#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2010 13:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άσχετοι, Ανίκανοι ή Αδίσταχτοι; (το χρονικό ενός εγκλήματος)

 

Αυτά που συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες δεν έχουν καμιά λογική εξήγηση:

Εξηγούμαι:

1 Στις 25 Μαρτίου ανακοινώθηκε ο κοινός μηχανισμός στήριξης της Ελλάδος από το ΔΝΤ και την Ε.Ε. Η συμμετοχή του ΔΝΤ υπολογιζόταν περίπου στα 15 δις ευρώ  κατά το Reuters.

2 Την Κυριακή  11 Απριλίου, σε τηλεδιάσκεψη, καθορίστηκαν οι λεπτομέρειες του μηχανισμού στήριξης. Θριαμβολογούσε, την επομένη το  ΕΘΝΟΣ:  «Φρένο στα σενάρια τρόμου, με τη χώρα να μπορεί να λάβει ανά πάσα στιγμή 40 δισ. για φέτος και άλλα 40 την επόμενη διετία.  Μετά τη χθεσινή απόφαση της Ε.Ε., η κυβέρνηση μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσφύγει στον μηχανισμό στήριξης και να λάβει δάνεια συνολικού ύψους 40 δισ. ευρώ για το 2010 (τα 30 από τις χώρες-μέλη της Ευρωζώνης και τα 10 από το ΔΝΤ) και να έχει στη διάθεσή της άλλα 40 δισ. για τη διετία 2011-2012.»

3 Ο πρωθυπουργός από την Κύπρο  υποδέχθηκε ευνοϊκά την απόφαση του Eurogroup λέγοντας  "Η ευρωπαϊκή αλληλεγγύη πήρε σάρκα και οστά.  Η σημερινή εξέλιξη δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, τη χώρα μας. Είναι μια σημαντική απόφαση για την ίδια την Ευρώπη, για την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση" δήλωσε ο πρωθυπουργός και πρόσθεσε «Κανείς πια δεν μπορεί να παίζει με το κοινό μας νόμισμα, κανείς δεν μπορεί να παίζει με την κοινή μας μοίρα. Η Ευρωπαϊκή Ένωση ήταν, είναι και παραμένει μία κοινότητα κοινών αξιών, κοινών στόχων και αλληλεγγύης".

4 Την επομένη, 12 Απριλίου  τα spreads βρέθηκαν στις 330 μονάδες, ενώ το χρηματιστήριο σημείωνε άνοδο άνω του 3%.

5 Στις 15 Απριλίου, ενώ τα spreads σκαρφάλωναν στις 435 μονάδες ο κ. Παπακωνσταντίνου έστειλε (ενώ διαρκούσε η συνεδρίαση του ΧΑΑ) την περίφημη επιστολή προς ΔΝΤ και ΕΕ,  για την ενεργοποίηση του μηχανισμού. Η είδηση οδήγησε σε πτώση το spread του 10ετούς ελληνικού ομολόγου έναντι του γερμανικού στις 408! Και το χρηματιστήριο, ενώ ήταν στο κόκκινο, γύρισε σε άνοδο!

6 Aφού μεσολάβησε μια εβδομάδα ήξεις-αφίξεις,  την Πέμπτη 22 Απριλίου:  «Νέο αρνητικό ρεκόρ 12ετίας, σημείωσε  το spread στα ομόλογα, όπως και το ασφάλιστρο κινδύνου (CDS).  Η διαφορά απόδοσης μεταξύ του 10ετούς κρατικού ομολόγου αναφοράς με τον αντίστοιχο γερμανικό τίτλο εκτοξεύθηκε μέχρι τις 606,17 μονάδες (άνοιξε στις 502). Το επιτόκιο του ομολόγου αναφοράς διαμορφώνεται στο 8,57% (άνοιξε στο 8,14%) και του 2ετούς στο 9,74% (+2,03% σε σχέση με το άνοιγμα).

7  Από τις 12 Απριλίου, το επιτόκιο του 10ετούς τίτλου είχε αυξηθεί πάνω από 100 μονάδες.

8 Άνοδο, στο επίπεδο-ρεκόρ των 565 μονάδων, υψηλότερο επίπεδο στην Ευρώπη (από 485,7 την Τετάρτη), σημείωσε το ασφάλιστρο έναντι του κινδύνου αθέτησης πληρωμών (CDS). Το αντίστοιχο  Ιρακινό CDS ήταν  200 μονάδες χαμηλότερα!

9  Mε το spread στις 570 μονάδες βάσης, οι πιθανότητες χρεοκοπίας της χώρας αναμένεται να έχουν ξεπεράσει το 35%, όσο δηλαδή το Πακιστάν.

10 Ακόμα και ένα μαθητευόμενος  γνωρίζει ότι όταν τα CDS διαπραγματεύονται σε επίπεδα ίσα ή μεγαλύτερα από αυτά των ομολόγων, οι αγορές προεξοφλούν αναδιάρθρωση δανείων ή στάση πληρωμών.

