23/10/2009 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε και η "διαφάνεια" στους διορισμούς γενικών γραμματέων



Ο υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Χάρης Καστανίδης ανακοίνωσε ότι στη θέση του Γενικού Γραμματέα του υπουργείου τοποθετείται ο Γιώργος Δημήτραινας, Λέκτορας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω και μέλος της Ένωσης Ελλήνων Ποινικολόγων.­

Όπως δήλωσε ο κ. υπουργός, η τοποθέτηση του κ. Δημήτ­ραινα έγινε ύστερα από αξιολόγηση όλων των υποψηφιοτήτων για τη θέση του Γενικού Γραμματέα του υπουργείου Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που υποβλήθηκαν, όπως είναι γνωστό, μετά από δημόσια πρόσκληση ενδιαφέροντος.

Δηλαδή δεν ελήφθη καθόλου υπόψη ότι ο κ, Δημήτραινας έχει συγγράψει βιβλίο με την κ. Συμεωνίδου - Καστανίδου Ελισάβετ και τίτλο « Ο νέος νόμος 3064/2002 για την εμπορία των ανθρώπων ;;;

Η κ. Συμεωνίδου - Καστανίδου Ελισάβετ ποια είναι κ. υπουργέ;

Στο βιογραφικό σημείωμά του πάντως αναφέρεται ότι ο υπουργός Δικαιοσύνης «είναι παντρεμένος με την καθηγήτρια του ποινικού δικαίου στη Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης Ελισάβετ Συμεωνίδου και έχουν δύο κόρες. Είναι μέλος του ΠΑΣΟΚ από τον Οκτώβριο του 1974»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sinn avatar
    sinn 23/10/2009 12:39:19

    EΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ sinn 23/10/2009 17:23:33

      Σαν τους επιστημονες του ...Σαλιαρελη.

  2. zoro avatar
    zoro 23/10/2009 12:50:48

    ο Δημήτραινας είναι απο τους καλούς ποινικολόγους της Θεσσαλονικης κ καθηγητης στην Νομικη Κομοτηνης. Φυσικα κ εχει συνεργαστει με την συζυγο του Καστανιδη, και ειναι πολυ λογικο αυτο. Το θεμα ειναι οτι θα παρεξηγηθουν πολλοι αλλοι που δεν προτιμηθηκαν με την επιλογη αυτη κ οχι το οτι ο Δημητραινας εχει γραψει βιβλιο με την Καστανιδου (η οποια ηταν κ καθηγητρια του στο ΑΠΘ). Μην ψαχνεις λοιπον εδω καποιο θεμα διαπλοκης. Υπαρχουν πολλοι πασοκοι στο Αριστοτελειο κ στο Δημοκριτειο που εχουν καλυτερες σχεσεις με την κα Καστανιδου.

  3. Almira avatar
    Almira 23/10/2009 12:52:38

    Με συγχωρείτε!!!! Είναι μέλος του ΠΑΣΟΚ από το 1974 και είναι, στην ηλικία του, ακόμη Λέκτορας; Αξιοκρατίααααααααααα!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Almira 23/10/2009 13:26:05

      Γνωρίζω περίπτωση (σε άλλο πανεπιστήμιο) λέκτορα ο οποίος για πολλά χρόνια ήταν καθηγητής Μ.Ε και αποφάσισε να περάσει στον ακαδημαϊκό χώρο σε πιο μεγάλη ηλικία. Αφού τα κατάφερε, κακό είναι;

    • Αδέσποτη avatar
      Αδέσποτη @ Almira 23/10/2009 19:20:27

      Το "είναι μέλος του ΠΑΣΟΚ από το 1974" αναφέρεται στον Καστανίδη. Ο Δημήτραινας γεννήθηκε το 1967. Στο ίντερνετ είστε κάντε και μία έρευνα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Almira 24/10/2009 22:25:23

      Δεν είσαι και το πιο γρήγορο πιστόλι, ε;

  4. abebab avatar
    abebab 23/10/2009 12:55:33

    Ε, το ότι είναι μέλος του Πασόκ είναι εντελώς συμπτωματικό. Να αποκλειστούν τα μέλη δηλαδής?

  5. abebab avatar
    abebab 23/10/2009 12:57:45

    Κι αν είναι Λέκτορας, τον έβαλαν για να σπάσει το καθηγητικό κατεστημένο. Φαγωθήκατε πια!

