#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2012 00:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έγκριση από την Βουλή και διαβεβαιώσεις των πολιτικών αρχηγών ζητά το Eurogroup



Και δυσπιστία προς Βενιζέλο

(Ανανεωμένο) Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το Eurogroup. Σε συνέντευξη Τύπου με τον Ολι Ρεν, ο πρόεδρος του συμβουλίου Ζαν Κλωντ Γιούνγκερ είπε ότι η Τρόικα είναι θετική όσον αφορά την απόφαση των πολιτικών αρχηγών. Ωστόσο τόνισε ότι πρέπει να γίνουν τρία πράγματα για να οριστικοποιηθεί η συμφωνία:

1. Να ψηφισθεί από το Ελληνικό Κοινοβούλιο

2. Να βρεθούν αντισταθμιστικά  μέτρα από τα 300 εκατομμύρια των συντάξεων

3. Να δοθούν διαβεβαιώσεις  από τους πολιτικούς αρχηγούς

Το επόμενο Eurogroup θα συγκληθεί την επόμενη Τέταρτη.

Ο Ολι Ρεν δήλωσε ότι το μέλλον την Ελλάδας είναι στα χέρια των πολιτικών ηγετών της και του Ελληνικού Κοινοβουλίου.

Οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης συνεδρίασαν σε ένα κλίμα δυσπιστίας προς την Ελλάδα χωρίς να καταλήξουν σε οριστική συμφωνία για τη νέα στήριξη της Ελλάδας. Μοναδική θετική εξέλιξη η διαφαινόμενη συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας στο «κούρεμα» των ομολόγων των ιδιωτών επενδυτών.

Το βέβαιο είναι πως τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα εάν οι αρχηγοί των πολιτικών κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση δεν έφταναν σε συνολική συμφωνία χθες το απόγευμα. Κι αυτό γιατί οι εταίροι ήταν έτοιμοι να πραγματοποιήσουν έκτακτη Σύνοδο Κορυφής υπό συνθήκες κρίσης με όλα τα ενδεχόμενα για τη χώρα μας, ακόμη και το μέλλον της στην Ευρωζώνη, στο «τραπέζι». Τελικά αυτό αποφεύχθηκε και από μόνο του αποτελεί θετική εξέλιξη.

Η δυσπιστία αφορά και τον Βενιζέλο αφού η υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας, Μαρία Φέκτερ τον ρώτησε πώς μπορεί να του έχει εμπιστοσύνη μετά τον εκτροχιασμό του ελληνικού προγράμματος.

Υπενθυμίζουμε το προχθεσινό τηλεγράφημα του Reuters που βεβαίως διέψευσε ο υπουργός Οικονομικών: Ακατάλληλος για τις διαπραγματεύσεις ο Βενιζέλος, λένε υπουργοί της Ευρωζώνης !!!

Γεγονός είναι πάντως ότι οι Ευρωπαίοι βιάζονται να κλείσει το θέμα της νέας στήριξης της Ελλάδας φοβούμενοι την μετάδοση της κρίσης και στις άλλες "προβληματικές χώρες".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 10/02/2012 01:04:04

    Ένα πράγμα ζητάνε: Υποταγή. Γιά παραδειγματισμό.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΑποΜηχανηςΦτωχος 10/02/2012 02:09:56

      Γενικώς τα έχουν κάνει, και αυτοί και εμείς, χάλια.

      Λέμε ψέματα για τα ελλείματα εδώ και 15 χρόνια
      Λέμε ψέματα ότι θα κάνουμε διαρθρωτικές αλλαγές
      Έχουμε Παπακωνσταντίνου, Βενιζέλο, ΓΑΠ
      Είχαμε την εμπνευση του δημοψηφίσματος
      Έχουμε ένα κράτος που 2 χρόνια τώρα δεν μπορεί να εφαρμόσει το νόμο για το κάπνισμα

      Θέλουν να μας συμμορφώσουν -και όχι να μας βοηθήσουν- και θα μας παρακολουθούν κάθε 2 εβδομάδες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Γιάννης 10/02/2012 02:24:25

        Θέλουν να μας συμμορφώσουν?
        Από πού προκύπτει αυτό?
        Τα δάνεια θέλουν να εξυπηρετούνται.