11 Ο επικεφαλής οικονομολόγος της Goldman Sachs για την Ευρώπη, Έρικ Νίλσεν, εκτιμά,  ότι η ελληνική κυβέρνηση ίσως προτείνει εθελοντικά στους ομολογιούχους μία συμφωνία για την αναδιάρθρωση του χρέους, «σε κάποια στιγμή μέσα στους επόμενους μήνες.»

12 Αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους βλέπει ακόμα, σε έκθεση της με ημερομηνία 21 Απριλίου, και η JP Morgan.

13 Σύμφωνα με το Bloomberg, οι επενδυτές ανησυχούν ότι το Ελληνικό Δημόσιο είτε θα μειώσει είτε θα μεταθέσει χρονικά ένα τμήμα της αποπληρωμής του χρέους (ή των τόκων) στους κατόχους ελληνικών ομολόγων.

14 «Η αγορά έχει χάσει τελείως την εμπιστοσύνη της στην Ελλάδα», σχολίασε ο στρατηγικός αναλυτής της αγοράς σταθερού εισοδήματος της Nomura International, στο Λονδίνο, Σιν Μαλόνεϊ.

15 Σημειώνεται ότι τα CDS είναι υψηλότερα από την Ελλάδα στην  Αργεντινή (843), τη Βενεζουέλα (815) και το Πακιστάν (649).

Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει στα παρακάτω ερωτήματα:

-  Γιατί δεν ενεργοποιήθηκε αμέσως ο  μηχανισμός στήριξης; Η δικαιολογία ότι η ΕΕ δεν είχε την τεχνογνωσία δεν ευσταθεί, γιατί μπορούσε να ενεργοποιηθεί άμεσα το σκέλος βοήθειας του ΔΝΤ, που και εμπειρία διαθέτει και τεχνογνωσία.

- Μήπως η Κυβέρνηση, φοβούμενη το πολιτικό κόστος, σκοπίμως  απέφυγε να ζητήσει την ενεργοποίηση του μηχανισμού και ήλπιζε ότι η ύπαρξη του και μόνο θα ήταν αρκετή για να ηρεμήσει τις αγορές;  Αν, ναι, ποιος εισηγήθηκε και ποιος ανέλαβε τη σχετική ευθύνη;

- Δεν γνώριζε  το οικονομικό επιτελείο ότι όταν τα ασφάλιστρα κινδύνου έναντι της αθέτησης πληρωμών (τα περίφημα  CDS)  διαπραγματεύονται σε επίπεδα ίσα ή μεγαλύτερα από αυτά των ομολόγων, οι αγορές προεξοφλούν αναδιάρθρωση δανείων ή στάση πληρωμών και ότι κάποιοι έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΩΘΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ γιατί θα κερδίσουν περισσότερα από την πτώχευση; Γνωστή πρακτική: βουλιάζεις το πλοίο για να εισπράξεις την ασφάλεια!

- Γιατί περίμεναν έξη μήνες  για  να οριστικοποιήσουν τα στοιχεία για το έλλειμμα και κυρίως γιατί αυτή η ανακοίνωση έγινε εν μέσω θυέλλης, με αποτέλεσμα  να επιβαρυνθεί μια ήδη βεβαρυμένη κατάσταση;

- Τέλος, όλα αυτά συνέβησαν  επειδή  είναι άσχετοι, ανίκανοι ή μήπως απλώς αδίσταχτοι;

Πολύ φοβούμαι  ότι ο κ. Παπανδρέου, σκεπτόμενος μικροπολιτικά και  ενδιαφερόμενος αποκλειστικά και μόνο για το πολιτικό του σαρκίο, επιχείρησε να εξουθενώσει ψυχολογικά τον ελληνικό λαό, ώστε να δεχθεί την προσφυγή στο ΔΝΤ, ως λύση σωτηρίας, αφού προηγουμένως έχει πειστεί ότι κάθε άλλη λύση, είναι χειρότερη.

Και μπροστά σ’ αυτή τη λογική, είναι  αδιάφορο για τον κ. Παπανδρέου,  το κόστος που πληρώνει η χώρα και τη ζημιά που υφίσταται.

Τελικά, είναι μάλλον αδίσταχτοι!

(Η φοβερή φωτογραφία είναι απο το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φτωχοέλληνας avatar
    Φτωχοέλληνας 23/04/2010 13:33:10

    Τὸ λὲν οἱ κοῦκοι στὰ βουνὰ κι οἱ πέρδικες στὰ πλάγια
    καὶ μία μικρούλα πέρδικα στὸν κάμπο τῆς Ἀθήνας.
    Εἶχε τὰ νύχια κόκκινα καὶ τὰ φτερὰ βαμμένα.
    Ἀποβραδὶς μοιρολογᾷ καὶ τὸ ταχὺ φωνάζει:
    Τρίτη, Τετάρτη θλιβερὴ Πέμπτη φαρμακωμένη,
    Παρασκευὴ ξημέρωνε, νὰ μὴν εἶχε ξημερώσει.
    Ἀφέντες ἔβαλαν βουλὴ τὸν πόλεμο νὰ πιάσουν.

