#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2011 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε το σκληρό ροκ των αγορών: νέα υποβάθμιση από την Moody’s



Λίγα 24ωρα πριν από την κρίσιμη σύνοδο κορυφής ο οίκος αξιολόγησης Moody’s ανακοίνωσε σήμερα  Καθαρή Δευτέρα πως υποβαθμίζει κατά τρεις μονάδες την πιστοληπτική ικανότητας της Ελλάδος, από το Β1 στο Ba1, μη αποκλείοντας να προβεί και σε ακόμη μεγαλύτερη υποβάθμισή της, εξαιτίας των επίμονων οικονομικών δυσκολιών που αντιμετωπίζει η χώρα και τον αμείωτο κίνδυνο χρεοκοπίας της.

 

Πρόκειται για ωμό εκβιασμό των αγορών που οδηγεί την Ελλάδα στην αναδιάρθρωση και στην λήψη ακόμα πιο σκληρότερων μέτρων όπως καθίσταται άλλωστε σαφές από την ανακοίνωση της Moody’s.

Η νέα υποβάθμιση προκάλεσε ήδη την άνοδο του spread στο 5ετές ελληνικό ομόλογο, το οποίο ξεπέρασε τις 1.000 μονάδες βάσης έναντι του γερμανικού, ενώ το spread του 10ετούς ομολόγου πέρασε και πάλι το φράγμα των 900 μονάδων.

Από αύριο αναμένεται σκληρό ροκ στις αγορές με περαιτέρω άνοδο του spread, πτώση του Χρηματιστηρίου κλπ.

Όπως αναφέρεται στην έκθεση της Moody’s, η απόφαση να υποβαθμίσει την Ελλάδα υπαγορεύεται από τρεις λόγους:

Τα μέτρα για τη δημοσιονομική σταθεροποίηση και τις διαρθρωτικές αλλαγές που είναι απαραίτητα για να σταθεροποιήσουν το χρέος της χώρας παραμένουν πολύ φιλόδοξα και είναι εκτεθειμένα σε σοβαρούς κινδύνους εφαρμογής, παρά την μέχρι τούδε πρόοδο.
Η χώρα εξακολουθεί να αντιμετωπίζει σημαντικές δυσκολίες στην άντληση εσόδων.
Υπάρχει κίνδυνος ότι οι όροι που σχετίζονται με τη συνέχιση της βοήθειας μετά το 2013 αντικατοπτρίζουν κριτήρια ρευστότητας, στα οποία η χώρα ίσως δεν μπορέσει να ανταποκριθεί και (τα οποία) θα έχουν ως αποτέλεσμα την αναδιάρθρωση του υφιστάμενου χρέους. Επιπλέον, ο κίνδυνος μιας αναδιάρθωσης μετά το 2013 ίσως οδηγήσει ελληνικές αρχές και επενδυτές να συμμετάσχουν σε μία αναγκαστική ανταλλαγή ομολόγων προ της ημερομηνίας αυτής.

Έντονη αντίδραση του υπουργείου Οικονομικών
Η κίνηση του οίκου Moody΄s προκάλεσε την αντίδραση του υπουργείου Οικονομικών, το οποίο με ανακοίνωσή του χαρακτήρισε «εντελώς αδικαιολόγητη» τη σημερινή υποβάθμιση, επισημαίνοντας ότι δεν βασίζεται σε μια αντικειμενική και ισορροπημένη αξιολόγηση των οικονομικών συνθηκών τις οποίες αντιμετωπίζει η Ελλάδα.

«Τα επιχειρήματα που επικαλείται ο οίκος στη σχετική ανακοίνωσή του κατά κανένα τρόπο δεν ανταποκρίνονται στην πρόοδο που έχει σημειωθεί τους τελευταίους μήνες και δεν αιτιολογούνται από καμία από τις εξελίξεις και τις πληροφορίες, που έχουν προστεθεί από τον Ιούνιο του 2010, όταν είχε αποφασιστεί η προηγούμενη υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας από τον ίδιο οίκο», αναφέρει η ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ.