        Αν και έτσι όπως τα λες μια συμμόρφωση την χρειάζεσαι γιατί δεν στροφάρεις

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 01:10:38

    Ανακοίνωσαν ότι το ελληνικό κοινοβούλιο μεθαύριο θα περάσει τα μέτρα. Ο Γιούνκερ είπε 2 φορές γιατί οι δημοσιογράφοι έμειναν κάγκελο την πρώτη.

    Οχι, δεν είμαστε προτεκτοράτο. Έχουμε Δημοκρατία και Εθνική Κυριαρχία.

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ Orestios 10/02/2012 07:56:49

      Μένει να το δούμε. Έχουμε κυρίαρχο κράτος ή όχι; Είμαστε ελεύθεροι Έλληνες ή δούλοι;

      Κοντός ψαλμός........ αλληλούια.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/02/2012 01:10:57

    Ο Βενιζέλος κατηγορεί τον Σαμαρά! είναι απίστευτος...προφανώς θα πιέσουν τον Πρόεδρο για έγγραφες διαβεβαιώσεις

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ ΕΥΑ 10/02/2012 08:02:26

      Όλα τα προβλήματα τα δημιουργούσε και τα δημιουργεί ο Βενιζέλος.
      Την ανικανότητά του σε διαπραγματεύσεις, από τον Οκτώβριο, ήθελε να την επιμερίσει και να τη χρεώσει και στη Νέα Δημοκρατία.
      Ας σταματήσει επιτέλους η φαρσοκωμωδία. Ας σχολάσει ο γάμος.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Απόστολος 10/02/2012 08:38:44

        Πολύ σωστά λέτε να τελειώνει η φαρσοκωμωδία...οι εκλογές είναι επιτακτικές για τη χώρα μας...

  4. Padron avatar
    Padron 10/02/2012 01:16:10

    Αξίζει να διαβαστει και το παρακάτω, που αποκαλύπτει τον μέγιστο κυνισμό των ""εταίρων μας" Γερμανών, όσο και τις προθέσεις των.

    http://www.zerohedge.com/news/schaeuble-blesses-gaspar-german-finmin-promises-rescue-portugal

  5. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2012 01:23:44

    Παραδάκι δεν βλέπω.
    Όλο πάρτε μέτρα και από παραδάκι τίποτα. Καμία απόφαση πάλι.
    Όλα στο μέλλον.
    Την Τετάρτη ξανά χαρούλες.

    Μας κοροϊδεύουν και αναρωτιέμαι ως πότε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Orestios 10/02/2012 09:41:56

      Το παραδακι θα επεφτε αν πηγαινες Δευτερα.Αφου το επαιξες μαγκας και πας Τεταρτη κατσε τωρα τιμωρια και βλεπουμε.

  6. Θεσσαλονικιά avatar
    Θεσσαλονικιά 10/02/2012 01:35:09

    Μα δεν τους κόβει λίγο. Τα ίδια ζητούσαν και για την έκτη δόση του Οκτωβρίου που τελικά δεν είμαι και σίγουρη ότι την έδωσαν κιόλας.
    Δήλωση του Νόμου 105 (παλαιού τύπου) έπρεπε να ζητήσουν με χαρτόσημο από όλους τους πολιτικούς να τελιώνουμε. Με ρήτρα φυλάκισης σε περίπτωση δήλωσης ψευδών στοιχείων . Να ξεβρωμίσει μια και καλή ο τόπος.

    • Θεσσαλονικιός avatar
      Θεσσαλονικιός @ Θεσσαλονικιά 10/02/2012 01:47:18

      Σωστή η Θεσσαλονικιά
      h...://www.youtube.com/watch?v=HVVcnB51Quk

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 10/02/2012 02:08:47

    Αλήθεια, εμείς τί εγγυήσεις ζητάμε από τους έξω για την τήρηση των συμφωνιών και για τα παντελόνια που φοράνε ;;;;

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 10/02/2012 02:14:59

    @Γιάννη: δεν συμφωνώ για το κάπνισμα!
    Έχει λανσαριστεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι σούπερ αποτελεσματικό για όποιον το δοκιμάσει. Κόβει το κανονικό σε μία εβδομάδα!

