#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2011 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκλεισε η ψαλίδα ΠΑΣΟΚ - ΝΔ



Στα όρια στατιστικού λάθους (1%) η διαφορά ΠΑΣΟΚ –ΝΔ σύμφωνα με δημοσκόπηση της VPRC που δημοσιεύεται στο αυριανό τεύχος του περιοδικού ΕΠΙΚΑΙΡΑ.

Ως γνωστόν διαφορά 1% δεν ...υπάρχει.

Η κάρτα αυτή δείχνει ότι το πολιτικό παιχνίδι είναι ανοιχτό. Θα επικρατήσει αυτός που θα πείσει τον λαό ότι έχει πρόγραμμα και όραμα για να τον βγάλει απο την κρίση


Είναι φανερό οτι ο ΛΑ.Ο.Σ. ακουμπάει ταβάνι και έχει εξαντλήσει τα όριά του.

Σε  συνθήκες πόλωσης το ποσοστό της κ. Μπακογιάννη  θα συρρικνωθεί ακόμα περισσότερο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/02/2011 14:38:56

    Να γιατί δεν πάμε μπροστά ως λαός. Εμφανίστηκε επιτέλους ένας μεγάλος Ηγέτης να μας σώσει κι εμείς τον φτύνουμε. Φύγε από την Ελλάδα ΓΑΠ. Δεν είμαστε άξιοί σου.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Δημήτρης 16/02/2011 17:21:46

      ποιον λες μεγαλο ηγετη τον κυριο [λεφτα υπαρχουν]
      αν μπορουσε θα πουλαγε και τον παρθενωνα για να
      επιβιωσει πολιτικα

      • man8os avatar
        man8os @ thanasis 16/02/2011 17:26:57

        Ακομη δεν ξερεις αν θα το προσπαθησει.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ thanasis 17/02/2011 02:40:53

        Εννοείται ότι δεν κυριολεκτούσα.

  2. Μήτσος avatar
    Μήτσος 16/02/2011 14:43:25

    έκλεισε η ψαλίδα με 1%... με 44,8 αποχή...

    μαύρο που θα φάνε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Μήτσος 16/02/2011 15:01:01

      Ο Σαμαράς είπε προσφατα οτι κυριος στόχος της ΝΔ είναι να πλησιάσει τους αναποφάσιστους. Εσυ τι λες να γίνει στο τέλος; θα ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, Καρζταφερη, ή ΣΥΡΙΖΑ;

      • dk8 avatar
        dk8 @ Factorx 16/02/2011 15:43:52

        Φοβερή λογική. Δηλαδή η ΝΔ είναι έτοιμη αυτή τη στιγμή να κυβερνήσει; Είπαμε καλές προθέσεις ο Σαμαράς, αλλά μην βγάλουμε τώρα και τη ΝΔ ως λύση εξόδου από την κρίση...

        • athorivos avatar
          athorivos @ dk8 16/02/2011 20:23:44

          ξερω οτι ποναει να γνωριζεις οτι ειναι η μοναδικη λυση η ΝΔ. εχω ενα ερωτημα: θα υπαρξει ποτε χειροτερη κυβερνηση από αυτη του ΓΑΠ? δε νομιζω. αρα ολες οι επομενες θα ειναι καλυτερες!!! απλο!!!

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Factorx 16/02/2011 18:30:06

        Εκτιμώ (και φαίνεται και στη δημοσκόπηση), ότι ο πολύς κόσμος θα ψηφίσει ΚΚΕ από αντίδραση, ιδιαίτερα όσο ο Σαμαράς δεν τοποθετείται σχετικά με τη σύμβαση.

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ Μήτσος 10/03/2011 09:06:48

      Μα, το αξίζουν !!! Δεν το αξίζουν;

  3. dimitris avatar
    dimitris 16/02/2011 14:45:49

    yupiiiiiii

  4. Misha avatar
    Misha 16/02/2011 14:48:12

    45% αποχή, ΠΑΣΟΚ 18,2% ΝΔ 17,65%

    Με το 18% ξεπουλάει τη χωρα και υποθηκεύει το μέλλον των νέων και αγέννητων ελλήνων .

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/02/2011 14:54:40

    Η κάρτα αυτή δείχνει:
    α) Οτι τα δύο κόμματα ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία.

    β) Οτι το παιχνίδι είναι ανοιχτό.

    Συμπέρασμα: Με δεδομένη την οικονομική κρίση οι αναποφάσιστοι έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιλέξουν κόμματα της αντιπολίτευσης παρά την κυβέρνηση.

    Και κάτι ακόμα σε συνδυασμό και με άλλες δημοσκοπήσεις:
    Ο Καρατζαφέρης μάλλον έχει ακουμπήσει ταβάνι.
    Το ποσοστό της κας. Μπακογιάννη σε συνθήκες πόλωσης, πιθανότατα, θα συρρικνωθεί ακόμα περισσότερο.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Κώστας Ροδινός 16/02/2011 16:06:41

      Κώστα

      Το ράγισμα της βιτρίνας του Πασόκ ξεκίνησε από τα γεγονότα της Νομικής.

      Εκεί κατάλαβε ο μέσος αμφιταλαντευόμενος πολίτης ότι το Πασόκ δεν είναι η σιδηρόφρακτη κυβέρνηση που είχαν φιλοτεχνήσει τα ΜΜΕ επικοινωνιακά.

