#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2013 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία και βάφτισαν το χαράτσι Ενιαίο Φόρο



Καμιά έκπληξη δεν είχε τελικά η σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών καθώς προφανώς επικράτησε η... λογική από τους αντιδρώντες σε θέματα όπως το χαράτσι στα ακίνητα. Η πρόταση του Γ. Στουρνάρα έγινε δεκτή από την τρικομματική κυβέρνηση και πλέον πάει στην τρόικα για να πάρει την έγκριση.

Αυτό που αποφασίστηκε ουσιαστικά είναι το σενάριο που διαρρέονταν επί ημέρες με μικρές παραλλαγές. Ουσιαστικά «βαφτίστηκε το ψάρι κρέας» και το χαράτσι στα ακίνητα αντικαταστάθηκε (ή ονομάστηκε) με τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων ο οποίος όμως για φέτος μόνο θα εισπραχθεί μέσω της... ΔΕΗ.

Η κυβέρνηση προχωρά σε προοδευτική μείωση του φόρου για τις μικρές ιδιοκτησίες και το ποσό που χάνεται από τα έσοδα θα καλυφθεί από τη θέσπιση του ενιαίου φόρου και για τα αγροτεμάχια. Στην περίπτωση αυτή θα έρθει στους ιδιοκτήτες «ραβασάκι» από την εφορία και θα πληρωθεί, όχι στη ΔΕΗ αλλά στις αρμόδιες ΔΟΥ.

Βεβαίως, όποιος δε θέλει να πληρώσει το φόρο μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, αυτός θα πηγαίνει στην εφορία και θα υπάρχουν και τόκοι υπερημερίας.

Από το 2014, που εκτιμάται ότι θα είναι έτοιμο το σύστημα, θα ισχύσει ο Ενιαίος Φόρος στα ακίνητα και θα απεμπλακεί από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Αυτό που ουσιαστικά έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου είναι μια καθαρά «πολιτικάντικη» αντιμετώπιση του θέματος από την πλευρά της ΔΗΜΑΡ πρωτίστως και του ΠΑΣΟΚ δευτερευόντως που επί ημέρες έλεγαν ότι δε θα ψηφίσουν ένα φόρο που θα εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ. Προφανώς με την... αλλαγή ονομασίας του φόρου αλλά με τη διατήρηση του ίδιους εισπρακτικού μηχανισμού και με τη μείωση των συντελεστών και τη θέσπιση αφορολόγητου, εκτιμούν ότι θα αμβλύνουν τις εντυπώσεις και θα άρουν τις αντιδράσεις των βουλευτών τους.

Η ουσία είναι επίσης ότι βρέθηκε η χρυσή τομή ώστε να μην υπάρξουν κυβερνητικές εμπλοκές. Λίγο οι κωλοτούμπες του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ, λίγο η πρόταση Στουρνάρα για μειωμένο φόρο, έκαναν το θαύμα τους και βγήκε λευκός καπνός.

Αξιοσημείωτο είναι πάντως, ότι δεν ελέγχθη τίποτε για τα άλλα δύο καυτά θέματα, δηλαδή τις απολύσεις στο Δημόσιο και την ανακεφαλαιοποίηση της Εθνικής – Eurobank.

Σύμφωνα με στελέχη του υπουργείου Οικονομικών σχετικά με την πρόταση για τον Ενιαίο Φόρο στα ακίνητα τονίστηκε: «Έγινε μια πλήρης ενημέρωση για όλες τις εκκρεμότητες που υπάρχουν. Θα υπάρχει μια ενιαία πρόταση σε όλα, κοινά διαμορφωμένη από την κυβέρνηση.

Ειδικότερα, σε ότι αφορά το ΕΕΤΗΔΕ, η πρόταση που θα συζητηθεί με την τρόικα είναι να ονομάζεται πλέον Ενιαίος Φόρος και να εμπεριέχει έναν μειωμένο συντελεστή ο οποίος σε σχέση με το ΕΕΤΗΔΕ θα επιφέρει μια απώλεια εσόδων της τάξης του 10% - 15%.

