#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2010 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε και ο πόλεμος των φαρμάκων



Η μεγάλη μπίζνα των κυκλωμάτων του φαρμάκου είναι πολυκέφαλη και δαιδαλώδης. Εμπλέκονται ισχυροί οικονομικοί παράγοντες, στελέχη της διοίκησης, γιατροί, φαρμακοποιοί. ...

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=121858

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 18/01/2010 02:53:58

    θά ΄ρθει η στιγμή και για την επανάσταση ΚΑΤΑ των φαρμάκων του σκασμού.....

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ B.K.Σ. 18/01/2010 02:56:41

      Λάθος έκφραση, Της Κονόμας!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 18/01/2010 03:01:38

      αυτό το αίσχος της πολυφαρμακίας έχει ονοματεπώνυμο:
      Νικήτας Κακλαμάνης, ο υπουργός υγείας που υπέκυψε στις απαιτήσεις των φαρμακοβιομηχανιών για την κατάργηση της λίστας φαρμάκων. (κι άλλοι υπουργοί υγείας γιατροί περάσαν, αλλά δεν υποκύψαν)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ B.K.Σ. 18/01/2010 03:08:46

      Το πρόβλημα με τα φάρμακα θα λυθεί όταν οι γιατροί συνταγογραφούν την χημική και όχι την εμπορική ονομασία των φαρμάκων. Απαιτείται νομοθετική ρύθμιση. Υπάρχουν πανομοιότυπα φάρμακα (με άλλη εμπορική ονομασία και συσκευασία) που έχουν τεράστια διαφορά στην τιμή. Ψάξ΄ το λίγο!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 18/01/2010 03:14:03

      ο συγκεκριμένος τρόπος συνταγογράφησης απαιτεί ένα σύστημα υγείας δομημένο με τις χημικές ονομασίες των φαρμάκων, κάτι που με το ισχύον μηχανογραφικό σύστημα των νοσοκομείων και του ΙΚΑ (από αυτά στήνεται ο μεγάλος τζίρος και μετά ακολουθεί και υποστυλώνει η πρωτοβάθμια) ακούγεται ως όνειρο θερινής νυχτός...
      υποτίθεται πως η Ξενογιαννακοπούλου θα την επαναφέρει την λίστα (δεν μπορεί δηλαδή πλέον να κάνει κι αλλιώς εδώ που φθάσαμε)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ B.K.Σ. 18/01/2010 03:19:07

      Δεν κατάλαβα Βασιλική!!!
      Πόσο δύσκολο νομίζεις πως είναι να αλλάξει το μηχανογραφικό σύστημα και να αναφέρει πλέον τη χημική και όχι την εμπορική ονομασία και συσκευασία των φαρμάκων;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 18/01/2010 03:25:15

      δεν είναι δύσκολο, τεχνικά, απλά είναι τόσο ανοργάνωτο το σύστημα που είναι ανέφικτο μάλλον!
      Η χημική ονομασία θα έσωζε οριστικά την κατάσταση διότι ο πελάτης του φαρμακείου θα επέλεγε ανάλογα με το βαλάντιό του και θα ανάγκαζε και τους ακριβούς να ρίξουν τις τιμές τους. Όμως η Νοβάρτις και η Μπάγιερ μάλλον θα έχουν κάτι ψιλοδιαφωνιούλες επί του θέματος!
      Το θέμα των φαρμακοβιομηχανιών είναι πιο βρώμικο κι από το θέμα των όπλων....

  2. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 18/01/2010 03:26:00

    @ Β.Κ.Σ. @ ΠΕΤΡΟΣ

    Περί φαρμάκων ο λόγος

    Η συνταφογράφηση δεν εξαρτάται από το υπουργείο, δυστυχώς.

    Η συνταγογράφηση εξαρτάται από το ήθος των γιατρών και των Συλλόγων τους.

    Έπεται συνέχεια άμεσα, απλά σας έλκω την προσοχή ήδη.

