03/03/2009 10:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκαψαν συρμό των ΗΣΑΠ!

Έως τον σταθμό Ειρήνη πραγματοποιούνται τα δρομολόγια  του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου, μετά την επίθεση αγνώστων με βόμβες  μολότοφ σε βαγόνια του  ΗΣΑΠ στον σταθμό της Κηφισιάς. Η σύνδεση των σταθμών Ειρήνη -  Κηφισιά γίνεται με έκτακτα δρομολόγια των λεωφορείων της ΕΘΕΛ.

Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, ομάδα περίπου 20 ατόμων που φορούσαν αποκριάτικες μάσκες μπήκε τα ξημερώματα σε τρένο στο σταθμό των Πατησίων με κατεύθυνση την Κηφισιά. Μόλις έφθασαν στο σταθμό της Κηφισιάς, οι άγνωστοι αφού ζήτησαν από τους λιγοστούς επιβάτες να αποβιβαστούν, έβγαλαν από τσάντες που κρατούσαν, δοχεία με βενζίνη τα οποία άδειασαν μέσα στο βαγόνι, ενώ έσπασαν με ρόπαλα τα τζάμια του συρμού.

Παράλληλα, ακινητοποίησαν τον μηχανοδηγό και αφού τον κλείδωσαν μαζί με τη γυναίκα σταθμάρχη στο κουβούκλιο του σταθμαρχείου, έβαλαν φωτιά στο συρμό με γκαζάκια. Το τρένο τυλίχθηκε στις φλόγες με αποτέλεσμα να καταστραφούν έξι βαγόνια, ενώ σοβαρές ζημιές υπέστησαν άλλα τρία βαγόνια συρμού που ήταν σταθμευμένος στην Κηφισιά, καθώς και το στέγαστρο αναμονής των επιβατών.

Ανάληψη ευθύνης


Αργότερα την ευθύνη ανέλαβαν δύο διαφορετικές ομάδες αντιεξουσιαστών, οι «Συμμορίες Συνείδησης» και οι «Εξτρεμιστές Περάματος» που, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, δραστηριοποιούνται στα δυτικά προάστια. Στόχος της επίθεσης ήταν η εκδίκηση για την επίθεση με βιτριόλι στη συνδικαλίστρια Κωνσταντίνα Κούνεβα. Η εμφάνισή των δυο οργανώσεων χρονολογείται από τον περασμένο Μάιο. Τότε, με αφορμή τα γεγονότα ρατσιστικής βίας στο Αιγάλεω και τον θανάσιμο τραυματισμό από όχημα μιας γυναίκας στη Λευκίμμη Κέρκυρας κατά τη διάρκεια διαμαρτυρίας για την εγκατάσταση ΧΥΤΑ, οι «Συμμορίες» πυρπόλησαν αστυνομικά οχήματα στο ΑΤ Αιγάλεω και τοποθέτησαν εμπρηστικό μηχανισμό σε πολυκατάστημα στη Λυκόβρυση, το οποίο κατεστράφη ολοσχερώς. Την ίδια περίοδο οι «Εξτρεμιστές» επιτέθηκαν στο ΑΤ Περάματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 11:45:42

    Είτε είναι ηλίθιοι που εξέθρεψε το σάπιο σύστημα είτε είναι προβοκάτορες (χλωμό).
    Ο πολιτισμός των σκουπιδιών φαίνεται πως έχει και την τρομοκρατία που του αξίζει. Πραγματικά μου φαίνεται δύσκολο να φανταστώ μια πιο ανόητη ενέργεια. Κάφροι. Χουλιγκάνοι. Ζώα. Άχρηστοι εντελώς..

  2. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 12:08:37

    Επειδη ο καθε δημοσιος οργανισμος αισθανεται και συμπεριφερεται σαν "κρατος εν κρατει" χρειαζεται καποιος να βαλει και καμμια φωτια μπας και καταλαβουν στο τελος ποιος ειναι το αφεντικο σε αυτο το μπουρδελο.

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/03/2009 12:19:32

    Oσο υπάρχουν Ηλίθιοι πού επικροτούν Μαφιόζικες Πράξεις (ανεξαρτήτως τής Ιδεολογικής προέλευσής τους,αν θεωρηθεί πώς υπάρχει Ιδεολογία σέ τέτοιες άθλιες ενέργειες)τό Κράτος θα πετυχαίνει τον σκοπό του.
    Ο Κάθε Καραγκιόζης Νέρωνας πού επικροτεί τέτοιες πράξεις να πάει πρώτα απόλα να βάλει φωτιά στο δικό του σπίτι του οποίου μπορεί και νάναι ΄Αφεντικό΄.

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/03/2009 12:25:10

    Να τα καταστρεψουμε ολα λοιπον,για να ξυπνησουμε καποιους,οτι εμεις ειμαστε το αφεντικο,και μετα,να μας βαλουν να ξαναπληρωσουμε για τα βαγονια που καψαμε για να αποδειξουμε την αφεντικιλα μας.Ε;Σοφο,ρε συ.Πως δεν το εχουν σκεφτει ολοι οι αλλοι λαοι μεχρι τωρα;
    Ωστε αμα σημερα ηθελαν οι ανθρωποι να πανε στις δουλειες τους,οι αλητες αυτοι,τους το απαγορευσαν,ετσι;Και με ποιο δικαιωμα το κανανε;
    Μαζι τα πληρωσατε;
    Και μη μου πεις οτι εισαι φορολογουμενος,γιατι μ αυτα που γραφεις,μονο αν βαζανε φορο στις μαλακιες,θα πληρωνες εσυ φορο.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 12:30:56

    Τι είδους ταξικό σύμβολο είναι ο ΗΣΑΠ, μετακινούνται άνθρωποι του μόχθου, αν κάτι λειτουργεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι ο ΗΣΑΠ.

  6. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 12:34:24

    Εάν δεν δηλώσεις στην εφορία το ενοίκιο απο την γκαρσονιέρα που έκανες το σκατό σου παξιμάδι για να την φτιάξεις, είσαι "παράνομος" διότι το κράτος πρέπει ως νταβαντζής να μοιραστεί μαζί σου τον μικρό πλούτο που δημιούργησες μόνος σου.
    Εάν κατακλέψεις το δημόσιο ταμείο ως υπουργός είναι "παράνομο" να σε βουτήξει η δικαιοσύνη διότι το απαγορεύει ο νόμος περι ευθύνης υπουργών.
    Εάν είσαι φτωχομπινές και ξενοπηδήξεις θα υποστείς την κατακραυγή της κοινωνίας διότι είσαι ρεμάλι.
    Εάν είσαι υπουργός και ξενοπηδήξεις, όποιος ασχοληθεί με το θέμα καθοδηγείται απο σκοτεινά κέντρα που σκοπό έχουν να πλήξουν ένα καθόλα αξιότιμο μέλος της κοινωνίας.
    Εάν είσαι συνταξιούχος του ΙΚΑ και δεν τα βγάζεις πέρα είναι λυπηρό μεν αλλά αυτές είναι οι αντοχές της οικονομίας.
    Εάν είσαι βουλευτής και καθαρίζεις 100.000 ευρώ το χρόνο και βάλε, βρίσκεσαι σε εξαιρετικά δυσχερή θέση διότι όλοι γνωρίζουμε τα τεράστια έξοδα του βουλευτικού αξιώματος οπότε αναγκαστικά θα πρέπει το κράτος να σε επιδοτήσει περαιτέρω για να τα βγάλεις πέρα.
    Εάν μένεις σε κανα υπόγειο στην Κυψέλη και μπούνε νύχτα και σε σφάξουν για 500 ευρώ που κρύβεις κάτω απο το στρώμα, είναι λυπηρό μεν αλλά δυστυχώς το αστυνομικό προσωπικό είναι ολιγαρκές και δεν επαρκεί για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας.
    Εάν είσαι πάμπλουτος και προβεβλημένος αλλά αισθάνεσαι ότι το κεφάλι σου κινδυνεύει απο τους τρομοκράτες η πολιτεία θα βάλει καμμιά δεκαρια αστυνομικούς να σε φυλάνε όλο το 24ώρο δίοτι η προστασία του πολίτη αποτελεί θεμελιώδες δικαίωμα που απορρέει απο το σύνταγμα.
    Εάν καταπατήσεις δημόσια έκταση την περιφράξεις και στήσεις ένα λυόμενο, το κράτος θα επέμβει για να αποκαταστήσει την παρανομία εκτός εάν τα χώσεις στους ελεγκτές οπότε θα κάνουν την υπόθεση γαργάρα.
    Εάν είσαι υπουργός και έχεις στήσει μαζί με καλόγερους ολόκληρη επιχείρηση καταλήστευσης τεράστιων εκτάσεων του δημοσίου, η μόνη συνέπεια θα είναι να τσαλακωθεί κάπως το προφίλ σου το οποίο όμως έχεις πάντα την ευχέρεια να το αποκαταστήσεις αρθρογραφώντας σε σοβαρές εφημερίδες για την ανάγκη ο υπουργός να στέκεται όρθιος την ώρα της μάχης και να μην παραιτείται.

    Λέω να κάνω αίτηση για μέλος της Αθηναϊκης Λέσχης, λες να με πάρουν;

    Εαν ολα αυτα δεν χρειαζονται φωτια τοτε ποια την χρειαζονται ?

  7. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 12:44:41

    ρεκο- ρεκο-> Δυστυχώς επιβεβαιώνεις τα περί γενικευμένης ηλιθιότητας που γέννησε αυτή η κοινωνία.

    Ωραία (ας πούμε) όλα αυτά που γράφεις, τι σχέση έχει με αυτά η φωτιά στον ηλεκτρικό αυτό εξήγησε μας, αν θέλεις. Σε τι εξυπηρετεί δηλ. ο εμπρησμός του ΗΣΑΠ (!!) σε σχέση με την ανατροπή όλων αυτών των καταστάσεων που περιγράφεις. Μόνο τη διαιώνηση τους εξυπηρετεί.

    Ο τρόπος τους ήταν τελείως απρόσφορος για την επιδίωξη κάποιου στόχου, εκτός από την ταλαιπωρία χιλιάδων ΠΟΛΙΤΩΝ. Ούτε λαδωμένοι πολιτικοί, ούτε βιομήχανοι κινούνται με τον ΗΣΑΠ νομίζω..

  8. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 12:55:01

    Η Κουνεβα στον ΗΣΑΠ , δουλευε ?

    Ποιοι κερδιζουν σε βαρος παντα των εργαζομενων ?

    Ο ΗΣΑΠ ποσα εβαλε (βαζει ακομα ?) στην τσεπη με την ενοικιαση εργαζομενων ?

    Το βιτριολι εκαψε την Κουνεβα , τον ΗΣΑΠ (και καθε "ΗΣΑΠ" ) ποιος και με τι τροπο θα τον καψει ?
    το βιτριολι ειναι λιγο , γκαζακια χρειαζονται.

    Εξ αλλου δεν μπορεις να κερδιζεις συνεχεια,δωσε λοιπον σε καποιους δουλεια να φταξουν μερικα βαγονια.

