#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2013 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκκληση της συγκλήτου να ανοίξει το Πανεπιστήμιο Αθηνών, στις 16 Δεκεμβρίου



Έκκληση προς όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές να συνδράμουν ώστε να ξεκινήσουν τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο Αθηνών τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου κατέθεσε η σύγκλητος του ιδρύματος με απόφαση που έλαβε σε σημερινή έκτακτη συνεδρίαση, την οποία συγκάλεσε ο πρύτανης του ΕΚΠΑ Θεοδόσης Πελεγρίνης.

«Ο στόχος είναι να ανοίξει το εξάμηνο εάν αυτό είναι εφικτό» τόνισε ο κοσμήτορας της σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών Μιχάλης Τσινισιζέλης σε δηλώσεις του μετά το πέρας της συνεδρίασης. επισημαίνοντας ότι έχουν δημιουργηθεί σοβαρότατα προβλήματα εξαιτίας της διαθεσιμότητας. «Πρέπει να αρθούν οι τεχνικές δυσκολίες ώστε να επιστρέψουν οι υπάλληλοι στις θέσεις τους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Magganas avatar
    Magganas 10/12/2013 15:21:00

    Μπορεί παρακαλώ να μας πληροφορήσει κάποιος που γνωρίζει σχετικά, πόσο είναι το συνολικό ποσό μεικτών μισθών που έλαβαν οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΕΚΠΑ και του ΕΜΠ για το τετράμηνο Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Νοεμβρίου, Δεκεμβρίου (συν δώρο Χριστουγέννων);;;

    Δεν εργάστηκαν ούτε μία ώρα επί τέσσερις μήνες.

    Πόσα χρήματα μας κόστισαν ξέρει κανείς;;;

    • Eva avatar
      Eva @ Magganas 10/12/2013 17:57:28

      Ούτε ξέρει κανείς ούτε ενδιαφέρεται να μάθει.
      Σιγά τ αυγά...μήπως απο την τσέπη του θα τα πληρώσει?
      Ας είναι καλά τα κορόιδα που πληρώνουν φόρους.

      • Magganas avatar
        Magganas @ Eva 10/12/2013 18:29:37

        Eva,

        αυτά μας έφεραν εδώ...
        Κι όχι η Μέρκελ ή η κάθε Μέρκελ που στη χώρα της βγάζει εγκύκλιο τη Δευτέρα το πρωί και μετά από ενάμιση λεπτό της ώρας είναι "τα σκυλιά δεμένα"...
        Για αυτό άλλωστε αυτοί ευημερούν σαν χώρα κι εμείς που "διδάσκουμε Δημοκρατία" πάμε εκεί σαν επαίτες να μας πετάξουν κανα κόκκαλο...

  2. Ουτοπιστής avatar
    Ουτοπιστής 10/12/2013 15:30:41

    Έχει παρατραβήξει αυτή η ιστορία. Σκέτη παράνοια η όλη υπόθεση.

  3. Magganas avatar
    Magganas 10/12/2013 15:47:35

    Η σύγκλητος κάνει "έκκληση" στους διοικητικούς υπαλλήλους να πάνε για δουλειά.

    Ο αρμόδιος υπουργός σταμάτησε μέχρι και τις "εκκλήσεις" και απλώς παρακολουθεί τα τεκταινόμενα και γενικότερα τις εξελίξεις...

    Μάλλον νομίζει ότι δεν τον αφορούν.

    Εγώ θα έλεγα: ότι είχε να το δώσει το έδωσε ο συγκεκριμένος υπουργός...

  4. Κούκος avatar
    Κούκος 10/12/2013 16:41:26

    Με πολιτικούς ανίκανους να επιλύσουν μετά από τρείς χαμένους μήνες το πρόβλημα των κλειστών πανεπιστημίων, που η έγκαιρη διευθέτησή του θα μπορούσε να επιτευχθεί έστω και με την αναγκαστική επίταξη των παρανόμως, κατά τον ίδιο τον κο Υπουργό, διορισθέντων διοικητικών υπαλλήλων-εκβιαστών, εσείς περιμένετε καλό?
    Οι κύριοι αυτοί είτε είναι εντολοδόχοι συμφερόντων που αποβλέπουν στη πλήρη απαξίωση του δημοσίου πανεπιστημίου, είτε ψοφοδεείς πολιτικάντηδες με λερωμένη τη φωλιά τους. Κατά τα άλλα συνεχίστε τις βαρύγδουπες πολιτικές αναλύσεις σας για το 1.5 εκατ. ανέργους του ιδιωτικού τομέα κτλ.
    Μόνοι σας τα γράφετε, μόνοι σας τα διαβάζετε...

