#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2010 23:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε και το domino;



Η Ελλάδα, και η κυβέρνηση φυσικά με τις επιλογές της, κατάφερε να γίνει το κέντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος. Πώς; Μα με το γεγονός ότι όλες οι αγορές, όλοι οι επενδυτές τρέμουν στην ιδέα το ελληνικό πρόβλημα να γίνει παγκόσμιο και να “μολύνει” τις ήδη προβληματικές οικονομίες. Η διάχυση του προβλήματος θα προκαλούσε ντόμινο αρνητικών επιπτώσεων παντού και θα οδηγούσε σε κατάρρευση το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Δυστυχώς τα πρώτα σημάδια έχουν αρχίσει να εμφανίζονται σε Ισπανία και Πορτογαλία όπου τα χρηματιστήριά τους υποχώρησαν την Τετάρτη πάνω από 1,5% ενώ spreads και cds δέχθηκαν ανοδικές πιέσεις.

Αλλά το ενδιαφέρον είναι το εξής: Ενώ στην Ελλάδα το spreads ξεπέρασε τις 530 μονάδες βάσης, στην Πορτογαλία είναι 162 και στην Ισπανία 82!

Οπως και να έχει, πάντως, η κωλυσιεργία της Ευρώπης και της Ελλάδας έχει προκαλέσει έντονες πιέσεις στο ευρώ που έπεσε στο 1,33 δολάρια. Ολο αυτό το κλίμα οδηγεί σε πιθανές επιθέσεις κερδοσκόπων σε ασθενείς οικονομίες. Γι' αυτό όλοι μας λένε να τελειώνουμε. Αλλωστε είμαστε το πρώτο πείραμα για το πώς θα αντιδράσει μια οικονομία και μια κοινωνία της ευρωζώνης στη λαίλαπα του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σερτης avatar
    σερτης 21/04/2010 23:54:45

    ΠΑΣΟΚΙΑ
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ.......ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ

    ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑ

    ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ.....ΘΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ Ο ΤΖΕΦΡΕΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ σερτης 22/04/2010 08:05:56

      ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!
      ΑΠΛΑ ΑΦΟΥ ΠΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ!!!

      • α! avatar
        α! @ akatanomastos 22/04/2010 18:13:45

        να ψηφίσει ΝΔ? ποια είναι η εναλλακτική? (καλά φυσικά και δεν εννοώ οτι άρα πάλι πασοκ..)

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ σερτης 22/04/2010 08:56:47

      ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ??

      Γιατί, άσκημα θα ήταν ?? Έχεις ακούσει Αμερικανική πολιτεία στο ΔΝΤ ?
      Οι Αμερικανικές πολιτείες έχουν FED που όταν χρειαστεί τυπώνει δολλάρια....

      εκτός αν εννοούσες ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ ??
      Οπότε ....... αλλάζει.....

      • zonitis avatar
        zonitis @ Περίεργος 22/04/2010 11:01:27

        Με τη διαφορα ομως οτι οι αμερικανικες πολιτειες χρωστουν στην FED τα δολλαρια που εχει αυτη τυπωσει για λογαριασμο των πολιτειων

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ σερτης 22/04/2010 10:22:19

      Η μόνη λύση για μας πλέον είναι η προσάρτηση ενσωμάτωση μας στις ΗΠΑ ως 51η πολιτεία. Σκεφτείτε το. Θα έχουμε δρόμους, μισθούς κλπ σε αμερικάνικα μεγέθη. Θα έχουμε λειτουργικές δημόσιες υπηρεσίες και θα εξαφανιστεί ο νεοελληνικός κομματισμός μαζί με τα δεκάδες κόμματα. Δεν θα ανησυχούμε για τη Τουρκία και τους άλλους καλοπροαίρετους γείτονες μας, και δεν θα χρειάζεται να ξοδεύουμε τρισ. για αμυντικές δαπάνες. Έτσι κι αλλιώς τσουτσέκια τους είμαστε και σήμερα. Μπου να μας κάνουν, πάει βόλτα και η εθνική μας ανεξαρτησία και η περηφάνεια μας. Το πολύ πολύ να χρειάζεται να δουλεύουμε 8ωρο 9-5. So what?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 22/04/2010 10:28:26

