#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 00:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε το πάρτι των αποκρατικοποιήσεων



(Ανανεωμένο) Μεγάλης προβολής έτυχε χθες η Διϋπουργική Επιτροπή για τις αποκρατικοποιήσεις. Η… μπαρούφα της κυβέρνησης για την εξεύρεση 50 δις πουλάει ως είδηση, επομένως και οι αποφάσεις που ανακοινώθηκαν έχουν το ενδιαφέρον τους. Σύμφωνα λοιπόν με τις αποφάσεις, έγινε πρόσληψη χρηματοοικονομικών συμβούλων (BNP Paribas και Εθνική Τράπεζα), καθώς και νομικών συμβούλων (Δικηγορική Εταιρία Μπερνίτσα) για την επέκταση της διάρκειας της υφιστάμενης σύμβασης παραχώρησης, καθώς και για τη διερεύνηση της δυνατότητας αξιοποίησης της συμμετοχής του Δημοσίου στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών Α.Ε. Επίσης, ανακοινώθηκε η πρόσληψη χρηματοοικονομικών συμβούλων (Citi Group, Τράπεζα Πειραιώς), ειδικού χρηματοοικονομικού συμβούλου (ΛΑΜΔΑ Χρηματοοικονομικοί Σύμβουλοι), νομικού συμβούλου (Δικηγορική Εταιρία Ζεμπέρης, Μαρκεζίνης, Λάμπρου και Συνεργάτες) και τεχνικού συμβούλου (Barcelona Strategical Urban Systems AIE) για την αξιοποίηση της έκτασης του πρώην αεροδρομίου στο Ελληνικό. Επίσης, την πρόσληψη διεθνούς νομικού συμβούλου στο προσεχές διάστημα.
Έχουμε ακόμη την πρόσληψη χρηματοοικονομικού συμβούλου (Lazard & Co Ltd) και νομικού συμβούλου (Δικηγορική Εταιρία Καλλιμόπουλος, Λουκόπουλος, Χιωτέλλης) για το διαχωρισμό των δραστηριοτήτων του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων καθώς και για την διερεύνηση της δυνατότητας αξιοποίησης της εμπορικής του δραστηριότητας.

Ανακοινώθηκε επίσης ότι θα προσληφθούν σύμβουλοι για το σύνολο των δράσεων αναδιαρθρώσεων και αποκρατικοποιήσεων  και τις επόμενες εβδομάδες θα γίνουν προσλήψεις για επέκταση σύμβασης ΟΠΑΠ, συμβάσεις παραχώρησης, περιφερειακά αεροδρόμια, λιμάνια, ΛΑΡΚΟ, ΤΡΑΙΝΟΣΕ, Κρατικά Λαχεία, υποθαλάσσια αποθήκη φυσικού αερίου) και σχεδόν το σύνολο των προσλήψεων των συμβούλων για τις δράσεις αποκρατικοποιήσεων και αξιοποίησης ακίνητης περιουσίας του δημοσίου θα έχουν ολοκληρωθεί έως το τέλος του 2ου τριμήνου του 2011.

Μην ξεχνάμε και τους συμβούλους που θα προσληφθούν για τον σχεδιασμό για την πλήρη καταγραφή, αξιολόγηση και διερεύνηση της δυνατότητας αξιοποίησης του συνόλου της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου. Συζητήθηκε η ολοκλήρωση της διαδικασίας πρόσληψης συμβούλων (τις επόμενες εβδομάδες) καθώς και τα επόμενα βήματα στην αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου. Οι σύμβουλοι θα παρουσιάσουν μία πρώτη καταγραφή τον Ιούνιο του 2011, η οποία και θα επικαιροποιείται κάθε εξάμηνο. Παράλληλα, θα προχωρήσουν και στην προετοιμασία των χρηματοοικονομικών εργαλείων για την πραγματοποίηση αξιών από την ακίνητη περιουσία.
Μαζί με όλους αυτούς τους συμβούλους που θα προσληφθούν θα δημιουργηθεί και μια Γενικής Γραμματεία ακινήτων με σειρά από άτομα που ξέρουν την αγορά καθώς και με πολιτικούς.

Ξαφνικά θα γεμίσουμε δηλαδή με δεκάδες συμβούλους που θα κοστίσουν μια περιουσία προκειμένου να μας πουν πώς θα πουλήσουμε τις ΔΕΚΟ και τα ακίνητα. Εδώ να πούμε ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια έχουν προσληφθεί δεκάδες σύμβουλοι για τις ίδιες δουλειές που θα κάνουν και οι νέοι.

Κάτι μας λέει λοιπόν ότι κάποιοι έχουν στήσει μια φάμπρικα συμβούλων για ένα αποτέλεσμα θολό και εν πολλοίς αδύνατο, να βρεθούν δηλαδή 50 δις. Κάποιοι θα μας θυμίσουν τον αείμνηστο Αυλωνίτη που έλεγε «Θα φάμε, θα φάμε και μετά θα ξαναφάμε».