Η απώλεια αυτή στα έσοδα που εκτιμάται στα 200 εκ ευρώ θα καλυφθεί με τρεις τρόπους:

Από ακίνητα εκτός σχεδίου, ηλεκτροδοτούμενα, τα οποία σήμερα επιβαρύνονται με τον κατώτατο συντελεστή και θα πάνε στο εξής στο μέσο όρο των δήμων.
Από ακίνητα που ενοικιάζει από ιδιώτες το δημόσιο, χωρίς όμως να εισπράττει το ΕΕΤΗΔΕ.
Από εξαιρέσεις που υπάρχουν σήμερα σε διάφορα ακίνητα, όπου οι δήμοι δεν επιβάλλουν ΕΕΤΗΔΕ ή ΤΑΠ.

Και οι τρεις δράσεις μαζί θα αποφέρουν στο δημόσιο περίπου 140 εκατομ. και τα υπόλοιπα 60 από τα 200 της απώλειας, θα καλυφθούν από τη μεγαλύτερη απόδοση που έχει το ΕΕΤΗΔΕ (και στο εξής ο Ενιαίος Φόρος) σε σχέση με αυτή που υπολογίζει η τρόικα.

Επιπλέον, θα προσπαθήσουμε να εντάξουμε στο σύστημα και τα αγροτεμάχια».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sceptic avatar
    sceptic 03/04/2013 22:30:28

    Ο γέλωτας έτρεξε άφθονος εντός την οικία μας με τα λεγόμενα του Φώτη και Μπένυ έξω από του Μαξίμου...

  2. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 03/04/2013 22:39:59

    Χαχαχαχα! Γειά σας δοξασμένοι τιτάνες ΒαγγελοΦώτηδες !! Αυτό ακριβώς περιμέναμε όλοι ΚΑΙ απόψε από εσάς. Μείνετε παρακαλούμε προσηλωμένοι στους ρόλους σας. Μην προδώσετε ποτέ τον εαυτό σας. Θα απογοητεύσετε το πεινασμένο ποίμνιο που απολαμβάνει κάθε τρείς και λίγο τις μουτσούνες σας, σε ηρωϊκούς μονολόγους.
    Η γενναιόδωρη ανταμοιβή για την αξιοθαύμαστη προσφορά σας, δε θα΄ναι μόνο το χειροκρότημα. Εν καταλλήλω χρόνω, θα σας αποθεώσουμε :-).

  3. Αργύρης avatar
    Αργύρης 03/04/2013 22:46:05

    :)

  4. χαρης avatar
    χαρης 03/04/2013 22:55:01

    μπράβο ρε θα πληρώσω παλι εγω μια 300άρα για ένα σπίτι με αντικειμενική κάτω από 80χιλιάδες για να μην θίξουμε τα φιλαράκια μας τους βιομηχάνους και τους μεγαλοιδιοκτητες

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ χαρης 03/04/2013 23:00:37

      Εγώ που πληρώνω 600 ευρώ για ένα σπίτι 100 τετρ , 37ετίας, με εμπορική αξία 90 χιλ, τι να πω;
      Οι άνθρωποι απλά είναι ΦΑΥΛΟΙ.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Γεωργία 03/04/2013 23:43:28

        ....870 Ευρω για ενα μετριοτατο απο ποιοτικη και κατασκευαστικη αποψη σπιτι, το οποιο ειναι σχεδον 30 ετων. Απλα χτιστηκε εποχες που στην επαρχια τα σπιτια τα κανανε πιο μεγαλα. Και τωρα πληρωνουμε βαρυ τιμημα για ενα περιουσιακο στοιχειο το οποιο εχει ουσιαστικα μικρη μεταπωλητικη αξια.
        ΟΚ, χασανε τα ακινητα μας την αξια τους, αλλά αφηστε μας πια ησυχους, δεν ειναι αναγκη να μας τα κατασχετε τωρα, ενω τοσα χρονια στερηθηκαμε για να ΑΠΟΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ στεγαστικα δανεια. Ουσιαστικα μας τιμωρειτε επειδη ειμασταν συνεπεις και δεν χρωσταμε. Μιλαμε για εν ψυχρω εκτελεση. Ντε και καλα να μας βαλουν ΞΑΝΑ να ΧΡΩΣΤΑΜΕ...