  6. Vachus avatar
    Vachus 23/10/2009 12:59:18

    ΠΑΣΟΚ: ΠΡΩΤΑ Ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ
    ΠΡΩΤΑ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
    ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΑΤΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ, ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ; ΤΙ ΠΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ Vachus 25/10/2009 18:21:38

      Δε ξέρω τι πίνουν, πάντως πρέπει να ναι κάτι δυνατό...

  7. tolstoy avatar
    tolstoy 23/10/2009 13:00:36

    Ωραίο και χρήσιμο πράγμα να ξέρεις την γυναίκα του Υπουργού.

    Πόσο μάλλον και τις κόρες....

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 23/10/2009 13:05:39

    Ας παίρνουν όποιους θέλουν-αυτό το ξέραμε. Τουλάχιστον να μη μας δουλεύουν με υποβολές βιογραφικών και τέτοια καραγκιοζλίκια.

    • sinn avatar
      sinn @ Kώστας Θ. 23/10/2009 13:18:33

      Γιατί όχι; Έχει την πλάκα του.

  9. tiramola avatar
    tiramola 23/10/2009 13:17:38

    Δηλαδή το ότι είχε συγγράψει βιβλίο με την κυρία Συμεωνίδου-Καστανίδου σημαίνει ότι δεν επελέγει αξιοκρατικά?
    Τα ξέρουμε όλα?
    Ας κάνουν ένσταση οι υπόλοιποι συμμετέχοντες να βγουν όλα στο φώς...
    Μέχρι τώρα κατελάμβαναν αυτές τις θέσεις αποτυχημένοι να εκλεγούν βουλευτές και κομματικοί παράγοντες...
    Για δε τον Καστανίδη να θυμήσω ότι σαν υπουργός μεταφορών κυβέρνησης Σημίτη είχε ζήτησε όλοι οι διαγωνισμοί και οι προμήθειες για το υπουργείο του να ελέγχονται από διακομματική επιτροπή.
    Έλεος με αυτές τις λογικές που δημιουργούν σύγχηση και ποντάρουν στα οπαδικά αντανακλαστικά ημιμαθών....

    • sinn avatar
      sinn @ tiramola 23/10/2009 13:24:05

      Δηλαδή το ότι είχε συγγράψει βιβλίο με την κυρία Συμεωνίδου-Καστανίδου σημαίνει ότι δεν επελέγει αξιοκρατικά? Το ότι είναι μέλος του ΠΑΣΟΚ σημαίνει ότι δεν επελέγει αξιοκρατικά? To ότι η κριτική επιτροπή αποτελειται απο Πάγκαλο, Ραγκουση, Αθανασάκη σημαίνει ότι δεν επελέγει αξιοκρατικά? Αμαν πια με τη δεξια υποκρισία. Έχουμε το επιχείρημα που αποστομώνει όλους τους καχύποπτους: ΠΑΣΟΚ 43,92. Oρίστε μας!

    • Shalai avatar
      Shalai @ tiramola 23/10/2009 13:35:54

      @tiramola

      Θες να περιγράψουμε λίγο τι θα γινόταν σε ανάλογη περίπτωση από τα "πολυμαθή" βατράχια?
      Απ' ευθείας σύνδεση στο ίντερνετ με το press-gr και όλα τα "αποκλειστικά" του την ώρα που στον Άλφα ο Σρόιτερ θα τράβαγε τα μαλλιά του από την "πρωτοφανή" αυτή απόφαση με Βλάχο, Βερύκιο και Κύρτσο σε 3D παράθυρα, ενώ το μέγκα θα είχε ετοιμάσει ήδη 2 δημοσκοπήσεις.

      Έχεις δίκιο... Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια...

      Αλήθεια τι έγινε με τον κ. Kρόγια?
      Επειδή "όλαααα θέλω να τα ξέρω όλαααα κι ας με λένε όλοι κουτσομπόλαααα"...

    • by definition anti (back in 1972!) avatar
      by definition anti (back in 1972!) @ tiramola 23/10/2009 13:50:16

      Συμμετέχω-συμμετέχεις-συμμετέχει...Συμμετέχουμε-συμμετέχετε-ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ...όλη η κοροϊδία εδώ, και ΦΑΠ! σε όποιον προτρέξει να το χρεώσει σε οπαδικά ανακλαστικά, είναι graffiti στους τοίχους της Beaux-Arts από τον Μάη του '68....

