#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2009 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε το παιχνίδι στη ΝΔ: Ποιούς εξυπηρετεί η υποψηφιότητα Κακλαμάνη για το Δήμο Αθηναίων;

 

 

Την πρόθεσή του να είναι εκ νέου υποψήφιος για την δημαρχία της Αθήνας, ακόμη και χωρίς τη στήριξη της ΝΔ, εξέφρασε σήμερα ο Νικήτας Κακλαμάνης. Μιλώντας στον ΑΝΤ1, ο δήμαρχος Αθηναίων είπε μεταξύ άλλων : «Έχω πει εδώ και καιρό είναι ότι θα είμαι υποψήφιος για τη δημαρχία και στις επόμενες εκλογές. Από εκεί και πέρα θα αποφασίσει ο λαός».

Επειδή ο λαός ασχολείται προς το παρόν με τα σκουπίδια και τα μικρόβια που απειλούν την ζωή του, είναι προφανές ότι η μόνη στήριξη που διαθέτει αυτήν την στιγμή ο κ. Κακλαμάνης είναι εκείνη της κ. Μπακογιάννη και της Αγίας Οικογενείας. Η οποία, όπως εκτιμούν καλά πληροφορημένοι παρατηρητές «δεν αποκλείεται να βλέπει την υποψηφιότητα  Κακλαμάνη ως αιχμή του δόρατος και εργαλείο σκοτεινών σεναρίων».

Όπως όλοι αντιλαμβάνονται η εκλογή Σαμαρά έχει ανακατέψει την τράπουλα και έτσι που πάει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ οι δημοτικές εκλογές του ερχόμενου χρόνου θα αποτελέσει πρόκριμα για πολλά. Μια μεγάλη νίκη των συνδυασμών της ΝΔ θα επιταχύνει την πορεία του Σαμαρά προς την εξουσία.

Με αυτήν την έννοια η βιασύνη του κ. Κακλαμάνη να εξαγγείλει την υποψηφιότητά του δεν προκαλεί, σε εμάς τουλάχιστον, και πολύ μεγάλη έκπληξη, αφού έρχεται μια ημέρα μετά την «ωτίτιδα» της κ. Μπακογιάννη και τις απειλές του πατρός της ότι δεν θα αφήσει ποτέ τον Σαμαρά να γίνει πρωθυπουργός - «Δεν θα αφήσουμε το κόμμα στον Σαμαρά», λέει ο Μητσοτάκης και απειλεί με εμφύλιο



Φυσικά, τα φιλικά προς την Οικογένεια ΜΜΕ άρχισαν κι αυτά να παίζουν το παιχνίδι της και διαρρέουν διάφορα σενάρια που θέλουν ως υποψήφιους από τη ΝΔ « τον Άρη Σπηλιωτόπουλο, τη νεοεκλεγείσα βουλευτή Ελίζα Βόζεμπεργκ, ή τον  Δ.Αβραμόπουλο». Τον Σαμαρά τον ρώτησαν;

Στο παιχνίδι όμως μπαίνει όπως ακούγεται (και … φαίνεται) και ο Νίκος Χατζηνικολάου που από παλιά είχε ένα μεγάλο όνειρο: να γίνει δήμαρχος της Αθήνας, με στήριξη και από τα δύο μεγάλα κόμματα.

Υ.Γ. Όσοι δεν κατάλαβαν ακόμα τις προθέσεις της Αγίας Οικογένειας, που οργανώνεται ήδη, ας διαβάσουν κι αυτό: Σύντριψε τον εχθρό σου ολοκληρωτικά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spm avatar
    spm 09/12/2009 14:27:47

    FACTORA, ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ ΠΑΛΙ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

  2. loretta avatar
    loretta 09/12/2009 14:44:15

    εγω θα μεινω σαυτο που εγραψες Φακτορα...ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΤΕ?

    κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι αναμενομενα οταν εχεις να κανεις με τον ΜΗΤΣΟΤΑΚΟΣΠΟΡΟ!!

