#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/07/2011 20:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκρυψαν τις εμπράγματες εγγυήσεις



Απόσπασμα των συμπερασμάτων της Έκτακτης Συνόδου Κορυφής της 21ης Ιουλίου και συγκεκριμένα η σελίδα 3, όπου και το άρθρο 9, όπως αποφασίστηκε και καταγράφηκε στα αγγλικά και όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά.

Στο αγγλικό κείμενο αναφέρεται η φράση: «collateral arrangement» που σημαίνει «εμπράγματες εγγυήσεις», ενώ στο ελληνικό κείμενο μεταφράζεται ως «παροχή ασφάλειας».





 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης είπε: avatar
    Κρης είπε: 26/07/2011 20:27:04

    Πρώτα οι όροι συμμετοχής των ιδιωτών στο ελληνικό πακέτο,
    και μετά η απόφαση για το αν αποτελεί πιστωτικό γεγονός, λέει η ISDA.
    h**p://www.reporter.gr/Ειδήσεις/Οικονομία/item/183863-ISDA-Πρώτα-οι-όροι-και-μετά-θα-σας-πούμε-αν-χρεοκοπήσατε
    ο πανωλεθρίαμβος
    Κάηκαν» οι κερδοσκόποι με τα CDS
    h**p://www.tovima.gr/finance/article/?aid=412224
    Πως έκαψαν τα χέρια τους οι κερδοσκόποι
    h**p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63245081

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 26/07/2011 20:27:52

    Οικονομικός όρος : Παροχή ασφάλειας για την χρηματοδότηση δανείου, που δεν είναι άλλο από την εμπράγματη εγγύηση.
    Επομένως, επιτεύχθηκε συμφωνία δανεισμού με ασφάλεια, όπου ο δανειστής για να κατωχυρώθει, επιβάλλει στον οφειλέτη την πιθανή δέσμευση των συγκεκριμένων ακινήτων, προκειμένου να εξασφαλίσει την επιστροφή του δανείου στο ακέραιο.
    Η ασφάλεια χρησιμεύει ως προστασία για έναν δανειστή έναντι του δανειζόμενου για πιθανό default – δηλαδή, όταν κάθε οφειλέτης παρέλειπει να καταβάλει το κύριο ποσό και τους τόκους, σύμφωνα με τους όρους της υποχρέωσης δανείου.
    Στην περίπτωση που ο δανειολήπτης δεν αποχρεώνει το δάνειο (λόγω αφερεγγυότητας ή άλλου γεγονότος), ο οφειλέτης (παραιτείται) από το ακίνητο που δόθηκε ως εξασφάλιση – και ο δανειστής γίνεται τότε ο κύριος της ασφάλειας δηλ της εμπράγματης εγγύησης.
    Σε ένα τυπικό στεγαστικό δάνειο για παράδειγμα, η ακίνητη περιουσία που απέκτησε με τη βοήθεια του δανείου χρησιμεύει ως ασφάλεια.
    Στην περίπτωση που ο αγοραστής παραλείψει να πληρώσει το δάνειο στο πλαίσιο της συμφωνίας, η κυριότητα του ακινήτου μεταφέρεται στην τράπεζα .
    Η τράπεζα χρησιμοποιεί μια νομική διαδικασία που ονομάζεται αποκλεισμός, έτσι ώστε να αποκτήσει την ακίνητη περιουσία του οφειλέτη, ο οποίος έχει αθέτησει τις υποχρεώσεις του σχετικά αποπληρωμή του ενυπόθηκου δανείου.
    Σε κάθε περίπτωση αγαπητοί, μιλάμε για εμπράγματες εγγυήσεις, τις οποίες πρέπει να μάθει ο ελληνικός λαός!!!

  3. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 26/07/2011 20:53:29

    Σιγά σιγά όλοι θα καταλάβουν την ΄΄μεγάλη επιτυχία΄΄
    Εδώ είμαστε, θα δούμε τι θα λένε..............και θα νομίζουν ότι τους πιστέυουμε. Αν δεν τους ρίκσει το ΠΑΣΟΚ το ίδιο, δεν φευγουν. Καθυστερούν την φυγή τους.
    Κατάντια........να παρακαλούμε το ΠΑΣΟΚ να ρίκσει τον εαυτό του.

    • αδιόρθωτος avatar
      αδιόρθωτος @ ΜΝΒ 26/07/2011 22:03:50

      ριξει

  4. Enzo avatar
    Enzo 26/07/2011 20:59:20

    Συγνωμη αλλα μπορει να μου απαντησει κανεις τι ηθελε να πει ο Μπενυ ακριβως γιατι μπερδευτηκα?

