#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2013 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτες εξουσίες στον ΣΔΟΕ και ... προληπτικές κατασχέσεις ύστερα από face control !!!



H μεγάλη πληγή των οικονομικών είναι, αναμφισβήτητα, η φοροδιαφυγή. Μισθωτοί και συνταξιούχοι τα μόνιμα υποζύγια του συστήματος και μια σειρά από εκατοντάδες επαγγέλματα να ξεφεύγουν από τις δαγκάνες της εφορίας.

Τα ληξιπρόθεσμα χρέη έχουν φτάσει τα 61 δις ευρώ και όπως είπε πρόσφατα ο γ.γ. Εσόδων, Χ. Θεοχάρης, ζήτημα είναι αν μπορούμε να εισπράξουμε το ¼ από αυτά. Τα άλλα… υπέρ πίστεως αλλά όχι πατρίδας.

Λίγα από αυτά να μπορούσε το κράτος να εισπράξει δεν θα χρειάζονταν ούτε φόρος στα ακίνητα, ούτε περικοπές στις επικουρικές συντάξεις, ούτε ψαλίδι στους ένστολους.

Το ανίκανο ελληνικό κράτος, όμως, επί δεκαετίες δεν κατάφερε να παίρνει αυτά που βεβαίωνε. Δεν κατάφερε να έχει γεμάτα τα ταμεία του και να μη χρειάζονται έκτακτα μέτρα. Δύο είναι οι βασικές αιτίες που η εφορία υπήρχε απλά και μόνο για να ταλαιπωρεί τον κόσμο κι όχι για να εισπράττει έσοδα.

Ο πρώτος λόγος ήταν ότι στα χρόνια κυρίως του ΠΑΣΟΚ, αλλά και επί Νέας Δημοκρατίας, στήθηκε ένα κράτος εν κράτει με χιλιάδες προσλήψεις κομματικές κατά κύριο λόγο. Είναι γνωστό άλλωστε το «πράσινο» κράτος των εφοριακών που έκανε ότι ήθελε επί χρόνια με συγκεκριμένους συνδικαλιστές που συνδιαλέγονταν με τον εκάστοτε υπουργό. Του έδιναν λίγα περισσότερα έσοδα κάθε χρόνο κι αυτός τους έδινε κι από ένα επίδομα. Κι έτσι, το κράτος ήταν εξαρτημένο από τους εφοριακούς που, όταν διεκδικούσαν κάποια αύξηση, έκαναν και μια «λευκή» απεργία. Έκαναν δηλαδή έγκλημα σε βάρος του ελληνικού λαού μη εισπράττοντας τους φόρους μόνο και μόνο για να πάρουν καμιά αύξηση στο μισθό τους. Η ανικανότητα μεγάλης μερίδας εφοριακών, που προσλήφθηκαν χωρίς προσόντα, οδήγησε επίσης σε αδυναμία είσπραξης των εσόδων.

Ο δεύτερος λόγος ήταν η αίσθηση που επικρατούσε στην ελληνική κοινωνία ότι αφού το κράτος κλέβει πρέπει να το κλέψουμε κι εμείς. Κι αυτό συνέβη διότι δεν υπήρχε φορολογική δικαιοσύνη. Όταν ο κόσμος έβλεπε ότι τη γλίτωναν τα γνωστά λαμόγια, εφοπλιστές, επιχειρηματίες, ελεύθεροι επαγγελματίες κ.λπ. δεν πλήρωνε κι αυτός. Κι έμεινε μια μικρή μερίδα του λαού να σηκώνει κάθε φορά τα βάρη.

Ήρθε φυσικά και η κρίση, η μείωση των εισοδημάτων, η φτωχοποίηση για να φέρει και την φοροδοτική αδυναμία. Πλέον το «δεν πληρώνω γιατί δεν γουστάρω» αντικαταστάθηκε από το «δεν έχω και δεν πληρώνω». Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Έρχεται, λοιπόν, το κράτος να πάρει έκτακτα μέτρα. Ποια νομίζετε ότι είναι αυτά; Μήπως να ελέγξει τη λίστα Λαγκάρντ ή τις άλλες λίστες με όσους έβγαλαν παράνομα έξω τα λεφτά τους;

Μήπως πήγε στους νταβατζήδες, τους διαπλεκόμενους επιχειρηματίες και τα «τσιράκια» της εξουσίας να εισπράξει αυτά που χρωστάνε; Μήπως πήγε σε μεγαλοεκδότες που δεν πληρώνουν ΦΠΑ και εισφορές στα Ταμεία; Μήπως έβαλε φυλακή κανένα δικηγόρο ή μεγαλογιατρό;

