09/01/2009 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτες κρίσεις στην αστυνομία;

Σύσκεψη Καραμανλή - Παυλόπουλου - Μαρκογιαννάκη αύριο το πρωί, εν μέσω φημών για κρίσεις στην αστυνομία, αρχής γενομένης από τον αρχηγό της. Στο επίκεντρο εξάλλου της επικαιρότητας η  κόντρα Παυλόπουλου-Μαρκογιαννάκη που φάνηκε πριν καλά καλά αναλάβει η νέα κυβέρνηση.

Η κόντρα έχει να κάνει με το γεγονός ότι ως αναπληρωτής υπουργός ο Μαρκογιαννάκης έχει περισσότερες αρμοδιότητες από τον προκάτοχό του Π. Χηνοφώτη, γεγονός που ενοχλεί τον Προκόπη. Έχει επίσης να κάνει με το γεγονός ότι ο Μαρκογιαννάκης είναι δημοφιλής στο εσωτερικό της αστυνομίας, ενώ ο Παυλόπουλος αντιμετωπίζει ισχυρές αντιπάθειες λόγω του δόγματος της «αμυνόμενης αστυνομίας». Στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο, η αστυνομία ήταν επιτιθέμενη. Χρησιμοποίησε απρόκλητη και υπερβολική βία σε βάρος δικηγόρων, γιατρών, τραυματιών, απλών περαστικών. Στην πραγματικότητα, εκδηλώθηκε ένα κύμα εκδίκησης από αστυνομικούς που θέλησαν να πάρουν το αίμα τους πίσω για όλα όσα ακολούθησαν τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξη. Ο Μαρκογιαννάκης είναι οπαδός της σχολής Σαρκοζί και σκοπεύει να την μεταφέρει στην ελληνική πραγματικότητα, αγνοώντας ότι μεγάλο μέρος της ελληνικής αστυνομίας είναι ανεκπαίδευτο και επικίνδυνο για πρόκληση αιματοχυσίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SKAI avatar
    SKAI 09/01/2009 23:33:07

    Απίστευτες ελαφρότητες ΦΑΚΤΟΡΑ... Δημοσιογραφικές παρ...παρόλες .... Που τα ξέρεις όλα αυτά για τον Μαρκογιαννάκη? σου τα είπε ο ίδιος? και πότε πρόλαβαν να τον αγαπήσουν οι Αστυνομικοί? και που ξέρεις ότι αυτοί θέλουν να είναι επιτιθέμενοι (Δεν είναι όλοι Κορκονέας). Και αν ο Παυλόπουλος λέει "ΑΜΥΝΑ" τότε γιατί οι κουκουλοφόροι και οι λοιπές ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ δυνάμεις λένε "ΕΠΙΘΕΣΗ"???
    Χάνεται η μπάλα έτσι όμως δεν το καταλαβαίνεις??
    Βιάζεται η κοινή λογική που έχουμε!!!!
    Με τέτοια και με τέτοια... άμα κάνει πρόωρες μαζί με τις Ευροεκλογές... έχει να πέσει πολύ κλάμα εδώ μέσα!!!!

  2. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 09/01/2009 23:38:54

    Το παλιό καλό παιχνίδι του καλού και του κακού μπάτσου.

  3. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 09/01/2009 23:58:13

    Η αστυνομία είναι εκπαιδευμένη μια χαρά με τα ίδια στάνταρ που ισχύουν σε όλες τις χώρες.Απλά εδώ είναι Ελλάντα και δεν ισχύουν οι νόμοι.

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/01/2009 00:02:09

    Ο Μαρκογιαννάκης είναι χειρότερος από μπάτσος. Είναι εισαγγελέας! Πότε να διορίστηκε, άραγες; Λέτε τότε που είχε ακόμα "βασιλικούς επιτρόπους";

    Κάτσε να δεις τι θα γίνει με τους Μανιάτες ραμπο- μπράβους, τώρα. Αστυνομία; φευ! "Για τα λεφτά τα κάνεις όλα"...

