25/09/2009 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έδωσαν άλλα έξι ονόματα (και ενός Αλβανού)



Ποινικές διώξεις, σε βαθμό κακουργήματος, βάσει του αντιτρομοκρατικού νόμου, ασκήθηκαν εναντίον των τεσσάρων συλληφθέντων από τις γιάφκες του Χαλανδρίου και του Γαλατσίου. Επιπλέον, η Εισαγγελία έκρινε θετικά το αίτημα για εντάλματα σύλληψης ακόμη έξι υπόπτων, μεταξύ των οποίων και ένας Αλβανός. Οι ποινικές διώξεις αφορούν τη διάπραξη τριών κακουργημάτων και τεσσάρων πλημμελημάτων, μεταξύ των οποίων η σύσταση εγκληματικής οργάνωσης (όπως ορίζεται από τον αντιτρομοκρατικό νόμο), η προμήθεια εκρηκτικών υλών και η πρόκληση εκρήξεων με κίνδυνο ζωής κατ' εξακολούθηση.

Οι τέσσερις θα απολογηθούν την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου ενώπιον της 32ης τακτικής ανακρίτριας, από την οποία ζήτησαν και έλαβαν προθεσμία. Οι συλληφθέντες, που παραμένουν υπό κράτηση, αρνούνται τις κατηγορίες. Πρόκειται για τους Χαράλαμπο Χατζημιχελάκη, Εμμανουήλ Γιόσπα, Μυρτώ Παντέλογλου και Παναγιώτη Μασούρα, όλοι ηλικία 20 έως 21 ετών. Σημειώνεται ότι η εισαγγελέας έχει εκδόσει διάταξη για τη δημοσιοποίηση των ονομάτων τους.

Οι διώξεις αφορούν τα αδικήματα συμμετοχής σε εγκληματική οργάνωση, προμήθειας και κατοχής εκρηκτικών υλών, έκρηξης από κοινού από την οποία προκλήθηκε κίνδυνος για ανθρώπινες ζωές, διακεκριμένων φθορών, παράνομης κατοχής όπλων, παραβάσεων του νόμου περί εκρηκτικών, περί κροτίδων και προμήθειας και κατοχής ναρκωτικών ουσιών για ιδία χρήση.

Η κατηγορία της έκρηξης αφορά τις επιθέσεις στις οικίες του πρώην υφυπουργού Εσωτερικών Παναγιώτη Χηνοφώτη και της υποψήφιας βουλευτή του ΠΑΣΟΚ  Λούκας Κατσέλη.

Στο μεταξύ επιβεβαιώθηκε  ότι η Δικαιοσύνη αναμένεται να εκδώσει εντάλματα και εις βάρος πέντε Ελλήνων και ενός Αλβανού υπηκόου, που όπως διέρρευσε είναι οι Γ.Ν., Μ.Ν., Ντ.Μπ., Γ.Κ., Ελ.Κ. και Κ.Κ.

Ήδη η κ. Ράικου έχει εκφράσει σύμφωνο γνώμη για την έκδοση των ενταλμάτων ώστε να καταστούν καταζητούμενοι.

Η καινοφανής αυτή πρακτική δημοσιοποίησης των ονομάτων ατόμων που δεν έχει εκδοθεί ένταλμα εναντίον τους φαίνεται να εντάσσεται στο σχέδιο της Αντιτρομοκρατικής και της ΕΛ.ΑΣ. για την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη εξάρθρωση της οργάνωσης, που κατά τα ευρήματα φαίνεται να είναι η «Συνωμοσία πυρήνων της φωτιάς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stathis avatar
    Stathis 25/09/2009 13:16:42

    Δεν ξέρω αν είδατε τις φωτό των συλληφθέντων, αλλά πως συνδυάζεται η αναρχία με το σινιέ φούτερ Nike και Champion δεν το καταλαβαίνω....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Stathis 25/09/2009 13:38:00

      Nike - JUST DO IT !

      CHAMPION - οσα λεει η λεξη απο μονη της. Σε συνδιασμο δε, Champion Just Do it !

      Σου κανει?

      ΠΠ

    • tiramola avatar
      tiramola @ Stathis 25/09/2009 13:46:27

      Έκλεισε η Πειραική-Πατραική ρε Στάθη...τι να φορέσουν δηλαδή?
      Άσε που οι συγκεκριμένες "μάρκες" πωλούνται μαιμού στη λαική από γύφτους...
      Κουβαλάτε κάτι κόμπλεξ μερικοί...
      Ταγάρι μπενετον έχεις δει?

