#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2010 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκρηξη βόμβας με ένα νεκρό στα Πατήσια



Έκρηξη ισχυρής βόμβας με ένα νεκρό σημειώθηκε στις 22.41 έξω από  κτίριο της σχολής Δημόσιας Διοίκησης επί της οδού Ιακωβάτων 61 στα Πατήσια.

Τραυματίστηκε ένα 10χρονο κοριτσάκι που μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο. Το παιδί, αφγανικής καταγωγής, περνούσε από την περιοχή μαζί με τη μητέρα του, η οποία φέρει επιπόλαια τραύματα και μεταφέρθηκε στον Ευαγγελισμό.

Εξετάζονται τα ενδεχόμενα ότι ο άνδρας μετέφερε τη βόμβα,  ή την κρατούσε για άλλο λόγο, ή ακόμα και ο,τι έψαχνε στα σκουπίδια και την βρήκε, όταν εξερράγη στα χέρια του με αποτέλεσμα να διαμελιστεί αυτός και να τραυματιστούν οι διερχόμενες γυναίκες. Αλλες πληροφορίες, που στηρίζονται σε μαρτυρίες κατοίκων και μεταδόθηκαν από τηλεοπτικό σταθμό, αναφέρουν ότι ο άντρας μπορεί να είναι σύζυγος ή γιος της γυναίκας.

Βέβαια θεωρείται πολύ απίθανο να κουβαλούσε κάποιος βόμβα μαζί με  ένα κοριτσάκι, αλλά θα δούμε.

Δεν προηγήθηκε προειδοποιητικό τηλεφώνημα και πιθανόν η έκρηξη σημειώθηκε πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία τοποθέτησή της.

Η περιοχή παραμένει αποκλεισμένη σε μεγάλη ακτίνα.

Από την ΕΛΑΣ εξεδόθη η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Χθες και ώρα 22:41΄σημειώθηκε έκρηξη έξω από το κτίριο της Ελληνικής Εταιρείας Διοίκησης Επιχειρήσεων στην οδό Ιακωβάτου αρ. 61 στα Πατήσια, με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό ενός άντρα και τον τραυματισμό μιας γυναίκας και της ανήλικης κόρης της.

Τραυματισθέντες μεταφέρθηκαν με σταθμό του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείο Παίδων.

Σύμφωνα με προφορική μαρτυρία της τραυματισμένης γυναίκας ο θανάσιμα τραυματισμένος είναι ο 15χρονος γιος της.

Στο σημείο της έκρηξης κατέφθασαν έγκαιρα κλιμάκια των αρμόδιων Αρχών ασφαλείας καθώς και εγκληματολογικά συνεργεία. Ο χώρος έχει αποκλειστεί και ερευνάται εξονυχιστικά.

Προανάκριση διενεργείται από τη Διεύθυνση Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας (Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία)»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karmacedon avatar
    Karmacedon 28/03/2010 22:31:26

    Κριμα για το κοριτσακι .

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Karmacedon 28/03/2010 23:11:00

      Ευτυχώς είναι εκτός κινδύνου.

  2. thespieys avatar
    thespieys 28/03/2010 22:37:14

    Στο ΣΚΑΙ λένε ότι η μητέρα με το κοριτσάκι είναι αραβικής καταγωγής μετανάστες, το πτώμα του δράστη διαμελίσθηκε.

  3. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2010 22:55:26

    το τρωκτικό γράφει ότι μάλλον ο διαμελισμένος είναι ο τρομοκράτης καθώς η βόμβα έσκασε μάλλον πάνω του. Τέλος πάντων θα μάθουμε. Πάντως αν είναι έτσι ο Χρυσοχό έχει το κοκαλάκι της νυχτερίδας.

    Το κοριτσάκι λένε ότι δεν είναι σοβαρά ευτυχώς. Ας ευχηθούμε να είναι έτσι.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ anonymous 29/03/2010 09:07:16

      Το κοκαλάκι της...βδέλλας μήπως;;;;

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/03/2010 23:00:02

    Όχι πια σπασίματα μόνο βόμβες.

  5. anastasios avatar
    anastasios 28/03/2010 23:04:42

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.

  6. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2010 23:04:45

    Το κοριτσάκι είναι Αφγανάκι. Έτσι όπως έχουμε καταντήσει αν καθόταν στο Αφγανιστάν θα ήταν πιο ασφαλές.

    • smoking area avatar
      smoking area @ anonymous 28/03/2010 23:24:59

      Οπως θα ελεγε και ο Υπ.ΠΡΟΠΟ "Καμπουλ ¨γιναμε".

  7. Μούσα avatar
    Μούσα 28/03/2010 23:11:12

    Καλώς τα μας!.
    Στο Σκαι τωρα αυτοπτης μαρτυρας λεει οτι ο διαμελισμενος αντρας ειναι ο αντρας της Αφγανής που τραυματιστηκε μαζι με το κοριτσακι που βρόσκεται στο Παίδων ,συμφωνα με δικη της ομολογία στους αστυνομικους!
    Φώναζε λεει η ιδια στους αστυνομικούς
    'ο αντρας μου ο αντρας μου'.

  8. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2010 23:18:41

    δεν φταινε οι Βατραχανθρωποι; τι κριμα...