Εκφράζεται επίσης έκπληξη για το γεγονός ότι προεξοφλείται η αποτυχία συγκεκριμένων πολιτικών, αλλά και οι αποφάσεις της Ε.Ε., τη στιγμή που όπως τονίζεται η διαπραγμάτευση για τη Σύνοδο Κορυφής στο τέλος του μήνα , βρίσκεται σε εξέλιξη και οι οριστικές αποφάσεις δεν έχουν ακόμη ληφθεί.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/03/2011 12:44:33

    Άλλη μια μεγάλη επιτυχία της Κυβέρνησης!
    Τώρα η Ελλάδα με το GAP Πρωθυπουργό γίνεται ακόμη πιο δυνατή.
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Ερχεται αρμαγεδώνας

  2. kp8 avatar
    kp8 07/03/2011 13:04:02

    Είναι κι αυτό μέρος του καλοστημένου παιχνιδιού.

  3. irida avatar
    irida 07/03/2011 13:16:20

    Αυτή περιμέναμε!! Δε βλέπουμε δίπλα μας κάθε μέρα τι γίνεται!!

  4. Εnzo avatar
    Εnzo 07/03/2011 13:22:41

    μηπως φταιει και γιαυτο ο ΚΚ?

  5. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 07/03/2011 13:28:21

    Την ώρα που τρώμε χταποδάκι...ο Μοοdy's μας υποβαθμίζει. Οχι ρε φίλε κάνε υπομονή. Από σήμερα..νηστεύουμε..

  6. βαγόνι avatar
    βαγόνι 07/03/2011 13:41:59

    Αγνοείστε τους...κάποτε θα βρούμε το δικό μας τέμπο!

  7. neotera avatar
    neotera 07/03/2011 13:44:49

    Είναι τελικά εύκολο να είσαι μάντης κακών σ' αυτή τη χώρα. Με μεγάλο μέρος των δανείων ήδη ενυπόθηκα το τοπίο της οικονομικής μας πτώχευσης με αποψίλωση διακρίνεται στις χοντρές γραμμές του. Ξέρουμε από την ιστορία της τοκογλυφικής ότι εκεί καταλαλήγει πάντα αντιστάσεως μη ούσης, στο εμπράγματο ψαχνό κι εκεί φτάνουμε ασθμαίνοντας με το ζόρι τροχάδην...
    Εκείνο που δεν έχει διαγραφεί ακόμα είναι ο εθνικός λογαριασμός που θα πληρώσουμε, πόση και τι είδους θα είναι η δαγκωματιά στην εθνική κυριαρχία. Θα μας τελειώσουν, σχεδόν, στη μέση, με απορρόφηση, με πόλεμο, εθνοκάθαρση ... ??

  8. popolaros avatar
    popolaros 07/03/2011 13:56:40

    Η Ελλάδα έχει ανακτήσει την αξιοπιστία της στις διεθνείς αγορές.
    Αυτά λέει ο άνθρωπος των αγορών που μας κυβερνάει.

  9. πίσω απο τις λεξεις avatar
    πίσω απο τις λεξεις 07/03/2011 14:02:19

    Κουραγιο ερχονται καραβιες επενδυτων απ το Καταρ με τον Παμπουκη

    • Orestios avatar
      Orestios @ πίσω απο τις λεξεις 07/03/2011 16:21:25

      Το ανέκδοτο της χρονιάς.

    • manos avatar
      manos @ πίσω απο τις λεξεις 07/03/2011 18:32:35

      Εγώ τις μόνες καραβιές που βλέπω είναι κινέζων από την Λιβύη.
      Μάλλον είναι οι επενδυτές που είχε πει ο Καντάφης (ξέρεις μωρέ, ο φίλος του μπαμπά), πριν κάνα χρόνο.

