#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2010 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άσχημα τα νέα για τη διαρροή της ΒΡ



Τα νέα από την οικολογική καταστροφή του Κόλπου του Μεξικού είναι άσχημα. Η ΒΡ αποφάσισε να εγκαταλείψει την επιχείρηση top kill, αφού απέτυχε επανειλημμένα να σφραγίσει τη διαρροή πετρελαίου. «Πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε στην επόμενη επιλογή μας» δήλωσε ο επικεφαλής της προσπάθειας Doug Suttles. Ο πρόεδρος Ομπάμα αποκάλεσε την αποτυχία αυτή ως «Εξοργιστική και συγχρόνως θλιβερή», συμπληρώνοντας πως «Δεν θα υποχωρήσουμε μέχρι να περιοριστεί η διαρροή».

Η ΒΡ θα κάνει τώρα μια προσπάθεια να κόψει τον υποβρύχιο αγωγό και να τοποθετήσει μια βαλβίδα συγκράτησης επάνω από το σημείο της διαρροής, μια επιχείρηση που αναμένεται να διαρκέσει περίπου μια εβδομάδα. Αυτή τη φορά θα είναι πιο εύκολο να παρακολουθείται η προσπάθεια, μέσω ζωντανής σύνδεσης. Όπως ανακοίνωσε η εταιρία: «Είμαστε πεπεισμένοι πως θα πετύχουμε, αν και δεν μπορούμε να το εγγυηθούμε». Οι ειδικοί πάντως είναι επιφυλακτικοί καθώς θεωρούν το νέο σχέδιο ως  παρακινδυνευμένο. «Αν δεν καταφέρουν να τοποθετήσουν σωστά τη βαλβίδα, τα πράγματα θα χειροτερέψουν», λένε, προσθέτοντας πως το όλο εγχείρημα «φαντάζει τρομακτικό». Η μόνιμη λύση της δημιουργίας μιας νέας «ανακουφιστικής πηγής» δεν θα είναι έτοιμη πριν τον ερχόμενο Αύγουστο. Προς το παρόν η ΒΡ προσπαθεί απεγνωσμένα, με διάφορες απόπειρες μέσω ρομπότ και άλλων συσκευών, να περιορίσει αυτό που χαρακτηρίζεται ως η χειρότερη διαρροή όλων των εποχών για την Αμερική.

S.A. (Αssociated Ρress)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 30/05/2010 18:46:16

    Ο παραλογισμός ενός συστήματος, που έβαλε σε κρίση την παγκόσμια οικονομία, φαίνεται πόσο πραγματικά τερατώδης είναι, όταν καταστρέφει την ίδια τη ζωή.
    Σαν να άνοιξε τρύπα προς την Κόλαση κανείς δεν ξέρει πόσο πετρέλαιο θα βγεί στη θάλασσα, με το φυσικό αέριο να το πιέζει προς τα πάνω σαν αντλία.
    Δυστυχώς είναι πολύ άσχημο, είναι τραγικό και απογοητευτικό το συμπέρασμα, για την "ευφυία" των σημερινών κοινωνιών. Είμαστε οι δούλοι (αλλού καλοταισμένοι μέχρι παχυσαρκίας, αλλού πεινασμένοι), ενός συστήματος βλακώδους, κακοήθους, αυτοκαταστροφικού και ανίερου.

    • JOHNY F. avatar
      JOHNY F. @ Sic transit gloria mundi 30/05/2010 19:11:24

      σημαντικο το ζητημα,πολυ σωστο το σχολιο αλλα! ΑΝΟΙΞΤΕ ΘΕΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΣΤΑ 2 ΕΥΡΩ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. πολιτης avatar
    πολιτης 30/05/2010 21:35:44

    Φανταστείτε να γινόταν τέτοιο ατύχημα στο Αιγαίο !!! Οπότε καλύτερα να μας λοείπει το πετρέλαιο του Αιγαίου εννοώ βέβαια πλατφόρμες στη θάλασσα όπως της BP για να μην παρεξηγούμαι .

