13/03/2008 21:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκλεισε η αγορά του Πρώτου Θέματος

Έκλεισε όπως μαθαίνουμε η αγορά της εφημερίδας Πρώτο Θέμα από τον κ. Γ. Μπόμπολα. Δεν μάθαμε ακόμα το ποσοστό που αποκτά, αλλά όπως μας λένε «είναι πολύ μεγαλύτερο του 51%». Το management της εφημερίδας παραμένει στους κ. Αναστασιάδη και Καραμήτσο. Μια νέα εποχή ανταγωνισμού και ανακατατάξεων αρχίζει στα ΜΜΕ.

Η Πήγασος Εκδοτική ανακοίνωσε (14/3) την εξαγορά του 70% της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα». Από τον Μάκη  Τριανταφυλλόπουλο  αγόρασε 240 ονομαστικές μετοχές  της «ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ Α. Ε.», που αντιστοιχούν σε ποσοστό 40% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου, αντί 7. 380. 000  Ευρώ. Από τον Θεμιστοκλή Αναστασιάδη 120 μετοχές (20%) αντί 3. 600. 000 Ευρώ και από τον Αναστάσιο Καραμήτσο 60 μετοχές (10%) αντί 1. 800. 000 Ευρώ.

Τα ποσοστά είναι όπως ακριβώς τα είχαμε γράψει: http://www.blog.anti.gr/?p=1312

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 13/03/2008 23:54:33

    Ζήτω η ανεξάρτητη δημοσιογραφία!
    Κάτω οι νταβατζήδες!
    (Καλά λέω και καμιά μαλακία για να περνάει η ώρα... και να γεμίζει η τσέπη μου...)

  2. ASXETOS avatar
    ASXETOS 14/03/2008 08:56:27

    Επιτέλους!!!! Πήρε και ο Ταρζάν τα δικά του 5 εκ και ησύχασε.Άντε σε καλή μεριά,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕ ΚΑΙ ΜΑΧΟΜΕΝΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΕ
    Λεξικό Μπαμπινιώτη : "Λαμόγιο: Ευθύμιος Τριανταφυλλόπουλος η' Ταρζάν η΄ κλαψομούνης η' κουκουλοφόρος η' δώστε και σε μένα κάτι "
    Τα σκουπίδια θα τα μαζέψουν σύντομα, δυστυχώς ομως ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν ΚΙ ΑΛΛΑ

  3. mesapola avatar
    mesapola 14/03/2008 11:56:22

    υπέρ αναξιοπαθούντων εκδοτών!

  4. Swell avatar
    Swell 14/03/2008 12:44:51

    H διαπλοκή έχει πληθυντικό αριθμό;

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 14/03/2008 15:35:39

    Καλώς ή κακώς το "Θεμα" ήταν η μοναδική εφημερίδα -άντε και ως έναν βαθμό και η "Ελευθεροτυπία"- η οποία δεν είχε περάσει στα χέρια των μεγαλεπιχειρηματιών-διαπλοκής. Μπορεί ο Αναστασιάδης να κατηγορηθεί για τα παιχνίδια που έπαιζε μαζί τους (με το αζημείωτο; μένει να διευκρινιστεί). Ομως, άλλο να είναι ιδιοκτήτης μιας εφημερίδας ένας κατεστημένος επιχειρηματίας και άλλο ένας εκδότης που σίγουρα επουδενί μπορεί να συγκριθεί με το κατεστημένο π.χ. Ψυχάρη, Κόκκαλη, Μπόμπολα, Λαμπράκη, Άλαφούζου, Βαρδινογιάννη, κ.λ.π.

    Κατά την άποψή μου το πέρασμα του Θεματος στον Μπόμπολα αποτελεί ένα ακόμα πλήγμα στην -ήδη πληγείσα- δημοσιογραφία. Ετσι, ολοκληρώνεται σταδιακά η συγκέντρωση και συγκεντροποίηση των ΜΜΕ στα χέρια της οικονομικής ολιγαρχίας. Εάν μάλιστα, ο Γιάννα που πήρε την (ανεξάρτητη, από ΔΣ διοικείτο) εφημερίδα Ελ.Τύπο, συμμαχήσει με τον Λαμπράκη, τότε τι μένει -ελαφρώς- εκτός; Μόνον η Ελευθεροτυπία. Για πόσο; Είδομεν.

