#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκθετη η κ. Μπιρμπίλη για τον ειδικό γραμματέα



Όπως αποκάλυψε χθες  το «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ», η σύζυγος του νέου ειδικού γραμματέα του υπουργείου Περιβάλλοντος διαθέτει μία από τις μεγαλύτερες στο είδος της μελετητικές εταιρείες με αποκλειστική εξειδίκευση στον τομέα Διαχείρισης Υδάτινων Πόρων και Περιβάλλοντος, αναλαμβάνοντας μάλιστα μεγάλα έργα από το υπουργείο Περιβάλλοντος και γενικότερα από φορείς του Δημοσίου! Επιπλέον, η συγκεκριμένη εταιρεία, εκτός από επιχείρηση της οικογένειας του κ. Ανδρεαδάκη, είναι και επιστημονικό «τέκνο» του, καθώς ο ίδιος διετέλεσε επί μακρόν τεχνικός σύμβουλός της, αλλά κυρίως υπήρξε ο επιστημονικός υπεύθυνός της σχεδόν σε όλα τα εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα που πήρε!

Ο Υπεύθυνος Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Ενέργειας & Φυσικών Πόρων της Νέας Δημοκρατίας Μιχάλης Γιαννάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Οι κυβερνητικές αστοχίες στις επιλογές Γενικών και Ειδικών Γραμματέων δεν έχουν τελειωμό. Η τοποθέτηση του κυρίου Ανδρεαδάκη στη θέση του Ειδικού Γραμματέα του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής, δημιουργεί μείζον ηθικό ζήτημα για την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Περιβάλλοντος, η οποία καλείται να απαντήσει άμεσα στα εξής ερωτήματα:

-κατά πόσον ο κύριος Ανδρεαδάκης μπορεί να διαχειρίζεται έργα του Δημοσίου, τα οποία διεκδικεί ή εκτελεί η εργολήπτρια εταιρία της συζύγου του

-κατά πόσον ο «εποπτεύων» Ειδικός Γραμματέας μπορεί να είναι αντικειμενικός με την  «εποπτευόμενη» εταιρία της συζύγου του ΕΜΒΗΣ ΕΠΕ, η οποία υπήρξε, σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας ‘’Το Θέμα’’, πνευματικό του τέκνο και

Οι αποφάσεις της κυρίας Υπουργού αφήνουν έκθετη, πολιτικά και ηθικά, τόσο την ίδια όσο και την Κυβέρνηση, η οποία δεν χάνει την ευκαιρία να αυτοαναιρείται».

Διαβάστε κι αυτό: http://www.antinews.gr/?p=32073

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2010 16:37:37

    εε... πως κάνετε έτσι, αφού δεν ξέρει η κοπέλα, από ποιόν θα μάθει...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 25/01/2010 19:12:15

      Πρασινοπλόκοι + Στιχοπλόκοι

      ΠΠ

  2. Liebknecht avatar
    Liebknecht 25/01/2010 16:38:54

    "ό,τι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό", έφη μεγάλη πολιτική προσωπικότητα της Μεταπολίτευσης...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Liebknecht 25/01/2010 19:09:16

      μια μικρή παρατήρηση:
      Το 'ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό' ταιριάζει με τις βασικές παραδοχές της κυρίαρχης πολιτικής και φιλοσοφικής σκέψης της Δύσης τους τελευταίους δύο αιώνες και ιδίως τον 20ό. Είναι η λογική συνέπεια της άποψης ότι η ηθική ταυτίζεται με ένα σύστημα κανόνων και δεν απορρέει από την ιδιαιτερότητα της ανθρώπινης φύσης (που με τη σειρά της απορρέει από κάποια άλλα πράγματα για τα οποία δε μιλάμε πια γιατί είναι σκοταδιστικά).

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ Liebknecht 25/01/2010 20:16:57

      Σωστά! Βέβαια το κατά πόσον η πολιτική και φιλοσοφική σκέψη μας πλησιάζει τη Δύση, είναι άλλο ζήτημα και δη πονεμένο...

  3. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 25/01/2010 16:45:01

    Τελικά, μεγάλη μάρκα η Μπιρμπίλω.
    Και εκείνη η ΔΟΛια Καλτσά των ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ, το πρώτο μπουμπούκι που έσκασε τον Οκτώβρη στη Χωροταξία, της Μπιρμπίλως ήτανε.
    Αθάνατε «προοδευτικέ» Γιωργάκη με την παρέα σου, μου αρέσει που μιλούσες και για αξιοκρατία και έβαλες και 23.000 κορόϊδα πτυχιούχους να στέλνουν και βιογραφικά στο open.gov.
    Ποτάμι πάει να γίνει το απλό "λαδάκι" των κρατικών business, ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση επιβάλλεται, n'est pas?.
    Εάν αληθεύει ότι οι ψεύτες έχουν μεγάλη μύτη καλά θα κάνει να κόψει το ποδήλατο ο αθληταράς μας, γιατί γίνεται εμπροσθοβαρής και δεν είναι εποχή για νέα πεσίματα!

  4. ataktos avatar
    ataktos 25/01/2010 17:41:57

    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν ιδρώνει το αφτί της...

  5. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 25/01/2010 17:49:45

    Εφόσον είναι μελετητική η εταιρία πως λένε ότι αναλαμβάνει και εκτελεί έργα; Οι καθηγητές πανεπιστημίου μπορούν με το νόμο να είναι σύμβουλοι σε εταιρείες. Στο εξωτερικό ιδρύουν και εταιρείες spin off για τη μεταφορά της έρευνας στην πράξη. Επειδή δεν ήταν ανεπάγγελτος αλλά κορυφή στο χώρο του, πετροβολείται; Δεν ψάχνουν να βρουν κανά πραγματικό σκάνδαλο που γίνεται χαμός αντί να διυλίζουμε τον κώνωπα.