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ tiramola 25/10/2009 18:33:34

      Για την ημιμάθεια έχεις δίκιο... Παράδειγμα εδώ και αιώνες η λέξη "σύγχυση" γράφεται με δύο ύψιλον...

      Το ότι ο κ. Δημήτραινας έχει συγγράψει βιβλίο με την κα Συμεωνίδου δημιουργεί υπόνοιες ότι η διαδικασία είναι διαβλητή (ασχέτως με αν τελικώς είναι).

      Αν σε τόσες χιλιάδες βιογραφικά που κατατέθηκαν, κρίθηκε ο πλέον κατάλληλος, ε τότε πρόκειται περί διαβολικής συμπτώσεως και όχι κραυγαλέας περίπτωσης βολέματος... Άλλωστε πάντοτε επιλέγουμε την εκδοχή που μας συμφέρει...

  10. aristos avatar
    aristos 23/10/2009 13:42:37

    Λεφτά Υπάρχουν όπως είπε & ο Γ.Α.Π, γιατί να τα "φανε" ξένοι άνθρωποι?

    • xeiristos avatar
      xeiristos @ aristos 23/10/2009 17:02:14

      Σωστοοοος!

  11. me avatar
    me 23/10/2009 13:54:58

    συγνωμη κιόλας, διότι ίσως η παρατήρηση να θεωρηθεί ολίγον άσχετη (ίσως και όχι) αλλά στη φωτό, ο αστυνομικός γιατί υποκλίνεται στον Καστανίδη ?

    • xeiristos avatar
      xeiristos @ me 23/10/2009 17:03:15

      Για να έρθει στο ύψος του υπουργού

  12. αντί avatar
    αντί 23/10/2009 14:16:18

    Αφού ούτως ή άλλως θα έβαζαν αυτούς που ήθελαν, καλά έκανε ο Καστανίδης, γιατί τόσες μέρες τα υπουργεία είναι χωρίς γραμματείς και δεν δουλεύει τίποτα (εκτός από του Χρυσοχοϊδη!!)!

  13. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 23/10/2009 14:29:24

    βιογραφικά και μπούρδες. Θα πρέπει στις πολιτικές θέσεις να βάλουν τα στελέχη που θεωρούν άξια αλλά και τα γνωρίζουν. Η όλη ιστορία ήταν επικοινωνιακή μπαρούφα. Καλά έκανε ο Καστανίδης και έχω την εντύπωση ότι είναι και αξιόλογος άνθρωπος ο συγκεκριμένος.

  14. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 23/10/2009 14:40:17

    Απαιτείται άμεσα η αναδιαμόρφωση του οικογενειακού δικαίου με τη προσθήκη άρθρου που θα επιτρέπει τη συγγραφή βιβλίων με τους συγγενείς (μέχρι και πρώτου βαθμού) υπουργών – ή εναλλακτικά να απαγορευτεί σε όλες ανεξαίρετα τις γυναίκες να διατηρούν και το όνομα του συζύγου τους μετά το γάμο, ώστε κανένας να μη μπορεί να τις βρίσκει στο διαδίκτυο για να τις διαπλέξει με οποιονδήποτε.

    Καθορίζεται όριο ηλικίας για την εκλογή κάποιου στο βαθμό του λέκτορα.

    Υπερβολές, υπερβολές!

    Στην εποχή της «βιογραφικής διαφάνειας», ας ξεκινήσουμε από τα βασικά στοιχεία.

    1. Η κα Συμεωνίδου εμφανίζεται ως συγγραφέας σε 23 τουλάχιστον εγχειρίδια (του εκδοτικού οίκου Σάκουλας), εκ των οποίων στα μισά τουλάχιστον από κοινού με άλλους. Εξάλλου στο συγκεκριμένο υπάρχει ως συγγραφέας και ο Χ. Κοσμίδης (ο οποίος δεν ... επελέγη για τη θέση του ΓΓ Διαφάνειας).

    2. Το 1974 μπήκε ο Καστανίδης στο ΠΑΣΟΚ κι όχι ο νέος ΓΓ. Μη ξεφεύγουμε χωρίς λόγο!

  15. giankoulas avatar
    giankoulas 23/10/2009 18:37:44

    Sugnomi, den brisko kamia dimosieusi tou lektoros (tis prokopis, diethnos, ennoo). Se auto tairiazoun me tin sumeonidou . Kano lathos?

