#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2011 11:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε και το δούλεμα με το "πετρέλαιο του Αιγαίου"



Τι είπε χθες στην Βουλή ο υφυπουργός Περιβάλλοντος Γιάννης Μανιάτης;

Ότι, του χρόνου θα γνωρίζουμε πόσο πετρέλαιο υπάρχει στο θαλάσσιο χώρο του Ιονίου και στη Νότια Κρήτη…

Και ότι θα το βρουν κάποιοι επιχειρηματίες, θα το εξορύξουν και θα… μας το πουλήσουν.

Τις επόμενες ημέρες δημοσιοποιείται η πρώτη διεθνής πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη διεξαγωγή σεισμικών θαλάσσιων ερευνών στο Ιόνιο και το θαλάσσιο χώρο της Νότιας Κρήτης, και ότι τα αποτελέσματα των σεισμικών αυτών ελέγχων θα αξιολογηθούν από τον επενδυτή που θέλει να έρθει να βάλει τα λεφτά του για γεώτρηση.

Όπως επίσης είπε, τα στοιχεία από τους ελέγχους δεν θα δοθούν μόνο στο ελληνικό κράτος αλλά θα πουληθούν και ως πακέτα πληροφοριών στις πετρελαϊκές εταιρείες. «Με τον τρόπο αυτό η δαπάνη για τις σεισμικές έρευνες επιμερίζεται σε περισσότερους πελάτες» πρόσθεσε και εξήγησε ότι δεν κάνουμε μόνοι μας την έρευνα και την εξόρυξη διότι αποτελεί πάγια διεθνή πρακτική, τα κράτη να μην αναλαμβάνουν το επιχειρηματικό ρίσκο και τον κίνδυνο αποτυχίας τέτοιων προσπαθειών.

«Μας λέτε δηλαδή ότι το μοναδικό μας έσοδο θα είναι η φορολογία στους επιχειρηματίες, από τους οποίους εμείς θα αγοράζουμε τα δικά μας ενεργειακά αποθέματα;», ρώτησε η ΓΓ του ΚΚΕ Αλ. Παπαρήγα…χωρίς βέβαια να πάρει απάντηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 28/07/2011 11:27:27

    Νομίζω ότι τα κράτη παίρνουν γύρω στο 20 με 30 % Από τον Πρίνο παίρναμε ή το 10 ή το 20% αν δεν κάνω λάθος.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Tassos 28/07/2011 13:28:04

      40%

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ victoria (true) 28/07/2011 23:44:17

        Ούτε δραχμή !!!!!!!!!!

        Ισχύουν αυτά που λέει η Παπαρήγα.

        Υ.Γ Αυτά απο κάποιον που γνωρίζει απο μέσα.

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/07/2011 11:33:44

    "θα πουληθούν και ως πακέτα πληροφοριών στις πετρελαϊκές εταιρείες"

    ... Έτσι για να ξέρουν!

    Αρχαίε που είσαι για να σχολιάσεις;
    Α, κάτι ακόμη, έχασες τα σκήπτρα...
    h__p://www.welt.de/wissenschaft/article13510901/Fossil-aus-China-stoesst-Archaeopteryx-vom-Thron.html

  3. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 28/07/2011 13:40:02

    Πες μου κι άλλα ψέέέέέέέέέματα ψέέέέέέέέέματα, δίπλα σου έέέέέέέέέέέέέμαθα έέέέέέέέέέέέέέέμαθα ..........
    Αλήθεια ποιος το τραγουδούσε αυτό ; Πολύ διαχρονικό ..........

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 28/07/2011 14:21:55

    Οι Προδότες θέλουν να τα ξεπουλήσουν για ένα κομμάτι ψωμί.Γι'αυτό το πάνε απο εδώ,το πάνε απο εκεί όλο μισόλογα είναι.Δηλαδή θα μας κάνουν και χάρη η εταιρίες αν μας δώσουν κάτι απο το δικό μας πετρέλαιο???

  5. Epsilon avatar
    Epsilon 28/07/2011 16:12:00

    Εάν κάνετε μια μικρή αναδρομη στους τελευταίους 2-3 μήνες θα δείτε ότι οι πατριδοκάπηλοι το έχουν κατεβάσει από 40% στο 20% και σε λίγο θα το προσφέρουν με έστω και 5%

  6. Epsilon avatar
    Epsilon 28/07/2011 16:40:19

    Εάν δεν κάνω λάθος οι πρώτες ενδείξεις για τα κοιτάσματα ήλθαν στην δημοσιότητα το 1976 όταν Ο Kαραμανλής σχεδόν ενέδωσε σε όλες τις απαιτήσεις των εταιριών που έκαναν έρευνες για κοιτάσματα στις διαφορες "θαλασσιες" περιοχές της χώρας.Οι περιοχές αυτές "αργοτερα" ονομάσθηκαν οι γκρίζες ζώνες από τους Τούρκους.Αργότερα με το "ΣΙΣΜΙΚ" προσπάθησαν να κάνουν τις δικες τους έρευνες,αλλα ο Ανδρέας Παπανδρέου μάλλον τους έκοψε το βήχα.Τώρα πλέον ο υιός Γεώργιος Παπανδρέου κάνει την παπια και σφυρίζει μάλλον αδιάφορα.
    http://www.youtube.com/watch?v=90Oaweg7K9Y&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=NPHIHTewxNo&feature=related

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/07/2011 17:53:08

    Ο Ανδρέας δεν τους εκοψε τον βήχα, απλουστατα συμφωνησε με τους Τουρκους να μην κανουν ερευνες ουτε οι Ελληνες αλλα ουτε και οι Τουρκοι εξω απο την .....Ευβοια!

  8. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 28/07/2011 23:51:58

    Ούτε δραχμή
    Γιατί αφού έχουν υπερτιμολογηθεί οι εγκαταστάσεις (έρευνα- γεωτρήσεις -σχεδιασμός-κατασκευή -λειτουργία.......) όλα απο θυγατρικές τους .

    Μετά αρχίζουν οι αποσβέσεις............