25/02/2009 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκκληση προς τον Πρόεδρο της Βουλής

Απευθύνουμε δημόσια έκκληση πυρός τον Πρόεδρο της Βουλής κ. Δημήτρη Σιούφα που είναι υπεύθυνος για την στελέχωση και τη λειτουργία του ραδιοφωνικού σταθμού της Βουλής να σκεφτεί ότι υπάρχουν άνεργοι δημοσιογράφοι που βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση με την δεδομένη οικονομική κρίση και να δείξει ανθρώπινο πρόσωπο προσλαμβάνοντας όσους και όσες δημοσιογράφους μπορεί χωρίς κομματικά κριτήρια. Θα είναι μια ενέργεια που θα ανακουφίσει πολλούς μακροχρόνια άνεργους δημοσιογράφους.

http://anergoidimosiografoi.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακροχρόνια... avatar
    Μακροχρόνια... 25/02/2009 16:44:19

    Γιατί δεν πάτε να κάνετε κάποια τίμια δουλειά, παρά ζητιανεύετε την αργομισθία ? Ακόμη καλύτερα, φτιάξτε ένα ανεξάρτητο πόρταλ με καταιγισμό από ΕΙΔΗΣΕΙΣ της στιγμής και άμεση ανανέωση να κυνηγήσετε διαφήμιση. Αν 10-15 άτομα δουλέψουν ζωηρά με συνεργασία κι εποικοδομητικό πνεύμα, με παρέμβαση στη μηντιακή επικαιρότητα και αποκαλύψεις θα βγάλετε καλά λεφτά. Πρώτα όμως γνωριστείτε μεταξύ σας και απομονώστε τα κομματικά-συνδικαληστρικά λαμόγια για να περιφρουρήσετε την προσπάθεια.

    Ημέτερος

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 17:12:15

    Αυτή η έκκληση μου θυμίζει τις πάλαι ποτέ αγωνιώδεις κραυγές των "αδιόριστων" καθηγητών. Λές και το αδιόριστος είναι ιδιότητα ή όποιος τελειώνει ΑΕΙ είναι ντε και καλά καθηγητής! Έτσι και αυτοί οι... άνεργοι δημοσιογράφοι. Τι θα πει δημοσιογράφος; Είναι κανένα συγκεκριμένο κλειστό επάγγελμα; Χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο ως τυπικό προσόν για να το εξασκήσει κάποιος; Σήμερα είσαι δημοσιογράφος αύριο ασφαλιστής και πάει λέγοντας. Εκτός και αν είναι μέλη της ΕΣΗΕΑ οπότε μιλάμε για συντεχνιακό όργανο κλπ. Πάντως δεν την καταλαβαίνω την ως άνω έκκληση, ειλικρινά. A propo,Δημοσιογράφος ήταν και εκείνη του ΑΛΤΕΡ που μίλησε για τον σταβλισμό (sic)του Παλαιοκώστα.

  3. Naruto avatar
    Naruto 25/02/2009 17:19:15

    "τη λειτουργία του ραδιοφωνικού σταθμού της Βουλής"

    του ποιού? πως το είπατε? ναι και σε τί χρειάζεται?
    ε? klein mein

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 17:44:39

    Άμα τον στηρίξει η Αυριανή σώθηκε!

  5. tony avatar
    tony 25/02/2009 17:53:53

    Αυτη είναι η κατάντια μας.Δώσε μας δουλειά.Δείξε ανθρώπινο πρόσωπο με τα λεφτά του φορολογούμενου σας παρακαλώ καλε κύριε.
    Αναθεωρώ.Με συμβατικές βόμβες δεν σωζόμαστε,μόνο με πυρηνικές γίνεται δουλειά.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 19:30:29

    Μα αυτα κανανε τοσα χρονια οι πολιτικοι,για να βολευουν τον κοσμο,χωρις να πολυσκεφτονται τις συνεπειες.
    Ετσι,καλομαθανε πολλους,που ονειρευονται πρυτανεια.
    Κουβαλησαν λεφουσια απο την επαρχια,και κατελαβαν τις δημοσιες υπηρεσιες,μαζευοντας τεραστια ποσά,που θα μπορουσαν να πανε σε παραγωγικες δαπανες.
    Αλλα αυτα,θελουν μυαλο, και υπομονη.Και αυτα,ειναι ειδη ουσιωδη εν ανεπαρκεια στην πολιτικη.
    Ετσι,επηξε η Αθηνα και δε χωραμε,ουτε να κλασουμε,με το συμπαθειο.
    Και απο την αλλη,η επαρχια,αδειασε,και τα καμαρια σας,ουτε να σκεφτουνε να δουλεψουν στα χωραφια του πατερα τους.
    Βλεπεις ειναι και η διευκολυνσεις τυπου Βερυβακη,που ανοιξαν τις πυλες του Λυκειου σε ολους,νηστευσαντες και μη,οπότε αφου το παιδι,ειναι "μορφωμενο",πως θα παει στα χωραφια; Θελει "θεση" στο δημοσιο.
    Και αφου ο πελατης εχει παντα δικηο,τσουπ και ο πολιτικος,να ικανοποιησει τα "δικαια αιτηματα".
    Εξ ου,και φτασαμε ως εδω.
    Καλη τυχη,και καλα κρασα.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 19:50:03

    Αρέσει σε πολλούς να σιτίζονται από το Πρυτανείο.

  8. Ανεργοι Δημοσιογραφοι avatar
    Ανεργοι Δημοσιογραφοι 25/02/2009 20:03:43

    Ευχαριστούμε τον factor για την δημοσιευση , ευχαριστουμε και ολους τους υπολοιπους για τα καλα σας λόγια. Εκεί που είστε ήμασταν κι εδω που είμαστε θα ρθειτε!

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 21:13:15

    "Απευθύνουμε δημόσια έκκληση πυρός τον Πρόεδρο της Βουλής"

    έκκληση ΠΥΡΟΣ; Θα σας περάσει για σέχτα ρε παιδιά...

  10. tony avatar
    tony 25/02/2009 22:10:53

    @13
    Εκεί που είστε ήμασταν κι εδω που είμαστε θα ρθειτε!
    Ήρθα και με έφερε αυτή ακριβώς η λογική.Δεν είναι προσωπικό,είναι πολιτικό.Σε προσωπικό επίπεδο ζητώ συγνώμη για την οργισμένη αντίδραση μου.Κακό και σκληρό πράγμα η ανεργία το ξερω πρώτο χέρι.Τό ζώ. Αλλά σε αυτή τη δύσκολη ώρα για κανόνα έχω τά λόγια του Καβάφη.
    .................
    αυτη ειναι η ζωή
    και αν δεν μπορείς να την
    κάνεις καλύτερη
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον..
    μην την εξευτελίζεις....
    .......................