13/03/2009 22:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έκτακτα μέτρα», προαναγγέλει το Μαξίμου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/03/2009 22:20:14

    Η κυβερνηση,απλως φοβαται,μην της την πεσουν οι διαφοροι πασοκοι και αλλοι "αριστεροι",αμα γινει καμια στραβη,και πεθανει κανενας ηλιθιος σαλεμενος.
    Και βεβαια,οι δημοσιοκαφροι,που πιστευουν μεχρι τωρα,οτι αυτο θελει ο κοσμος.Να μην επεμβαινει η αστυνομια.
    Σημερα μον,ειδα οτι κατι αλλαξε στη συμπεριφορα,τοσο του Χ"νικου,οσο και ΤΟΥ δημοσιογραφου.
    Μαλλον ταχουν κλασει μετα τα σημερινα,γιατι φοβηθηκαν οτι πλησιασε η καφριλα στη γειτονια τους.Εκει που πινουν τον καφε τους.
    Φοβηθηκαν οτι μπορει να τους σπασουν τις τζιπαρες τους.Και αρχισαν να το βλεπουν αλλοιως.
    Ουτως η αλλως ομως,πρεπει να γινει κατι,γιατι δεν παει αλλο.
    Και μην ξεχνατε,οτι ολα αυτα,κυκλοφορουν με αστραπιαια ταχυτητα στο Ιντερνετ,και οι αλλες χωρες,που πουλανε τουρισμο,ψοφανε να μας δουν κατω,για να μας παρουν το ψωμι απ το στομα.
    Και τοτε,θα κοπει η μασα απο ολους.

  2. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 13/03/2009 22:28:13

    Δεν νομίζω οτι ο λόγος ήταν αυτός που είπε ο Πρετεντέρης. Ουσιαστικά μας λέει οτι αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Την πάει χρονικά και ποσοτικά την προσέγγιση.
    Εδώ όμως είναι ξεκάθαρο, ότι η κυβέρνηση αντέδρασε με κριτήρια..ποιοτικά.
    Έπρεπε να κινδυνεύσουν άμεσα οι καλοβολεμένοι για να χτυπήσει έτσι η καμπάνα.

  3. Vass avatar
    Vass 13/03/2009 22:42:32

    Όταν ακούς "έκτακτα μέτρα" δεν θα γίνει τίποτα απολύτως. Το πρόβλημα θα λυθεί όταν ληφθούν τακτικά μέτρα.

  4. Robin Hood avatar
    Robin Hood 13/03/2009 22:42:49

    Ο Πρετεντέρης τάχει βάλει τώρα με τους δικαστές του ΣτΕ και ασχολείται με το Βοτανικό. Ανέλαβε συνήγορος των Βωβού και Κακαμάνη, αλλά ο μισός Παναθηναικός τον κράζει. Άν είναι να συνεχίσει να δίνει συμβουλές στον ΚΚ, καλύτερα να ρωτήσει πρώτα τον Βγενό και να ξαναδιαβάσει το Σύνταγμα.
    Το επόμενο τσίρκο περιμένει πίσω από τη γωνία.

  5. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 23:09:25

    Τί? Δεν έπιασε το spell Imperio στο Υπουργείο και έπιασε στο ΠΑΣΟΚ? Θου Κύριε.......

  6. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 13/03/2009 23:11:15

    Γιατι δεν κανει καθημερινα διαγγελματα ο ΚΚ?
    Στυλ Πετρούλα...
    Ειμαι ο Πρωθυπουργος, και μολις ... τελειωσα....

  7. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 13/03/2009 23:12:25

    ΣΑΝ PATRA ME ΚΟΒΕΙ.
    ΣΑΝ PATRA 1 ANEBAINOYN.
    TI ΠΑΙΖΕΙ ΦΑΚΤΟΡΑ??????

  8. Orestios avatar
    Orestios 13/03/2009 23:14:37

    @ 9
    Είναι γιατί δεν φοράς το στριγκάκι σαν την Πετρούλα. Ενώ όταν το φοράς....τσούπ πετάγεσαι!

  9. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 13/03/2009 23:19:14

    @10
    Εσυ ετσι ξεπετα - γεσαι?

  10. πετρουλα avatar
    πετρουλα 13/03/2009 23:19:30

    Πατρα κοψε τις μακακιες γιατι θα σε τελειωσω..

  11. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 13/03/2009 23:20:32

    @ 12
    Δικος σου...