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/12/2009 14:53:33

    Βρωμαει ολη η Αθήνα, τα χρεη του δήμου ειναι στα υψη και το τρελο αγόρι επιμενει να θελει να ξανακατεβει για δημαρχος. Οι πιθανοτητες επανεκλογης του ειναι πολυ λιγες. Το ξερουν στη Ρηγίλλης. Είναι πολύ δύσκολο να ξαναπάρει το χρίσμα. Αν θελει ας κατεβει μονος του κοντρα στην επισημη κομματική υποψηφιότητα. Θα πάρει γυρω στο 8-9% και ως αντάρτης θα έχει ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/12/2009 15:50:24

      Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψηφιστεί ο Κακλαμάνης. Και να μην υπήρχε ζήτημα από την κόντρα του με το Σαμαρά, ο Κακλαμάνης είναι αποτυχημένος ως δήμαρχος. Θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να βρουν άλλον. Πού θα το βρει το 8-9%; Ούτε οι πιστοί της Ντόρας δεν θα τον ψηφίσουν. 1-2% θα πάρει ως αντάρτης. Ας κάνει ο,τι νομίζει.

  4. kanis avatar
    kanis 09/12/2009 15:27:42

    Ο Κακλαμάνης να μαζέψει κανά σκουπίδι από την Αθήνα εν μέσω γρίππης και να αφήσει τις δηλώσεις περί Δημαρχίας και τους εμβολιασμούς του ποθητού του μπράτσου, στα κανάλια! Θέλει, τρομάρα του, μέσα στο σκουπίδι η Αθήνα, να κάνει και φιέστα με τα λαμπάκια και τη χρυσόσκονη στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο!!!

    Κακλαμάνη
    άσε τα λούσα και πιάσε τη σκούπα!!!!

    Εκτός κι αν προτιμάς, να κατέβουν στην πλατεία Κοτζιά με σκούπες όλοι οι Αθηναίοι, που τους κοροιδεύεις;;;;;

  5. αντί avatar
    αντί 09/12/2009 15:42:23

    Πάντως για να λέμε την αλήθεια ο Νικήτας άφησε έργο!
    Ειδικά σε ότι αφορά την κατστροφή πάρκων, την κοπή δέντρων κτλ...

  6. αθόρυβος avatar
    αθόρυβος 09/12/2009 15:47:36

    ...έχει και θράσσος ο Δημαρχούλης. Δε ντρέπεται λεω γω, αλλά που να τη βρουν τη ντροπή, οι κοιλιές τους να'ναι καλά. Τελικά τι θέλουν να τους πετάμε γιαούρτια όπου τους συναντάμε? Πίσσα και πούπουλα και ανάποδο κρέμασμα στο Σύνταγμα θέλουν όλοι αυτοί για παραδειγματισμό. Γιατί με τα λόγια και τους πολιτισμένους διαλόγους χορτάσαμε πια.
    Αντε με τους αλητήριους καριερίστες πολιτικάντιδες σε αυτή τη χώρα..

  7. LUXOR avatar
    LUXOR 09/12/2009 15:51:43

    Παρόλο που θεωρώ τον Νικήτα πολύ φίλο, εδώ οφείλω να πω ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ!

    Τον Σαμαρά τον ρώτησες Νικήτα, πριν βγεις να λες οτι σου λέει η μεγαλοθυγατέρα;

    Υπομονή, όλα θα λάμψουν...

  8. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 09/12/2009 16:09:17

    Τελικά, κανείς δεν μπορεί να σε σώσει εάν δεν θέλεις ο ίδιος να σωθείς.
    Βρε Νικήτα, ποιός νομίζεις ότι είσαι, κανας μεγαλοπαράγοντας;
    με σύμμαχο ένα απλό στρατιώτη θα γίνεις συνταγματάρχης;
    Που τάμαθες αυτά;
    Μου θυμίζει το ρεμπέτικο:
    Ήσουνα τί ήσουνα μια παξιμαδοκλέφτρα,
    και τώρα που σε πήρα εγώ γυρεύεις σούρτα φέρτα ...
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΑΛΟΝΙΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΛΑΟΣ ΚΥΡΙΕ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ.
    Keep dreaming!