        Και τότε να δω τα λαμόγια μας αν θα κόβουν αποδείξεις ή αν θα φοροδιαφεύγουν. Είτε είναι υδραυλικοί στην Άνω Παζαρούδα είτε γιατροί στο Κολωνάκι. Θα τους περιμένει το IRS στη γωνία για πληρωμένες διακοπές στο alcatraz.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 22/04/2010 10:44:21

        Θέλουμε ή δεν θέλουμε εθνική ανεξαρτησία; Πολύ φοβάμαι ότι αυτό που λες βρίσκεται στο μυαλό της μεγάλης πλειονότητας των νεοελλήνων. Το δυτικό προτεκτοράτο που ξεπήδησε από τη ναυμαχία του Ναυαρίνου παρέμεινε πλήρως προτεκτοράτο και στη συνέχεια. Προτεκτοράτο κυρίως στα μυαλά και στην καρδιά. Οπότε, πώς να μην επιζητούμε τώρα να γίνουμε 51η Πολιτεία των Η.Π.Α.; Εγώ σας λέω να γίνουμε και το 17ο κρατίδιο της Γερμανίας. Ή territoire d'outre mer της Γαλλίας. Ή πολιτεία της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Ελληνικό κράτος μπορούμε όμως να γίνουμε; Ακόμη καλύτερα: θέλουμε να γίνουμε; Το βασικό ερώτημα είναι αυτό. Η απάντηση είναι θεωρητικά μόνον "ναι", ενώ στην πράξη και στα μυαλά μας είναι καθημερινά "όχι". Δεν θέλουμε. Φοβόμαστε την ανεξαρτησία, δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε, είμαστε όπως ο έφηβος που δεν τολμάει να φλερτάρει την κοπέλα. Κάτι σαν τον κόκορα του Αρκά σε σχέση με τις γυναίκες. Έτσι είμαστε σε σχέση με την ανεξαρτησία μας ως λαού και ως έθνους. Κάτι ψέλλισε ο Ανδρέας όταν το πράγμα ήταν ώριμο για να πάμε σε εθνική ανεξαρτησία, αλλά η διάψευση εκείνου του οράματος, κυρίως η ψυχολογική και πολιτική διάψευση, μας έφερε σε κατάσταση χειρότερη από πριν, αφού όλα εκείνα τα στρώματα του λαού που ήταν έτοιμα να απογαλακτιστούν υποτάχθηκαν περισσότερο κι από πριν.

        Μείναμε τώρα μερικοί ρομαντικοί να μιλούμε για εθνική ανεξαρτησία και να την εννοούμε, ενώ κατά βάθος ελάχιστοι πιστεύουν σε κάτι τέτοιο.

        Παρόλα αυτά, η εθνική ανεξαρτησία, η ύπαρξη της Ελλάδας ως ανεξάρτητου κράτους, η ύπαρξη της δυνατότητας αυτοκυβέρνησης, είναι ένα ύψιστο αγαθό, που δεν το εκτιμούμε ιδιαιτέρως (ούτε όσοι μιλάμε για πραγματική ανεξαρτησία), αλλά θα το εκτιμήσουμε δεόντως τώρα που θα έρθει το ΔΝΤ και δεν θα μπορούμε να πάρουμε ούτε μία απόφαση μόνοι μας. Εμείς οι ανεξάρτητοι και ανυπόταχτοι Έλληνες που ο τράχηλός μας "ζυγόν δεν υπομένει". Μωρέ τώρα θα δούμε τι εστί ανεξαρτησία και θα την εκτιμήσουμε. Από αυτή την άποψη, είναι πάρα πολύ θετική, για την πολιτική μας ωρίμανση ως συλλογικότητας, η έλευση του ΔΝΤ. Θα φύγει με τις κλωτσιές. Αυτό θα είναι το καλύτερο που θα μας συμβεί.

