#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκθεση - κόλαφος του ΔΝΤ για την κυβέρνηση





(Ανανωμένο) . Έκθεση – κόλαφο κατά της ελληνικής κυβέρνησης και της οικονομικής πολιτικής που ακολουθεί, δημοσιοποίησε σήμερα το ΔΝΤ με αφορμή την έγκριση της τέταρτης δόσης των 4,1 δισ. ευρώ. Οι “σύμμαχοι” της κυβέρνησης αποκαλύπτουν ότι έρχονται νέα σκληρά μέτρα αλλά αποδομεί πλήρως και τις κατευθύνσεις του κ. Παπακωνσταντίνου.

Σύμφωνα με την έκθεση "η ελληνική οικονομία θα διέλθει το χειρότερο σημείο στη διάρκεια του δεύτερου εξαμήνου φέτος" . Στην προηγούμενη έκθεση, που δημοσιεύτηκε πέρυσι τον Δεκέμβριο, το ίδιο σημείο τοποθετείτο χρονικώς "μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2011".

Παραδέχεται δηλαδή το ΔΝΤ ότι η ελληνική οικονομία θα συνεχίσει να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα για περισσότερο χρόνο από αυτόν που μας έλεγε αρχικά και δεν ξέρουμε αν κι αυτήν την φορά μας λέει την αλήθεια.

Το ΔΝΤ δηλώνει επίσης  ότι η Ελλάδα πρέπει να βρει 22 δισ. ευρώ την περίοδο 2012-2014 μέσω των περικοπών επιδομάτων (επιδόματα στο δημόσια τομέα μέσω του ενιαίου μισθολογίου, επιδόματα ανεργίας), νέο πάγωμα μισθών και συντάξεων, καταργήσεις ΔΕΚΟ και απομακρύνσεις εργαζόμενων, πωλήσεις κρατικής περιουσίας.

Το χειρότερο, όμως, στην έκθεση είναι οι επισημάνσεις του ΔΝΤ για την αποτυχία της κυβερνητικής πολιτικής. Συγκεκριμένα λέει:

Η Ελλάδα καθυστερεί να εφαρμόσει τις απαιτούμενες δημοσιονομικές και διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις. Αυτές μπορεί να οφείλονται είτε σε πολιτικούς, είτε σε διοικητικούς λόγους. Η καθυστέρηση ενδέχεται να ακινητοποιήσει το έλλειμμα σε μη βιώσιμο επίπεδο, ενώ τυχόν μακρο-διαρθρωτικές καθυστερήσεις θα μπορούσαν να υπονομεύσουν την ανάκαμψη. Οι ίδιες καθυστερήσεις είναι επίσης πιθανό ότι θα παρεμποδίσουν την προσπάθεια της κυβέρνησης να ανακτήσει πρόσβαση στις αγορές.
Αδυναμία επιστροφής στις αγορές ομολόγων ακόμα και εάν η κυβέρνηση ακολουθεί το πρόγραμμα χωρίς να παρεκκλίνει από τους στόχους. Την ώρα που η κυβέρνηση λέει ότι σύντομα θα βγει στις αγορές έρχεται το ΔΝΤ να της κλείσει το στόμα. Επικαλείται τα συνεχιζόμενα προβλήματα στην περιφέρεια της Ευρωζώνης και λέει ότι οι αγορές δύσκολα θα πειστούν για μείωση του χρέους.
Κάνει λόγο για προβλήματα στις τράπεζες και στη ρευστότητά τους, γεγονός που μπορεί να τινάξει στον αέρα την οικονομίας.
Αφήνει βέβαια το ΔΝΤ και τα... καλά του λόγια ότι έχει σημειώσει πρόοδο η Ελλάδα, αλλά αυτά είναι παρηγοριά στον άρρωστο.

