01/04/2009 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκκληση Ομπάμα για συναίνεση


__________________________________________________________________________________________
Έκκληση προς τις μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη να θέσουν στην άκρη τις διαφορές τους και να αναλάβουν δράση για την αντιμετώπιση της διεθνούς χρηματοοικονομικής κρίσης, απηύθυνε ο Μπαράκ Ομπάμα από το Λονδίνο, όπου έφθασε σήμερα προκειμένου να παραστεί στη σύνοδο της G20. «Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε στους εαυτούς μας τα ημίμετρα. Έχουμε την ευθύνη να συντονίσουμε τις πράξεις μας και να επικεντρωθούμε στα κοινά σημεία και όχι στις επεισοδιακές διαφωνίες», υπογράμμισε. Στην πρώτη του παρουσία στη διεθνή σκηνή από τότε που ανέλαβε την προεδρία των Ηνωμένων Πολιτειών τον Ιανουάριο, ο Ομπάμα βρίσκεται υπό πίεση προκειμένου να αποδείξει ότι η χώρα από την οποία ξεκίνησε η κρίση μπορεί να δώσει τη διέξοδο.

Λίγες ώρες νωρίτερα, ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί είχε δηλώσει πως η χώρα του, αλλά και η Γερμανία, δεν είναι ικανοποιημένες από τις προτάσεις που έχουν πέσει στο τραπέζι. «Δεν θα συνδέσω το όνομά μου με μια σύνοδο που καταλήγει με μια ανακοίνωση ψευδών συμβιβασμών, η οποία δεν ασχολείται με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε», υπογράμμισε, ενώ άφηνε να εννοηθεί ότι αν δεν ικανοποιηθεί θα φύγει. Η διεθνής οικονομική κρίση, είπε, προκλήθηκε από έναν χρηματιστικό καπιταλισμό που έσπρωξε τη λογική του στο έπακρον, λειτούργησε χωρίς αρχές και χωρίς ηθική. Εάν δεν θέλουμε οι ίδιες αιτίες να προκαλέσουν εκ νέου τις ίδιες καταστάσεις θα πρέπει να τεθούν νέοι κανόνες. Το θέμα της ρύθμισης του συστήματος θα είναι στο επίκεντρο των συζητήσεων.
Ο Βρετανός πρωθυπουργός παραδέχθηκε ότι οι συνομιλίες των χωρών της G20 θα είναι δύσκολες, ωστόσο εξέφρασε την πεποίθηση ότι ο Νικολά Σαρκοζί θα παραμείνει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων ως το τέλος.

Ο Νικολά Σαρκοζί και η Γερμανίδα καγκελάριος Αγκελα Μέρκελ πιέζουν σκληρά για να υπάρξουν χειροπιαστά αποτελέσματα στο θέμα του ελέγχου των αγορών.

Από την πλευρά τους, Κίνα και Ρωσία θέλουν να εξασφαλίσουν από τη Δύση τη δυνατότητα να έχουν περισσότερο λόγο στα θέματα παγκόσμιας οικονομικής σημασίας, ζητώντας ακόμη να σταματήσει να αποτελεί το δολάριο το βασικό νόμισμα αναφοράς στον κόσμο, αν και το θέμα αυτό δεν θα συζητηθεί στη συνάντηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 17:13:10

    έγινε του City

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 17:15:37

    έχεις αντανακλαστικά δε λέω, αυτό σου έλειπε, οδηγός αγώνων ...

  3. Factorx avatar
    Factorx 01/04/2009 17:24:00

    ;;;;;;;;;;;;;

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 17:26:51

    γιατί ζορίζονται αυτοί στη φωτό;

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2009 17:31:28

    Τι ωραία... Με την πρώτη υποψία τόνωσης της αμερικανικής αγοράς, οι άλλες αγορές ανεβαίνουν. Έλεγχο των αγορών, ΝΑΙ. Ανελευθερία των αγορών ΟΧΙ, λέω εγώ ο φτωχός. Ελεγχος σημαίνει μείωση του συστημικού ρίσκου στις κεφαλαιαγορές και αυστηρότερα λογιστικά πρότυπα για τις εταιρίες. Αυτα χαθηκαν επί Κλίντον (ιδίως το πρώτο). Να μην μπερδεύουμε τον έλεγχο με τον γύψο. Οι Ευρωπαίοι δυστυχώς θέλουν γύψο. Οι Δημοκρατικοί, επίσης δυστυχώς έχουν και αυτοί κάποια τέτοια τάση.

    Δεν περιμένω συναίνεση στο G-20 γιατί δεν χρειάζεται. Money talks, bullshit walks και "money" δεν είναι το τυπωμένο που αγχώνει τον Nick (και με το δίκιο του) αλλά η αγοραστική δύναμη, η δύναμη της ζήτησης.

    Την Ευρώπη δεν την συμφέρει να τα βρουν ΗΠΑ και Κίνα. Να κατέβουμε στους δρόμους να διατυμπανίσουμε ότι θα προτιμήσουμε τα Κινέζικα προϊόντα από τα ΓαλλοΓερμανικά; Χλωμό, δεν θα μας αφήσουν, γύψος γαρ.

  6. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 17:37:30

    ο ΚΚ β τον παρακολουθεί ??? Απίστευτο !!!μπα !!!

  7. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 17:46:45

    Αυτό που ζητά ο Ομπάμα είναι η συναίνεση? Μα καλά δεν έχει υπ'όψιν του τις διδαχές του πεφωτισμένου GAP, που αποκυρήσει την συναίνεση? Δηλαδή πόσο λίγος φαντάζει ο Ομπάμα μπροστά στο ίνδαλμά του, το GAP.
    Μην ξεχνάμε τα 4Α και το 1Ε (σαν το 4γάμοι και 1 κηδεία). Αφού κάτι οικονομολόγοι του δώσαν τιμητικά και τον τίτλο του οικονομολόγου wannabe.
    Και προπαντώς τα αίτια της παγκόσμιας κρίσης, όπως λέει ο GAP, οφείλονται στην κακή κυβέρνηση της ΝΔ. Μα δεν μπορεί να το δεί ο Ομπάμα? Είναι πασιφανές!

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 17:52:11

    Μην τα λες όλα και «βραχεικλωσουν τα» "παιδιά»
    Του Μπόμπολα σοσιαλιστής και αυτός μωρέ ….

  9. Απορων avatar
    Απορων 01/04/2009 18:51:07

    Orestios...Είσαι φοβερός!!!!!Τρέμε Φαιβρωνίααααα!!!!

  10. ianos avatar
    ianos 01/04/2009 19:37:12

    Orestios,mind the GAP

  11. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 21:20:07

    Εκπρόσωπε του ΠΑΣΟΚ.........συμφωνείτε?

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2009 21:52:26

    Με συγχωρείς Ορέστιε... το Πασοκ πως σχετίζεται;

  13. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 22:18:46

    @ 13
    Περιμένω τον εκπρόσωπο να συνεχίσει τον ανένδοτο που ξεκίνησε μετά την οδηγία. Περιμένω να ακούσω να ψελίζει έστω κι ένα επιχείρημα ενάντια στις παραινέσεις του Ομπάμα.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/04/2009 07:01:20

    ά... σώθηκες τώρα