  9. kostas avatar
    kostas 10/02/2012 02:20:34

    http://www.youtube.com/watch?v=5hJx7tof_C8

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/02/2012 02:36:58

    Το ουσιαστικό ¨φαιοκόκκινο μέτωπο¨ στήνεται . Ο Ρ. Σωμερίτης με την ΔΗΜΑΡ...

  11. Κρίμα avatar
    Κρίμα 10/02/2012 02:41:33

    Νάτα πάλι. Είναι αυτό που λέμε τα παιδία παίζει. Ή ακόμη χαζό παιδί χαρά γεμάτο. Πάνε κι έρχονται. Σαν το χαζό του χωριού που πήγαινε μέχρι το καμπαναριό της εκκλησίας να δει τι ώρα είναι και γυρνούσε στο σπίτι κι έβαζε το ρολόϊ. Μέχρι που διαπίστωνε ότι το ρολόϊ του ήταν σε καθυστέρηση και ξεκινούσε πάλι για το καμπαναριό.
    Αν βγάζετε άλλο συμπέρασμα πείτε και σε μένα.

  12. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 10/02/2012 07:53:13

    Έτσι όπως μπλέξαμε τα μνημειώδη..μνημόνια ποια τρόικα, ποιο Eurogroup και ποιο ''παραδάκι'' περιμένουμε να πάρουμε ;
    Πρώτα θα ταπεινωθούμε και θα ξεφτιλιστούμε όσο δεν παίρνει άλλο , μετά αν το παραδάκι το πάρουμε τότε κυριολεκτικά απλώς θα το ''αγγίξουμε'' ( είτε απλώς θα ακούσουμε μοναχά τον ήχο που κάνουν τα ''ευρω-γρόσια'' , όπως στο ταψί του Χότζα) , αφού ούτως η άλλως είναι προδιαγεγραμμένο να το ξαναπάρουν πίσω σαν πληρωμή προηγουμένων δανειακών υποχρεώσεων.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/02/2012 08:26:24

    Παιχνίδι τακτικής από τους Γερμανούς οι οποίοι κρύβουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Αν υπερψηφίσει η Βουλή το σχέδιο τότε θα βρουν άλλη δικαιολογία για να αναβληθεί η εκταμίευση. Στο παρασκήνιο του PSI και του OSI μάλλον γίνεται μπρα ντε φερ.
    Αλήθεια, γιατί τέτοια σιωπή από το US Cavalry;

    • Ναυαγός avatar
      Ναυαγός @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/02/2012 09:29:18

      Γιάννη Φαίλτωρα,
      προφανώς το US Cavalry αναμένεται σύντομα να εφιππεύσει και να καταφθάσει γκαλοπάροντας , αλλά προς το παρόν, ως φαινεται, υπάρχει πρόβλημα διότι δεν βρίσκουν που έχουν βάλει τις παντιέρες και τις σάλπιγγες για τα σχετικά ''ταρατατζουμ''.....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/02/2012 09:35:00

      Γιατι,εχουν υποχρεωση να σε σωζουν καθε φορα και να τους βριζεις μετα;
      O ψυχρος πολεμος τελειωσε ,τα υπολοιπα Βαλκανια ειναι μαζι τους και μπορεις να πας να κουρευθεις.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ψυχραιμια 10/02/2012 11:21:20

        Φαίνεται όμως ότι δεν μπορώ ούτε να κουρευτώ όπως πρέπει. Αν αφήσω λίγο μεγαλύτερο το μαλλί μάλλον θα γεμίσω ψείρες και θα χρειαστεί να κουρευτώ γουλί (χαχα).

        Μια μικρή χώρα απομονωμένη χωρίς συμμάχους δεν μπορεί να διαπραγματευτεί για τίποτα.
        Ενδεχομένως στο γεωπολιτικό παίγνιο να έχουν αφήσει οι Αμερικανοί το πεδίο ελεύθερο στους Γερμανούς μέχρι εκεί που δε θίγονται τα δικά τους ουσιαστικά συμφέροντα.