  9. daris avatar
    daris 03/03/2009 12:55:06

    @7
    Προφανως εχεις δικιο σε οσα γραφεις στο συγκεκριμενο σχολιο σου και ειναι οσα σκεφτεται ο καθε μεσος πολιτης αυτης της χωρας.
    Προφανως ολα αυτα χρειαζονται φωτια και οχι μονο...
    Ομως η φωτια πρεπει να ειναι δημιουργικη και αποτελεσματικη ως οπλο και οχι καταστροφικη.
    Εχει αποδειχθει οτι οταν δεν ξερεις να παιζεις με την φωτια θα καεις ο ιδιος και οτι τετοιες φωτιες στηριζουν το συστημα που θες να πολεμησεις!!!
    Οσο για αυτους που σε βριζουν και μαλιστα χυδαια απο αυτο το μπλογκ, ας σκεφτουν, αντι να βριζουν αν εχουν να προτεινουν κατι ωστε πριν να μας καψει ολους αυτη η φωτια να αναψει την ελπιδα για την χωρα μας!

  10. Σαος avatar
    Σαος 03/03/2009 12:56:09

    Γιατί δεν έκαψαν καμία από τις βίλες καναλαρχών-κατασκευαστών-κρατικοδίαιτων που υπάρχουν εκεί; Αλλά είπαμε! Για τα άτομα αυτής της νοοτροπίας, ο εχθρός είναι ένας απρόσωπος οργανισμός, δηλαδή ένα φάντασμα επί της ουσίας. Έτσι κανένας δεν φταίει ουσιαστικά, αλλά στο τέλος θα την πληρώσει ο μ..κας ο Έλληνας (ή μη) φορολογούμενος, το αιώνιο θύμα!

  11. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 12:56:47

    @10 αυτα που λες προσπαθω να τους δειξω, ισως με ανορθοδοξο τροπο.
    Οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει.

  12. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 13:07:04

    Δεν υπαρχουν "φαντασματα" .
    Υπαρχει μονο ο "υπαρκτος καπιταλισμος" αλλα σαν συστημα εχει και τις αβαρίες του.

    Μην τα θελετε ολα δικα σας.
    Ενας λογος που φτασαμε οπου φτασαμε σημερα ειναι η ΑΠΛΗΣΤΙΑ ολων.
    Τωρα θα πρεπει να παρακολουθησετε τις συνεπειες.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/03/2009 13:11:27

    Κανείς δεν στάθηκε στο σχόλιο 9.

    Προφανώς η ενέργεια έγινε σε εκδίκηση για την Κούνεβα. Δεν θέλει και πολλή σκέψη για να τα συσχετίσει κανείς.

    Μόνο που έπρεπε, οι ηλίθιοι, να πάνε να κάψουν την εργολαβική εταιρεία που απασχολούσε την Κούνεβα (και που όλοι υποψιάζονται για τη βιτριολική επίθεση).

    Όχι το συρμό...

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 13:15:34

    reco-reko: Αν ρωτούσες την Κούνεβα, η οποία είναι ευφυής και μορφωμένη γυναίκα με ανεπτυγμένη ταξική συνείδηση, θα σου έλεγε ότι δεν θα ήθελε να συνδεθεί το φρικτό αυτό έγκλημα με τουλάχιστον βλακώδεις ενέργειες. Δεν ήταν ΚΑΝ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ενέργεια, ήταν απόλυτα σχεδιασμένη, και αυτό με βάζει σε σκέψεις.
    Το βιτριόλι δεν το έριξαν τα βαγόνια. Το έριξαν λούμπεν ενεργούμενα. Ψάξτε να αποκαλύψετε αυτά τα ενεργούμενα, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.
    Μην ακυρώνεις τον σωστό προβληματισμό που θέτεις στο #7.
    Άλλου είδους συμπαράσταση και κοινωνική συστράτευση πλέον θα χρειαστεί η κάθε Κουνεβα και ο κάθε εργαζόμενος που θα σκοτώνεται σε εργατικά ατυχήματα ή που θα απολύεται, ή, ή, ή ...

  15. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 03/03/2009 13:19:12

    Ρε τι λετε, στον ΗΣΑΠ μετακοινουνται εργαζομενοι και εχουν προβλημα οι ανθρωποι να πανε στις εργασιες τους. Γιατι δεν κοιτατε τι εθνικοτητας ειναι αυτοι που κατεστρεψαν τα βαγονια? και μη διαβασω ανοησιες περι ρατσισμου και αλλες αρλουμπες!

  16. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 13:21:39

    ρεκο- ρεκο-> ενώ γράφεις χωρίς τόνους, το κειμενάκι είναι άψογα τονισμένο, από το indymedia το πήρες? Α τώρα το βλέπω στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δε λέω, καλό είναι, περιγράφει τραγικές καταστάσεις τριτοκοσμικής χώρας. Σε τέτοια χώρα ταιριάζει και ο εμπρησμός ΜΜΜ.

    Η πρωτοτυπία και η δημιουργικότητα δεν πρόαγονται με φωτιές, αντίθετα καταχωνιάζονται κάτω από στάχτες.

    Αυριανιστής -> Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι μια τέτοια ενέργεια θα είχε εντελώς άλλο συμβολισμό και πολύ περισσότεροι θα την έβλεπαν, αν όχι θετικά, έστω όχι τόσο αρνητικά, αν δεν είχε θύματα.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2009 13:25:59

    Φυσικα και εχουμε να προτεινουμε.Πρωτα πρεπει οι επιθεσεις με γκαζακια κλπ να μπουν στον αντιτρομοκρατικο νόμο και οι ποινές να ανεβουν πάνω απο 5 χρονια φυλακη χωρις αναστολή.Θα πρέπει δηλαδή όποιος τα κανει να ξέρει οτι θα χάνει σοβαρο χρονο απο τη ζωη του.Υστερα η Αντιτρομοκρατικη Υπηρεσια θα φτιαξει τμημα Διωξεως αναρχισμου και χουλιγκανισμου που θα ασχολειται αποκλειστικα με αυτους.Θα δοθουν Bonus σε όποιον πιανει βανδαλους και θα αρχισουν περιπολιες με μηχανες οπως η ομαδα Ζ.Θα στηθουν ενεδρες σε σημεια που προτιμουν οι βανδαλοι (π.χ.βιβλιοπωλειο Γεωργιαδη ) και αδεια να πυροβολουνται όταν πετουν μολοτωφ.Θα αγορασθει ενα κτιρο στην Πλατεια Εξαρχειων και θα γινει αστυνομικο τμημα ενω θα υπαρχει περιπολία συνεχης σε ολη την περιοχή.Θα ανακαταληφθουν διαφορα κατειλημμενα σπιτια που χρησιμοποιουνται ως ορμητηρια.Υπαρχουν και άλλα μετρα,θέληση δεν υπαρχει.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2009 13:35:20

    Και κατι άλλο γιατι προβλέπω οτι πιθανο αιτημα μετα το περιστατικο με την Κουνιεβα θα ειναι να προσλάβει ο ΗΣΑΠ μονιμες καθαριστριες και να μην αναθετει σε εταιριες τον καθαρισμό.
    Ολοι γνωριζουν οτι οι μονιμοι υπαλληλοι του Δημοσιου δουλευουν λιγοτερο και πληρωνονται περισσοτερο απο τους ιδιωτικους και αυτο θα συμβει με μαθηματικη ακριβεια αν ο ΗΣΑΠ παψει να αναθετει τον καθαρισμο των τραινων στην καθε ΟΙΚΟΜΕΤ και εχει δικες του καθαριστριες.Καθως ο ΗΣΑΠ δεν ειναι ιδιωτικος αλλα κρατικος το επι πλεον κοστος μπορει να πληρωθει μονο με αυξηση του εισιτηριου.Αυτοι ομως που φωναζουν οχι μονο αυξηση αλλα καθολου εισιτηριο δεν θέλουν να πληρωνουν και θέλουν τα τραινα να κινουνται χωρις εξοδα.Επειδη λοιπον συνεννοηση δεν υπαρχει το ζητημα είναι καθαρα αστυνομικο.

  19. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 13:35:52

    @15
    Υπαρχουν πολλοι τροποι "συμπαραστασης και συστρατευσης" αλλα συνηθως οταν βγουμε εξω και τη διαδηλωσουμε αυτη τη συμπαρασταση κανενα "αρκουδι" απο αυτα που καθονται στις μεγαλες καρεκλες δεν ακουει, ή κανει οτι δεν ακουει και φυσικα δεν αντιδρα.
    Επιπλεον ολοι θαβουν το θεμα.

    Να που υπαρχουν και αλλοι τροποι "συμπαραστασης" περισσοτερο επωδυνοι.
    Τωρα ομως δεν μπορουν να το θαψουν το θεμα, μια φωτια αν μη τι αλλο σε αναγκαζει να ξανασκεφτεις καποια πραγματα και να δωσεις την πρεπουσα προσοχη.

    Σε τελικη αναλυση χρειαζομαστε το "εφε" σαν κοινωνια.
    Τηλεθεατες ειμαστε ολοι.

    @17
    Μπραβο το βρηκες, μπηκες στη λιστα αυτων που κερδιζουν.
    Η ουσια μετραει οχι το copy-paste.
    Το αρθρακι περιγραφει πολυ γλαφυρα την πραγματικοτητα μας.

    @18
    Ξεχασες τις εικονικες εκτελεσεις και τα ξερονησια να αναφερεις.
    Καθενας με τον πονο του.

  20. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 13:39:35

    ψυχραιμια - > Ψυχραιμία!

    Δε θα τους κάνουμε τη χάρη να γίνουμε αστυνομοκρατούμενο κράτος για πάρτη τους. Να "ανα"καταληφθούν κτήρια είναι σωστό. Και να τους βγάλουν οριστικά από το χώρο των πανεπιστημίων.
    Να φτιάξουν όμως και την αστυνομία όπου έχει τα χάλια της σε νοοτροπίες κλπ.

  21. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 13:46:05

    afou parengilan tosa fenete ton enan itan gia avti tin ""doulia"" mipos ine proti fora ....

  22. daris avatar
    daris 03/03/2009 13:48:33

    @18
    Αν αναφερεσαι στο σχολιο μου: "ας σκεφτουν, αντι να βριζουν αν εχουν να προτεινουν" και κανεις αυτες τις προτασεις τοτε λιγα πραγματα μπορω να σκεφτω:
    1)Τα πιστευεις και τα γραφεις οποτε αστα να πανε...
    2)Σου ξεφευγουν και δεν ξερω γιατι...
    3)Να γραψω και γω κατι ρε παιδια...
    4)Ωρα να γελασουμε λιγακι...
    5)Ειμαι εξυπνοτερος απο ολους σας...
    6)......
    7)......
    Τι αλλο?

  23. leon avatar
    leon 03/03/2009 13:52:16

    Καλυτερη λυση ειναι να μαζεψει η αστυνομια ολα τα αναρχικα στοιχεια και να τα κλειδωσει στην Βουλη! Την Παρασκευη ομως, που ειναι και η "μερα" του Πρωθυπουργου. Και μετα αστους να τα βρουνε μονοι τους.

  24. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 13:55:34

    @20 Συγχαρητήρια, είμαι σίγουρος ότι η Κούνεβα θα τρέξει να σας αναζητήσει να σας αποδώσει τις ειλικρινείς ευχαριστίες για τη συμπαράσταση σας και την προβολή του θέματος του δουλεμπορίου των εργολάβων καθαρισμού. Φωτιά βάλατε στις εταιρείες! Καταρρέουν σήμερα υπό το βάρος των ευγενών αγώνων σας!

    Την εφετζίδικη κοινωνία σου να την προβάλλεις ως επιχείρημα στους μπουζουκόβιους, glamouratous κλπ. Αν με τέτοια αφυπνίζονται οι τηλεθεατές, τι να πω, μακάρι να ξέρεις κάτι παραπάνω από μένα..