  5. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 10/01/2009 00:31:32

    Δε μπορώ να πιστέψω πως είναι τόσο βλάκες και θέλουν να εξωθήσουν την κοινή γνώμη στα άκρα. Νομίζουν πως τρομοκρατώντας τον κόσμο θα σταματήσει να κράζει τις πομπές τους;
    Εκτός αν είναι συνωμοσία του καρτέλ γάλακτος για να ξεπουλήσει γιαούρτια.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/01/2009 00:32:48

    Ολη αυτη η κουβεντα για το ασυλο κατανταει αηδια...

    Ο Νομος ειναι επαρκης και σαφεστατος.

    Αν υπαρχει ποινικο αδικημα εντος του Πανεπιστημιακου χωρου,γινεται-με συμφωνη γνωμη του Πρυτανη-ντου!

    Περσυ στην Σορβωννη ανοιγαν τα κεφαλια σαν καρπουζια και ουτε βεβαια η δεξια,αλλα ουτε και η κοινοβουλευτικη αριστερα διαμαρτυρηθηκαν...

    Τωρα παμε απο το ενα ακρο στο αλλο,και γινομαστε-συν τοις αλλοις-περιγελο της παγκοσμιας κοινωνιας...

    Η Αστυνομια Α-σκοτωνει Β-αμυνεται- Γ-βαραει οποιον και οτι βρει...Νισαφι πια!

  7. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 05:50:24

    Πάντως εγώ έχω δει τελευταία κάτι γριές να πετάνε μολότωφ. Είναι πολύ επικίνδυνες αυτές, ακούστε με. Πρέπει να τις ξεκάνουμε όλες, μαζί με τα 15χρονα.

  8. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 10/01/2009 10:27:12

    @6Νήπιος γέρων
    Απο ότι ειδα στο βιογραφικό του, διορίστηκε εισαγγελέας το 1972.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/01/2009 10:44:07

    Ο Ελληνας ειναι η χειροτερη φαρα αθρωπου.Ζηταει απο τον αλλο, αυτο που δεν μπορει να κανει αυτος.
    Παει στα ηπεδα και σκοτωνει και σκοτωνεται και δεν του φαινεται καθολου περιεργο.Οταν ομως η Αστυνομια, κανει τα ιδια,τοτε χαλαι ο κοσμος.
    Μα αφου βρτε ανεγκεφαλοι, ετσι εχετε μεγαλωσει.Με τη βια στο αιμα σας.Αμα σας δωσουν λοιπον και μια καποια εξουσια,τοτε τι λετε, δεν θα κανετε αμεσως καταχρηση;
    Και τι πα να πει κανει αμυνα η επιθεση; Ποδοσφαιρο ειναι;
    Κυριοι, σε μια δημοκρατια,υπαρχουν νομοι, και πρεπει να τηρουνται.Τελος.Το δεχεστε αυτο;
    Αν εχουμε επανασταση βεβαια,τοτε τα πραγματα αλλαζουν,αλλα πιστευω να καταλαβαινετε,οτι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει.
    Μη μου πειτε οτι ετοιμαζεται ο στρατος για να καταλαβει τα χειμερινα ανακτορα,γιατι δε θα σας πιστεψω.
    Και φανταζεσαι να πεις στον Εληνα,οτι θα του παρεις το εξοχικο, να το κανεις παιδικες κατασκηνωσεις για τα φτωχα παιδακια,πως θα ...πεταξει απο τη χαρα του.
    Εδω βρε μπουμπουνες στην Κατοχη,με ΤΗΝ πεινα,και ο Ελληνας,δεν στηριξε το ΚΚΕ,και γι αυτο εγινε και ο εμφυλιος.Τωρα θα θελει κομμουνισμο;
    Το αλλο με τον Τοτο,το ξερετε;

