24/11/2008 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκαναν το χατίρι του Εφραίμ

Για μια ακόμα φορά η ΝΔ έκανε σήμερα το χατίρι του Εφραίμ και του επέτρεψε να μην εξεταστεί από την Εξεταστική Επιτροπή. Τόσο ο Εφραίμ  όσο και ο Αρσένιος αρνήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις με αποτέλεσμα να προκληθεί ψηφοφορία στην Εξεταστική, η οποία τελικά με 13 ψήφους και ύστερα από πρόταση της ΝΔ έκανε δεκτό το αίτημά τους να καταθέσουν δια γραπτού υπομνήματος.

Μειοψήφησαν το ΠΑΣΟΚ και ο ΣΥΡΙΖΑ που ζήτησαν να γίνουν δεκτά τα υπομνήματα, αλλά οι κ. Εφραίμ και Αρσένιος να υποβληθούν στη διαδικασία ερωτήσεων, ακόμη κι αν αρνηθούν να απαντήσουν, προκειμένου να μην γενικευθεί η πρακτική των δύο ιερομόναχων. Ο ΛΑΟΣ ζήτησε τα υπομνήματα να υποβληθούν στην γραμματεία της Βουλή και η Εξεταστική Επιτροπή να αρνηθεί να τα παραλάβει.

Προσερχόμενος προηγουμένως ο Εφραίμ στην Βουλή μόνο που δεν ...αφόρισε τους δημοσιογράφους. «Είστε αλειτούργητοι, αλιβάνιστοι και εγωιστές», τους είπε «Ποια Εξεταστική; Πως με βγάλατε κατηγορούμενο χωρίς να με ακούσετε;».

Στο υπόμνημά του ο ηγούμενος Εφραίμ υποστηρίζει πως τις ανταλλαγές δεν τις ζήτησε η Μονή, αλλά το ....κράτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 24/11/2008 14:56:38

    με 700 ψυφοφορους στην Κυπρο ρυθμιστης του πολιτευματος στο Ελλαδισταν ο Εφρεμ .Καλο.

  2. Μάγνης avatar
    Μάγνης 24/11/2008 14:58:16

    Στη Γερμανία απαγορεύεται η απασχόληση κάποιου σε δημοσια υπηρεσία αφού υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι αμφισβητεί τη συνταγματική τάξη της χώρας (Radikalenerlass). Έτσι δεν μπορεί να γίνει ένας κομμουνιστής η εθνικοσοσιαλιστής δημόσιος υπάλληλος διότι είναι ασυμβίβαστο να υπηρετεί το δημοκρατικό κράτος και ταυτόχρονα να ακολουθεί αυτούς που πρεσβεύοντας κομμουνιστική η εθνικοσοσιαλιστική ιδεολογία στοχεύουν στην ανατροπή των δημοκρατικών θεσμών. Πολλά δεινα στο ελληνικό κράτος από της δημιουργίας του θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν υπήρχε μια ανάλογη απαγόρευση για τους ρασοφόρους κοπρίτες και τα πρόβατα του ποιμνίου τους. Να απαγορεύεται πχ σε ρασοφόρους και στα πρόβατα τους καταλαμβάνουν κρατικά αξιώματα η να να συναλλάσσονται με το δημόσιο, διότι υπάρχει τεκμηριωμένη υποψία ότι για αυτούς υπάρχει η πρόθεση του δόλου αφού η θέληση του ιερατείου βρίσκεται υπεράνω των νομων του κράτους. Έτσι δεν θα υπήρχαν πνευματικά τεκνα του Εφραίμ στην κυβέρνηση, στις δικαστικές υπηρεσίες, στα νομικά συμβούλια του κράτους για να μπορούν να κάνουν αλισβερίσια με μοναστήρια εις βάρος του ελληνικού δημοσιου ούτε η θεούσα E Πελέκη θα επικυρώνε τις πράξεις αυτές με τα συμβόλαια που έκανε.

  3. Jiovani avatar
    Jiovani 24/11/2008 15:26:14

    Το ΚΚΕ φέρεται ότι συμφώνησε με τη ΝΔ.
    Είναι έτσι;

  4. τιραμολα avatar
    τιραμολα 24/11/2008 15:29:17

    Το "νεο" δεν ειναι αν συμφωνησε το ΚΚΕ με την ΝΔ..
    Το νεο ειναι οτι η μονη δεν ζητησε λεει ανταλλαγες...