      Με μαθηματικούς όρους η καμπύλη της ανοχής της κοινωνίας προς την κυβέρνηση έφτασε στο μέγιστο σημείο της και από εδώ και πέρα αρχίζει η φθίνουσα πορεία της

      • man8os avatar
        man8os @ Aris. A 16/02/2011 17:34:48

        Οχι το ραγισμα ξεκινησε εκεινο το Μαιο. Κατα την διαρκεια του καλοκαιριου αρχισε να τρεχει ενα ρυακι. Αλλα το φραγμα ηταν ισχυρο. Το φθινοπωρο με τις εκλογες παρατηρησαμε την ολικη επαναφορα της ΝΔ, και η αποχη εδειχνε οτι η πιεση αρχιαζε να μεγαλωνει. Για πρωτη φορα η ΝΔ πηρε (για συντομο χρονικο διαστημα) πρωτοβουλια κινησεων τον Οκτωβριο-Νοεμβριο, αλλα το μομεντουμ χαθηκε λογο της επικοινωνιακης κυριαρχιας των ΜΜΕ. Αλλα τωρα η ΝΔ εχει αποκτησει παλι την πρωτοβουλια κινησεων και δημιουργει και μομεντουμ. Ενω τα γεγονοτα των τελευταιων ημερων αποδεικνυουν οτι το φραγμα εσπασε! Η αποχη θα κατευθηνθει νομοτελιακα στην ΝΔ. Σε αυτο θα βοηθησει μια πιο αγωνιστικη αντιπολιτευση.
        Ελπιζω η ΝΔ και οσοι βρισκονται σε υπευθηνες θεσεις να μην απογοητευσουν τον κοσμο και να μην κλωτσησουν την ευκαιρια τους να διαχειριστουν επιτυχως την χειροτερη κατασταση που παρελαβε Ελληνικη κυβερνηση απο το 1944.

        • xenios avatar
          xenios @ man8os 17/02/2011 18:42:50

          Αν ο Σαμαράς είχε πετάξει στο πυρ το εξώτερον, τα βαρίδια της ΝΔ, σήμερα θα ήταν 1ο μονάδες μπροστά.

          Βλέπω καμιά φορά στην τηλεόραση, τους άγνωστους και άφθαρτους που βγαίνουν, από το εκπρόσωπο τύπου, μέχρι και άλλους και κόβω θετικές αντιδράσεις, από τους αναποφάσιστους, φίλους και γνωστούς.

          Πάλι όταν βλέπω κάτι Άρηδες Προκόπουλους και σία, μπαίνω στο καβούκι μου.

          Θέλουμε πιο πολλά νέα πρόσωπα, σε θέσεις κλειδιά.

          • bab1 avatar
            bab1 @ xenios 02/03/2011 11:26:55

            Αυτό ακριβώς είναι όλη ουσία. Και πρέπει να καταλάβουν (ο στενός πυρήνας του Σαμαρά) ότι πρέπει να επιταχύνουν με τα νέα πρόσωπα, ο κόσμος δεν θα περιμένει για πολύ.

    • Wolf avatar
      Wolf @ Κώστας Ροδινός 16/02/2011 17:13:00

      Κώστα, η κάρτα αυτή δείχνει, ότι πλέον οι Έλληνες έχουν αρχίσει και αφουγκράζονται την τραγική κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα και αισθάνονται ότι η μοναδική σωτηρία ελπίδας, ακούει στο όνομα Αντώνης Σαμαράς. Και επίσης υπάρχει και μια δεύτερη ανάγνωση -βλέπε 45% αναποφάσιστοι- που λένε στο Σαμαρά και τη ΝΔ: δώσε μας δείγματα καθημερινά, αξιόπιστα, είμαστε κοντά αλλά πείσε μας να κάνουμε το βήμα.

  6. butcher avatar
    butcher 16/02/2011 15:00:37

    α) Οτι τα δύο κόμματα ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία.
    ==
    Δεν ξερω αν πρεπει να κλαιμε η να πεταμε απο την χαρα μας.
    Εσυ τι λες κ.Ροδινε?

    Εγω απαισιοδοξος δεν ειμαι αλλα δεν πεταω απο την χαρα μου...
    Εδω μιλαμε πανε να μας πουλησουν και εμας σε διεθνεις τοκογλυφους και ακομα προηγουνται!!!
    Ημαρτον!!!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ butcher 16/02/2011 15:13:18

      Ούτε εγώ πετάω, αλλά όταν έχεις καλύψει μια διαφορά 11μονάδων,είναι θέμα χρόνου να προσπεράσεις.

      Και μετά αλλάζουν όλα.

  7. Tassos avatar
    Tassos 16/02/2011 15:03:54

    Πρώτα θα αποσταθεροποιήσεις την εκλογική βάση του ΠΑΣΟΚ (έγινε), μετά θα αρχίσει ο κόσμος να ακούει τον Σαμαρά (γίνεται) και στις εκλογές τους αφήνεις ...παγωτό (θα γίνει).

  8. Kostas D avatar
    Kostas D 16/02/2011 15:08:30

    Μα ρε παιδια , 1-2% ηταν ΗΔΗ απο τις Νομαρχιακες Εκλογες του Οκτωβριου....
    Τι συζηταμε?? επειδη ΟΣΟ πιο αιχμηρος γινεται ο λογος του Σαμαρα, ολο και πιο πολυ, οι πασοκικες δημοσκοπικες εταιρειες "μεγαλωναν τη διαφορα σε....7 μοναδες...???? " για να παρουσιασουν την παραταξη μας οτι "απο κομμα εξουσιας εγινε κομμα διαμαρτυριας..." (οπως εγραφε προσφατο αρθρο στο βημα) τα διαβαζουν μερικοι κι ο κοσμος αρχισε να γινεται απαισιοδοξος....
    ΗΡΕΜΗΣΤΕ οσο γινεται..
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ απο το πασοκ!!!!!
    Ειναι δυνατον ποτε τα πρασινα καναλια να παρουσιασουν τη ΝΔ πιο πανω απο το πασοκ???? ΠΟΤΕ μεχρι τωρα δεν εγινε ακομα και το 2004....!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Kostas D 16/02/2011 15:42:58