  12. PATRA avatar
    PATRA 13/03/2009 23:25:37

    Φακτορα, SORRY για το μπαχαλο.
    Σβησε ο,τι θες. (Ασ'το καλλιτερα)

  13. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 13/03/2009 23:43:19

    Επιστολή κατοίκων Α. Παντελεήμονα

    Προς:
    YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΕΩΣ.
    Δ/ΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
    Α.Τ. ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ

    Αθήνα, 06.03.2009

    Θέμα: Η α/ 21.01.09 επιστολή σας με Α.Π.1026/3/14-α καθώς και η
    συνάντηση του κου Μαρκογιαννάκη με τους κατοίκους της περιοχής
    του Αγ. Παντελεήμονα.


    Μετά την επίσκεψη σας στο Α.Τ. Αγ. Παντελεήμονα, την συνάντηση σας μαζί μας και την διαβεβαίωση σας ότι θα ληφθούν άμεσα μέτρα για την αποσυμφόρηση της περιοχής από τον μεγάλο όγκο των Λαθρομεταναστών (και ότι αυτό συνεπάγεται) και όπως εσείς ο ίδιος ανακοινώσατε την λήψη έκτακτων μέτρων για την ελάφρυνση του βάρους που σηκώνουμε, γιατί την εξάλειψη δεν είστε σε θέση να την επιτύχετε, έχουμε να διαπιστώσουμε τα παρακάτω:

    Οι περιπολίες που μας αναγγείλατε στα πλαίσια των ‘Άμεσης λήψης μέτρων’ είναι ανεπαρκείς, αποσπασματικές, καθόλου ουσιαστικές και αναποτελεσματικές. Το να εμφανίζονται ομάδες αστυνομικών με αργό βήμα, συζητώντας μεταξύ τους, η με τα κινητά τους τηλέφωνα (που μάλλον βόλτα φαίνεται να κάνουν παρά να περιπολούν), από την μια μεριά της πλατείας και οι όποιοι μετανάστες να φεύγουν από την άλλη για να τους αποφύγουν(ούτε καν τρέχοντας) είναι τουλάχιστον αστείο. Η παρουσία των περιπόλων εξαντλείται στην πλατεία και όχι στους γύρω δρόμους, με αποτέλεσμα όλοι οι δρόμοι γύρω και κάτω από την πλατεία να έχουν γεμίσει μετανάστες.

    ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΔΕΙΑ αλλά ο ουσιαστικός έλεγχος καθώς και η σύλληψη και απομάκρυνση των λαθρομεταναστών.

    Στην περιοχή και τους δρόμους πάνω από την πλατεία η αστυνόμευση είναι εντελώς ανύπαρκτη. Αποτέλεσμα αυτής της απουσίας της αστυνομίας και των περιπολιών είναι η ύπαρξη παλιών οικημάτων και διαμερισμάτων που παρελαύνουν ανά εβδομάδα καινούριοι λαθρομετανάστες και κανένας δεν παίρνει μέτρα, ούτε έλεγχο κάνει. Οι περιπολίες γίνονται δυο ημέρες και μετά σταματούν για μια εβδομάδα και ξανά πάλι για 2 ημέρες και πάλι ανυπαρξία οποιουδήποτε αστυνομικού ελέγχου.
    Το αποτέλεσμα των ‘περιπολιών σας‘ είναι τέτοιο που η διακίνηση τεράστιου αριθμού αλλοδαπών συνεχίζεται ανεμπόδιστα. Όλη η περιοχή καθώς και η πλατεία ξαναγέμισε με μεγάλο αριθμό Αφγανών που συνωστίζονται και Αφγανών μικροπωλητών που πουλάνε φαΐ (και τους οποίους κανένας δεν ενοχλεί ούτε η δημοτική αστυνομία) καθώς και η παιδική χαρά.