    • Λουκάς Βάρσος avatar
      Λουκάς Βάρσος @ χαρης 03/04/2013 23:27:49

      Η 300άρα που θα πληρώσετε φίλτατε μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ δεν θα πάει σε μεγαλοβιομηχάνους ή σε μεγαλοϊδιοκτήτες.

      Θα πάει ατόφια (η 300άρα) στα κρατικά ταμεία για να πληρωθούνε στην ώρα τους ένα εκατομμύριο δημόσιοι υπάλληλοι (και οι 2000 επίορκοι μαζί)...
      Για τα υπόλοιπα 9 εκατομμύρια (μείον των συνταξιούχων του δημοσίου) δεν κόπτεται κανείς...
      Για να καταλάβετε δηλαδή αγαπητέ, με το χαράτσι που θα πληρώσετε δεν εξασφαλίζετε το μισθό σας στον ιδιωτικό τομέα ούτε τη σιγουριά οτι δεν θα απολυθείτε.
      Το μόνο που εξασφαλίζετΑΙ με τα δις του χαρατσίου και τα δις των δόσεων του ΔΝΤ είναι το ένα εκατομμύριο μισθών στο δημόσιο...
      Αυτοί που τους τρέμει το φυλλοκάρδι, βρέθηκαν στο δρόμο χωρίς εργασία ή εργάζοντε ανασφάλιστοι για 550 Ευρώ είναι τα εκατομμύρια πολιτών στον ιδιωτικό τομέα.
      Των δημοσίων υπαλλήλων ΛΟΥΚΟΥΜΙ τους έκατσε η Τρόικα και το ΔΝΤ διότι μπορεί μεν να καταργήθηκαν τα 250 επιδόματα και από 2.000 να κατεβήκαν στα 1.200 αλλά αυτά τα 1.200 τα ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝ (με δόσεις ΔΝΤ και με τα χαράτσια που επιβαρύνεται όλος ο πληθυσμός) εις τον αιώνα τον άπαντα...

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Λουκάς Βάρσος 04/04/2013 00:27:17

        Με την ουσιαστική πάταξη της φοροδιαφυγής στον ιδιωτικό κυρίως τομέα, θα μπορούσαν να εισπράξουν πολλά περισσότερα κι όχι με την συστηματική απαξίωση της ακίνητης περιουσίας αυτής της χώρας!!!
        Αλλά δεν φαίνεται να θέλουν!!!!

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ νεφέλη 04/04/2013 01:44:51

          Τώρα πλέον και να θέλουν, θα σας πω τι θα πάρουν...

      • παπαδοπουλος ηλίας avatar
        παπαδοπουλος ηλίας @ Λουκάς Βάρσος 04/04/2013 10:41:12

        πότε θα καταλάβεις επιτέλους οτι τα χρηματα που πληρώνουμε ΔΕΝ πηγαίνουν για μισθούς και συντάξεις αλλά στον ΙΔΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ για να πληρωθούν τα δάνεια?

        • παπαδοπουλος ηλίας avatar
          παπαδοπουλος ηλίας @ παπαδοπουλος ηλίας 04/04/2013 11:11:36

          ΕΙΔΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

  5. Karenin avatar
    Karenin 03/04/2013 22:58:47

    Φαίνεται πως έχουμε μια υποτυπώδη κυβέρνηση που εμφανίζεται μόνο όταν μας επισκέπτονται οι πιστωτές και μετά σαν να εξαφανίζεται. Στήν ουσία δεν έχουν την δυνατότητα να αποφασίσουν ουτε τον ΦΠΑ στήν φασολάδα και στις φακές.
    Η κοινωνία συγκλονισμένη πάντως παρακολουθεί τον υπέρ πάντων αγώνα του πολιτικού συστήματος να σωσουν επιοορκους δημόσιους υπαλλήλους όταν ανήμποροι δεν μπορούν να σώσουν ούτε μία στον ιδιωτικό τομέα.