Εκατομμύρια ευρώ θα αρπάξουν οι σύμβουλοι, παντός είδους και γνωριμιών. Υπέροχη μπίζνα για λίγους κι εκλεκτούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giannis avatar
    giannis 24/03/2011 00:33:13

    Διαφωνώ με τους κατοίκους της Κερατέας αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι έχουν τα κότσια να αντισταθούν στο κράτος. Το Ελληνικό θα βρεθεί κανείς να το υπερασπιστεί ή θα πέσουμε στα τέσσερα να περιμένουμε τους φίλους του νικολάκη;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/03/2011 00:35:21

    Αααα... Η συμμετοχή του Ελληνικού Δημοσίου στο αεροδόμιο... Να δούμε τι θα πουν για την αξία της σύμβασης όπως αυτή τροποποιήθηκε από τον Λαλιώτη... Κάτι μου λέει ότι αξίζει λιγότερο μετά την τροποποίηση... Αλλά όλοι της παρέας είναι οι ίδιοι...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 24/03/2011 12:56:08

      σαν τη συμβαση Ριο - Αντιρριο... σε 45- χρονια τα πηραν πισω... και θα την κρατησουν για 30 και... ενω κ εκει εγινε του Μεγαρου το καγκελο με Λαλιωτη.
      δλδ ...
      Η γέφυρα Ρίου Αντιρρίου κόστισε συνολικά 740 εκ ευρώ ή 252 δισ. δραχμές.

      Από αυτά:
      · Το 10% (74 εκ. ευρώ, ή 25 δισ. δρχ.) το έβαλε η κοινοπραξία που την κατασκεύασε και την εκμεταλλεύεται.

      · Το 40% (296 εκ. ευρώ – 101 δισ. δρχ.) είναι η συμμετοχή του δημοσίου, δηλαδή το πληρώσαμε εμείς.

      · Το υπόλοιπο 50% (370 εκ. ευρώ – 126 δισ. δρχ.) είναι δάνειο από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα, με κρατικές εγγυήσεις. Που σημαίνει ότι αν στραβώσει η δουλειά, η τράπεζα θα πάρει τα λεφτά της από το κράτος, δηλαδή από εμάς. Αν δεν στραβώσει, θα τα πάρει από τα διόδια, δηλαδή πάλι από εμάς.(σ.σ. Είδες που θα πάει η σύνταξη κι ο μισθός που σου έκοψαν;)

      Βάσει των συμφωνημένων, η κατασκευάστρια κοινοπραξία θα εκμεταλλεύεται τη γέφυρα μέχρι το 2039, δηλαδή επί 35 χρόνια. Από την εκμετάλλευση αυτή, υπολογίζεται ότι θα εισπράξει 1,7 δισ. ευρώ, ή 579 δισ. δραχμές. Αν αφαιρέσει κανείς τα 370 δισ. της τράπεζας, υπολείπονται 209 δισ. για την κοινοπραξία, δηλαδή 8,36 φορές παραπάνω από όσα έβαλε, ή περιθώριο κέρδους 736%.

      ΠΠ

  3. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2011 00:36:37

    Το μεγάλο φαγοπότι

  4. factorx avatar
    factorx 24/03/2011 00:50:44

    Παρακαλώ ξαναδιαβάστε την ανάρτηση επειδή άλλαξε με ρεπορτάζ

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2011 01:26:32

    Ο οργασμός των συμβούλων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Έλεος!!!!

  6. GEODETIS avatar
    GEODETIS 24/03/2011 01:56:28

    έρεεεεε... να μην έχω και εγώ σήμερα πέντε παράδες στην άκρη να μπω στο κόλπο να με δει και εμένα ο Θεός .... έλαααααα..... βάλεεεεεε... τώρα που γυρίζει ....

  7. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 24/03/2011 03:27:00

    Λάθος
    Δέν χρειάζονται χρήματα.

    Αλλα πράγματα χρειάζονται

    Δέν βλέπεις ο άλλος με μετοχικό κεφάλαιο 1 ευρώ έκανε εταιρεία συμβούλων στο Λονδίνο πριν 3 μήνες και ανέλαβε την δουλειά των αποκρατικοποιήσεων.......

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΕΛΛΗΝ 24/03/2011 03:28:46

      * Το παραπάνω σχόλιο ειναι για τον GEODETIS

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ ΕΛΛΗΝ 24/03/2011 16:01:56

        το κατάλαβα Έλληνα ... εδώ κατά την γνώμη μου, αυτά τα πτωματοφάγα παίζουν το ¨πάρτα όλα¨ το θυμάσαι το παιχνιδάκι .... η σειρά μου οι 35άριδες αυτά τα προλάβαμε ...