    Κατόπιν όλων αυτών έχουμε να διαπιστώσουμε ότι, η παρουσία σας στην περιοχή μας, την οποία φροντίσατε να καλυφθεί ευρέως από όλα τα Μ.Μ.Ε, καθώς και οι εξαγγελίες των όποιων μέτρων από πλευράς σας, εξυπηρέτησαν επικοινωνιακούς προσωπικούς σας λόγους και τίποτα ουσιαστικό.
    Το συμβάν της επόμενης ημέρας της επίσκεψής σας έρχεται να συνηγορήσει στην παντελή έλλειψη πρόθεσης λήψης μέτρων από πλευράς σας καθώς και για τον εμπαιγμό μας. Την επόμενη ημέρα ομάδα ‘αναρχικών‘;;; γνωστών αγνώστων;;;; γύρω στα 40 άτομα, κατηφόρισαν την πλατεία, έφτασαν έξω από το Α.Τ. του Αγ. Παντελεήμονα, έσπασαν 10 αυτοκίνητα και έφυγαν ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ, ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ‘‘ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ‘‘ για να συνεχίσουν σπάζοντας το Κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς και της Εμπορικής στην Αχαρνών. Την ίδια ώρα το Α.Τ. ήταν ενισχυμένο με 70 άτομα (λόγω των
    γεγονότων στο παρκάκι στην Πλ. Κύπρου) οι οποίοι μπήκαν μέσα στο Τμήμα και παρακολουθούσαν από τα παράθυρα τους ‘αναρχικούς‘ να σπάνε 10 , όχι 2 η 3 αλλά 10 αυτοκίνητα. Όταν διαμαρτυρηθήκαμε για την αδιαφορία και ανυπαρξία της αστυνομίας καθώς και για την αδικαιολόγητη στάση των 70 αστυνομικών να ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΙ μέσα από το Τμήμα τους αναρχικούς να σπάνε τα αυτοκίνητα μας, ο
    Διοικητής μας έδειξε το έγγραφο με την ρητή εντολή να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΒΑΝ.
    Κατόπιν όλων αυτών, θεωρούμε απαράδεκτο τον εμπαιγμό των κατοίκων της περιοχής μας, από πλευράς του Υπουργείου και εσάς προσωπικά, προκλητική και εγκληματική την αδιαφορία σας και θεωρούμε ότι πλέον έχετε όλους τους κατοίκους ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ. Δεν είστε σε θέση να προστατέψετε όχι μόνο την αξιοπρέπεια μας, την περιουσία μας, την
    διαβίωση μας αλλά ούτε την ίδια μας τη ζωή. Επίσης θεωρούμε χρέος μας την παρούσα να την κοινοποιήσουμε σε κάθε ενδιαφερόμενο, δηλαδή σε κάθε πολίτη της χώρας.
    Ευχαριστούμε για το ΤΙΠΟΤΑ που κάνατε και που κάνετε.
    Οι ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ

  14. fantomas avatar
    fantomas 13/03/2009 23:44:20

    ''προκηρύξεις με το σύνθημα «Λευτεριά στο Γιώργο Βούτση» μοίραζε και το απόσπασμα κουκουλοφόρων που επέδραμε σήμερα το μεσημέρι ''

    Το περιεργο δεν ειναι που καποιοι ηλιθιοι κανουν αυτα τα πραγματα. Κομπλεξικοι και τεμπελιδες μαμακες ειναι...... τετοια ξερουν τετοια κανουν.

    Αυτο που ειναι να σε τρελαινει ειναι ο αξιοτιμος μπαμπακας του Γιώργου Βούτση..... που εδω δεν μπωρει να κουμανταρει, μεγαλωσει, γαλουχησει το παιδι του...... και παρολα ταυτα θελει να κουμανταρει τις ζωες μας!!!

    Και καλα αυτος ...... μαζι με τους συνεργατες του......παιζει το παιχνιδακι του....... αλλα ολοι οι αλλοι οι καφροι που πιστευουν οτι μπωρει ενας τετοιος ανικανος ανθρωπος να μας πουλαει ιδεολογια και να ειναι και υπερασπιστης των φτωχων και της εργατικης ταξης!!

    ΗΜΑΡΤΟΝ.

  15. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2009 23:51:25

    @PATRA 1 με κουράζετε με τις υποψίες σας. Ολο το απογευμα μπαίνεις και με το ένα και με το α΄λλο νικ; Μολις σ;ς κανει κ΄τι το δικτυο τα φορτώνερτε σε μένα; αμαν πια. Όποιον τον κόβω - αν βρίζει κλπ - δεν μπαίνει με τίποτα

  16. PATRA avatar
    PATRA 13/03/2009 23:58:09

    factor sorry.
    Δεν μπαινω με αλλο nick.
    ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ. ΔΕΚΤΟ. ΤΕΛΟΣ

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/03/2009 00:09:22

    Τέρμα οι κουκουλοφόροι; Πείτε του Μαξίμου σιγά μη σκίσει κανένα καλσόν. Την επόμενη φορά θα μπουν και στο Μαξίμου.... και θα τα κάνουν λαμπόγυαλο. Έχομεν δημοκρατίαν τρομάρα μας και κυβέρνηση σε βυθιότητα.