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Karenin 04/04/2013 00:03:30

      Η ποιο συνοπτική και καταπληκτική περιγραφή της πραγματικότητας που έχω διαβάσει

  6. Λουκάς Βάρσος avatar
    Λουκάς Βάρσος 03/04/2013 23:30:58

    Ποιός μπορεί να μας πει πόσα είναι τα έσοδα από το χαράτσι ετησίως και στον αντίποδα πόσα είναι τα έξοδα για 300.000 υπαλλήλους του δημοσίου (14 μεικτοί μισθοί ετησίως έκαστος);;;

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με γνώσεις επί του θέματος;;;

    Να δούμε τους αριθμούς έτσι από περιέργεια...

    • GO avatar
      GO @ Λουκάς Βάρσος 04/04/2013 00:02:30

      Εσύ είσαι ακόμα στους 14 μισθούς και στις 14 αρλούμπες!!!

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Λουκάς Βάρσος 04/04/2013 01:00:50

      Το χαράτσι σου κοστίζει όσο και το βεβαιωμένο ΦΠΑ ύψους 3 δις που δεν εισπράττει το κράτος, επειδή η εκτελεστική και νομοθετική εξουσία, δεν τολμάει να ψηφίσει νόμο για την άμεση καταβολή του από την τράπεζα του φορέα ή προσώπου που το εισράττει από τον φορολογούμενο.
      Μιας και ζήτησες νούμερα.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Λουκάς Βάρσος 04/04/2013 08:40:32

      Δηλαδή τι προτείνεις; να απολυθούν 300.000 δημόσιοι υπάλληλοι;
      Και νομίζεις ότι θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα ! πόσο αφελής και κοντόφθαλμος είσαι !

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 03/04/2013 23:33:10

    Για να καταλαβω κι εγω> τελικα απλα αλλαζει ονομα το Χαρατσι της ΔΕΗ, γινεται πλεον και επισημα - διαχρονικα μονιμο, κι απλα ισως απο του χρονου ειναι 10-15% λιγοτερο??

    Ή θα εισπραχθει τελευταια φορα φετος το Χαρατσι της ΔΕΗ ελαφρως μειωμενο κατα 10-15% , και απο του χρονου θα μπει ο νεος ''Ενιαιος Φορος Ακινητων'' ο οποιος θα ειναι πολυ πιο διευρυμενος και σαφως ελαφροτερος??

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 04/04/2013 00:04:07

      Από φέτος αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού και το ποσό αλλά παραμένει η είσπραξη μέσω ΔΕΗ και η μεταβίβαση στη ΔΟΥ αν δεν πληρώσεις. Από του χρόνου φεύγει τελείως από ΔΕΗ. Τα ποσά δεν ξέρουμε αν θα ξαναμειωθούν όμως ακόμη επειδή δεν ξέρουμε την μείωση που θα γίνει για φέτος.

  8. helios avatar
    helios 03/04/2013 23:35:15

    Δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν τελικά φέτος πληρώσουμε περισσότερα από πέρσι.

  9. Περικλης avatar
    Περικλης 03/04/2013 23:44:26

    Εντάξει ο Σαμαράς δεν είχε πει ότι θα καταργήσει το χαράτσι, αλλά ο Μπένυ και ο πάστορας Κουβέλης έκαναν ακόμα μια φορά μια μεγαλοπρεπέστατη κωλοτούμπα. Μόνο που κάποια στιγμή θα γίνουν οι εκλογές και προβλέπω το κόμμα του πάστορα να μην μπαίνει στη Βουλή ενώ το ΠΑΣΟΚ θα πιάσει γύρω στο 5%. Ο λαός εδώ που τον φτάσανε όλοι αυτοί οι κύριοι δεν ξεχνά και η τιμωρία τους στις εκλογές θα είναι παραδειγματική.