    Καραϊσκάκης φώναξε, Καραϊσκάκης λέει


    ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2010 13:33:40

    Διαβάστε και το Μax Kaiser

    http://hellenic-spirit.blogspot.com/2010/04/blog-post_950.html

    Aν πήγαινε σε μερική αναδιαπραγμάτευση ή διαγραφή μέρους του χρέους θα είχαν απώλειες οι ελληνικές τράπεζες, λογιστικές φυσικά, γιατί η θρυλούμενη ρευστότητα αναζητείται ακόμα.

  3. Βυζάντιος avatar
    Βυζάντιος 23/04/2010 13:51:12

    Τελικώς μας "εσωσεν" ο Πρησκοκοίλης ..Βουβών αύτώ έπήρθη.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2010 13:59:17

    Ποιός έξυπνος είχει τη φοβερή σύλληψη να στείλει τον κ. Παπανδρέου στο Καστελόριζο για να ανακοινώσει την προσφυγή μας στο ΔΝΤ, που ουσιαστικά σημαίνει εκχώρηση της διαδικασίας λήψης αποφάσεων περί τα οικονομικά σε τρίτους;

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 15:02:18

      Η σύλληψη ήταν άκρως σημειολογική! Κατέδειξε για να μην έχουμε «αφελείς» απορίες, ότι το ξεπούλημα έχει συνέχεια με δύο όψεις. Η μία αφορά στα νησιά μας που οι «φίλοι» Γερμανοί, μας υπέδειξαν ως "εμπορεύσιμα" και η άλλη στην αμέριστη υποστήριξή του στη συνθήκης της Μαδρίτης και σε ότι θεωρείται «γκρίζο» από την άλλη «φίλη» και γείτονα χώρα!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:08:33

        και ταυτόχρονα ήταν μια ευθεία απειλή:

        ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΩ ΑΝ ΔΕ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΙΤΕ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:14:03

        Αλλενάκι,
        Ούτε που θέλω να το σκέφτομαι ότι μπορεί να πέρασε απ' το μυαλό του!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:18:14

        από το μυαλό των strategists όμως?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:24:46

        Το Καστελοριζο παντως ειναι στι επικεντρο των διεκδικησεων σχετικα με την ΑΟΖ Ελλαδος και Τουρκιας εν σχεσει με την Αιγυπτο.
        Με την ελευση του ΔΝΤ εχουμε αλλον ενα οργανισμο κοινα με τους Τουρκους εκτος απο το ΝΑΤΟ.Το ΔΝΤ ειναι εκει χρονια τωρα.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:31:26

        Αγαπητέ κύριε Ροδινέ, γιατί δεν μπορείτε να διανοηθείτε ότι "μπορεί και να πέρασε από το μυαλό του"; Τα μέχρι τώρα πεπραγμένα του δεν είναι αρκετά; Τί άλλο θα πρέπει να κάνει; Θα μου πείτε, ότι θα μπορούσε να κάνει υπουργό Παιδείας τη Θάλεια για να έχει τη συνολική ευθύνη της, αλλά βρίσκετε να έχει πολύ μεγάλες διαφορές από την Άννα;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:32:53

        Κώστα, Αφροδίτη: Ας το μεταφράσουμε σε πασοκικο επικοινωνιακό New Speak:

        ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΝΗΣΑΚΙ ΣΤΟ ΦΟΝΤΟ?
        ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ ...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:39:29

        Αλλενάκι,
        Βλέπω να σε καλεί η Μπιρμπίλη να τη συνδράμεις στο speech writing!

        Και από το ΜEGA ενδεχομένως να χρειάζονται κάποια βοήθεια!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:44:13

        η δική σου-σας γνώμη μετράει πολύ περισσότερο

        αν ήμουν "για κει" δε θα βρισκόμουν ΕΔΩ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:49:13

        Kαι εμείς για εδώ είμαστε!

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Αφροδίτη 23/04/2010 15:51:39

        Εκλογές 2009
        Περιφέρεια Δωδεκανήσου/Δήμοι/Δήμος Μεγίστης
        ΠΑ.ΣΟ.Κ 53.31% ψήφοι 193

        ας πρόσεχαν...

  5. nasos avatar
    nasos 23/04/2010 14:02:38

    Μπορεί ο ΓΑΠ να πάψει να πετάει κοτσάνες περί Ιθάκης και ταξιδιού κλπ κλπ;
    Ας τον πληροφορήσει κάποιος πως βάση της Ομήρου Οδύσσειας,ο μόνος που επέζησε και κατάφερε να πάει στο τέλος στην Ιθάκη ήταν ο Οδυσσέας,όλοι οι υπόλοιποι απέθαναν στη διαδρομή.

  6. Κρης avatar
    Κρης 23/04/2010 14:04:17

    Στις εφημερίδες λοιπόν διαβάσαμε...