    • Aδέσποτη avatar
      Aδέσποτη @ Aδέσποτη 25/01/2010 18:16:48

      Έλα τώρα, η όλη φρασεολογία της δήλωσης παραπέμπει σε έργα, εργολήπτρια εταιρεία και όχι μελέτες. Η γυναίκα του σύμφωνα με ΔΤ του ΥΠΕΚΑ παραιτήθηκε όταν ανέλαβε γ.γ. Όσο για το τι ακολουθεί τη μελέτη ας περιμέναν πρώτα για το σκάνδαλο και μετά να το βγάζαν. Πολύ ερασιτεχνική η όλη κίνηση σκανδαλοθηρίας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aδέσποτη 25/01/2010 18:24:15

      μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει το σήριαλ των τοποθετήσεων προσώπων στις καίριες θέσεις του συγκεκριμένου υπουργείου και του αδελφικού του. Σαφώς και υπάρχει σκάνδαλο, έχει ήδη πολυσυζητηθεί το θέμα, και εφόσον η τακτική συνεχίζεται, θα έλθει και η συνέπεια.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ Aδέσποτη 25/01/2010 18:26:31

      Οι μελέτες δεν είναι έργα;
      Έχεις ιδέα για τί λεφτά μιλάμε ή να κόψω φλέβες;
      Τζάμπα τις κάνουνε;
      Πόσα θές να μας τρελλάνεις, αδέσποτη;

    • Αδέσποτη avatar
      Αδέσποτη @ Aδέσποτη 25/01/2010 20:44:35

      Πέραν της Καραβασίλη κάποιες άλλες εγείρουν ερωτηματικά. Αλλά η συγκεκριμένη δραστηριότητα έγινε προ της τοποθέτησης του ως γ.γ και μέσα στο νόμιμο πλαίσιο του πανεπιστημίου. Τώρα το γιατί το πανεπιστήμιο δίνει την ευχή του για γκρίζες δραστηριότητες μελετών που βαφτίζονται προγράμματα είναι άλλη συζήτηση. Και οι μελέτες δεν είναι έργα και προφανώς κάποιες απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις που πρέπει να πληρώνονται. Ας βρουν ένα άλλο πλαίσιο για τους καθηγητές που έχουν τις γνώσεις.

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/01/2010 17:52:42

    Έτσι που μου περνάει από το νου ένα ρήμα γνώριμο στους φαντάρους της παλαιάς εποχής :"Μαγκεψάμεν.."

  7. enas avatar
    enas 25/01/2010 17:58:30

    Απάντηση δεν έχω βρει στον προβληαμτισμό: Τα οργανώνει μόνη της ή είναι απλώς όργανο;

  8. stelios avatar
    stelios 25/01/2010 18:04:48

    Εχει σαν ακαταμαχητο προσον μια πολυ δυνατη συγγενεια α'βαθμου...

    • popolaros avatar
      popolaros @ stelios 25/01/2010 21:49:51

      Νίκος ή Γιώργος?

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 25/01/2010 18:07:57

    και οι μελέτες έχουν ανάθεση, και εκπόνηση (όχι εκτέλεση)- θεωρητικά με τις ισχύουσες διαδικασίες. Ρώτα όμως τους υπόλοιπους μελετητές αν υπάρχει θέμα προνομιακής μεταχείρισης... αθέμιτου ανταγωνισμού κλπ. (όσον αφορά τις μελέτες - τώρα αν η εκπόνηση της μελέτης ακολουθείται και από την κατασκευή του έργου από φίλιες εταιρείες, το θέμα χοντραίνει και δεν πιστεύω να θέλεις εξήγηση)

  10. theo1611 avatar
    theo1611 25/01/2010 18:41:02

    Καήκαμε στο χυλό και φυσάμε και το γιαούρτι?

    ΥΓ: Να κάνουμε ένα πείραμα? Να δώσουμε τα ονοματεπώνυμά μας στο site!!! Κι αν δεν βρεθούμε οι μισοί γνωστοί, αμέσως ή εμμέσως, πώς το λέγαμε παλιά, εμένα να μου τρυπήσετε τη μύτη!!!. Κι άντε μετά να αποδείξουμε ότι δεν ήμασταν συνεννοημένοι και ως εκ τούτου επιλήψιμοι!!!

  11. tiramola avatar
    tiramola 25/01/2010 18:56:49

    Αν δεν κάνω λάθος σύντροφοι οι πάσης φύσεως διαγωνισμοί και οι όροι των αναθέσεων έργων θα αναρτώνται στο διαδύκτιο.
    Η πολιτική πλέον δεν εξασκείται με όρους νεοδημοκρατικής ρεμούλας όπως στο πρόσφατο παρελθόν.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ tiramola 25/01/2010 19:00:06

      Και θα επιλέγονται με ψηφοφορία που θα γίνεται στο διαδίκτυο;....χαχαχαχαχαχαχαχαχα.........tiramola σε ψάχνει ο Σεραφίνο......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ tiramola 25/01/2010 19:03:40

      "Αθώε" tiramola! Οποιος έχει καρμούζι έχει και το μαχαίρι. Αρα όποιος έχει την δύναμη έχει και το τρόπο.

      Αν και ο τρόπος είναι διαφορετικός η δύναμη είναι πάντα ίδια!

      Δηλ. τώρα υπάρχει περίπτωση να πάρω και εγώ καμιά δουλειά από το δημόσιο?....χαχαχαχαχχαχα.....Μ' έκανες και γέλασα, αλλη μια φορά!

      ΝΑ 'σαι καλά αδερφέ!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ tiramola 25/01/2010 19:05:07

      *καρπούζι

      ΥΓ. η συγκεκριμένη πάθηση που έχω λέγεται ανορθόγραφη δυσλεκτκή πλξκτρολογιοπληξία

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 25/01/2010 19:10:48

      Αλοίμονο , σου ξεφεύγει τίποτα εσένα ?
      5 χρόνια κόντεψες να πνιγείς από τις γαργάρες αλλά τάπιαννες όλα στον αέρα...
      Η Μπιρμπίλη θα σου γλυτώσει?
      ...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 25/01/2010 19:20:19

      Αγαπητέ μου τιραμόλα, μην αγοράζεις για μεταξωτές κορδέλες τα φύκια που σου σερβίρει ο ΓΑΠ και η παρέα του των ασχέτων που έχει για συμβούλους. Η ανάρτηση των διαγωνισμών στο διαδίκτυο είναι υποχρέωση με βάση τους κανόνες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και γίνεται πανευρωπαϊκά στην ακόλουθη διεύθυνση: http://ted.europa.eu/Exec?Template=TED/editorial_page.htm&DataFlow=ShowPage.dfl&StatLang=EL. Αυτή είναι η ελληνική διεύθυνση, υπάρχει το σύστημα ενημέρωσης για όλες τις προμήθειες όλων των κρατών μελών σε όλες τις γλώσσες της Ε.Ε.