      Εκλογες Νοεμβριου

  9. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 16/02/2011 15:11:04

    επι αντρεα ειχαν εφαρμοση πανελλαδικη λοβοτομη? ποιοι ειναι αυτοι το 33% που ψηφιζει ακομα πασοκ? ακομα και οι πρασινοφρουροι σε δημοσιο-δεκο τους εχουν γυρισει την πλατη

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ LEWNIDAS 16/02/2011 15:14:34

      Λάθος κάνεις. Είναι οι μόνοι που συνεχίζουν να τρώνε από παντού. Τώρα που το σκάφος βουλιάζει, αυτοί όρμηξαν στα ασημικά. Το φαγοπότι στο δημόσιο από τους ευνοούμενους του καθεστώτος μας συνεχίζεται, πιο ύπουλα από ποτέ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ LEWNIDAS 16/02/2011 15:22:15

      Είναι σαν κάτι ναυτικούς που την ώρα που το πλοίο βουλιάζει, αντί να σώσουν το κόσμο βγάζοντας τις βάρκες, αυτοί ψάχνουν στα αμπάρια και στις καμπίνες να βουτήξουν τα ασημικά και τα χρυσαφικά. Πριν βουλιάξουν όλοι μαζί. (Βέβαια μερικούς πάντα τους περιμένει η θαλαμηγός)

      • butcher avatar
        butcher @ Strange Attractor 16/02/2011 15:35:40

        S.A
        =
        Ετσι κανουν οι ναυτικοι ?? Α! τους ξεφτιλες.
        Και συ? Ησουνα μεσα και τους ειδες? Η το διαβασες σε κανενα αρλεκιν?
        Μπεε.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ butcher 16/02/2011 15:47:08

          Ήμουν τριανταδύο χρόνια βοηθός μούτσος σε δεξαμενόπλοιο.

          • butcher avatar
            butcher @ Strange Attractor 16/02/2011 21:23:45

            Οκ σορυ.
            Αλλα παει να μου την βγει ο S.A .
            Και δηλαδη τι τωρα θα αρχισουμε ο ενας να βριζει το επαγγελμα του αλλου??

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Strange Attractor 16/02/2011 21:52:00

            Έχουν επιβάτες τα ...δεξαμενόπλοια, βρε Παράξενε Ελκηστή?!
            Κάτι συφοριασμένους ναυτικούς έχουν, που τους έχει ρέψει η βόλτα μέχρι το "καπνιστήριο"!!!
            Για τα ασημικά θα σας γελάσω γιατί, χρησιμοποιούν χάλκινα ή μπρούτζινα εργαλεία που δεν σπινθηρίζουν!!!
            Ευτελούς αξίας μπορώ να πω.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Strange Attractor 16/02/2011 23:24:41

            χαχαχαχαχα!

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ LEWNIDAS 16/02/2011 15:23:40

      Υπαρχουν πολλα αρωστακια εκει εξω.Κατι παππουδες που ψηφιζουν με βαση τα Ιουλιανα του 65, κατι σαρανταρηδες που ειναι κολλημενοι με τα 80ς και κατι τυποι που πιστεουν οτι το κομμα ειναι σαν την ομαδα δηλαδη δεν αλλαζει ποτε.Τι να πεις.

      • man8os avatar
        man8os @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/02/2011 17:38:35

        Το εχω συναντησει... Περισυ το καλοκαιρι στο πλοιο μιλωντας με παπουδες στο δρομο για Μυτιλινη...
        Για αυτο ισως πρεπει να μην ψηφιζουν οσοι ειναι πανω απο 80...

        • butcher avatar
          butcher @ man8os 16/02/2011 17:58:19

          Νομιζω πανω απο τα 70 δεν υποχρεουνται να ψηφισουν.

          Στα χωρια συνηθως τους πανε αλλα γενικα αποφευγουν.
          Τελευταια που ημουν στην εφορευτικη παντως ειδα οτι με τους εκλογικους καταλογους επικρατει ενα μπαχαλο .

          • man8os avatar
            man8os @ butcher 16/02/2011 19:10:23

            Για αυτο ημερομηνια γεννησης. Πανω απο ενα οριο, ας πουμε 80 να μην επιτρεπεται.

          • butcher avatar
            butcher @ man8os 16/02/2011 19:25:53

            Δεν νομιζω να αλλαξει κατι με αυτη την απαγορευση.
            Δεν ειναι κατ αναγκη οι πανω απο τα 80 το προβλημα.
            Αν "κρατιουνται" καλα ,θα ειναι αδικο να τους το στερησει καποια κυβερνηση.
            Αν ειναι αρρωστοι δεν θα πανε.

            Για φαντασου τωρα να παει ο μητσωτος να ψηφισει και να του πουν : Απαγορευεται!
            Της ποπης θα γινει.

            Επειτα απο καθαρα πρακτικη πλευρα δεν ειναι αυτονοητο οτι καποιος 30 η 40 50 η 60 διαθετει καλλιτερη κριση απο ενα "κοτσωνατο" 80αρη.
            Θεωρητικα ναι. Αλλα δεν ειναι δεδομενο.

  10. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 16/02/2011 15:12:09

    Eδώ γίνεται χαμός,διαλύεται το σύστημα της μεταπολίτευσης ,το πρώτο κόμμα της αποχής-λευκού-άκυρου φτάνει το 44% και εμείς ασχολούμαστε με το αν θα βγει η ΝΔ πρώτο κόμμα .Τελικά να γιατί πρέπει να τελειώνουμε με το απόστημα της μεταπολίτευσης,γιατί σκοπός των κομμάτων εξουσίας είναι να λαφυραγωγήσουν το κράτος και να μοιράσουν τη λεία στα στελέχη τους.Καημένη Ελλάδα πώς θα απαλλαγείς από τη μάστιγα που λέγεται Έλληνες;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Εκηβόλος 16/02/2011 15:14:44

      Τα κόμματα μετεξελίσσονται. Μόνο μέσα από τη Δημοκρατία θα σωθεί ο τόπος. Εσύ τί προτείνεις? Χούντα ή Σταλινισμό?

