16/01/2009 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκκληση για τον απαχθέντα – ρεζίλι τα ΜΜΕ

Δημόσια έκκληση προς τους απαγωγείς απηύθυνε η σύζυγος του Περικλή Παναγόπουλου πριν λίγη ώρα,  δηλώνοντας παράλληλα  πως δεν έχει καμία επικοινωνία με τους δράστες τις τελευταίες 48 ώρες. Η κ Παναγοπούλου, εμφανώς σοκαρισμένη και σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση, ζήτησε από τους δράστες να την καλέσουν στο τηλέφωνο για να κανονίσουν όλες τις λεπτομέρειες για την καταβολή των λύτρων και την απελευθέρωση του 74χρονου. «Μόνο εγώ μπορώ να τον βοηθήσω», είπε. «Ας πάρουν εμένα και ας τον αφήσουν.

Πέρα από την ανθρώπινη διάσταση του θέματος για μια ακόμα φορά καταρρακώθηκε η αξιοπιστία ΜΜΕ και Τύπου. Όλες εκείνες οι δημοσιογραφάρες που μέχρι πριν λίγο μας μιλούσαν για τακτική επικοινωνία των απαγωγέων με την οικογένεια του εφοπλιστή τι έχουν τώρα να πούνε; Ότι αναμετέδιδαν τα δελτία της αστυνομίας;

Σήμερα λήγει η διήμερη προθεσμία που έδωσαν οι δράστες στην οικογένεια του απαχθέντος, προκειμένου να δώσουν χρήματα για τα λύτρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/01/2009 23:00:24

    "...για μια ακόμα φορά καταρρακώθηκε η αξιοπιστία ΜΜΕ και Τύπου."

    ?

    Αξιοπιστία:

    Πρετεντέρη, Μπόμπολισταν, Λαμπράκιστάν, Χατζηνικολάου, Σόμπολου, Κουρήδων, Μπανιέρων, Κομιστών, Ζούγκλας, Παναγιωταρέων, Ρουσοπαπαγάλων, Αλογοπαπαγάλων, Τραγκάδων, Χίων και άλλων νήσων...

    Για να χάσεις κάτι πρέπει να το έχεις...

  2. Orestios avatar
    Orestios 16/01/2009 23:17:23

    Αν και η θεματολογία των "σοβαρών" καναλιών είναι διαφορετική από του STAR, η πρακτική που ακολουθούν είναι ίδια. Ψεύδη, ρηχός και φθηνός συναισθηματισμός, συνοδευόμενα από έντονη κριτική.
    Μόνο τα καρτούν λείπουν.

  3. kapoios avatar
    kapoios 16/01/2009 23:31:05

    Υπάρχει και η άλλη εκδοχή.. γιατί είσαι τόσο απόλυτος! Η κα Παναγοπούλου μίλησε για τον εαυτό της. Όχι για τον υιο Παναγόπουλου.. Ποιος σου λέει ότι οι απαγωγείς δεν έχουν επικοινωνία με τον υιο. Κάτι μπορεί να παίζεται ενδοοικογενειακά...

  4. osaperas avatar
    osaperas 16/01/2009 23:55:18

    Όλες εκείνες οι δημοσιογραφάρες που μέχρι πριν λίγο μας μιλούσαν για τακτική επικοινωνία των απαγωγέων με την οικογένεια του εφοπλιστή τι έχουν τώρα να πούνε; Ότι αναμετέδιδαν τα δελτία της αστυνομίας;

    Μα ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά θα είναι που οι δημοσιογράφοι αναμεταδίδουν τα δελτία της Αστυνομίας.

    Άλλωστε σήμερα το πρωί ο πρόεδρος μας ο Σόμπολος ήταν σαφής. "Να προσέχουμε οι δημοσιογράφοι να μην δίνουμε λεπτομέρειες για την απαγωγή" είπε. Δεν τόλμησε η Αστυνομία να κάνει συστάσεις στους δημοσιογράφους και έκανε από μόνος του Σόμπολος.

