05/08/2009 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτες αλλαγές στην ηγεσία ΓΕΕΘΑ εν μέσω τουρκικών προκλήσεων και έντονης φημολογίας



Συνεδριάζει αύριο στο Μέγαρο Μαξίμου υπό την Προεδρία του πρωθυπουργού το Κυβερνητικό Συμβούλιο Εξωτερικών και Άμυνας (ΚΥΣΕΑ). Στην θέση του στρατηγού Δημήτρη Γράψα, θα αναλάβει ο αρχηγός της Πολεμικής Αεροπορίας Ιωάννης Γιάγκος. Πληροφορίες αναφέρουν οτι θα αντικατασταθείκαι ο αρχηγός του Στρατού, Δημήτρης Βούλγαρης.

Απο το υπουργείο Εθνικής Άμυνας λενε οτι πρόκειται για αναμενόμενες αλλαγές αφού είθισται κάθε δύο χρόνια στην κορυφή του στρατεύματος να τοποθετείται εκ περιτροπής αξιωματικός απο διαφορετικό Σώμα. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Πολεμικής Αεροπορίας.

Ωστόσο ορισμένοι συνδέουν τις αλλαγές με την τεταμένη κατάσταση που επικρατεί στις ελληνοτουρκικές σχέσεις.

Έτσι, ο κ. Γιάγκος θεωρείται "πιο επιχειρησιακός" για την περίπτωση θερμού επεισοδίου - και λόγω οτι προέρχεται απο την Πολεμική Αεροπορία.

Το υπουργείο Εθνικής Άμυνας διαψεύδει φημολογίες ότι ο Δ. Γράψας οδηγήθηκε σε παραίτηση και υποστηρίζουν ότι συμπληρώθηκαν δύο χρόνια θητείας που προβλέπει η νομοθεσία για την παραμονή του αρχηγού σε αυτή τη θέση.

Πληροφορίες που δεν επιβεβαιώνονται αναφέρουν ωστόσο "δυσχέρειες" στις σχέσεις του κ. Γράψα "με την πολιτική ηγεσία". Ποια πολιτική ηγεσία όμως και ποιού υπουργείου;

Ο αντιπτέραρχος Βασίλης Κλόκοζας, αρχηγός ΑΤΑ (Αρχηγείου Τακτικής Αεροπορίας) γίνεται αρχηγός ΓΕΑ, ενώ ο μέχρι πρότινος Γενικός Επιθεωρητής Στρατού, αντιστράτηγος Φραγκούλης Φράγκος πρόκειται να αναλάβει αρχηγός ΓΕΣ.

Ο αντιπτέραρχος Ιωάννης Πατσαντάρας αναμένεται να αναλάβει διοικητής ΑΤΑ.

Στη θέση του παραμένει, αναφέρουν πληροφορίες, ο αρχηγός του Πολεμικού Ναυτικού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ahab avatar
    ahab 05/08/2009 21:54:13

    Στενοχώρησε κανέναν η παρουσία καταδρομέων στα νησιά και τον θυσιάζουν ή που ήταν όλοι σε εγρήγορση και αποφύγαμε καινούργια ΄Ιμια ?

  2. parsifal avatar
    parsifal 05/08/2009 22:57:35

    Μήν λησμονείτε την σύγκρουση Γράψα με τον Βασιλάκο της ΓΔΑΕΕ και το περιβόητο "ε ! δεν θα γίνει και πόλεμος κ. Αρχηγέ !" Να θριάμβευσε ο Βασιλάκος ? Πολύ πιθανό, πάλι τα Leo 2 Hel θα μείνουν χωρίς πυρομαχικά...
    Επίσης ο Γιάγκος ητο προσφάτως στις ΗΠΑ ακι του τα είπαν ολα για τα F-18 που πολύ θα ηθελαν οι Αμερικάνοι να προτιμηθούν εναντι των Eurofighter και Rafale - Gripen (τελείως outsiders...) Λέω τώρα εγώ...