    • Σ ! avatar
      Σ ! @ anonymous 28/03/2010 23:28:02

      Οι βατραχάνθρωποι φταίνε,αυτοί το προκάλεσαν.

  9. thespieys avatar
    thespieys 28/03/2010 23:27:37

    Aυτοπτης μάρτυρας που είδε το πτώμα από κοντά είπε ότι ο νεκρός ήταν σίγουρα αλλοδαπός (αμφίεση και χαρακτηριστικά)!!! Η πρόκειται για τραγικό περιστατικό διερχόμενου που περιεργαζόταν αδέσποτη βόμβα ή...

    • anonymous avatar
      anonymous @ thespieys 29/03/2010 00:37:08

      Ο άνθρωπος είναι μάλλον ο πατέρας του κοριτσιού και μάλλον έψαχνε στα σκουπίδια να βρει κάτι χρήσιμο. Είχαν βάλει τη βόμβα στον κάδο κι έσκασε την ώρα που ανακάτευε τα σκουπίδια.
      Ούτε τρομοκράτη έχουμε ούτε τίποτε. Ένα ρακένδυτο πεινασμένο Αφγανό έχουμε νεκρό και παραλίγο να σκοτωθεί και η οικογένειά του.

      Τρομοκράτες καθάρματα.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ thespieys 29/03/2010 02:15:24

      Στη φωτο τα τραυματα φαινονται απο τη μεση μεχρι το μηρο. Αν ηταν απο εκρηξη την ωρα που εσκυβε σε καδο θα ειχε τραυματα απο το στηθος και πανω. Πιθανον να φορουσε ζωνη που ισως μονο αυτη συγκρατουσε το παντελονι του η οποια αν κοπηκε απο την εκρηξη τοτε γι αυτο βλεπουμε τα ρουχα μισοκατεβασμενα.

  10. strategy avatar
    strategy 28/03/2010 23:30:49

    Οπως έλεγε κι ο Φάκτορας ο ΥπΠΡΟΠΟ έχει το κοκκαλάκι της νυχτερίδας...

  11. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 00:34:00

    τα βοθροκαναλα εχουν αρχισει και ψελιζουν α βα βα οι μουσουλμανοι στο τζαμι α βα βα

  12. anastasios avatar
    anastasios 29/03/2010 00:37:00

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΥΧΑΙΑ!
    ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΜΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ;
    ΚΑΘΑΡΜΑ ΚΑΙ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΣ!

  13. thespieys avatar
    thespieys 29/03/2010 00:37:28

    ΣΚΑΙ: Εκδήλωση-συγκέντρωση με πλήθος αλλοδαπών είχε γίνει νωρίτερα σε γειτονικό σημείο (Σπόρτινγκ), όπου υπάρχει και τζαμί...
    Eιχε σημειωθει τη περασμενη εβδομαδα και η εκρηξη βομβας σε κορυφαιο στελεχος των Πακιστανών που μενει λιγο παρακατω.

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ thespieys 29/03/2010 00:41:54

      Του εδωσαν 100 ευρω να βαλει την βομβα αλλα δεν ηξερε οτι αλλαξε η ωρα

  14. Τάκης Περρέας avatar
    Τάκης Περρέας 29/03/2010 00:40:33

    Αυτό δεν είναι το "κοκαλάκι της νυχτερίδας"!
    Το μηριαίο οστό Δεινόσαυρου είναι!!!

  15. Αμυντικός avatar
    Αμυντικός 29/03/2010 00:42:25

    Δεν μεταφέρνει βόμβα κανένας πατέρας δίπλα στο παιδί του. Από τις περιγραφές της έκρηξης συμπεραίνω ότι δεν είναι στρατιωτική εκρηκτική ύλη. Από τις περιγραφές του νεκρού σίγουρα δεν την είχε απάνω του (όποιος γνωρίζει από ωστικά κύματα θα το καταλάβει αμέσως). Επομένως να περιμένουμε συσχέτηση με πρόσφατο περιστατικό νεκρού. Σίγουρα δεν θα πάρει κανείς την ευθύνη διότι στις παράπλευρες απώλειες υπάρχει το κοριτσάκι. Αυτό δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς της πρβολής του τρομοκρατικού χτυπήματος.
    Αναμένουμε....

    • marta avatar
      marta @ Αμυντικός 29/03/2010 01:02:35

      εκτός αν δεν ξέρει τι είναι .... και μπορεί κάλλιστα να διαμελιστεί αν τη μεταφέρει ανάλογα τι είναι η βόμβα

  16. eo avatar
    eo 29/03/2010 00:50:46

    ειναι το μελλον που οραματιζονται οι αριστεριζοντες αντιεξουσιαστες αυτοι τις βομβες το προλεταριατο τους νεκρους και την υποβαθμιση. Μπροστα για να γινουν Καμπουλ και Γαζα αυτο ειναι το οραμα τους και η επιθυμια τους. Ας ξεκαβλωσουν επιτελους...!