Όχι βέβαια. Τα έκτακτα μέτρα είναι να μπουκάρουν οι εφοριακοί στα σπίτια (που έχουν δηλωθεί ως επαγγελματική στέγη) χωρίς εισαγγελική άδεια και να κάνουν ελέγχους. Οι αιφνιδιαστικές επισκέψεις για ελέγχους θα διενεργούνται με τη βοήθεια της Αστυνομίας, χωρίς όμως δικαστική κάλυψη. Οι ελεγκτές των φορολογικών υπηρεσιών θα μπορούν να κατάσχουν κινητά και ακίνητα περιουσιακά στοιχεία, αν υπάρχουν υπόνοιες ότι ο φορολογούμενος δεν θα ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του.

Είναι επίσης να κάνουν κατασχέσεις ακόμη και μισθών και συντάξεων. Κι έρχεται το τελευταίο χτύπημα. Στο πρόσφατο πολυνομοσχέδιο προβλέπεται ότι οι εφοριακοί θα μπορούν να προβαίνουν ακόμη και σε προληπτική κατάσχεση κινητών και ακίνητων περιουσιακών στοιχείων χωρίς δικαστική συνδρομή, σε περίπτωση που έχουν υπόνοιες ότι ο φορολογούμενος πριν από τη λήξη της νόμιμης προθεσμίας δεν θα καταβάλει τον οφειλόμενο φόρο.

Το φαντάζεστε αυτό; Θα σε… κόβει ο εφοριακός κι από τη φάτσα σου θα ξέρει αν θα πληρώσεις το φόρο στη λήξη της προθεσμίας. Αν σε χαρακτηρίσει υποψήφιο φοροφυγά θα σου παίρνει τις καταθέσεις ή το ακίνητο.

Μα καλά έχουν τρελαθεί τελείως; Έτσι θα πολεμήσουν τη φοροδιαφυγή; Με… φέις κοντρόλ των φορολογούμενων; Μας αρέσει αυτός τον αφήνουμε, δε μας αρέσει του παίρνουμε το σπίτι; Μα ποιος εγκέφαλος σκέφτηκε να κάνει κάτι τέτοιο; Ποιος έδωσε τέτοιες υπερεξουσίες στον κ. Θεοχάρη. Η ανικανότητα δηλαδή καλύπτεται με δρακόντειους και πέρα για πέρα αντισυνταγματικούς νόμους;

Μήπως να μας πει ο κ. Θεοχάρης πόσες χιλιάδες φορολογικές δηλώσεις δεν έχουν εκκαθαριστεί ακόμη, κι επομένως το κράτος δεν έχει εισπράξει τους φόρους που μπορεί; Μήπως να μας εξηγήσει γιατί λέει ψέματα όταν ανακοινώνει ότι εκκαθαρίστηκαν οι δηλώσεις ενώ αυτό δε συμβαίνει;

Μήπως να μας εξηγήσει τις εικόνες χάους και τις τριτοκοσμικές καταστάσεις που καταγράφονται κάθε μέρα στις εφορίες;

Και μια προειδοποίηση στους εγκέφαλους του οικονομικού επιτελείου. Ας τολμήσουν να κάνουν ντου στα σπίτια για ελέγχους και τότε θα πέσει πολύ γέλιο, αλλά και πολύ κλάμα. Είπαμε. Να πολεμήσουμε τη φοροδιαφυγή αλλά αυτό καταντάει γελοίο, κι επικίνδυνο.

Α.Ψ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/12/2013 09:43:24

    Ο κατήφορος δεν έχει όρια και θα το πληρώσουν. Ειδικά γιατί η άισθηση της αδικίας έχει εμπεδωθεί για τα καλά στην κοινωνία.

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Νίκος Αργεάδης 14/12/2013 12:54:06

      Eχεις απολυτο δικηο. Υπαρχει μια βουβη οργη που συσσωρευεται κι οταν ξεσπασει, τοτε θα γινει χαμος. Ο κοσμος δεν αρκειται πλεον στο να φυγει η κυβερνηση, θελει και να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι της εθνικης καταστροφης και ταπεινωσης. Αν η κυβερνηση ειχε ενα στοιχειωδες ενστικτο αυτοσυντηρησης θα οδηγουσε τη χωρα σε εκλογες τωρα, ωστε να υποστει μονο το πολιτικο κοστος, γιατι εαν τα πραγματα ξεφυγουν απο τον ελεγχο, τοτε πολυ φοβαμαι οτι οι αντιδρασεις του κοσμου θα στραφουν εναντιον δικαιων και αδικων και τουτο θα ειναι το δευτερο σταδιο της καταστροφης.