  2. Stathis avatar
    Stathis 25/09/2009 13:43:59

    Πάντως μπλουζάκια των 100+ ευρώ δεν τολμώ ούτε στην βιτρίνα να τα κοιτάξω, και ας δουλεύω τόσα χρόνια....Για δείτε και αυτό που βρήκα με ένα απλό googlάρισμα: http://www.moraitis-school.com/school/images/stories/Lykeio/Apotelesmata2006-web.pdf και αυτό: http://www.neaekfrasi.gr/article.php?idart=1236. Μεταφέρω τα link με επιφυλάξη, δεδομένου ότι έχει ήδη δημοσιοποιηθεί η πληροφορία ότι ένας από τους συλληφθέντες σπουδάζει στην Αγγλία.

  3. Stathis avatar
    Stathis 25/09/2009 13:52:16

    Πέρα από το αν είναι σινιέ ή όχι τα ρούχα τους, στέκομαι και στη σημειολογία του πράγματος, στο ότι φέρουν πάνω τους με κραυγαλέο τρόπο ό,τι, υποτίθεται αντιμάχονται. και βεβαίως αποτελεί εμπαιγμό σε χιλιάδες κόσμο, που αν δεν ήταν τα "κινέζικα" και τα καλάθια δεν ξέρω και εγώ τι θα φοράγανε.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/09/2009 14:58:24

    Υπενθυμιζω οτι Σκαρπελης, Γεωργιου, Τσουκρατος ειναι εξω !!

    Ο Μιζοφορακος εκτος ( περιμενει τις εκλογες στη Γερμανια ισως.. )

    Ο Καραβελας ειναι εκτος και πινει μοχιτο.

    Ο Θεμος που πηρε τα 5εκ, παχαινει.. και κοζαρει γκομενες !

    Ο Μακης κανει την κοτα με τα $$ του ΠΗΓΑΣΟΥ.

    Ο Γειτονας, ειναι υποψηφιος λευκη περιστρά.

    Οι Βατοπεδινοι, προσευχονται και αναβουν κλαμπαδες στον ευλογημενο...

    Μηπως οι μιζες "εσκαγαν" με κατσαρολες???? Να το ψαξουμε? Αντιτρομοκρατικος Ν. σε ολους !


    ΠΠ

    • Κανάνδρα avatar
      Κανάνδρα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/09/2009 15:08:36

      Δεν χρειάζεται κανένας αντιτροποκρατικός νόμος σε όσους ανέφερες...

      Επίσης ότι δεν γίνεται το ένα δεν αποτελεί δικαιολογία για να ανεχθούμε το άλλο.

      Υ.Γ. Ασχετο, το άλλο πάλι ότι υπάρχει και Αλβανό, είναι και αυτό που λέμε ότι και η "επανάσταση" θέλει τον Αλβανό της;
      Υ.Γ.2 Αν δεν του αρέσει εδώ ας του θυμίσει κάποιος ότι υπάρχουν και τα Τίρανα να πάει να κάνει τον "επαναστάτη".

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/09/2009 15:34:11

      Δηλαδή όλοι οι παραπάνω - και ακόμα περισσότεροι - που ορθώς καυτηριάζεις οτι βρίσκονται εκτός φυλακής, είναι οι κακοί αντιδραστικοί μεγαλοκαπιταλιστές που πάντοτε την γλιτώνουν, ή μήπως αποτελούν μέρος του ίδιου σάπιου συστήματος που μονίμως υπερασπίζεται τα "παιδιά"; Έπρεπε να προκηρυχθούν εκλογές ή να χτυπήσουν πασοκικό στόχο οι φοβεροί επαναστάτες, για να συλληφθούν;;;;;

  5. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 25/09/2009 15:04:54

    Ο Αλβανός δεν είναι ο μόνος αλλοδαπός που εμπλέκεται. Για να δούμε, θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων η πολιτική ηγεσία; Ή μήπως θα πούμε για άλλη μια φορά "ευχαριστούμε";

    • Κανάνδρα avatar
      Κανάνδρα @ Λεωνίδας 25/09/2009 15:10:51

      Η "επανάστασις" θέλει το Αλμπανό της...