    Αυτή είναι η δημοσιογραφία που έχουν επιλέξει.

  5. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 23:59:09

    Σε τέτοιες περιπτώσεις, η συνεργασία αστυνομίας και δημοσιογράφων, είναι επιβεβλημένη κι απαραίτητη!

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 00:30:52

    Ποιός πληρώνει τα λύτρα? Υπάρχει ασφάλεια ή τα πληρώνουν αυτοί?

  7. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 17/01/2009 00:44:43

    Οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι εχουν καταστει αναξιοπιστοι στα ματια της κοινης γνωμης.Πολλες φορες οι αναρχικοι λενε πολυ σοφα πραματα οπως '''ΑΛΗΤΕς ,ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ'''Αμφιβαλει κανεις μας???

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/01/2009 01:43:04

    Θεατρινισμοί της κυράς. Δε λέω, εντυπωσιακή η προσπάθειά της να πείσει ότι αγαπούσε τον απαχθέντα (και όχι τα λεφτά του), αλλά ΔΕΝ πείθει.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/01/2009 02:05:48

    "Ο Κύκλος του αίματος"

    "Ο κύκλος του αίματος μόνον στην Αττκή(εξαιρούμε την περιφέρεια για την οποία θα δώσουμε επιπλέον στοιχεία)δεν έχει τελειωμό, δεν λέει να κλείσει. Μέρα με τη μέρα, ώρα με την ώρα λεπτό με το λεπτό. Εδώ και περίπου έναν μήνα, ο εφιάλτης λέγεται έγκλημα. Η πρόχειρη λίστα θανάτου, είναι φοβερή
    -Δολοφονία του νονού της νύχτας Κοσμόπουλου. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -19-11-2008: Δολοφονία 60χρονης συνταξιούχου του Υπουργέιου Δικαιοσύνης στην οδό
    Δημητρακοπούλου 31 στα Πατήσια. Την έσφαξαν... και ασέλγησαν μετά
    θάνατον. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -5-12-2008: Αρπαγή γιατρού Επαμεινώνδα Γερασιμόπουλου. Υπόθεση ανεξιχνίαστη
    -13-12-2008:Δολοφονία επιχειρηματία Μπάμπη Λαζαρίδη. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -23-12-2008:Δολοφονία ιεροδούλου στην Λιοσίων 67.Υπόθεση ανεξιχνίαστη
    -30-12-2008:Δολοφονία φαρμακοποιού στον Γερακα στην οδό Κλεισθένους και Παπαφλέσσα. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -30-12-2008:Δολοφονία ιεροδούλου στην οδό Αλκιβιάδου 16Γ στην Ομόνοια. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -1-1-2009: Οδό Αμασίου στην Ριζούπολη:Εκτέλεση 50χρονου άντρα με 4 σφαίρες στο κεφάλι. Υπόθεση ανεξιχνίαστη.
    -Απόπειρα δολοφονίας ανδρών των ΜΑΤ στην Ππανεπιστημιούπολη.
    -Απόπειρα δολοφονίας του άντρα των ΜΑΤ Διαμαντή Μαντζούνη
    -12-1-2009:Απαγωγή Περικλή Παναγόπουλου.
    12-1-2009:Δολοφονία χρήστη ναρκωτικών με μία σφαίρα στο κεφάλι στην οδό Φίλωνος στον Πειραιά.
    -12-1-2009:Στον Διόνυσο βρίσκεται νεκρός ο ισοβίτης Μιχαήλ Αντωνίου, μεγαλέμπορος κοκαίνης που είχε απαχθεί το προηγούμενο βράδυ απο το σπίτι του.
    -Την ίδια μέρα βρίσκεται στον βυθό του λιμένος Πειραιώς νεκρός 40χρονος Σύριος, δεμένος με μια μπαταρία στον λαιμό
    -13-1-2001:46χρονος ομογενής εκτελείται μέσα σε έκθεση αυτοκινήτων στο Μενίδι.
    Οι τελευταίες υποθέσεις και αυτές ανεξιχνίαστες.
    Η παραπάνω λίστα τρόμου αφιερώνεται στον αρχηγό της ΕΛΑΣ Βασίλη Τσιατούρα και στα πρωτοπαλλήκαρά του:Τον υπεύθυνο της αντιτρομοκρατικής Παντελή Γιαννακόπουλο, στον Διοικητή της Ασφάλειας Αττικής Γρηγόρη Μπαλλάκο και στους πολλά βαρείς επικεφαλής του ΥΔΕΖΙ(Ανθρωποκτονιών)Κουζέλη και Σταυρόπουλο."
    INSIDER