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ πολιτης 30/05/2010 23:55:56

       Ουτε ψυλλος στο κορφο σου

  3. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 30/05/2010 22:14:52

    Αυτό που δεν λένε είναι οτι η υποθαλάσσια κοιλότητα (σπηλιά) που αδειάζει απο το πετρέλαιο και το αέριο και είναι προφανώς τεράστια σε διαστάσεις και διαθέτει τοιχώματα διαφορετικής υφής και συμπεριφοράς απο αυτά που έχουμε ως τώρα τη τύχη να παρατηρούμε και να γνωρίζουμε τη συμπεριφορά απο τα πετρώματα της επιφάνειας, αυτή η κοιλότητα δεν γεμίζει πάλι με θαλασσινό νερό όπως γίνεται σε όλες τις υποθαλάσσιες γεωτρήσεις, αφού η πίεση εξαγωγής πετρελαίου και αερίων σε στέρεη και υγρή μορφή είναι τόσο μεγάλη που οτι μηχανισμός εισαχθεί είτε καταστρέφεται είτε το υγρό εισαγωγής πάλι πετιέται έξω ή και τα δυο. Δεν υπάρχει τρόπος εξομάλυνσης της εξωτερικής και εσωτερικής πίεσης παρά μόνο με άλλες παράλληλες γεωτρήσεις που θα διαρκέσουν 3 μήνες για να φέρουν αποτελέσματα λόγο του βάθους του κοιτάσματος, που επίσης είναι αμφίβολα αν θα φέρουν επίσης επιθυμητά αποτελέσματα οχι μόνο λόγο της ρευστής κατάστασης στη σπηλιά κενού που δημιουργείται αλλά και των συνθηκών που ήδη έχουν δημιουργηθεί επειδή απουσιάζει διαδικασία εξισορρόπησης της πίεσης, ενω οι όποιες συνολικές ζυμώσεις συνισταμένες του προβλήματος είναι ενα ερωτηματικό για τους επιστήμονες εφόσων αυτή η κατάσταση δεν έχει ξαναδημιουργηθεί ειδικά σε τόσο μεγάλα βάθη κάτω απο τη θάλασσα και σε τόσο μεγάλα κοιτάσματα φυσικών αερίων και πετρελαίου.

    Δεν απέχει πολύ η αρχή του σεισμικού ρήγματος του Αγίου Αντρέα που διατρέχει την Αμερική και περνά μέσα απο τη ενεργά γεωσεισμική περιοχή του Yellowstone.

    Γενικά αν συνωμοτήσουν όλες οι κακές συγκυρίες η βόρεια Αμερικανική ήπειρος μπορεί να ξεσκιστεί απ άκρη σ άκρη, μόνο απο αυτή σπηλιά στο κόλπο του Μεξικού αν αυτή αφεθεί να καταρρεύσει και αν αυτό μπορεί να πυροδοτήσει αλυσιδωτές αντιδράσεις στο Αμερικανικό και Μεξικανικό υπέδαφος.
    Αυτά είναι πρωτόγνωρες καταστάσεις για τους ειδικούς επιστήμονες και είναι πράγματα που δεν θα δούν ποτέ το φως της δημοσιότητας.

    Όμως ολα άρχισαν τον καιρό που είχε ήδη κλειδωθεί η τύχη της οικονομίας μας τουλάχιστον απο τους Ατλαντικούς μας συμμάχους.
    Θυμηθείτε το...κι ας το θυμηθούν κι εκείνοι μαζί με το Πλάτωνα και με την ιστορία που συνδέει αυτό το τόπο με την άλλη πλευρά του Ατλαντικού..

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ποσα απιδια βανει ο σακος 30/05/2010 23:20:20

      Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής και αναλυτικός για τις τέσσερις τελευταίες σειρές, σε παρακαλώ;

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ πολίτης 31/05/2010 00:11:07

        Όταν σκάβεις το λάκκο του άλλου πέφτεις εσυ μέσα.
        Πιο σαφές δεν γίνεται.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ πολίτης 31/05/2010 00:46:28

        Αυτό το πιστεύω κι εγώ, αλλά είναι μία μεταφυσική αντίληψη των πραγμάτων. Πως συνδέεται με την ιστορία δεν κατάλαβα.

  4. axristos avatar
    axristos 30/05/2010 23:02:50

    Άρχισε η περίοδος των τυφώνων. Στην Γουατεμάλα ήδη πέρασε μια τροπική καταιγίδα και υπήρξαν θύματα.