    ...για μυστική συνάντηση Goldman Sachs και Κατσέλη (1)

    ...για δύο συναντήσεις του Παπανδρέου και υπουργών του με τον αντιπρόεδρο της Goldman Sachs (2)

    ...για τις πρόσφατες φιλίες Παπανδρέου με τον Ζαββό, στενό συνεργάτη του Soros(3)(4)

    ...το δείπνο κερδοσκόπων που διοργάνωσε ο Ζαββός με συμμετοχή των Soros και Paulson (3)

    ...το ρεβεγιόν του Παπανδρέου στο σπίτι του Ζαββού (3)(4)

    ...τις συναντήσεις Παπανδρέου Σορός, τη βάφτιση του παιδιού του Ζαββού από τον Soros παρουσία Κατσέλη-Αρσένη (5) . . .


    (1) http://www.topontiki.gr/Articles/view/5029
    (2) http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=22273151
    (3) http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=149949
    (4) http://www.paraskevi13.com/?p=4804
    (_) http://www.paraskevi13.com/?p=3578
    (5) http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_07/11/2009_336337

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2010 14:06:11

    Ο κ. Παπανδρέου μίλησε για "Οδύσσεια"¨.
    Του είπε κανένας ότι οι περιπέτειες του πολυμήχανου κράτησαν 10 χρόνια;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 14:12:41

      Θεός φυλάξοι !.........Μην μας λές τέτοια μεσημεριάτικα.Αντε δυό μήνες και πολύ λέω!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 14:15:33

        Που είναι η Κόριννα που ξέρει καλύτερα απ' όλους μας τον Ομηρο;

      • marcuze avatar
        marcuze @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 14:19:53

        Διαβάζει Μάρξ απ το πρωτότυπο. Τόσο καιρό νόμιζε ότι είναι κάποιος σέντερ μπάκ του ΟΦΗ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 14:23:57

        Προς Marcuze,

        Η Κόριννα είναι απο τις πιό σοβαρές παρουσίες σ' αυτό το site, και τέτοια σχόλια είναι απαράδεκτα.
        Αν και δε νομίζω ότι έχει΄ανάγκη τη συνηγορία μου.

      • pikaia gracilens avatar
        pikaia gracilens @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 15:10:34

        Λοιπόν, αύτὀ πού ἒγινε στήν πραγματικότητα εἶναι ὅτι δώσαμε χρόνο στήν ΕΕ νά βρεῖ τρόπους νά μας διώξουνε. Τό χρεωστάσιο καί ἡ ἀναρδιαρθρωση τοῦ χρέους εἶναι δρομολογημένα

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 14:27:08

      ΑΜφιβάλλω αν εχει διαβάσει ενα στίχο απο την Οδύσσεια.
      Το ταξιδι του Οδυσσέα ηταν ενα πνευματικό προσωπικό ταξίδι και είναι τελείως η σύγκριση που κάνει ή που του εγραψαν να πει

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Μούσα 23/04/2010 14:27:42

        άσχετη η σύγκριση

      • Παίκτης avatar
        Παίκτης @ Μούσα 23/04/2010 15:06:17

        Ποιός; Η Κόριννα;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 14:28:38

      Αχ,Κώστα Ροδινέ,άχ!Οι δυό μήνες,πήγαιναν στο ....Ciao Giorgino ciao.Οι κακές παρέες βλέπεις.Είπαμε:Καλός κι ο Θωμάς,αλλά πάν μέτρον...εκατό πόντοι.

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/04/2010 14:18:41

    Ολοι στο Αεροδρομιο να γιουχαουμε τον Ψευτη.Τον ανθρωπο που ηρθε απο παρθενογεννηση και δεν ξερει τιποτα ουτε για τις κυβερνησεις του πατερα του που ηταν μελος,ουτε για για τις κυβερνησεις του Σημιτη στις οποιες ηταν πρωτης γραμμης στελεχος.Τον ανθρωπο που ΜΑς ΠΑΡΕΔΩΣΕ στο ΔΝΤ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/04/2010 14:19:43

      Αδικος κόπος!
      Θα μας τη φέρει!
      Θα έρθει με κανό!

  9. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 23/04/2010 14:24:19

    Τέρμα τα λόγια, ήρθε ο καιρός να διαλέξει ο καθένας μας, αν θα πάρει τη ζωή του στα χέρια του, ή αν θα σκύψει το κεφάλι σε αυτούς που θα έπρεπε να έχουν φυλακιστεί, αν θα παραδώσει τους κόπους του και τις κατακτήσεις του σε αυτούς που τον καταλήστεψαν ή αν θα τους τιμωρήσει, αν θα προσκυνήσει τα γλοιώδη υποκείμενα που εκμηδενίζουν τη ζωή του ή αν θα σηκώσει την αξιοπρέπεια και το ανάστημά του απέναντι στην τρομοκρατία των μισθοφόρων τους.