      Η ανάρτηση στη διεύθυνση αυτή είναι τουλάχιστον από το 1993 που ξέρω εγώ, προϋπόθεση για την εγκυρότητα μιας προκήρυξης. Πρόκειται για την Επίσημη Εφημερίδα της Ε.Ε. (το αντίστοιχο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως) και η ανάρτηση στο Ίντερνετ γίνεται, για όλα τα κράτη μέλη, από τότε που έχει παρουσία η Ε.Ε. στο Ίντερνετ, δηλαδή από το 1997. Το ότι στη ΝΔ είναι άσχετοι και δεν ξέρουν να εξουδετερώσουν την προπαγάνδα του ΓΑΠ δεν σημαίνει ότι πρέπει εμείς οι σκεπτόμενοι πολίτες να την τρώμε έτσι χαλαρά.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 25/01/2010 19:21:26

      Ρε tiramola, μήπως είναι καιρός να αρχίσει οργανωμένη διαμαρτυρία από καλόπιστους και καλοπροαίρετους οπαδούς στον "γκόγκο"?
      Είναι κρίμα να υποχρεώνεσαι να καταφεύγεις στην δικαιολογία ότι και ΚουΚουΒιός τα ίδια έκανε...

    • Ypomoni ND gia 20 xronia avatar
      Ypomoni ND gia 20 xronia @ tiramola 25/01/2010 19:32:31

      Τυχαίε τι δουλιά θέλεις να πάρεις; νομίζεις θα βρείς καλύτερη απο αυτή που έχεις τώρα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 25/01/2010 19:52:40

      Blimblomblim μου δίνει την δυνατότητα να τον έλεγχω και θα κάνω το ίδιο αν δεν μου τη δώσει.
      Αν προυπόθεση για την εγκυρότητα μιας προκύρηξης είναι η υποχρεωτική ανάρτησή της στο διαδύκτιο και είναι και ευρωπαική οδηγία που ισχύει από το 1993 τότε είναι απορίας άξιο γιατί δεν γινόταν χρήση τόσο καιρό στη χώρα μας.
      Εκτός αν γινόταν και δεν είχε πάρει χαμπάρι κανένας οπότε όλοι οι αποκαλούμενοι και "νταβατζήδες" ήταν τελικά υγιείς επιχειρηματίες.
      Ξέρεις επίσης πολύ καλά ότι την έκφραση "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" δεν θα την χρησιμοποιούσες ποτέ για επιλογές του εκλεκτού σου.
      Ότι μου πουλάνε εμένα σου πουλούν και σένα...
      Όπως πχ με τη ΝΔ του ΚΚ που δεν είχε πάρει ποτέ χορηγία από την SIEMENS.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 25/01/2010 20:05:01

      Δεν προλάβαμε (Α)θανάση....
      Εδώ και 3 μήνες έχει ξεκινήσει οργανωμένη διαμαρτυρία από κακόπιστους και κακοπροαίρετους οπαδούς στον Γιώργο.
      Μην ανησυχείς για μένα...
      Ευκολόπιστοι , υποψιασμένοι πονηροί και κουτοπόνηροι στο ίδιο καζάνι βράζουμε ή βράζαμε , ελπίζω...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 25/01/2010 20:36:53

      Μα τι χρήση να γίνει της δημοσίευσης αγαπητέ Τιραμόλα; Όποιος ξέρει από το πώς λειτουργεί το κύκλωμα των προμηθειών ξέρει καλά ότι αυτές οι διαδικασίες μένουν διαδικασίες και τελικά ο τρόπος με τον οποίον "ανεβάζεις" ή "ρίχνεις" μια προσφορά είναι πολύ επιτηδευμένος και δεν μπορεί να πιαστεί εύκολα. Δηλαδή μεταξύ τους όσοι είναι στο χώρο εμπορίας ενός συγκεκριμένου εμπορικού είδους καταλαβαίνουν πολύ καλά τι γίνεται, αλλά δεν υπάρχει η θέληση για συγκρούσης, ούτε από την πλευρά του κράτους, ούτε από την πλευρά των προμηθευτών.

      Το ζητούμενο είναι ότι ο ριγμένος εδώ είμαστε εγώ κι εσύ, που πληρώνουμε φόρους και τρώνε και οι κρατικοί λειτουργοί και οι προμηθευτές τελικά, αλλά πίστεψέ με, η δημοσίευση στο Ίντερνετ δεν πρόκειται να αλλάξει απολύτως τίποτα. Αλλού είναι το πρόβλημα και θέλει πραγματικές συγκρούσεις να κάνεις για να το λύσεις. Δεν λύνεται αναδεικνύοντας ως δήθεν καινοτομία μια υποχρέωση που ήδη υπάρχει για όλες τις προμήθειες πάνω από κάποιο ύψος. Κάποιος σου είπε για μαχαίρι και για καρπούζι και εκεί είναι όλο το ζουμί. Τα άλλα είναι αυτό που σου είπα πριν, φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

      Εμάς τους δεξιούς δεν μας πουλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, διότι οι δικοί μας κλέφτες είναι αδέξιοι και θρασείς, ενώ οι δικοί σας κλέφτες είναι πολύ πιο επιδέξιοι και έτσι τα καταφέρνουν να ξεγελούν εσάς τους απλούς οπαδούς. Εμείς ποτέ δεν είχαμε ψευδαισθήσεις σχετικά με το αν "τρώνε" Νεοδημοκράτες. Οι ψευδαισθήσεις είναι κυρίως δικό σας προνόμιο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 25/01/2010 21:09:28

      blimblomblim
      Οι ψευδαισθήσεις δικές μας και οι γαργάρες δικές σας?
      Άρα παριστάνουμε τους ωραίους...
      Δεν ξέρω την ηλικία σου , αλλά πολύ συμβιβασμένο σε βρίσκω...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ tiramola 25/01/2010 21:23:03

      Καθόλου γαργάρες. Απλώς δεν διατηρούμε ψευδαισθήσεις ούτε σχετικά με το κόμμα μας, ούτε σχετικά με το ΠΑΣΟΚ, όπως διατηρείτε εσείς για το δικό σας κόμμα. Το ότι διαλέγει ένας πολίτης να υποστηρίξει το χι κόμμα, δεν σημαίνει ότι το εξαγνίζει. Όμως εσείς οι του ΠΑΣΟΚ πιστέψατε ότι το κόμμα σας είναι καλύτερο, είναι πιο αγνό από τη "δεξιά". Αυτό ήταν και είναι λάθος, διότι τελικά τα ελαττώματα που είχε η παλιά κυρίαρχη δεξιά ήταν τα ελαττώματα του καθεστωτισμού. Οι δεξιοί δεν είχαν ψευδαισθήσεις για αυτό, αλλά ούτε και έτρεφαν ψευδαισθήσεις σχετικά με την "αγνότητα" του καινούργιου φρούτου που έφερνε ο Ανδρέας στην ελληνική πολιτική ζωή. Ελπίζαμε μέσα μας, το 1981, να κάνει κάτι καλύτερο ο Ανδρέας, αλλά δεν το πιστεύαμε γι' αυτό και δεν τον ψηφίσαμε ούτε και τότε. Αποδείχθηκε ότι είχαμε δίκιο: ούτε τις βάσεις έδιωξε, ούτε από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ μας έβγαλε, ούτε τον επί γης παράδεισο έφτιαξε. Μας χρέωσε μέχρι το λαιμό για να δώσει εφήμερες κοινωνικές παροχές και είναι σήμερα ειρωνία της ιστορίας ότι το "επτωχεύσαμεν" που εκείνος προκάλεσε, καλείται σήμερα να το προφέρει ο γιος του.