Το στέλεχος του ΔΝΤ, John Lipsky είπε ότι η Ελλάδα θα πρέπει να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και να ολοκληρώσει μία μεσοπρόθεσμη δημοσιονομική στρατηγική έως το Μάιο ώστε να θέσει ισχυρότερα θεμέλια την προσαρμογή της οικονομίας. “Παράλληλα, η κυβέρνηση πρέπει να διπλασιάσει τις προσπάθειες για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και για τον έλεγχο των δαπανών και ειδικά σε τοπικό επίπεδο”.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 21:39:40

    Μετά το μνημόνιο "σωτηρίας" και την "ανάσα" της 11/3 αποκαλύπτεται η Εθνικά αποτυχημένη πολιτική της κυβέρνησης GAP από τους "σωτήρες" του.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:40:22

    λεει κ αλλα... οτι το ΓΑΠ τους ειπε για τα 50 Δις !! και δεν το εφεραν αυτοι στο τραπεζι !!
    επισης, στις αγορες ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟ 2012 !! στοιχημα οτι θετε! εβερ.. Υπαρχει οριο χροκοπιας στο υψος των spread ?? ΝΑΙ ! Πιο ειναι ?/ 450μβ.. εμεις που ειμαστε και χαιρομαστε ?? 900+.. μπραβο μας.

    κλειστε, κοψτε, πουληστε, σκαστε, πληρωστε, μι μιλατε, συντεχνιες και λοιποι ΠΑΣΟΚΟΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.

    Πληρωστε ως κρατος οσα χρωστατε !! σε επιχειρησεις απο επιτροφες κλπ και τιμολογια... Εχετα και μεγαλη ανεργια !!! μπραβο!! εισπραττετε λιγοτερο ΦΜΥ ! .. πατε καλα.. εμεις εδω ειμαστε!!!!

    Αυτα τα ολιγα προς γνωσιν και συμμορφωσιν. 8 Δις η κεφαλαιοποιηση των ΔΕΚΟ... λειπουν 42!! απο ακινητη - μη καταγεγραμμενη περιουσια.
    τοκος επιφανειας υπαρχει?? ΟΧΙ !! θα τον εφευρουν!!!

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:53:41

      Απροπό ΠΠ, το νερό της βροχής ανήκει στην "επιφάνεια" που θέλει να εκποιήσει το GAP?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 16/03/2011 21:54:54

        τα παντα ρει.. Ορεστ.

        ΠΠ

  3. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 21:41:50

    Ηρθε η δικαίωση για τον γίγαντα Χρήστο Σταικούρα !!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 21:46:33

      ντουροστικ.

      ΠΠ

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Γιωργος Ασημένιος 17/03/2011 13:19:52

      ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 17/03/2011 14:15:12

        αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  4. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 21:51:09

    lol

  5. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 21:52:13

    Ομολογεί την αποτυχία και καταποντίζει την προπαγάνδα ΠΑΣΟΚ και κρυφόΠΑΣΟΚ.

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/03/2011 22:01:55

    Πήγαν υπέγραψαν με τους τοκογλύφους και νόμιζαν ότι θα την γλυτώσουμε έτσι απλά.
    Αν δεν πάρουμε όλο το δάνειο(110δις) δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μας αφήσουν να βγούμε στις αγορές μόνοι μας.Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις τα σπρεντ πέφτουν (γύρω στις 800 μβ) βγαίνει κάποιος είτε αυτός είναι οίκος αξιολόγησης είτε ο πρωθυπουργός μας (σας θυμίζω τι έγινε στις αυτοδιοικητικές εκλογές) και μας ξαναφέρνουν στην κορυφή.
    Το ΔΝΤ έχει επενδύσει σε εμάς και δεν θα μας αφήσει αν δεν πάρει τα αναμενόμενα κέρδη είτε από τους τοκογλυφικούς τόκους είτε με "κατάσχεση"(αξιοποίηση πιο γλυκά) κρατικής περιουσίας.
    Μια είναι η τιμωρία για τους προδότες του έθνους:
    ΓΟΥΔΙ!!!!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/03/2011 20:31:47