  17. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 00:51:16

    επεσε γραμμη στα βοθροκαναλα αυριο θα πουν οτι το εκαναν οι ΕΛ

  18. kris avatar
    kris 29/03/2010 00:54:04

    αλβανοί το κάνανε για αντίποινα

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ kris 29/03/2010 00:59:39

      Ξαναλεω για100 ευρω εβαλε την βομβα αλλα δεν ηξερε οτι αλλαξε η ωρα

  19. kostas avatar
    kostas 29/03/2010 01:00:07

    o nekros einai anilikos kai gios tis gunaikas kai aderfos tis mikris
    rakosullektis tin lathos ora kai stigmi vrike tin vomva

  20. Μούσα avatar
    Μούσα 29/03/2010 01:00:25

    Ναι το ακουσα και αυτο thespiey στο Σκαι οτι την βόμβα μπορεί να την βρηκε στα σκουπιδια ο Αφγανός και οτι υπαρχουν μαρτυρες που λενε οτι καθε βραδυ εψαχνε στα σκουπιδια η οικογένεια.
    Λες και με τοσο κόσμο που κυκλοφορει και δη αλλοδαπους μπορει κανεις στην Αθηνα να ξέρει κατι τέτοιο. Λες και ημαστε σε καμιά επαρχιακή γειτονιά.
    Ελεος παιδιά!
    .............

    Οι δημοσιογραφοι του Σκαι εβγαλαν κιόλας το πορισμα.
    Μιλανε για μεταναστες που ηρθαν για μια καλυτερη μοιρα,εψαχναν στα σκουπιδια και τους βρήκε αυτη η τραγωδία. Μαλιστα ο διαμελισμενος αντρας δεν έιναι ο αντρας της Αφγανης αλλα ο γιός της
    Μαλλον αρχισε η παραπληροφορηση.

    • thespieys avatar
      thespieys @ Μούσα 29/03/2010 01:07:46

      Λες και δε βλεπουμε καθε μερα Ελληνες να ψαχνουν στα σκουπίδια για λίγο φαγητό.

  21. kostas avatar
    kostas 29/03/2010 01:02:12

    o nekros einai anilikos ilikias 15 etwn kai einai gios tis aimofriktis gunaikas.....rakosullektis pou vrethike tin lathos ora sto lathos meros.......

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ kostas 29/03/2010 01:39:34

      lathos ora sto lathos meros...?
      Really?

      Ο αντρας της που την ακουσαν να φωναζει τοτε που κολλαγε?
      Πως γινεται να μπερδεψεις 45 χρονο η 30 χρονο με 15 χρονο παιδι?
      Φασκελοκουκουλωμα again.
      What else is new.

  22. marta avatar
    marta 29/03/2010 01:05:13

    Αφγανή 45 ετών με δεκάχρονο παιδί δεν πολυκολλάει κάτι δεν πάει καλά

    • Orestios avatar
      Orestios @ marta 29/03/2010 02:00:39

      Όπως επίσης δεν κολλάει ρακοσυλλέκτης να κόβει βολτες σχεδόν μεσάνυχτα.

  23. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 01:09:06

    οι ψηφοφοροι της κυβερνησης οι μουσουλμανοι λαθροι ποτε δε βαζουν βομβες ουτε καινε την Αθηνα ουτε βιαζουν παιδια

  24. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 29/03/2010 01:10:47

    Νεκρο δεκαπενταχρονο -το γιο της γυναικας....
    Ανθρωποι που προφανως μαζεψαν τη μπομπα απο τα σκουπιδια και την πηγανε μια βολτα..

    Θα γινόταν και αυτό. Κάποιοι παίζουν τους επαναστάτες εκ του ασφαλούς εκεί έξω: Δουλίτσα, λεφτά στη Σιτιμπανκ, πετάμε και μια βόμβα το βράδυ στα σκουπίδια και πάμε για ποτάκι στου Ψυρρή...

  25. smoking area avatar
    smoking area 29/03/2010 01:13:23

    Μανα και παιδια εψαχναν στα σκουπιδια...
    Και βρηκαν τον θανατο σε ...πακετο.
    Τραγικη ιστορια. (Αν ειναι ετσι... που μαλλον ετσι ειναι)

    Καταντησε η Αθηνα πολις ρακοσυλλεκτων...
    Που εκτος του (αντι)αισθητικου αποτελεσματος, χαλαν τη ... δουλεια σε δημοσιογραφους, ασφ-αλητες και τρομοκρατες...
    Αλλα δειχνουν και σε ολους εμας τι αξια δινουμε στη ζωη -τη δικη μας και των αλλων

    Και εμεις οι υπολοιποι, απαθεις, εγκλωβισμενοι στην ευμαρεια μας και τους ...στοχους, ξορκιζουμε τους ...κακους(οπως τους καταλαβαινει ο καθενας) φοβουμενοι τους ...καδους.
    Αν οι λιμενοβατραχοι (με το οποιο ...μυαλο τους)εβριζαν εκ του ασφαλους τους ΑλβανοΤουρκους για να κραταν το βημα τους,
    εμεις ποιους πρεπει να βρισουμε για να ... βρουμε το βηματισμο μας?

    Οι καδοι ειναι εκει για ...ολους...

    Μανα και παιδια εψαχναν σ΄αυτους...
    Και βρηκαν τον θανατο...

    Μια τραγικη ιστορια...
    Μας νοιαζει???

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ smoking area 29/03/2010 01:35:52

      θα θελαν οι Πυρηνες της Φωτιας (η οπως αλλιως αποκαλει αυτο το cell το agency) να ειναι ετσι εννοεις.

