10/09/2008 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε το μεγαλύτερο πείραμα στην ανθρώπινη Ιστορία

[youtube Nx_gXW1l81E]Περισσότεροι από 10.000 επιστήμονες από 80 χώρες σε όλο τον κόσμο, μεταξύ των οποίων και έλληνες μελετούν ήδη την αρχική ύλη από την οποία γεννήθηκαν το ηλιακό σύστημα, οι πλανήτες και η ζωή. Το πείραμα γίνεται στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Έρευνας Στοιχειωδών Σωματιδίων.

Για να δείτε το πείραμα πατήστε εδώ, αν και θα δυσκολευτείτε από τα εκατομμύρια των επισκεπτών.

Και επειδή υπάρχουν πολλοί ηλίθιοι που τρομοκρατούν τον κόσμο και από το διαδίκτυο (η βλακεία πάει σύννεφο, για να μην πω τίποτα άλλο) ισχυριζόμενοι ότι το πείραμα μπορεί να δημιουργήσει μαύρες τρύπες που θα καταπιούν τη …Γη, οι ειδικοί χαρακτηρίζουν ανυπόστατους αυτούς τους φόβους

Το πείραμα θα διαρκέσει τουλάχιστον 10 χρόνια και τα πρώτα αποτελέσματα αναμένονται τα Χριστούγεννα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/09/2008 11:24:22

    Εμεις εχουμε μεγαλυτερο επιταχυντη !!
    ΓΥΡΟ-ΜΙΖΕΝΣ
    Αθηνα-Γερμανια-Αυστρια-Ελβετια-Νησια-Αθηνα.
    Αξια του, μικροτερη των Δισ του CERN,
    ΑΛΛΑ

    επυταχυναμε πολυ κοσμο, διαδικασιες και $$ σε ταχυτητες κοντα σε αυτη του φωτος. Ανακαλυψαμε εναν αλλο κοσμο αυτον της παραλληλης ζωης των $$. Νομιζετε ειναι κατι απλο/απλοικο αυτο το γεγονος?
    Τα αποτελεσματα των πειραματων 50 ετων εδειξαν οτι :
    η Μιζα ποτε δεν πεθαινει,
    δεν την σκιαζει φοbερα καμια,
    μονο λιγο καιρο ξαποσταινει.
    και ξανα προς Βουλη τραβα.

    Επιστημονες ειμασταν απο Αναξιμανδρο μεχρι Τσουκατο και Βιλγαρακη. Ως κι εμεις οι γαυροι εχουμε ( Σαλιαρελης )!! τι να μας πουν οι 50 σημαιες στο CERN ? Μια και καλη.

    Ευλογημενε Επιταχυντη Ελληνικε Αθανατε.

    ΠΠ

  2. σαρδανάπαλος avatar
    σαρδανάπαλος 10/09/2008 11:32:28

    Κι ο Προφήτης ακόμη διακοπές είναι; Γιατί σε κάποιους λείπει πολύ.

  3. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 10/09/2008 12:19:46

    Εμείς έχουμε αδειάσει σχεδόν την λίμνη Πολυφύτου και δεν μας νιάζι .Τώρα τι μου λες factorx για CERN , «άντρα» μπούλη και πρασινα αλογα

  4. Γεώργιος Α. Κατακουζινός avatar
    Γεώργιος Α. Κατακουζινός 10/09/2008 12:26:14

    Δεν είναι μόνο αυτοί οι φόβοι, υπάρχουν κι άλλοι, όπως ας πούμε ότι τόσα εκατομμύρια κόσμου πεινάνε και υποφέρουν αλλά εμείς προκλητικά δίνουμε τόσα λεφτά για πειράματα λες και τα έχουμε σωμένα όλα.
    Αν ο κομουνισμός ή ο χριστιανισμός είχαν κυριαρχήσει παγκοσμίως, θα είχαμε άλλη ιεράρχηση προτεραιοτήτων.
    Άσε δε που, τι τα θες, για καλό αυτά τα πειράματα δεν γίνονται ποτέ, πάντα εις βάρος μας θα τα χρησιμοποιήθουν και στο τέλος θα μείνουν μόνο κατσαρίδες.

  5. pl avatar
    pl 10/09/2008 13:20:27

    Ginate kai episthmones twra? Oi misoi episthmones fobountai to peirama..

  6. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 10/09/2008 14:02:09

    @Γεώργιος Α. Κατακουζινός-πάντως αγαπητέ συνομιλητή τον Γιούρι Γκαγκάριν ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ ο κομουνιστικός μηχανισμός .Και μην μου πεις ότι όλως ο σοβιετικός λαός δεν εργάστηκε για το μεγαλύτερο ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα ..