      Αυτοί ήξεραν τι έκαναν από την αρχή ο κόσμος δεν ήταν ενημερωμένος, ούτε πρόκοιτε να τον δώσουν ποτέ λογαριασμό, ήρθαν με σχέδιο και πρέπει να το νομιμοποιήσουν με δόντια και νύχια τα υπόλοιπα είναι για να λέμε......wait and you will see.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 22:04:04

    Η Δημοσια Περιουσια θα βγει σε ομολογο?????
    Ποια θα ειναι η εγγυηση στο ομολογο?? η Επιφανεια ή η ΓΗ απο κατω??
    Μα η ΓΗ !!! να πως το ΠΑΣΟΚ θα δωσει ΚΑΙ ΤΗ ΓΗ !!!
    Παμπουκη.... μπορει να μην ειμαι νομικος αλλα απο 5-10 οικονομικα κατι ξυνω...
    Το νου σου.. διοτι ΕΣΥ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΤΗ ΓΗ και ΟΧΙ το ΓΑΠ !!
    ΕΙΣΑΙ Ο ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ !!!!!!!

    ΠΠ

  8. manos avatar
    manos 16/03/2011 22:04:05

    Ποιά οικονομική πολιτική?

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 22:05:27

    Ξεπούλημα δια της πλαγίας οδού.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 16/03/2011 22:11:20

      μα την COSCO γιατι δωσαμε την χρηση κ εκμεταλλευση και πηραν 4-5Δις??? και τωρα θελουν να πουλησουν??? ρωταω !!
      Τοτε φωναζαν !!! μεχρι να παει ο Ανωμεριτης....

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 22:28:26

        Η βρωμιά είναι πράσινη

  10. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 22:06:39

    Τα χειρότερα είναι στο 2ο εξάμηνο λέει.
    Να συλληφθεί για διασπορά ψευδών ειδήσεων.
    Το GAP σκίζεται να λέει πως τα χειρότερα είναι πίσω μας.
    Εκτός αν μπέρδεψε το πίσω με το μπροστά.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 22:32:25

    Προταση στον Κ Σαμαρα..

    κ Σαμαρα, θελω να βγειτε και να ερωτησετε επισημα τον πρωθυπουργο στη ΒΟΥΛΗ για να υπαρχουν και πρακτικα.. για το - εαν προκειτε να τιτλοποιησει με οποιονδηποτε τρομο-χρηματοπιστοτικο μεσον την Ελληνικη ΓΗ...!!!!!!!

    Η καθε τιτλοποιηση ειναι εν δυναμει πωληση μιας και τους τιτλους της ΓΗΣ θα τους κρατουν επενδυτες για να μας Δανεισουν πανω στον Τιτλο-ΓΗ-Ελλαδα.

    Την επιφανεια του την αφηνουμε προς το παρον..... Παμπουκη.. το νου σου...

    ΠΠ

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 23:10:04

      O Παπανδρέου με τον τρόπο που θέλει να δώσει την ελληνική γη δημιουργεί προϋποθέσεις για μια έμμεση μορφή αποικισμού.
      Θα συμβεί ότι και στη μεσαιωνική Κρήτη, όταν η Βενετία δήμευσε τη γη και εγκατέστησε τους βενετούς αποίκους

  12. Eva avatar
    Eva 16/03/2011 23:27:05

    +10000000000000!!!!!!

  13. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 23:32:51

    Σήμερα τους αποίκους τους έχουν φέρει πρώτους.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/03/2011 23:36:17

    1,5 χρόνος... αφού ρε ΓΑΠ, ούτε μπορείτε, ούτε τολμάτε...

    Το μάθημα για τον επόμενο: Ξεκινάς με την Αλήθεια.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ archaeopteryx 17/03/2011 15:20:26

      Η ειλικρίνεια προς τον λαό, είναι πρώτη και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση για να βγούμε από τον λάκκο με τα φίδια. Το επόμενο είναι η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. Χωρίς αυτά δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ κι από κανέναν ! Και ο νοών νοείτω...

  15. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 16/03/2011 23:42:44

    Περιεργα παιχνίδια που δεν είναι αυτό που φαίνεται. Δύσκολα για την Ελλάδα.