  18. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 00:13:54

    @ 21
    Ο στόχος δεν είναι το Μαξίμου, αλλά το κοινοβούλιο. Τα είπαμε από παλιά αυτά.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/03/2009 00:16:33

    Προφανώς πάλια κάποιοι ΄αριστεροί΄θα βγουν να χειροκροτήσουν τά Αληταριά πού προκάλεσαν καταστροφές στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη...
    Οι Μελανοχίτωνες πρό τών Πυλών...........

  20. PATRA avatar
    PATRA 14/03/2009 00:30:48

    Σπύρο,
    το σημερινό ήταν εμφανώς προβοκ.

    Συντονισμενο μπαχαλο σε Αθηνα - Θεσ/νικη,
    μια μερα μετα το ...κατορθωμα του wanabe Τζων Γουεϊν στο Γερμανο του Βυρωνα,
    και με φειγβολαν με ονοματεπωνυμο,
    δειχνουν IQ μικροτερο του -40.

    Αρα Κρατικη Ασφαλεια και συνεργαζομενες υπηρεσιες.

    Το θεμα ειναι να ερθουν οι μανικες, οι νεοι κανονες εμπλοκης και ο νεος τρομονομος πριν ερθει η "κριση".
    Γιατι το "πραγμα" τοτε δεν θα "ελεγχεται" με προβοκατσιες...

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/03/2009 00:59:13

    24@
    Αδελφέ δεν είμαι καθόλου βέβαιος πώς όλα είναι ΄στημένα΄...
    Το ότι υπάρχουν ανεγκέφαλοι πού θεωρούν εαυτούς ΄επαναστάτες΄είναι δεδομένο.
    Τώρα εάν σε αυτούς έχουν εισχωρήσει και κάποιο Μυστικοί ,συνηθισμένα τά βουνά απο τα χιόνια..
    Το θέμα είναι πώς το Δημοκρατικό -Προοδευτικό Κίνημα διαχωρίζεται απο τέτοια στοιχεία και τά αφήνει στην τύχη τους .
    Η απομονώνονται ή θά κατασυκοφαντήσουν οποιαδήποτε Διεκδίκηση στά κακώς κείμενα..
    Μέσος δρόμο δεν υπάρχει..

  22. Μονάδα avatar
    Μονάδα 14/03/2009 01:17:22

    Δε νομίζω να είναι στημένοι εκτός και αν οι κουκουλοφόροι γενικά έχουν πιο πολλές επαφές με την εξουσία από όσο νομίζαμε.

  23. Νεοκώστας avatar
    Νεοκώστας 14/03/2009 01:31:41

    Ανεγκέφαλοι με ή χωρίς Εθνική Υπηρεσία, αυτοί οι βάρβαροι είναι μιά κάποια λύσις, ελλείψει καλύτερης.
    Και οι "Τζών Γουαίην" (κούνια που τους κούναγε), προσθέτουν λίγο ακόμα αναρχομπάχαλο.
    Αλλά οι "πλευρικοί πριονιστές" έπαθαν δημοσκοπική και πολιτική γρίππη, οι ταξιδιωτικές οδηγίες πέφτουν βροχή, ο κόσμος κλαίει και καγχάζει, κι εγώ όσο κι άν προσπαθώ, δεν φέρνω προς Σαρκοζί. Κι αυτός ο χοντρό-Γιώργος, στο τέλος θα ζητά τέστ DNA σαν τον Πασχάλη, για να δείξει ότι δεν είναι νόθος, αλλά της "παράταξής" μας.
    Είναι πολύ ανοιχτή η ψαλίδα, Πάκη. Και το ταμείο άδειο.

  24. Robin Hood avatar
    Robin Hood 14/03/2009 01:35:18

    @ 27
    "Χρειάζεται ίδρυση ιδιωτικών ένοπλων εταιριών...".
    Ένα σωρό εταιρίες σεκιουριτάδων υπάρχουν. Άν είσαι διαφημιστής, μάλλον είσαι άσχετος και δεν ξέρεις πώς να τις προωθήσεις.
    Ο Μαρκογιαννάκης ξέρει πολύ καλύτερα.

  25. Robin Hood avatar
    Robin Hood 14/03/2009 02:06:52

    Έ λίγο τόχεις; Με λίγες ακόμα μπαλωθιές θα πάει τους δικούς του κάτω από 30%! Well done, αυτό είναι αποτελεσματικότης.