  9. Tasos avatar
    Tasos 09/12/2009 16:09:17

    Επρεπε να τον έχουν διώξει με τις κλωτσιές μετά την περίεργη (λέμε τώρα...) επιμονή του να μην γίνει το γήπεδο του ΠΑΟ στον Βοτανικό άν δν κάνει ο Βωβός εμπορικό κέντρο. Την στιγμή που το λέει αυτό τον διώχνεις από το κόμμα και καλείς και εισαγγελέα. Ας ελπίσουμε ο Αντώνης να πιάσει από το λαιμό τους επιτήδειους που γέμισε το κόμμα.

  10. vardarskian avatar
    vardarskian 09/12/2009 16:27:04

    Χατζηνίκος vs Δημαρχοκουνελα...
    Αυτό το χρίσμα (από την Κόρη) ποιος θα το πάρει;;;

    • kanis avatar
      kanis @ vardarskian 09/12/2009 16:32:01

      Οσο πιό πολλές
      τόσο πιο τρελές
      οι...προοπτικές!

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ kanis 09/12/2009 16:37:02

        ..και βέβαια κι ο Αρούλης...

  11. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 09/12/2009 16:50:00

    Ο Νικήτας με το σπαθί του και την ομορφιά του βγήκε δήμαρχος η επειδή τον στήριξε η ΝΔ; Αν θελήσει να κατέβη για δήμαρχος κόντρα στη θέληση της ηγεσίας της ΝΔ σημαίνει ότι θέλει να το παίξει μουζαχεντίν της Ντόρας. Αυτός συνδέθηκε τόσο σφιχτά μαζί της και αυτή με αυτόν και έτσι κάθε κίνηση του είναι κίνηση Ντόρας. Συ είπας κύριε Δήμαρχε.Μακάρι να φανεί συνεπής στις σημερινές του δηλώσεις. Με ένα σμπάρο δυό τριγόνια και θα καθαρίσουμε δια παντός και με τους δύο.

  12. trochalos avatar
    trochalos 09/12/2009 16:51:10

    Υποψήφιο Δήμαρχο η αγία οικογένεια θα βάλει τον Χατζηντορούλη και όχι το Αρούλη η τον Δημαρχοκουνέλα.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ trochalos 09/12/2009 16:56:51

      Ο τσαχπίνης νυν έχει εκτεθεί ήδη με τη δημοσιοποίηση της απόφασής του. Θα του τη φέρει έτσι άκομψα η μαιτρέσα του;;;

  13. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 09/12/2009 17:05:13

    Πιπιλή ;)

    • kanis avatar
      kanis @ ΜιχΜιχ 09/12/2009 20:28:52

      Πολύ ωραία ιδέα !
      Είναι και χαρούμενο και τσαμπουκαλεμένο κορίτσι!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΜιχΜιχ 09/12/2009 20:45:35

      Γιάννα Αγγελοπούλου;

      • kanis avatar
        kanis @ Blimblomblim 09/12/2009 21:19:17

        Θα λείπει στο εξωτερικό για sports d'hiver!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΜιχΜιχ 09/12/2009 22:25:51

      Συμφωνω για Πιπιλή. Ξέρει τα δημοτικα όσο κανείς, ειναι δραστήρια, εμπειρη, δυναμική.

  14. st@vros avatar
    st@vros 09/12/2009 17:20:59

    Προτείνω Πασοκ-Σαμαράς να κατεβάσουν κοινό υποψήφιο απέναντι στον Κακλαμάμη. Το έχουμε ξαναδει το έργο εξάλλου

  15. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/12/2009 17:26:06

    Ο πολιτευτής ΛΑΟΣ Ιωαννίνων, Σπ.Μούλιος χθες προσχώρησε στη ΝΔ.....Του Σαμαρά!

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/12/2009 17:39:17

      ΓΙΑΔΑΚΙΑΡΟΓΛΟΥ

      σσσσσσσσ μη σακουσει ο LAVAZZA!