    Πρέπει να είσαι λίγο προτόγονος για να σε εντυπωσιάζει η φωτιά και να τη θεωρείς ωραίο εφφέ, εκτός και αν νομίζεις ότι παίζεις playstation!

  25. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 13:58:00

    Εαν η ψυχραιμια ειναι σαν τον "ψυχραιμια" τοτε οι λεξεις εχουν χασει το νοημα τους.

    Οποτε ψυχραιμια , γενικως.
    Το δικηγορο του διαβολου προσπαθω να κανω.
    Πιστευω να μεινατε ευχαριστημενοι.

    Α, να και κατι αλλο με τονους (copy-paste).

    "Πριν από τρεις μήνες, η μόνη έγνοια που είχαμε ήταν το πώς θα σώσουμε τις τράπεζες. Τώρα, εκτός από τις τράπεζες, πρέπει να σώσουμε τις ασφαλιστικές εταιρίες και τα χρηματιστήρια. Όπως πάνε τα πράγματα, δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι πως σύντομα θα μου τηλεφωνήσει η Γιάννα Αγγελοπούλου για να μου ζητήσει δανεικά."

    Εμενα ο εργοδοτης μου τα ζητησε ηδη.
    Ουτε λιγο ουτε πολυ μου ζητησε να τον "επιδοτησω".
    Τι να ελεγα, οχι ?
    Τοσα σπιτια εχει να συντηρησει ο καημενος, κλεφτης να το αφησω να γινει ?

    Εχουμε ξεφυγει, το εχετε καταλαβει ?

  26. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 13:59:22

    Ο μπαχαλακησμός, ο απόλυτος μηδενισμός, η αυτοκτονική κουλτούρα του χάους και του θανάτου, που τον επιζητούν στο τέλος -τέλος για τον εαυτό τους. Λίγο από hardcore punk, λίγο από μεγαλοαστική βαρεμάρα, λίγο από Amsterdam και κουλτούρα της κάνναβης, ιδού το αποτέλεσμα. Τα κείμενά τους που μιλάνε γαι χάος και θάνατο τα έχετε διαβάσει, κείμενα που θα αποτελούσαν θαυμάσιο υλικό για διδακτορική διατριβή ψυχιατρικού περιεχομένου. Τί τους έφταιγε ο συρμός των ΗΣΑΠ, ο οποίος χρησιμοποιείται από χιλιάδες εργαζόμενους και οικονομικούς μετανάστες, όπως είναι και η Κ. Κούνεβα;; Πάντως αυτοί που τον έκαψαν δεν τους κόβω για μεροκαματιάρηδες. Αλλά βέβαια, πάντα σύμφωνα με τα κείμενα τους, όλοι αυτοί (και η Κούνεβα βεβαίως) είναι κορόιδα, καθώς η εργασία είναι μισθωτή σκλαβιά, οπότε τί χρείαν έχομεν συρμών του ΗΣΑΠ...Αυτοί έχουν τα SUV του μπαμπά στην Εκάλη....

  27. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:01:40

    @27
    Εχουμε ξεφυγει. Αλλα εσυ και ο "ψυχραιμιας" εισαστε μακραν ΠΡΩΤΟΙ.

  28. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:12:13

    Που είναι το παράλογο σε αυτά που είπα; ή μήπως επειδή είπα κάποια πράγματα θα χρεωθώ και καμμιά στάμπα "τρομαγμένου νοικοκυραίου" και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Διαβάστε τα κείμενα (σε πολυτελή τετραχρωμία τυπωμένα πολλές φορές...) και βγάλτε συμπεράσματα. Βέβαια, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα απέκλεια προβοκατόρική δράση (αλήθεια, αρκετά πολυφορεμένη και ξεφτισμένη έννοια) αλλά τα ντοκουμέντα μιλάνε.

  29. bill avatar
    bill 03/03/2009 14:13:09

    Το να καψει καποιος μια τραπεζα το καταλαβαινω ως
    συμβολικη πραξη(αν και δε συμφωνω).
    Αλλα αυτο μου φαινεται εντελως βλακωδες.
    Φαινεται οτι υιοθετουμε κ εμεις την ηλιθιοτητα των
    πολιτικων μας στην πραξη.Δυστυχως!

  30. Σαος avatar
    Σαος 03/03/2009 14:16:22

    @reco-reko

    Όπα! Δηλαδή ο "υπαρκτός καπιταλισμός" έχει ως σύμβολο τα βαγόνια του συρμού του ΗΣΑΠ; Δεν έχει ως σύμβολο τις βίλες των γνωστών-αγνώστων κρατικοδίαιτων νταβατζήδων, καναλαρχών, μιζαδόρων κλπ κλπ; Και τι είναι αυτά τα τσουβαλιάσματα; "Φταίει η απληστία όλων" (βάλε και ένα "μας" τουλάχιστον στο τέλος), αλλά κάποιοι αυτόκλητοι "τιμωροί", που προφανώς δεν φταίνε αφού φταίνε όλοι οι άλλοι, αποφασίζουν και τιμωρούν το σύστημα καίγοντας τα βαγόνια αλλά στην ουσία τιμώρησαν τον κοσμάκη που το χρησιμοποιεί για τις μετακινήσεις του. Με αυτά που κάνετε, δηλαδή με όλες αυτές τις άσκοπες επιθέσεις, μην περιμένετε να έχετε λαϊκή απήχηση.

  31. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:16:51

    Ναι αυτοι με τα SUV και τα σπιτια στην Κηφισια και την Εκαλη μετα την κανναβη κλπ κλπ , ειπανε δεν παμε να καψουμε μερικα βαγονια και τον σταθμο ?
    Ετσι για συμπαρασταση βρε αδερφε.
    Και κουβαλουσανε μαζι τους και μπετονια με βενζινη.

    Κατι δεν παει καλα, αλλα τι ?

  32. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:19:00

    @32
    Τι εννοεις κανουμε ?

    Συζητηση εγω κανω.
    Σε ενοχλει αν μπορω να σκεφτομαι και να εκφραζομαι διαφορετικα απο εσενα ?

  33. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:19:52

    Και ρωτάω εγώ το εξής αφελές: Ας υποθέσουμε ότι ο μηχανοδηγός, επειδή πονά την δουλειά του και το υλικό που του δινει ψωμί αντιστεκόταν, τί θα γινόταν; Θα τον σφάζανε σαν κοτόπουλο; Και μετά τί θα λέγανε μερικοί; Ή ότι ο μηχανοδηγός ήταν τραμπούκος χρυσαυγίτης και καλά του κανανε ή ότι οι μασκοφόροι ήταν μεταμφιεσμένοι παρακρατικοί προβοκάτορες ή μπάτσοι ή μέλη της MOSAD; Αυτό που φοβάμαι είναι η στιγμή που κάποιος δράσει δυναμικά και χυθεί αίμα. Τότε θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου και θα ζήσουμε τους καιρούς των Χιτών και των ΟΠΛΑ.....

  34. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:26:50

    Πρόκειται για μια ακόμη ενέργεια των μυστικών υπηρεσιών και ανθελληνικών κέντρων μπαχαλοποίησης, με στόχο να καταμετρηθούν οι αντιδράσεις απέναντι σε αναίτια, μαζική, αντιλαϊκή, τρομοκρατική βία. Με στόχο την απροκάλυπτα χοντρή σούπερ βία προσεχώς. ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ - ΚΙΝΥΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ.
    Αυτή τη στιγμή οι μυστικές υπηρεσίες καταμετρούν τις αντιδράσεις μας.
    Η κρατική καταστολή, δεδομένου ότι το κράτος είναι ξεπουλημένο στις ίδιες δυνάμεις που οργανώνουν την τρομοκρατία, θα δράση για μια φορά ακόμη προσχηματικά, χωρίς να πετύχει τίποτε.
    Η περίπτωση του reco-reko αναδύει την οσμή του μηδενισμού των υπονόμων, που κλιμάκωσαν η CIA και ο Σόρος. Με παραδάκι, ναρκωτικά, ή ανεγκεφαλία.
    Στρατιωτικοί, σώματα ασφαλείας, αγωνιστές της άκρας αριστεράς, άνθρωποι που πονάτε αυτό τον τόπο, αποτανθείτε στο γνωστό μέιλ ή τηλέφωνο.
    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΤΗΜΕΝΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!

  35. Σαος avatar
    Σαος 03/03/2009 14:30:48

    @reco-reko

    Και εγώ συζήτηση κάνω. Το να σκέφτεσαι-εκφράζεσαι διαφορετικά είναι θεμιτό και δεν ανέφερα πουθενά πως απαγορεύω σε άλλους να σκέφτονται με διαφορετικό τρόπο από εμένα, οπότε μη μου προσάπτεις πράγματα που δεν είπα. Άλλο είναι όμως να εκφράζεσαι με φωτιές, καταστροφές κτλ κτλ και μάλιστα σε στόχους άσχετους με αυτό που δήθεν πολεμάς. Εγώ προσωπικά είμαι κατά της βίας γιατί δυσχεραίνει τα προβλήματα και στην προκειμένη περίπτωση ενισχύει το κατεστημένο...

  36. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:31:06

    @36
    Νομιζω οτι ξεπερνας τα ορια μιας καλοπιστης κουβεντας.
    Θα πρεπει καποιος απο την διαχειριση να σε συμμαζεψει.

  37. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:31:22

    @stathis 35
    Τόσο οι Χίτες, όσο και η ΟΠΛΑ ήταν αμερικανοκίνητες, χαφιέδικες οργανώσεις. Γι' αυτό το λόγο σφαγιάστηκε ο λαός τότε, τζάμπα και βερεσέ.
    Το πρόβήμα δεν βρίσκεται, όχι μόνο στο δικαίωμα, ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΚΟΝ της νόμιμης άμυνας, αλλά στις στημένες προβοκάτσιες, που προωθεί το κάθε είδους χαφιεδαριό.

  38. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 14:32:06

    @35 Για να..ευθυμήσουμε λιγάκι θα μίλαγαν μάλλον (καθότι πιο πάνω τους περιγράφεις και λίγο αμερικανοτραφείς) για "παράπλευρες απώλειες" του (ταξικού) πολέμου..!

    Όλοι απέφευγονται το αίμα, εγώ πάντως είμα απισιόδοξος και το βλέπω δυστυχώς αδύνατο να αποφευχθεί εδώ που έχουμε φτάσει και αυτό θα είναι πραγματικά οδυνηρό για όλους μας.

  39. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:32:53

    Μάλλον δεν έχεις δει από κοντά ούτε έχεις μιλήσει με "αντιεξουσιαστή", ντυμένο με σινιέ μάρκες από πάνω μέχρι κάτω (βεβαίως με φρικουλέ επιμέλημένο ατημέλητο στυλάκι, κάμποσα σκουλάρικια, peircing, ράστα μαλλί και λοιπά βλακώδη στερεότυπα), που εγώ δεν τολμώ ούτε να κοιτάξω στη βιτρίνα. Όπως επίσης κανένας δεν έχει ακούσει για κάτι παιδάκια γιούς δικαστών και πολιτικών (βλ. περίπτωση Βούτση)....Θα πεις βέβαια, με το δίκιο σου, τι σχέση έχουν όλα αυτά με την πάλη ενάντια στο κακό διεφθαρμένο κράτος. Και πάλι τονίζω ότι το θεριό δεν αντιμετωπίζεται καταστρέφοντας υποδομές. Και να τελειώσω με κάτι άλλο: Ήμουν στο χωριό το Δεκέμβριο για ελιές και είχα μια συζήτηση εκεί για τα γεγονότα. Ξέρετε από ποιόν προέρχονταν οι δριμύτερες επικρίσεις; (του τύπου "δεν υπάρχει κράτος, τα κωλόπαιδα, τα μπήξε τα δήξε"): από οικονομικό μετανάστη αλβανό (450 ευρώ για εργασία 4 ημερών στο χωράφι του έδωσα και μπράβο του γιατί είναι μανίκι το μάζεμα της ελιάς) που αποδείχθηκε βασιλικότερος του βασιλέως.