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/03/2011 16:03:50

    Είναι δυνατόν να μην ήξεραν ο ΓΑΠ και η Τρόικα πως όταν χρωστάς πολλά η λύση δεν είναι να δανειστείς περισσότερο από ποτέ;

  11. Edge avatar
    Edge 07/03/2011 17:23:13

    Άλλη μιά νίκη του Παπακωνσταντίνου..... και ψάχνει κι ο Άρης για αντικαταστάτη του Μιχαλήτσου. Καιρός να αναλάβει την ομάδα για να προωθηθεί στην ηγεσία του υπουργείου οικονομικών ο τυρέμπορας, ο Σαχινίδης. Kαι μη μου πείτε, μα δεν ξέρει από μπάλα ο Παπακωνσταντίνου γιατί θα πρέπει να σας ρωτήσω: τι σημασία έχει; σάμπως ήξερε από οικονομικά;

  12. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 07/03/2011 17:24:03

    Αγαπητέ¨"πίσω από τις λέξεις" καραβιές προσφύγων από Β.Αφρική μας έρχονται .Καραβιές επενδυτών δεν βλέπω.

    • πίσω απο τις λεξεις avatar
      πίσω απο τις λεξεις @ Ελενα Κανελοπούλου 07/03/2011 17:51:54

      kanenas den epiase thn eirwnia moy?

  13. Στεγόσαυρος avatar
    Στεγόσαυρος 07/03/2011 17:55:48

    Ο Σαμαράς θα είχε κυρήξει μέχρι σήμερα στάση πληρωμών ή όχι; Ακούω απαντήσεις. Ναι ή όχι. Τίποτα άλλο.

  14. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 07/03/2011 18:25:16

    Ξεκινά ένα καινούριο κύμα απαξίωσης κι ειρωνείας στα γερμανικά μέσα, κυρίως από σχόλια πολιτών. Ούτε συνεννοημένη να ήταν η Μέρκελ, λουκούμι της ήρθε η υποβάθμιση.

    Στις 25 του Μάρτη όλοι μαζί θα αναφωνήσουμε...

    Βαστάτε τούρκοι τ'άλογα......

  15. kiki avatar
    kiki 07/03/2011 18:48:35

    Και ο ΠΑΠ θα φυγει και θα ζητησει ασυλια και προστασια , σαν τον αντιστοιχο του Κοτζαμανη, που εφυγε στην υποχωρηση των Γερμανων μαζι με τα στρατα του Πουλου, και φτανοντας στην Αυστρια παραδωθηκε στους αγγλοαμερικανους , γιατι αν τον επιαναν οι Ρωσοι θα τον κρεμαγαν απο τα τετοια του.
    Κοτζαμανης υπουργος Οικονομικων της κυβερνησης Τσολακογλου.
    Αυτος " Δανεισε " τους κατακτητες γερμανους , με τον χρυσο της Ελλαδας.Αυτος αφησε κοβοντας τα λεφτα να πεθανει ο μισος πλυθησμος απο την πεινα.
    Βιοι παραλληλοι.

  16. Rote Phane avatar
    Rote Phane 07/03/2011 18:58:51

    ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΤΧΗ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ.

  17. ierofantis avatar
    ierofantis 07/03/2011 19:01:06

    Ωραία ατμόσφαιρα...., εν όψει κρίσιμων επαφών της Κυβέρνησης με την Αντιπολίτευση αύριο...

    Ώρα να κουνήσουμε το μαντήλι στον ικανό Στοχαστή και στην ομάδα του Γυμναστηρίου...

    Η Moodys δεν θέλει να το πει, αλλά η υποβάθμιση έγινε κυρίως λόγω βλακείας...

  18. thanos avatar
    thanos 07/03/2011 20:17:52

    Τώρα ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ και όχι η κυβέρνησή του πληρώνουν το ξεπούλημα στο ΔΝΤ και τους παγκόσμιους τοκογλύφους. Δυστυχώς, ακόμη κ με μια νέα κυβέρνηση που θα κάνει τις σωστές κινήσεις στην οικονομική πολιτική θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να ορθοποδήσει η χώρα.