  16. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 09/12/2009 18:21:20

    οπως λεει ο πανσοφος λαος μας :

    ολοι οι ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΔΕΣ ιδιοι ειναι....


    Οξω ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ απο την παραγκα...

  17. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 09/12/2009 20:47:38

    Ο τύπος έχει προκαλέσει το μεγαλύτερο φέσι ατομικά στο ελληνικό δημόσιο με την κατάργηση της λίστας φαρμάκων. Σε μια κανονική χώρα θα είχε εξαφανιστεί από το δημόσιο βίο.

    Κατά τα άλλα είναι πολύ απλό τι επιδιώκει με την κάθοδό του: να αποτελέσει η εκλογή για το δήμο παράδειγμα για το τι μπορεί να γίνει αργότερα στις εθνικές εκλογές. Το 5-10% που πιθανόν να λάβει αρκεί για να κόψει τη δημαρχία απ' τον υποψήφιο της ΝΔ. Το ίδιο πάνω κάτω ποσοστό δηλαδή που επιτρέπει την Μητσοτάκη να έχει ισχύ στο κόμμα.

  18. nemo avatar
    nemo 09/12/2009 22:52:27

    ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΩ ΠΕΡΙ 3ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ¨ΣΤΗΝ ΓΡΙΠΗ ΤΩΝ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙΤΙ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΑΠΟΘΕΜΑ ΤΑΜΙΦΛΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ,ΠΩΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕ?ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΙΦΤΗ ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΜΙΑ ΠΟΥΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΕΙ!ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΟΣΟΙ ΟΛΙΣΘΕΝΟΥΝ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ.ΧΧΧ

  19. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 09/12/2009 23:54:40

    Σταματήστε αυτό το Αγία Οικογένεια.. Έρχονται και Χριστούγεννα!

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 09/12/2009 23:56:52

      είχαμε και "θείο βρέφος" πριν από λίγα χρόνια...

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ o Μήτσος 10/12/2009 00:02:55

        Που να βρίσκεται άραγε;;; Λες να μεγάλωσε!!!!

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ ΠΕΤΡΟΣ 10/12/2009 00:44:12

          Δεν "έχανε πρόσφατα το σπίτι του" στα Δολιανά από την Αγία Οικογένεια; Τι ανάγκη έχει αυτός; Τόσα χρόνια ΥΠΕΧΩΔΕ, πρέπει να έχει κάνει τα κουμάντα του!

        • loretta avatar
          loretta @ ΠΕΤΡΟΣ 10/12/2009 00:54:28

          περναει φτωχικα το παιδι...!! αφου του πληρωσε το κομμα το επιδικασμενο ποσο της αποζημιωσης...!!

          pauvre bebe

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 10/12/2009 00:56:55

          Λωρέττα τελικά είσαι πολύ !!! κακιά!!!! Τά βάζεις με βρέφη;;;;

  20. anagnostis avatar
    anagnostis 10/12/2009 00:26:58

    Δείτε τι γραφουν τα ντοράκια και τα ...κουρτάκια:

    Αποτελεί κοινό μυστικό ότι τα «τσακάλια» του Σαμαρά καλλιεργούν σχεδόν μονότονα ότι ο νέος αρχηγός της Ν.Δ. δεν θα στηρίξει τον Νικήτα Κακλαμάνη για την Δημαρχεία της Αθήνας. Το λένε, όπου κάτσουν, κι' όπου σταθούν. Δημιουργούν κλίμα. Τις τελευταίες μέρες έχουν αρχίσει να ρίχνουν στο τραπέζι και διάφορα ονόματα. Για παράδειγμα ακούστηκαν τα ονόματα της Αλεξίας Έβερτ, της Ελίζας Βόζεμπεργκ και φυσικά του Άρη Σπηλιωτόπουλου. Επειδή, όμως, είδαν ότι κανείς εκ των τριών δεν δείχνει ιδιαίτερη προθυμία για την δημαρχεία της Αθήνας, τις τελευταίες ώρες έχουν αρχίσει να καλλιεργούν μια πονηρή σκέψη. Τα παπαγαλάκια της Ρηγίλλης διακινούν το όνομα του Κυριάκου Μητσοτάκη. Ναι, πολύ καλά διαβάσατε. Με την κίνηση αυτή πιστεύουν ότι θα καταφέρουν να εγκλωβίσουν την Ντόρα. Να την «περάσουν» απέναντι στον Νικήτα. Απίστευτα σενάρια! Ωστόσο, προς το παρόν στο επιτελείο του Σαμαρά το μόνο που κάνουν είναι να κατασκευάζουν σενάρια. Αυτό δηλαδή που έμαθαν να κάνουν και τα χρόνια που είχαν τα ηνία της «Πολιτικής Άνοιξης».