    Ήρθε ο καιρός να αποφασίσει ο καθένας μας αν θα γεράσει ντροπιασμένος, περιφρονημένος και ασήμαντος απέναντι στο βλέμμα των παίδων του που θα τον ρωτούν : “τι έκανες εσύ για αυτή την κοινωνία ; γιατί δεν πάλεψες για το μέλλον μου ; γιατί δείλιασες και συνεργάστικες με τους δυνάστες μου ; γιατί τους άφησες να με αλυσοδέσουν ; γιατί με ξεπούλησες ;”, ή να ζήσει με την περηφάνια ότι προσπάθησε, πάλεψε και νίκησε.

    Εγώ διαλέγω να αντικρίσω το παιδί μου κατάματα και να του πω, πως προσπάθησα, πως δεν παραδόθηκα, πως δεν κοίταξα το τομάρι μου, πως δεν ξεπούλησα το μέλλον του, πως αγωνίστηκα και πως, άσχετα με το αποτέλεσμα, : “ήμουν και εγώ εκεί μαζί με τους υπόλοιπους υπέροχους, ελεύθερους, υπερήφανους ανθρώπους …”

    Εσύ τι διαλέγεις ;

    Mind the Gap
    ΤΟ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/04/2010 14:35:39

    Φάκτορα, κάτι άσχετο μ αυτόν τον σκατόπροδότη τον Αβραμόπουλο τι γίνεται;; Εκεί που ο Σαμαράς είχε στριμώξει το ΠΑΣΟΚ στη γωνία με το ΔΝΤ πετάγεται αυτός σαν τη κλ...νιά για να μας πει ότι η προσφυγή σ αυτό είναι μονόδρομος. Που εμφανίζεται και ως νούμερο δύο στο κόμμα.

  11. sauraki avatar
    sauraki 23/04/2010 14:35:54

    Στρατηγικός στόχος της σημερινής κυβέρνησης ήταν αυτός. Σήμερα η κυβέρνηση Παπανδρέου και τα γνωστά ΜΜΕ έχουν γιορτή. Σήμερα από τΙς σύγχρονες Θερμοπύλες της Ελλάδας έγινε η σπουδαία για αυτούς, ανακοίνωση. Συγχαρητήρια στους απογοητευμένους από την κυβέρνηση Καραμανλή αλλά και στους ψηφοφόρους του νεοφιλελέυθερου ΠΑΣΟΚ. Ξέραμε ποιός είναι ο Παπανδρέου. Ξέραμε τις απόψεις του. Άντε γειά ΤΩΡΑ!!!

    • nick avatar
      nick @ sauraki 23/04/2010 14:46:35

      Είσαι απολύτως σωστός! Αυτό ήθελαν εξ' αρχής και τα κατάφεραν. Μάλιστα το MEGA στο μεσημεριανό δελτίο πανηγύριζε χωρίς ίχνος ντροπής.

  12. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 23/04/2010 14:52:47

    Και τα τρία. Αλλά και η αντιπολίτευση εξαιρετική σε ρόλο απλής περιγραφής της καταστροφής - δεν έχουμε λόγια.
    Αν νομίζουν ότι θα βρουν χώρα να κυβερνήσουν, απατώνται και αυτοί οικτρά.

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2010 14:56:01

    Τις επόμενες μέρες να αναμένουμε τίποτα δημοσκοπήσεις στις οποίες ο Ελληνικός λαός,με συντριπτική πλειοψηφία, θα επιδοκιμάζει τις ιστορικές αποφάσεις του Πρωθυπουργού, ή απλώς είναι ιδέα μου;

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 15:21:38

      Τετέλεσται η μεταπολίτευση...

      Του χρόνου το καλοκαίρι το 80% του πληθυσμού θα έχει πλέον φάει στο πετσί του τα όποια μέτρα των τοκογλύφων. Θα έχει επίσης φάει όλες τις αδικίες στη φορολόγηση και στα πρόστιμα (π.χ. ημιυπαίθριοι κλπ) που θα καλείται να πληρώνει κάθε λίγο και λιγάκι. Δεν συζητάμε για την εγκληματικότητα που θα έχει χτυπήσει μωβ.

      Τότε ό,τι δημοσκοπήσεις να πραγματοποιήσουν, ό,τι δημόσιες σχέσεις και να κάνουν, όποιους πακιστανούς και να "ελληνοποιήσουν", ό,τι καλλικράτηδες και να μαγειρέψουν δεν γυριζουν την κατάσταση με τίποτα. Μιλάω για τους "συστημικούς" πολιτικάντηδες και τα "mainstream" ΜΜΕ.

    • nick avatar
      nick @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 15:24:56

      Είναι και ιδέα δική μου.Τι περιμενει κανεις απο αυτο το συφερτο συμφεροντων,ανοητων και ΜΜΕ?

    • nancy avatar
      nancy @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 15:51:37

      Kαι απ τις διαδηλώσεις το πολύ πολύ να δείξουν κανα σκυλάκο να λιάζεται στην Πανεπιστημίου..