    • smoking area avatar
      smoking area @ smoking area 29/03/2010 01:59:10

      paratiriti2000,
      το εγραψα,
      "ξορκιζουμε τους …κακους (οπως τους καταλαβαινει ο καθενας) φοβουμενοι τους …καδους.
      Αν θες να συζητησουμε ασε τους ...κακους και μιλησε για τους ...φοβους σου.
      Εκτος εαν "στο παραμυθι σου" ο κακος ειναι απλως ... ο λυκος.

  26. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 29/03/2010 01:23:42

    Τελικά ρε αΧρυστοχοίδη, γίναμε Καμπούλ...

  27. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2010 01:26:56

    Λένε τώρα οτι στην περιοχή προηγήθηκαν πυροβολισμοί αγνωστων έξω απο καφετέρια της περιοχής ενώ βόμβα έσκασε δύο δρόμους πιο κατω εξω από το σπίτι του προέδρου της πακιστανικης κοινότητας.

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/03/2010 01:32:25

    Ο σιχαμένος -ένας είναι- το παίζει αλλοιώς : δήθεν μπήκε βόμβα από ρατσιστές για να τη βρουν και να ανατιναχτούν μετανάστες!!!

  29. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 01:38:36

    ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ !!!

    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΛΑΒΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕ !!!!

    ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕ !!!

  30. adistaktos avatar
    adistaktos 29/03/2010 01:40:24

    πούναι η Σέχτα, πούναι ο ΕΑ, πούναι ο Βάγκνερ, πούν' ο Πουτσίνι;
    Πού έχουν πάει όλοι εκείνοι;

    Τρομο...ατζαμήδες ή επιλεκτικές παραδόσεις... όπως Φούντας;;;

  31. dimitris a avatar
    dimitris a 29/03/2010 01:46:22

    Ο νεκρός ήταν ήδη θύμα πριν σκοτωθεί.
    Ένα ακόμα θύμα της συμμορίας των πρασινοκαραγκιόζηδων.

  32. neotera avatar
    neotera 29/03/2010 01:54:38

    Υπάρχουν λογικοί άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι "πυρήνες" και η "σέχτα" είναι αυτό που λένε οι ίδιοι ότι είναι ?

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ neotera 29/03/2010 01:58:29

      Οτι και να ναι τσιμπηστε τη φωτο απο το τροκτικο οσο ειναι καιρος για περαιτερω αναλυση αργοτερα.

  33. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2010 02:02:25

    Ότι πρέπει για να ξεσηκωθούν οι μουσουλμάνοι μέσα στο Πάσχα.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Orestios 29/03/2010 02:06:31

      Σωστος!
      Βρωμαει συνωμοCIA απο χιλιομετρα...
      Το τροκτικο τραβαει τα μαλια του "σκοτωσατε μεταναστες ρε"
      Βασιλικοτεροι του βασιλεως. Μην τους φυγουν οι μεταναστες τους Μητσοτακαιους. Οταν καηκαν 5 ατομα ζωντανα ση Σαλονικη το Σεμπτεμβρη σε εργατικο ατυχημα ουτε στις ειδησεις ακουστηκε.
      Μου το πε γνωστος που ειδε τις πτωματοσακουλες μπροστα του καθως ειχε παει στα επειγοντα για δικη του δουλεια. Ρωτησα τριγυρω κανεις δεν ειχε ακουσει τιποτα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 29/03/2010 11:04:03

      Χορογραφία για αποπροσανατολισμό και αποσταθεροποίηση.
      'Κύριοι' των 'ΜΜΕ' σας μάθαμε και δεν σας πιστεύουμε πλεον.

  34. Μούσα avatar
    Μούσα 29/03/2010 02:09:40

    Το σενάριο το έπλασαν σχετικα γρηγορα οποιοι το επλασαν και ολα τα πουλημενα ΜΜΕ καθως και καποια blogs συντονιστηκαν και "εν χορδαις και οργάνοις" μας το πλάσαραν και με πολύ μελό μάλιστα.
    Μετανάστατες,ρακοσυλλεκτες,γιος 15χρόνος,- ενω συμφωνα με μαρτυρια Ελληνα που ακουσα στο Σκαι η Αφγανή φώναζε ¨'ο αντρας μου,ο άντρας μου'...
    Δεν περίμεναν τουλαχιστον μεχρι το πρωι για να φαίνεται και πιο πιστευτό?!.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Μούσα 29/03/2010 02:18:02

      Υπαρχει καποια αλλη σελιδα/ες ισως με πιο κατατοπιστικες πληροφοριες για να διαπιστωσουμε οτι η φωτο το Τρωκτικου ειναι οντως αληθινη?

  35. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2010 02:26:15

    Από την ΕΛΑΣ εξεδόθη η ακόλουθη ανακοίνωση:

    «Χθες και ώρα 22:41΄σημειώθηκε έκρηξη έξω από το κτίριο της Ελληνικής Εταιρείας Διοίκησης Επιχειρήσεων στην οδό Ιακωβάτου αρ. 61 στα Πατήσια, με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό ενός άντρα και τον τραυματισμό μιας γυναίκας και της ανήλικης κόρης της.

    Τραυματισθέντες μεταφέρθηκαν με σταθμό του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείο Παίδων.

    Σύμφωνα με προφορική μαρτυρία της τραυματισμένης γυναίκας ο θανάσιμα τραυματισμένος είναι ο 15χρονος γιος της.