  2. Kostas avatar
    Kostas 14/12/2013 09:52:29

    Βρε κάντε εκλογές και θα δούμε πόσους βουλευτές θα βγάλει η ΝΔ.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/12/2013 10:12:08

    Η διευκρίνηση που άκουσα εγώ, και που πέρασε στα ψιλά των ΜΜΕ, είναι ότι τέτοια ντου θα γίνονται μόνο σε σπίτια ελευθέρων επαγελματιών που έχουν δηλώσει την κατοικία τους ως έδρα της επιχείρησης.

    • factorx avatar
      factorx @ Strange Attractor 14/12/2013 12:27:16

      Σωστό, άλλαξα και τον τίτλο, αν και η ουσία παραμένει η ίδια

    • Valter avatar
      Valter @ Strange Attractor 14/12/2013 12:34:23

      Έτσι είναι αλλα ο Έλληνας γουστάρει εντυπωσιασμό και παραπληροφόρηση.
      Θα μπαίνουν στα σπίτια του κόσμου θα βάζουν στην πλάτη την .... τηλεόραση και θα φεύγουν!
      Στην ουσία είναι ένα αυτονόητο μέτρο, αν έχεις δηλώσει ως έδρα της εταιρείας σου το σπίτι σου πρέπει να ισχύουν για εσένα ότι και για όλους , να μπορεί να σου γίνει κανονικά έλεγχος.
      Δεν είναι δυνατόν εμένα να μπαίνουν και να με ελέγχουν και εσύ να λες "όπα είναι το σπίτι μου δεν μπορείτε να μπείτε".
      Αυτό το αυτονόητο λοιπόν το έκαναν να μοιάζει με έναν ακόμα μνημονιακό Αρμαγεδδώνα.
      Ο αρθρογράφος έκανε μάλιστα τον έλεγχο έφοδο.
      Σιγά φίλε , σε λίγο θα μας πεις ότι θα μπαίνουν με τις ξιφολόγχες!
      Από την μια θέλουμε ελέγχους για όλους και πάταξη της φοροδιαφυγής και αν το κάνεις λένε για εφόδους.
      Δεν έχουμε σωτηρία σαν λαός ...

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 14/12/2013 10:26:07

    "Ας τολμήσουν να κάνουν ντου στα σπίτια για ελέγχους και τότε θα πέσει πολύ γέλιο, αλλά και πολύ κλάμα. "
    Το πιο πιθανό είναι ότι θα πέσει ξύλο και τότε να δεις γέλιο....με μαύρο δάκρυ!

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Lichnee 14/12/2013 10:27:23

      Προβλέπω ότι το επάγγελμα του εφοριακού θα γίνει ...ανθυγιεινό μετά τις πρώτες ...ψιλές! :D

  5. Χου-χου avatar
    Χου-χου 14/12/2013 10:31:08

    Είναι να μην χυθεί το πρώτο αίμα.Οπως με το κοριτσάκι στη Θεσσαλονίκη
    που τρέχανε μετά να βρούνε λύση για τα νοικοκυριά με το κομμένο ρεύμα.
    Όταν βρεθεί ο πρώτος ¨κουζουλός¨να πυροβολήσει με το κυνηγετικό του, ΣΔΟΕ
    και λοιπούς παρατρεχάμενους,και με τους δημοσιοκάφρους να αφρίζουν,θα σου πω εγώ που θα πάνε τα ¨μέτρα¨και οι ¨οδηγίες¨Θεοχάρη και Υπουργείου.

  6. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 14/12/2013 10:42:27

    Τους καμπινέδες βρε παιδιά, τους καμπινέδες! Να τους έχουμε καθαρούς, να λάμπουν, μη γίνουμε και ρεζίλι!

  7. νικος π. avatar
    νικος π. 14/12/2013 10:52:08

    συνταγμα της ελλαδος σελ.24 αρθρο 9:1. H κατοικία του καθενός είναι άσυλο. H ιδιωτική και οικογενειακή ζωή του ατόμου είναι απαραβίαστη. Kαμία έρευνα δεν γίνεται σε κατοικία, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος και πάντοτε με την παρουσία εκπροσώπων της δικαστικής εξουσίας.
    2. Oι παραβάτες της προηγούμενης διάταξης τιμωρούνται για παραβίαση του οικιακού ασύλου και για κατάχρηση εξουσίας και υποχρεούνται σε πλήρη αποζημίωση του παθόντος, όπως νόμος ορίζει.