  5. τιραμολα avatar
    τιραμολα 24/11/2008 15:42:31

    Η μονη δεν ζητησε ανταλλαγες...
    Οι ορκωτοι εκτιμητες εκαναν την δουλεια οπως επρεπε...
    Η ΚΕΔ εφαρμοσε τις υπουργικες αποφασεις...
    Οι υπουργοι θα πουν οτι βασιστηκαν σε γνωμοδοτησεις νομικων...
    Οι νομικοι θα πουν οτι φταινε τα χρυσοβουλα...
    και παει λεγοντας..
    Το πιθανοτερο ειναι να μην εχει γινει και σκανδαλο..............
    Εξαλλου ο Νικητας σε συνεντευξη αφησε να εννοηθει οτι τον Καραμανκλη τον χτυπουν οι Αμερικανοι...
    Δεν αποκλειεται να την εστησαν τη δουλεια στον κακομοιρη....

    Δυστηχως πετρες καφεδες και μπουκαλια πετανε μονο στα γηπεδα...δυστηχως

  6. theo avatar
    theo 24/11/2008 16:13:52

    Και ούτω πως ο ηγούμενος Ευφραιμ επανέφερε την Εξεταστική Επιτροπή στο πρώτο εκ των δύο θεμελιωδών ερωτημάτων της υπόθεσης, την απάντηση των οποίων θα έπρεπε με συστηματικό και επίμονο τρόπο να διερευνά:
    "Πότε, πώς (από ποιούς και υπό ποιές περιστάσεις), για ποιό λόγο και με ποιους όρους ενδεχόμένως γενννήθηκε η υποχρέωση του Ελληνικού Δημοσίου για ανταλλαγή λίμνης με την περιουσία του.

  7. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 24/11/2008 16:50:24

    @"μη σου πω ότι είναι και άπλυτοι οι περισσότεροι."

    "...ο όσιος Τρύφων, ουδέποτε φορέσας καθαρόν υποκάμισον, αλλά πάντοτε τα άπλυτα του ηγουμένου του, ο ερημίτης Νίκων, όστις υπέπεσεν εις την αμαρτίαν της σαρκός και εκλείσθη προς μετάνοιαν εις νεκροταφείον, όπου έμεινε τριάκοντα έτη, κοιμώμενος όρθιος ως οι ίπποι και τρώγων μόνον τα χόρτα, άτινα εβλάστανον εκ της γης ποτιζομένης υπό των δακρύων του"..

    Εμμανούλ Ροϊδης, Πάπισσα Ιωάννα.

    Δια να ενθυμούμεθα και τας ενδόξους ημέρας του μοναχισμού και τας παραδόσεις του ευγενούς τούτου αθλήματος. Χα-χα..

  8. ... avatar
    ... 24/11/2008 17:37:52

    Πάρα πολύ θράσος οι παπάδες, και ακόμα περισσότερο οι ΝΔημοκράτες. Άκου εκεί να μην εξεταστούν... Αφρική είμαστε!!

  9. Jiovani avatar
    Jiovani 24/11/2008 17:45:36

    κΑφρική, αφού οπουδήποτε αλλού
    η στάση αυτή [της ΝΔ] θα εθεωρείτο ομολογία συνενοχής,
    όχι μεμονωμένων ατόμων, αλλά της παράταξης πλέον.

  10. Παπατζής avatar
    Παπατζής 24/11/2008 17:57:28

    Παρατήρηση 1η:
    Η πλάκα είναι οτι ο πάπαρδος έχει (νομικά) δίκιο...
    Η μάρτυρας είσαι, ή κατηγορούμενος, όχι και τα δύο!

    Παρατήρηση 2η:
    Δεν ξέρω αν στο Μέγαρο του Λαού στον Περισσό, κάνουν τρσάγιο.
    Το μνημόσυνο πάντως θα το κάνουν σίγουρα.

  11. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 24/11/2008 18:04:41

    Την ιστορία μου διηγήθηκε ένας συμπολίτης μου πρόσφατα -1974 στο χωριό του (σήμερα κατεχόμενα από τουρκοκύπριους ) έφευγαν πανικόβλητη όλοι αφήνοντας πίσω τους τα κοπάδια γιδοπροβάτων .Ένας ξύπνιος τα μάζεψε στο μαντρί του για εκμετάλλευση και κέρδος προφανώς . Ήρθαν η τούρκοι . Η ιστορία τελειώνει για τον πρωταγωνιστή του πλιάτσικου με αποκεφαλισμό .Μην με ρωτάτε για επίθετο .Η ιστορία επαναλαμβάνετε ως φαρσοκωμωδία σήμερα

  12. ataktos avatar
    ataktos 24/11/2008 18:26:22

    Αυτό που παρατηρώ έκπληκτος είναι η προπαγάνδα της κρίσης(και υπάρχει ) ,ταυτόχρονα τα παιχνιδάκια με την υπερεκμεταλλεύσεις και συσσωρεύσει πλούτου τεράστια δυσνόητα κάποτε .Συμπέρασμα χρήματα υπάρχουν ,συστήματα ελέγχου παρά την υπάρξει διαφόρων μηχανισμών αναποτελεσματικά για μας π.χ.Teresias κλπ .Που βρισκόμαστε μήπως σε άλλον πλανήτη .