    Στο σημείο της έκρηξης κατέφθασαν έγκαιρα κλιμάκια των αρμόδιων Αρχών ασφαλείας καθώς και εγκληματολογικά συνεργεία. Ο χώρος έχει αποκλειστεί και ερευνάται εξονυχιστικά.

    Προανάκριση διενεργείται από τη Διεύθυνση Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας (Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία)»

    • Ελεος avatar
      Ελεος @ Factorx 29/03/2010 02:38:04

      Νομίζω ότι ο στοχος είναι προφανής, εναντίον οτιδήποτε έχει σχέση με επιχειρηματικότητα και ελεύθερη οικονομία...

      Η γνωστή καφρίλα!!!

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ Ελεος 29/03/2010 02:56:40

        Αυριανα πρωτοσελιδα:

        * Σε διαθεσιμότητα επειδή έβαλαν βόμβες κατά Αφγανών και Πακιστανών.

        (το διευθυντηριο εννοειται)

  36. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 02:40:31

    @ hooligan....θα έπρεπε να ντρέπεσαι για το μακάβριο χιούμορ που κάνεις, την ώρα που έχει ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΕΙ ένα παιδάκι...αν μάλιστα χαίρεσαι για αυτήν την δολοφονία,είσαι άξιος της μοίρας σου.....
    @ όλους....σταματήστε να γράφετε ευφυολογήματα για τον κύριο Χρυσοχοίδη....δεν μπορεί την ώρα που κείτεται νεκρό ένα αθώο παιδάκι να δείχνεται χαρά, "να χύνεται χολή" και να βγάζετε μια μνησικακία, επειδή μπορεί να μένει εκτεθειμένος ο υπουργός.....θα έπρεπε όλους μας να μας θυμώνει που κάποιοι από εμάς (από την κοινωνία μας εννοώ), βάζουν ανενόχλητοι βόμβες κάθε 1-2 μέρες σε διάφορα σημεία της Αθήνας, έχοντας την ψευδαίσθηση ότι έτσι κάνουν πόλεμο στο σύστημα.....θα έπρεπε να παραδειγματιστούμε από το παράδειγμα των Ισπανών, και αύριο να κάναμε όλοι πορεία διαμαρτυρίας κατά της τρομοκρατίας, από όπου και αν προέρχεται αυτή.....και δεν με νοιάζει αν αυτοί που έβαλαν την βόμβα ήταν ακροδεξιοί ή αριστεριστές.....ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ είναι, όσοι αποφασίζουν να βάλουν βόμβες από όπου περνούν ανυποψίαστοι άνθρωποι, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ είναι όσοι τις κατασκευάζουν και ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ είναι όσοι τελικά τις τοποθετούν....αν όλοι αυτοί είχαν λίγη τσίπα πάνω τους, αν είχαν άντερα (για να μην πω μια λέξη που αρχίζει από "αρχ..."), θα έπρεπε να παραδοθούν άμεσα αναλαμβάνοντας αντρίκεια την ευθύνη για το μεγάλο κακό που προξένησαν και ζητώντας ειλικρινή συγνώμη από τους γονείς του αθώου θύματος.....θα έπρεπε να παραδεχόντουσαν την μαλακία τους και να δεχόντουσαν αγόγγυστα τις συνέπειες της ανίερης πράξης τους.....αλλά τι περιμένω και εγώ ο ανόητος? Ποιος από αυτούς έχει φιλότιμο, πιστεύει στην έννοια της ζωής και σε ηθικές αξίες?
    Ας είναι αυτό το τελευταίο αίμα αθώου που χύνεται από την βλακεία και το μίσος των ανθρώπων.....αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα διαψευστώ οικτρά......

  37. Sailoq avatar
    Sailoq 29/03/2010 02:47:51

    Βλάχο-τρομοκράτες της κακιάς ώρας. Αυτοανακηρύσσονται αντιρατσιστές και αντί-εθνικιστές, μονό που αυτή την φόρα φάγανε τα μούτρα τους.
    Όλοι ξέρουμε τι στόχο και τι "στόχο" είχε η μπόμπα -αν κρίνω από την τοποθεσία-.

  38. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 02:48:57

    @ paratiritis2000....σταμάτα να βλέπεις την σειρά "24" που βάζει κάθε βράδυ ένα τηλεοπτικό κανάλι (μην του κάνουμε και διαφήμιση)....σε κάνει να έχεις την ψευδαίσθηση ότι πάντου υπάρχουν θεωρίες συνωμοσίας.......

  39. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 29/03/2010 03:14:53

    "Ο πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα έφθασε πριν λίγες ώρες στην Καμπούλ πραγματοποιώντας αιφνιδιαστική επίσκεψη στο Αφγανιστάν, η οποία δεν είχε ανακοινωθεί νωρίτερα για λόγους ασφαλείας.

    Ο Ομπάμα θα συναντηθεί με τον πρόεδρο Χαμίντ Καρζάι, μέλη της αφγανικής κυβέρνησης καθώς και με Αμερικανούς στρατιώτες.

    Aυτή την στιγμή, ενδεδυμένος με αεροπορικό τζάκετ, μιλάει σε Αμερικανούς στρατιώτες.

    Η επίσκεψή του έχει να κάνει με την τόνωση του ηθικού των στρατευμάτων σε μία πολύ δύσκολη στιγμή για την συμμαχική επιχείρηση"

    πηγη defence net

    Λετε η βομβα να σχετιζετε με καποιο τροπο?