    ΥΓ. "Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες υψηλόβαθμων στελεχών της ΓΑΔΑ, οι απαγωγείς Παναγόπουλου είναι "τρομοκράτες". Ζητούν την ανταλλαγή Παναγόπουλου - Σάββα Ξηρού, επικαλούμενοι προφανείς ισότιμους λόγους υγείας, (αποφυλάκιση με "ανήκεστο βλάβη").

    Ο γιατρός από την Βάρη απήχθη για να προσφέρει τις υπηρεσίες του στον εφοπλιστή, όσο διαρκέσει το παζάρι. Το ολίγων δευτερολέπτων βίντεο που άφησαν σε τηλεφωνικό θάλαμο, δείχνει το πρόχειρο ιατρείο, το τραπέζι με τις ειδικές τροφές και τον Παναγόπουλο να συνομιλεί με τον γιατρό.

    Η ληστεία ήταν μπλόφα, για να μην κινήσει υποψίες σύστασης συμμορίας απαγωγών στο λεκανοπέδιο και ενεργοποιηθούν μέτρα ασφαλείας για όσους υπήρχαν στην λίστα Παλαιοκώστα (ποινικός) Γεωργιάδη (πολιτικός), ένας από τους οποίους ήταν και ο Παναγόπουλος.

    Η ιστορία με τα αρχικά υπέρογκα λύτρα και την διαφωνία συζύγου - γιου είναι παραπέτασμα καπνού, για να κερδισθεί χρόνος. Η οικογένεια φοβάται ότι πολιτική της Αστυνομίας- ΕΥΠ- Κράτους- Κυβέρνησης είναι να οδηγηθεί σε θάνατο ο δυστυχής απαχθής, ώστε να μπορέσουν να χειρισθούν την υπόθεση στα ΜΜΕ πιο εύκολα", (PKME Press*).

    Πάντως, από μια έρευνα γρήγορη που έκανα, ΕΔΩ πρωτοδημοσιεύτηκε η πληροφορία, που μόλις την είδα είπα ότι ο φίλος έχει μεγάλη πλάκα:

    anonymous Says:
    January 13th, 2009 at 2:28 am

    "Μήπως ο γιατρός που τον απαγάγαν (κι εξακολουθεί να αγνοείται) στη Βάρη πρόσφατα, χρειαζόταν εν όψει της επικείμενης προσχεδιασμένης σημερινής απαγωγής; Τα προβλήματα υγείας του κ.Παναγόπουλου σχετίζονται με την ειδικότητα και τις γνώσεις του γιατρού;

    Με την ευχή να γυρίσουν σύντομα σπίτια τους κι οι δύο…"

  10. ss_sk avatar
    ss_sk 17/01/2009 02:33:08

    Και αν ο γιατρός είναι ο ''εγκέφαλος'' και σκηνοθέτησε την απαγωγή του ώστε ανενόχλητος να απαγάγει μετά τον εφοπλιστή?

    Τί βρίζετε? Εγώ εικασίες δεν μπορώ να κάνω?