      Αν δεν συνειδητοποιήσουμε την πραγματικότητα, δεν μπορούμε να την ανατρέψουμε. Δεν είμαι συμβιβασμένος και δεν το θεωρώ "φυσική κατάσταση" το ότι τρώνε στα κόμματα. Αρνούμαι απλώς να το δαιμονοποιήσω και αρνούμαι να δεχθώ ότι ο κομματικός αντίπαλος έχει μόνον το "προνόμιο" του να τρώει. Αφού και από το δικό μου κόμμα τρώνε, πώς να το κάνουμε. Όσο νωρίτερα το δεχθείς κι εσύ, τόσο περισσότερο θα βοηθήσεις το δικό σου κόμμα να αναπτυχθεί υγιώς.

  12. aristotelis avatar
    aristotelis 25/01/2010 18:59:26

    Ως μηχανικός και δραστηριοποιούμενος στον συγκεκριμένο χώρο απλώς θα ήθελα να επισημάνω τα τεράστια ποσά που παίζουνται για την εκπόνηση μελετών. Υπάρχουν μελέτες με που κοστολογούνται πάνω από 1.000.000 ευρώ με ότι αυτό σχετικό συνεπάγεται...

  13. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/01/2010 19:04:09

    Έκθετη δεν είναι μόνο η Μπιρμπίλω, αλλά ολόκληρη η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, που αφού έκανε όλη την οπερέτα με την υποβολή των βιογραφικών στο διαδίκτυο, τελικά ο κάθε υπουργός προσέλαβε αυτούς της αρεσκείας του.
    Η μόνη πιθανή εξήγηση είναι ότι οι υπουργοί του, το έχουν πάρει χαμπάρι το ΓΑΠ που του αρέσεουν τα κομπιουτερίστικα και τα ιντερνετικά και αφήνουν το παιδί να παίζει ενώ αυτοί κάνουν τη δουλειά τους με τον παραδοσιακό τρόπο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ εναςάσχετος 25/01/2010 19:26:01

      Σωστό αυτό που λες για "όλη την κυβέρνηση". Ειδικά αν σκεφτούμε ότι όλα τα ρεπορτάζ συγκλίνουν στο δεδομένο ότι οι γ.γ. είναι τελικά επιλογή του Μαξίμου, αν όχι και του ίδιου του πρωθυπουργού προσωπικά.

      Άρα, για τις εκλεκτικές αυτές σχέσεις, θα πρέπει να στρέφουμε τα ερωτήματά μας προς το Μαξίμου.

  14. stelios avatar
    stelios 25/01/2010 19:27:10

    @ενας ασχετος,
    και ολοι ξερουμε φυσικα ποια ειναι η παραδοσιακη δουλεια πρασινοφρουρου σε δημοσια θεση...
    Απλα ο ΓΑΠ,οπως και ο συνονοματος θειος του,εχει μυαλο 15 χρονων και γενικα του αρεσει να παιζει.
    Στην επομενη...διαβουλευση για την Παιδεια θα φερει σιγουρα ολο καμαρι το e-book της Amazon,πως ειχε κανει στη Βουλη και γελαγανε και οι καρεκλες.
    Σιγουρα του το αγορασε η μαμα του και θελει να την κανει περηφανη!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ stelios 25/01/2010 21:10:30

      Και μετά ο μικρός Γιωργάκης θα πάει στο Γούντστοκ, μήπως προλάβει το τέλος του φεστιβάλ...Και θα διαδηλώσει για την αμερικάνικη επέμβαση στο Βιετνάμ.
      Ο αντιεξουσιαστής πρωθυπουργός...
      Βαγγελίστρα μου τι πάθαμε!