    “Τhe major opposition is always controvensial ..”
    “Here in Washington am the represantive not only of the greek goverment .. but also for the greek political system, and here as the respentative for the opposition..And i speak in front us not only on behalf of my friends in PASOK, but also for my friends in N.D and the other parties!!!

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ Enzo 26/07/2011 23:34:49

      Who gave the authority to Venizelos, talking on behalf of ND!!?????
      Common Liers!!!!!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Enzo 27/07/2011 01:22:59

      ...σε παλαιοτερο ποστ παρατηρησα ότι του Μπενυ του φορτωσαν το υπουργειο γιατι δεν ηξερε..(ex post ..μαλλον αφελες σχολιο)
      50δις αποκρατικοποιησεις, ειναι πολλα τα λεφτα Βαγγελη...
      και ως εκπροσωπος του Γαλαξία ειναι ικανος να εμφανιστει

  5. Aris avatar
    Aris 26/07/2011 21:03:00

    Αυτό δεν είναι τίποτα... Η χουντάρα την οποία βιώνουμε δεν έχει προηγούμενο. Ο Παπαδόπουλος και ο Πατακός ήταν ερασιτέχνες μπροστά στον γαπ... Εδώ βγήκε ο εκπρόσωπος της ΕΛΑΣ σήμερα και ζήτησε και τα ρέστα για τα επεισόδια!! Που ζούμε ρε!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Aris 27/07/2011 11:14:29

      Το έχουμε ξαναπεί: δεν φταίνε αυτοί αλλά εμείς που δεν τους έχουμε γεμίσει με πίσσα και πούπουλα και δεν τους έχουμε συνοδέψει εκτός συνόρων να πάνε να σώσουν καμιά άλλη χώρα!

  6. rally monkey avatar
    rally monkey 27/07/2011 01:08:57

    στο συγκεκριμενο ο όρος collateral arrangement αναφερεται στο ότι ένα ποσο απο την αναχρηματοδοτηση (ρολλοβερ) θα δεσμευθει για την αγορα ΑΑΑ collateral (υψηλης πιστολιπτικης αξιολογησης 30ετη ομολογα παρκαρισμένα στο EFSF..) To εν λογω collateral στην ουσια εγγυαται τo κεφαλαιο της επενδυσης του υπολοίπου ποσου στα νεα ελληνικα ομολογα. Υπηρχε και στο Γαλλικο σχεδιο, μπροστα στα αλλα θα το θεωρουσα καθαρα τεχνικη λεπτομερεια.
    Η ζημια εγινε αλλου πχ συμμετοχη ιδιωτων 6)&7) ...
    h++p://www.antinews.gr/2011/07/22/114043/#comment-765756
    η Ελλαδα 'εξασφαλισε' σιγουρη χρεωκοπία και διεθνη απομονωση με ταυτοχρονη εκχωρηση κυριαρχικων δικαιωματων, περασε και τυπικα στην κατηγορια 'μη-κρατους'. Το γραφα το ιδιο βραδυ .. και επιβεβαιωθηκε τις επομενες ημερες οταν ολοι εβγαιναν και ελεγαν.. ΕΚΤ 'ο διακανονισμος τυπου Ελλαδας ειναι απαξ', οι Ιρλανδοι Πορτογαλοι κλπ 'δεν ειμαστε Ελλαδα και δεν θα εμπλεξουμε ιδιωτες'
    Η κυβ/νση ΓΑΠ πετυχε (με 'σκληρη διαπραγματευση') αυτο που ολα τα κρατη της Ευροζωνης ξορκιζουν και προσπαθουνε παση θυσια να αποφυγουν ..
    Οι τύποι ειναι απίθανοι και συνεχιζουν,
    Αλλα πιο απιθανοι τελικα ειμαστε εμεις..ζεστη εχει, κάτι μισθοι πληρωνονται ακομα, υπαρχουν περιθωρια.. χρεωκοπια? δε βαριεσαι...

  7. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2011 13:40:30

    Δεν αλλάζεις δάνεια χωρίς ενέχυρο (ομόλογα) σε δανεια με ενέχυρο. Μόνο αν εισαι βλάκας ή ενεργείς με δόλο. Ειδικά αν ξέρεις πως οι ελπίδες να μην ναυαγήσει το καραβι ειναι ελάχιστες.
    Ποιος θα το έκανε αν αφορούσε την προσωπική του περιουσία ;