  11. tiramola avatar
    tiramola 17/01/2009 09:49:01

    Δεν ειχε καμια επικοινωνια η συζηγος χθες με τους απαγωγεις οπως σημερα το πρωι δηλωνει!
    Παρολα αυτα ο Σομπολος χθες το βραδυ σε απευθειας συνδεση μας ελεγε οτι μιλουσε στο τηλεφωνο με τους απαγωγεις...

  12. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/01/2009 10:01:35

    tiramola
    ναι, τον ακουσα και εγω. Μαλλον ο ετερος απαγωγεας ειχε παρει το Σομπολο απο αλλο καρτοκινητο και τον ενημερωνε.... οπως προχθες ςπου μας ελεγε στην Ολγα: Αυριο θα χαιρομαστε...

    Φυσικο ειναι οι δημοσιογραφοι να αναμεταδιδουν αυτα που τους λεει η αστυνομια - απο που αλλου να παρουν πληροφοριες; - αλλα τοοοοοσο κατευθυνομενη, διαστρεβλωμενη και παραπληροφοριτικη ενημερωση στο βωμο της τηλεθασης καιρο δεν νομιζω οτι κανει καλο.

    Το σωστο θα ηταν να υπαρχει πληρης μυστικοτητα εκ μερους αστυνομιας και οικογενειας για την πορεια των διαπραγματευσεων και κριτικη κατα της ΕΛΑΣ που ανεχεται στην καμπουρας της τοσες ανεξιχνιαστες υποθεσεις , βλεπε νήπιος γέρων", δραματικη αυξηση της εγκληματικοτητας.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/01/2009 10:25:49

    "Τρωκτικό": "Νεκρός 55χρονος υπάλληλος βενζινάδικου"

    ΣΟΚ - ΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΑΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

    Ένα αυτοκίνητο μπλε BMW σταμάτησε με πρόσχημα να βάλει βενζίνη αλλα με στην πραγματικότητα οι επιβαίνοντες είχαν σκοπό να ληστέψουν το πρατήριο. Ο 55χρονος υπάλληλος του βενζινάδικου φαίνεται να αντιστάθηκε και έτσι έπεσε νεκρός απο τους ληστές. Έγινε καταδίωξη απο την αστυνομία αλλά τους έχασαν. Γινόμαστε Μεξικοοοοοο

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/01/2009 10:39:35

    Και έμαθαν πως "απαγόμαστε", πλάκωσαν κι οι...

    "Αφγανοί απήγαγαν συμπατριώτη τους"
    (16 Ιανουαρίου 2009, 15:08)

    "Στα χέρια της Αστυνομίας έπεσαν χθες το πρωί στον Άγιο Παντελεήμονα δύο άτομα αφγανικής καταγωγής, τα οποία μαζί με άλλους τέσσερις συμπατριώτες τους, είχαν απαγάγει έναν 24χρονο νεαρό συμπατριώτη τους.

    Οι απαγωγείς ζητούσαν από το θύμα το ποσό των 1000 ευρώ, προκειμένου να τον απελευθερώσουν".

  15. anonymous avatar
    anonymous 17/01/2009 11:17:06

    @10 νήπιε γέρων

    Για να βοηθήσει το φίλο του τον Κλουζώ,ο Γουώτσον , φαίνεται, μέσα στην νύχτα κατεβάζει ιδέες!
    Στοιχειώδες φίλε μου...