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 16:33:37

      Η γνωστή εταιρεία από τις μετρήσεις της Libido των οπαδών ανά κόμμα,είναι πάντα εδώ.Αποφασίζει και επιλέγει,πρίν από μας γιά μάς.Εμπιστευθείτε την.Η εν εξελίξει έρευνά της,έδωσε ήδη τα πρώτα σαφή στοιχεία.Οσονούπω και η δημοσίευσις στο φίλιον ALTER. Καταγράφει λοιπόν,Θεαματική αύξηση της λιβιδούς(LIBIDO),στούς κατοίκους της δυτικής Τουρκίας.Επιβεβαιώνονται οι φήμες,που φέρουν τους κατοίκους αυτούς ν'απαξιούν την αγορά προφυλακτικών και βαζελίνης από τους υπαίθριους μικροπωλητές των παραλίων,διότι είχαν την διαβεβαίωση του Γεωργίου του Β του ολίγιστου,ότι δεν θα τους χρειασθεί.Το 'έδαφος',τ'όχει από εξαμήνου προετοιμάσει ο ίδιος και ο στενός συνεργάτης του,Ιωάννης ο Παριεύς με ευνοικό νόμο.Γιά τους αδαείς,η εν λόγω εταιρεία είναι η......(χαζός ειμαι να γράψω τ'όνομά της και να σας χαλάσω το σασπένς;;;;;).

  14. Kennan avatar
    Kennan 23/04/2010 15:06:19

    Ακούστε τον Τσίμα στο 20:00 και μετά τον Στρός Καν στο 23:00 και βγάλτε τα συμπεράσματα σας…
    http://www.megatv.com/megagegonota/default.asp?catid=17525

  15. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 23/04/2010 15:07:22

    Παρακαλώ κάποιος ειδήμων να κάνει τον λογαριασμό πόσο παραπάνω μεγάλωσε το χρέος της χώρας με όλες αυτές τις καθυστερήσεις, τις παλινωδίες και τις χαζομπλόφες της κυβέρνησης από τότε που εκλέχτηκε.

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/04/2010 18:19:06

    Εντωμεταξύ το spread 10ετούς είναι σύμφωνα με τη Ναυτεμπορική στις 563 μονάδες, ενώ χθες έκλεισε στις 580 κάτι.

    Δηλαδή για 20 μονάδες πυροβολήθηκε η χώρα με το πιστολι του ΔΝΤ;

    Το πρόβλημα είναι ότι τη χρεωκοπία, υπό αυτές τις συνθήκες, δεν τη γλιτώνουμε ούτως ή άλλως.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/04/2010 18:57:57

    Απο δω και μπρός, οι ΠΑΣΟΚοι ας προσέξουν τη στάση τους.
    Σε λίγο ο κόσμος θα σιχαίνεται να μπεί μαζί τους σε ασανσέρ μην τυχόν και τους αγγίξει και μολυνθεί απο το αίσχος τους.

  18. nancy avatar
    nancy 23/04/2010 19:23:57

    Τί λές βρε άσχετε? Εσύ ανεβαίνεις εύκολα 5 ορόφους? Δεν έχουν και αναπήρων οι Δημ. Υπηρεσίες..

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ nancy 23/04/2010 19:46:49

      Θα το προσπαθώ nancy, θα το προσπαθώ. Άσε που θα είμαι και πανάλαφρος λόγω ....ΔΝΤ!
      Γενικώς δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/04/2010 20:33:43

    Κώστα Ροδινἐ,
    σέ εὐχαριστῶ γιά τά καλά σου λόγια.Στήν πραγματικότητα εἶμαι στήν ραψωδία γ,στίχος 79.Τό διαβάζω πάλι ἀπό τήν ἀρχή.Μέ συνεπαίρνει,καί μέ ξεκουράζει,γι᾿αὐτό τόν διαβάζω στό τέλος τῆς ἡμέρας πάντα.
    Θά ἦταν εὐχῆς ἔργον νά τόν συναντήση ὁ Κύκλωπας,ἀλλά πού τέτοια τύχη.
    Ἀναρωτιέμαι ἄν ὁ ΓΑΠ ξέρη κατά πού πέφτει ἡ Ἰθάκη!

    Ὡς πρός τόν σχολιαστή Marcuze(θά εἶναι φίλος τοῦ Lalaki),same way of thinking.
    Τί νά καταλάβη ἀπό αὐτά ὁ Marcuze,ἀφοῦ ἀσχολεῖται μέ ἄλλα σοβαρότερα ὅπως π.χ μέ 11 νεαρούς πού κυνηγοῦν μιά μπάλα.
    Ἀς μέ συγχωρήσουν οἱ ποδοσφαιρόφιλοι,ἀλλά ἔπρεπε νά ἀπαντήσω στόν νήπιον καί πέπονα Marcouze.
    Ἀν εἶχε διαβάση τόν Ὁμηρο καί ὄχι τόν Μάρξ θά καταλάβαινε πώς τόν ἀποκαλῶ.Μερικές φορές ὁ πρῶτος εἶναι χρησιμότερος τοῦ δευτέρου,φίλε Marcuze.
    Θά μποροῦσα νά τοῦ γράψω καί ἄλλα,γιά νά καταλάβη πώς καί Ὁμηρο μπορεῖς νά διαβάζης καί νά βάζης στήν θέσι του τόν κάθε ἐξυπνάκια,ἀλλά θά μέ κόψη ὁ Φάκτορας.
    Ὁπότε Marcuze βάλε τήν φαντασία σου νά δουλέψη.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/04/2010 21:09:48