  16. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2009 19:29:28

    Αν σας έρχεται αναγούλα είναι από το διαμελισμό του συμπλέγματος κράτος-κόμμα που αναδύει αυτή την υπέροχη ευωδία της "διαφάνειας" και της μπόλικης "αξιοκρατίας". Την είχατε ξεχάσει τόσα χρόνια μάλλον. Καιρός να την θυμηθείτε.

  17. sinn avatar
    sinn 23/10/2009 19:54:59

    Συμφωνα με τη biblionet συγγραφεις του “Ο νέος νόμος 3064/2002 για την εμπορία των ανθρώπων” ειναι οι Ε. Συμεωνίδου – Καστανίδου, Χρ. Κοσμίδης, Γ. Δημήτραινας. Επιμελήτρια είναι η Ε. Συμεωνίδου – Καστανίδου. Ψιλά γράμματα…

    http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=79044

  18. hiong avatar
    hiong 23/10/2009 20:55:44

    Ο Δημήτραινας ΔΕΝ είναι μέλος του ΠΑΣΟΚ. Ψιλοσυνασπιστής είναι ο άνθρωπος. Είναι εξαιρετικός και μάχιμος ποινικολόγος. Λέκτορας στο Δημοκρίτειο. Και φυσικά είναι απόλυτα λογικό να έχει συγγραφική σχέση με την Καστανίδου όπως και πάρα πολλοί άλλοι καλοί επιστήμονες. Να επισημάνω επίσης ότι ο Ποινικός Τομέας του ΑΠΘ κομμάτι του οποίου είναι η Καστανίδου αποτελεί μία από τις ελάχιστες πανεπιστημιακές κοιτίδες αριστείας στη χώρα μας. Και μια θερμή παράκληση προς τους Πουαρώ του antinews. Μην ξεφτιλίζεστε τόσο εύκολα πιθηκίζοντας ψεύδη και ανακρίβειες.

    • sinn avatar
      sinn @ hiong 23/10/2009 20:59:10

      "η Καστανίδου αποτελεί μία από τις ελάχιστες πανεπιστημιακές κοιτίδες αριστείας στη χώρα μας"

      Ολοι το καταλάβαμε.

      • sakis01 avatar
        sakis01 @ sinn 25/10/2009 18:36:06

        “η Καστανίδου αποτελεί μία από τις ελάχιστες πανεπιστημιακές κοιτίδες αριστείας στη χώρα μας”

        ...το δίχως άλλο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ hiong 23/10/2009 21:08:47

      Σλούρπ!

      • hiong avatar
        hiong @ Orestios 23/10/2009 21:18:29

        "Ο ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ του ΑΠΘ κομμάτι του οποίου είναι η Καστανίδου αποτελεί μία από τις ελάχιστες πανεπιστημιακές κοιτίδες αριστείας στη χώρα μας." Εσείς οι δύο πάντως δεν το καταλάβατε...

        • Orestios avatar
          Orestios @ hiong 23/10/2009 21:21:34

          Καταλάβαμε ότι έχεις πολύ καλή γλώσσα και δουλεμένη

        • sinn avatar
          sinn @ hiong 23/10/2009 21:29:57

          Πιστευω οτι το καταλαβα. Προσθετω επισης οτι η πληροφορια για τον ψιλοσυνασπισμο του Δημητραινα ειναι σημαντικη. Aς μην ειμαστε βιαστικοι -και η κυρια Μπιρμπιλη το 1993 ηταν μια υπερηφανη συναπισμενη: "Αφήνοντας τις εμβριθείς αναλύσεις σε άλλους δημοσιογράφους και πολιτικούς και παραμένοντας αμετανόητα ΣΥΝασπισμένη -όπως μ’αρέσει ακουστικά η λέξη- νομίζω ότι η μόνη μου συμβολή μπορεί να είναι η προσπάθειά μου να ξεφύγουμε απ’ αυτή τη μιζέρια που μας τρώει…"

        • sakis01 avatar
          sakis01 @ hiong 25/10/2009 18:41:43

          sinn says:
          23/10/2009 at 9:29 pm

          ....Aς μην ειμαστε βιαστικοι -και η κυρια Μπιρμπιλη το 1993 ηταν μια υπερηφανη συναπισμενη: “Αφήνοντας τις εμβριθείς αναλύσεις σε άλλους δημοσιογράφους και πολιτικούς και παραμένοντας αμετανόητα ΣΥΝασπισμένη -όπως μ’αρέσει ακουστικά η λέξη- νομίζω ότι η μόνη μου συμβολή μπορεί να είναι η προσπάθειά μου να ξεφύγουμε απ’ αυτή τη μιζέρια που μας τρώει…”


          ...η οποία διορίστικε με "γαλάζια" συνέντευξη στο Δημόσιο και ακολούθως έγινε υπουργός του ΠΑΣΟΚ του Γιωργου...