  40. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:34:15

    @reco-reko 38
    Συγχέεις σκόπιμα την καλόπιστη διάθεση με τα στημένα πτύελα του μηδενισμού.

  41. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:36:20

    Υπαρχουν πολλες αποψεις σε ενα θεμα.
    Γιατι θα πρεπει να συμπιπτουν οι αποψεις μας ?

    Το τι τελικα πιστευω , μονο εγω ειμαι σε θεση να το ξερω ακριβως.
    Μπορει και να σας "δουλευω" που λενε.

    Χαρακτηρισμοι του τυπου "Η περίπτωση του reco-reko αναδύει την οσμή του μηδενισμού των υπονόμων, που κλιμάκωσαν η CIA και ο Σόρος κλπ κλπ" νομιζω οτι ειναι απαραδεκτοι.
    Εαν θελετε να ειστε αγενεις, κανενα προβλημα.

  42. daris avatar
    daris 03/03/2009 14:36:26

    Μου φαινεται θα το γυρισω στις εφημεριδες που μου δινουν τουλαχιστον τη δυνατοτητα να ονειρευομαι οτι ισως κατι καλο προκυψει σ'αυτο τον τοπο.
    ΕΛΕΟΣ!!!

  43. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:39:12

    Μποτίλια, πράγματι έχεις δίκιο για τις οργανώσεις του Δεκέμβρη του '44. Απλά ήθελα να μεταφέρω το εφιαλτικό κλίμα.

  44. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:41:11

    Δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε τον Δεκεμβρη του '44 με τον Δεκεμβρη 2008.Εαν θελουμε να ειμαστε σωστοι.

  45. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:44:23

    Δεν με κατάλαβες....εννοώ, όταν βγεί το πρώτο όπλο και ξαπλώσει κάτω κάποιον κουκουλοφόρο, όταν γίνει η πρώτη επίθεση σε κάποιο "αυτοδιαχειριζόμενο στέκι", όταν, όταν, όταν....τότε ναι, θα μοιάζει με Δεκέμβρη 44.

  46. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 14:46:02

    Ήδη το περιστατικό με την χειροβομβίδα εναντίον του στεκιού των μεταναστών έχει άρωμα από εκείνη την μακρινή (;) περίοδο. Μπείτε στο site της Εθνικής Βιβλιοθήκης, όπου υπάρχουν online εφημερίδες της περιόδου εκείνης και θα δείτε τις ομοιότητες....

  47. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:46:53

    @reco-reko 43
    Ύστατη και απάνθρωπη αγένεια είναι να καις αθώους ανθρώπους και την περιουσία τους και να υποστηρίζεις δημόσια τους εμπρηστές.
    Η ευγένεια δεν είναικύρια τρόποι. Και όταν ξεσκεσπάζουμε το δολοφονικό χαφιεδαριό και τα υποχείριά τους, αυτό αποτελεί ευγένεια απέναντι στο λαό.
    Οι χειρότερες μολότωφ εναντίον αθώων, είναι αυτές που πετιούνται με το στόμα. Και δεν διακρίνονται από την παραμικρή αβρότητα.
    Απένατι στις μυστικές υπηρεσίες και την στημένη τρομοκρατία, δεν απαιτείται ευγένεια αλλά ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ.

  48. reco-reko avatar
    reco-reko 03/03/2009 14:51:35

    Παρε την κουκουλα σου και ελα σπιτι μου το βραδυ, επειδη εγραψα στο φορουμ του anti-weblog να με τιμωρησεις.
    Νομιζω τελικα οτι εσυ εισαι ο ΧΑΦΙΕΣ εδω μεσα.

    Ανθρωπε, ποιες μυστικες υπηρεσιες ?
    Φαντασματα βλεπετε μερα μεσημερι ?
    Καθε δημοσια υπηρεσια ειναι τοσο δικη σου οσο και δικη μου. Ολα εργολαβια τα αναλαμβανεις ?

  49. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:53:04

    @Stathis 48
    Κάθε ενέργεια που κατευθύνεται ενάντια στην τρομοκρατία μπορεί να συγκριθεί με τον Δεκέμβριο του 44, μόνο στο ποσοστό που οργανώνεται από τις ίδιες δυνάμεις, που βρίσκονται πίσω από την τρομοκρατία (π.χ. Χρυσαυγίτες).
    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ. Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ.
    ΜΟΝΟ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΛΑΪΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΔΙΕΞΟΔΟ.
    ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ!
    ΛΑΪΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ!

  50. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 14:56:13

    Κόπανε για ποιά κουκούλα μιλάς;
    Έχω δώσει και όνομα και τηλέφωνο εδώ μέσα επανειλημμένα, γόνε πνευματικού ταγματασφαλίτη.
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΚΛΑΔΑΣ, ΒΕΡΟΛΙΝΟ
    ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ
    0049-173-6220384

    ΟΡΓΑΝΩΣΟΥ ΛΑΕ!

  51. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 15:05:25

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι η επίθεση εκτός από την Κούνεβα είχε να κάνει και με κάτι κρατικά έγγραφα που είχαν βρει αντιεξουσιαστές σε άλλη "έφοδο" στον ΗΣΑΠ τα οποία έγγραφα είχαν φακελωμένους (ονόματα,σπίτια κτλ) όλους τους γκραφιτάδες της Αθήνας . Μάλιστα μέσα στα ονόματα υπήρχε και ένα το οποίο είχε την ένδειξη "δικός μας" προφανώς επειδή ήταν πληροφοριοδότης τους .

    (δεν το χω διασταυρώσει αλλά μου το μετέφερε πολύ έγκυρος συνομιλητής)

  52. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 15:15:22

    @greekpoliticalreview 53
    Αν υπάρχει λόγος διαμαρτυρίας πρέπει να γίνεται κατάλληψη, αφού προηγουμένως έχει προηγηθεί ενέγεια για την συσπείρωση των φτωχών και φτωχοποιημένων επιβατών.
    Δεν βάζουνε νταμιτζάνες με νιτρογλυκερίνη στη Σίτιμπανκ, την ώρα που δουλεύει μέσα κόσμος.
    Εκτός αν οι πιο καταπιεσμένοι σε αυτή τη χώρα είναι οι γκραφιτάδες.

  53. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 15:25:30

    Δεν έδωσα δικαιολογία , μια πληροφορία πέρασα η οποία δεν είναι καν διασταυρωμένη .

  54. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 15:31:18

    @greekpoliticalreview 54
    Δεν σου απέδωσα την παραμικρή πρόθεση. Γνωριζόμαστε εξ' άλλου αρκετό καιρό εδώ. Έχω εκφράσει ήδη απερίφραστα την εκτίμηση μου προς το πρόσωπό σου και το Μπλογκ σου, που εκφράζει σωστές θέσεις πάνω σε αυτά τα θέματα, το οποίο και συνιστώ.

  55. Σαος avatar
    Σαος 03/03/2009 15:31:52

    Και πάλι δεν έχει νόημα να κάψουν τα βαγόνια του ΗΣΑΠ! Δηλαδή τα βαγόνια ευθύνονται για τα έγγραφα αυτά; Είναι τεράστιο άλμα λογικής...

  56. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 15:38:02

    Όχι δεν το πήρα έτσι Μποτίλια , απλά τονίζω το μη-διασταυρωμένη για να μην πάρει λάθος βαρύτητα το σχόλιο .

    Η εκτίμηση κι ο σεβασμός είναι αμοιβαία καιρό τώρα φίλε και οι διαφωνίες-συμφωνίες μέρος του παιχνιδιού "γηράσκω αεί διδασκόμενος" .

  57. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 15:46:45

    @Σαος 57
    Δεν αποσκοπούν στα βαγόνια, αλλά στους αυριανούς επιβάτες. Προς ώρας δοκιμάζουν τα νεύρα μας. Το έδειξαν τόσες ενέργειες πρόσφατα δίπλα σε ζωντανούς στόχους, που "τυχαία" και "περιέργως" δεν έφτασαν στην έκρηξη. Τι περιμένουμε; Να δούμε και το αίμα; Το ίδιο αφορά και τα ακροδεξιά σκουλίκια με τις χειροβομβίδες.
    Παραβλέπουν μια λεπτομέρεια: Υπάρχουν και Πολίτες σαν τον Σαο. Γι αυτό ο τόπος έχει μέλλον.

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/03/2009 15:49:45

    Σταθη,ακουσα αυτα που εγραψες,και μπηκα στο site,και διαβασα κατα τυχη,το ΕΜΠΡΟΣ της 15/12/1945.
    Διαβασε το πανω πανω κομματακι,και θα τρελλαθεις στα γελια.
    Οσον αφορα στο καμαρι μας παραπανω,η τα πιανει,η ειναι απλως ηλιθιος.
    Αυτο ομως δεν τον κανει ειναι λιγοτερο επικινδυνος.
    Οσο για το τι θα γινει,ως μεγαλυτερος,φοβαμαι πολυ.Στην Ελλαδα ζουμε και ξερουμε τι σκατα ειναι οι Ελληνες,ποσο μαλον,που εχουν αποθρασυνθει καποιοι.
    Γιατι αν νοιζανε οτι φταιει καποιος,συγκεκριμενος,ας πηγαιναν σ αυτον,να ζητησουν τα ρεστα.Τι τφαινε οι αλλοι,οι πολλοι,να πληρωνουν αυτοι τα κερατιατικα;
    Για μενα,η ανθρωπινη ζωη,αξιζει αναλογα με την περιπτωση.Απο απειρο,εως μια μονο σφαιρα.
    Και αμα εβλεπα καποιους,να προσπαθουν να ριξουν υδροκυανιο στη λιμνη του Μαρθωνος,θα τους εριχνα στο κεφαλι κατευθειαν,προκειμενου να γλυτωσουν οι αλλοι.
    Και για το τραινο,το ιδιο ισχυει,Ποιος θα πηγαινει τους αλλους στα σπιτια τους και στη δουλεια τους τωρα;Αξιζουν 15 χαραμοφαηδες,την ταλαιπωρια των αλλων;
    Αν ηξεραν ποιος εκαψε την καθαριστρια,ας τον κοβανε φετες.Καμια λυπηση.
    Αν ηθελαν να δειξουν κατι,ας καιγανε την εταιρια,αν και παλι,δεν ειναι σιγουρο οτι σωνει και καλα,η εταιρια,μπορουσε να φτασει ως εκει.
    Αυτα,οι Βουλγαροι τα κανουν στο χωριο τους.Σ εμας,ποτέ δεν εχει ξαναγινει κατι τετοιο.Γιατι να πιστεψω οτι η εταιρια θα πηγαινε τοσο μακρυα;Τι τους εκανε πια η κακομοιρα η Κουνεβα; Επανασταση σηκωσε;
    Αλλα τα βαγονια τα καυμενα,τι φταιγανε;Οταν μαλιστα,θα τα πληρωσουμε εμεις;

  59. harpoon avatar
    harpoon 03/03/2009 15:55:46

    Φασιστοειδή στοιχεία είναι αυτοί που έκαψαν το τραίνο.Φόρεσαν μάσκες σαν τους ταγματασφαλίτες στην περίοδο της κατοχής,και το παίζουν δημοκράτες.Κρίμα που δε βρέθηκε κάποιος ένοπλος να τους πυροβολήσει στα γόνατα.Όχι,να μην τους σκοτώσει,αλλά να τους καθηλώσει στα καρεκλάκια και να δουν τι ωραία είναι η ζωή από χαμηλά...Η Κούνεβα και η κάθε Κούνεβα δε χρειάζονται τέτοιες ενέργειες για συμπαράσταση.Έτσι χάνουν τις δουλειές τους και μόνο

  60. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 16:02:04

    60 Προβοκάτωρ: σε άλλων χωριά γίνονται αυτά, γεγονός που ενδεχομένως ισχύει και για τη συγκεκριμένη περίπτωση ...