  15. Α.Κ avatar
    Α.Κ 25/01/2010 19:32:43

    Αποστέλλετε κείμενο
    > που αφορά την τάξη των
    > Στρατιωτικών
    >
    > Αγαπητοί
    > συνάδελφοι και φίλοι,
    >
    >
    >
    > Όπως ενδεχομένως θα
    > πληροφορηθήκατε, βρέθηκε η
    > αιτία της κατάρρευσης της
    > ελληνικής οικονομίας! Μη πάει
    > η σκέψη σας σε πολιτικούς, σε
    > μίζες, σε κουμπάρους, σε
    > χρηματιστήρια, σε μπόνους και
    > άλλα τέτοια. Αυτά είναι για
    > τους αφελείς! Η πραγματική
    > αιτία είναι οι Ένοπλες
    > Δυνάμεις!!! Ναι ακριβώς. Μας το
    > είπε χθες ο κ. Μάνεσης και οι
    > ευφυέστατοι ρεπόρτερ του,
    > στις ειδήσεις του ΑΛΦΑ..
    >
    >
    >
    > Μάλιστα δεν ευθύνονται οι
    > αποφάσεις των πολιτικών
    > που πέρασαν από το ΥΠΕΘΑ, μαζί
    > με τους πάσης
    > φύσεως παρατρεχάμενούς τους,
    > και έλαβαν αποφάσεις για
    > αλόγιστες και πολλές φορές
    > άχρηστες αγορές πανάκριβων
    > συστημάτων. Ούτε οι μίζες όλων
    > αυτών. Γι' αυτά
    > ούτε κουβέντα. Την πραγματική
    > αιτία μας την είπε ο κ.
    > Μάνεσης: φταίνε οι σπατάλες
    > για
    > τις πανάκριβες στολές των
    > αξιωματικών, για τις
    > πολυτελείς λιμουζίνες που
    > τους διατίθενται για
    > να κάνουν βόλτες, για τις
    > άσκοπες και ανεξέλεγκτες
    > κινήσεις, και τέλος για τα
    > πολυτελή θέρετρα που
    > απολαμβάνουν!!! (για τα
    > πολυτελή νοσοκομεία δεν μας
    > είπαν διότι αυτά φαίνεται ότι
    > τα έχουν εξασφαλίσει).
    >
    >
    >
    >
    > Έτσι λοιπόν οι
    > Έλληνες πολίτες γνωρίζουν
    > ποια είναι η λύση για να βγούμε
    > από την
    > κρίση. Θα καταργηθούν οι
    > στολές των αξιωματικών (ή
    > τουλάχιστον οι «πολυτελείς»),
    > θα διατεθούν από την κ.
    > Μπιρμπίλη ποδήλατα
    > στους ανωτέρους και μηχανάκια
    > στους ανωτάτους (οι κατώτεροι
    > πρέπει να ασκούνται στην
    > πορεία). Όσο για τις
    > αποζημειώσεις κινήσεων,είναι
    > προφανές ότι μόλις κοπούν η χώρα
    > θα μπει στο G-8.
    >
    >
    >
    > Επειδή το όλο ρεπορτάζ
    > ήταν αφενός προκλητικό και
    > χαμηλού επιπέδου αφετέρου
    > εμφανώς «κατινίστικο», με
    > έβαλε σε σκέψεις για το ποιους
    > σκοπούς εξυπηρετούσε.
    > να είστε
    > καλά.
    >
    >
    > Κανένας όμως
    > δεν είπε, γιατί έτσι φάνηκε,
    > ότι οι στολές πληρώνονται από
    > τους ίδιους τους Αξκούς με το
    > πενιχρό επίδομα (ενσωματωμένο
    > στον <> μισθό
    > τους)
    > στολής που δεν φτάνει ούτε
    > για το κουμπί.
    >
    >
    > Στα
    > δε αυτοκίνητα κανένας δεν
    > είπε πόσες φορές ο ηλίθιος
    > ένστολος χρησιμοποιεί το δικό
    > του για να κάνει
    > τις δουλειές-μεταφορές της
    > ένδοξης υπηρεσίας η οποία
    > συνήθως δεν διαθέτει. Πού
    > αναφέρονται ? Ποιόν
    > κοροϊδεύουν? Τα
    > πολυτελή θέρετρα είναι τα
    > ΚΑΑΥ? Αυτά δηλαδή τα
    > ετοιμόρροπα - βρωμιάρικα με
    > την χειρίστη εξυπηρέτηση που
    > αναγκάζονται οι ταλαίπωροι
    > στρατιωτικοί να πάνε, με
    > σκυμμένο το κεφάλι,
    > γιατί αισθάνονται και ενοχές
    > που υπάρχουν
    > εκεί στρατιώτες, γιατί με
    > τον τρομερό μισθό που τους
    > δίνει η πατρίδα δεν μπορούν να
    > πάνε αλλού διακοπές? Οι
    > εκπρόσωποι τύπου ΓΕΣ-ΓΕΕΘΑ,
    > πότε θα αποκτήσουν οι
    > ταλαίπωροι ελευθερία λόγου
    > για να απαντήσουν αναλόγως ?
    >
    >
    > Σας
    > τα χαρίζουμε ΟΛΑ
    > μιζαδόροι, κλέφτες, ψεύτες
    > και απατεώνες, αρκεί να
    > σταματήσετε το κλέψιμο για
    > 4 χρόνια για να σωθεί η
    > Πατρίδα.
    >
    > Υ.Γ.
    > Ξέχασα την Βουλή όπου
    > υπηρετούν ανώτεροι άνθρωποι,
    > προβλεπόμενοι από
    > άλλο Σύνταγμα, οι οποίοι
    > λαμβάνουν 16 μισθούς, εφ'
    > άπαξ 220.000 ευρώ το κατώτερο,
    > επίδομα υποδημάτων, κινητών
    > και πόσα άλλα.
    >
    >
    > Οι
    > Στρκοί τους πειράξανε με τις
    > απλήρωτες
    > 24ωρες υπηρεσίες-ασκήσεις
    > (4ήμερα, 10ήμερα, 30ήμερα
    > πλωτά, ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΕΣ κ.λ.π), με
    > τις απλήρωτες υπερωρίες
    > γιατί η δουλειά πρέπει να
    > γίνει από έναν, άσχετα αν
    > απαιτούνται 4 και πολλά άλλα.
    > Αλλά όπως οι υπάλληλοι
    > της <>
    > είναι ανώτεροι από το
    > Σύνταγμα, οι έρμοι Στρκοί
    > είναι κατώτεροι μιας και δεν
    > μπορούν να μιλήσουν και
    > κανείς δεν μιλά για αυτούς. Το
    > όλο θέμα δε υπάρχει, < να τηρούνται οι
    > ισορροπίες>>.
    >
    >

    • surabayias avatar
      surabayias @ Α.Κ 25/01/2010 23:38:11

      Μια καλή ιδέα είναι να ζητήσετε σύνταξη και εφάπαξ από τον Ερντογάν γιαβρούμ...Οι αγρότες είναι περισσότερο έξυπνοι;;

    • popolaros avatar
      popolaros @ Α.Κ 25/01/2010 23:44:48

      Μπορεί να δούμε και αυτό στα πλαίσια προσέγγισης με την γείτονα.
      Ο Υorgo το είχε πει ότι θα φέρει ξένους να βοηθήσουν.
      Γιατί δηλαδή o βούλγαρος είναι καλύτερος.
      Αφού οι τούρκοι, θέλουν πολύ να μας 'βοηθήσουν'.

  16. anonymous anonymous avatar
    anonymous anonymous 25/01/2010 20:51:55

    Μια και μιλάμε για Γενικούς Γραμματείς η κόρη του πρώην Γενικού Γραμματέα ΥΠΕΞ και νυν Ευρωβουλευτή Θ. Σκυλακάκη άνοιξε blog στο οποίο καταθέτει τις απόψεις της περί οικονομίας. Μιλάνε όλοι, μιλάνε και οι κώλοι θα έλεγα υπό άλλες συνθήκες αλλά η κοπέλα γράφει καλά και είναι σαφές ότι ξέρει για τί μιλάει..