      • Κώστας Μπ. avatar
        Κώστας Μπ. @ Orestios 25/10/2009 13:04:36

        -Κακώς προκυρήχθηκαν οι θέσεις ΓΓ.
        -Ο Κστανίδης δεν απευθύνθηκε στην άτυπη επιτροπή Πάγκαλος κλπ αλλά μίλησε κατά δήλωσή του με τον Πρωθυπουργό . ΓΙΑΤΙ;
        -Γιατί αυτός βιάστηκε όταν όλοι οι άλλοι περιμένουν; Είναι πονηρός ή ανησύχησε μήπως επιλέξουν άλλον;
        -Ο ίδιος είπε ότι υπέβαλλαν βιογρ. για την θέση 700 και επιλέχθηκαν 10 από επιτροπή ή άλλους (μήπως έκανε την παρεμβασή του στους 10 να είναι και ο δικός του;).
        -Εκεί που δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα το δημιούργησε μόνος του ή κακώς άκουσε την σύζυγο.

  19. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 23/10/2009 21:21:08

    Καλά, εμείς είμαστε κομπλεξικοί και προκατειλημμένοι και ξεφτιλιζόμαστε συκοφαντώντας τις "πρωτόγνωρες" διαδικασίες κ.λ.π.

    Εσείς, φίλοι μου, φαντάζεστε στ'αλήθεια έναν Αθανασάκη και έναν Πάγκαλο να ξενυχτάνε στην οθόνη ταξινομώντας και βαθμολογώντας τις αιτήσεις, προσέχοντας μήν τους ξεφύγει ένα Phd και αδικήσουν κανέναν ; Ούτε σάν αστείο του Αρκά δέν στέκει.

  20. hiong avatar
    hiong 23/10/2009 21:26:38

    Ορέστιε, σε θαυμάζω. Με 10,5% στο στόμα, πώς μπορείς και μιλάς;

  21. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2009 21:36:02

    "Εκεί που ήσουν ήμουνα κι εκεί που είμαι θά'ρθεις"

  22. olga avatar
    olga 23/10/2009 23:22:19

    Επιβεβαιώνω ότι η κ. Συμεωνίδου έχει γράψει πολλά συγγράματα σε συνεργασία με πολλούς και αξιόλογους ακαδημαϊκούς και ο κ. Δημήτραινας είναι ένας από αυτούς. Το να έχει την επιμέλεια της σειράς ή της δημοσίευσης ένας καθηγητής δε σημαίνει απαραιτήτως ότι πίνουν καφέ κάθε μέρα μαζί. Δηλαδή, σε αντιστοιχία δυνάμεων, ο υπεύθυνος σύνταξης ενός περιοδικού παίζει σφαλιάρες με τους δημοσιογράφους και αρθρογράφους του περιοδικού; Αυτονόητο είναι ότι μπορεί να μην τους ξέρει καν οπτικά. Δε λέω ότι δεν επελέγη σκοπίμως ο συγκεκριμένος άνθρωπος, αλλά επιτέλους να διακρίνουμε το σκοπίμως από το ιδιοτελώς και να αναγνωρίσουμε ότι όσο κοντά και να είναι καθηγητές και λέκτορες, αυτό δε συνεπάγεται ακύρωση αξίας και προσόντων κανενός. Αν, δηλαδή, τη θέση έπαιρνε κανένας τελευταίος, με μηδενική δράση, χωρίς πανεπιστημιακή κατάρτιση και μάλιστα επί του νομικού αντικειμένου και ήταν απλά ο μπατζανάκης του τι θα έπρεπε να πούμε; Πάλι καλά να λέμε που είναι ο Δημήτραινας και όχι κανας τουριστας μεταπτυχιακός...