  16. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 17/01/2009 11:30:48

    Να κάνω μία υπόθεση εργασίας;

    μήπως η δημόσια έκκληση της κ. Παναγοπούλου έγινε καθ' οδήγησιν των απαγωγέων, ώστε να παραπλανήσουν την αστυνομία (αλλά και εμάς) με σκοπό να γίνει η παράδοση/παραλαβή των χρημάτων και η ανταλλαγή, κάτω από τη μύτη όλων;

    (δεν λέω ότι είναι έτσι, το θέτω για συζήτηση)

  17. anonymous avatar
    anonymous 17/01/2009 11:34:43

    Αντε να ξεχωρίσεις τώρα, τι αποτελεί "θόρυβο" και τι "μήνυμα" στην όλη επικοινωνία.
    Σημασία, δεν έχει τώρα να καταλάβουμε εμείς, που παίζουμε εδώ και διαλογιζόμαστε, αλλά να ξέρει ο Κλουζώ.

  18. περίεργος avatar
    περίεργος 17/01/2009 13:03:35

    Μια σκέψη : Στα πακέτα των χρημάτων (λύτρων) δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί κάποιος μικροσκοπικός πομπός, ας πούμε σε μέγεθος καρφίτσας που να δίνει σήμα ώστε να εντοπιστούν και στη συνέχεια να μπαγλαρώσει η αστυνομία τους εγκληματίες?

  19. anonymous avatar
    anonymous 17/01/2009 13:11:24

    @19
    ...επίσης, να τοποθετηθούν ενδομυικά μικροτσίπ, σε όλα τα υποψήφια θύματα απαγωγών.

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/01/2009 22:43:28

    Ο πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ, κ. Σόμπολος, δήλωσε στο έγκυρο Μέγα: "ΑΠΟΨΕ, τελειώνει η ιστορία".

    Παρεμπιπτόντως, εξιχνιάσθηκε η δολοφονία της 12-1-09 στην Φίλωνος. Ναρκωτικά η αιτία, Έλληνες δράστης και θύμα.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/01/2009 23:07:42

    Καποιε,εχεις δικηο.
    Ακουσα τον Κακαουνακη,να το λεει στην τηλεοραση,οτι για το γιο, χτυπαει η καμπανα.
    Εκεινο που δεν ξερω, ειναι αν ο γιος,ειναι της κυριας, η ειναι απο αλλη μανα.

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/01/2009 23:11:35

    Η αλλη μαλακια,ειναι ειναι οτι οι αχρηστοι δημοσιογραφοι, για να το παιξουν Κλουζω,μη χεσω, και να δικαιολογησουν και το μισθο τους,μετα την επιτυχη εξιχνιαση της απαγωγης Μυλωνα,εκατσαν και εκαναν αναλυσεις επι αναλυσεων, παραθετοντας ολα οσα εκανε η αλλη ηλιθια αστυνομια,(θελει η πουτανα να κρυφτει, μα η χαρα δεν την αφηνει), πραγμα που σαφως και δεν επρεπε να γινει.
    Ετσι οι απαγωγεις, μαθανε ολα οσα επρεπε να μην κανουν και ετσι, θα ειναι πιο δυσκολο, να τους πιασουν.

  23. anonymous avatar
    anonymous 18/01/2009 02:00:31

    @23
    ποιά πουτάνα...ποιά χαρά ...ποιά δυσκολία;
    τι πίνεις;

    όποιος στήνει ίντριγκες, αργά ή γρήγορα, αποκαλύπτεται!

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/01/2009 01:09:37

    Πολύ περίεργη ιστορία αυτή. Δεν πίστευα στα αυτιά μου ακούγοντας τα δελτία να έχουν σχεδόν σε ...απευθείας μετάδοση την αποστολή των λύτρων και την κ. Π. στο τηλέφωνο μέσα από το αμάξι της, καθώς πήγαινε να δώσει, λέει, τα λύτρα!!!

    Λες και το κάνουνε επίτηδες, να δυσκολέψουν την -έτσι κι αλλιώς επισφαλή- ζωή του ομήρου...

    "Ψύλλοι στ' αυτιά" η αντιπαλότητα γιου - συζύγου, αλλά και η έξω από κάθε λογική συμπεριφορά της κ. Π. "Είναι πολλά τα λεφτά, ...Αριάννα"!