06/11/2010 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκδηλος ο πανικός του ΠΑΣΟΚ

Αγανάκτηση και οργή προκαλούν σε όσους τα διάβασαν ή άκουσαν την ομιλία του στο Σπόρτινγκ οι θρασύτατες δηλώσεις περί …πατριωτισμού του Πρωθυπουργού του Μνημονίου. (Ε, όχι να κάνει μάθημα πατριωτισμού και ο ΓΑΠ!!!).

Και σωστά έκανε ο Αντώνης Σαμαράς που ανταποκρινόμενος στο λαϊκό αίσθημα βγήκε σήμερα και καταδίκασε τους ισχυρισμούς του κ. Παπανδρέου:

Ο Παπανδρέου αποκαλεί «αντιπατριώτες» όσους διαφωνούν μαζί του

Θορυβημένος ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης κ. Πεταλωτής έσπευσε να απαντήσει. Και τι είπε; Ότι ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης έκανε τις δηλώσεις ….”Σάββατο πριν από τις εκλογές που είθισται να μην μην κάνουν δηλώσεις…” (!!!).

Κόπτεται δηλαδή για τις δημοκρατικές διαδικασίες ο εκπρόσωπος του πρωθυπουργού που εκβιάζει εκλογικά τον λαό. Και έκανε την προηγούμενη δήλωση την στιγμή που στα φύλλα του Σαββατοκύριακου δημοσιεύονται δύο συνεντεύξεις του κ. Παπανδρέου (Έθνος, Νέα)

Ο κ. Πεταλωτής, μην έχοντας τι άλλο να πει επιχείρησε να κάνει και λογοπαίγνια με την συνήθη ασπίδα του ΠΑΣΟΚ τον … Καραμανλή, αναφερόμενος σε μια δήλωση που κατ΄πα τα άλλα δεν έκανε:

“Ο κ. Σαμαράς, στην προσπάθεια και τον πανικό του να απαντήσει στον κ.

Καραμανλή, δεν σεβάστηκε ούτε το γεγονός ότι το Σάββατο πριν από τις εκλογές είθισται να μην γίνονται δηλώσεις. Ας αποφασίσουν επιτέλους στη ΝΔ αν η σωτηρία της Ελλάδας, με τα 110 δις Ευρώ του μηχανισμού στήριξης, είναι γι αυτούς αναγκαίο κακό ή όχι. Αλλά μέχρι να το κάνουν, ας αφήσουν ήσυχη τη χώρα. Αρκετά την πλήγωσαν όλοι τους και δεν έχουν ζητήσει ούτε μια συγγνώμη για τα δεινά που προκάλεσαν και ακόμα πληρώνουμε όλοι οι Έλληνες”.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, απαντώντας στα όσα είπε ο κυβερνητικός Εκπρόσωπος κ. Γ. Πεταλωτής, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ας μην κάνει υποδείξεις περί σεβασμού της Δημοκρατίας - δια του Εκπροσώπου του- ιδιαιτέρως ο κ. Παπανδρέου, ο οποίος χρησιμοποιεί τον κορυφαίο θεσμό των εκλογών για να εκβιάσει τους πολίτες και να μπλοφάρει. Αντί ο Πρωθυπουργός να παριστάνει τον τιμητή των άλλων, καλό είναι να δώσει εξηγήσεις στον Ελληνικό λαό για τη μεγάλη ζημιά, που προκαλούν στη δημόσια εικόνα της χώρας στις διεθνείς αγορές τα μικροκομματικά του παιχνίδια περί πρόωρων εκλογών, τα εκβιαστικά του διλήμματα και οι κραυγαλέες μπλόφες του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2010 22:40:51

    Βαλτε ΚΟΝΤΡΑ !!!!!

    ΠΠ

  2. azxc avatar
    azxc 06/11/2010 22:45:20

    Έχει βγάλει ο Κουρής πολλά άπλυτα του συστήματος Πασοκ και του ΓΑΠ

  3. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 06/11/2010 22:50:00

    Δημαράς και Σγουρός :
    Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.
    Μαυρίστε τους.

  4. aengus avatar
    aengus 06/11/2010 23:04:24

    Η παρακμή που αποπνέει το ΓΑΠέϊκο μού ΄φερε στον νου ένα ποίημα του Παπακόγκου που βρήκα στο «αλωνάκι της ποίησης»….