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/01/2009 10:49:02

    Ρεσυ απιστε,καμια αλλη εξυπναδα,εχεις να γραψεις;
    Δεν καταλαβαινεις,οτι αμα το παρακανεις,θα κατεβουν κατω στρατιωτες με μυδραλια και θα σε κανουν σουρωτηρι;
    Για τραβα στη Χιλη να ρωτησεις τι εγινε το 73.Αλλα που μυαλο.
    Αλλα και το 67, που κατεβασε ο Παττακος τα τανκς,ποιος κουνηθηκε;Θα σου πω εγω.
    Ο ...φουφωτος.
    Γι αυτο,σκεφτειτε πρωτα,και μετα ανοιγετε το στοματακι σας.

  11. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/01/2009 11:24:45

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΩΡΩ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ

    SKAI
    Αγαπητε φιλε δεν χρειαζετε παρα να εχεις απλη λογικη σκεψη (και οχι ιδιετερη πληροφοριση)για να καταλαβεις οτι ενας υπουργος οπως ο Μαρκο που εχει δουλεψει 2 ετη σε ενα υπουργειο θα ειναι ποιο γνωστης αλλα και ποιο γνωριμος απο τον Παυλο που ειχε αφησει τα παντα στον Ναυαρχο και το μονο που απασχοληθηκε ηταν για την επικοινονιακη πολιτικη της κρισης!!

    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ
    Συμφωνω. Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι θα πρεπει να φτιαξουμε εναν νομο που θα λεει ''οτι θα πρεπει να εφαρμοζονται οι νομοι''

    Anonymous Says:
    January 9th, 2009 at 11:58 pm
    Αγαπητε φιλε απο ποτε οι οποιοδηποτε συνδικαλιστες ταυτιζονται με τον θεσμο που εργαζονται ή με την πολητια ή με την κυβερνηση?
    Δηλαδη θα πρεπει να αρχισουμε να πετροβολουμε ή να ταυτιζουμε τον πρεοεδρο της ΓΣΕΕ ή της ΑΔΕΔΥ με το ΠΑΣΟΚ ή οποιδηποτε αλλο κομμα!!

    "νήπιος γέρων"
    Στα μισα λεγομενα σου εχεις δικιο.
    Ο πολιτικος προισταμενος της Ε.Α. θα πρεπει να εχει γνωσεις της νομικης επιστημης και οχι γνωση οποιασδηποτε αλλης τεχνης ή επιστημης!!
    Ειδικα οταν ηταν πολιτικος προισταμενος της Ε.Α. Ναυαρχος (βλεπε Βασιλιαδης, Χηνοφωτης κτλ) τα εκανε θαλασσα!!
    Για το ποτε διοριστηκε ο Μαρκο ως εισαγκελαιας δεν μου λεει τιποτα αυτο, διοτι και ο Τσεβας αλλα και πολλοι αλλοι εκεινη την εποχη διοριστηκα αλλα εκαναν πολυ καλα την δουλεια τους!!
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι εαν ως εισγκελαιας εκανε καλα την δουλεια του και γνωριζει την νομικη επιστημη σωστα!
    Η Ε.Α. θα πρεπει να λειτουργει με ευαγγελειο τον ποινικο κωδικα και την ποινικη δικονομια και οχι με τις σκοπιμοτητες της καθε κυβερνησης(υπουργου) ή του καθε δημοσιογραφου του δελτιου των 8 ή του καθε διαδρομιστη δικηγορακου!!