  13. Oυάου avatar
    Oυάου 24/11/2008 18:58:31

    Ομολογία ενοχής και συνενοχής της ΝΔ. Το ΚΚΕ τί έκανε, μήπως λευκό όπως το συνηθίζει τελευταία;

  14. Jiovani avatar
    Jiovani 24/11/2008 20:04:18

    Το ΚΚΕ φέρεται ότι συμφώνησε με ΝΔ, όχι λευκό.
    Αν είναι έτσι να περιμένουμε το επόμενο "στραβοπάτημα" στο θέμα,
    οπότε κάτι θα σημαίνει.
    Φυσικά το σκεπτικό δεν ενδιαφέρει κανέναν, ούτε το ίδιο το ΚΚΕ!
    [αν έκανε τον κόπο να φτιάξει κάποιο σκεπτικό που να το διαφοροποιεί, που δεν προκύπτει ούτε αυτό...]

  15. noname avatar
    noname 24/11/2008 20:16:58

    Εντύπωση κάνει πάντως, η ΣΙΩΠΗ τόσο του Πατριαρχείου, όσο και του ΥΠΕΞ, όπου υπάγεται διοικητικά το Αγιον Ορος, το Βατοπέδι και συνεπώς ο Εφραίμ!

    Το περιρρέον διακινούμενο χρήμα, σε αυτούς δεν θα κατέληγε, διαχειρηστικά;

    Γιατί, δήθεν, ούτε καν ασχολούνται;

  16. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 24/11/2008 21:46:09

    Το χέρι του το φίλησαν πριν ή μετά τις δηλώσεις ;

  17. noname avatar
    noname 25/11/2008 00:44:08

    Μια συνοπτική παρουσίαση, της υπόθεσης ΤΟΠΛΟΥ, θα βοηθούσε τώρα, λοιπόν!

  18. periandros avatar
    periandros 26/11/2008 01:07:34

    Φίλοι,ματαιοπονείτε ή δεν έχετε πώς αλλιώς να περ'/άσετε την ώρα σας κουβεντιάζοντας για Εφραίμ και το Άγιο Όρος.
    Το Άγιο Όρος είναι το Βατικανό της Ορθοδοξίας.
    Θα τολμούσε κανείς να πάει τον Πάπα στα δικαστήρια;
    Στο Άγιο Όρος πηγαίνει επισκέπτης ο βασιλιάς της Αγγλίας και ο Πούτιν.
    Θα τα βάλουνε οι αστείοι μας πολιτικοί με την Αγγλία και με τη Ρωσία;
    και δύο ακόμα θέματα σχετικά:
    α. Τόσοι και τόσοι πολιτικοί και μη έχουνε ρημάξει τον τόπο με τις κλεψιές τους-καθαρίσατε με όλους αυτούς και σας έμεινε ο Εφραίμ; Δε συλλαμβάνετε τον εαυτό σας να είστε από αυτή την άποψη κάπως ανακόλουθοι;
    β. (το οποίο μπορεί να ενοχλήσει μερικούς άσκεφτους)
    Η Βόρεια Ελλάδα δεν ανήκει στους Έλληνες-ποτέ δεν ανήκε πριν από τότε που μας την έδωσαν οι Μεγάλες Δυνάμεις.
    Αυτό το ξέρει πολύ καλά ο Εφραίμ καθώς και όλοι οι βορειοελλαδίτες και βλέπουν τους αθηναίους σαν άλλο, ξένο μ' αυτούς λαό.
    Η στάση του Εφραίμ λέει: δε σας αναγνωρίζω ούτε εθνικά ούτε κρατικά ούτε πολιτικά-είμαι Βυζαντινός κι εγώ και το Άγιο Όρος και απαρατάτε με.

  19. periandros avatar
    periandros 26/11/2008 01:13:33

    Ξέχασα να υπογράψω:
    Γιώργης Χολιαστός