  10. lykos avatar
    lykos 03/04/2013 23:44:45

    ειναι απλη η λύση... Δεν πληρώνει κανένας...
    Δείτε τι έγινε στην Ιρλανδια οπου για ενα ποσο των 100 ευρώ,
    αντίστοιχο με το χαράτσι το δικό μας, έγινε της κακομοίρας και το πήραν πίσω!
    Αλλά είπαμε ο ραγιαδισμός έχει γίνει έμφυτος σε μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων.
    Ευτυχώς βέβαια που μεταξύ των προβάτων υπάρχουν και αρκετοί λύκοι που απλά αρνούνται να τους σφάξουν, τουτέστιν δεν πληρώνουν το άδικο χαράτσι παρά μόνο τη ΔΕΗ, και καλό θα ήταν να τους ξεχωρίσουμε από τους τζαμπατζήδες τους αιώνιους.Είναι μια συνειδητή πράξη,μικρή έστω, αντίδρασης.
    Αν βγει κανένα πρόβατο τώρα και κατηγορήσει "α και ου" και εξαιτίας σας η καλή μας τρόικα βάζει κι άλλα μέτρα κ.τ.λ. απλά ας δει όπως προείπα τι έγινε στην Ιρλανδία και μετά ας βάλει εθελοντικά το μαχαίρι του σφαγέα στο λαιμουδάκι του μοναχό του για να πάρει επιβράβευση "θα γίνεις παϊδακια καλό μου"...

    υ.γ. οι τρόποι να μην πληρώσεις το χαράτσι είναι ευρεως διαδεδομένοι στο διαδίκτυο και αρκεί μια απλή αναζήτηση.

  11. Απλός πολίτης avatar
    Απλός πολίτης 03/04/2013 23:45:51

    Τέτοιες αποφάσεις παίρνουν οι ηγέτες που μένουν πιστοί στις προεκλογικές και όχι μόνο δηλώσεις τους!! Να τους χαιρόμαστε!!! Και σε ανώτερα.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 04/04/2013 00:04:39

    ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΑ. ΚΥΡΙΕ ΒΑΡΣΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ? Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ Δ.Τ. ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΑ ΣΥΡΙΖΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ............ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΩΧΘΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΚΛΕΦΤΡΑΚΟΣ...........

  13. χαρης avatar
    χαρης 04/04/2013 00:06:51

    εγώ φίλε μου ήλπιζα ότι με τον ενιαίο φόρο θα πληρώνω τουλάχιστον 60% κάτω λόγω παλαιότητας και μικρής αξίας ακινήτου και τώρα μου λένε θα μου μειώσουν ένα 10% δηλαδή από τα 320 θα παω στα 290 και επειδή ο ενιαίος φόρος θα είναι μόνιμος φόρος μιλάμε για καθαρή ληστεία

    • tak avatar
      tak @ χαρης 04/04/2013 09:53:55

      Θα 'θελα να γνώριζα, έτσι για να μου φύγει η περιέργεια, σε ποιο Πανεπιστήμιο έμαθαν οικονομικά οι ... φωστήρες της Ελληνικής οικονομίας...
      Η θεωρία λέει, αλλά το επιτάσσει και η λογική, πως το δίκαιο είναι να φορολογείται το εισόδημα και όχι η πηγή...
      Πώς να πληρώσει φόρο κάποιος, του οποίου το χωραφάκι -αγροτεμάχιο το λένε οι ... φωστήρες- βρίσκεται στην κακοτράχαλη Βούρμπιανη ή στο Ασημοχώρι δίπλα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα, ή όπου αλλού στις εσχατιές της χώρας ή οπουδήποτε, που δεν παράγει τίποτα άλλο από πέτρες ή γομαράγκανθα!
      Βλέπω τελικέ τους ... μεγαλοϊδιοκτήτες ξωμάχους να στέλνουν πεσκέσι τα γομαράγκανθα στα ... στουρνάρια της κυβέρνησης...
      Και οι πέτρες θα είναι χρήσιμες...
      Γιατί κάποια στιγμή θα τους πάρουν με τις πέτρες...
      Είναι ηλίου φαεινότερο πως θα γίνει έτσι...