      • Misha avatar
        Misha @ Tassos 16/02/2011 15:36:45

        Tasso

        δεν έχουμε ούτε καν την επίφαση δημοκρατίας, που είχαμε ως τώρα.
        Και τα δύο κόμματα είναι καταχρεωμένα στις τράπεζες, δεσμευμένα να ξεπουλήσουν τη δημόσια περιουσία σε Μπόμπολες, Χόχτιφ, Καλτσεστρούτσι κλπ , είτε με απευθείας πωλήσεις είτε με μακροχρονιες μισθώσεις , είτε με το άλλο το αμίμητο που λέει ο Δούκας :«μετοχοποίηση λιμανιών, αεροδρομίων, ακινήτων , δωρεαν διανομή των μετοχών σε όλους τους έλληνες, ωστε να μπορουν να παίξουν στο χρηματιστηριο και να κινηθεί η οικονομία».
        Πού θα μάς βγαλει αυτός ο καθεστωτικός δοσιλογισμός, ένας Θεός ξέρει...Το μόνο βέβαιο είναι πως οι Χριστοφοράκοι και οι Μητσοτάκηδες γελάνε εις βάρος των ιθαγενών...

  11. Posidonas avatar
    Posidonas 16/02/2011 15:14:10

    Το παιχνίδι είναι στημένο, θα φερουν τον Σαμαρα, πριν η οργή πάρει διαστάσεις και δεν θα μπορούν να τις ελέγξουν. Γνωριζουν οτι οι ψηφοφοροι ειναι ψυχικα αδύναμα άτομα στην πλειοψηφία τους και στερούνται της κοινωνικη ευθυνης απέναντι στην επιλογη που κάνουν, όχι γιατί ενδόμυχα δεν ξερουν τι πράττουν, αλλα ειναι σκλάβοι μιας ιδιοτελούς συμπεριφοράς.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ Posidonas 16/02/2011 18:17:10

      καλητερη αναλυση του ελληνικου εκλογικου σωματος δεν εχω διαβασει

  12. NTINOS avatar
    NTINOS 16/02/2011 15:14:58

    ΔΙΑΒΑΖΩ :
    Το 40% των ακινήτων έχει καταπατηθεί, ενώ για το 22% αυτών τα στοιχεία είναι ελλειπή.
    Μόσιαλος: «Γνωστό μόνο το 15% της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου»

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 60 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ;;; ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ;;;
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ;;;

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΛΕΗΛΑΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΜΠΥ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΡΑΓΩΔΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ.
    ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΣΕΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΑΣ ΜΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΨΕΥΤΗ.

    Η ΑΔΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ Η ΑΠΑΤΗ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ.

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 16/02/2011 15:18:45

    Μα ρε παιδια , 1-2% ηταν ΗΔΗ απο τις Νομαρχιακες Εκλογες του Οκτωβριου....
    Τι συζηταμε?? επειδη ΟΣΟ πιο αιχμηρος γινεται ο λογος του Σαμαρα, ολο και πιο πολυ, οι πασοκικες δημοσκοπικες εταιρειες "μεγαλωναν τη διαφορα σε....7 μοναδες...???? " για να παρουσιασουν την παραταξη μας οτι "απο κομμα εξουσιας εγινε κομμα διαμαρτυριας..." (οπως εγραφε προσφατο αρθρο στο βημα) τα διαβαζουν μερικοι κι ο κοσμος αρχισε να γινεται απαισιοδοξος....
    ΗΡΕΜΗΣΤΕ οσο γινεται..
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ απο το πασοκ!!!!!

  14. butcher avatar
    butcher 16/02/2011 15:27:14

    Ειθε.
    Να το δω και ας μην το πιστεψω..

    Υπαρχει κανενα .."χρονοδιαγραμμα" ας πουμε χρονικο οριο η θα γινει οταν μας ξεπουλησουν τελειως στους τοκογλυφους ?
    Τελευταια "παιζει" πολυ στα ΜΜΕ η αποψη οτι "καλα που ηρθε το πασοκ γιατι η Ν.Δ ειχε σκοπο να πουλησει ολη την Ελλαδα σε φιλετα" και επικαλουνται καποιο αρθρο που εγραψε ο Λαζαριδης πριν 8-9 μηνες!!!

    Με ενα τετοιο κλιμα πολυ φοβαμαι οτι θα αργησει να γινει αυτο που λες.

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ butcher 16/02/2011 15:50:30

      Βρε Μπούτσε, μήπως παριστάνεις τον χαζό ή είσαι στα αλήθεια κοιμισμένος;

      • butcher avatar
        butcher @ Ρομπέν το Γκαρσόν 16/02/2011 15:54:19

        Οτι θες εσυ.
        Πειραζει?

        Εισαι ο ..ιδιος?

  15. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 16/02/2011 15:27:52

    Ακριβώς. Ακόμα και σε εποχές ισχνών αγελάδων, η νομενκλατούρα θέλει οπωσδήποτε να συνεχίσει να κατασπαράσσει τις αγελάδες, έστω και αν είναι αδυνατισμένες. Οσο πιό λίγη η τροφή, τόσο πιό μανιασμένες και αδίστακτες οι ύαινες.