    http://justathought-blog-greek.blogspot.com/

  17. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 25/01/2010 20:58:36

    :) haha

  18. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2010 21:24:38

    Μετά τα "γαλάζια παιδιά" να και οι "πράσινοι κουμπάροι". Αξιοκρατία όμως, δεν μπορείτε να πείτε κάτι. Όλα κι όλα! Το GAP επιτέλους κατάφερε μετά από τόσο κόπο να επιλέξει τους άριστους.
    Γιατί είναι το ίδιο να τρως το φαγητό σου με έναν ξένο και το ίδιο με έναν δικό σου άνθρωπο? Δεν είναι, όπως και να το κάνουμε. Ο κουμπάρος είναι οικείο πρόσωπο, αγαπητό και άριστο στα μάτια της κουμπάρας. Σε όποιον κι όποιον θα έδινε την άδεια να της βάλει το στεφάνι του γάμου στο κεφάλι? Στον καλυτερο θα το επέτρεπε και μόνο.
    Τελικά το GAP κάνει πραγματική ανατροπή με το να υποστηρίζει τους πατροπαράδοτους δεσμούς με τα "δικά μας" πρόσωπα.
    Μόνο έτσι τρομάζουν τα συμφέροντα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 25/01/2010 21:50:30

      Έπρεπε να διορίσουν εσένα γραμματέα να βάλεις μιά τάξη...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 25/01/2010 22:30:30

      Δεν έστειλα βιογραφικό τιραμόλα. Τί κρίμα!

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Orestios 26/01/2010 01:11:39

      Και να έστελνες τσάμπα τον κόπο σου, ο Τιραμόλα που έχεις και βαριά ένσημα στο Anti θα τον έπαιρναν καθαρίστρια στο Μαξίμου, και δώρο netbook για να κρατάει την πράσινη γραμμή στα Μλποκ και για να συμμετέχει στην ανοιχτή διαβούλευση του ζόρζ!!!

  19. loretta avatar
    loretta 25/01/2010 21:55:18

    Αχ βρε Τιραμολα στοχα πει...θα γελασουμε πολυ με τις γκαφες του Πασοκ...και ειναι ακομα στην αρχη...στην συνεχεια δεν θα μπορουμε να κραταμε τις κοιλίες μας...!!

    Γιαυτο...ναχεις χιουμορ...παντα στο τσεπακι σου.

  20. popolaros avatar
    popolaros 25/01/2010 21:59:34

    Αυτά συμβαίνουν όταν αντί να βάζεις έμπειρα στελέχη στα υπουργεία,σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, αξιοποιείς την παρέα του γυμναστηρίου.
    Πως την έλεγαν την άλλη που είχε βάλει επικεφαλή στο ευρωψηφοδέλτιο και την έψαχναν στην Avenue Louise, που πήγαινε για ψώνια?
    Αμ την άλλη στο επικρατείας,που γυρίζει ντοκιμαντερ στη νετ.

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 25/01/2010 22:28:29

      Μου έχει λήψει μια τουλάχιστον στοιχειώδης κυβερνητική οργάνωση.
      Εδώ έχουμε οικονομικό ασύμμετρο πόλεμο σε εξέλιξη και η παρέα του δαχτυλιδιού, ασχολείται με την μεσογειακή διατροφή.
      IQ ραδικιού.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/01/2010 22:06:28

    Σου λείπουν τα παλαιοκομματικά λαμόγια;

  22. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/01/2010 22:12:19

    Αγαπητοί ΒΒΒ και Τιραμόλα,
    γιατί δεν συμφωνείτε στο αυτονόητο: Ότι σαν βήμα, οι αναρτήσεις στο Διαδίκτυο είναι χρήσιμη έως αναγκαία συνθήκη διαφάνειας αλλά όχι ικανή. Και το ΠΑΣΟΚ το έκανε για να φανεί και όχι για να συμμορφωθεί. Γιατί, αλλοιώς, θα είχε βάλει και τους λοιπούς όρους του παιχνιδιού. Που τους άφησε στα χέρια των "αρμοδίων υπουργών".
    Ας ευχηθούμε, ο επόμενος (γιατί ήδη απαξιώνεται γρήγορα ο παρών) να το κάνει. Άλλωστε, γι' αυτό ψηφίζουμε τον επόμενο: Γιατί κάθε "εκλεκτός" νομίζει ότι μπορεί να υποκρίνεται πάντα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΗΛΕΑΣ 25/01/2010 22:29:39

      ...και ο επόμενος θα είναι?

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2010 22:32:16

    Η κυρία Μπιρμπίλη σε ρόλο αμνού του θεού που αίρει τις αμαρτίες του κόσμου;

    Το υπουργείο της λέγεται Υπουργείο Κλιματικής Αλλαγής και προωθεί νομοσχέδιο για την να ελεγξει την κλιματική αλλαγή. Αυτό είναι η πρώτη ΚΟΡΟΪΔΙΑ. Το κλίμα αλλάζει, από τότε που άρχισε η Γη να γυρίζει, και θα αλλάζει μέχρι να μας καταπιεί ο Ήλιος. Όσο τα ψάχνω, το κλίμα αλλάζει για ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ (παρ' όλο ότι ο άνθρωπος σαφώς έχει επηρρεάσει την μόλυνση και τα δάση, και ίσως και το επίπεδο του CO2 τα τελευταία 100 χρόνια. Υπάρχουν ενδείξεις ότι ο πλανήτης ψύχεται εδώ και 2-3 χρόνια και ότι θα συνεχιστεί έτσι για άλλα 30. Υπάρχουν αποδείξεις ότι το CO2 είναι κυρίως ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΕΣ (ηφαίστεια, τερμίτες αγελάδες κλπ) και ότι το λεγόμενο φαινόμενο του θερμοκηπίου έχει αντιφάσεις αφού η όποια θέρμανση προκαλεί υδρατμούς που αυξάνουν το albedo και ακολουθεί ψύξη. Η δε υπερισχύουσα θεωρία είναι ότι για το κλίμα εθύνεται ο ήλιος και οι κηλίδες του.

    "Υπουργείου Περιβαλλοντικής Αλλαγής", αλλά οι "επιστήμονες" του ΟΗΕ αποδείχθηκαν κλιματομάγειροι, ενώ οι μελετητές των πάγων των Ιμαλαϊων βασίστηκαν σε ...περιοδικά και τα Ιμαλάϊα δεν λυώνουν. Ναι οι πάγοι στην Αρτκική έχουν περιοριστεί, αλλά στην Ανταρκτική έχουν αυξηθεί. Οι πάγοι στο Κιλιμαντζάρο μειώθηκαν χωρίς να ανέβει καμία θερμοκαρσία, απλά ο πάγος εξαερωθηκε κατά τι από κάτι που λέγεται ablation. Το ΥΠΕΚΑ έχει απατηλό όνομα. Όνομα που βασίζεται σε απάτη, αλλά πες αυτό είναι ...ΑΜΕΛΕΙΑ

    Μετά, το ΥΠΕΚΑ κάνει νόμους και παίρνει αποφάσεις με βάση συμβουλές που του δίνουν οι επίδοξοι αποδέκτες δώρων, συμβολαίων, και φόρων του Ελληνικού λαού. Αυτό είναι συνομωσία κλοπής, ωμά και απλά. ΔΟΛΟΣ.