  16. Misha avatar
    Misha 17/03/2011 00:00:53

    Αυτοί οι πτωματοφάγοι φαλακροκόρακες δεν γράφουν τα μαύρα μαντάτα για τον ΓΑΠ.
    ΑΠΕΙΛΟΥΝ τον επόμενο!!!

  17. factorx avatar
    factorx 17/03/2011 00:25:19

    Διαβάστε και την ανανέωση. Τα πράγματα είναι χειρότερα....

  18. Εnzo avatar
    Εnzo 17/03/2011 00:33:36

    ετσι οπως παει το πραμα ερχεται τσουναμι.
    οι πρασινοφρουροι ουτε στην φουκοσιμα δεν θα μπορουν να κρυφτουνε στο τελος. θα τους βρουμε παντου και θα πληρωσουν για ολα.

  19. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 17/03/2011 01:12:28

    Αν δεν απολυθούν 250.000 δημόσιοι υπάλληλοι, που είναι αργόμισθοι και καταναλώνουν από τα δημόσια οικονομικά περίπου 250.000*2200*14=7.7 δις ευρώ, χωρίς να παράγουν τίποτα αλλο παρά γραφειοκρατεία, καφρίλα και διαπλοκή δεν πρόκειται να γίνουμε πλεονασματικοί, ακόμα και αν αύριο μας μηδενήσουν το χρέος.
    Στο κάτω κάτω είναι οι πιο ξεκούραστοι πολίτες και έχουν κάνει σημαντικό κουμπαρά όλα αυτά τα χρόνια, επομένως έχουν και τις περισσότερες αντοχές.
    Μαζί με αυτούς στον πάγο και όλοι οι κρατικοδίαιτοι δήθεν επιχειρηματίες που τρώνε με τη σειρά τους επιπλέον δις.
    Ψηφίστε σωστά, φωνάξτε, απαιτείστε..Αλλιώς πληρώστε τη βενζίνη 2 ευρώ σε λίγο, για να μη χάσουν τη δουλίτσα τους όλοι οι καλομαθημένοι των πολιτικών γραφείων..

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Φακ Κωστας 17/03/2011 07:55:31

      Απαντώ όντας ελευθέρος επαγγελματίας και εχοντας εργαστεί μόνο στον ιδιωτικό τομέα...πολύ ωραία μας έχουν διαβάλλει το μυαλό με το μύθο των κακών δημόσιων υπαλλήλων, των κλεφτών ελ. επαγγελματιών, των ακριβών φορτηγατζήδων και πάει λέγοντας. Αντί να κοιτάζουμε το πρόβλημα στην πηγή του που δεν είναι άλλη από τον τρόπο δημιουργίας και διακίνισης του χρήματος στις σύγχρονες αγορές χρήματος στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλο...και οι ισχυροί γελάνε βλέποντας τα μυρμύγκια να μάχονται μεταξύ τους στην προσπάθεια να βγουν από την τρύπα πριν την φράξουν εντελώς...

      • Αστος avatar
        Αστος @ aristotelis 17/03/2011 10:37:56

        Καμια σχεση αριστοτελη, δυστηχως σε οτι αφορα τους Δ.Υ. εχει ενα δικιο ο φιλτατος κωστας και για τους κρατικοδιαιτους "επιχειρηματιες" αλλο ενα.

        Δυστηχως η Ελλαδα εχει οντως υπερβολικα πολλους Δ.Υ και αυτο φαινεται στο γεγονος οτι μεχρι σημερα κανεις ακομα δεν εχει αποτολμησει να τους μετρησει ολους και να ανακοινωσει νουμερα.
        Αν ποτε το κανει αυτο καποιος τοτε να εισαι σιγουρος οτι ακομα και ο πιο ενθερμος υποστηρικτης των Δ.Υ σημερα θα πει {Ε, οχι ρε παιδια, αυτο παραπαει..} και το χειροτερο ειναι οτι (οπως ξερει οποιοσδηποτε ειχε εστω και μια φορα παρε δωσε με το δημοσιο σε αυτη χωρα) το συστημα παρα τα "επιπλεον χερια" δεν λειτουργει.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ aristotelis 17/03/2011 11:46:17