    Marcuze,
    Ξέχασα.Τό σωστό εἶναι Marcuse.
    Εἶσαι ὁ Herbert Marcuse ἤ ὁ Ludwig Marcuse;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Kὀριννα 23/04/2010 21:13:08

      δεν τόπιασες. Ως Marcuze ο σχολιαστής εννοεί μαρκούτσι με λατινικούς χαρακτήρες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 23/04/2010 21:38:10

      Μιας και μας τον θύμησες και επειδή η συζήτηση περί ολοκληρωτισμού ξαναγίνεται αυτές τις μέρες επίκαιρη... σου προτείνω την ακόλουθη βιβλιογραφία.
      -Eatwell Roger & Right Antony, 1993 , Contemporary Political Ideologies, Pinter Publishers, London
      -Marcuze Herbert, 1961, Soviet Marxism, Vintage Books, New York
      -Πουλαντζάς Νίκος, Μίλιμπαντ Ραλφ και Φάυ Ζαν Πιέρ, 1984, Προβλήματα του Σύγχρονου Κράτους και του Φασιστικού Φαινομένου, Εκδόσεις Θεμέλιο, Αθήνα
      -Πουλαντζάς Νίκος, 1975, Φασισμός και Δικτατορία : Η Τρίτη Διεθνής Αντιμέτωπη στο Φασισμό, Εκδόσεις Ολκός, Αθήνα
      -Diggins John Patrick, 1992, The Rise and the Fall of the American Left, W.W.Norton & Company Inc., New York
      -Arendt Hannah, 1988, Το Ολοκληρωτικό Σύστημα, Εκδόσεις Ευρύαλος, Αθήνα
      -Arendt Hannah, 1969, On Violence, Harcourt Brace, Florida (υπάρχει επίσης και έκδοση 1976, Harvest/HBJ Books, San Diego, California)
      -Arendt Hannah, 1973, The Origins of Totalitarianism, Ηarvest/HBJ Books, San Diego California

  21. NONOS avatar
    NONOS 23/04/2010 21:31:53

    Αγαπητοι πατριώτες (γιατι τελικα μονο πατριωτες συνομιλουν εδω)
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ χαθηκαν και τα αυγα και τα πασχαλια χαθηκε η εθνικη μας αξιοπρεπεια εξανεμιστηκε το φιλοτιμό μας προδοθηκε η εμπιστοσυνη του Ελληνα στο πολιτικο συστημα καταδικαστηκαν γενιες να ζησουν υπόδουλοι (διότι οταν χρωστας δεν δικαιουσαι να μιλας να δικδικείς )και ο λαυτζίκος( οχι τα κωλωνάκια) σα χαμένος ακουει και παγωμενος δεν αντιδρα γιατί δεν το πιστευει κατα βάθος αυτο που τον περιμένει.
    Τι παριμένει το μεσο Ελληνα νοικοκυρη το φτωχο εργατη του μεροκαμματου τον περηφανο αγροτη τον φτωχο δημοσιο υπάλληλο (οχι τον συνταξιούχο των ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΏΝ) δεν μπορει ουδείς να γνωρίζει αφού δεν γνωρίζουν ουτε αυτοί που μας κυβερνησαν τα τελευταία 30 χρόνια
    Κρίμα στον αγωνα του εθναρχη ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ που ηταν ο μόνος που πόνεσε πραγματικα γι αυτή τη χωρα κι ας την αποκαλεσσε καποτε φρενοκομείο
    Ολοι πρεπει να κανουμε την αυτοκριτική μας και τον απολογισμό μας πλην ομως οι υπαίτειοι του εθνικού μας ξεπεσμού διαχρονικά πρεπει να πανε σε νεο Γουδί να δικαστουν επι εσχατη προδοσία για εσχατη λεηλασία του εθνικού μας πλουτου που ειναι οι Κακαλιδες οι Μπομπολαιοι οι Λαλιωτηδες οι Τσοχατζοπουλαιοι οι Τσουκατοι οι Σημιτιδες οι Μητσοτακηδες οι Μεγαλοτραπεζίτες και ολοι αυτοί που κονομησαν σε βαρος του λαού και της Ευρωπης
    Οι γορδιοι δεσμοί δυστυχως δε λυνονται κοβωνται και το τσουναμι που ερχεται ουδεις μπορει ουτε κατα φαντασια να το αντιληφθεί με 2 εκκατομυρια λαθρομεταναστες στη χωρα ποινασμενους που θα βλεπουν το φτωχο πλεον Ελληνα και θα τον καθαριζουν για το τιποτα .
    Αχ καημενη Ελλαδα πως σε καταντησαν τα λαμόγια
    ΝΟΝΟΣ

  22. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/04/2010 21:47:39

    @Βρασίδας,
    ἄν τό εἶχα καταλάβει θά εἶχα καί τό ἴδιο ἐπίπεδο νοημοσύνης.