  3. Factorx avatar
    Factorx 05/08/2009 23:05:33

    Διαβαστε και την ενημερωση που κάναμε στο θεμα για τις αλλαγες στις ΕΔ. Η εκτιμηση μας ειναι οτι γινονται κυριως λογω της καταστασης στο Αιγαιο.

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/08/2009 23:12:17

    Ασχετο, αλλα σημαντικο: Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι τα αστερια στις επωμιδες του κ. Γραψα ειναι εξακτινα εβραϊκα και οχι πεντακτινα;

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Νἰκος 05/08/2009 23:42:33

      Απότι γνωρίζω, εμείς χρησιμόποιούμε τα εξάκτινα.
      Πεντάκτινα έχουν οι Αμερικανοί.

  5. ahab avatar
    ahab 05/08/2009 23:36:49

    ΄Αλλοι λέν λόγω διαρροής για την επάνδρωση των νησιών με καταδρομείς που ίσως έγινε και σκόπιμα, άλλοι το μακρύ και άλλοι το κοντό. Εκείνο που δεν τρώγεται και δεν πείθει ειναι η επίσημη εξήγησι περι 2ετίας. ΄Ιδωμεν

    • Factorx avatar
      Factorx @ ahab 06/08/2009 01:43:19

      Σχετικά με αυτό που γράφεις κυκλοφορεί οτι τον "εφαγε" η Ντόρα επειδή είναι "ανθρωπος του Σταϊκούρα" και του χρεώνει οτι διέρρευσε την πληροφορία για τους 1.000 των ειδικών δυνάμεων που πηγαν σε βραχονησίδες και την αυξημένη πολεμική ετοιμότητα που, υποτίθεται οτι ην έφεραν....σε δύσκολη θέση έναντι των Τούρκων συνομιλητών της.

      Αλλοι λένε οτι επειδή θα γίνουν εκλογές η ΝΔ θελει να εχει δικό της αρχηγό ΓΕΕΘΑ επι δυο χρονια. λες και αν κερδίσει το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να φέρει τα πανω κατω στπο στρατευμα.

      Το μόνο σίγουρο κατα τη γνώμη μου ειναι οτι αν του είχαν εμπιστοσύνη δεν θα τον άλλαζαν τέτοιες ώρες.

      Εκτός κι αν...

      • MIG-21 avatar
        MIG-21 @ Factorx 06/08/2009 09:28:04

        Εκτός κι αν…

        ηταν αρκετα καλος ο Γραψας και δεν τους εκανε!!

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ Factorx 06/08/2009 12:31:22

        Εν τάξει ο κ. Γράψας είναι(;) “ανθρωπος του Σταϊκούρα”. Ο αντικαταστάτης του κ. Ιωάννης Γιάγκος ποιού/ας άνθρωπος είναι;
        Εχει καμμιά σχέση με την φημολογούμενη (και επιθυμητή) μετακίνηση υπουργού απο το ΥΠΕΞ σε Εθνικής Αμύνης;

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/08/2009 11:42:11

    Ούτε τα οκτάκτινα, αυτά τα έχουν οι μουσουλμάνοι.

    Τα δε εννεάκτινα είναι αποκρυφιστικά, μυστικιστικά (Γκούρτζιεφ κλπ).

    Τετράκτινο αστέρι δεν υπάρχει, θεωρείται κύβος.

    Τριάκτινο αστέρι πάλι, είναι τρίγωνο και μασωνικό σύμβολο.

    Διάκτινο αστέρι , ούτε, είναι παλούκι, και το χρησιμοποιούσαν παλιότερα οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.

    Μονάκτινο αστέρι είναι επίσης δύσκολο να το φανταστεί κανείς...

    Μόνη λύση το 16άκτινο αστέρι τής Βεργίνας, που δεν είναι αστέρι αλλά ήλιος, φτάνει να μην είναι σε κόκκινο φόντο και σε περάσουν κατά λάθος για σκοπιανό.