  61. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 16:25:15

    @harpoon 61
    Στο τυφλό μίσος και στον μηδενισμό δεν θα απαντήσουμε με μίσος και απειλές βίας, αλλά με οργάνωση και αποφασιστικότητα.
    Τι φάνηκε στην περίπτωση του reco-reko που μετά τις 2:51 εγκατέλληψε την (γι αυτόν) συζήτηση (για μένα) αντιπαράθεση. Πρόκειται προφανώς για κάποιο νεολαίο, ή και πιτσιρικά, από τα παιδιά που το σύστημα άφησε άγραμματα και η κοινωνία χωρίς πραγματική στοργή και φροντίδα. Νόμιζε, ότι όλη η παλιά φρουρά είναι όπως αυτοί, από το άμεσο περιβάλλον του, που κάθονται στον καναπέ και βλέπουνε τηλεόρηση. Το χειρότερο για τη νεολαία είναι ότι το μπάχαλο πλασάρεται σαν μόδα. Είναι στη φύση ενός νέου να δαγκώσει το παραμύθι, γιατί η νεανική περιέργεια "δοκιμάζει".
    Μόλις βγήκανε κάποια γερόντια και τον κράξανε, την έκανε.
    Αυτά τα παιδιά χρειάζονται την αγάπη και τη φροντίδα μας. Για να μην παραμείνουν έρμαια του Σόρος. Ο ίδιος ομολόγησε ότι από τη σελίδα του πήρε το βασικό του κείμενο.
    Το κυριότερο όμως που χρειάζονται αυτά τα παιδιά, είναι αυτό που λείπει στην κοινωνία μας συνολικά. Μια στέρεη επαναστατική προοπτική.
    Εγώ τον reco-reko δεν τον χαρίζω στον Σόρος. Τον θέλω σε μας.

  62. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 16:41:00

    Αυτό που χρειάζονται τα παιδιά και γενικότερα η νεολαία είναι τίμια πολιτική εκπροσώπηση . Αλλά που ?

  63. leon avatar
    leon 03/03/2009 16:46:41

    Πουθενα...
    Πουθενα φως...

  64. daris avatar
    daris 03/03/2009 17:07:55

    ΤΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!
    ΜΕ ΣΑΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ?
    ΜΕ ΣΑΣ ΣΤΗΛΟΒΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ?
    ΤΙ ΚΡΙΜΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ!!!

  65. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 17:16:12

    @reco-reko 66
    Ρε μεγάλε, εσύ κοπτώσουνα προηγουμένως περί ευγένειας και τα έτσι κόλπα. Που έμεινε η ευγένεια; Κάηκε με τα βαγόνια; Ή έχεις βαλθεί να λύσεις το σεξουαλικό μου;
    Απότι βλέπω έχουμε και την ίδια ηλικία. Φιλαράκι σε καταλαβαίνω, γιατί έτυχε να νταραβεριστώ και με το Χρηστάκη τον Τσουτσουβή. Αλλά πρέπει κάποτε να ενηλικιωθούμε, ρε γαμώτο.

    @Anonymous 69
    Αν θέλουνε τα παιδιά να μας ρίξουνε μερικά μανίκια, ας το κάνουν, παιδιά μας είναι και θα τα βρούμε στη πορεία.
    Εσύ όμως καλό είναι να προσέχεις τη συρματόβουρτσα.

  66. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 17:18:54

    Εγώ απλά να ενημερώσω τους υπόλοιπους σχολιαστές , για να μην παραπλανηθούν , ότι δεν υπάρχουν αρχίδια "καλβρεζικα" .

    Μόνο καλαβρέζικα και αυτά είναι σε περιορισμένο στοκ !

    Calm down boys !

  67. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 17:28:16

    @greekpoliticalreview 64
    Αυτό που χρειάζονται τα παιδιά και η νεολαία δεν είναι μια τίμια πολιτική εκπροσώπιση, αλλά το δικό τους επαναστατικό πρόσωπο. Θα μας βρουν στο πλευρό τους.

  68. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 17:35:20

    Και αγγούρια καλυβιώτικα, προσθέτω! Μόνο με λίγη πλάκα ξορκίζεται η κατάσταση. Η περίπτωση εδώ μου θυμίζει εκείνους που έκαναν πλάκα στο Λεβέντη, παριστάνοντας αρχικά τους σοβαρούς συνομιλητές, μέσα στη ευγένεια και ξαφνικά άρχιζαν εκεί που είχε ζεσταθεί η ατμόσφαιρα από τις ευγένειες, το ακατάσχετο υβρεολόγιο. Ελπίζω φίλε Μποτίλια να μην εκλάβεις το σχόλιο ως παραλληλισμό με τον εν λόγω Πρόεδρο. Απλά έτσι το θύμηθηκα αυτό, βλέποντας το ξαφνικό ξέσπασμα το τύπου αυτού. Αν είμασταν στο IRC, τώρα θα προσπαθούσε να σε κάνει nuke, αφού πρώτα είχε συστηθεί ως 19 χρονη κουκλάρα, ενώ συνήθως είναι 15-17 χρονών σπυριάρηδες.

  69. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 17:42:58

    @Stathis
    Τους αγαπάμε όλους, ειδικά όταν δίνουν τα ρέστα τους. Νάναι καλά ο φίλος, μας έκανε και γελάσαμε.

  70. Stathis avatar
    Stathis 03/03/2009 17:43:20

    @Προβοκάτωρ: Είδα το φύλλο του "ΕΜΠΡΟΣ" της 15/12/45. Τόσο η στήλη "ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ" όσο και το άρθρο του κυρίου θέματος με την αποσυμφόρηση των φυλακών ακούγονται τόσο οικεία και σήμερα. Βέβαια συνδέονται με άλλα, τραγικά, γεγονότα, ειδικά το δεύτερο θέμα, που άφησαν φοβερές πληγές. Πάντως η online πρόσβαση στις παλιές εφημερίδες είναι πολύτιμο βοηθημα για την γνώση του παρελθόντος, αλλά και στην βαθύτερη κατανόηση του παρόντος, ειδικά στους καιρούς μας που η συλλογική μνήμη είναι "κοντή".

  71. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 03/03/2009 17:44:08

    Καταλαβαίνω τους αριστεριστές που υποστηρίζουν τον εμπρησμό των ΗΣΑΠ. Αφού οι συγκεκριμένοι τον σνομπάρουν και δεν τον χρησιμοποιούν ποτέ, το κάνουν από ταξική αλληλεγγύη προς όσους κατεβαίνουν με τα τζιπ τους στο Κολωνάκι από τα Βόρεια Προάστεια. Τα λοιπά περί Κούνεβα είναι απλά μπουρδολογίες. Κάτω οι ΗΣΑΠ, ζήτω τα τζιπ των ΒΠ! Φτωχομπινέδες μικροαστοί θα πεθάνετε! Οι κόκκινοι πυρήνες της Εκάλης είναι εδώ!

  72. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 17:44:33

    Λυπάμαι ρε Μποτίλια αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να ξεκινήσει επανάσταση από τη χώρα με τους πιο άβουλους και ανενεργούς πολίτες .

    Αυτό που μπορεί να κάνει τη χώρα να πάει , λίγο , πιο μπροστά είναι ένας έξυπνος και τίμιος "διαχειριστής καταστάσεων" για αρχή και βλέπουμε .

  73. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 17:50:33

    @greekpoliticalreview 75
    Καιρός να ανασκουμπωθούμε, γιατί σε λίγο θα διαχειριζόμαστε τις στάχτες (και γώ τα καλαβρέζικα του συνομήλικου και τις βούρτσες του ανώνυμου).

  74. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 17:59:58

    Έλα όμως που αυτή η "ανασκούπμωση" πρέπει να γίνει αναγκαστικά , για να μην περάσουμε σε δικτατορικές επαναστάσεις , με τους όρους της "πλειοψηφίας" δηλαδή της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας .

    Αυτό θέλουν οι πολλοί με αυτό πρέπει να αγωνιστούμε , δυστυχώς .

    Υ.Γ στο προηγούμενο ποστ έλεγα στον άτακτο ότι θα είμαστε τυχεροί , η γενιά μου , αν βρούμε τίποτα όρθιο όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσουμε (για να γκρεμίσουμε εμείς τα υπόλοιπα). Από αυτήν την άποψη όχι απλά είναι καιρός αλλά έχει παρέλθει κιόλας .

  75. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/03/2009 18:07:43

    Εάν αυτή η ενέργεια δεν είναι προσπάθεια αποσταθεροποίησης της πολιτικής κατάστασης, τότε τι άλλο θα μπορούσε να γίνει για να πεισθούμε.
    Όλα τα γεγονότα, απο τον Δεκέμβρη και μετά, όπως κλιμακώνονται,δείχνουν παρέμβαση μυστικών υπηρεσιών.Δεν είναι αυθόρμητες εκδηλώσεις.
    Σε παλιότερες εποχές θα ήταν προμυνήματα χούντας.
    Τώρα είναι σαφές ότι υπάρχουν κύκλοι που θέλουν την πτώση της κυβέρνησης με κάθε τρόπο.

  76. Αντα avatar
    Αντα 03/03/2009 18:10:23

    Μεγαλύτερο παπαρολόγο απο τον Μποτίλια δεν θα βρειτε. Ελα επαναστάτη του γλυκού νερού.
    Οργάνωσε τα κινήματα αλλά μήν ξεχάσεις και τα κουνήματα που παίζουν ενεργο ρόλο.
    ΦΤΟΥ

  77. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2009 18:13:53

    Εκεινο που ειναι σαφες είναι οτι καποιοι και συγκεκριμενα οι αναρχικοι και ο χωρος τους καλυπτομενος απο το indymedia ,antifa κλπ δε συμμαζευεται εχουν κηρυξει εμφυλιο πολεμο.
    Το να παριστανεις οτι δεν σου εχουν κηρυξει τον πολεμο όταν κάνουν διαρκως πολεμικες ενεργειες ειναι βλακεια.Δεν ειναι απωλεια ψυχραιμιας να διαπιστωνεις το αυτονοητο.