  16. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 16/02/2011 15:28:11

    Άκουσα σε "σαλονάκι" ότι "παίζει" το σενάριο εκλογών για 21 ή 27 μαρτίου 2011. Άραγε κάτι ξέρουν ή λένε ως συνήθως μπούρδες;

  17. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 16/02/2011 15:28:18

    Προτείνω άμεση Δημοκρατία με κλήρωση των βουλευτών οι οποίοι θα πρέπει να εκπληρώνουν κάποιες προϋποθέσεις(μορφωτικά εφόδια,κοινωνικά κριτήρια κ.α).Δε θα ήταν και άτοπο να χωριστούν σε τάξεις και από κάθε τάξη να στέλνονται στη Βουλή οι εκπρόσωποί της ,για να έχουμε αναλογική εκπροσώπηση όλων των κοινωνικών στρωμάτων και να υπάρχει ισορροπία.Σου θυμίζουν αυτά χούντα ή σταλινισμό;

  18. juliet avatar
    juliet 16/02/2011 15:33:48

    ακόμη προηγούνται;τι έχουν ποτίσει αυτόν το λαό,τον φτύνουν,τον λένε απατέωνα,τον λένε άνομο,του κλέβουν την εθνική υπόσταση,του παίρνουν τον ιδρώτα του(περικοπή της συνταξής του) ......και προηγούνται!!!!Μας ξεπούλανε και μας λένε οτι ετσι πρέπει να γίνει γιατί μαζί τα φάγαμε....Ας σταθούμε περήφανοι ,ελεύθεροι δουλεύοντας και δίνοντας ο ένας το χέρι στον άλλο για να μπορέσουμε να γλυτώσουμε απο τους ξενόφερτους αλλαζονικούς σωτήρες μας.Ας αφήσουμε πίσω τα κομματόσκυλα,δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτε ενώμενοι μπορούμε να σώσουμε την εθνική μας υπόσταση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ juliet 16/02/2011 15:45:22

      Έχουν ταΐσει πολύ κόσμο και επιπλέον δεν έχουν ξεχάσει τα χουνέρια που τους έκανε η ΝΔ.

  19. anonymous avatar
    anonymous 16/02/2011 15:43:53

    Οι δημοσκοπήσεις δεν είναι αξιόπιστες γενικότερα. Δε μπορεί να τις βρίζουμε όταν δεν είναι υπέρ μας και να τις αποθεώνουμε όταν μας βολεύουν.
    Το άλλο σημείο που θέλω να θίξω είναι ότι απεικονίζουν την τάση της δεδομένης χρονικής στιγμής. Αν ο κόσμος είναι πιεσμένος στρέφεται κατά της κυβέρνησης. Αν αποσυμφορηθεί γίνεται λιγότερο επικριτικός.
    Ενδιαφέρον θα είχε να ξέραμε πότε έγινε. Πριν ή μετά τη συνέντευξη της τρόικας;
    Αυτό που γράφω παραπάνω δεν αίρει το γεγονός ότι ο ΠΑΣΟΚ έχει υποστεί τεράστια φθορά. Απλά δε δίνω μεγάλη βάση στις δημοσκοπήσεις. Τις θεωρώ δημοσκοτήσεις. :)

  20. sauraki avatar
    sauraki 16/02/2011 15:49:37

    η επιλογή των Νεοδημοκρατών στις 29 Νοε 2009 θα αποδειχθεί ιστορική. όχι μόνο γιατί αυτή η ιστορική παράταξη θα κλιθεί για άλλη μια φορά να σώσει την πατρίδα μας αλλά κυρίως γιατί θα το κάνει έχοντας στο τιμόνι έναν σπουδαίο πολιτικό. Ποιος άλλος θα έφερνε την ΝΔ τόσο γρήγορα τόσο κοντά στην εξουσία και κάτω από αυτές τις συνθήκες προπαγάνδας? Έχω εμπιστοσύνη στον Σαμαρά. Μη βιάζεστε για το τελικό αποτέλεσμα. Θα έρθει.

  21. man8os avatar
    man8os 16/02/2011 17:12:34

    Αυτη η ταση πρεπει να παγιωθει στις δημοσκοπισεις.
    Δευτερον, ειναι καιρος ο κυριος Σαμαρας να κλιμακωσει περισσοτερο την παλη. Να αρχισει περιοδειες και υπαιθριες εκδηλωσεις.
    Τοσο κακο ειναι καλεσει τον κοσμο σε ομιλια σε καποιο κεντρικο σημειο της Αθηνας η της Θεσσαλονικης, να μας πει τι θα κανει μολις γινει προθυπουργος?
    Κατι πρεπει να κανει, να δειξει οτι εχει ακομη την μαχητικοτητα του. Οχι μονο με λογια. Να προχωρησει και σε πραξεις, ωστε οσοι τον ψηφισουμε να μην ελπιζουμε μονο, να ξερουμε οτι αυτα που λεει θα τα κανει.

  22. nick avatar
    nick 16/02/2011 17:19:37

    Η διαφορά στον πρώτο γύρο των περιφερειακών ήταν:
    ΠΑΣΟΚ 34,70%
    ΝΔ 32,67% (διαφορά 2,03%)
    Στο δεύτερο γύρο (πάντα στις περιφέρειες):
    ΠΑΣΟΚ 50,83%
    ΝΔ 49,17% (διαφορά 1,66%)
    Από τότε τα πράγματα πηγαίνουν πολύ χειρότερα, το ΠΑΣΟΚ βγάζει μια εικόνα διάλυσης, η κοινωνία βράζει και τα όρια ανοχής απέναντι στην κυβέρνηση του μνημονίου έχουν εξαντληθεί (και πολύ κράτησαν).
    Ήδη ο κόσμος ακούει προσεκτικά τον Σαμαρά και βλέπει στο πρόσωπό του τον επόμενο πρωθυπουργό της χώρας.
    Η δημοσκόπηση περιλαμβάνει και τα γεγονότα του Σαββατοκύριακου; Γιατί αν δε τα περιλαμβάνει μπορεί το -1 στη διαφορά να είναι ήδη παρελθόν...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ nick 16/02/2011 17:25:29

      nick,
      Συμφωνω κι επαυξανω!!
      Αυτα ειχα κι εγω στο μυαλο μου οταν εγραψα πιο πανω..