        Αριστοτέλη,
        Και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, και ποτέ δεν έχω εργαστεί στο δημόσιο ούτε για ένα τρίμηνο. Καταλαβαίνω αυτό που μου λες για το "διαίρει και βασίλευε". Δεν ζήλεψα ποτέ να κάθομαι και να πληρώνομαι, πάντα μου άρεσε να εργάζομαι πολύ και να πληρώνομαι καλά.
        Δε βλέπεις όμως την αδικία που εξελίσσεται? Εμείς και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, οι πλέον παραγωγικοί δηλαδή, θιγόμαστε, ενώ απέναντι οι Δ.Υ. απεργούν φωναζουν κλπ. λές και το δικαίωμα σε εργασία ειναι ιερό μόνο για αυτούς.
        Εξάλλου η επιχείρηση στην οποία εργάζονται, το δημόσιο δηλαδή, χρεοκόπησε. Οι Δ.Υ. πρέπει να πληρώσουν το μεγαλύτερο βάρος.
        Ξέρεις ότι ακόμη και της περίφημης Αγρογής οι 300 υπάλληλοι πληρώνονται ακόμα και σήμερα παρά τα όσα λενε?
        Είναι δίκαιο αυτό?

  20. drider avatar
    drider 17/03/2011 01:21:17

    Θα πω το αυτονόητο, σιγά μη παραδεχτεί το ΔΝΤ ότι απέτυχε το πρόγραμμα του. Δεν είναι εκεί η ουσία. Όπου πάει το ΔΝΤ λειτουργεί ως "εκκαθαριστής" υπέρ των συμφερόντων των δανειστών, και όχι για να βοηθήσει την οικονομική ανάκαμψη των χωρών. Μέχρι που δεν γίνονται άλλο δεκτό οι πολιτικές του και οι λαοί το ξεφορτώνονται μαζί με τις κυβερνήσεις που το φέρανε. Έτσι απλά...

  21. Άργος avatar
    Άργος 17/03/2011 01:52:26

    Eλλάδα: Επεισόδιο, με πολίτες και τον Θ. Πάγκαλο, στα Kαλύβια, Αττικής - Τον γιαούρτωσανΠέμπτη, 17 Μαρτίου 2011, 01:04 (ET)

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/03/2011 02:25:13

    Ανέβασέ το Φάκτορα
    Επεισόδιο, με πολίτες και τον Θ. Πάγκαλο, στα Kαλύβια, Αττικής - Τον γιαούρτωσαν
    Νέο επεισόδιο, με τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, Θ. Πάγκαλο, αυτή τη φορά, στα Καλύβια Αττικής, στην πασίγνωστη πλατεία, (γνωστή και ως πλατείας της ...χοληστερίνης) με τις ταβέρνες κρεατικών.
    Ο Θ. Πάγκαλος, ο οποίος βρέθηκε, εκεί με την οικογένειά του, προσπάθησε να συνομιλήσει με κατοίκους, -πολλοί από τους οποίους ήταν από τη γειτονική Κερατέα- αλλά τα πνεύματα οξύνθηκαν, καθώς αποδοκιμάσθηκε έντονα, ενώ εναντίον του εκτοξεύτηκαν, αντικείμενα και γιαούρτια.
    Στην περιοχή, έσπευσαν, αστυνομικοί των ΜΑΤ, που ούτως ή άλλως, έχουν μόνιμη παρουσία στην περιοχή, λόγω της συνεχιζόμενης διαμάχης για το ΧΥΤΥ στην Κερατέα.

    h**p://www.e-typos.com/content.aspx?cid=20329&catid=7

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Προφήτης 17/03/2011 02:43:20

      Δεν του πεταξαν και οι μπατσοι τα καλαμακια( ετσι λενε τα σουβλακια οι Αθηναιοι) και τις ρετσινες που κρατουσαν στα χερια;
      Το οτι εκσφενδονισαν ενα ταβλι και μια τραπουλα δεν εχει εξακριβωθει.
      Αν τα γιαουρτια ηταν απο τη Δορκαδα κριμα στο πηλινο.
      Οι Βορειοι γνωριζουν τι εστι γιαουρτι Δορκαδος.