  26. BLACK avatar
    BLACK 14/03/2009 02:54:24

    οι κάτοικοι του Αγ. Παντελεήμονα δεν ντρέπονται να λένε ότι είναι χριστιανοί; ο χριστός είπε όποιος έχει δύο χιτώνες να δίνει τον ένα, άρα καθε οικογένεια ελλήνων θα έπρεπε να βάλει μεσα στο σπίτι της μια πεινασμένη οικογένεια πακιστανών και να την σώσει...
    για σας μιλάω τους χριστιανούς και ελληνάρες. εγώ είμαι άθεος και ανθέλληνας οπότε ουδεμία υποχρέωση έχω...
    κακώς στοχοποιούνται οι μπάτσοι.
    αληθινός πυλώνας του συστήματος είναι οι μικροαστοί και ειδικά τέτοια βλαχαδερά χουντοφρονα όπως στον Αγ. Παντελεήμονα.
    μακάρι οι αναρχικοί να αρχίσουν να καίνει σπίτια μικροαστών.

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/03/2009 03:27:20

    Αυτός είναι ΄αντιρατσιστικός λόγος΄απο ένα Κατάμαυρο Φασισταριό τού Κερατά..
    Μονον που ξέχασε να αναφέρει το ΄αντιρατσιστικό΄μειράκιο,πώς μπορεί να μην έχουν να φάνε ουτε οι Ελληνικες Οικογενειες στον Αγιο Παντελεήμονα..
    Και δεν μου λές ρε καλόπαιδο..
    Εσύ πόσους μετανάστες πήρες σπίτι σου??

  28. Decay avatar
    Decay 14/03/2009 07:24:58

    @ 'Εκτακτα μέτρα Φάκτορα...
    (Σβήσε το έκτατα)

  29. Decay avatar
    Decay 14/03/2009 07:25:31

    Μέρα!

  30. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 14/03/2009 10:47:48

    Εκτακτα μετρα ειναι ,αγαπητοι ανιδεοι πολιτικοι μου, να οδηγησετε αφου πιασετε τους ανηλικους κουκουλοφορους στο σπιτι τους
    να αποδωσετε την επιταγη πληρωμης αποζημιωσης των καταστροφων των μαναριων στους αναξιους αυτους γονεις
    στη συνεχεια να τους εγκλεισετε τους γονεις στον Κορυδαλλο για εγκαταλειψη ανηλικου
    και οδηγησετε τα ανηλικα απολωλοτα προβατα στο αναμορφωτηριο.
    Αυτη θα ηταν η σωστη λυση κι οχι οι μακακιες, που σας εχουν αναδειξει σε διεθνη κλιμαμα πρωταθλητες.

  31. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 11:35:37

    Άλλο η αυτόβουλη αγαπητική προσέγγιση που κηρύττει ο Χριστιανισμός και άλλο η καταπιεστική που προτείνει εδώ ο άθεος και ανθέλληνας. Αν ο καθένας είχε φτάσει σε μια ιδανική χριστιανική κατάσταση, αν είχε γίνει "μιμητής Χριστού" και είχε εκείνο το αυτοθυσιαστικό πνεύμα που είχε και ο σταυρωθείς Χριστός, τότε φυσικά και θα γινόταν αυτό. Όμως επειδή δεν είναι έτσι στους περισσότερους, δεν μπορούμε να απαιτήσουμε ως γενική συμπεριφορά της οργανωμένης κοινωνίας αυτού του είδους την παραίτηση που προτείνεις. Αυτό δεν είναι "αγάπη", αλλά αγαπισμός, προβολή μιας συμπεριφοράς ως δήθεν αγαπητικής, χωρίς να υπάρχει ανάλογο ψυχικό - πνευματικό υπόβαθρο. Διαφορετικά πράγματα.

    Εξάλλου υπάρχει και το ζήτημα της οργανωμένης εισβολής λαθρομεταναστών. Οι άνθρωποι δεν ζητούν ένα κομμάτι ψωμί. Τέτοιο έχουν και στον τόπο τους. Αν δεν είχαν να φάνε, δεν θα είχαν να δώσουν τα 2.000 δολάρια ταρίφα στο δουλέμπορο που τους φέρνει εδώ. Αλλά πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο αλλοίωσης του πληθυσμού της χώρας. Φωνάζει το Ρεσάλτο εδώ και χρόνια και ευτυχώς το ακούν όλο και περισσότεροι, αλλά θα πάρει καιρό να γίνουν αυτά τα πράγματα πολιτική του κράτους μας. Πάρα πολύ καιρό γιατί η Νέα Τάξη πολεμάει με λύσσα για την εισαγωγή φθηνού εργατικού δυναμικού στις χώρες της Ευρώπης.