      • nick avatar
        nick @ Kostas D 16/02/2011 17:36:22

        Η δημοσκόπηση αυτή πρέπει να αναδειχθεί από τη ΝΔ.
        Είναι βέβαιο πως αν στη θέση της ΝΔ ήταν το ΠΑΣΟΚ θα μιλούσε ήδη για ανατροπή του πολιτικού σκηνικού και ανάλογη δημσκόπηση θα ήταν πρώτο θέμα στα φιλοπασοκικά κανάλια και έντυπα.

        Φάκτορα, προτείνω να κάνεις την ανάρτηση της δημοσκόπησης πρώτο θέμα.
        Γιατί τα υπόλοιπα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης του λαού θα κάνουν τα πάντα για να τη θάψουν.

        Αλλάζει το σκηνικό, αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ nick 16/02/2011 17:29:13

      Στην πραγματικοτητα πιστευω οτι ειμαστε 2-4 μοναδες πιο πανω..!!

      (Καθολου τυχαιο το οτι οσο περναει ο καιρος ο λογος μας γινεται πιο αιχμηρος και το πασοκ καταποντιζεται
      δειχνουν οτι ταχα "ταυτοχρονα" 1) και πεφτει η παραταξη μας, 2) αλλα και
      μεγαλωνει η διαφορα μεταξυ ΝΔ - πασοκ.....)

      Παιζουν οι δημοσκοπικες εταιρειες με ψευτικα στοιχεια φυσικα..

  23. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 16/02/2011 17:43:56

    τα πολύ καλά δημοσκοπικά αποτελέσματα εξηγούνται από τον ανασχηματισμό του Σαμαρά που ήταν η ταφόπλακα της ντορας,η επιλογή Μιχελάκη και η καλή οργάνωση του κομματικού μηχανισμού από τον Λυκουρέντζο..Ο Σαμαράς πρέπει να ξαναβγεί στον κόσμο..έπιστρέφουμε στην εξουσία κύριοι..ποιός θα το πίστευε ενάμιση χρόνο πριν;

    • man8os avatar
      man8os @ περήφανος δεξιός 16/02/2011 17:54:32

      Το θεμα δεν ειναι επιστρεφουμε στην εξουσια. Το θεμα ειναι οτι ολοι πρεπει να αντιληφθουμε, πως στον Σαμαρα ελαχε το δυσκολο εργο να διαχειριστει την χρεοκοπια που προκαλεσε ο ΓΑΠ.

      • juliet avatar
        juliet @ man8os 16/02/2011 18:02:37

        θα ανανεώσει το κόμμα ;ή θα ξαναδούμε ολους εκείνους που μας ρίξανε στο λάκο των λεόντων;

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ man8os 16/02/2011 19:28:56

        η λέξη εξουσία δεν χρησιμοποιήθηκε τυχαία..γιατί επί Καραμανλή η ΝΔ ήταν στην κυβέρνηση και .........το πασοκ στην εξουσία..

  24. juliet avatar
    juliet 16/02/2011 17:59:59

    μας ηλθε λουκούμι η συμπαράσταση της κόρης στο ΓΑΠ,και αποπίσω και ο αυτοδημιούργητος ο Γιωργάκης ,γλύφει να του δώσουν εύσημα....οταν βλέπεις το ΠΑΣΟΚ μπροστά κράτα μικρό καλάθι ...επικοινωνιακά τρυκ.Οταν θες να πλασάρεις μαπα προϊόν το τοποθετείς σε καλό ράφι με ωραία συσκευασία.

  25. Rote Phane avatar
    Rote Phane 16/02/2011 18:14:33

    Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ (60;) ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΗ.
    ηΛΙΘΙΕ ΛΑΕ ΣΕ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΑΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΤΑ.

  26. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 16/02/2011 18:16:20

    ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΠΥΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙ.ΑΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ!!! ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΔΕΙΝΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5%!!!,ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 3%.ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ???

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 16/02/2011 18:22:02

      της μπακογιαννη της το εδιναν με αναγωγη! για αυτο ειναι καλο να διαβαζεις τα μικρα γραμματα

  27. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/02/2011 18:22:11

    Η δημοσκόπηση αυτή δείχνει ότι το 45% του λαού περιμένει από κάποιον να βγει και να πει:

    1. Το μνημόνιο θα φύγει από Ρώσικες και ξένες επενδύσεις που θα γίνουν στη χώρα μας
    2. Θα στείλω 500 καραβιές λαθρομετανάστες για αρχή στην πατρίδα τους,σε συνεργασία με ορκωτούς μεταφραστές και τις πρεσβείες Ιράκ, Ιράν, Συρίας
    Αφγανιστάν κλπ
    3. Σε μία εβδομάδα θα έχουν καταργηθεί 500 από τις 600 ΜΚΟ που σπαταλάνε
    το υστέρημα του Ελληνικού λαού
    4. Θα φορέσουν ριγέ μπλούζα όσοι έχουν εμπλακεί σε σκάνδαλα και θα δεσμευτούν οι περιουσίες τους
    4. Οι ραδιοτηλεοπτικές συχνότητες είναι εθνικές και πρέπει να εξεταστούν οι άδειες από την αρχή.
    5.Τα έσοδα από την Αττική οδό θα πηγαίνουν στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά
    6. Θα απορροφηθούν όλες οι Τράπεζες από την εθνική και το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο
    7. Για να μπει ένα κόμμα στη βουλή θα χρειάζεται 5%

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/02/2011 18:31:42

      Ν΄αγιάσει ο στόμας σου !!!
      :)
      (με την επιφύλαξη για τους μετανάστες που προέρχονται από ερημωμένες από τους «συμμάχους» μας χώρες)

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Misha 16/02/2011 20:10:22

        Σωστά. Ας τους αναλάβουν λοιπόν οι "σύμμαχοι" μας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 16/02/2011 18:49:06

      Οι Ρώσοι δεν πρόκειται να σου δώσουν δεκάρα. αν ήταν θα το είχαν κάνει.

