙ ολα αυτα που καταμαρτυρεις. Και φανταζομαι οτι εσυ (ως αμεσοτερα ενδιαφερομενος) τους στηλιτευεις με περισσοτερη σκληροτητα.
      Ακου να δεις τωρα (σε πιο ημερο τονο πλεον) πως εχουν τα πραγματα. Η εναχοληση με το δημοσιο για εναν μηχανικο στη γενια μου (που υποθετω πρεπει να ειναι αρκετα παλιοτερη της δικιας σου αν κρινω απο τα χρονια προυπηρεσιας σου) δεν ηταν κατι ελκυστικο. Τα ιδεατα μονοπατια που μας πλασαραν ηταν αλλα (πχ. Manager σε πολυεθνικη, κλπ). Οι μονο που χωθηκαν κατευθειαν ηταν εκεινοι που ωντας χοντρα βυσματομενοι πηραν θεσαρες με το καλημερα (πχ. Τραπεζα της Ελλαδος, κλπ) . Για τους υπολοιπους φανταζε ως μια κακη επιλογη για ενα μηχανικο, ενα χαντακωμα χωρις προοπτικες καριερας, χρηματων και ανελιξης. Η δυσλειτουργια του δε, μας φαινοταν ως ενα φυσικο επακολουθο της αναξιοκρατιας του και της απαξιωσης στην οποια εσερνε τους υπαλληλους του. Ο δρομος δε για την εισοδο ηταν στρωμενος με απιστευτες κομματοσκυλικες οσφυοκαμψιες. Να σημειωσω εδω, οτι στην εποχη μου ΑΣΕΠ δεν υπηρχε. Αλλα και οταν δημιουργηθηκε ποιος δεν θυμαται τις απιστευτες αγκυλωσεις στην αρχη του (οι οποιες για μενα εξακολουθουν) και βασικοτερα τα απιστευτα διαστηματα που μεσολαβουσαν μεταξυ επιτυχιας στις εξετασεις και στο διορισμο. ‘Η την ανικανοτητα επιλογης career path. Σε πεταγαν οπου τους ελειπε καποιος, χωρις καν να υπαρχει job description για τη θεση που προκυρησσοταν. Μας ειχαν μαθει λοιπον οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι ηταν καποιοι κακοπληρωμενοι, χαντακωμενοι αλλα προστατευμενοι απο τη μονιμοτητα συνανθρωποι μας.
      Οσο περνουσαν τα χρονια βεβαια, ειδικα μετα την εποχη των εκσυγχρο-ληστων του 2000, τα συναπαντηματα με ΔΥ που ζουσαν σαν μπρουκληδες ηταν συχνοτερα. Αφελεις ων, το ριχναμε σε καμια κληρονομια, στα εορτοδανεια, κλπ.
      Και φτανουμε στο σωτηριον ετος 2010 που αρχιζει το ξηλωμα και εμφανιζονται δηλα δηλα κατι «ειδικα μισθολογια», κατι παχυλες απολαβες που θα τις ζηλευε κι ο CEO της coca cola, κατι προνομια περιεργα, κατι λοβιτουρες στα ασφαλιστικα ταμεια για συνταξεις μαιμου, κατι το ενα κατι το αλλο, εμεις οι αφελεις απέξω σαλταραμε και καταλαβαμε οτι τοσα χρονια πεφτει χοντρο δουλεμα στην πλατη μας. Αυτο που θελω να καταλαβεις ομως ειναι οτι επεφτε δουλεμα και στη δικη σας πλατη. Των καλων, φιλοτιμων, κακοπληρωμενων ΔΥ.
      Η ισοπεδωση ειναι κακη. Συμφωνω. Δεν μπορω ομως εγω που δεν εχω ιδεα τι γινεται στην υπηρεσια σου, να κρινω ποιος δουλευει και ποιος οχι, ποιος τα παιρνει και ποιος οχι. Αυτο ειναι θεμα εσωτερικου ελεγχου (internal audit). Και εφοσον κατι τετοιο φανταζομαι δε λειτουργει, ακομα κι αν υπαρχει στα χαρτια, εσεις οι ιδιοι πρεπει να ανασκουμπωθειτε και αντι να στηριζετε αυτο το συστημα, να κοιταξετε να το αναδομησετε, να απομονωσετε τα σαπια κομματια και να τους βγαλετε στον τακο. Και βασικοτερο ολων να κανετε τις υπηρεσιες σας παραγωγικες και παλι ή για πρωτη φορα. Να κερδισετε το σεβασμο των «πελατων» σας. Γιαυτο ειχα πει πιο πανω, οτι στον ΙΤ, ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος. Φερτε αποτελεσματα κι εμεις μαζι σας.
      Οσον αφορα τη μονιμοτητα, ειναι μεγαλη κουβεντα. Αστην για αλλη φορα. Ευγενικα διαφωνω μαζι σου βεβαια. Οπως εξακολουθω να διαφωνω και με τον τροπο επιλογης και εισοδου. Τελος παντων. Ευχαριστω για την κουβεντα.