  32. ataktos avatar
    ataktos 14/03/2009 11:44:33

    Μια είναι η λύσει μεταφορά της πρωτεύουσας σε άλλο σημείο της Χώρας .Τα άλλα είναι για πολυλογάδες που σε λίγο θα καταντήσουμε και εμείς με τα σεντόνια μερικών εδώ .

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 12:36:42

    Καλα αυτος ο μαυρος,ειναι για τα πανηγυρια.
    Δηλαδη ρε φιλαρα,να μαζεψουμε ολη την Ασια και τη Λατινικη Αμερικη και την Αφρικη,καμια 500ρια εκατομμυριάκια δηλαδη,και να τους εγκαταστησουμε στα σπιτια μας;Εμεις,μονοι απο ολον τον κοσμο;
    Και θες να σε παρουμε στα σοβαρα,η να σου πουμε απλως να πας να κουρευεσαι;
    Εγω θα ελεγα,να πηγαινες καλυτερα να σε δει καποιος ειδικος γιατρος,ξερεις,αυτους με το λαστιχενιο σφυρακι,μπας και κανει τιποτα και σε επαναφερει,γατι μαλλον θαχεις παρει τιποτα ληγμενα τελευταια,και δεν επικοινωνεις.
    Και το κακο ειναι,οτι σαν κι εσενα εχουν παρει απ τα ιδια,και πολλοι αλλοι.
    Μωρε ας οψεται ο Βερυβακης.Ας ισχυε το παλιο συστημα εξετασεων,που σταματαγες στο Δημοτικο,και τωρα θα ησουν ενας καλός αγροτης,και θα δουλευες στο χωραφι του πατερα σου,και θα ησουν και ευτυχής κι απο πανω.
    Ενω τωρα,τελειωνετε το Λυκειο,μιας και ειναι αβερτασιον πια,και νομιζετε οτι πιασατε τον Παπα απ τα αρχιδια,και επειδη δε σας βγαινουν τα ονειρα που κανετε,(εν ταξει,φταιει και η τηλεοραση), σας φταινε ολοι οι αλλοι.
    Δε βλεπετε τους οικογενειαρχες Αλβανους,(τους εγκλιματισμενους ανθρωπους δηλαδη),που οι καυμενοι,δουλευουν οπου βρουν,για να ταισουν τα παιδια τους,καθως και οι γυναικες τους,χωρις να γκρινιαζουν,με αποτελεσμα να εχουν και καταθεσεις,αλλα και να αγοραζουν αβερτα διαμ/τα στις ταπεινες βεβαια συνοικιες,αλλα αγοραζουν.Δε δανειζονται,για να δειξουν μουρη,και να πανε διακοπες,η να παρουν αυτοκινητα,που δε μπορουν να τα ξοφλησουν, και τους τα παιρνει η Τραπεζα πισω.
    Εκει ειναι ολη η ιστορια.Ονειρα,που δε στηριζονται στην πραγματικοτητα.
    Καοιος κοσμος,θεωρει οτι η ζωη,του ΟΦΕΙΛΕΙ,ενω αυτο ειναι φοβερο λαθος.
    Καμια ζωη,δε σου οφειλει τιποτα.Εσυ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ,να κανεις ο,τι μπορεις,για να τα γαλεις περα,με τη βοηθεια που σου δινει η οργανωμενη κοινωνια.
    Αν εσυ τωρα,για τους χ λκογους,που δεν προκειται βεβαια,να κατσουμε να τους αναλυσουμε,δεν μπορεσεις να κανεις χρηση αυτης της βοηθειας,τοτε χαμηλωνεις απλως τα ονειρα,οσο και αν ειναι πικρο κατι τετοιο.
    C"est la vie,που λενε και οι Γαλλοι.

  34. ataktos avatar
    ataktos 14/03/2009 12:50:37

    Αυτά τα σημερινά μασσαλία του Μπουλη για Πανεπιστήμιο στο Αγρίνιο μου θυμίζουν τον Σημίτη για παιδικούς σταθμούς στα χωριά όπου νάνε .Η ξεφτυλλα έχει συνέχεια .