      • Misha avatar
        Misha @ anonymous 16/02/2011 21:09:05

        Οι Ρωσοι έχουν προτείνει πολλά.Αλλα μαθεύτηκαν και άλλα όχι.
        Όταν πήγε ο ΓΑΠ στη Μόσχα πριν μπούμε στο ΔΝΤ, ο Μεντβέντιεφ του είπε για τον αγωγό πετρελαίου. Ο ΓΑΠ είπε τις γνωστές αμερικανιές και τότε ο Ντμιτρι του έδειξε το ΔΝΤ.
        Στη συνέχεια έγιναν κρουσεις για διευκολύνσεις στο ρωσικό στόλο της Μαύρης Θάλασσας σε νησιά του Αιγαίου, οι οποίες και αυτές απορρίφθηκαν από τη ληστοσυμμορία του Τσολάκογλου.
        Τώρα οι Ρωσοι τον παίζουν στενό μαρκάρισμα.Όπου τον βρούν ανοιχτό θα τον λιανίσουν αλά Σαακασβίλι. (βλ.Ρόντος)

  28. kakofonix avatar
    kakofonix 16/02/2011 18:35:40

    Δεδομένης της ριζικής πολιτικής ανατροπής των τελευταίων ημερών, που προφανώς δεν πρόλαβε η συγκεκριμένη δημοσκόπηση, τη θεωρώ ολοκληρωτικά μπαγιάτικη. Στο τέλος της εβδομάδας μαθαίνω ότι θα έχουμε φρέσκο πράγμα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ kakofonix 16/02/2011 18:44:06

      kakofonix

      αν και καινούργιος στην παρέα σε βλέπω ενημερωμένο.

      Κρατήσου ζεστός γιατί βλέπω να μην προλαβαίνουμε τα θέματα.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Aris. A 16/02/2011 19:06:18

        Είμαι σε διαβολεμένη φόρμα, μην ανησυχείς καθόλου!!!

    • man8os avatar
      man8os @ kakofonix 16/02/2011 19:28:25

      Θα επιβεβαιωνει την ταση μηδενισμου της διαφορας? Για να δουμε...

  29. thanos avatar
    thanos 16/02/2011 19:20:01

    Ένας πάρα πολύ καλός εκπρόσωπος τύπου ανεβάζει δημοσκοπικά το κόμμα σε λιγότερο από μήνα . Η αντίθεση με τον προκάτοχό του είναι τόσο μεγάλη που αφήνει ερωτηματικά για την επιλογή του πρώην. Επίσης, για την επιλογή των τομεαρχών που έχουν διαπρέψει στην αδράνεια, αλλά και στη μίζα ακόμη.
    Για αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό ΕΞΩ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ από τις θέσεις αιχμής στο κόμμα, σε αντίθεση με πολλούς που νομίζουν ότι το μαντρί τους χωράει όλους.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ thanos 16/02/2011 20:21:05

      Πάντοτε η διαφορά ανάμεσα σε έναν άνθρωπο της πιάτσας που τρέχει να βγάλει μεροκάματο και σε έναν επαγγελματία πολιτικό είναι χαώδης.

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ kakofonix 16/02/2011 21:57:54

        δεν έχεις άδικο..

  30. soulis avatar
    soulis 16/02/2011 19:30:41

    θελετε να μου πειτε οτι εκει εξω υπαρχουν 1/3 των Ελληνων (33%) τα οποια δεν επιρεαστικαν οικονομικα μεχρι σημερα απο την χουντα του παπανδρεου .

    Θελετε να μου πειτε οτι παρολο που ο σαμαρας ψηφισε ολα τα νομοσχεδια (μειωσεις μισθων, κωψιμο δωρων, μειωση συνταξεων, απολυσεις χωρις αποζημειωσεις, νεες συμβασεις ιδιωτικου τομεα στα 592 κλπ κλπ) και υπαρχει ακομα το 1/3 των Ελληνων που τον πιστευουν ? (32%).

    Για να καταλαβεται ποσο στημενες ειναι αυτες οι δημοσκοπησεις. Πρωην νεοδημοκρατης εδω. Πλεον μονο σταλινισμο , αρματα και οπλα θα ψηφιζω.
    Αλλα και για να δειτε ποσο στημενα ειναι καντε καμια αποδελτιωση απο κανα blog να δειτε τι πιστευει ο κοσμος. Πολλοι ζουν για την μερα που θα σας δουν κρεμασμενους. Εχετε εξαφανιστει απο την ασφαλτο, φοβαστε και τη σκια σας. Δεν σας αδικω. Περιμενετε, ακομα ειμαστε στην αρχη, αν πιστευατε οτι θα προδωστε τον τοπο σας για τριακοντα αργυρια και θα την γλειτωνατε.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ soulis 16/02/2011 19:41:32

      Και οι πρόσφατες περιφερειακές εκλογές στημένες ήταν ;
      Τα ποσοστά των κομμάτων καθώς και της αποχής/λευκών/ακύρων, στα ίδια περίπου νούμερα με αυτά της δημοσκόπησης κινούνταν.
      Το ΠΑΣΟΚ στο 34.5%, η ΝΔ στο 32.7%, το ΚΚΕ στο 10,9%, ΛΑΟΣ 4%, ΣΥΡΙΖΑ 4,5%,

      • soulis avatar
        soulis @ Κάποιος 16/02/2011 22:46:13

        μην αυταπατασε. στις δημοτικες το πασοκ πηρε 34% επι τον ψηφοφορων που πηγαν και ψηφισαν.. Απανω βγαζει δημοσκοπηση 33% επι ολων των ψηφοφορων.

        Αρα νε στημενη ειναι η δημοσκοπηση και αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ 34% του αριθμου που ψηφισαν με τον αριθμο ολων των ψηφοφων , κακως ψηφιζεις.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ soulis 16/02/2011 23:07:29

          Καλά μάθε πρώτα να διαβάζεις και να γράφεις και μετά τα ξαναλέμε.
          Εκτός κι αν είσαι παιδάκι του δημοτικού, οπότε συγχωρείσαι.

