#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2011 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε το “κούρεμα” στα ομόλογα



Μια εντυπωσιακή είδηση που δείχνει ότι ξένοι παίκτες που κρατούν στα χέρια τους ελληνικά ομόλογα θεωρούν δεδομένη την αναδιάρθρωση και το “κούρεμα” που διαψεύδει η κυβέρνηση, έρχεται από το Bloomberg. Ο αυστριακός ασφαλιστικός κολοσσός Vienna Insurance Group (VIG) αποφάσισε να κάνει μόνη της, εθελοντικά,  haircut των ελληνικών ομολόγων που έχει στο χαρτοφυλάκιό της, απομειώνοντας κατά 25% την αξία τους. Ουσιαστικά οι Αυστριακοί αποδέχονται πριν γίνει και επίσημα το κούρεμα λέγοντας ότι καλό είναι να είμαστε έτοιμοι. «Υπάρχουν συζητήσεις για το αν θα υπάρξουν haircuts, είτε αυτά είναι υποχρεωτικά είτε εθελοντικά και κρίναμε ότι θα πρέπει να προετοιμαστούμε για κάτι τέτοιο», είπε  ο οικονομικός διευθυντής της εταιρείας Μάρτιν Σίμαντλ

Όπως ανέφερε, η VIG έχει προχωρήσει σε «κούρεμα» ομολόγων και άλλων περιφερειακών χωρών της Ευρωζώνης. «Οι διαγραφές ποικίλλουν από χώρα σε χώρα» είπε, ωστόσο δεν έδωσε συγκεκριμένα ποσοστά. Διευκρίνισε, πάντως, ότι δεν έχει προχωρήσει σε «κούρεμα» ιταλικών ομολόγων. Συνολικά, η VIG έχει στο χαρτοφυλάκιό της ομόλογα των περιφερειακών χωρών της Ευρωζώνης αξίας 10-12 δισ. ευρώ.

Ουσιαστικά οι Αυστριακοί περιμένουν να κουρέψει υποχρεωτικά η Ελλάδα τα ομόλογά της, μέσω της ελεγχόμενης πτώχευσης και γι' αυτό προετοιμάζονται εγγράφοντας τις όποιες ζημιές σήμερα παρά να περιμένουν ένα μεγαλύτερο κούρεμα.

Για να δούμε ο κ. Πεταλωτής θα διαψεύσει και αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα ότι υπάρχει σχέδιο ελεγχόμενης χρεοκοπίας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης avatar
    Γιάννης 25/01/2011 15:02:01

    ενώ εσύ πιστεύεις ότι, ο όποιος, Πεταλωτής πρέπει να βγεί και να το επιβεβαιώσει ε ;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Γιάννης 25/01/2011 15:39:53

      Ναι, αφού υπάρχουν και λεφτά.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 15:15:36

    Το κούρεμα είναι η σωστή, συντηρητική λογιστική πρακτική μαρκ του μάρκετ. Με την εφεύρεση του διαχωρισμού τρέηντιγκ και επενδυτικού χαρτοφυλακίου, οι τράπεζες βασικέ λένε νόμιμα ψέματα στον κόσμο. Δατσ ωλ.

    Εάν εγώ είχα ομόλογα ληκτότητας πάνω από 6 μήνες -1χρόνο, σε αυτό το περιβάλλον, θα τα είχα κουρεμένα από την στιγμή που άρχισαν να ανηφορίζουν τα επιτόκια, και θα τα κρατούσα στο χαμηλότερο της εκάστοτε τιμής.