        Α, μια και το θυμήθηκα. Μιλάμε πολύ εσχάτως για την εθνική μας κυριαρχία (ποιοι, εμείς που υφιστάμεθα ως προτεκτοράτο πριν ακόμα από την επίσημη ύπαρξη μας ως κράτος).
        Έχουμε την εντύπωση ότι η Γερμανία είναι ανεξάρτητο και κυρίαρχο κράτος με 250000 αμερικανικά στρατεύματα να σταθμεύουν στο έδαφός τους;

        Η "υψηλή" εθνική μας στρατηγική αναλώνεται στα κλειστά επαγγέλματα, στο ύψος των επικουρικών των ΔΕΚΟ, αν θα είναι ανοιχτά τα φαρμακεία πιο πολλές ώρες κλπ. Ανθρώπινα και κατανοητά όλα αυτά, αλλά αποτελούν συμπτώματα.
        Οι Γερμανοί κάνουν τη δουλειά τους προσαπίζοντας τα συμφέροντά τους κατά πως νομίζουν αυτοί. Κι εμείς στη θέση τους ίσως να κάναμε τα ίδια.
        Εμείς λίγο αργά θυμηθήκαμε ότι γινόμαστε σκλάβοι.
        Την εθνική μας υπερηφάνεια την εξαντλούσαμε μέχρι πρότινος στα γήπεδα, αν κυνηγούσαν οι κακοί ξένοι κανένα ντοπαρισμένο αθλητή μας, κλπ. Όχι όλοι αλλά αρκετοί.
        Και όταν κάποιοι φωνάζαμε ότι αυτό το πρότυπο οδηγεί σε καταστροφή, μας έλεγαν γραφικούς. Τα σκέπαζε όλα η υπερκατανάλωση με ξένα κόλυβα.
        Τώρα κλαίμε τη μαύρη μας τη μοίρα.
        Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως.

  14. Geros avatar
    Geros 10/02/2012 08:44:53

    Ο πρώτος όρος για ψήφιση από την βουλή μου μοιάζει λογικός , σε τελική ανάλυση γιατί να έχει κανείς πρόβλημα με αυτόν τον όρο ? Συμφώνησες να το ψηφίσεις οπότε ψήφισε το.
    Ο δεύτερος όρος για τα 300 εκατομμύρια είναι η ουρά του γαϊδάρου , εδώ δεχτήκαμε ένα τόσο βαρύ πρόγραμμα στα 300 θα κολλήσουμε ?
    Ο τρίτος όρος τι σημαίνει όμως? Ο Σαμαράς έχει δεχτεί να συμμετάσχει στην κυβέρνηση Παπαδήμου , να συμφωνήσει με PSI και δανειακή και αυτά που αποφασιστούν να τα στηρίξει και μετεκλογικά. Και όλα αυτά γραπτώς. Τι διαβεβαιώσεις πέραν αυτού μπορούν να υπάρχουν ?
    Το πρώτο σχόλιο είναι ότι αν ο όρος αυτός έχει διατυπωθεί όντως έτσι είναι ντροπή για επίσημο όργανο της Ευρώπης να διατυπώνει με τόση ασάφεια τα κείμενα για να βάζει τους εμπλεκόμενους στην διαδικασία να βρούν τι εννοούσε ο ποιητής.
    Στην ουσία όμως από την στιγμή που ο Σαμαράς έχει δώσει το μέγιστο τον διαβεβαιώσεων το μόνο που μπορεί αυτός ο όρος να σημαίνει είναι δέσμευση για παράταση της θητείας Παπαδήμου.
    Εκλογές τώρα είτε το θέλουμε είτε όχι είναι εκλογές - δημοψήφισμα "θέλετε την δανειακή η όχι?" , με το αποτέλεσμα γνωστό. Θα οδηγήσουν σε μια βουλή με 7-8 κόμματα που δυο με τρία από αυτά θα είναι με το μνημόνιο , και το 90% των βουλευτών θα είναι καινούργιοι άρα μη προβλέψιμοι . Μια βουλή με την αριστερά διογκωμένη και χωρίς αυτοδυναμία είναι για την ευρώπη παράγοντας αστάθειας που εκ των πραγμάτων θα οδηγήσει την δανειακή σε ακύρωση.
    Η τωρινή βουλή μπορεί να ψηφίσει ότι θέλει , αν γίνουν εκλογές η υλοποίηση της δανειακής πέθανε και στην Ευρώπη το ξέρουν.
    Εκλογές τώρα δεν συμφέρουν την Ευρώπη , δεν συμφέρουν το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ που είναι καταποντισμένα , δεν συμφέρουν τους βουλευτές προσωπικά που τουλάχιστον εννέα στους δέκα από αυτούς θα πάνε οριστικά σπίτια τους (μην υποτιμάτε το προσωπικό συμφέρον) και τέλος δεν οδηγούν σε καμια περίπτωση σε αυτοδυναμία της ΝΔ λόγο του ότι η ΝΔ πήρε θέση υπέρ του νέου μνημονίου και θα υποστεί και αυτή τις συνέπειες της λεγομένης ψήφου διαμαρτυρίας.
    Η χτεσινή απόφαση του Eurogroup λοιπόν ανοίγει την πόρτα για εξάντληση της τετραετίας από Παπαδήμο?