  2. Orestios avatar
    Orestios 21/04/2010 23:56:32

    Κλαίει όμως τα βράδια και δεν κοιμάται το GAP. χο! χο!
    Τί εξευτελισμός!!!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ Orestios 22/04/2010 09:20:29

      Ξυνισαν ομως τα μουτρα τους οι περευρισκομενοι με το ακουσμα και αρχισαν να πετανε καρεκλες και να φτυνουν. Να υποθεσουμε πως αρχισαν σιγα σιγα τα οργανα;

    • iketis avatar
      iketis @ Orestios 22/04/2010 09:21:15

      Ο εξευτελισμός του θα είναι απόλυτος.

      • zonitis avatar
        zonitis @ iketis 22/04/2010 09:27:45

        Μεχρι στιγμης ομως ξευτελιζει εμας ικετη. Ζω σε χωρα της Ευρωπης και οπου και αν παω και βρεθω, οσοι ξερουν οτι ειμαι Ελληνας με ρωτανε ποσο ασχημη ειναι η κατασταση και οταν παω να τους εξηγησω, με κοιταζουν με ενα βλεμμα γεματο οικτο. Το νοιωθεις οτι σκεφτοντε. "Βρε το φουκαρα." Εκεινη τη στιγμη η κοκκινιζω απο θυμο, η θελω να ανοιξει η γη να με καταπιει

  3. donaE avatar
    donaE 21/04/2010 23:56:42

    Τωρα θα φανουν οι ηγετες...

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/04/2010 00:05:15

    όπως πάει η κατάσταση ο κόσμος θα βγει στους δρόμους με τις κατσαρόλες,
    οι «φτωχές» οικογένειες, με μηνιαίο εισόδημα έως 1.000 ευρώ που αντιπροσωπεύουν περίπου το το 40% των ελληνικών νοικοκυριών δεν θα μπορούν να εξασφαλίσουν τα άκρως απαραίτητα για την καθημερινή διατροφή. ταυτόχρονα η φτώχια θα αυξήσει την υπογεννητικότητα και τους χωρισμούς.

    όλα αυτά οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η χώρα μας πολύ γρήγορα θα χρειαστεί να ζητήσει επισιτιστική βοήθεια …

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2010 00:05:21

    Όχι, της Πορτογαλίας είναι στο 235.
    Από εκεί θα ξεκινήσει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 22/04/2010 00:19:33

      Ψηλά είναι. Προβλέπω πάρτυ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ anonymous 22/04/2010 00:25:19

        http://www.zerohedge.com/article/portuguese-cds-surge-hit-235-bps-just-7-away-record

  6. Greenhorses avatar
    Greenhorses 22/04/2010 00:34:08

    Ανοίξαμε νέους ορίζοντες να περάσει ο επόμενος περιέργος πως δεν την πέσανε στην Ιταλία ακόμα.

    Δεν τους τινάζουμε και το ευρώ στο αέρα με επαναδιαπραγμάτευση χρέους; Όλοι μαζί στα μέσα στα σκατά.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Greenhorses 22/04/2010 00:50:11

      Είμαστε δικαίως PIIGS.
      Εαν υπήρχε κοινή γραμμή από όλα τα PIIGS τα πράγματα μπορεί να ήταν καλύτερα για όλους.

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 22/04/2010 07:30:48

    Ανοίξαμε και σας περιμένουμε

  8. rage avatar
    rage 22/04/2010 09:05:29

    Εγω το είπα και τα ξαναλέω:
    Μπορεί η Ελλαδα να είναι ακόμα μια φορά πρωτοπόρα:
    Να προκαλέσει την κατάρρευση όλου του οικοδομήματος.