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/09/2008 14:20:43

    5

    Ουδεις επιστημων φοβαται το πειραμα. Μονο καποιοι κομπλεξικοι που βρισκουν την ευκαιρεια να γινουν γνωστοι...

  8. Dennyl avatar
    Dennyl 10/09/2008 14:37:44

    Τι γκρίνια είναι αυτή ρε παιδιά???
    Πιστεύει κανείς ειλικρινά ότι αν δεν δίνονταν χρήματα για την επιστήμη θα πεινούσαν λιγότεροι άνθρωποι? Αυτή είναι η πιο απλοϊκή σκέψη, που ούτε παιδάκι δημοτικού δεν θα έκανε.
    Χαλαρώστε και απολαύστε το πείραμα, που είναι πολύ πιθανό να αποτελέσει ορόσημο στις γνώσεις μας για το σύμπαν.
    Ναι, ο χριστιανισμός θα μας έσωζε, αφού θα είχαμε έτοιμες όλες τις απαντήσεις, και δεν θα χρειαζόμασταν να κάνουμε πειράματα...Το σύμπαν το δημιούργησε ο θεός. Τελεία και παύλα. Τι να ξοδεύουμε λεφτά για να μάθουμε κάτι που το ξέρουμε ήδη?
    Για να σοβαρευτούμε λίγο..Τελικά η γκρίνια πρέπει να είναι στα γονίδια του Έλληνα, δεν εξηγείται αλλιώς!

  9. pl avatar
    pl 10/09/2008 14:39:09

    Afou pairnoun oloi tis eu8ynes tous, ok. Alla kaneis den kserei ti mporei na ginei. Kai pws na kserei kapoios afou einai to prwto peirama...? Opoios leei oti einai sigoura akindino to leei gia na mhn tromokratisei ton kosmo h apo episthmonikh fantasia(to gnwsto kapsimo pou exei faei m ola auta).

  10. προό avatar
    προό 10/09/2008 14:44:49

    για να γίνει το πείραμα, κάποιοι έχουν γράψει χιλιάδες σελίδες εξισώσεις για να είναι σίγουροι ότι όλα είναι ασφαλή, έτσι δουλεύουν οι επιστήμονες (άλλωστε και να μας καταπιει η μαύρη τρύπα δεν θα καταλάβουμε τίποτα, θα είναι ένας ακαριαίος και γλυκός θάνατος)

  11. Xase avatar
    Xase 10/09/2008 14:51:52

    4

    Αν νομιζεις πως ολοι αυτοι οι πεινασμενοι θα γεμιζαν το στομαχι τους αν δεν γινοντουσαν πειραματα εισαι εκτος πραγματικοτητας. Ο ανθρωπος παντα ψαχνει, και το ψαξιμο (η ερευνα δηλαδη) του εχει βελτιωσει την ζωη παντου. Η ιατρικη, η φυσικη, η χημεια, η βιολογια και ολες οι αλλες επιστημες εχουν κανει την ζωη μας πιο ανθρωπινη και καλη. Το πιστευε και μη ερευνα που μας ελεγαν καποτε οι παπαδες δεν ισχυει πλεον. Ο χριστιανισμος ειναι πολυ καλος αλλα οι παπαδες το μονο που κανουν ειναι να μεγαλωσουν την περιουσια τους. Το χερι παντα απλωμενο το εχουν.

  12. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 10/09/2008 22:36:33

    Χασε –εξήγησε μου παρακαλώ σε τι συνίσταται αυτό το πείραμα έτσι απλά ,ξέρω για την θεωρία Αϊνστάιν κλπ ,Εκτοξεύσει πυραύλων ,Γιούρι Γκαγκάριν, ενέργεια ,εργασία κεφαλαίο αυτό δεν το καταλαβαίνω .Άλλωστε δεν είναι ούτε ιδιαίτερα ακριβό ,μίση Ολυμπιάδα 2004 του Σημιτησταν .Τα αλλά μας έδωσαν και πρόοδο και πόνο αυτό τελικά ποιων ωφελεί ,τα όνειρα του ανήμπορου που όταν ξυπνά η κοιμάται δεν θέλει να άνοιξη τα μάτια του ,λόγο μη προγραμματισμού του ύπνου και ντιρλικονη μέρα νύχτα στα μπαράκια .

  13. ntinos avatar
    ntinos 11/09/2008 13:49:59

    άρες μάρες κουκουνάρες.