  40. Σαος avatar
    Σαος 29/03/2010 09:58:18

    http://greece-salonika.blogspot.com/2010/03/blog-post_4850.html

    Έκαναν λάθος το όνομα της υπηρεσίας οι τρομοκράτες;

  41. rage avatar
    rage 29/03/2010 10:14:05

    "Σε συνέχεια προηγούμενης ανακοίνωσης σχετικά με το περιστατικό της έκρηξης στην οδό Ιακωβάτων 61, ανακοινώνεται ότι, χθες και περί ώρα 08:46 τηλεφώνησε άγνωστος σε τηλεοπτικό σταθμό και ανέφερε ότι έχει τοποθετηθεί εκρηκτικός μηχανισμός στην «ΕΒΕΕ» στα Πατήσια και θα σκάσει σε 6 λεπτά. Από την άμεση διερεύνηση της τηλεφωνικής αυτής προειδοποίησης διαπιστώθηκε ότι στην περιοχή Πατησίων δεν υφίσταται Υπηρεσία ή φορέας με τα δοθέντα στοιχεία, αφού δε λήφθηκε υπόψη και ότι είχε παρέλθει ο χρόνος που είχε οριστεί από τον άγνωστο, το τηλεφώνημα χαρακτηρίστηκε ασαφές. Από τις αρμόδιες Υπηρεσίες εξετάζεται ο τυχόν συσχετισμός του τηλεφωνήματος με το περιστατικό της έκρηξης"


    -Ρε Μήτσο! Βόμπα στην ΕΒΓΑ λέει στην οδό Κασιδιάρη!
    -Ρε κίτσο! Δεν έχει ΕΒΓΑ στη Κασιδιάρη. Μόνο ΔΕΛΤΑ.
    -Α, οκ, χέσ'το . Φάρσα θα ήταν.

    • Σαος avatar
      Σαος @ rage 29/03/2010 10:41:59

      Ας μην είμαστε άδικοι! Μάλλον ο τρομοκράτης της πλάκας ήταν βλάκας με πρόβλημα στην ομιλία. Σκέψου τώρα μέχρι να ειδοποιήσουν από το Αλτερ την αστυνομία θα είχαν φαγωθεί ήδη αρκετός πολύτιμος χρόνος από τα 6 λεπτά, οπότε πως περίμενες εσύ να σκεφτούν ότι δεν είναι ΕΒΕΕ αλλά ΕΕΔΕ;

  42. popolaros avatar
    popolaros 29/03/2010 10:56:59

    Ο ταυτόχρονος συντονισμός των βοθροκάναλων είναι απίστευτος.
    Δεν τους έκατσε η προβοκάτσια και το γύρισαν.
    Όλα μαζί άρχισαν να μιλάνε για ρατσιστικό χτύπημα...αντί για τρομοκρατικό.

  43. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 11:17:30

    @ Ελεος...όταν κάθε 1-2 μέρες βάζεις βόμβες ανεξέλεγκτα σε διάφορα σημεία της Αθήνας, κάποια στιγμή - δυστυχώς - θα υπάρξουν και αθώα θύματα......αν υποθέσουμε ότι έβγαινες κάθε μέρα στο μπαλκόνι σου και πυροβολούσες κατά της γειτονικής πολυκατοικίας, κάποια στιγμή δεν θα πετύχαινες κάποιον? Και θα αποτελούσε δικαιολογία για την πράξη σου,ότι λίγο πριν πυροβολήσεις θα φώναζες στους γείτονες να κρυφτούν για να σωθούν από τις σφαίρες σου?
    Σκέψου ότι θα μπορούσε αντί να σκοτωθεί το παιδάκι να είχε τραυματιστεί ή σκοτωθεί κάποιος περαστικός που θα πέρναγε την ώρα της έκρηξης μπροστά από τον κάδο αποριμμάτων, κάποιος γείτονας που θα άνοιγε τον κάδο και θα πέταγε τα σκουπίδια του πάνω στον σάκο με την βόμβα,κάποιος από τους σκουπιδιάρηδες που θα μετακινούσαν τον κάδο απορριμμάτων......δηλαδή δεν κατάλαβα...επειδή και καλά δεν είχαν - κατά την γνώμη σου - στόχο το παιδάκι, δεν πρέπει να τους κατηγορήσουμε ως κοινούς δολοφόνους? Δεν ήξεραν ότι όταν βάζουν ανεύθυνα βόμβες στην Αθήνα, θέτουν σε κίνδυνο την ζωή αθώων πολιτών? Αν ήταν κανένας γνωστός σου ή συγγενής σου το θύμα - στο οποίους εύχομαι πραγματικά να ΜΗΝ πάθουν ποτέ τίποτα κακό - δεν θα δεχόσουν με τίποτα ότι ήταν λάθος,αμέλεια ή "παράπλευρες απώλειες"......

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ fatfat 29/03/2010 11:30:16

      Oι νεοι αριστεροι τρομοκρατες δεν εχουν τετοιες ευαισθησιες.
      "Επαναστατικοι Πυρηνες" ή "Σεχτα Επαναστατων" ή κατι παρομοιο που χτυπησε το κεντρο του καπιταλιστικου εκσυγχρονισμου στα Πατησια (η ΕΔΕΕ κανει σεμιναρια για διοικηση επιχειερησεων και μαρκετινγκ) αλλα ειχε παραπλευρη απωλεια το αφγανακι.
      Ειναι η μοιρα του ανθρωπου : να γλυτωσεις απο τους ταλιμπαν και να ελθεις στην Ελλαδα για να σε σκοτωσουν οι καραγκιοζηδες της ελληνικης αναρχοαριστερας.