  78. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 18:15:00

    @greekpoliticalreview
    Η επανάσταση μπορεί να είναι τέκνο της ανάγκης, αλλά έχει μια απίθανη οσμή λευτεριάς. Γιατί η αυτονομία, όπως ανάλυσε ο Καστοριάδης, ξεκινάει με το γκρέμισμα μέσα μας. Αν δεν γκρεμίσουμε εκεί το έκτρωμά τους, αν δεν επιτύχουμε να κυριαρχήσουμε πάνω στο ασυνείδητο, δεν θα μπορέσουμε να οικοδομήσουμε τίποτε, που να είναι αληθηνά δικό μας.
    Εκεί αποβλέπει και ο Σόρος. Στην υποδούλωση στο ασυνείδητο. Με το μίσος, τα σύνδρομα και την καταρράκωση των αξιών.
    Δεν μπορεί να συσταθεί κίνημα, χωρίς σύσταση νέων αξιών.

  79. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 18:18:03

    Όχι , απώλεια ψυχραιμίας είναι να ζητάς αστυνομία κατά του αναρχισμού φίλε ψυχραιμία !

  80. donaE avatar
    donaE 03/03/2009 18:18:07

    @ 81 Μποτίλια Μη ξεχνας ομως πως η λογικη ειναι η αρχη του ολοκληρωτισμου.Και απο λογικες τα κινηματα...τι θα κανουμε,λοιπον?

  81. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/03/2009 18:22:59

    Η επανάσταση Μποτίλια , στα δικά μου μάτια , είναι αποκλειστικά και μόνο τέκνο της ανάγκης αλλά θα χρειαστεί πρώτα να ορίσουμε την ΑΝΑΓΚΗ πράγμα που αναλόγως τους πολιτισμούς διαφέρει .

    Π.χ και για τον Παπαδόπουλο ανάγκη ήταν η "επανάστασή" του και την ελευθερία την μύριζε από χιλιόμετρα και ο Παττακός ακόμα το πιστεύει !

    Είναι θέμα σωστής ερμηνείας και ορισμών .

  82. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 18:24:57

    @Αντα 79
    Σε κάθε κίνηση, βρίσκονται πάντοτε μέσα και κάποιοι γέροι. Εγώ ανήκω στους καλούς και με ξέρουνε.
    Κάποιοι άλλοι κρύβονται. Έτσι σήμερα δέχομαι εγώ τη ροχάλα σου, που εν πάσει περιπτώσει και σε συμπαθώ και σε κατανοώ. Τους άλλους λυπάμαι, όταν τους πάρεις είδηση.

  83. υπερ-βαλλων avatar
    υπερ-βαλλων 03/03/2009 18:28:53

    Εαν ξέρατε τι ακριβώς πρόκειται να συμβεί θα είχατε ήδη φύγει.
    Επειδή δέν γνωρίζετε την τύφλα σας είστε εδω και συζητάτε κάνοντας υποθέσεις.
    Κάτι σαν τούς οικονομικούς αναλυτές , ενα πράγμα.

  84. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 18:46:38

    @86
    Γνωρίζουμε πολύ καλά τι πρόκειται να συμβεί, από πριν να γεννηθείς.
    Θα παραμείνουμε στο πόστο μας μέχρι την τελευταία συνέπεια. Δεν σας φοβόμαστε.

  85. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 18:47:39

    @donaE 83
    Αφού γνωρίζεις. Κάποιοι παλιότεροι μπορούμε να συνενοούμαστε, όπως οι αστροναύτες με τα σκάφανδρα στο κενό.
    Πήραν από τον Ηράκλειτο, ότι ήθελαν: Κύρια το "τα πάντα ρεί" κι αυτό ρημαγμένο. Όσο αφορά το "ταυτόν το όν και το μη όν", δεν χώραγε στη ψυχή τους.
    Συνεχίζεται...

  86. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 18:54:23

    @greekpoliticalreview 84
    Δεν χρειάζεται να ορίσουμε την ανάγκη. Πολύ σύντομα θα μας ορίσει αυτή.

  87. donaE avatar
    donaE 03/03/2009 19:00:50

    @89 Ετσι.

  88. Factorx avatar
    Factorx 03/03/2009 19:05:55

    την ευθύνη ανέλαβε η οργάνωση «Συμμορίες συνείδησης - εξτρεμιστές Περάματος». Στόχος της επίθεσης ήταν η εκδίκηση για την επίθεση με βιτριόλι στη συνδικαλίστρια Κωνσταντίνα Κούνεβα. Η συγκεκριμένη οργάνωση έχει πυρπολήσει κατά το παρελθόν τα καταστήματα Sprider στη Λυκόβρυση, καθώς και οχήματα της ΕΛ.ΑΣ. στα αστυνομικά τμήματα του Αιγάλεω και του Περάματος, καθώς και στις διοικητικές υπηρεσίες της ΕΛ.ΑΣ. στη Νέα Φιλαδέλφεια.

  89. salamin avatar
    salamin 03/03/2009 19:10:58

    100% Ο Σόρος ειναι απο πίσω.
    Από μπροστά δεν βαζω το χέρι μου στη φωτιά.

  90. ianos avatar
    ianos 03/03/2009 19:21:13

    Μποτίλια,μήπως είναι καλλιτερα να παραμείνεις στη θάλασσα;Στη ξηρά παραπατάς.Βλέπεις παντου Κύκλωπες και Λαιστρυγώνες ντυμένους Σόροι και CIA.Δεν καταλαβαίνεις οτι οι εχθροί είμαστε εμείς.(Παρεπιπτόντος, την εποχή της ΟΠΛΑ η Ελλάδα ανήκε στη σφαίρα επιρροής της Αγγλίας)

  91. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:26:46

    @ianos93
    Φιλαράκι με μελέτη μίκυ μάους δεν ξεστραβονόμαστε όσο αφορά την ιστορία. Ασχολήσου λίγο πριν ξεκινήσεις τις παραδόσεις.
    Ο αρχηγός της ΟΠΛΑ Πλουμπίδης ήταν άνθρωπος των Αμερικάνων. Αλλά προς στιμήν δεν χωράνε σχόλια πάνω από δυο αράδες.

  92. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:30:29

    Μετά τις "σέχτες" να και οι "συμμορίες". Η σημειολογία των ονομάτων μιλάει από μόνη της. Μανίκια, απειλές να φύγουμε, τα καλαβρέζικα του ευγενικού, οι ροχάλες της μικράς και δεν συμμαζώνεται. Οι μάου μάου σε επέλαση. Από πίσω οι αγέλαστοι "κύριοι" με τις γραβάτες.

  93. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:39:17

    @ianos 93
    Έχεις ακούσει τίποτα για την εκτέλεση του Γιώργου Μπάτση μαζί με τον Νίκο Μπελογιάννη; Ο Μπάτσης ήταν γιός του ναύαρχου Μπάτση, αρχηγού ΓΕΝ. Δεν ήταν πάντοτε το ναυτικό υπό την επηρροή του "στέμματος", που ήταν αγγλόδουλο; Ήταν κι άλλοι μέσα στο παιχνίδι τότε, φίλε.

  94. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:42:03

    @Anonymous 98
    Του Μποτίλια μπορεί να πέσει μόνο το κεφάλι. Μετά από σύγκρουση. Ακολουθούν άλλοι.

  95. Decay avatar
    Decay 03/03/2009 19:43:57

    @ 91 Factorx,

    Ιδού και οι Συμμορίες Συνείδησης...


    Απο παλαιότερη "δράση"
    ----------------------------------------------
    “Μέσα σ’ αυτό το παραλήρημα φωτιάς, εκδίκησης, θλίψης, βίας, θυμού, έντασης, σιωπής, φρενίτιδας και πύρινης ανάμνησης πρέπει να ξαναβάλουμε πάγο στην καρδιά και φωτιά στο μυαλό ώστε να επιτεθούμε ξανά και ξανά ..
    Είχαμε αποφασίσει μετά την τελευταία μας εμπρηστική επίσκεψη στο Α.Τ. Περάματος τον Ιούλιο να διαχυθούμε ως πράκτορες του χάους μέσα στον εγκληματικό χωροχρόνο της Αθήνας και άλλων πόλεων για να προκαλέσουμε μικρές και μεγάλες ανώνυμες καταστροφές. Ξανασυναντηθήκαμε αυτές τις άγιες αμαρτωλές μέρες που επακολούθησαν τη δολοφονία του Αλέξη ..
    .. Όμως τώρα πρέπει να οργανώσουμε την στρατηγική μας, τη λύσσα των ψυχών μας και το μίσος των ματιών μας. Γι’ αυτό ανασυρόμαστε απ ΄τις κατακόμβες μιας επιτηδευμένης αφάνειας και οι Συμμορίες Συνείδησης επανεμφανίζονται. Επιλέξαμε να επιτεθούμε στην Αστυνομική Ακαδημία Μετεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης καθώς και στις οικονομικές υπηρεσίες τους στη Ν. Φιλαδέλφεια. Περικυκλώσαμε το οχυρό τους, κλειδώσαμε περιμετρικά τις εισόδους για να τους εγκλωβίσουμε, τοποθετήσαμε σκάλες και σκαρφαλώσαμε στις στέγες τους για να πυρπολήσουμε το εσωτερικό τους πάρκινγκ. Καταστρέψαμε 7 περιπολικά και υπηρεσιακά οχήματα, τις μηχανές τους, καθώς και μέρος των εγκαταστάσεων τους . Και έπεται συνέχεια…
    Τέλος προσκαλούμε όλες τις ένοπλες και εμπρηστικές ομάδες να οργανώσουν και να ενισχύσουν το χαοτικό σχέδιο του λυσσασμένου ανταρτοπόλεμου. Γιατί η άγρια ομορφιά του ανατέλλοντος τρόμου βρίσκεται εκεί που επιθυμούμε με όλη μας την θέληση. Γιατί όποιος επιθυμεί την Επανάσταση πρέπει να οργανώνει το νέο αντάρτικο πόλης.
    “Συμμορίες Συνείδησης”

    --------------------------------------------
    Το θέμα δεν είναι το τι κάνουν τώρα αυτές οι "Συμμορίες"

    Το θέμα είναι το τί θα λένε (τα παιδάκια αυτά)
    όταν με τις ενέργειές τους ωθήσουν μεγάλο μέρος του λαού, σε τακτικές "αγανακτισμένων πολιτών"

    Η "ζύμωση" ήδη συμβαίνει.
    Μόλις η αντίδραση του λαού φτάσει το όριο της
    "κρίσιμης μάζας",
    τότε άν δεν αντιδράσει το επίσημο κράτος -
    το οποίο οφείλει να προλαμβάνει και όχι να σύρεται πίσω απο τις εξελίξεις-
    θα έχουμε είτε Νέο Εμφύλιο,
    είτε μια Νέα Χούντα
    [της Δεξιάς βέβαια].

    Το Ερώτημα που τίθεται είναι:

    Θα είμαστε Προμηθείς ή
    επιθυμούμε (καταβάθος) μια Επαναστατική Ελλάδα?

    ΧΩΡΙΣ εισαγωγικά το
    ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ...

  96. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:47:41

    @factorx
    Όσο με αφορά, μπορείς να αφήνεις όλα τα σχόλια σε βάρος μου, άσχετα πόσο υβριστικά μπορεί να είναι αυτά.
    Ευχαριστώ εγκάρδια τον Τζοτρτζ Σόρος, για τη δυνατότητα που μου έδωσε για τη σημερινή ζύμωση, εδώ. Το ξύλο έχει δυο άκρες.