  9. iketis avatar
    iketis 22/04/2010 09:19:20

    Το GAPέδωσε σύγχρονο, μεταμοντέρνο, ουσιαστικό κοινωνικό περιεχόμενο στον όρο «Νεοναζισμός»…

  10. ΛΟΓΟΣ avatar
    ΛΟΓΟΣ 22/04/2010 10:58:41

    Αφού ο ελληνικός λαός επέλεξε τον ΓΑΠ για πρωθυπουργό, με 25 χρόνια στο σύστημα να αλλάζει κάθε τόσο υπουργείο (τα οποία είδαμε που τα καντήντησε), με υπουργούς γνωστούς αγνώστους (Βενιζέλο βλ. νόμο περί ευθύνης υπουργών, Πάγκαλο βλέπε Ίμια κ.α.).
    Φταίει ο Παπανδρέου; Εμείς τούς σπρώξαμε γιατί λεφτά υπήρχαν!!!
    Αν αυτός ο λαός δεν καταλάβει ότι έχει ξεπέσει ηθικά, πνευματικά τότε δεν πρόκειται να επιζήσει αυτή η χώρα.
    Αν επιζήσαμε ως λαός ήταν γιατί ξέραμε τον προορισμό μας. Τώρα τον έχουμε χάσει.
    Και μετά λέει ο Βγενόπουλος να γίνει πόθεν έσχες στους πολιτικούς και μπλα μπλα
    Από ποιους; Από αυτούς που έχουν δημιουργήσει αυτό το σύστημα;
    Δηλαδή θα δεχθεί ο ΓΑΠ να γίνει αυτό, ενώ δεν έχει παραδεχτεί οποιοδήποτε λάθος από το ΄81. Και τι δηλαδή, αν βρεθεί ότι έχει χρηματιστεί ο ίδιος ο ΓΑΠ θα παραιτηθεί;

  11. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 22/04/2010 11:12:32

    Ξεγυμνώθηκε η συνείδηση του ελληνικού λαού, με τη θέλησή του φυσικά.
    Το ΄81 δεν ήταν που με το καλημέρα άλλαξε η γλώσσα μέσα στα μεσάνυχτα;
    Από το ΄81 δεν χτυπιέταν η ιστορία, η οικογένεια, η εκκλησία. Η εκκλησία λίγο τους άργησε αλλά το καταφέραν κι αυτό, να μην έχει φωνή δηλαδή.
    Και από την άλλη ο παιδαγωγός αυτής της κοινωνίας η τηλεόραση, όλη η αισχρότητα, η βρώμα και η δυσωδία που μπορεί και δεν μπορεί να φανταστεί κανείς.
    Δεν ήταν φυσικό αφού απογυμνωθήκαμε ως λαός ηθικά πνευματικά και πέσαμε σε ιστορική λήθη να καταλήξουμε εδώ;
    Οι πολιτικοί μας φταίνε; Τέτοιος λαός τέτοιοι άρχοντες; Πού είναι οι δήθεν πνευματικοί προοδευτικοί αυτής της χώρας; Κρυμμένοι στις θεσούλες τους, φοβούμενοι μήπως σκάσουν μύτη και πούνε τα πράγματα με το όνομά τους και χάσουν την καρέκλα που πούλησαν και τι δεν πούλησαν για να την αποκτήσουν. Να την χαίρονται και εμείς δεν θα τους την πάρουμε.
    Εμείς δεν έχουμε ανάγκη από τέτοιους μπροστάρηδες.
    Ο Θεός θα φέρει και θα αναγεννηθεί ο ελληνικός λαός. Φτάνει να το θέλουμε κι εμείς.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 22/04/2010 18:38:06