    • foros1 avatar
      foros1 @ νικος π. 14/12/2013 12:42:52

      ωραια, η αλλη εναλλακτικη μηπως ειναι να απαγορευτει η κατοικια σαν "εδρα" επιχειρησης;
      γιατι το συνταγμα μιλα και για ισοτητα.
      ποια ειναι η ισοτητα στους ελεγχους μεταξυ δυο επαγγελματιων, ο ενας με μαγαζι και ο αλλος με εδρα στο σπιτι;

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ foros1 14/12/2013 18:29:41

        Υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Να μην απαιτείται φυσική φορολογική έδρα. Αυτό βέβαια δεν γίνεται με τα χειρόγραφα τιμολόγια και λοιπά φορολογικά στοιχεία (κι επίσης χειρόγραφα βιβλία) του γελοίου (ακόμη και μετά το πρόσφατο σοβάτισμα) Κ.Β.Σ. της χώρας μας. Η περίφημη απλοποίηση του φορολογικού συστήματος (που οι ψεύτες υπουργοί οικονομικών όλο μας την υπόσχονται "οσονούπω", αλλά ουδέποτε έρχεται), με τα ηλεκτρονικά τιμολόγια και λοιπά παραστατικά, δεν καθιστά αυτομάτως την έννοια φορολογική έδρα επιχείρησης κακόγουστο αστείο από το παρελθόν;

        Υπάρχει σήμερα δυνατότητα να συσταθεί εταιρεία που να διατηρεί τα φορολογικά στοιχεία των πελατών της (εξωτερικό λογιστήριο) και να εκδίδει τιμολόγια για λογαριασμό των, χωρίς να απαιτείται να έχει δεκάδες/εκατοντάδες τρεχόμετρα φοριαμών ή δεκάδες/εκατοντάδες φορολογικούς μηχανισμούς για την ηλεκτρονική σήμανση των παραπάνω; Όχι. (Αν υπήρχε όμως, θα μπορούσαμε να εξάγουμε λογιστικό έργο σε όλα τα Βαλκάνια, λόγω του πολύ καλού υφιστάμενου μηχανογραφικού δυναμικού της χώρας).

        Αντί λοιπόν να φτιάξουμε σύγχρονες δομές, συνεχίζουμε να σπαταλούμε πόρους (χρόνο εφοριακών και φορολογουμένων), εξακολουθούμε να παρέχουμε τροφή σε διαλυμένες υφιστάμενες διαδικασίες και να φέρνουμε σε άμεση επαφή ελεγκτή/ελεγχόμενο, αυτό δηλαδή που χρόνια τώρα -υποτίθεται- ότι εξορκίζουμε.

        Τα αποτελέσματα και του νέου μέτρου θα είναι ότι και των παλαιών. Δεν μπορείς να συλλάβεις περισσότερη ύλη από θνήσκουσες επιχειρήσεις σε οικονομία σε βαθιά ύφεση. Άρα, τι απομένει; Περισσότερη φοροδιαφυγή και υπογειοποίηση της οικονομίας. Αν δεν τεθεί οροφή των φορολογικών βαρών (και άρα του κόστους του κράτους), επικυρωθείσα μάλιστα με δημοψήφισμα, θα εξακολουθεί να μην υπάρχει η κοινωνική (ή καν ηθική) δικαιολόγηση των φόρων κι ο δρόμος στον κατήφορο θα συνεχίζεται.

        • Αντίθεσις avatar
          Αντίθεσις @ Αντίθεσις 14/12/2013 18:42:55

          Διόρθωση: "ό,τι και των παλαιών", αντί του "ότι και των παλαιών"

        • Nik avatar
          Nik @ Αντίθεσις 15/12/2013 01:19:00

          Εύστοχο σχόλιο!