    Σε επίπεδο πολιτικό, αυτό είναι το σημαντικότερο. Να δούμε τι θα κάνει τώρα ο Ρουσόπουλος, που ο Μπόμπολας, μετά τον "βασικό μέτοχο", του το'χει τάξει ότι δεν πρόκειται να τον ξεχάσει. Χτυπούσε το "Θέμα" που τον χτυπούσε κι'αυτό. Τώρα με τον Μπόμπολα, μάλλον χειρότερα θα'ναι.

    Σε προσωπικό επίπεδο, σε σχέση με ορισμένους μεγαλο-δημοσιογράφους, η πώληση του Θέματος, απλά αποδεικνύει την ξεφτίλα τους και ότι είναι αργυρώνητοι. Οπως χαρακτηριστικά ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος που τελικά απέδειξε ότι όλες του οι προσπάθειες έναν στόχο είχαν: Να ξεπουληθεί στον κάθε διαπλεκόμενο. Δεν μας είπε ο τύπος τούτος. Γιατί δεν έδωσε τις μετοχές του (40%) στους δημοσιογράφους, όπως έλεγε; Καλύτερα στους δημοσιογράφους, ακόμα κι'αν δεν τους πάει ο ίδιος με τίποτε, παρά στην οικονομική διαπλοκή, ρε μεγάλε. Θάχε τουλάχιστον την συνείδησή σου ήσυχη. Αυτό βέβαια, θα συνέβαινε αν είχε συνείδηση. Αλλά δεν έχει.

    Βλέπετε το παιδί -όπως και ο έτερος, ο Θέμος- έχουν να ταΐσουν μια οικογένεια, που μένει στις βίλες τους στις "λαϊκές γειτονιές" της Εκάλης, όπως τις χαρακτήρισε (τρομάρα του) ο ίδιος ο Μάκης. Ντροπή να το παίζουν μάχιμοι δημοσιογράφοι στην υπηρεσία του λαού και της αλήθειας, οι άνθρωποι που κόβουν μονέδα, και εξαργυρώνουν κάθε τους θέμα, για να το κάνουν κότερα (και οι δύο έχουν), βίλες (και οι δύο έχουν) και πανάκριβα αμάξια.

    Με την ευκαιρία ρε Μάκη, με τόσα λεφτά που είχες πως δεχόσουνα να σου δίνουν τσάμπα ανταλλακτικά και σέρβις για τη μοτοσυκλέτα σου;

  6. nas avatar
    nas 14/03/2008 16:12:01

    Δυστυχώς και το ΘΕΜΑ ήταν το "κόλπο γκρόσο" των δύο πανέξυπνων λαμογίων της ελληνικής δημοσιογραφίας, του ΘΕμου και του ΜΑκη!!! Αφού έφτιαξαν μία "ανεξάρτητη" εφημερίδα και την απογείωσαν κυκλοφοριακά, έπεσαν με τα μούτρα στο... κεχρί, τουτέστιν το γαμημένο το χρήμα, που τα παντα διαβρώνει! Το ΘΕΜΑ ήταν το καθυστερημένο, ή μάλλον το όψιμο παιδί του κόλπου του χρηματιστηρίου, που αφού ξεγέλασε κα ξετρέλανε αναγνώστες με τα πραγματικά γαργαλιστικά του ρεπορτάζ, το έκανε "όχημα" για κονόμα! Τα υπόλοιπα περί ποιός κρατάει το... μάναντζμεντ και τα λοιπά, είναι παπαριές. Αν σε βάλει απο κάτω ο Μπόμπολας, σιγά που θα σε σώσει το μανατζεριλίκι... άντε εις υγείαν (για μία ακόμα φορά) των καταναλωτών... που πίστεψαν, αγόρασαν και τους πούλησαν στους νταβατζήδες...

  7. Factorx avatar