    Ἀλλαξε ἡ γλῶσσα τό΄81.Ναί.
    Ποιός ὁμως τήν ὑπερασπίστηκε ἀπό ἐσᾶς;καί χρησιμοποιῶ τό 2ο πληθυντικό διότι ΠΟΤΕ δέν δέχθηκα νά γράψω διαφορετικά ἀπό ὅτι διδάχθηκα στό σχολεῖο.
    Δέν ἀγοράζω μονοτονικά βιβλία,ἐκτός ἄν εἶναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ἀπαραίτητο νά διαβάσω κάτι.
    Αυτό πού κάνω εἶναι ἡ μόνη καί μοναχική ἐπανάστασι πού μπορεῖ νά κάνη μιά γυναῖκα πού δέν ἔχει ἄλλη δύναμι ἐκτός τῆς ψυχικῆς της.
    Ἀν ὅλοι εἴχαμε κάνει τό ἴδιο,δέν θά μᾶς εἶχε πάρει ἀπό κάτω ἡ Νὲα Τάξις,καί πολλά ἄλλα δέν θά εἴχανε τολμήσει νά κάνουν διότι θά καταλάβαιναν ὅτι δέν ἀλλάζουμε καί δέν θά χτυπούσαν οὔτε οἰκογένεια οὔτε θρησκεία οὔτε ἱστορία.
    Ὁτι τραβᾶμε σήμερα εἶναι προϊόν τῆς δικιάς μας ἐλαφρότητας,καί τώρα παρακαλοῦμε τόν Θεό.
    Ἐλπίζω νά μᾶς λυπηθῆ.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Kὀριννα 22/04/2010 18:52:43

      Αγαπητη Κοριννα
      Αν μπορουσα να σου περιγραψω ποσες πολλες φορες βρεθηκα αντιμετωπος με αυτους τους υπερασπιστες του μονοτονικου, ατονικου θα με επερνε το βραδυ. Η γλωσσα δεν αλλαξε τα μεσανυχτα της 11η Ιαν 1982. Αλλαξε οταν οπως ολα δυστυχως τα πραγματα στην Ελλαδα πολιτικοποιηθηκαν.

      Για να γελασουμε και λιγο θυμαμαι οταν καποιος ηλιθιος επεπληξε εναν επειδη ειπε απλως αντι απλα, ο κυριος απαντησε ΕΥΤΑΧΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Kὀριννα 22/04/2010 18:54:52

      Υστερογραφ. Συγμωμη για το ατονικο αλλα δεν ξερω ακομα πως να βαλω τονους στο πληκτολογιο. Οσο για τα ορθογραφικα ειναι προιον μακροχρονης απουσιας απο την Ελλαδα και οι 3 γλωσσικες αλλαγες που εφαγα ως μαθητης.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Kὀριννα 22/04/2010 18:56:42

      Οχι δεν άλλαξε η γλώσσα το 1981.
      Μόνο το πολυτονικό καταργήθηκε.
      Το 1917, η κυβέρνηση Βενιζέλου καθιέρωσε τη δημοτική γλώσσα στο δημοτικό σχολείο.
      Η χρήση της δημοτικής γλώσσας στην εκπαίδευση νομοθετήθηκε
      το 1976, με τον νόμο 309/30.04.1976 «Περί οργανώσεως και διοικήσεως της Γενικής Εκπαιδεύσεως» του υπουργού Παιδείας Γεωργίου Ράλλη.

      Επειδή είσαι άνθρωπος που λες ότι διαβάζει, ψάξε και βρες από πότε εφαρμόστηκε η πολυτονική γραφή, από ποιους και για ποιους λόγους.
      Αναφέρεται σε όλες τις ελληνικές γραμματολογίες.
      Εγώ το ξέρω πολύ καλά.
      Αν δυσκολευτείς στην αναζήτηση σου ευχαρίστως να στο πω εγώ.

      Πριν γράφετε όμως κάτι και μάλιστα με τόση βεβαιότητα, φροντίστε να το ψάχνετε λίγο καλύτερα!