  8. anonymous avatar
    anonymous 24/03/2011 08:58:27

    Μπορεί κάποιος να μας πεί οι 4 δημαρχοι που είναι γύρω από το Ελληνικό τι είναι πολιτικά και αν έχουν τα κότσια να αντιδράσουν?

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ anonymous 25/03/2011 05:16:00

      στον άλιμο που ξέρω κρατήσανε τον πράσινο με χουντικά ποσοστά...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/03/2011 10:30:23

    Αληθευει οτι 2 απ τα δικηγορικα γραφεια ειχαν φιλετο ΚΑΙ στη γεφυρα Ριου-Αντιρριου?

    ΠΠ

  10. dimos avatar
    dimos 24/03/2011 11:15:33

    Εγώ προτείνω να κυρήξουμε το Ελληνικό πολεμική ζώνη , να το αποκλείσουμε από στεριά , αέρα και θάλασσα και να διώξουμε με τις κλωτσιές όλους αυτούς τους χαχόλους που θέλουν να επενδύσουν μερικά δισάκια και να να δημιουργήσουν καμιά 1000 θέσεις εργασίες (έτσι για αρχή). Επίσης το ΚΚΕ , Σύριζα και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις να μοιράζουν συσσίτιο στους εξεγερμένους όταν θα κατασκηνώνουν στα τσιμέντα του Ελληνικού - θα έχει και δωρεάν ψυχαγωγία.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/03/2011 11:19:25

    Ερώτηση: τι το διαφορετικό θα έκανε η ΝΔ, δεδομένου ότι η "αξιοποίηση" τής δημόσιας περιουσίας ήταν αρχικά δική της πρόταση;

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/03/2011 12:05:51

    *Αύξηση 37,16% κατέγραψαν τα καθαρά μετά τους φόρους κέρδη της ΟΛΘ ΑΕ, κατά τη διάρκεια του 2010, ενώ βελτίωση 7,98% σημειώθηκε και στον κύκλο εργασιών χρήσης. Πιο συγκεκριμένα, τα καθαρά κέρδη περιόδου ανήλθαν σε 6,14 εκατ. ευρώ, από 4,47 εκατ. ευρώ το 2009 και ο κύκλος εργασιών διαμορφώθηκε σε 49,6 εκατ. ευρώ, από 45,9 εκατ. ευρώ, αντίστοιχα.

    μετα το μετρο και την υποθαλασσια... ερχεταο η νυφη του Θερμαικου στο κλαρι...
    σε μεγαλη επιφανεια..........

    ΠΠ

  13. sirmar avatar
    sirmar 24/03/2011 18:24:38

    Τα ιδια ειχαν κανει και με την ΟΑ ειχαν φερει τους καλητερους συμβουλους και μας χρεωσαν ενα καρο λεφτα .Τα ιδια κοματοσκυλα ειναι που κανουν κουμαντο και οι συγγενης τους κυριος Λ....
    Φαγανε-Φαγανε μεχρι να μας πιουν το αιμα.
    Δια αυτο θελει ενα κινημα ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.
    Και ας τολμησουν στο ελληνικο ο ΚΟΡΖΙΔΗΣ θα γινη το ελα ν α δής.

  14. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 25/03/2011 05:19:14

    Δεν τό χουν σκευτεί μάλλον οτι το Ελληνικό πανεύκολα θα μπορούσε να μετατραπεί σε μια νέα Κεραταία και μάλιστα με πολύ πιο εύκολη πρόσβαση για όσους θα θέλανε να αντισταθουν στα σχέδια του θηρίου.

  15. Panos avatar
    Panos 25/03/2011 12:40:47

    Η μετατροπή του Ελληνικού σε πάρκο από το Ελληνικό δημόσιο κοστίζει όσο το μισό υποβρύχιο Παπανικολής (250εκ. ευρώ).
    Με τα υπόλοιπα 250 μπορούν να γίνουν στο λεκανοπέδιο καμιά εικοσαριά πάρκα αξίας 20 εκατομυρίων το κάθε ένα, συμπεριλαμβανομένων και των απαραίτητων απαλλοτριώσεων.

    Άρα αντιστρέφοντας το γνωστό ρητό: λεφτα υπάρχουν, μόνο που τα έχουν οι κώλοι.

    Υ.Γ. 1 Στο δέλτα του φαλήρου έχουν βγει στην παραλία ένα σκασμό κωλομάγαζα . Πάλι κεφετέριες και μπιχλιμπιδάδικα, σιγά την ανάπτυξη.
    Υ.Γ. 2 Ας μην ξεχνάμε επίσης (γιατί ξεχνάμε), πως τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά τα είχαν ήδη οι ξένοι, δηλαδή αυτοί που περιμένουμε να ελθουν και να μας σώσουν, και τι τα έκαναν; Τα φαλήρισαν και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.
    Άρα ποιό το δίδαγμα;

    • Panos avatar
      Panos @ Panos 25/03/2011 12:42:21

      Sorry, καμιά δεκαριά πάρκα!