    • loretta avatar
      loretta @ anagnostis 10/12/2009 00:29:21

      ναι ναι κουλης για δημαρχος αθηνων τελεια τελεια!!!

  21. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/12/2009 00:41:08

    Τον Δήμο της Αθήνας στις ερχόμενες εκλογές θα τον πάρει το πασοκ και είναι λογικό πλέον. Δεν ξέρω ποιός θα καεί, αλλά δεν θα ήθελα να μη καεί η Πιπιλή...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:43:11

      Διόρθωση: θα ήθελα να ΜΗΝ καεί η Πιπιλή

    • loretta avatar
      loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:43:35

      γιατι το θεωρεις λογικο ΒΚΣ οτι θα τον παρει το ΠΑΣΟΚ?

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ loretta 10/12/2009 00:46:06

        και λόγω των περσινών επεισοδίων. Βασικά όμως ο κόσμος θα επιλέξει να είναι δήμαρχος του πασοκ για να έχει πρόσβαση στην χρηματοδότηση. Έτσι γίνεται στους δήμους της χώρας, βγαίνουν του κυβερνώντος κόμματος. Ήταν οξύμωρο που τον κρατούσε η ΝΔ επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ.

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:49:03

          θα προσπαθησουν ναι αλλα οτι θα τον παρουν δεν νομιζω...οπως και το ιδιο στην θεσσαλονικη.

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:50:19

          και μη ξεχνας ειναι οι δυο μεγαλυτεροι ΔΗΜΟΙ και τοσα χρονια τους εχει η νεα δημοκρατια ανεξαρτητου κυβερνησεων

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:55:11

          Η Θεσσαλονίκη θα κρατηθεί, είναι απολύτως βέβαιο, έχω δει μέχρι και συριζαίους να είναι υπέρ του Ψωμιάδη, και λογικά αυτός θα είναι υποψήφιος. Τι εννοείς για τον Καποδίστρια2; θα αλλάξει και ο Δήμος της Αθήνας; τέλος πάντων. Διακρίνω πως το πασοκ θα τον χτυπήσει τον Δήμο με Χρυσοχοϊδη ή κάτι αντίστοιχο, και θα τον πάρει...

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 01:02:42

          ΒΚΣ

          http://kapodistrias2.blogspot.com/2009/11/2-2010.html

          Εδω θα βρεις ακριβως για ποιο λογο δεν πρεπει το πασοκ να παρει αυτους τους δυο δημους αναλυτικα αν εφαρμοστει το σχεδι καποδιστριας 2(που δεν τον βλεπω ελειψη κονδυλιων.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 10/12/2009 01:06:58

          Ευχαριστώ Λορέττα, δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το θέμα λεπτομερώς, μόνον για τα Γιάννενα κοίταξα τί θα αλλάξει, και μ΄ ενδιαφέρει, :)

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 01:14:15

          your very welcome! Και λατρευω τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ!!

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ loretta 10/12/2009 01:23:04

        Λορέττα κι εμένα μου λείπουν πλέον πολύ... :(

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ B.K.Σ. 10/12/2009 03:21:24

      @ Β.Κ.Σ. @ Loretta

      Πλάκα κανετε για τη Θεσσαλονίκη ... έχετε δει ΤΙ δημαρχους έχουν αντιστοιχες πόλεις στην Ευρωπη; Αλοιμονο μας αν δεν αλλάξει η δημοτική και νομαρχιακή αρχή!