  31. Tem avatar
    Tem 16/02/2011 21:39:40

    από εδώ και πέρα μένει να δούμε πως θα διαχειρισθεί την κρίση ο Σαμαράς. Το ΠΑΣΟΚ είναι οριστικά τελειωμένο και το γνωρίζουν αυτό καλύτερα οι δημοσκόποι που στήνουν ψεύτικες δημοσκοπήσεις.

  32. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 16/02/2011 23:45:39

    ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ. ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΝΔ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ.ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΕΙ Η ΝΔ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΦΡΆΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΣΟΚ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ Κ.Λ.Π. ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ ΣΟΚ ΤΗΣ ΝΑΟΜΙ ΚΛΑΙΝ. ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ-ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ.

  33. of8almos avatar
    of8almos 17/02/2011 00:05:32

    Εγω ξέρω οτι με ένα ανύπαρκτο σκάνδαλο της πλάκας βρέθηκε το 45% του Ελληνικού λαού να πιστεύει οτι η ΝΔ είναι το ίδιο με το ΠΑΣΟΚ που ξεπουλάει τα πάντα, που κόβει μισθούς, συντάξεις, δικαιώματα χρόνων, καταλύει το σύνταγμα.
    Αυτό είναι απο μόνο του ένα πολιτικό βατερλώ για την ΝΔ και έδωσε την ευκαιρία στον ΓΑΠ να εδραιώσει το συναίσθημα αυτό στον λαό τους πρώτους μήνες μέχρι τις εσωκομματικές εκλογές.
    Νομίζω ότι δεν έπρεπε να μείνει η ΝΔ ακέφαλη τόσο καιρό και θα πρέπει στο μέλλον να υπενθιμήσει την θέση που ήταν η χώρα και ο Ελληνικός λαός πρίν αρχίσει η προπαγάνδα, η προσπάθεια ανατροπής και η κάθε μέρα δηλώσεις για εκλογές του ΓΑΠ. Να δηλώσει που ήταν η χώρα και να δηλώσει ότι με την νέα της ηγεσία θα διορθώσει τα λάθη της. Δεν πρέπει να μηδενίσει το παρελθόν της γιατί συμβάλει στην τακτική του ΠΑΣΟΚ καθώς και στους όποιους εκβοιασμούς του στυλ, όλοι ίδιοι είμαστε που να πηγαίνεις να ψηφίζεις, που να αλλάζει η κυβέρνηση και να έρθει κάτι άλλο!!
    Αλλιώς θα παλεύει με ψίχουλα του +-1 και 2% μέχρι να φύγει ο ΓΑΠ και να έρθει ο Ραγκούσης να συνεχίσει το έργο...

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ of8almos 17/02/2011 03:44:12

      το βατοπέδι και όλο αυτός ο επικοινωνιακός πόλεμος είναι η μία όψη της πτώσης της ΝΔ..η άλλη είναι ότι τα υψηλά κλιμάκια άρχισαν να πασοκίζουν-ντιντιδίζουν γρήγορα και επικίνδυνα,γράφοντας τον απλό δεξιό ψηφοφόρο στα @#*^%#$ τους..

      • of8almos avatar
        of8almos @ περήφανος δεξιός 17/02/2011 10:04:27

        Το 45% που απέχει φίλε μου είναι όλοι αυτοί που δεν ήθελαν και δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση με πολιτικά στελέχη και άλλα τέτοια. Αυτοί που λές εσύ ανήκουν, και στα 2 κόμματα, στο 45% που ήδη έχουν.
        Το θέμα είναι στους άλλους, εκεί είχε βασιστεί η πρώτη κυβέρνηση Καραμανλή και καιγόταν ο κόσμος χωρίς να πέσει. Όταν βγήκε το σκάνδαλο τότε τον εγκατέλειψε μια μερίδα απο το 45% που θέλουν μια καλύτερη Ελλάδα και όχι μια καλύτερη θέση στο δημόσιο!

  34. ΝΟΝΑΜΕ avatar
    ΝΟΝΑΜΕ 17/02/2011 01:53:46

    ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΧΑΤΜΑ ΓΚΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ;ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΚΑΛΑ ,ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ;

    • Misha avatar
      Misha @ ΝΟΝΑΜΕ 17/02/2011 09:23:43

      Είχε η Ντόρα τον Γκάντι;;;!!!
      ΕΛΕΟΣ!!!
      Ο άνθρωπος αυτός μόλις έγινε πρωθυπουργός είπε «πόσο είναι ο μικρότερος μισθός; Τόσο θέλω να είναι και ο δικός μου!»
      Τι σχέση μπορεί να έχει το ζάμπλουτο, από τις συνεργασίες με το Ράιχ ,μητσοτακέικο με τον Μαχάτμα ;
      Ρε τους τυμβωρύχους!

  35. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 17/02/2011 13:00:04

    Προσωπικά,ούτε αυτή η διαφορά του 1% δεν με πείθει. Όλοι οι νοήμονες Έλληνες καταλαβαίνουν ότι οι γκαλοπατζήδες προσπαθούν να γλυτώσουν το ΠΑΣΟΚ από την συντριβή που έρχεται,αλλά οι κόποι τους θα αποδειχτούν μάταιοι. Καλή λευτεριά αδέρφια.

  36. αργυρης avatar
    αργυρης 19/02/2011 16:29:46

    παντα ψηφιζα μικρα κομματα.απο το 2004 και μετα ψηφιζα τον καρατζαφερη.στις περιφερειακες εκλογες ψηφισα μικρο συνδυασμο.τωρα εγω και ο κυκλος μου θα ψηφισουμε την νδ,μηπως και γλυτωσουμε απο τις 3 μεγαλες οικογενειες.
    ευχαριστω