  12. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/01/2009 11:32:44

    Προβοκατωρ. Says:
    January 10th, 2009 at 10:49 am
    Αγαπητε φιλε μην τσαντιζεσε!!
    Μαλλον χιουμορ κανει ο apistos !!
    Στην σημερινη κοινωνικη και πολιτικη ΠΟΙΚΗΛΟΜΟΡΦΗ διαστρωματοση το στρατου και της αστυνομιας ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να σκευτει οποισδηποτε να χρησημοποιησει τον στρατο για οποιδηποτε λογο εκτος απο αυτους που αναφερονται ρητα στο συνταγμα και τους νομους!!
    Εαν επιχειρηθει κατι τετοιο ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχει ανταρσια!!
    Σου θυμιζω οτι το 1967 εντος του στρατευματος υπηρχε ανταρσια, μικρη εστω!!

  13. fantomas avatar
    fantomas 10/01/2009 11:51:54

    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ Ε.Α.? ΟΕΟ!!!

    ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥΛΑ?

    ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ..... ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΑΧΩΒΑ!!!!

  14. stelios avatar
    stelios 10/01/2009 14:54:10

    Ο Μαρκογιαννακης του...δογματος Σαρκοζι!
    Ρε τι μπουρδες θα ακουσουμε ακομη?
    Ο τυπος ειναι ενα κοπροσκυλο και μισο που εξαγοραζει ψηφους στην Κρητη δημιουργοντας αστυνομικους Σταθμους στο πουθενα,οπου δεν παταει ψυχη να υπηρετησει,αλλα χρησοπληρωνονται σα να υπηρετουν τα φιλαρακια του.Συνδικαλιστες αστυνομιας,διακστικοι,Ζωνιανα,δικηγοροι(το αδερφακι του πρωτο και καλυτερο)ειναι κρατος εν κρατει στην Κρητη,προσφατη η αποφυλακιση του φονια που εσφαξε για ενα σαντουιτς ενα νεαρο μολισ βγηκε απο τη φυλακη.
    Να θυμηθουμε και την υποθεση με το Λινο και τον ξεκουκουλωτακη.
    Φακτορα,η μονη ιδεα που εχεις απο Γαλια και Σαρκοζι μου φαινεται ειναι απο κανα πρωιναδικο,αλλιως δε θαγραφες τετοιες κοτσανες απο αγνοια(?)

  15. adbusters avatar
    adbusters 10/01/2009 16:17:29

    ο Σαρκοζάκης να μαζέψει το αδελφάκι του και αφού αυτός δεν είναι "παθητικός" σαν τον Παυλόπουλο, αύριο να μου πει πως πάνε οι έρευνες για το περιστατικό με την βόμβα στα γραφεία του Συριζα στα Χανιά. Τους πιάσανε?

  16. stelios avatar
    stelios 10/01/2009 17:40:33

    18@,Αυριο πρωι-πρωι κιολας θα το κανει,μεινε ησυχος....

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/01/2009 23:26:05

    @Αλεξάνδρα: Thanks! Το υπέθεσα, δεν το ήξερα και χάρηκα, τώρα!

    (Δυστυχώς, είχα γράψει κατά τις 7:30΄ ένα μεγάλο και ωραίο κειμενάκι για την "Θες-άλλο-νίκη;" που νοσταλγώ όσο τίποτα, και τους χουντικούς της ΝΔ δίπλα μας, ΑΛΛΑ το έφαγε το σύστημα. Τελείωνε με τα λόγια του Θεσσαλονικιού καθηγητή και συγγραφέα των λόγων του πρωθυπουργού, Ζαχόπουλου, ήτοι ενός ανθρώπου που γνωρίζει πολύ καλά ελληνικά, αλλά και πώς να περιγράφει άψογα μια κατάσταση, τα οποία πιστοποιούν και στον πλέον μαλάκα πως έχουμε ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ στην Διοίκηση της χώρας:

    "Θέλετε αίμα;
    Θέλετε κρέας στην αρένα;

    Θα το έχετε!

    Θέλω να καταγγείλω τη στημένη εντιμότητα
    και να βάλω τέρμα σε ασύδοτα φαινόμενα
    ΝΕΟ- ΦΑΣΙΣΜΟΥ".