    ΕΤΟΣ 2735 ΑΠΟ ΚΤΙΣΕΩΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ





    Μαζεύτηκαν στη Σύγκλητο τα γεροντάκια
    ιστορικές να πάρουν πάλι αποφάσεις.
    *
    Για το ποιοί τούτη τη φορά θα κουβαλούσαν
    το φέρετρο στο Μαυσωλείο
    και ποιός θά ’ταν ο πρώτος τελετάρχης.
    *
    Τί ’ναι τα πτώματα που κυβερνούν τη Ρώμη
    με τα παλιά μύρα που τα πασάλειψαν
    με τα φρέσκα κραγιόνια που τά ’χουν βάψει.
    *
    Κι οι αποφάσεις της Σύγκλητος είναι νόμοι
    χρυσοί κανόνες και σαΐνια που ξεσκίζουν
    την Αυτοκρατορία απ’ άκρη σ’ άκρη.
    *
    Γιατί αυτά που κανοναρχούν τα γεροντάκια
    τα υπερψηφίζουν πάντα οι πεθαμένοι.


    ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΠΑΚΟΓΚΟΣ (1936)

  5. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 06/11/2010 23:06:10

    Μαύρο στο σταλινικό ΠΑΣΟκράτος. Ο κ. Πρωθυπουργός, ο κ. Κ. Καραμανλής και ο κ. Μητσοτάκης, θεωρούν τα δύο κόμματα οικογενειακή τους υπόθεση. Θεωρούν οτι τα δύο κόμματα τους ανήκουν. Η μία οικογένεια εξαφανίστηκε την 29η Νοεμβρίου 2009. Η άλλη οικογένεια εξαφανίσθηκε την 4η Οκτωβρίου 2009. Η τρίτη οικογένεια πρέπει να εξαφανισθεί την 7η Νοεμβρίου 2010. Η Ελλάδα θα πάει μπροστά όταν οι "οικογενειοκράτες, οι βαρώνοι, οι πρίγκηπες, οι δούκες και οι αρχηγίσκοι--ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ", σαρωθούν από τον Ελληνικό πολιτικό χάρτη. Ηρθε η ώρα με τον Αντώνη Σαμαρά να αναλάβει αυτό το ρόλο.

  6. kipseliotis avatar
    kipseliotis 07/11/2010 00:04:04

    Όταν βάζουν υποψήφιο τον Καμίνη στην Αθήνα και ο άνθρωπος ψηφίζει στο Δήμο Νέας Σμύρνης τι πανικός και εγκεφαλικά.. οι άνθρωποι είναι εντελώς αλλού. Τραγικές περιπτώσεις... δείτε και γελάστε (ή κλάψτε) http://athinapress.blogspot.com/2010/11/100.html

  7. aengus avatar
    aengus 07/11/2010 06:58:07

    ΠΑΣΟΚ και ΛΑ.Ο.Σ. συνεργάζονται στο Δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης …….
    Την υποψήφια δήμαρχο του ΠΑΣΟΚ στο Δήμο Αμπελοκήπων - Μενεμένης Βούλα Τεκτονίδου στηρίζει ο ΛΑ.Ο.Σ. Στο προπαγανδιστικό του φυλλάδιο, με το οποίο δημοσιοποιεί τη στήριξή του στην υποψήφια του ΠΑΣΟΚ, εμφανίζει και τέσσερις υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους του ΛΑ.Ο.Σ. καθώς και τρεις τοπικούς. Κανονική συνεργασία, λοιπόν. Να τη χαίρονται!
    …….
    Αν ψάξουμε βέβαια για συνεργασίες ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ ή/και ΣΥΝ, θα βρούμε ουκ ολίγες!

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/11/2010 12:56:46

    Το "πατριώτης" ειπωμένο από τα χείλη τού Μινεσοτιανού πρωθυπουργού μας δέον όπως ερμηνευτεί αμερικανιστί, δηλαδή "patriot", δηλαδή "βλήμα".
    Δηλαδή...
    "Όποιος ψηφίζει ΠΑΣΟΚ είναι βλήμα" - τάδε έφη ΓΑΠ!