  14. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/04/2013 00:11:33

    Βιάζεστε όλοι σας! Να δούμε πόσο θα βγει το τελικό ποσό που θα ζητήσουν να πληρώσουμε και βρίζουμε μετα! Κι εγώ μαζί σας. Όχι πριν μάθω αν και πόση μείωση θα γίνει. Έχουμε ξεφύγει πια στον τρόπο σκέψης μας. Καταρχάς αποσυνδέεται το θέμα πληρωμής ρεύματος από το χαράτσι. Μέχρι τώρα δε σε άφηνε η ΔΕΗ να πληρώσεις μόνο το ρεύμα. Δεν είναι σοβαρή βελτίωση αυτή; Μόνο εκεί θα πάει κόντρα η τρόικα αλλά πρέπει να περάσει ως αλλαγή απαραίτητη.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Γεώργιος Τ. 04/04/2013 00:26:37

      Φυσικά και μπορούσε κάποιος να πληρώσει μόνο το ρεύμα! Μη γράφετε ότι να΄ναι!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ σιδεράκιας 04/04/2013 07:45:26

        Μόνο μέσω τράπεζας και πριν τη λήξη της προθεσμίας!

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Γεώργιος Τ. 04/04/2013 17:27:00

          Και στα υποκαταστήματα της ΔΕΗ, αρκεί να καθήσει κάποιος στην ουρά. Αλλά τελικά χάνουμε την ουσία!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Γεώργιος Τ. 04/04/2013 00:27:31

      Τι κι αν φυγει απ τη ΔΕΗ η πληρωμη του Χαρατσιου ? Παει στην Εφορια, η οποια αν δεν πληρωσεις σε κινηγαει με τοκο, και μετα αρχιζουν οι κατασχεσεις ακινητων...

      • Μαριος Σιδας avatar
        Μαριος Σιδας @ Μικρασιάτης 04/04/2013 12:08:44

        εκτος αν εχει να κυνηγησει μερικα εκατομμυρια κοσμου. αλλα ποουουου; υπνος βαθυς

  15. panos2 avatar
    panos2 04/04/2013 00:18:30

    εγω θα ελεγα στην τροικα οτι θα φορολογησω απο τη λιστα λαγκαρντ η θα παρω τα λεφτα του Ακη η του καθε κλεφτη πολιτικου..χαρατσι θα γλυτωναμε για χρονια

    αλλα...παντα σε αυτη τη χωρα να πληρωνει ο "μικρος"

    αυτη ειναι η αληθεια..οι μισθοι των βουλευτων στα 8000 το μηνα
    ειναι μηπως λαικισμος να παιρνουν 450 Ευρω οσο ο κατωτατος που οι ιδιοι ψηφιζουν??

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ panos2 04/04/2013 01:02:29

      Είσαι καλά που θα φορολογήσουν συγγενείς, φίλους και χρηματοδότες......σε παρακαλώ ας είμαστε σοβαροί.
      Είδες και εσύ την τρόικα να την νοιάζει και πολύ η λίστα Λαγκάρντ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ panos2 04/04/2013 07:46:06

      Αφού τα δικαστήρια αργούν. Τώρα τι κάνεις;

  16. χαρης avatar
    χαρης 04/04/2013 00:23:40

    εννοώ φίλε μου ότι οι βιομήχανοι και οι μεγαλοιδιοκτητες κ.α είναι οι μόνοι που επωφελούνται από το χαράτσι καθώς δεν πληρώνουν αυτα που τους αναλογούν πέρυσι βγήκαν στη φορά δεκάδες σκάνδαλα με μεγάλοκατασκευαστές και αλλά καλόπαιδα που δεν πλήρωσαν μια για το χαράτσι μπείτε στο διαδίκτυο και ψάξτε το για του λόγου το αληθές όσο για τους δημόσιους υπαλλήλους και εγώ συμφωνώ με το να γίνουν απολύσεις σε επιουρκους και εκτός ασεπ αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει γιατι το 80 των δημοσίων υπαλλήλων είναι πράσινα και γαλάζια παιδιά

  17. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 04/04/2013 00:27:35

    Μια χαρά. Εγώ πάντως δεν στενοχωρέθηκα με την απόφαση γιατί ... δεν έχω σπίτι. Να πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Δεξιόχειρας 04/04/2013 01:32:40

      Δεν ειναι αστεια αυτα. Αυτα θα φερουν τον Αλεξη στο τιμονι της χωρας, και μετα θα εχουμε δραματα, που μπροστα τους τα τωρινα θα φαινονται παραμυθακι με τη Χιονατι και τους 7...

