#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 16:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άτακτη υποχώρηση της κυβέρνησης



Άτακτη υποχώρηση της κυβέρνησης μπροστά στις εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου που  περικύκλωσαν τη Βουλή αλλά και στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που κατάλαβαν ότι  υπηρετούν μια άθλια πολιτική. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Γ. Παπακωνσταντίνου στον  ΚΤΕ του ΠΑΣΟΚ πριν από λίγο στη Βουλή προσπαθεί να μαλακώσει τα πολύ σκληρά μέτρα που είχε  αφήσει να διαρρεύσουν τις προηγούμενες ημέρες.

Έτσι, φαίνεται  το όριο του αφορολόγητου εισοδήματος παραμένει στα 12.000 ευρώ ετησίως. Αφορολόγητη θα είναι επίσης η πρώτη κατοικία μέχρι 200 τ.μ. Αναστέλλεται η εξίσωσης του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης και κίνησης. Η έκτακτη εισφορά θα είναι με συντελεστή 1% για εισοδήματα από 12.000 έως 20.000 ευρώ, 2% έως 50.000 ευρώ, 3% έως 100.000 ευρώ και 4% πάνω από τις 100.000 ευρώ. Αναμένονται κι άλλες κωλοτούμπες από τον Γ. Παπανδρέου, αύριο όταν θα ανακοινωθεί πιθανότατα ευρύς ανασχηματισμός. Θα πρόκειται για δώρο στο νέο υπουργό Οικονομικών ο οποίος ακούγεται ότι θα είναι οΓ. Φλωρίδης ενώ αντιπρόεδρος αναλαμβάνει ο Λ. Παπαδήμος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 15/06/2011 17:00:26

    Σαπίλα και πάλι ! ΟΥΣΤ

  2. SISSI avatar
    SISSI 15/06/2011 17:02:22

    na fugete tora

  3. mind trap avatar
    mind trap 15/06/2011 17:03:38

    Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς!

  4. σταμ avatar
    σταμ 15/06/2011 17:09:43

    ...ο γιωργος ξαναγινε γιωργακης

  5. hristoz avatar
    hristoz 15/06/2011 17:13:18

    τα πάντα για να κρατηθεί στην εξουσία και να εξυπηρετηθούν οι πιστωτές. αλήθεια αν γίνουν όλα αυτά δεν θα μας πιέσουν οι πιστωτές μας? μέχρι τώρα δεν μας έλεγαν ότι τα μέτρα τα ορίζει το ΔΝΤ? καλώς να έρθει ο ανασχηματισμός, να γίνουν υπουργοί και ο άδωνης με την ντορούλα να χαρούν και αυτά σαν παιδιά.

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/06/2011 17:24:17

    Τι υποκρισία...Δεν μας έλεγαν ότι αυτά τα μέτρα μας τα επέβαλε το ΔΝΤ για το ''καλό'' μας?Τώρα γιατί υποχωρούν οι κυβερνώντες?Τόσο καιρό μας έλεγαν πως ''πρέπει'' η χώρα να τα πάρει αλλιώς θα βουλιάξει...Τι να πρωτοθυμηθεί κανένας...Αηδία....Το ψέμα του ψέματος...

  7. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 15/06/2011 17:32:43

    Oύτε 1%,ούτε 2%,ούτε 3% έκτακτη εισφορά .Περικοπή της αποζημίωσης και των πρίμ στο 50% και όποιος δεν θέλει να παραιτηθεί.Συναίνεση για την επιβολή των μέτρων ;Όχι κύριοι .Να επιστρέψουν τα χρήματα του λαού όσοι τα πήραν.Διαφορετικά δημεύστε τις περιουσίες τους.Θα πληρώνουμε συνέχεια τους κλέφτες και τους απατεώνες.Κεφαλικούς φόρους και χαράτσια στο κεφάλι τους και στην τσέπη τους όχι στον λαό.