    Αυτό που φοβούνται είναι οι τυφώνες με το ιπτάμενο πετρέλαιο. Στην φετινή περίοδο περιμένουν τυφώνες μεγάλης έντασης. Το πιο πιθανό είναι οι νοτιοδυτικές πολιτείες των ΗΠΑ να πασαλειφτούν με πετρέλαιο και να καταστραφεί η αγροτική παραγωγή.

    Από την μία είναι ευχάριστο να βλέπεις την χώρα με την μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη, τεχνολογία και οικονομία(εννοώ του πλούσιους όχι το κράτος) να είναι ανίκανοι μπροστά στην φυσική καταστροφή που προκάλεσαν.
    Μία χώρα που στις 20 Απριλίου 2010 έπαιζε με τα ελληνικά spread και την αλλοίωση του πολιτισμού και του πληθυσμού μας.
    Από την άλλη η οικολογική καταστροφή είναι μεγάλη και θα μας επηρεάσει. Πόσο θα αυξηθεί φέτος το ψωμί;

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ axristos 31/05/2010 00:48:56

      Αμάν, άλλο που δεν είχαμε σκεφτεί!!! Παιδιά (ποσα απιδια βανει ο σακος και axristos), που τα βρίσκετε αυτά; Είναι πολύ ενδιαφέροντα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ axristos 31/05/2010 01:09:20

      Πετρελαιοβροχή? Γίνεται κάτι τέτοιο?

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ axristos 31/05/2010 02:07:41

      @axristos

      Στη Βικτωριανή Αγγλία, κάποιοι αστοί διανοούμενοι της εποχής που λίγη σχέση είχαν με τα σημερινά φερέφωνα, μιλούσαν ήδη για "δύο έθνη".

      Η χώρα λοιπόν που έπαιζε με τα ελληνικά spread και έκανε geopolitics στην καμπούρα μας εμπεριείχε 10 εκατομμύρια "πολίτες" που "ζούσαν" κάτω απ' το όριο της πείνας, πριν από δέκα χρόνια! Της πείνας, όχι της φτώχειας και δεν ξέρω τι λένε οι στατιστικές τους σήμερα, αν υπάρχουν.

      Η ίδια χώρα άφησε τα θύματα της 11/9 και τις οικογένειες τους να ψοφήσουν, χωρίς δουλειά και περίθαλψη.

      Άφησε μια πόλη με παγκόσμια ακτινοβολία (Ορλεάνη) να πνιγεί από ένα τυφώνα που προσπέρασε την Κούβα προκαλώντας ελάχιστα θύματα και υλικές ζημιές σε σχέση με τις αντίστοιχες καταστροφές στις ΗΠΑ. Υπάρχουν μάλιστα φήμες για εκούσια καταστροφή ορισμένων φραγμάτων ώστε να σωθούν μόνο οι πλούσιες, αραιοκατοικημένες εκτάσεις στα προάστια των εκλεκτών.

      Λες αυτή η χώρα να χέστ.... καθόλου για την ολοκληρωτική καταστροφή του εξαθλιωμένου αγροτικού πληθυσμού της; Η χώρα στην οποία αναφέρεσαι συμπίπτει με τη φτωχή αμερική μόνο γεωγραφικά, γλωσσικά (αυτό υπό συζήτηση), στην ασημαντότητα της δημόσιας σφαίρας (που έχει όμως διαφορετικές επιπτώσεις στις διαφορετικές τάξεις) και στη δυνατότητα που δίνει στους λούμπεν προλεταρίους της να κάνουν πλιάτσικο στο Ιράκ μέχρι να τους γυρίσουν στη μαύρη σακούλα.

      Είτε είναι ευχάριστο το θέαμα των ΗΠΑ είτε όχι, δεν έχει καμία σχέση με ανικανότητα. Είναι ο πολιτισμός του κανιβαλισμού και της σχιζοφρένειας που εξάγεται πλέον παντού και θέλει σήμερα να εδραιωθεί και στην πατρίδα μας. Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ axristos 31/05/2010 10:33:08

      Το γήπεδο καταρρέει εκ θεμελίων κι εμείς κυττάμε πόσο αντιαθλητικά παίζει η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος.
      Όποιος δεν θέλει ή φοβάται να μιλήσει για τον συστημικό παραλογισμό του καπιταλισμού, μιλά μόνον για τις ΗΠΑ.