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ foros1 14/12/2013 18:56:28

        Το σημερινό καθεστώς για την φορολογική έδρα, όσων δηλώνουν τέτοια την οικία των, είναι φαιδρό: για την έναρξη εργασιών λ.χ. χειριστού βαρέων οχημάτων εργοταξίου απαιτείται η σύναψη (ψευδούς) συμφωνητικού "εκμίσθωσης" τμήματος (π.χ. ενός δωματίου) οικίας από τον γονέα στο τέκνο-επιχειρηματία και μάλιστα με μισθίο που δεν μπορεί ετησίως να υπολείπεται ποσοστού (3,5% αν δεν απατώμαι) της "αντικειμενικής" αξίας του εκμισθούμενου χώρου. (Όταν η μεταβολή της "αντικειμενικής" είναι αντικείμενο ελέγχου και έγκρισης τής τρόικα...)

        Τώρα αν αυτό αποτελεί ειλικρινή αποτύπωση της συναλλακτικής σχέσης (ο γονέας θα δηλώσει το "εισπραχθέν" μισθίο στη δήλωση εισοδήματός του, αλλά δεν θα τα εισπράξει ποτέ, ενώ το τέκνο θα τα δηλώσει ως "επιχειρηματικά έξοδα", αλλά δεν θα τα πληρώσει ποτέ), ή αν το επιβαλλόμενο διαχειριστικό κόστος πραγματικώς συμβάλλει στα φορολογικά έσοδα αφήνεται στην κρίση των αναγνωστών.

        Τι χρείαν φορολογικής έδρας έχει ο χειριστής μηχανημάτων εργοταξίου ή η παραδίδουσα κατ' οίκον μαθήματα γαλλικών; Αντί να απλοποιούμε διαδικασίες, εμμένουμε στα αδιέξοδα τού παρελθόντος.

  8. Δεξί Εξτρέμ avatar
    Δεξί Εξτρέμ 14/12/2013 11:54:56

    Παιδιά ψυχραιμία! Ντου θα κάνουν (και καλά θα κάνουν) σε σπίτια ελεύθερων επαγγελματιών που τα έχουν δηλώσει ως έδρα της "επιχείρησης". Όπως πάνε στο μαγαζί του έμπορου, έτσι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να πάνε και στην επιχείρηση του ηλεκτρολόγου-υδραυλικού-καθηγητή αγγλικών που δηλώνουν έδρα το σπίτι τους. Μια χαρά είναι το μέτρο.
    Το άλλο με τη δυνατότητα προληπτικής κατάσχεσης είναι όντως παπαριά

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/12/2013 12:13:40

    Σαφως και δεν επικροτω το....φεϊς κοντρολ και την επιδρομη στα σπιτια. Αλλα σκεφτομαι για να φτανουν να παιρνουν τετοια μετρα φαντασου τι βλεπουν τα ματια τους απο τους συγχρονους Ελληνες. Ο κλεψας του κλεψαντος. Να βλεπεις οτι ο αλλος σε κοροϊδευει μες τα ματια σου και να μην μπορεις να κανεις τιποτα; Να διαπιστωνεις οτι διαγει βιο πολυτελη και για την εφορια τιποτα; Εγω στον κοντινο μου περιγυρο γνωριζω αρκετους τετοιους που επιπλεον εχουν και θρασος.
    Το θεμα ειναι να επιλεγει η Εφορια που κανει τις εφοδους.

    • daresome avatar
      daresome @ Ρηνα 14/12/2013 13:07:08

      Να βλέπεις το κράτος να χαρίζει και να χαρίζεται σε λίστες, οφσόρ, μεγαλοφοροφυγάδες και μεγαλοοφειλέτες και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα ....

  10. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2013 12:42:13

    ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
    MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα

    'Αρθρο 9: ('Ασυλο της κατοικίας)

    1. H κατοικία του καθενός είναι άσυλο. H ιδιωτική και οικογενειακή ζωή του ατόμου είναι απαραβίαστη. Kαμία έρευνα δεν γίνεται σε κατοικία, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος και πάντοτε με την παρουσία εκπροσώπων της δικαστικής εξουσίας.
    2. Oι παραβάτες της προηγούμενης διάταξης τιμωρούνται για παραβίαση του οικιακού ασύλου και για κατάχρηση εξουσίας και υποχρεούνται σε πλήρη αποζημίωση του παθόντος, όπως νόμος ορίζει.

  11. benny avatar
    benny 14/12/2013 13:02:04

    οταν δεν εχεις κανει ΤΙΠΟΤΑ για την λιστα Λαγκαρντ κ ολες τις λιστες που κυκλοφορουν δεν εχεις το δικαιωμα να ελενχεις ΚΑΝΕΝΑΝ !