      Στην χειρότερη περίπτωση, καλύτερα Αριστερά ή κανέναν ανεξάρτητ΄. Ακόμα και έναν καλό του ΠΑΣΟΚ.

  22. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/12/2009 00:41:40

    Τον Δήμο της Αθήνας στις ερχόμενες εκλογές θα τον πάρει το πασοκ και είναι λογικό πλέον. Δεν ξέρω ποιός θα καεί, αλλά δεν θα ήθελα να καεί η Πιπιλή...

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:47:14

      Να τον κάνει σαν τον Πειραιά, μέσα στη βρώμα όλη τη διάρκεια του χρόνου.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Orestios 10/12/2009 00:51:33

        Εάν είναι υποψήφιος ο Νικήτας, και δεν βγει, -που δεν θα βγει-, θα κατηγορήσουν τον Σαμαρά πως δεν τον στήριξε, ενώ δεν θα βγει για άλλους λόγους, έγραψα στη Λορέττα. Και θα χρεωθεί άδικα την απώλεια του Δήμου ο Σαμαράς. Μόνον ο Αβραμόπουλος ή η Ντόρα θα μπορούσαν να τον κρατήσουν. Αλλά είναι κρίμα να είναι στον Δήμο και οι δυό. Ίσως όμως για ψυχολογικούς λόγους της παράταξης να πρέπει να είναι ο ένας εκ των δύο... δεν ξέρω... δύσκολο το θέμα...

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:56:08

          θα ειναι οντως δυσκολη επιλογη και θα θελει ειδικους χειρισμους αλλα ειναι δυο ΔΗΜΟΙ που δεν πρεπει να χαθουν απο την ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  23. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 10/12/2009 00:44:55

    Με Αβραμό δεν έχει ελπίδες το ΠΑΣΟΚ στο Δ.Αθήνας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Παναγιώτης 10/12/2009 00:47:34

      Εάν κατέβει ο Αβραμόπουλος θα τον πάρει τον Δήμο. Αλλά δεν είναι συμφέρον της ΝΔ να ξοδεύεται σε δήμο.

      • loretta avatar
        loretta @ B.K.Σ. 10/12/2009 00:51:19

        μην ξεχνας το καποδιστρια 2

  24. ident avatar
    ident 10/12/2009 00:59:33

    Τελικά τι είναι οι δήμοι, κομματικά τρόπαια;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ident 10/12/2009 01:04:21

      Αυτόν τον χαρακτήρα προσδίδουν τα τελευταία είκοσι και χρόνια και τα δύο μεγάλα κόμματα στην διεκδίκηση του δήμου της Αθήνας. Εάν φθάσουμε στις δημοτικές εκλογές χωρίς κλυδωνισμούς, και το πασοκ χτυπήσει με βαρύ όνομα για να πάρει τον δήμο, μάλλον θα είναι δείκτης πως θα την εξαντλήσει την τετραετία. Εκτός και αν ο ΓΑΠ δεν θέλει να έχει τέτοιου είδους φθορές ο Σαμαράς και αφήσει τα πράγματα ως έχουν. θα δείξει.

  25. ident avatar
    ident 10/12/2009 01:14:03

    Τα κόμματα όντως προσδίδουν αυτόν τον χαρακτήρα, αλλά γιατί οι πολίτες πρέπει να συζητούν αποκλειστικά πάνω σε αυτή τη βάση; Εκτός πάλι εάν οι Αθηναίοι θεωρούν ότι έκανε καλό στην πόλη τους που τρεις αρχηγοί (Έβερτ), υποψήφιοι αρχηγοί (Μπακογιάννη) ή παρολίγον υποψήφιοι αρχηγοί (Αβραμόπουλος) ενός κόμματος κατέλαβαν τον δημαρχιακό θώκο. Δήμαρχο θα ενδιαφερθούν ποτέ να εκλέξουν; Κι αν δεν το μπορούν, τουλάχιστον δεν αποτολμούν ούτε να συζητήσουν αυτή την πιθανότητα;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ident 10/12/2009 01:21:35