  23. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 17/03/2011 03:18:16

    Αν και δεν είναι της παρούσης,συγκυρίας,αγωνίας και ανησυχίας,έτσι για να σκάσει λίγο το χείλι σας,σας θυμίζω πως είμαι ο...νονός του όρου "Πλατεία Χοληστερίνης" για τα Καλύβια, στα οποία ζω την τελευταία εικοσαετία.. Κάπου το πέταξα σε μια τηλεόραση πριν έξη-εφτά χρόνια,δε θυμάμαι κι έγινε.. σουξέ. Κρίμα γιατί δεν πρόκειται ποτέ να...εισπράξω ποσοστά,εκτός από καμιά 300άρα χοληστερίνης αν...τιμήσω τον όρο!
    Πάντως είσαστε καλοδεχούμενες-οι, στο τέλος της κρεολαγνείας τα μαγαζιά κερνάνε γιαούρτι με ντόπιο μέλι.Μάλλον από κει θα το προμηθεύτηκαν τα παιδιά απ΄τη (μαρτυρική πλέον..)Κερατέα και το προώθησαν στον λεγάμενο που δεν θα αναφέρω το όνομά του για να μη βρωμίσω έστω και αυτό το χιουμοριστικό μου κειμενάκι.
    Καλό ξημέρωμα,
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

  24. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 17/03/2011 08:31:36

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ:

    Θα ήθελα πολύ να είμαστε Συνάδελφοι και Συνεργάτες στις ένδοξες παλιότερες τραπεζικές μέρες, όπου πράγματι μπορούσες να δείς αληθινούς τραπεζίτες και όχι τους σημερινούς επιφανειακούς και σφογκοκολάριους που νομίζουν οτι αντιπροσωπεύουν υψηλό επαγγελματικό επίπεδο.
    Για ενημέρωσή σας, οι περισσότεροι από τους σημερινούς υπευθύνους του Ελληνικού τραπεζικού συστήματος ήταν υφιστάμενοί μου. Δυστυχώς προωθήθηκαν με μη επαγγελματικά μέσα.

  25. kiki avatar
    kiki 17/03/2011 10:47:18

    Ακουσα τον Μαρια, που εξηγουσε αυτον τον νομο για την επιφανεια, και ομολογα που θα εκδοθουν για την γη.
    Αυτο ανατρεπει και τον αστικο ισχυοντα κωδικα, και γινεται ειδικα κατα την αποψη του Καμμενου κυριως για το Ελληνικο, δεν πρεπει να γρηγορειτε ω συνελληνες, και κυριως η αξιωματικη αντιπολιτευση.

  26. η Dimi avatar
    η Dimi 17/03/2011 10:50:52

    ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ
    Μειώσεις μισθών στο δημόσιο αξίας 5 δισ. ευρώ, περικοπές και ιδιωτικοποιήσεις ΔΕΚΟ ύψους 2,5 δισ. ευρώ και ισόποση μείωση των κοινωνικών επιδομάτων προγραμματίζει η κυβέρνηση, όπως αποκάλυψε το ΔΝΤ.

    Παπακωνσταντίνου: «Όσο μας βοηθούν, τόσο πρέπει να συνεχίζουμε.»

    ~capital.gr Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2011 09:17

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 11:19:40

    Αυτο το "ζητησαμε" του ΓΑΠ... μπορει να του πει καποιος... οτι δε ζητησε τπτ αλλα, οι αλλοι τα οργανωσαν για να πληρωθουν???
    ΕΙπε "ζητησαμε" και φορο στις Χρηματοπιστωτικες Συναλλαγες απο τις Τραπεζες οι οποιες δημιουργησαν τι προβλημα στην Ευρωπη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΓΑΠ ο Μαχητης των Δρομων και των Τραπεζων !!