  8. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 17:40:22

    Χαλαρώστε !, συμφέρει τον Αντωνιό αυτό !. Το σύστημα να πάει μπροστά θέλουν όλοι !.

  9. Ίωνας avatar
    Ίωνας 15/06/2011 17:45:07

    Ο Σαμαράς έχει εγκλωβίσει τον ΓΑΠ και τον παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι. Τον παραδίδει στην χλεύη του Λαού, αποδεικνύοντας την δολιότητα του πρωθυπουργού, την εξάρτησή του από κύκλους του εξωτερικού και κυρίως την ανεπάρκειά του.

  10. Ευτριδις avatar
    Ευτριδις 15/06/2011 18:03:42

    Kai μην παρασυρομεθα απο τα ψευτοερωτηματα των κλεφτοπολιτικων που ηρθαν αξυριστοι και ξυπολυτοι και εχουν θησαυρισει επειδη δεν υπαρχει η δικαιοσυνη .. Λενε για την λυση.. Η λυση θα αρχισει οταν ο λαος μονος του αφου τιποτα δεν λειτουργει,, καταργησει ολους αυτουσ τους κλεφτοκοταδες. Μετα θα βρει ο λαος τη σωστη λυση.. Αλλα πρωτα θα τιμωρηθουν ολοι οι κλεφτες αυτοι και μαζι με ολο τους το σοι θα επιστρεψουν τα κλεμεννα ολοι.. Και μετα θα υπαρξει η λυση.. Οχι που τωρα οι κλεφτες ψαχνουν να βρουν τους κλεφτες!!!!!!!!!!!!!!

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/06/2011 18:18:50

    Εγώ θα κάνω ξανά την ίδια ερώτηση που είχα κάνει σε ανύποπτο χρόνο σε ένα άρθρο που αναφέρονταν πάλι σε αλλαγή των μέτρων. Από μαστίχα είναι? Από λάστιχο? Όπως μας καπνίσει τα γυροφέρνουμε? Δηλαδή δεν υπάρχει ένας λεπτομερής σχεδιασμός, από 'δω τόσα, από 'κει τόσα? Και αναρωτιούνται μετά γιατί αποτύχανε. Μα άμα απλά κάθεστε και κάνετε brainstorming για το ποιος θα βρει το χειρότερο χαράτσι να επιβληθεί, χωρίς σαφή οικονομικό προυπολογισμό, ενώ στην πορεία το αλλάζετε κι όπως του φανεί του Λωλοστεφανή, τι περιμένετε? Έγκυρη και στιβαρή οικονομική πολιτική? Άρτζι, μπούρτζι και λουλάς. Τεκμηρίωση μηδέν και ούτε κομπιουτεράκι για να ελέγξουν τα ποσά.

    Βέβαια, λίγη σημασία έχει, γιατί όπως φαίνεται από τις συνεννοήσεις Σαμαρά-ΓΑΠ δεν έχουνε και πολλά ψωμιά ακόμα οι επίδοξοι Χάρηδες Πότεροι.

  12. Poexania avatar
    Poexania 15/06/2011 18:26:25

    Το πασοκ ζητά τη βοήθεια της ΝΔ, κοινό μέτωπο ενάντια στον λαο. Ο λαος καταλαβαίνει, δεν τσιμπά το δόλωμα, νόμος είναι το δίκιο του εργάτη και όχι του κεφαλαιοκράτη, το οποίο υποστηρίζουν τα 2 μεγάλα κόμματα!!!

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 15/06/2011 18:34:27

    Σήκω και φύγε και μην ξαναπατήσεις στη χώρα μας αμερικάνακι και μη ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου τη μανούλα σου και τα αδερφάκια σου...

  14. Λουλάς avatar
    Λουλάς 15/06/2011 18:52:17

    Το τσουκαλι ειναι πλεον στην φωτια κ μαγειρευεται...

    Λιγο υπομονη να δουμε το βραστο. Ετσι θα παρουμε μια γευση του ζουμιου!!!