  97. σεχτα απο πισω avatar
    σεχτα απο πισω 03/03/2009 19:48:03

    @99
    Την επανάσταση την σχεδίασες με ταυ και τρίγωνο ?
    Χωράει σε βαγόνι του ΗΛΠΑΠ ?

  98. ianos avatar
    ianos 03/03/2009 19:48:31

    Μποτίλια,όταν ήμουνα μικρός δεν είχα λεφτά να πάρω μικυ μάους.Αυτό το ύφος το κουτσαβάκικο δεν μου ταιριάζει.Γι αυτό δεν συνεχίζω.Αυτή την ηλιθιότητα οτι ο Πλουμπίδης ητανε άνθρωπος των Αμερικανών την κυκλοφόρησε το κόμμα για τους ηλίθιους.Και φυσικά το κόμμα έχει πάντα δίκιο.Οπως για τόσους άλλους"εχθρούς".Τέλος

  99. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 19:56:46

    @decay 100
    Δυστυχώς αυτή την φορά δεν κινδυνεύουμε κύρια ούτε από μια νέα χούντα, ούτε από εμφύλιο. Οι ίδιες δυνάμεις, που βρίσκονται πίσω από τους κουκουλοφόρους, κλιμακώνουν τις επιθέσεις του UCK, του γκρουέφσκι και των τούρκων φασιστών σε βάρος μας.
    Τα είδαμε μετά τα Δεκεμβριανά με την κλιμάκωση της τουρκικής επιθετικότητας. Προβοκάτορες και ανεγκέφαλοι εξελίσσονται δυστυχώς άσχημα (δεν δίνω χαρακτηρισμό για να μην οξύνω τα πάθη).

  100. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 20:00:13

    @ianos
    Νίκος Βεργίδης, "Οι Μιγάδες της Ελληνικής Ιστορίας", εκδόσεις ARCADIA.
    (Η παραπομπή όχι για σένα, αλλά για όσους δεν τελείωσαν ακόμη). Τα περί κόμματος δεν με αφορούν.

  101. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 20:12:00

    @σεχτα από πισω 102
    Η επανάσταση δεν στρέφεται εναντίον σου, αλλά εναντίον αυτών που σε επηρρεάζουν. Καλό είναι να γνωρίζεις, ότι άλλοι φοράνε την κουκούλα και άλλοι τη μάσκα.
    Όσο αφορά το "από πίσω" το πεπρωμένο του κάθε άνθρώπου, δεν αφήνει περιθώρια διαφυγής.
    Όσο αφορά το τρίγωνο και το ταυ και τα δυο είναι μασονικά σύμβολα. Ρώτα κατ' ακολουθία τους μασκοφόρους στο περιβάλλον σου.

  102. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/03/2009 20:14:53

    Σταματάω για σήμερα εδώ, για λόγους ευγένειας. Θα παραλλάβω τα παλληκάρια συνολικά μετά δυο μέρες. Όποιος ενδιαφέρεται, ας μπει τότε στα σχόλια αυτής της ανάρτησης.
    "Άντε και καλή τύχη μάγκες".

  103. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 03/03/2009 20:19:19

    ΛΊΓΗ ΒΕΝΖΊΝΑ ΚΙ ΈΝΑ ΣΠΊΡΤΟ

    Λίγη Βενζίνα κι ένα Σπίρτο
    και η Ελπίδα ξαναζεί-
    κι η Ανθρωπιά-όπως της πρέπει-
    με τους Ανθρώπους πάει μαζί.

    Λίγη Βενζίνα κι ένα Σπίρτο
    πάνε Δημόσιο, ΕΣΥ, ΟΤΕ
    και η Ελλάδα τόσο φέγγει
    όσο δεν έφεξε ποτέ.

    Λίγη Βενζίνα κι ένα Σπίρτο
    και πάν Βουλή και Βουλευτές΄
    τ’ Αύριο ο Λαός καλημερίζει
    κι Αντίο λέει στο βρώμιο Χτες.

    Λίγη Βενζίνα κι ένα Σπίρτο
    και το που Θάμα μοιάζει, να!
    μιας Κοινωνίας μες απ’ τις Στάχτες
    Δίκιας η Γέννα ξεκινά!

    Γιώργης Χολιαστός

  104. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 03/03/2009 20:32:26

    Να, ήρθε και ο Ποιητής - Φιλόσοφος της Νέας Επανάστασης!

    Ο ευρηματικός και δημιουργικός συγγραφέας!

    Βρε κουλτουριάρη που δε σου είπαν ότι η αξία σου δε μετριέται με τον αριθμό τον blogs, το ξέρεις ότι από το ΕΣΥ, παρά τα διογκούμενα προβληματά του, ζουν - επιβιώνουν εκατομμύρια άρρωστοι σ' αυτή τη χώρα? Βενζίνα και σπίρτο να βάλεις στο σπίτι που μένεις. Ποιο αύριο να καλημερίσει με στάχτες? Ποια δίκαια κοινωνία του πλιάτσικου και της καταστροφής?

    Τέλοσπάντων αφού αναφέρεις και τους βουλευτές ηρέμησα λίγο.

  105. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2009 20:39:09

    @ greekpoliticalreview
    Οπως βλέπεις καποιοι κηρυξαν λυσσασμενο ανταρτικο.
    Φυσικα και πρεπει να τους αντιμετωπισει η αστυνομια,ποιος άλλος πρέπει;Και τι θα πει αναρχισμος;Kαθολου δεν με ενδιαφερει εμενα η θεωρια του αναρχισμου και ουτε εχω καμμια διαθεση να κυνηγαω κανενα για την ιδεολογια του.Αλλά απο τη στιγμη που καιει μαγαζια,αυτοκινητα,τραινα και αυριο δεν ξερω τι αλλο τρελλος θα είμαι να μη ζητησω τη διωξη εναντιον του.
    Για οσα γραφει ο Μποτιλια δεν εχω αποψη.Δεν μπορω να ξερω ποιος είναι απο πισω.Βλεπω τους ορατους εχθρους της γαλήνης του τοπου : Αυτους που εκαψαν την Αθηνα το Δεκεμβριο και το δικτυο υποστηριξης απο indymedia ,antifa κλπ.

  106. p avatar
    p 03/03/2009 20:51:48

    Αυτοί που κάψανε τα Bombardier του ΗΣΑΠ θέλουν γερό ξύλο. Και γενικότερα αυτοί που βανδαλίζουν στα τρένα κτλ. (graffiti, kai alles katastrofes)

  107. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/03/2009 21:41:30

    @ 109, Γιώργης Χολιαστός.
    Σεβαστή Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών της Σουηδίας,
    αν και ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό, μια που οι αξίες πρέπει να αναγνωρίζονται, σας παρακαλώ να ΜΗΝ ΔΩΣΕΤΕ φέτος το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας στον ποιητή Γιώργη Χολιαστό, γιατί, ως επαναστάτης που είναι δεν θα δεχτεί (ή θα το πυρπολήσει σημοσίως) και θα σας εκθέσει.
    Φνωρίζω καλά ότι αν δεν του το δώσετε, θα σας φάει η κατακραυγή της παγκόσμιας διανόησης, αλλά σκεφτείτε λίγο και τη ζημιά που θα υποστεί το κύρος σας.

  108. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/03/2009 23:52:23

    Αν πηρχε κρατος,θα γινοταν σημερα μεγαλη συσκεψη στην Αστυνομια,για να αλλαξουν τα σχεδια εμπλοκης.
    Απο χτες η κατασταση εχει αλλαξει.Η ζημια,ξεπερασε τα 14εκατομμυρια Ευρω,μια κι εξω.
    Αν αυτο συνεχιστει μ αυτο το ρυθμο,δε χρειαζεται καμια κριση να μας φαλιρει.Φαλιρουμε κι απο μονοι μας,και γυριζουμε στον καιρο του καρου και της αμαξας.
    Ειμαστε ειδικοι,να εφαρμοζουμε το "να του ψοφησει του πουστη",που λεει και το ανεκδοτο.
    Απορω ομως,πως και δεν προεβληθη αναλογα απο τα παπαροΜΜΕ.Προτιμησαν να βαζουν τα παλιοσκυλα των κομματων,να μαλωνουν,λεγοντας μαλακιες.

  109. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 04/03/2009 00:29:10

    Σχετικά με τα ΜΜΕ πιθανόν ήταν τακτική που προώθησε και η αστυνομία προκειμένου να μην υπάρχει υπερπροβολή του γεγονότος, μιμητισμός και συναγωνισμός από άλλα "ατίθασα νιάτα" - φρούτα της εποχής μας.

  110. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/03/2009 01:06:35

    Εσύ το είπες ψυχραιμία , επ' ακριβώς μάλιστα το ονόμασες "Τμήμα Δίωξης αναρχισμού και χουλιγκανισμού" (!!!) και το καταχώρησες στην αρμοδιότητα της αντιτρομοκρατικής ήδη ! Τρελά πράγματα αδερφέ .

    Πέρα από τις πολιτοφυλακές πάντως αν φτάσουμε στο σημείο να μας ορίζει τις πράξεις η ανάγκη (που συμφωνώ ότι σύντομα θα γίνει) θα έχουμε χάσει το μισό "πόλεμο" , και πριν αρχίσετε να κράζετε εγώ όταν λέω πόλεμο εννοώ πόλεμο με τα ιδιωτικά Ελληνικά (και μόνο) συμφέροντα και τους κομματικούς μηχανισμούς που κρατάνε αυτόν τον τόπο στο βούρκο .

  111. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 04/03/2009 01:25:40

    Θυμάστε τον Γιάννη Δημητράκη που είναι φυλακή; Τον "αντιεξουσιαστή" αιώνιο φοιτητή, γιο μεγαλοεργολάβου της Πετρούπολης, που "απαλλοτρίωνε" τράπεζες και τα κατέθετε τα εκατομμύρια σε άλλες τράπεζες (τελικά, οι αντιεξουσιαστές τις έχουν απόλυτη ανάγκη τις τράπεζες...); Το παιδί έξω από τα τριάντα και δεν είχε δουλέψει μισή ώρα στη ζωή του. Για να μην μπει στο σύστημα (αφού φυσικά είχε εξασφαλισμένο το φαγάκι της μαμάς και τα λεφτουδάκια του μπαμπά, πέρα από τα "απαλλοτριωμένα" εκατομμύρια). Βόλτες με τη μηχανή, ενοικιάσεις γηπέδων 5Χ5 για παιχνίδι με φίλους του "χώρου", χαλαρά και ωραία...Κλασική εικόνα έλληνα "αντιεξουσιαστή". Ας είναι καλά η μαμάκα και ο μπαμπάκας.

    Ο μέγας ποιητής Χουλιαρός αδικείται που δημοσίευσε εδώ το αριστούργημά του. Σε μερικές μέρες δεν θα το βλέπει κανείς και είναι κρίμα. Να το κρατήσει για το ημερολόγιο της "Αυγής" του 2009. Ας στείλει ένα αντίγραφο στον νταβατζή των κουκουλοφόρων Αλαβάνο να το προωθήσει για συζήτηση στο επόμενο συνέδριο του ΤΖΥΡΙΖΑ.
    (Έτσι και αλλιώς, τέτοια αριστουργήματα, μόνο για ημερολόγια τοίχου είναι...).