    • Valter avatar
      Valter @ benny 14/12/2013 13:14:44

      Ο κλασικός ο Έλληνας, νομίζει πως το κράτος για να τον ελέγξει πρέπει να είναι πρώτα τέλειο , αλάνθαστο και δεν ξέρω εγώ τι.
      Δικαιολογίες για να μπορείς να παρανομείς ανενόχλητος είναι αυτά που λες.
      Για την λίστα Λαγκάρντ μπορώ να σου γράφω σελίδες για αυτά που έγιναν , όσο αφορά άλλες λίστες πες μου ποίες εννοείς για να σου πω τι έγινε. Άρα και αυτό σαν επιχείρημα δεν στέκει.

      • daresome avatar
        daresome @ Valter 14/12/2013 20:10:12

        Για τη λίστα Λαγκάρντ μπορείς να γράφεις σελίδες για αυτά που έγιναν, για την άμεση επέμβαση στις περιουσίες των "μικρών" θα χρειαστούν μόνο δυο γραμμές για να τους ξεκάνουν ...

  12. Valter avatar
    Valter 14/12/2013 13:08:50

    Δημιουργείτε φτηνό εντυπωσιασμό για μέτρα που δεν κατανοείτε ούτε στο ελάχιστο δημιουργώντας παραπληροφόρηση και πανικό.
    Και το χειρότερο είναι ότι δεν είναι καν δικός σας ο φτηνός εντυπωσιασμός και η παραπληροφόρηση , αναμασάτε αφελώς λαϊκισμό άλλων.

    Μιλάμε για συντηρητικές κατασχέσεις και δεσμεύσεις περιουσιακών στοιχείων.
    Το μέτρο είναι σωστό.
    Τι λέει στην ουσία?
    Άντε να σας το εξηγήσω απλά μπας και πάψετε να παραπληροφορείτε.
    Παρατηρείται σε πολλές περιπτώσεις η εκμετάλλευση των διοριών που δίνει ο νόμος για "ξεφόρτωμα" περιουσιακών στοιχείων.
    Όταν ξεκινάει η διαδικασία λοιπόν έχει ο παραβάτης περιουσία 500.000 στο όνομα του και όταν βγαίνουν οι τελεσίδικες αποφάσεις δεν έχει ούτε ένα ευρώ!
    Ο εφοριακός λοιπόν θα μπορεί να κρίνει αν υπάρχουν συνθήκες που θα οδηγήσουν σε μια τέτοια συμπεριφορά και δεν κατάσχει , αλλα μόνο μπλοκάρει με διαφόρους τρόπους το "ξεφόρτωμα" των περιουσιακών στοιχείων.
    Η δέσμευση κομματιού των καταθέσεων (για να μπορεί ο επιχειρηματίας να κινηθεί με τα υπόλοιπα και να μην στραγγαλιστεί οικονομικά) , οι συντηρητικές κατασχέσεις και η μην χορήγηση απαιτούμενων εγγράφων για μεταβίβαση , είναι μέτρα που επιβάλουν εφορίες σε πολλές χώρες από όσο ξέρω.
    Εμείς δω είχαμε το ωραίο σύστημα να φωνάζει η εφορία στον παραβάτη "πάρε τα λεφτά και τρέχα".
    Τώρα καταλάβατε? Ή μήπως το ξέρατε αλλά απλά δεν σας αρέσει γιατί θέλετε το σύστημα "πάρε τα λεφτά και τρέχα"?

    • Padron avatar
      Padron @ Valter 14/12/2013 13:42:28

      Μήπως θα μπορούσατε να εξηγήσετε και την παράγραφο με την φορολογική ασυλία των offshore εταιρειών, και το αφορολόγητο των κτηματομεσιτικών ;

      • Valter avatar
        Valter @ Padron 14/12/2013 15:20:11

        Πες μου σε ποια άρθρα ποιου νόμου αναφέρεσαι και θα σου πω τι λένε για να μην μένεις με την εντύπωση αυτού που νομίζεις ότι λένε ή με την εντύπωση που το κάθε άσχετο blog τύπου "Karditsa's voice" σου δημιούργησε.
        Έτσι να σου πω αόριστα χωρίς να ξέρω τι ακριβώς παρανόησες δεν μπορώ.
        Μην το κάνεις σαν τον benny παρακάτω που λέει για άρθρα για πετρελαιάδες και τραπεζίτες ...