      Ο Κακλαμάνης βγήκε γιατί στην μνήμη των Αθηναίων είχε καταγραφεί εκείνη η γενναία ρήση του το 2004 ως υπουργού υγείας "δεν θα γίνω μπόγιας ψυχών". Η πόλη της Αθήνας πλέον είναι σε άθλια κατάσταση, έχει γίνει πολύ κακή διαχείριση από την Ντόρα και μετά, μόνον τον πρώτο χρόνο έβαζε παντού λουλούδια, μετά κοίταγε την επιστροφή της στην κυβέρνηση και όλοι οι κάτοικοι -μόνιμοι, μέτοικοι, ενταγμένοι μετανάστες- είναι εξαγριωμένοι. Θα επιλέξουν το πασοκ μπας και αλλάξει κάτι (δηλαδή μπας και τα φράγκα που ούτως ή άλλως πέφτουν δεν πάνε σε ημέτερους αλλά πιάσουν τόπο)

      • ident avatar
        ident @ B.K.Σ. 10/12/2009 01:34:03

        Η παρατήρησή μου δεν αφορά στο τι ψήφισαν ή τελικά θα ψηφίσουν οι Αθηναίοι αλλά σε ποιο πλαίσιο τίθεται εδώ η συζήτηση. Έχω την εντύπωση ότι διαβάζω εισηγήσεις γραμματέων πολιτικού σχεδιασμού κομμάτων και όχι προβληματισμούς πολιτών-δημοτών.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ident 10/12/2009 01:39:39

          καμμία εισήγηση δεν εκφράσθηκε. η αίσθηση των πραγμάτων (σε μείξη με την κοινή εμπειρία των πολιτών-δημοτών) αποτυπώθηκε και με τους δέουσες επιφυλάξεις.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ident 10/12/2009 01:43:08

          συγνώμη-κούραση: ΤΙΣ δέουσες επιφυλάξεις.

  26. kanis avatar
    kanis 10/12/2009 02:18:50

    TO KYPOΣ του ΜΕΓΚΑ, διαπλοκής εκπορεύεται, όπως προκύπτει & από το nonews-NEWS:

    "Είχαν βγει για ψώνια μαζί. Η διάσημη παρουσιάστρια και η κόρη της διάσημης μαμάς. Η Όλγα πάντα τη συμβουλεύει. Και η Αλεξία, η εγγονή του Επίτιμου, νέο κορίτσι, που το αίμα της βράζει, τις χρειάζεται τις συμβουλές.
    Το μεσημέρι, μετά τα ψώνια στο (που αλλού; ) Κολωνάκι πήγαν για...καφέ στη "Βιβλιοθήκη" . Παρήγγειλαν ένα κρύο πιάτο και τα είπαν σαν καλές κουμπάρες.
    Τελευταία, το Ν-Ν τις έχει ξανασυναντήσει στην περιοχή.
    Η μαμά Ντόρα έχει πάντα φουρτούνες, η Αλεξία είναι και ολίγον ατίθαση και η κουμπάρα Όλγα είναι απ' ότι φαίνεται το "καταφύγιό" της..."

    ΕΛΕΟΣ !!!!!!

  27. kanis avatar
    kanis 10/12/2009 02:28:02

    Κυκλοφορούν κάποιοι, ότι ο Σαμαράς θα ύποδείξει σαν υποψήφιο για την Δημαρχία της Αθήνας τον Κυριάκο Μητσοτάκη!
    Κάπως έτσι υποβάλανε και την Ντόρα στον Κώστα Καραμανλή.
    Αν το δεχτεί ο Σαμαρας, να μην ξεχάσουν από κοινού, να μας διευκρινήσουν για το ρόλο του Μαυρίκη -των υποκλοπών-, στις διεκδικήσεις των περιοχών που κάηκαν στον Υμηττό το 2007!