  112. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/03/2009 02:05:53

    10@
    Δέν μάς προτείνεις εσύ καλύτερα τι επιθυμείς ΄ως Δημιουργική Φωτιά γιά την Χώρα΄??
    Kαι απο πότε απαγορέυεται να υπάρχει απάντηση στον κάθε Νταβαντζή τής ΄Επανάστασης΄που πουλάει το Κάψιμο σάν Λύση??
    Σαν πολλοί δηθεν ΄επαναστάτες΄ξεφυτρώσανε πού θέλουν να ΄Ξαναγεννηθεί ο Φοίνικας απο τίς Στάχτες΄.Σαν πολύ Γιώργη Παπαδόπουλο βρωμάνε όλα αυτά...
    Και δικαίωμά μου να θεωρώ τόν κάθε ΄Ακροαριστερό΄ Τραμπούκο -επίγονο τών οπαδών τών Ερυθρών Χμέρ ισοδύναμο Τραμπούκο μέ τούς Χρυσαυγίτες.
    Μήπως προτίθεσαι κατόπιν τής ανωτέρω δήλωσής μου να μού βάλεις Φωτιά στο σπίτι μου γιά να ΄συμμορφωθώ΄??

  113. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/03/2009 02:08:16

    Kαί εάν ο Μέσος Πολίτης τής Χώρας σκέφτεται επί τής Ουσίας το Κάψιμο σαν Λύση ,ο Εμπρησμός ενός Καινούριου Ράϊχσταγκ είναι κοντά...
    Μονον που τοτε ο Μέσος Πολίτης θα καίει βιβλία που δεν θάναι τής αρεσκείας τής ΄Πρωτοπορίας΄...
    Πήξαμε στούς ΄Επαναστάτες΄..

  114. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/03/2009 08:26:46

    @ greekpoliticalreview
    Aσφαλώς και το είπα.Κάπως πρεπει να ορισθει η ιδεολογια των βανδάλων και δε βλεπω αλλο τροπο απο το να δεχθουμε τον αυτοπροσδιορισμο τους ως αναρχικους. Αλλωστε ελάχιστοι αναρχικοι διαμαρτυρονται και διαχωριζουν τη θεση τους.
    Κατα τα άλλα δεν ειναι καθολου τρελλο να ανατεθει το ζητημα στην Αντιτρομοκρατική.
    Στην πραγματικοτητα οι αναρχικες συμμοριες δρουν ως εχθρικος στρατος που επιδιωκει την καταστροφη της χωρας και αν έκαναν τα ιδια καποιοι που λεγονταν Γκριζοι Λυκοι ή Αλ Καιντα ο κοσμος θα απαιτουσε ηδη και στρατιωτικη επέμβαση.Επειδη κάνουν αυτα ακριβως που θα έκανε μια ξενη δυναμη κατα της Ελλάδος αν ειχε οργανωσεις δικες της και εχουν ταμπέλα αναρχικοι ή αντιεξουσιαστες καθομαστε και τους κοιταμε.

  115. Σαος avatar
    Σαος 04/03/2009 09:15:57

    Σημειώνω από άρθρο στο in.gr:
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=992001&lngDtrID=244


    Μετά την επίθεση στην Κηφισιά, και καθώς έχουν προηγηθεί επεισόδια στους σταθμούς Πετραλώνων, Μοναστηρακίου και Ομόνοιας, οι εργαζόμενοι στον ΗΣΑΠ προτίθενται να καταθέσουν την Τέταρτη αίτημα για τη λήψη πρόσθετων μέτρων ασφαλείας.

    «Εκτός από τις τεράστιες υλικές ζημιές στα βαγόνια και τις εγκαταστάσεις του σταθμού Κηφισιάς, κινδύνευσε σοβαρά η ζωή επιβατών και εργαζομένων στους συρμούς και στον σταθμό, καθώς απειλήθηκαν με μαχαίρι και έγινε απόπειρα να εγκλωβιστούν στην καμπίνα οδήγησης ενός από τα βαγόνια που είχαν ήδη πυρποληθεί» αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους.

    Δηλαδή οι κουκουλοφόροι ήθελαν θύματα! Καταλαβαίνετε τώρα μερικοί πως αυτοί οι κουκουλοφόροι μόνο προβλήματα για τις ελευθερίες του λαού μπορούν να φέρουν; Σας μοιάζει σαν ένα τυχαίο «ξέσπασμα» ή σαν κάτι που έχει σχεδιαστεί επί χάρτου;

  116. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/03/2009 09:45:09

    Να ληφθουν μέτρα ασφαλειας στους σταθμους του μετρο με ένα ορο :Οι αστυνομικοι να ειναι οπλισμένοι και να πυροβολουν όποιον προσπαθησει να βάλει φωτια πάλι.Οι εμπρηστες πρέπει να επικηρυχθουν όπως οι τρομοκρατες της 17Ν.Αρκετα με τους "προβληματισμους". Οι αναρχικοι κηρυξαν τον πόλεμο κατα της Ελλάδος και πρέπει να παρουν απαντηση.

  117. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/03/2009 11:01:50

    Ψυχραιμία άσε τις φανφάρες για κήρυξη πολέμου των αναρχικών , νομικό πλαίσιο υπάρχει όπως έχεις υποστηρίξει κι εσύ παλιότερα και το ότι δεν εφαρμόζεται είναι που κάνει ύποπτη την πατρότητα των χτυπημάτων .

    Και δε μου λες , "πως ποιος και γιατί" να ορίσει κάποιος την ιδεολογία των βανδάλων παρακαλώ ? Είναι ή δεν είναι καταδικαστέοι δίχως πολιτική ιδεολογία ? Τον ορισμό της ιδεολογίας τι τον χρειάζεσαι ?

    Αστεία πράγματα .

  118. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/03/2009 11:11:46

    Ο αριθμός των χτυπημάτων είναι αντιστρόφως ανάλογος προς τον αριθμό των συλλήψεων. Γιατί;

  119. Σαος avatar
    Σαος 04/03/2009 11:24:00

    @αλλενάκι

    Άντε να συλλάβει κανείς παιδιά πολιτικών, δικαστών και στρατιωτικών σε αυτή τη χώρα! Δυστυχώς είμαστε η χώρα του «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;»!!!

  120. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/03/2009 11:38:06

    @Greekpolitical review
    Ωραια ας το ονομασουν Τμημα Διωξης Βανδαλισμου για να μη προσβληθουν οι αναρχικοι.Δεν εχω προβλημα με την ταμπέλα.Το ζητημα ειναι ότι έχουν πληθυνθει τοσο τα χτυπηματα και οι ομαδες που πρέπει να δημιουργηθει ξεχωριστο τμημα της Αντιτρομοκρατικης που να αναλάβει τη διωξη τους.
    Οτι ειναι υποπτη η αδρανεια του κρατους ειναι.Αλλα τι άλλο μπορούμε να κάνουμε απο το να καταγγέλλουμε και να ζηταμε μετρα;
    Οποιον πολιτικο γνωριζετε να τιθεται ενα ερωτημα : Γιατι δεν ανατεθηκε εισαγγελικη ερευνα για τους εμπρησμους του Δεκεμβριου και γιατι το κομμα σας δεν το ζητησε (κανένα κομμα δεν το ζητησε).

  121. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/03/2009 12:06:28

    Δεν είναι θέμα αναρχικών , αν αρχίσουμε να φτιάχνουμε τμήματα δίωξης για κάθε ομάδα που ονοματίζουν και μας πασάρουν τα ΜΜΕ όπως γουστάρουν περνάμε σε άλλες εποχές . Δεν είναι αισθητική η διαφωνία μου .

  122. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/03/2009 12:44:23

    @25 Σαος: αυτές που λες ίσως είναι μεμονωμένες περιπτώσεις 10, 20, 50, δεν ξερω, τα πράγματα πρέπει να είναι πολύ πιο πολύπλοκα.

  123. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 04/03/2009 13:45:13

    @Γιώργης Χολιαστός 109
    Αδελφέ, υποκλείνομαι μπροστά στον κάθε άνθρωπο, που γράφει ποιήματα. Μπήκα στη σελίδα σου και είδα την ευαισθησία που σε διακρίνει. Ταυτόχρονα διαπίστωσα και τον απλοϊκό τρόπο της σκέψης σου. Αυτό δεν είναι κακό, ούτε το γράφω για να σε προσβάλω. Αισθανόμενος εκείνο το νήμα, που μας ενώνει με κάθε έκφανση της ύπαρξης, λυπήθηκα βαθιά. Για το πνευματικό κενό που προάγει η άρχουσα τάξη.
    Νομίζω ότι με "με λίγη βενζίνα και ένα σπίρτο" και με τον τρόπο που αυτό γίνεται, δεν στρεφόσαστε ενάντια στο σύστημα, αλλά ενάντια στα στοιχειώδη συμφέροντα του μέσου πολίτη, ειδικά των φτωχών.
    "Με λίγη βενζίνα και ένα σπίρτο" μπορείτε μόνο να εκτονωθείτε, χειροτερεύοντας την κόλαση, που μας επιβάλουν. Και το χειρότερο όλων, με την αποσταθεροποίηση που κλιμακώνετε, ενισχύετε τα σχέδια ακρωτηριασμού της χώρας από τις ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, μέσω των κρατών - δορυφόρων τους στην περιοχή.
    ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ ΑΘΩΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ.
    Ένα πράγμα δεν θα συγχωρέσω ποτέ στο σύστημα: Την αλλοτρίωση που έχει επιβάλει στο μυαλό σου.

    @ψυχραιμία
    Έχω δηλώσει προσωπικά αναρχικός και αντιεξουσιαστής. Σέβομαι όμως πλήρως τις δημοκρατικές διαδικασίες και την ανάγκη των πολιτών για προάσπιση της ασφάλειάς τους. Αυτό αποτελεί και στοιχειώδες ανθρώπινο δικαίωμα, γι αυτό είμαι έτοιμος να προβώ σε θυσίες για την προάσπισή του.
    Παρ' όλο του ότι πιστεύω, ότι το κράτος έχει ταξικό χαρακτήρα, θεωρώ στοιχειώδη υποχρέωση της άρχουσας τάξης τη φροντίδα για την εγγύηση της ασφάλειας των πολιτών.
    Θα πρέπει όμως, ιδιαίτερα στην ευαίσθητη σημερινή φάση, τα αιτήματά μας να είναι πολύ προσεγμένα. Γράφοντας "οι αστυνομικοί να είναι οπλισμένοι και να πυροβολούν όποιον προσπαθήσει να βάλει φωτιά πάλι" κινδυνεύουμε να ανοίξουμε μόνοι μας τους ασκούς του Αιόλου, προβαίνοντας εν δυνάμει σε μαζική παραγωγή "Γρηγορόπουλων", πράγμα που περιμένουν οι προβοκάτορες. Η χρήση των όπλων πρέπει να γίνεται πάντοτε προσεκτική, ειδικά από την μεριά της αστυνομίας.
    Θα ήταν σωστόρο να γραφεί: "οι αστυνομικοί να είναι οπλισμένοι και να μπορούν να κάνουν χρήση του οπλισμού, όταν αυτό είναι απαραίτητο". Αλλά έτσι θα επαναλλαμβανόταν κάτι που ισχύει ήδη και είναι αυτονόητο.

  124. Σαος avatar
    Σαος 04/03/2009 14:29:29

    Νέα τροπή παίρνει το ζήτημα!
    Σπαστά ελληνικά μιλούσαν οι εμπρηστές!

    http://patari.org/forum/viewtopic.php?p=935

  125. p avatar
    p 05/03/2009 13:47:23

    Καλά με τέτοια ανατροφή που να μάθουν να μιλάνε σωστά!