16/02/2009 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκρηξη της εγκληματικότητας

Έκρηξη βίας με 186 κλοπές και διαρρήξεις την ημέρα, 65 κλοπές Ι.Χ. και 9 ληστείες καθημερινά, αλλά και 304 δολοφονίες και απόπειρες ανθρωποκτονιών μέσα στο 2008 δείχνουν τα στοιχεία εγκληματικότητας της ΕΛ.ΑΣ.

Στην πρωτεύουσα γίνεται μια δολοφονία ή απόπειρα ανθρωποκτονίας κάθε τρεις ημέρες, πραγματοποιούνται 7 ληστείες με το ποσοστό εξιχνίασής τους να είναι 26%, κάτι που θεωρείται ακόμη και από αστυνομικές πηγές κατώτερο του αναμενόμενου. Τριάντα οκτώ ιδιοκτήτες Ι.Χ. καθημερινά πέφτουν θύματα κλοπής της περιουσίας τους, ενώ καταγράφονται 124 κλοπές και διαρρήξεις κάθε ημέρα. Στη Θεσσαλονίκη, το 2008 πραγματοποιήθηκαν 441 ληστείες, 12.002 κλοπές και διαρρήξεις, κλάπηκαν 3.180 αυτοκίνητα και δολοφονήθηκαν 17 άνθρωποι.

«Σε σχέση με το 2007 υπάρχει αύξηση σε όλες τις μορφές εγκληματικότητας εκτός από τις ληστείες τραπεζών, στις οποίες καταγράφεται μια μικρή μείωση. Τα αποτελέσματα του 2008, όμως, είναι αρκετά ανησυχητικά», παραδέχεται στα «ΝΕΑ» ανώτερος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 16/02/2009 14:10:38

    Μην ξεχνάτε την έξαρση των κρουσμάτων παιδοφιλίας.

    Ενδελεχέστερη έρευνα απαιτείται σε εκείνους τους δήμους, που ο κόσμος τόχει τούμπανο κι οι αρχές κρυφό καμάρι!

  2. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2009 14:12:11

    Αυτά βλέπει ο Χρυσοχοιδης τώρα ειδικός στην Ενέργεια και έχει ζηλέψει τον Προκόπη το άλλο μισού...

  3. woody trypokaridos avatar
    woody trypokaridos 16/02/2009 16:48:43

    i idia viola me to tsitato tou komounismou.etsi apo 1945-1990 komounismos ison eosforos.antikomounismos ison apantisi.apo to 1990-simera ethnikismos ison eosforos.antiethnismos ison apantisi.koino panta?ta simferonta ton megalon dinameon oi prothimoi eksipiretites tous kai i skopimi daimonopiisi kathe antistasis tote os komounismou tora os ethnikismou.sto idio ergo theates.oi alithinoi fasistes panta metemfiesmenoi kai ston rolo ton agathopoion.des kai edo http://deltio11.blogspot.com/2009/02/blog-post_8997.html

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/02/2009 20:11:02

    Α ρε και νάχαμε έναν Τζουλιάνι και `μείς.
    Zero Tolerance Policy είναι όλο και όλο το κόλπο.

  5. kanis avatar
    kanis 16/02/2009 21:13:53

    Strange

    Σωστός. Το θέμα είναι, ποιός το εφαρμόζει, εδώ!
    Αν δεν βαρυέσαι, πες με λίγα λόγια, τι αφορούσε το Zero Tolerance Policy .
    Λέγε, λέγε κάτι μπορεί, να μείνει!

  6. Lakis avatar
    Lakis 16/02/2009 21:32:55

    @Strange

    που την ειδες την zero tolerance policy στην Ελλαδα???

    Να το δουμε επιτελους και ας ειναι και ψεμματα...

  7. tony avatar
    tony 16/02/2009 22:10:01

    zero tolerance policy για όλους χωρίς εξαιρέσεις παραγραφές και άσυλα?
    Πόσο ωραίο θα ήταν.
    Εφαρμογή των νόμων για όλους?
    Κάποιος το είχε υποσχεθεί,προεκλογικά άλλα δεν θυμάμαι ποιος.
    Την πρώτη φορά που ψήφισα το είχε υποσχεθεί ο Ανδρέας,μετά ο Μητσοτάκης,μετά ο Σημίτης,μετά ο Καραμανλής.
    Όλοι τά ίδια υπόσχονται και όλοι τά ίδια κάνουν.
    Στό τέλος δεν την γλυτώνουν την κρεμάλα.Αργά η γρήγορα.

  8. what avatar
    what 17/02/2009 01:43:05

    Ο πολυπολιτισμός έχει και τα καλά του.
    Τι να κάνουμε;

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/02/2009 01:44:39

    Πολιτική μηδενικής ανοχής δεν πρόκειται να υπάρξει στην Ελλάδα. Ένας βασικός λόγος, μεταξύ των άλλων, είναι κάτι που δεν πηγαίνει εύκολα το μυαλό: η τεχνητή έλλειψη προσωπικού. Βλέπετε, η μηδενική ανοχή απαιτεί αστυνόμευση, είτε από την αστυνομία είτε από το δήμο (για τις μικροπαραβάσεις). Με τη σειρά της, η αστυνόμευση απαιτεί προσωπικό "πρώτης γραμμής", γιατί γίνεται ΕΞΩ, στο ΔΡΟΜΟ και όχι μέσα στο γραφείο. Έλα όμως που οι περισσότεροι αστυνομικοί είτε γίνονται ορντινάτσες βουλευτών, είτε γραφειοκράτες μολυβοσπρώχτες και σφραγιστές θεωρήσεων εγγράφων. Επίσης, έλα που οι περισσότεροι δημοτικοί αστυνομικοί , από την πρώτη μέρα κιόλας της πρόσληψης, αρχίζουν τις πιέσεις στο δήμαρχο να τους βάλει "σε γραφείο", κι εκείνος σταδιακά ενδίδει γιατί σε 2, 3, 4 χρόνια θέλει τζάμπα αφισσοκολλητές...