        • Padron avatar
          Padron @ Valter 14/12/2013 17:33:58

          Αρθρο 7, παρ.3
          για αναστολή πληρωμής σε ΜΟΝΟ νομικά πρόσωπα ή οντότητες αν υπάρχει αδυναμία πληρώμης. Τα φυσικά πρόσωπα με αδυναμία πληρωμής φυσικά και δεν τυγχάνουν καμμίας αναστολής ή ελάφρυνσης.
          Αρθρο 33 παρ.8
          «Κατά τον υπολογισμό του παραπάνω φόρου δε λαμβάνονται υπόψη τα ακίνητα που κατέχουν άμεσα ή έμμεσα θυγατρικές των ΑΕΕΑΠ, εταιρείες του άρθρου 22 παρ. 3 περ. δ’ και ε’ του παρόντος νόμου, εφόσον αυτά αναγράφονται διακεκριμένα στις καταστάσεις επενδύσεων τους.»

          Ελπίζω να μας διαφωτίσεις... γιατί εμένα αυτο το νομοσχέδιο μου φαίνεται τερατούργημα και αδικό όσο δεν πάει.

          • Valter avatar
            Valter @ Padron 15/12/2013 10:10:00

            Το δεύτερο που έγραψες αφορά τις Ανώνυμες Εταιρείες Επενδύσεων σε Ακίνητη Περιουσία και καταργεί την διπλή φορολόγηση κάνοντας την Ελλάδα πιο ελκυστική για προσέλκυση τέτοιων κεφαλαίων.
            Νομίζω είναι θετικότατο σε μια νεκρή αγορά ακινήτων.

            Το πρώτο δεν σηκώνει σχόλιο φίλε μου , διαβάζεις κάτι και λες "και γιατί δεν λέει το άρθρο και για φυσικά πρόσωπα?" , έλεος! Δεν το λέει εκεί γιατί το λέει αλλού!

  13. benny avatar
    benny 14/12/2013 13:40:12

    Ο Στουρναρας πηγε να περασει νομοσχεδιο που διαγραφει τα προστιμα των πετρελαιαδων κ που δινει ασυλια στους τραπεζιτες ........

    • Valter avatar
      Valter @ benny 14/12/2013 14:07:01

      Και τον νόμο που δίνει φοροαπαλλαγή στους παιδεραστές που τον βάζεις?
      Μισές αλήθειες λες στον λαό σου τύπε ....

  14. benny avatar
    benny 14/12/2013 13:45:56

    valter.....εσυ που τα ξερεις καλα......γιατι δεν ξεσκονιζουν τις οφσορ που οντως γινεται αυτο?

    • Valter avatar
      Valter @ benny 14/12/2013 15:22:20

      Ξεσκονίζουν? Την ορολογία την κατέχεις όμως μπαγασάκο ....

  15. Αβαδδών avatar
    Αβαδδών 14/12/2013 14:17:38

    Ξεσηκώθηκαν οι κλέφτες!! Το λόμπι της δραχμής έχει ξεσαλώσει για τα καλά!! Κάνοντας το άσπρο μαύρο διαστρεβλώνει την πραγματικότητα και ψέγει ακόμα ένα δίκαιο και απαραίτητο μέτρο. Α ρε Ελλάδα τι σε περιμένει!! Ξέχασε όμως να αναφερθεί η επισήμανση του ΥΠΟΙΚ ότι η παραπάνω διάταξη θα εφαρμόζεται κατά κύριο λόγο σε περιπτώσεις εντοπισμού μεγάλων υποθέσεων φοροδιαφυγής για τις οποίες βεβαιώνονται σημαντικά πρόστιμα και πρόσθετοι φόροι. Στις περιπτώσεις αυτές θα δεσμεύεται και στη συνέχεια θα κατάσχεται η κινητή και ακίνητη περιουσία του ΦΟΡΟΦΥΓΑ στον οποίο έχουν βεβαιωθεί οι φόροι. Επιπλέον, στην περίπτωση που ένας φορολογούμενος οφείλει περισσότερα από 150.000 ευρώ στην εφορία δεν θα μπορεί να πουλήσει ή να μεταβιβάσει κανέναν ακίνητο, ενώ η εφορία θα του δεσμεύει άμεσα το 50% από τις καταθέσεις και τις τραπεζικές θυρίδες. Διαφωνεί κανείς? Ε?