    Οι Μ.Κ.Ο. οργανώσεις που επικαλείται το ΥΠΕ"Κλιματικής Αλλαγής", Greenpeace και WWF... τι ακούω ππληρώνονται για να λένε αυτά ου λένε; Τα έπιασαν? Δεν είναι δωροληψία και δωροδοκία; Συμμετέχουν σε ΔΟΛΟ έναντι τιμήματος με σκοπό να προωθήσουν ΑΠΑΤΗ;

    ΟΚ, δεν μου αρέσουν τα αιολικά, θα μας χρεώνουν παραπάνω για ρεύμα σε καιρό υφεση και ανέχειας για να οικονομήσουν οι φίλοι και πελάτες της Υπουργού Κλιματικής Αλλαγής; Και αφού ξέρει η κυρία Μπιρμπίλη και ο Πρωθυπουργός ότι θα ενοχλήσουν τους μισούς Έλληνες με την απάτη και τον δόλο που σκαρώνουν, και με ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ (γαι να μην πω την εξαπάτηση) στο θέμα της ανθρωπογενούς κλιματική αλλαγής... ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ; Αγνοια; Πίστη σε αντίθετη άποψη; Δόλος; Αμέλεια;

    Η καταδίκη της Ελλάδας να υποστεί τα έργα της κυρίας Μπιρμπίλη και τις ιδεοληψίες της Κυβέρνησης, και την κουτουρού αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ για ικανοποίηση ημετέρων, ΔΕΝ πρέπει να περάσει έτσι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 25/01/2010 22:44:34

      http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_7460.html

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 25/01/2010 22:55:46

      Για ιδεολογικους λογους.Σου εγραψα και αλλη φορα οτι ειμαι πολυ καχυποπτος στα περι κλιματικης αλλαγης αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.
      Το βεβαιο ειναι οτι το ιδεολογικο συμπαν απο το οποιο προερχεται ο ΓΑΠ (αμερικανικη αριστερα) περιλαμβανει ολα αυτα που κανει -κλιματικη αλλαγη,μεταναστες,μειονοτητες- και τα ρεστα.
      Ειναι καθαρα θεμα ιδεολογιας και δεν ειναι η πρωτη φορα που ενα αριστερο κινημα κανει ιδεολογια μια τεχνολογια.Το παραδοσιακο κομμουνιστικο κινημα ειχε ψυχωση με τη βαρια βιομηχανια και ιδιως τη χαλυβουργια και τη σιδηρουργια.Μετρουσαν την προοδο τους με τοννους χαλυβα,γυριζαν ταινιες με ηρωες εργασιας ,ακομη και το παρατσουκλι Σταλιν σημαινει ατσαλενιος.
      Ο Μαο εξαπελυσε το μεγαλο αλμα προς τα εμπρος και πεθαναν εκατομμυρια γιατι υποχρεωσε τους αγροτες να παρατησουν τα χωραφια τους και να δουλευουν σε αυτοσχεδιες υψικαμινους.
      Λοιπον τη θεση που ειχε στο παραδοσιακο ΚΚ η χαλυβουργια εχει στο new age σοσιαλισμο η πρασινη αναπτυξη και οι ΑΠΕ.Δεν ανακοπτεται με ορθολογικα επιχειρηματα,ειναι ματαιος κοπος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 25/01/2010 23:01:12

      άρα "Πίστη"... Το έβαλα σαν επιλογή. Όπως όμως έγραψε και το καφενείο πριν μερικές μέρες, η πίστη έχει καπέλο, που προσαρμόστηκε προς τα πάνω. Πιστεύει ο ΓΑΠ αλλά πληρώνουμε καπέλο 10 εκατ. Έλληνες, σε καιρό δυσκολιών. Η Πίστη του περιλαμβάνει και Σαδισμό;

      Δεν το πιστεύω Ψυχραιμία. Αρπαχτή είναι, πιστεύω ότι υπάρχει παρεούλα, δεν είναι μονο για την ΤΕΡΝΑ και τον Κοπελούζο... που θα πάει; θα μαθευτεί, ελπίχω όχι όταν έχουμε γεμίσει υπερμεγέθεις μεταλλικές οδοντογλυφίδες. Ίσως είναι δικαιολογία για ακριβό LNG... ή απλά για Νέα Τζάκια.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 25/01/2010 23:06:48

      Eιναι φυσιολογικο να μην το πιστευεις.Ανθρωποι του πρακτικου επιχειρηματικου κοσμου δεν μπρουν να καταλαβουν το ζηλο των ιδεολογων και ψαχνουν παντα τα συμφεροντα.
      Οχι οτι δεν μπορει καποιοι να τον εχουν διπλαρωσει για να ωφεληθουν αλλα ο ιδιος και αλλοι γυρω απο αυτον κινειται ιδεολογικα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 25/01/2010 23:18:52

      Ladies and Gentlemen, WE HAVE A PROBLEM

    • Shalai avatar
      Shalai @ archaeopteryx 26/01/2010 00:05:29

      Η ιστορία της νέας γρίπης και η προπαγάνδα που φάγαμε στη μάπα για τόσο καιρό αλλά κυρίως η ταχύτατη ροή πληροφορίας και ενημέρωσης που υπήρχε στο διαδίκτυο (από διαφημίσεις-μπαμπούλα του '70 μέχρι επιστημονικές διατριβές) έδωσε μια γερή νίκη υπέρ του υγιούς συστήματος αυτού του κόσμου.

      Ο κόσμος γύρισε την πλάτη του στα εμβόλια και οι κυβερνήσεις τα επιστρέφουν σαν βρεγμένες γάτες και τα πουλάνε μεταξύ τους.
      Φυσικά, τώρα μούγκα στη στρούγκα από τα ΜΜΕ και τα τσιράκια τους. Από κει που όλοι πεθαίναμε ΧΤΕΣ, τώρα κουβέντα και σιωπή, ούτε έτσι για την τιμή των όπλων να μας πουν τι άλλαξε και δεν ήρθε τελικά το τέλος του κόσμου.

      Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με το παιχνίδι παραπληροφόρησης και συμφερόντων που ονομάζεται ΑΠΕ.