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/04/2010 21:54:49

    Strange Attractor,
    σέ μένα τά προτείνεις ὁλα αὐτά;Ἄν ναί,τότε σέ πληροφορῶ ὅτι
    μετά ἀπό τήν ἄφιξι τοῦ ΔΝΤ θά χωθῶ ἀκόμα περισσότερο στά συγγράμματα τά σχετικά μέ τό τί συνέβαινε πρίν τήν ἐλευσι τοῦ Χριστοῦ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 23/04/2010 22:01:21

      Να σου πω, δεν έχεις και άδικο.

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 23/04/2010 22:37:31

    Θα 'λεγα και τα τρια;

    1)Ασχετοι: Ε, δεν εχετε παρα να δειτε τι εκαναν στους 6 μηνες.
    2)Αδισταχτοι: Δειτε τι ελεγαν πριν τις εκλογες και τι ειπαν και εκαναν μετα.
    3)Ανικανοι: εχομεν χρειαν αλλων αποδειξεων; Δειτε τα 1 και 2 επανω.

  25. JOHN avatar
    JOHN 23/04/2010 23:26:51

    Και τα τρια τρομαρα τους και μαλιστα στον υπερθετικο βαθμο με εμφαση στο ¨αδιστακτος¨.

  26. SoToS avatar
    SoToS 24/04/2010 03:59:25

    Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να τους κρίνω αν είναι άσχετοι αδιστακτοι η ανίκανοι ... Το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτοί δεν έχουν τσίπα επάνω τους ...είναι σε εντεταλμενη υπηρεσία να ξεπουλησουν οσο όσο αυτή τη χώρα που λεγετε Ελλάδα ... Για μένα αυτή η κρίση δεν έχει να κάνει με την οικονομία ...είναι πάνω από όλα γεωπολιτική ...ποιος σοβαρός άνθρωπος ανοίγει εθνικά θέματα σε αυτή την κατάσταση που βρισκόμαστε ... Το ΔΝΤ ηταν αναπόφευκτο ... Το είχε στο μυαλό του εδώ και πολύ καιρό απλώς περίμενε την καταληλλη στιγμή να χτυπήσει ...ο ΓΑΠ ξέρει παρά πολύ καλά τι κάνει ... Δεν είναι ασχετος ούτε ανίκανος ...ετσι νόμιζε και ο Κωστακης και την πάτησε ...οπως την πατάμε και εμείς τώρα...Όλα είναι σχεδιασμένα μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια ...ανέβηκε στην εξουσία με αυτόν τον σκοπό να τα διαλύσει όλα και να φυγει... Να παει εκεί που τον γέννησε η μανούλα του ...αφήνοντας μιας μια κληρονομιά που θα την φυσαμε και δεν θα κρυωνει...θα φοβόμαστε να λέμε ότι είμαστε Μακεδονες για να μην παρεξηγηθουν οι Σκοπιανοι μιας και θα έχουν ολοκληρωτικά για πάρτη τους το όνομα ... Θα φοβόμαστε μήπως φυσηξει κάνενας αέρας και μας παρασύρει με το κανό πέρα από τον 25 μεσημβρινο και μας τσακωσουν οι Τούρκοι ... Όλα αυτά δεν θα τα πάρει κανένας χαμπαρι όταν έρθει η ωρα να γίνουν ...γιατί η οικονομική τρομοκρατία που μας ασκούν τώρα δεν θα αφήνει περιθώρια σκέψης για τίποτα άλλο ...έχουμε υποδουλωθει ήδη ως κράτος ως έθνος και δεν υπάρχει τρόπος να ξεφύγουμε με τίποτα ...αν δεν ξυπνήσουμε γρήγορα ...και κάτι για την ιστορία 23/04/1941 υπογράφτηκε η παράδοση της Ελλαδος στους Γερμανους ...σας θυμίζει κάτι η ημερομηνία ;;; Και κάτι τελευταίο ... Το ΔΝΤ δεν είναι μονόδρομος για την Ελλαδα ποτέ δεν ήταν ακόμα και αυτή τη στιγμή ....βάλτε φύλακη τους τραπεζίτες της Goldman Sachs
    η πεταξτε τους από την Ελλαδα έξω ... κρατικοποιηστε όλες της Ελληνικές τράπεζες και μετά τα λέμε αν υπάρχει η όχι άλλος δρόμος ....για την κατάντια αυτής της χώρας ΟΛΟΙ φταίμε ... Και για να επανορθωσουμε πρέπει να ξυπνήσουμε ΟΛΟΙ....

  27. SoToS avatar