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 13:49:02

    Ρε συ Προβοκάτορα, πολύ ωραία αυτά που έγραψες στο 40! "Έγραψες", και με τη μεταφορική έννοια. Για ανάλυσε λίγο περισσότερο αυτό με το Βερυβάκη, αν θέλεις.

    Κατά τα άλλα, θα σας διηγηθώ μια σημερινή μου εμπειρία-σκέψη. Στο Greece-Salonika έχει ένα βίντεο που τράβηξε κάποιος από κινητό τηλέφωνο με την "επιδρομή" των κουκουλοφόρων στο Κολωνάκι. Λοιπόν, καθώς το έβλεπα μου ερχόταν να πάρω μια καραμπίνα και να αρχίσω να τους πυροβολώ. Σκέφτηκα ότι αυτό ακριβώς είναι η παγίδα, η μεγαλύτερη παγίδα, το δίκανο του κάθε καημένου που θα του κάψουν το αυτοκίνητο. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι όλοι αυτοί οι αντιεξουσιαστάκηδες κάνουν ότι κάνουν από χαβαλέ καθαρά και μόνον. Δεν πιστεύουν σε τίποτα.

    Το ερώτημα είναι εμείς τι κάνουμε. Αν εγώ μπορώ να συγκρατηθώ και να μην πάρω όπλο να τους ρίξω, πόσοι και για πόσο ακόμη θα συγκρατούνται;

    Πιστεύω ότι από τη στιγμή που μας έχουν όλους τους υπόλοιπους γραμμένους, δεν υπάρχει τίποτε άλλο πια να κάνουμε για να αντισταθούμε παρά να καταφύγουμε σε δραστικές λύσεις, που δεν θα τους υπολογίζουν κι αυτούς.

    Νομίζω λοιπόν ότι η μόνη λύση είναι να δοθεί στην αστυνομία προσωρινή εντολή, μέχρι να στρώσει η κατάσταση, να πυροβολεί στο ψαχνό κάθε φορά που υπάρχουν οργανωμένες καταστροφές. Αυτό πρέπει να γίνει, για να μην πυροβολήσω εγώ και ο δίπλα. Δώσαμε εντολή ως λαός στο οργανωμένο κράτος να μας περιφρουρήσει για να μην είμαστε ζούγκλα. Έχουμε όμως γίνει ζούγκλα. Κάποιοι αδιαφορούν για όλους τους άλλους και απειλούν να μας καταστρέψουν. Έχουν οργανώσει τις επιδρομές τους έτσι ώστε να μην τους πιάνουμε και να συνεχίζουν το καταστροφικό τους έργο, ακόμη και με την παρότρυνση και ενίσχυση ξένων μυστικών υπηρεσιών.

    Ταυτόχρονα θα πρέπει να υπάρξει άμεση και συνολική κατάργηση του ασύλου τους στους πανεπιστημιακούς χώρους και άμεση κάθαραση κάθε φαινομένων αυθαιρεσίας στο χώρο της αστυνομίας. Αν δοθεί τέτοια υπερεξουσία στην αστυνομία, έστω και προσωρινή, τότε θα πρέπει αυτή να τεθεί πολύ περισσότερο στο μικροσκόπιο όλων μας, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξει καμία κατάχρηση της υπερεξουσίας (ενδεχομένως και βιντεοσκόπηση των κινήσεων). Όμως με το που θα υπάρξει μία καταστροφή, θα πρέπει, στοχευμένα και προσεκτικά, η αστυνομία να ρίχνει στο ψαχνό. Για να μην τους συλλαμβάνουν και μετά μας λένε "φοιτητές ήταν και δεν ήταν κουκουλοφόροι". Τον ξαπλώνεις επί τόπου και δεν υπάρχει κανένα θέμα για σου λέει "δεν ήμουν εγώ ήταν άλλοι".

    Μια φορά αν γίνει αυτό δεν θα τολμήσει ξανά κανένα λουλούδι να σπάσει αυοτκίνητα.

  36. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 14:53:46

    Προετοιμάζεται η άρση του πανεπιστημιακού ασύλου.