    • Eva avatar
      Eva @ Κούκος 10/12/2013 17:43:19

      Αν είσαστε μακροχρόνια άνεργος και στη μέση ηλικία
      δεν θα μιλάγατε τόσο απαξιωτικά
      για τις βαρύγδουπες πολιτικές αναλύσεις
      που κάνουν κάποιοι για το 1.5 εκατομμύριο ανέργους
      του ιδιωτικού τομέα...(φυσικά).
      Έτσι δεν είναι?

      • Κούκος avatar
        Κούκος @ Eva 10/12/2013 20:42:57

        Ο ορισμός της στρεψοδικίας...
        Επαναλαμβάνω, οι μακροχρόνια άνεργοι για τους οποίους δήθεν κόπτεσθε (και ξέρω πολλούς), έχουν παιδιά φοιτητές τα οποία αδυνατούν να αποφοιτήσουν από τις σε κατάληψη σχολές τους ,γιατί η κυβέρνησή σας αρνείται να κάνει το αυτονόητο, να επιβάλλει το νόμο.
        Αφήστε λοιπόν κατά μέρος τις σπαραξικάρδιες αναλύσεις,
        απλά δεν γίνεστε πια πιστευτοί.

  5. Φελίζα avatar
    Φελίζα 10/12/2013 18:05:06

    Έκκληση; Μήπως να κάνουμε και δέηση για να κάνουν οι διοικητικοί υπάλληλοι τη δουλειά τους;

  6. Sorin avatar
    Sorin 11/12/2013 09:28:46

    Η... αριστερές ιδεοληψίες μέσα στα ΑΕΙ γέννησαν τέτοια φαινόμενα. Θεωρώ πως η κυβέρνηση εξάντλησε κάθε υπομονή με αυτούς τους ανθρώπους. Κι επιτέλους, θα πρέπει κάποιος να αποκαταστήσει την αδικία. Τους πληρώνουμε για να κάνουν πολιτική υπέρ Σύριζα; Δεν το δέχουμαι.

  7. Μπλεκ avatar
    Μπλεκ 11/12/2013 09:34:07

    Η αναστάτωση στα πανεπιστήμια ήταν η μοναδική διέξοδος του Τσίπρα για " επανάσταση". Αυτό που πέτυχε όμως, ήταν να στρέψει εναντίον του τους πάντες. Και εις άλλα με υγεία!

  8. Vivi avatar
    Vivi 11/12/2013 09:40:00

    Και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους; Τι απέμεινε για αντάρτικο στους Συριζαίους; Άντε κι επιστρέψουν τα παιδιά στις σχολές, έχετε την εντύπωση ότι έχουν κουράγιο και όρεξη να το αντιμετωπίσουν ότι συναντήσουν για να βγει το εξάμηνο; Ντροπή σε όσους χρησιμοποιούν τους ναούς της γνώσεις για να λύσουν τα κομματικά τους αδιέξοδα.

  9. Tokarev avatar
    Tokarev 11/12/2013 09:45:34

    Κανονικά η κυβέρνηση αυτόν τον Μάικλ Ντάγκλας της πεντάρας πρέπει να βρει τρόπο να τον αφοπλίσει για να ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Ο άνθρωπος είναι άρρωστος Συριζαίος, δεν θα παραδοθεί εύκολα.

  10. Paola avatar
    Paola 11/12/2013 09:51:37

    Η όλη κατάσταση στα πανεπιστήμια ακολουθεί μια γενικότερη τακτική που ξεδιπλώνεται εδώ και δύο περίπου χρόνια από τους μισθοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ. Η τακτική αυτή έχει ένα μόνο όνομα, ΜΠΑΧΑΛΟ! Και μετά πως είναι δυνατόν να μην δικαιολογήσεις την κυβέρνηση που έχει καταφύγει μερικές φορές στο ακραίο μέτρο της επίταξης...

  11. Nano avatar
    Nano 11/12/2013 09:56:22

    Κανονικά η Σύγκλητος δεν θα έπρεπε να κάνει έκκληση στους διοικητικούς υπαλλήλους για να ανοίξουν τις σχολές. Την... Κουμουνδούρου πρέπει να παρακαλέσει!