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 22/04/2010 18:58:23

    pikaia gracilens,
    ὁμολογουμένως ἔξυπνη ἀπάντησι.
    Σέ μένα δέν μπορέσανε νά μοῦ βροῦνε τό τραγούδι,τά παιδιά τῆς ἀμύνης,ἐπειδή δέν εἶπα,τῆς ἄμυνας.
    Δέν μέ πειράζει.Μονή, μόνη,καί σέ ὅποιον ἀρέσω.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ Kὀριννα 22/04/2010 19:21:24

      Δεν εισαι μονη. Εχει ο καιρος γυρισματα. Οταν καταλαβουν οι απογονοι μας τα λαθη μας ισως να τα διορθωσουνε. Αν και πολυ αμφιβαλλω. Ελπιζων ο φτωχος πεθαινει χαιρων.
      Οπως καμμια φορα λεω οταν με πιανει η νοσταλγια (πονος του νοστου) Ισως να ηταν μεγα ιστορικο λαθος η ιδρυση Ελληνικου κρατους, γιατι εχασε πολλα ο Ελληνισμος

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 22/04/2010 19:06:11

    pikaia gracilens,
    πήγαινε στό google καί γράψε Κgreek καί ἀπό ἐκεῖ καί πέρα ἴσως βοηθηθῆς.
    Ἐτσι γράφω ἐγώ,ἀλλά ὅλα τά ἔφιαξε ὁ γυιός μου διότι ἐγώ ἀπό αύτά ἔχω μεσάνυχτα.
    Μή σέ πτοοῦν τά λάθη.Ἐγώ κάνω στό πληκρολόγιο,λάθη πού δέν τά κάνω μέ τό χέρι.

  15. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 22/04/2010 19:13:27

    @κάποιος,
    αὐτό τό...εἶσαι ἄνθρωπος πού λές ὅτι διαβάζει...μοιάζει ταβανόπροκα καί δέν μοῦ ἀρέσει.

  16. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 22/04/2010 19:33:19

    Βεβαίως και η γλώσσα (= παιδεία, νόηση, ήθος, καλλιέργεια και επιστήμη) άρχισε να αλλάζει σταδιακά από το '81,με τη γλωσσική κομματικοποίηση, τη γλωσσική ισοπέδωση και τον γλωσσικό λαϊκισμό.
    Οι τυπικές γνώσεις και ημερομηνίες πότε καταργήθηκε το ένα και πότε το άλλο, αντιλαμβάνονται τη γλώσσα εντελώς τεχνοκρατικά, ως απλό εργαλείο,
    ενώ αυτή είναι "υπαρξιακό" στοιχείο και εθνικό κτήμα κάθε λαού.

  17. ΦΩΝΗ avatar
    ΦΩΝΗ 23/04/2010 00:10:58

    Πιστεύει κανείς,
    ότι μπορεί κάποιος από τους διοικούντες αυτόν τον τόπο, αυτό τον κόσμο,
    που παίρνει εξουσία στα χέρια του, που διαχειρίζεται τόσο χρήμα,
    όσο καλή διάθεση και αν έχει να βοηθήσει να αλλάξει το λεγόμενο διεφθαρμένο «σύστημα», να μην πέσει έστω και στην παραμικρή παρανομία;
    Αφού ξέρει, ότι δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει ΚΡΙΣΗ και ΤΙΜΩΡΙΑ.
    Και πως άλλωστε να αλλάξει κανείς τα πράγματα, ή να περιμένει ότι θα τα αλλάξουν κάποιοι άλλοι, αφού όταν κοιτάξει κατάματα τον εαυτό του
    βλέπει ότι ο ίδιος δεν έχει διάθεση να διορθώσει ότιδήποτε στο τρόπο ζωής, στον τρόπο συμπεριφοράς του, στον τρόπο σκέψης του.
    Πώς λοιπόν θα αλλάξει κάτι αυτός που έχει και τον πειρασμό της εξουσίας, του εύκολου χρήματος;
    Και επειδή «χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται» και επειδή Τον έχουμε ξεχάσει σήμερα, έστω και τώρα δεν είναι αργά να τον επικαλούμαστε. Έστω και την ενδεκάτη ώρα.

  18. ΦΩΝΗ avatar
    ΦΩΝΗ 23/04/2010 00:13:33

    Συγγνώμη λάθος email