  44. anon1 avatar
    anon1 29/03/2010 11:21:34

    Στην ΝΕΤ σήμερα το πρωί (Μπιτζόγλη)΄ανέφεραν ότι χτες το πρωί κάποιος τηλεφώνησε στο ALTER για βόμβα στο κτίριο της ΕΕΒΕ στα Πατήσια που θα έσκαγε σε 6 λεπτά. Το ALTER ειδοποίησε την αστυνομία, η οποία δεν κατάφερε να εντοπίσει τέτοιο οργανισμό και αφού πέερασε πια ο χρόνος΄, το θέμα αφέθηκε. Η ΝΕΤ είπε ότι προφανώς το κτίριο ήταν της ΕΕΔΕ και όχι της ΕΕΒΕ όπως αρχικά ανφέρθηκε.

    Αν είναι έτσι είναι εμφανές ότι πρόκειται για κίνηση τρομοκρατών και ότι ακόμα και αν υπάρχει ειδοποίηση, δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα χαθούν αθώοι

  45. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 11:35:57

    @ rage...το τηλεφώνημα στο ALTER έγινε στις 08:46 ΤΟ ΠΡΩΙ.....η έκρηξη έγινε 14 περίπου ώρες μετά.....Αφού δεν έγινε το πρωί καμιά έκρηξη στα Πατήσια, τι περίμενες? Ή αστυνομία να ψάχνει στα τυφλά για μια βόμβα που δεν έσκασε την ώρα που ανέφεραν και που δεν ήταν ξεκάθαρο που την είχαν τοποθετήσει?(αναφέρομαι στο πρωί).....σου τηλεφωνώ τώρα εγώ και σου λέω ότι στην γειτονιά σου θα φτάσει βόμβα σε 5 λεπτά στο διαμέρισμα του ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ....φωνάζεις την αστυνομία και ψάχνετε όλες τις πολυκατοικίες της γειτονιάς σου και δεν βρίσκετε κανέναν ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ, και περνάνε τα 5 λεπτά,περνάει 1 ώρα, περνάνε 2 ώρες, περνάνε 3 ώρες και δεν γίνεται καμιά έκρηξη.....πιο πιθανό δεν είναι να πεις ότι τελικά ήταν φάρσα?

  46. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 11:39:18

    @ anon1...επαναλαμβάνω....το τηλεφώνημα έγινε στο ALTER έγινε στις 08:46 ΤΟ ΠΡΩΙ…..η έκρηξη έγινε 14 περίπου ώρες μετά.....

    • Σαος avatar
      Σαος @ fatfat 29/03/2010 12:02:40

      Άρα ο εκρηκτικός μηχανισμός δεν λειτούργησε και το μικρό παιδί τον ενεργοποίησε (μάλλον μιλάμε για ρολόι παλαιού τύπου) καθώς το περιεργαζόταν.

  47. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2010 13:43:23

    ΑΝΦΟ χρησιμοποιήθηκε τελικά. Ποιός άλλος είχε χρησιμοποιήσει τέτοιο πολεμικό υλικό στο παρελθόν?
    Στο μετρό τί υλικό είχε άραγε η βόμβα που είχε βρεθεί?

  48. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 14:39:50

    @ Μάρκο Τ.....θα έπρεπε να ντρέπεσαι για το τελευταίο σχόλιό σου....είναι ντροπή να ειρωνεύεσαι την οικογένεια του θύματος λόγω της καταγωγής της και να εκμεταλλεύεσαι τον ανθρώπινο πόνο (που δεν έχει χρώμα) για να γράψεις σαχλαμάρες......Αιδώς Αργείοι!!!!!!!!!!!!!

    • nancy avatar
      nancy @ fatfat 29/03/2010 17:47:39

      Μήπως ζείτε σε virtual reality fatfat?

  49. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 14:43:46

    @ Σαος....σε λίγο θα μας πεις ότι φταίει και το καημένο το παιδί που ενεργοποίησε την βόμβα και όχι κάποιοι γελοίοι και ανεύθυνοι που άφησαν σε κάποιο πλατύσκαλο βόμβα αδιαφορώντας για τους ανυποψίαστους περαστικούς.....πας καλά?

    • Σαος avatar
      Σαος @ fatfat 29/03/2010 15:02:01

      @fatfat
      Εσύ πας καλά; Έγραψα πουθενά ότι φταίει το παιδί; Μια υπόθεση έκανα για το ότι απέτυχε η πυροδότηση του μηχανισμού το πρωί και πως έτσι θα μπορούσε να εξηγηθεί το τηλεφώνημα το πρωί. Στο τρωκτικό γράφει πως πυροδοτήθηκε η βόμβα μόλις μετακινήθηκε, οπότε ίσως να παίζει και το σενάριο να υπήρχαν αισθητήρες επιτάχυνσης.