  16. mxioni avatar
    mxioni 14/12/2013 15:32:20

    Εγω είμαι ελ επαγγελματίας (άνεργος - λεπτομερια)η δουλειά μου έχει να κάνει με παροχή υπηρεσιών στον χώρο του πελάτη, ως έδρα όμως έχω το σπιτι μου γιατί απο τον νομο είμαι αναγκασμένος να έχω έδρα εκει που φυλαω τα βιβλία μου...άρα ποιος ο λόγος να έρθει ο εφοριακος αφού ΔΕΝ εκτελω εκει την δουλειά μου;

  17. kritwn avatar
    kritwn 14/12/2013 16:09:34

    Αν συνεχίσει έτσι ο Σαμαράς θα φτάσουν τον Τσίπρα στο 40%. Τι πρέπει να γίνει για να σταματήσουν επιτέλους τα μέτρα; Ακόμα κι αν το συγκεκριμένο μέτρο αφορά κάποιους λίγους απατεώνες, οι εντυπώσεις μένουν. Όταν κάθε βδομάδα ανακοινώνεται κάτι καινούργιο η κοινωνία βιώνει έντονο το συναίσθημα της ανασφάλειας. Δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει. Με την οικονομία δε να έχει καταρρεύσει, πλέον χρωστάει λεφτά όλος ο κόσμος. Δεν είναι όλοι απατεώνες και λαμόγια. Αλλά το κράτος έτσι τους βλέπει.

    ΟΚ, να προετοιμαζόμαστε για κυβέρνηση Σύριζα λοιπόν.

  18. CHRIS avatar
    CHRIS 14/12/2013 18:32:47

    Οι προληπτικές κατασχέσεις δεν είναι "νέο" μέτρο;

  19. Nik avatar
    Nik 15/12/2013 01:21:46

    Εδρα στην κατοικία έχουν μερικά μόνο επαγγέλματα, όσα δεν χρειάζονται αποθήκευση υλικών, μηχανική υποδομή κ.ο.κ. Δηλαδή συγγραφείς, δημοσιογράφοι με μπλοκάκι, και παρόμοια.

    Αν αυτοί είναι οι μεγαλοαπατεώνες που θα πιάσει το ενδυναμωμένο ΣΔΟΕ σωθήκαμε.

  20. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 16/12/2013 00:23:10

    Αμάν με αυτούς τους απαίσιους έλληνες! Δεν έχουν βαρεθεί να αντιδράνε στα πάντα; Τι θέλουν;

    Για να σοβαρευτούμε, το μέτρο δεν είναι και τόσο άστοχο. Πως θα γίνει έλεγχος διαφορετικά σε μία επιχείρηση με έδρα το σπίτι;

    Από την άλλη όμως έχουμε καεί κι έχουμε καεί πολύ άσχημα. Δεν ξέρω ποια σταγόνα θα κάνει το ποτήρι να ξεχειλίσει. Πιθανόν όχι αυτή γιατί είναι μικρή. Αλλά το ποτήρι της οργής γεμίζει σιγά - σιγά.

  21. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 16/12/2013 13:49:07

    1. Ως προς τον φορολογικό έλεγχο στην κατοικία, εφόσον η τελευταία αποτελεί συγχρόνως και την επαγγελματική έδρα, δεν υπάρχει δικαιολογία για την άρνησή του.
    2. Ως προς τη συντηρητική κατάσχεση, αυτή μπορεί να γίνει και σήμερα.
    Η κρίσιμη διαφορά είναι ότι το αν υπάρχει κίνδυνος μη ικανοποίησης της απαίτησης του Δημοσίου το αποφασίζει το Δικαστήριο (στο οποίο δικαιούται να προσφύγει ο επικαλούμενος επικείμενο κίνδυνο ή επείγουσα περίπτωση, δηλ. εδώ το Δημόσιο) και όχι ο ίδιος ο έφορος.
    Το βάρος δηλ. μετατίθεται στον πολίτη, ο οποίος θα πρέπει αυτός τώρα να προσφύγει στο Δικαστήριο, εφόσον αμφισβητεί τη συνδρομή των προϋποθέσεων της συντηρητικής κατάσχεσης.
    Εν όψει του γεγονότος ότι και η ίδια η απαίτηση του Δημοσίου δεν κρίνεται (άνευ προσφυγής του φορολογουμένου) από κανένα Δικαστήριο, αλλά τίτλο εκτελεστό γι' αυτήν θα αποτελέσει η ίδια η βεβαίωσή της, η συντηρητική κατάσχεση χωρίς δικαστική απόφαση αφήνει, κατ' αρχάς, έδαφος για αυθαιρεσία (είτε κρατική, είτε υπαλληλική).