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ Δεξιόχειρας 04/04/2013 12:10:42

      εισαυ παντως μεσα στο σωστο πνευμα αλληλεγγυς που οι καιροι επιβαλλουν

      • Μαριος Σιδας avatar
        Μαριος Σιδας @ Μαριος Σιδας 04/04/2013 12:11:08

        *εισαι

      • Ένας avatar
        Ένας @ Μαριος Σιδας 04/04/2013 13:38:43

        Ο αλτρουϊσμός και η ψυχική ανωτερότητα του Δεξιόχειρα, είναι γνωστή σε όλους. Μη συζητάτε τώρα.... Μιλάμε για αυτοθυσία. 'Οχι παιχνίδια.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Δεξιόχειρας 04/04/2013 13:38:30

      "Μια χαρά" : Μια χαρά που ο συνάνθρωπος-άνεργος μπορεί να βρεθεί στο δρόμο, μια χαρά που δεν σέβονται τους κόπους μιας ζωής πολλών πολιτών που έφτιαξαν ό,τι έφτιαξαν με ιδρώτα ( ή και αίμα ενδεχομένως). Η αναισθησία σου δεν έχει όρια.

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Μαθηματικός 04/04/2013 15:40:49

        Συγγνώμη για το χαρακτηρισμό αλλά δεν μου αφήνεις άλλα περιθώρια

  18. χαρης avatar
    χαρης 04/04/2013 01:25:26

    δεξιόχειρα μην χαίρεσαι θα βρουν τρόπο να τα πάρουν και από εσένα και ας μην εχεις ακινητο (εκτός και αν είσαι κανένας καρεκλοκενταυρος και απλα μπαινεις εδω μεσα για να τρολαρεις) όσο για τους έχοντες και κατέχοντες μην αγχώνεσαι είναι οι μόνοι που δε βάζουν το χέρι στην τσέπη να είσαι σίγουρος γι'αυτό

  19. Xaralampos avatar
    Xaralampos 04/04/2013 08:49:15

    Ξαναψηφίστε τους!!!! Καί τους τρείς...Και όσο για το ότι από του χρόνου θα φύγει από τη ΔΕΗ μου θυμίζει το γνωστό άσμα...."Από Δευτέρα...".. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ!!!!

  20. Tsol avatar
    Tsol 04/04/2013 10:18:40

    Εγώ πάντως όποιος δηλώσει καθαρά ότι θα καταργήσει όλα αυτά τα χαράτσια και τους άδικους φόρους θα τον ψηφίσω και ας φοράει μίνι φούστα με μισό μέτρο μούσια. Δεν αντέχω άλλο να πληρώνω, δεν έχω, ας πάνε να τα ζητήσουν απο την τράπεζα που είναι υποθηκευμένο το ακίνητο για 40 χρόνια, πήραμε ένα σπίτι 40 ετών και πληρώνουμε 500 ευρώ χαράτσι στα καλά καθούμενα και χτες βγαίνανε από την συνάντηση και μας λέγανε ότι πρέπει να είμαστε χαρούμενοι που θα πληρώσουμε 10% λιγότερα. Δεν με ενδιαφέρει να ζήσω και χειρότερα από το παραμύθι της χιονάτης και των εφτά νάνων όπως χαρακτήρισε κάποιος σχολιαστής την σημερινή κατάσταση, εμείς μαθημένοι είμαστε. Ας μην έχουμε ουτε φάρμακα ούτε πετρέλαια ούτε τίποτα, θα προσαρμοστούμε, αυτοί που αποφασίζουν όπως και το συγγενολόϊ τους θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα. Επιτέλους ας περάσει ένα σχόλιο, και μεις νεοδημοκράτες αγανακτησμένοι είμαστε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tsol 04/04/2013 11:17:09

      Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει στην ύπαιθρο (που στη μεγάλη της πλειονότητα ψήφισε ΝΔ), τώρα που τα εκτός σχεδίου θα πληρώσουν μάλλον διπλάσιο και βάλε χαράτσι...

  21. παρις avatar