    Υ.Γ.: Βασιλική, ευχαριστώ για το χθεσινό που έγραψες για μενα ;)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 03:30:02

      Απο πότε το ήθος των Ιατρών και των Συλλόγων τους μπορεί να νομοθετεί; Δεν κατάλαβα; Δεν μπορεί να αλλάξει, αν ισχύει κάτι τέτοιο;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Giorgos_T 18/01/2010 03:31:21

      Γιώργο αν κανονίσετε για καφέ μεσημέρι στην Αθήνα, κέντρο, και δεν δουλεύω, είμαι μέσα, στείλε μέηλ.
      Επίτρεψέ μου να επιμείνω στο θέμα της λίστας θυμάμαι πριν από είκοσι χρόνια πως είχε σπάσει τα μούτρα του το Ζαντάκ με το που κόπηκε από τη λίστα και κατρακύλησε την τιμή του μέχρι να πεις κίμινο.
      απαιτείς από ένα κομμάτι της κοινωνίας να αντισταθεί στην κατρακύλα του ήθους που έχει πάρει ολάκερη. δεν είναι εφικτό. Η Πολιτεία και οφείλει και πρέπει να έχει τον πρώτο λόγο. Αυτό που λέει ο Πέτρος για την χημική ονομασία είναι το ιδεατό. μακάρι να ήταν και εφικτό.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 03:35:02

      Βασιλική, δεν μπορούμε να το παλέψουμε;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Giorgos_T 18/01/2010 03:39:53

      Πέτρο, εάν εννοείς μέσω συνδικαλιστικών εργαλείων, δεν παλεύεται. Εάν εννοείς θεσμικά, ίσως είμαι αιθεροβάμων αλλά ακόμη ελπίζω πως παλεύεται. Εάν πάψουμε να πιστεύουμε στην ικανότητα της κοινωνίας μας κάποιες στιγμές να αναδεικνύει και τις υγιείς δυνάμεις της έστω και λόγω της ανωτέρας βίας που ονομάζεται επιβίωση, έχουμε τελειώσει και ηθικά και κοινωνικά. Μεγάλη κουβέντα η πάλη και την κάνουμε συνεχώς εδώ μέσα. Νά ΄στε καλά όλοι, :)
      Σας αποχαιρετώ για απόψε.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 18/01/2010 03:53:59

      @ Β.Κ.Σ.

      Έγινε!

      καλό βραδάκι :) :)

  3. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 18/01/2010 03:42:29

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ - ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

    Λοιπόν, υπάρχουν Ιατρικοί Σύλλογοι (με κεφαλαίο) στην Ελλάδα που το παλεύουν όσο μπορούν.

    Υπάρχουν και "σύλλογοι" που δεν θες να ανήκεις.

    Οι συνθήκες είναι δύσκολες για τον κλάδο μας και ορισμένοι συνάδελφοι γιατροί είναι επιρρεπείς στη δωροδοκία.

    Δυστυχώς ο κλάδος είναι απροστάτευτος από τρία πράγματα:

    Από την ανεξέλεγκτη εισροή γιατρών την τελευταία τριετία, με πτυχία από την πρώην Ανατολική Ευρώπη, όταν μπήκαν Βουλγαρία - Ρουμανία, οι οποίοι είχαν κατ επανάληψιν αποτύχει στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και -οι πιο πολλοί- τα είχαν παρατήσει. Αυτό, το έκανε το ΠΑΣΟΚ με τη ΝΔ να συγκατατίθεται.

    Για τη μετατροπή των δύσκολων, επιπέδου ελληνικού / ευρωπαϊκού πτυχίου εξετάσεων ΔΙΚΑΤΣΑ σε (έυκολες) πολλαπλής επιλογής με θέματα που ΔΙΝΟΝΤΑΙ απο μήνες πριν στους εξεταζόμενους, η ευθύνη είναι της ΝΔ. Από την ώρα που μπήκε το μέτρο, το ποσοστό επιτυχίας ανέβηκε από 17% σε 85%. Σας εγγυώμαι οτι το 17% είναι πολύ πιο ρεαλιστικό από το 85%.

    Από την εισροή ομογενών και "ομογενών" γιατρών από την πρώην ΕΣΣΔ, οι οποίοι -με λαμπρότατες εξαιρέσεις, συχνά ΔΕΝ είναι γιατροί αλλά έχουν πτυχίο Επιστημών Υγείας, το οποίο, το ελληνικό δημόσιο, αναγνωρίζει. Αυτό, το έκανε το ΠΑΣΟΚ με τη ΝΔ να συγκατατίθεται.

    Επίσης, υπάρχει εντολή από το ελληνικό υπουργείο, να περνιέται υποχρεωτικά τπο 40% των εξεταζομένων. Αυτό, το έκανε το ΠΑΣΟΚ με τη ΝΔ να συγκατατίθεται επίσης.

    Αν όλα αυτά δεν περιέχουν διαφθορά, τότε τι είναι διαφθορά;

    Όσο αυτά γίνονται, ό,τι και να γίνει με τα φάρμακα, χαμένο θα πάει.