  15. μχ avatar
    μχ 10/02/2012 09:28:40

    άντε να σταματήσουν να "δίνουν" χρήματα για να καταρρεύσει και το άθλιο εποικοδόμημα που καταπιέζει μια χώρα και έναν λαό.....ετσι οπως ειναι τωρα στο εσωτερικο η κατασταση(δημοσια διοικηση-πολιτικο συστημα) δεν υπαρχει περιπτωση -αν ψηφιστει η συμφωνια απο την βουλη-να μην ενεργοποιηθουν οι ρητρες.Το μειζον ειναι η εθνικη ανεξαρτησια-κυριαρχια.Αν υπαρχει μπορουμε να ορθοποδησουμε με πονο βεβαια παλι
    Η ευρωπαιοι θελουν να υπογραψουμε για να βαλουν χερι στην χωρα.Γνωριζουν οτι τα νουμερα δεν βγαινουν

  16. σκεψεισ avatar
    σκεψεισ 10/02/2012 11:12:46

    σαν να γραφουμε ολοι μασ χωρισ ευθυνη πρωτα για τον εαυτο μασ και υστερα για τον διπλα μασ.Θελω ενα δανειο γιατι τα εχω κανει μανταρα στη ζωη μου.Παω σε μια τραπεζα ...που βεβαια διαχειριζετε χρηματα καταθετων.Μου λεει εχω αυτουσ τουσ ορουσ για δανειο δεστε τουσ και αποφασηστε.Εγω τα παιρνω στο κρανιο οι ετσι οι αλλιωσ που πινουν το αιμα μου.....Θελουν να με πεθανουν δεν με λυπουνται κλπ.Ερωτηση να σε λυπηθουν ποιοι και γιατι.Λεφτα σου δεινουν να μην προστατευσουν τισ καταθεσιεσ αλλα να πουν ελα φιλε παρε τα λεφτα γιατι σε λυπηθηκαμε.Αν ξερετε καποιο πιστωτικο ιδρυμα να λειτουργει ετσι πεστε το να προλαβω και εγω. Καλεσ ομορφεσ οι κουβεντεσ για εκτονωση,ομωσ παρα παρα σκληρη η αληθεια.Σκληροσ ο πονοσ για αυτουσ που τα βγαζουν δυσκολα,ομωσ ολοι μασ στη ζωη εχουμε τα λαθη μασ.Λαθοσ να μεγαλωνουμε παιδια και το μυαλο μασ να ειναι πωσ με τισ γνωριμιεσ μασ θα του βρουμε δουλεια μπει καπου.Δεν φταιει ο νεοσ που περναει στη σχολη α στο ταδε ΤΕΙ και η επιβραβευση ειναι το αυτοκινητο.....Που σε ολη την Ευρωπη γινεται αυτο;Απο την αλλη γιατι δεν λεμε μπραβο σε αυτουσ με πολυ δυσκολια ρισκαροντασ ανοιγουν νεεσ εργασιεσ.Τι θελω να πω με εργασια εχω δει πολλα πραγματα να αλλαζουν στη ζωη μου, παιρνω μεχρι εκει που φτανω.Εχω καθησει σε καφενειο και εχω φυγει απο τισ αστειοτητεσ που ακουσ.Εχω πολιτικη αποψη και νομιζω οτι θα δουμε το φωσ στην ακρη .Κανενασ ξενοσ δεν θελει το κακο μου, γιατι ολοι εχουν προβληματα με τα του οικου τουσ.