  41. akenaton avatar
    akenaton 14/08/2012 12:30:34

    @ΜΔ
    Τώρα γίνεστε άδικος! Οι επιχειρήσεις που κατά κόρον επωφελήθηκαν από την φούσκα (εισαγωγείς, έμποροι, εστίαση, τουρισμός, διασκέδαση, υπηρεσίες, καταστήματα), επένδυσαν και καινοτόμησαν ο καθένας στον τομέα τους. Σε βαθμό να αλλάξει η όψη των πόλεων, των νησιών και της νύχτας. Ακριβά μαγαζιά, γραφεία στατε οφ δι αρτ, ξενοδοχεία "μπουτίκ", ξενυχτάδικα απίστευτης χλίδας, αντιπροσωπείες αυτοκινήτων - ολόκληρες πόλεις, καθετοποιημένες, οριζοντοποιημένες, ανάσκελες, περισσότερη γαλλική κουζίνα και από το Παρίσι στην Αθήνα. Πόση καινοτομία και έρευνα πια να χωρέσει στις επιχειρήσεις που ευνοήθηκαν από το ατέλειωτο πάρτι του δημοσίου δανεισμού;

    • ΜΔ avatar
      ΜΔ @ akenaton 14/08/2012 12:53:04

      Φίλε akenaton,
      Εγώ μίλησα για τουρισμό. Ασφαλώς και συμφωνώ σε αυτά που λες. Στα λόγια μου έρχεσαι για τη φούσκα και ποιος ευνοήθηκε τελικά... Τέλος πάντων... Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ!!! Εγώ μάλλον φταίω που δεν γίνομαι κατανοητός...Έχετε επικεντρωθεί στις μεταρρυθμίσεις του δημοσίου τομέα. Πες ότι έγιναν... Από εκεί και πέρα...Εσείς που είστε του ιδιωτικού επιχειρείν (εγώ ένας απλός πλην τίμιος :-) εργαζόμενος είμαι στον ιδιωτικό τομέα...) δε κάνετε και καμμία πρόταση/πρόσκληση για τις μεταρρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στον ιδιωτικό τομέα?? Και μη μου πεις για φορολογικές ελαφρύνσεις, μείωση ασφαλιστικών εισφορών, μείωση μισθών κτλ κτλ... Η ακόμα και αν γίνουν αυτά, όραμα υπάρχει???
      Και τελικά..... Να μείνω ή να σηκωθώ να φύγω??? ;-))))
      Καλή σου μέρα!!!!

      • akenaton avatar
        akenaton @ ΜΔ 14/08/2012 13:03:20

        Είμαι σίγουρος ότι "πιάσατε" το νόημα, Άλλωστε τόσον καιρό εδώ μέσα με τόσους σοβαρούς σχολιαστές και αρθρογράφους όπως είπατε ... :)
        Τις προτάσεις και τις μεταρρυθμίσεις, ο παραγωγικός ΙΤ έχει την κακή συνήθεια να τις κάνει πράξεις κ. ΜΔ μου. Χωρίς πολλά λόγια και φρου - φρου. Βέβαια, αν περιμένετε μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό και την αβεβαιότητα σοβαρές επενδυτικές κινήσεις, τζάμπα περιμένετε. Γι αυτό και ασχολούμαστε με το δημόσιο. Διότι αν δεν διευθετηθεί το χρέος του και κατά συνέπεια η θέση της χώρας στο οικονομικό γίγνεσθαι, μην αυταπατάστε ότι θα επενδύσει κανείς τα ωραία του χρήματα στην ελληνική οικονομία.

        • ΜΔ avatar
          ΜΔ @ akenaton 14/08/2012 13:30:23

          Φίλε akenaton,
          Θα μου "φάς" όλη την άδεια...;-)
          To "αξιόλογοι αρθρογράφοι και σχολιαστές" ήταν (πιστεύω να το καταλαβαίνεις) απολύτως ειλικρινές...
          Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι εκεί που ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα σχεδίαζε κάποτε λύσεις και προιόντα πλέον καλείται (λόγω της φούσκας...) να σχεδιάζει πως θα "εφαρμόσει" third party λύσεις...;-)) Από vendors έγιναν όλοι retailers/integrators... Και για να αλλάξει αυτό χρειάζεται να επανεπενδύσουν στον εργαζόμενο...Εσείς μιλάτε για επενδύσεις που θα στηθούν εργοστάσια από την αρχή κτλ κτλ.. Μεγάλα πράγματα για αυτό το αβέβαιο οικονομικό περιβάλλον....Όντως!! Εγώ μιλάω για τις εταιρείες που ακόμα υπάρχουν όπου πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία και κάποια από τα υπερκέρδη της φούσκας να διοχετευτούν για να επανακάμψουν...Αλλιώς ανταγωνιστικές δε πρόκειται να ξαναγίνουν....
          Να είσαι καλά!
          Υ.Γ. Ο ενικός είναι της..καλής διάθεσης απέναντι σε κάποιον που έχει πολλά να πει!!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ ΜΔ 14/08/2012 16:43:04

            Μάλιστα! Ο εργαζόμενος του ΙΤ, η ανταγωνιστικότητα, το ψεύδος του μεγάλου μισθολογικού κόστους ....... Μια μεγάλη συζήτηση που εύχομαι να είμαστε καλά και να την κάνουμε μετά της Παναγίας. Σε άλλη καταλληλότερη ανάρτηση, αφού αυτήν κοντεύουμε να την κάψουμε πια! Κι εμένα με καλεί το βουνίσιο πανηγύρι των βλάχων οπότε πρέπει να σας αφήσω. Στ' Μαρία λένε οι βλάχοι (από το λατινικό Santa Maria) την Παναγία. Να περνάτε καλά όπου και να είστε κι εσείς και όλοι οι φίλοι του αντινιούζ!

  42. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 15/08/2012 03:28:02

    Λάρισα ... 2009 . Δημοτική υπάλληλος με 25 χρόνια υπηρεσία βγήκε στη σύνταξη με εφάπαξ 70.000 ευρώ . Σάν τώρα θυμάμε το catering και τα άπειρα κουτιά που πηγαίναμε στο κτίριο του Δήμου για κέρασμα στους συνάδελφους της Qιουρίας .....

  43. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 15/08/2012 03:31:33

    Συμπατριώτες μου ..... , το πάρτυ τελείωσε !!!!!!