      Εξέτιση της ποινής και απέλαση με συνοπτικές διαδικασίες ας πάει να τα κάνει στο Ελμπασαν όλα αυτά.

  6. leon avatar
    leon 25/09/2009 15:17:29

    Ευτυχως που υπαρχει και ο ΠΠ και μας θυμιζει και τους αλλους που ειναι εξω (με την καλη εννοια βεβαια).

  7. OLVIOS avatar
    OLVIOS 25/09/2009 16:15:04

    ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ...???!!!
    ΑΛΒΑΝΟΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ...???!!!
    (ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ "ΑΛΒΑΝΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ")
    ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!

  8. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 25/09/2009 19:15:23

    η ιδεα να παίζουν το παιδικό παιχνίδι "κλέφτες και αστυνόμοι" παίζει καθόλου.....

  9. Stathis avatar
    Stathis 25/09/2009 21:54:25

    Αυτό που το "συνδέει" με τα "Δεκεμβριανά" είναι το ότι παράγει φουρνιές κακομαθημένων πλουσιόπαιδων. Αλλά σε τελική ανάλυση δεν φταίνε τα παιδιά αλλά οι νεόπλουτοι γονείς τους που ψοφάνε για φιγούρα...και αν τους βάλεις να γράψουν το όνομά τους, μπορεί να και να μην ξέρουν και να υπογράφουν με Χ...

  10. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 25/09/2009 22:02:52

    Τα καλά επαναστατημένα παιδιά φροντίζουν αυτούς που τα φροντίζουν: Δεν πειράζουν τα "καλά" ιδιωτικά σχολεία όπου φοίτησαν, σέβονται την περιουσία της μαμάς και του μπαμπά, γιατί αυτοί τους δίνουν, όχι το φαγάκι (δεν προλαβαίνει η μαμά ΒΠ να μαγειρεύει, έχει τις δουλειές της, τους γκόμενους, τα ψώνια...), αλλά το πλούσιο χαρτζηλίκι, δεν πειράζουν το τζιπ του γείτονα, γιατί έχουν ταξική συνείδηση, αλλά καίνε τον ΗΣΑΠ γιατί συμβάλλει στην αλλοτρίωση του προλεταριάτου.
    Δεν είδαμε ακόμα τον πολιτικό προστάτη της τρομοκρατίας, εννοώ τον ΣΥΡΙΖΑ, να βγάλει καμιά ανακοίνωση για τα poulain του. Γιατί άραγε; Φοβάται το 3%;

  11. parsifal avatar
    parsifal 25/09/2009 22:10:12

    Μήπως τώρα βλέπουμε καθαρότερα πίσω απο την "αυθόρμητη εξέγερση" του Δεκεμβρίου ? Οταν ετέθη θέμα παρουσίας αλλοδαπών και δή Αλβανών - μεταξύ των οποίων και βαθμοφόρος των ειδικών υπηρεσιών της Αλβανίας , υπάρχει και τέτοιο φρούτο - οι "αυθόρμητοι υποστηρικταί των εξεγερμένων" αγανάκτησαν !
    Τι η ...διαφθορά και η διαπλοκή εφταιγαν, τι το καταπιεστικό σχολείο, οι σάπιοι πολιτικοί (γεγονός αυτό !), τι η βία της Αστυνομίας, τι η ανεργία... Ολα πλήν του προφανούς: Η πέμπτη φάλαγγα οσων απεργάζονται αναδιάταξη του status quo στην Α. Μεσόγειο και τα Βαλκάνια χρησιμοποιεί ολα τα οπλα οπως απέδειξαν και οι "εγχρωμες"επαναστάσεις στις χώρες του Παραπετάσματος.
    Με τους επόμενους που θα μαζέψουν μπορεί να βρούν και "σύνδεσμο" απο την ΝΑ Ασία η την Αφρική...με τόση "συμπαράσταση" στους αναξιοπαθούντες λαθρομετανάστες κατσαπλιάδες στο κέντρο της Αθήνας !

  12. Σπαρτιωτης avatar
    Σπαρτιωτης 26/09/2009 18:57:53

    Ο Αλβανός υπήκοος είναι Βορειοηπειρώτης σύμφωνα με το "Βορειοηπειρωτικό Πρακτορείο Ειδήσεων"

    • mnk avatar