    Θα του μιλησει καποιος για το ρεξονα??

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 11:20:45

      συγγνωμη.... το φορο τον ζητησε ως Tobin Tax.. !!!! xaxaxaaaaxaxaxaxaaaa

      ΠΠ

  28. η Dimi avatar
    η Dimi 17/03/2011 13:24:50

    Στόχος ΤΟΥΣ, η Ζωή ΜΑΣ!
    http://www.antinews.gr/2010/07/11/53243/

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 17/03/2011 13:44:50

      η πρασινη καρεκλα του διασωστη ΠΑΣΟΚΟΥ ειναι very sweet. Θυμασαι πχ. τον Παπουτση/Σαμινα?? πυρ και μανια !! χαχαχαα εκλαιγε απο αγωνια !!
      επενδυουν 30 χρονια στη ληθη του λαου! ΟΛΟΙ !

      ΠΠ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 17:03:15

        Βάσει όσων βλέπω και μαθαίνω καθημερινά, πιστεύω ότι οι επικείμενες δονήσεις της απρόβλεπτης ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ, θα ξεπεράσουν τα 10 Richter. Ολοι αυτοί οι κύριοι και κυρίες, δεν θα ξέρουν που να τρέξουν να σωθούν από το τσουνάμι της λαϊκής οργής, που θα σαρώσει τα πάντα.

        Στη δε επικείμενη σύγχρονη «Απογραφή-Ηρώδη» τον Μάρτιο 2011: «Πόσα παιδιά έχετε; ΚΑΙ, Πόσους γέροντες;» (που ζουν πολύ και κοστίζουν ακριβά, κ. υπουργέ υγείας..), αυτή τη φορά, 160 οικογένειες, ΔΕΝ πρόκειται ούτε τις πόρτες μας ν’ανοίξουμε, ούτε τα προσωπικά στοιχεία μας συγκεντρωμένα σ’ένα έντυπο απογραφής στους.. «ελληνοποιημένους» Λάθρο υπαλλήλους, να δώσουμε. Ηδη, τις ετικέττες με τα ονόματά μας από τα κουδούνια των σπιτιών μας, αφαιρέσαμε.

        Οι «ελληνοποιημένοι» υπάλληλοι, οι οποίοι θέλουν να καταγράψουν τα προσωπικά μας δεδομένα, ν’απευθυνθούν στα Μαιευτήρια, Στατιστική Υπηρεσία, Δήμους, Ληξιαρχεία, Εκλογικούς Καταλόγους Υπ. Εσωτερικών... Εμείς, ΔΕΝ.

        Είναι γνωστό τοις πάσι ότι, λόγω άκρατης Λαθρομετανάστευσης ο γηρασμένος Ελληνικός πληθυσμός αυξήθηκε προς το ισλαμο-μαυριδερότερο, με ανυπολόγιστες συνέπειες γιά την Ελληνική Πληθυσμιακή Σύνθεση.

        «Σε 11.305.118 άτομα, εκτιμάται ότι είχε ανέλθει την 1η Ιανουαρίου 2010 ο πληθυσμός της Ελλάδας, αυξημένος κατά 44.716 άτομα σε σύγκριση με την 1η Ιανουαρίου 2009.

        Η αύξηση αυτή του πληθυσμού περίπου 0,4% όμως δεν οφείλεται στην γεννήσεις των Ελλήνων που ήταν 9.817 άτομα, αλλά στους μετανάστες 35.099 άτομα, πάντα μέσα στο χρόνο από τον Ιανουάριο του ΄09 στον Ιανουάριο του ’10.»
        ~DefenceNet 01-02-2011 - 14:23:40.

        Στους σύγχρονους Hρώδεις και Ηρωδιάδες της νεο-αταξίας,
        η εμπιστοσύνη μας είναι Μηδέν. Ζero. Zilch. Nada.