    Καλό βράδυ.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 10:53:36

      Δηλαδή θέλεις να πείς πως κάποια στιγμή στη ζωή μας, θα μας χειρουργήσουν τέτοιοι γιατροί. Ο Θεός να μας φυλάει!!!

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 18/01/2010 16:08:00

      @ ΠΕΤΡΟΣ

      Σε άλλους γίνεται ήδη.

      Δεν λέω οτι όλοι είναι όσοι Έλληνες σπούδασαν στα Ανατολικά κράτη είναι κακοί, όχι, αλλά, με δεδομένη τη διάλυση και τη διαφθορά του εκεί συστήματος εδώ και είκοσι χρόνια, να ψάχνετε λίγο που πηγαίνετε.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 16:13:08

      Δεν τολμώ ούτε να το φανσταστώ!!! Έχω και μια φοβία με τους γιατρούς και τα φάρμακα. Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Σ' ευχαριστώ!!!

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 18/01/2010 16:25:51

      @ ΠΕΤΡΟΣ

      ΙΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

      Φοβία να μην έχεις. Η φοβία για τις εξετάσεις (κολονοσκόπηση και γαστροσκόπηση πριν τα 45, δερματολογικός έλεγχος για μελάνωμα, έλεγχος καρδιάς και χοληστερόλης, έλεγχος προστάτη κλπ ) είναι πολύ πιο επικίνδυνη από την κακή ιατρική.

      Βρες έναν καλό παθολόγο, ακόμα και εαν είσαι πολύ νέος, και κάνε έναν πλήρη γενικό έλεγχο.

      Θα ζούσαν περίπου τα 2/3 των ανθρώπων που πεθαίνουν σε κάθε ηλικία έτσι.

      Υ.Γ.: αν καπνίζεις κόψε το κάπνισμα - και το παθητικό εννοείται.

      Σε ευχαριστώ. Να σαι καλά.

    • Doc avatar
      Doc @ Giorgos_T 18/01/2010 16:39:40

      Αν θέλεις να είσαι δίκαιος πες και για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Πές για τα σκονάκια των φοιτητών, την διάταξη που θα καθίσουν στο αμφιθέατρο ώστε να καλυφθούν με αυτά, αλλά και για τα στραβά μάτια των επιμελητών στις εξετάσεις.

      Μετά μπορείς να προχωρήσεις και να μας πεις ποιο γιατρό να διαλέξουμε.

      Όσο για τον ΔΙΚΑΤΣΑ υπάρχουν γιατροί από Ευρώπη που ζορίζονται υπερ του δέοντος και πάντα με την διακιολογία της γλώσσας.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 16:42:29

      Αν σου πώ πως είμαι 46 και καπνίζω 2 πακέτα τσιγάρα ημερησίως τι θα έλεγες;;
      Γιατρέ άσε καλύτερα. Δεν κάνω συνειδητά εξετάσεις γιατί φοβάμαι το άγχος που θα με κυριεύσει από πιθανό κακό αποτέλεσμα. Άλλωστε ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μηχανισμούς προειδοποίησης (π.χ. πόνος).

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 18/01/2010 16:54:57

      @ ΠΕΤΡΟΣ

      Ο πόνος, για πάρα πολλές παθήσεις, είναι ένα ύστερο αίσθημα, όταν πια είναι αργά.

      Ιδίως για τον καρκίνο του πνεύμονα και τις αναπνευστικές διαταραχές.

      Μην φοβάσαι το γιατρό. Τους επιπόλαιους ανθρώπους που μας περάσαν όλους κάποτε αυτή την παιδιάστικη νοοτροπία, να μην προσέχουμε εκεί που αξίζει και να φοβόμαστε εκεί που δεν υπάρχει λόγος, αυτή να τη φοβασαι.

      Βλέπεις που μας πηγαίνει, κι όχι μόνο στα ιατρικά...

      Και στον αδερφό μου τα ίδια θα έγραφα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Giorgos_T 18/01/2010 17:00:55

      Σ΄ ευχαριστώ ειλικρινά!! Θα προσπαθήσω να ξεπεράσω τις φοβίες μου. Και να κόψω το τσιγάρο. Στο τελευταίο πιστεύω να με βοηθήσει και ο Γιωργάκης (Όχι ο ΓΑΠ, ο άλλος ο κοντός).

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 18/01/2010 17:05:19

      @ Doc

      Σίγουρα υπάρχουν γιατροί από την Ευρώπη που τους δυσκολεύει η ελληνική γλώσσα. Αυτό είναι η ελάχιστη προυπόθεση για κλινική εξέταση, μάλλον για συνεννόηση με τους συναδέλφους, διότι ο μέσος άνθρωπος δεν θα περιγράψει τα συναισθήματα του στογιατρό χρησιμοποιώντας ακαδημαϊκή γλώσσα.