    Ευτυχώς δεν έχω λεφτά και έτσι για μένα είναι ακαδημαϊκό το πρόβλημα. Απορω μα τον θεό πως υπάρχουν ακόμα οι μετοχές μερικων τραπεζών. Απορώ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 25/01/2011 15:23:32

      Μην απορείς.
      Χρειάζονται τα πλυντήρια.
      Το κούρεμα θα είναι μόνο λογιστικό ή θα έχει νέα μέτρα?
      Γιατί τα προηγούμενα πέτυχαν

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ archaeopteryx 25/01/2011 15:41:01

      Δηλαδη εαν ενα ασφαλιστικο ταμειο εχει στο χαρτοφυλακιο του ΟΕΔ 1 δις με τιμη κτησης στο 100 % και περιμενει να εισπραξει στην ληξη των το ιδιο ποσο των 1 δις € θα κανει ΄''κουρεμα '' -30 % δηλαδη 300 εκατ € για να διευκολυνει την χουντα του ΓΑΠ ? Τι λεμε τωρα ?Ποιος και πως θα πληρωσει το μαρμαρο .Προσοχη στα θετικα του ''κουρεματος '' .Θα παθουμε megaλη ζημια προς χαριν του ΓΑΠ.!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Ραβινος 25/01/2011 18:49:37

        αυτά είναι τα άσχημα... Όταν λέμε δεν αντέχουμε τα 350, παίρνει και άμαχους η μπάλα. Το πολύ κλάμα θα είναι και σε αξίες ακινήτων. Μία φούσκα για την οποία δεν μιλάει κανείς.

        Βασικά δεν πληρώνουμε ΓΑΠ... Αυτός ήρθε στην ...εκκαθάριση. Τον μπαμπά του πληρώνουμε, και τα λούσα Σημίτη (και τους διακομματικούς Ολυμπιακούς)

  3. hello avatar
    hello 25/01/2011 15:23:47

    ΠΟΣΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ? ΛΙΓΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 15:30:39

    και τι λέμε τώρα... Ισολογισμοί 2010. Έκλεισαν. ΔΕΝ είναι δυνατόν 14 μήνες μετά την πτώση των ομολόγων μας (μετά τις εκλογές του 09), να μην κάνουν write down. Θα δείτε και ΠΟΛΛΕΣ άλλες τράπεζες που εχουν εμάς και όχι μόνο, να το κάνουν. Και αν δεν το κάνουν, σορτάρετε τις μετοχές τους χαχαχάα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/01/2011 15:47:43

    Απομειώσανε το χαρτοφυλάκιό τους για το 2010 (χωρίς να πουλήσουν).
    Μήπως έτσι ελπίζουν να γράψουν ψηλότερα ποσοστά ανόδου για το 2011;
    Ασφαλιστική εταιρία είναι, έτσι ακριβώς κάνουν "λεζάντα" στους πελάτες και δικές μας ασφαλιστικές!
    Κάτι μου θυμίζει αυτό, πώς το λέει, πώς το λέει ο παππούς μου; Ά, το θυμήθηκα, "δημιουργική λογιστική"!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 25/01/2011 15:49:29

      Θυμάται κανείς την Interamerican; "Ολυμπιακό Αμοιβαίο", χα χα !

      • sdg avatar
        sdg @ Ο Θείος 25/01/2011 16:30:41

        Πιθανόν σωστός ο Θείος.

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 25/01/2011 16:38:31

    Αγαπητο anti news., το "κουρεμα--αναδιαρθρωση"., αρχισε απο τον Ιουλιο περασμενου ετους!!Αλλα ως κλασικοι Ελληνες με "μικροδοσεις" Παλαιοημερολογητισμου, εμεις εξακουλουθουμε να συζητουμε αν πτωχευσαμε, που αυτο ηδη συνεβη απο Μαιο 2010!!!!Καλα ειναι που αργουμε να εννοησουμε καποια πραγματα...Ετσι "θα σερβιριστει" και η δραχμη που ειναι στα σκαρια, σαν φαρμακο!!!Και αυτο θα γινει, οταν το συνολο των Ελληνων θα εξακολουθει να "ερευνει" αν πτωχευσαμε!!!!

  7. perastikos avatar
    perastikos 25/01/2011 21:40:16

    τουλάχιστον απο κουρεμα ο ΓΑΠ έχει κάποια εμπειρία... 600 ευρω πληρώνει για 5 τρίχες που εχει ολες κι όλες...