  50. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 14:50:17

    με ενοχλεί που κάποιοι κάνουν πλάκα και μόνο που δεν πανηγυρίζουν που το θύμα είναι από το Αφγανιστάν....όπως και ότι βγάζουν το άχτι τους με τον κύριο Χρυσοχοίδη.....δεν τους νοιάζει που δολοφονήθηκε ένα παιδί, τους νοιάζει που (μπορεί) να εκτέθηκε ο υπουργός....αυτοί οι άνθρωποι θα θύμωναν και θα φώναζαν μόνο αν το θύμα ήταν Έλληνας....είναι τόσο πορωμένοι που δεν καταλαβαίνουν ότι θα μπορούσε να ήταν το δικό τους παιδί.....και ότι αν δεν στηρίξει έμπρακτα η κοινωνία το κράτος για να πατάξει το φαινόμενο της τρομοκρατίας, θα θρηνήσουμε και άλλα θύματα.....

  51. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/03/2010 14:56:42

    Πως ακριβως να στηριξει η κοινωνια το κρατος για να παταξει το φαινομενο της τρομοκρατιας;
    Εγω το στηριζω αλλα αυτο δε θελει να στηριχθει.Ποιοι ειναι οι τρομοκρατες το ξερουμε : Αναρχικοι και αριστεροι.Ποιος εμποδιζει τη συλληψη τους;Ποιοι ειναι οι δικηγοροι που τους απελευθερωνουν;
    Ποιος δινει τις εγκαταστασεις του για τη λειτουργια του indymedia;
    Ποια εφημεριδα δημοσιευε τις προκηρυεξεις των τρομοκρατων;Ποιοι πηγαν μαρτυρες υπερασπισης στις δικες τους;Ποιος δημοσιογραφος τους υπερασπιζεται στις εκπομπες του;
    Ολα αυτα ειναι γνωστα.Δεν ειναι θεμα στηριξης.Ειναι οτι οι τρομοκρατες και οι κυβερνωντες ειναι και οι δυο κατα δηλωση τους αντιεξουσιαστες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 29/03/2010 15:03:27

      Σωστός ψυχραιμία

  52. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 15:05:21

    @ Σαος....ok....ζητώ συγνώμη......

    • Σαος avatar
      Σαος @ fatfat 29/03/2010 15:08:04

      @fatfat
      no problem

  53. fit for fun avatar
    fit for fun 29/03/2010 15:31:32

    Σύμφωνα με ρεπορτάζ στο νοσοκομείο το κοριτσάκι θα μείνει τυφλό. Πολύ μεγάλο κρίμα. Είναι τόσο πυκνοκατοικημένη η περιοχή και ειδικά το συγκεκριμένο σημείο που θα ήταν απίθανο να μην υπάρξουν θύματα οποιαδήποτε μέρα και ώρα.

  54. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 30/03/2010 07:16:59

    ΑΦΓΑΝΆΚΙ ΚΑΙ ΕΛΛΆΔΑ

    Σαν την Ελλάδα εμέν’ αυτό μου μοιάζει το αφγανάκι
    που έρημο κι ολόφτωχο στους δρόμους τριγυρνά
    με αποφάγια ψάχνοντας να στυλωθεί λιγάκι
    ενώ από δίπλα του η χλιδή αγέρωχη περνά.

    Έτσι κι αυτή στις κραταιές του κόσμου μας πατρίδες
    το χέρι απλώνει επαίτισσα παρακαλεστική,
    αναζητώντας μάταια να έβρει έστω ελπίδες
    πως κάποτε θα έπαυε να είναι νηστική.

    Και όπως το αμούστακο κι άμοιρο αυτό φτωχούλι,
    πήγε από την έκρηξη που έκανε η Ταυ Νι Ταυ,
    έτσι κι η Ελλάδα, παίζοντας με το φαί κρυφτούλι,
    από τ’ αγκάλιασμα θα πάει του Δέλτα αυτή Νι Ταυ.

    Γιώργης Χολιαστός

  55. fatfat avatar
    fatfat 30/03/2010 10:37:33

    κάθε μέρα διαπιστώνω ότι ορισμένοι άνθρωποι κάνουν ό,τι μπορούν, για να αποδείξουν ότι "η βλακεία είναι αήττητη"....διαβάστε τι λένε οι ανεύθυνοι βομβιστές μεταξύ των άλλων..."η επαναστατική αξιοπρέπεια επιβάλλει τη δημόσια ανάληψη ευθύνης με την αντίστοιχη αυτοκριτική που θα ξεκαθαρίζει το τοπίο"....πάνε καλά ή είναι το έχουν "κάψει" εντελώς και είναι τελείως "lost in space"? Τι νομίζουν? Ότι οι τραγικοί γονείς των θυμάτων περιμένουν με αγωνία αυτή την αυτοκριτική "για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση" και να ηρεμήσουν και μετά θα συγχωρέσουν τους δολοφόνους? Ότι μετά την ενδεχόμενη αυτοκριτική θα είναι "όλα μέλι γάλα"? Ότι το κοριτσάκι θα νοιώσει καλύτερα μόλις μάθει για αυτή την αυτοκριτική και τις ενδεχόμενες δικαιολογίες του κώλου?
    Και τέλος καλά κάνουν και αναφέρονται μόνο στην "επαναστατική αξιοπρέπεια", γιατί όσοι βάζουν ανεύθυνα βόμβες σε μια πόλη, προφανώς έχουν χάσει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.....