      Οργάνωση από τα υγιή μέσα και αίτημα για συνάντησή τους με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.
      Ο Παπούλιας βλέπει από σχολεία μέχρι ποντιακούς συλλόγους, από την Διαφάνεια Ελλάς μέχρι την WWF και την ΕΟΕ και λοιπά.

      Οι οικολόγοι που είναι αντίθετοι με τις ΑΠΕ και την καταπάτηση του ελληνικού πλούτου και περιβάλλοντος, να ζητήσουν συνάντηση μαζί του και να του εκθέσουν τα επιχειρήματά τους.
      Ίσως φάνε πόρτα γιατί ο Πρόεδρος εκθείαζε μόλις πριν από μια βδομάδα την πράσινη ανάπτυξη και τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας με ομιλία του στο Ντουμπάι, ίσως τα ΜΜΕ το θάψουν, αλλά αξίζει η προσπάθεια.
      Και απόρριψη να υπάρξει, έχει σημασία να γραφτεί.



      Όπως άρχισε ο κόσμος να ακούει glaxosmithkline, Rockefeller κλπ να αρχίσει να ακούει και Κοπελούζο, Μυτιληναίο κλπ.

      Στην ιντερνετική κουλτούρα σα χώρα, είμαστε ακόμα σε νηπιακό στάδιο, αλλά πιστεύω ότι είναι κυριολεκτικά στο χέρι μας και αυτή η μάχη.

    • Shalai avatar
      Shalai @ archaeopteryx 26/01/2010 00:07:16

      Όχι στο Ντουμπάι, στο Άμπου Ντάμπι, σόρρυ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 26/01/2010 07:44:57

      Νέα θρησκεία με εισπρακτικό, φορολογικό χαρακτήρα. Φόρο ενέργειας. Έχουμε να φάμε ύφεση, να την ευχαριστηθούμε. Φόρος ενέργειας, για να δουλέψουν τα Γερμανικά εργοστάσια και τα λιγδιάρικα αλητάκια τους εδώ. Αν ο ΓΑΠ το βλέπει ιδεολογία, θα έπρεπε, σοβαρά, να ζητήσει βοήθεια "seek professional help", που λένε στην πατρίδα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 26/01/2010 08:33:07

      "Πρόταση για την εισαγωγή πανευρωπαϊκού φόρου στις ρυπογόνες μορφές ενέργειας επεξεργάζεται η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ενώ η ισπανική προεδρία καλεί τα κράτη-μέλη σε συντονισμό των ενεργειών ώστε οι ενδεχόμενοι νέοι φόροι και στο χρηματοπιστωτικό τομέα να εισαχθούν ταυτόχρονα σε όλα τα κράτη-μέλη"

      http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1769578

      νάτην η πρασινάδα. Ότι και τα πράσινα τέλη κυκλοφορίας.

  24. Santourios avatar
    Santourios 25/01/2010 23:29:53

    Ο Μπόμπολας θέλει να πάρει όλη την αφαλάτωση παντού. Ανδρεαδάκης και Μπιρμπίλη του έβαλαν φραγμό και βγήκε στα κεραμίδια για τον Ανδρεαδάκη. Έτσι χτυπάει την Μπιρμπίλη -νομίζει- σαν χταπόδι.

    Δεν θα του περάσει όμως του μπομπολεϊκου, θα μάθει να παίζει σε εργοληψίες με κανόνες.

    Εχθές ο Τσίπρας τα έβαλε με τον Μπόμπολα για τα Τέμπη. Νομίζω δεν θα αργήσει ν του την πέσει και ο Ρέππας. Ο Μπόμπολας κινδυνεύει να κηρυχθεί έκπτωτος απο δεκάδες μεγάλα έργα και εργολαβίες.

    Αμήν!

  25. DrNo avatar
    DrNo 25/01/2010 23:50:09

    Καλά τι ρουκέτα ήταν αυτή που έριξε το καφενείο για τις ΜΚΟ;
    Αρχαίε δικαιώθηκες. Πριν 20 μέρες έγραφες οτι οι μικρές ΜΚΟ οργανώνονται και οι μεγάλες τα πιάνουν!

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ DrNo 26/01/2010 01:14:37

      http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_7460.html

      πω πω πω

      δεν μπορεί γίνονται τέτοια πράγματα;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ DrNo 26/01/2010 07:37:59

      Την Ελληνική Γκρηνπης ξέρω ότι τα πιάνει από το 2000, τουλάχιστον. Τότε, και από την Κρουπ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ DrNo 26/01/2010 10:03:28

      Όσο για το WWF έκανε μπίζνες με τα θαλάσσια πάρκα από το 1990 τουλάχιστον... βλέπε χελώνες και άλλα άγρια θηρία

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2010 11:47:29

    Ορίστε.. θα αρχίσω αντιαμερικανικές συνομωσιολογίες: Η Αμερική παρεμποδίζει την χρηματοδότηση θερμοηλεκτρικών μονάδων με κάρβουν στην Ινδία.

    http://timesofindia.indiatimes.com/india/US-to-World-Bank-Dont-fund-coal-fired-plants/articleshow/5493089.cms

    Προφανώς, οι Αμερικανοί θέλουν περιορισμό των χτρηματοδοτήσεων ΚΑΙ μειώση του παγκόσμιου βιωτικού επιπέδου. Γιατί να ζει καλά ο Ινδός, αφού ούτως η άλλως δεν αγοράζει Αμερικάνικα προϊόντα. Βρε μπας και η Αμερική έχει μπει σε παρακμιακή φάση?

    • N.Koukos avatar
      N.Koukos @ archaeopteryx 26/01/2010 19:22:02

      Μερικά λινκς.
      Χρηματιστήρια κλίματος (καμία πίστη, κονόμα μόνο)

      http://www.chicagoclimatex.com/
      http://www.ecx.eu/

      Ετοιμαστείτε για τέλη γέννησης κ κυκλοφορίας παιδιών…

      http://www.optimumpopulation.org/
      Με τις πέτρες, όσο είναι καιρός…

  27. N.Koukos avatar
    N.Koukos 26/01/2010 19:17:03

    Μερικά λινκς.

    Χρηματιστήρια άνθρακα (καμία πίστη, κονόμα μόνο)

    http://www.chicagoclimatex.com/
    http://www.ecx.eu/

    Ετοιμαστείτε για τέλη γέννησης κ κυκλοφορίας παιδιών...

    http://www.optimumpopulation.org/


    Με τις πέτρες, όσο είναι καιρός...