    Γράφει σήμερα η Καθημερινή


    Με ορμητήρια τα πανεπιστημιακά κτίρια, καταπατώντας κάθε έννοια ασύλου, δρουν οι «γνωστοί - άγνωστοι» κουκουλοφόροι που προβαίνουν σε βανδαλισμούς στην Αθήνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα που εντελώς ανενόχλητη τα έκανε χθες το μεσημέρι γυαλιά καρφιά στο Κολωνάκι, βρήκε καταφύγιο στο κτίριο της Νομικής. Στο ισόγειο της σχολής, με είσοδο από τον οδό Σίνα, ομάδα αναρχικών έχει καταλάβει μια μικρή αίθουσα, που τη χρησιμοποιεί ως «στέκι» συγκέντρωσης και ορμητήριο. Σύμφωνα με πληροφορίες, στον χώρο αυτό συναντήθηκαν τα άτομα που επιτέθηκαν τον περασμένο Φεβρουάριο κατά του καθηγητή Γιάννη Πανούση. Επιπλέον, σύμφωνα με μαρτυρίες, οι κουκουλοφόροι που έσπασαν τα γραφεία τράπεζας στον Νέο Κόσμο την περασμένη Δευτέρα, ξεκίνησαν, οπλισμένοι με βαριοπούλες και πυροσβεστικούς πελέκεις, από το Πάντειο, όπου και επέστρεψαν. Το ερώτημα είναι γιατί δεν παρεμβαίνουν τόσο οι πρυτανικές όσο και οι αστυνομικές αρχές.

  37. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 09:39:59

    O καυμενος ο Βερυβακης,εν τη μεγαλη του επαναστατικοτητι,τον Οκτωβριο του 1981,κατηργησε τις εισαγωγικες εξετασεις που υπηρχαν τοτε,απο το Γυμνασιο στο Λυκειο.
    Ετσι,τα παιδια,που δεν ειχαν τις απαραιτητες γνωσεις για να πανε παραπανω,συνεχισαν προς το Λυκειο.
    Θυμαμαι οτι τα καυμενα,δεν ξερανε τιποτα,και τα περισσοτερα,μεινανε παλι στην Α Λυκειου που τα βαλανε.
    Πολλα,ταλαιπωρηθηκαν και αλλο,καθως επεμεναν να συνεχισουν,μεχρι που βαρεθηκαν και εγκατελειψαν.
    Δηλαδη,τους ταλαιπωρησε ο ανθρωπος,αν και ειχε τις καλυτερες των προθεσεων.
    (Ο δρομος για την κολαση,που λεγαμε;)
    Με το παλιο συστημα,τα παιδια,που δεν μπορουσαν να πενε παραπανω,βρισκανε κατι αλλο να κανουν,ειτε αυτο ηταν μια μεση Σχολη,ειτε ενα επαγγελμα για να μαθητευσουν,και συνεχιζαν τη ζωη τους.
    Σημερα,ανεβαινουν πια ακωλητα,γιατι κανεις δεν τολμα να τα απορριψειαι ετσι μαζευεται κοσμος και λαος σαν αποφοιτοι Λυκειου,που πιεζουν για "θεση" στο Δημοσιο,μεσω του βολευτη της περιοχης,η για μια εισοδο σε 3βαθμιο Σχολειο.
    Και μετα,δε βρισκουν δουλειααα.
    Εν τω μεταξυ,καποιοι αλλοι,μεταναστες,φιλοτιμοι αυτοι και αποδεχομενοι την κατασταση ως εχει,κανουν οποια δουλεια μπορουν και βρισκουν, και τα πανε καλα.
    Εμεις,καπου τον χασαμε το μπουσουλα,και ονειρευομαστε μεγαλεια,βοηθουσης και της τηλεορασεως βεβαια.
    Χωρις ομως προσοντα.Γι αυτο και δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.
    Και τωρα,αν ελθει η κριση,οπως λενε,τα πραγματα θα γινουν πολυ αγρια,γιατι δεν ειναι πολυ ευκολο,να δεχτει καποιος,να γινει απο δημαρχος κλητηρας.

  38. Factorx avatar
    Factorx 16/03/2009 18:33:21

    Προσέξτε να δείτε πως ο “Black”, ή «θάνατος στα γουρούνια», ή «ελεος» εμφανίζεται την μια ως αγανακτισμένος δεξιός κάτοικος του Αγίου Παντελεήμονα, την άλλη ως αγανακτισμένος πολίτης, την άλλη ως οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ και την άλλη ως λογοκριμένος, αλλάζοντας τα ψευδώνυμα.

    Για να μην μπερδεύονται οι αναγνώστες μας και προκαλείται σύγχυση νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσει με το ψευδώνυμο που του ταιριάζει καλύτερα: Black