      Το θέμα είναι οτι γιατροί από άλλα κράτη πετυχαίνουν στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ παρόλα τα εμπόδια γλώσσας, ενώ οι περισσότεροι έλληνες από ιατρικές της ανατολικής Ευρώπης δεν τα κατάφερναν ούτε στη μητρική τους γλώσσα.

      Αυτό δείχνει κάτι.

      Σχετικά με ορισμένες παρατυπίες σε ελληνικές εξετάσεις,΄αυτός είναι ο λόγος που γίνεται η επιτήρηση και -φυσικά- μπορεί να είναι ακόμα πιο αυστηρή για να μηδενιστούν τα όποια κρούσματα.

      Εαν παρατηρήσεις, κατά 99%, ίσως 100%, οι Έλληνες που διαπρέπουν έξω, δεν έδωσαν ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά αποφοίτησαν -και σχεδόνν παντα και πέρασαν- εδώ.

      Ανάμεσά τους και πολλοί ειδικευόμενοι, ακριβώς επειδή η χαριστική συσσώρευση ιατρών στις λίστες αναμονής για ειδικότητα, έχει ωθήσει τους ικανότερους (δηλ. κατά τεκμήριο ΕΙΣΑΧΘΈΝΤΕΣ ελληνικών ΑΕΙ) στη Δυτική Ευρώπη και τις ΗΠΑ.

      Όπως είπα, υπάρχουν και εξαιρέσεις, προς επιβεβαίωση του γενικού κανόνα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Giorgos_T 19/01/2010 00:57:32

      Πέτρο δεν είναι τυχαίο που η πρωτοβάθμια περίθαλψη είναι εντελώς ανοργάνωτη.
      Είναι πολλά τα λεφτά για την αρρώστεια! συμφέρουν... εκτός από τα ασφαλιστικά ταμέία φυσικά, αλλά ποιός τα λογαριάζει αυτά, δηλαδή εμάς...
      Κάθε πολίτης αυτής της χώρας θα έπρεπε να έχει τον οικογενειακό του γιατρό ο οποίος θα τον προγραμμάτιζε με βάση το οικογενειακό και το ατομικό ιστορικό σε ετήσια βάση για τις απαραίτητες εξετάσεις προληπτικού ελέγχου. Όσοι είναι υποψιασμένοι το κάνουν από μόνοι τους, χωρίς να δίνουν ψυχολογικές διαστάσεις στο θέμα, γιατί εκεί είναι το κουμπί, πάνε μια φορά το χρόνο για εξετάσεις όπως πάνε μια φορά τον χρόνο στην Εφορία, έτσι ψυχρά (καλά, για την Εφορία δεν επιμένω για την ψυχρότητα, χεχε)
      Όσο για το τσιγάρο δοκίμασε τις νικορέτ, είναι αποτελεσματικές αρκεί να συνδυασθούν και με αλλαγές προσωπικών συνηθειών πχ αντί για φραπέ δηλητήριο, καπουτσίνο τίγκα στη σαντιγύ και στην τρούφα σοκολάτα, αντί για ουίσκυ κρασί ζίτσας ή αν έχεις κανένα θειό που βγάζει ντόπιο από παληά κλίματα το ιδανικότερο! (δεν έχω καταφέρει να πείσω τον αδερφό μου δυστυχώς, αλλά σε μένα ήταν αποτελεσματικότατα, μαχαίρι!)
      Φάκτορα συγνώμη για τις γαστριμαργικές ούτως ειπείν παρεκκλίσεις!

  4. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 18/01/2010 03:45:14

    Άσε τους συνδικαλιστές. Οι περισσότεροι είναι λαμόγια. Ψάξε αλλού!!!

  5. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 18/01/2010 03:52:58

    @ Factor X

    Αν θέλετε, αφήστε να το διευκρινίσω καλύτερα αυτό για τα πτυχία σε άλλο post

  6. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2010 17:01:41

    Δημιουργία αγκυλώσεων στην αγορά, για μία ακόμη φορά. Ποιός θα μπει στη λίστα πάλι? Αυτός που θα δώσει το μεγαλύτερο πεσκέσι. Σε ποιόν?
    Αν έτσι αντιλαμβάνονται τον ανταγωνισμό, τότε......πάλι οι φτωχοί θα πληρώνουν.
    Το ΕΣΥ έχει τινάξει τα πέταλα.