  23. olga avatar
    olga 23/10/2009 23:32:05

    Και σχετικά με τη δημοσίευση της προκοπής (απάντηση στον giankoula), ρίξτε μια ματιά στα τεύχη της ποινικής δικαιοσύνης από το 1998 μέχρι σήμερα και θα πάρετε τις απαντήσεις που ζητάτε.Πέρα , όμως, από τς δημοσιεύσεις της προκοπής (που δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα δίνει κανείς στην έννοια της προκοπής), παραπέμπω σε μια σειρά βιβλίων που έχει γράψει η κυρία Καστανίδου από εγχειρίδια ποινικού δικαίου μέχρι μελέτες πάνω σε κατατεθειμένους νόμους κλπ που χρησιμοποιούνται από γενιές φοιτητών και αποτελούν ευαγγέλιο για δικαστές κατά την έκδοση δικαστικών αποφάσεων. Μια βόλτα από το μεταπτυχιακό της νομικής ΑΠΘ όπως και από τα μέρη του κύριου Δημήτραινα στην Κομοτηνή, θα σας πείσει ποιος πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ποιος πραγματικά θα ήταν απώλεια αν δεν ήταν στη θέση που είναι.

    • sinn avatar
      sinn @ olga 24/10/2009 00:00:16

      Όχι μονο η Συμεωνίδου ανήκει σε μια "κοιτίδα αριστείας" αλλά έχει γράψει βιβλία-"ευαγγέλια για δικαστές κατά την έκδοση δικαστικών αποφάσεων". Ο δε "αξιόλογος", "ψιλοσυνασπιστής" Δημήτραινας αν και επιλέχθηκε σκοπίμως" (για τις ικανότητές του, εννοειται) ενδέχεται να μην ξέρει καν οπτικα τη Συμεωνίδου -γιατι απο πότε "ο υπεύθυνος σύνταξης ενός περιοδικού παίζει σφαλιάρες με τους δημοσιογράφους και αρθρογράφους του περιοδικού"; Προσωπικά επείσθην. Η επιλογή του Δ. ηταν άριστη και "πραγματικά θα ήταν απώλεια αν δεν ήταν στη θέση που είναι". Έχουµε χρείαν άλλων µαρτύρων;

  24. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2009 23:45:10

    Καλά, εκεί στο ΑΠΘ, από το 98 που έφυγα, έχετε βελτιωθεί πάρα πολύ στον επιδέξιο χειρισμό της γλώσσας. Και μόνο που το κατάφερε αυτό η γυναίκα του Υπουργού είναι άξια.
    Τώρα αν ένας μεσήλικας τρώει την θέση ενός νέου για να γίνει αλέκτωρ, τότε τί να πει κανείς. Πάντως ή δεν ζεις στο Ελλάντα, ή το πανεπιστήμιο το βλέπεις από τον δρόμο όλγα.

  25. sirmar avatar
    sirmar 24/10/2009 00:00:22

    Ας βαλη και της κορες του διοτι απο οτι γνωριζω η μια τελειωσε το ΑΠΘ στο νομικο τμημα.
    Και ελεγα και εγω πως το δικο μου κοριτσι εκανε 5.5 να τελειωση τη νομικη
    και της Κ Συμεωνιδου τα παιδια περνανε στη νομικη και τη τελειωνουν σε 4 χρονια και καπακι καλη δουλια.
    Αθανατη ελλαδα μια απο τα ιδια.
    ΡΟΥΦΕΝ Ελλην.
    Πρωτα ο ΠΟΛΙΤΗΣ .ΕΞΙ μηνες δια της οικοδομικες αδειες με το παλιο καθεστως
    αλλους εξι μετα και παη λεγοντας .Να μην τα παρουν και τα καλοπαιδα με την
    πρασινη ΒΙΖΑ

  26. 412K avatar
    412K 24/10/2009 00:04:52

    Περιττό, βέβαια, για τους εκ των προτέρων καταδικάσαντες την επιλογή του λέκτορα, αλλά πρέπει να επισημανθεί : η έκδοση του ΣΑΚΟΥΛΑ δεν είναι βιβλίο που συνέγραψαν ο νυν γ.γ. και η καθηγήτρια σύζυγος του υπουργού. Πρόκειται για την έκδοση των ομιλιών σ΄ ένα σεμινάριο... Γιέγκε ;

    • Λογικοφανής avatar
      Λογικοφανής @ 412K 24/10/2009 00:34:51

      Λαθεύεις αγαπητέ μου.

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ 412K 26/10/2009 15:25:21

      Τώρα εθελοτυφλείς ή μας κοροιδεύεις?

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ 412K 26/10/2009 15:26:10

      Σε λίγο θα μας πεις ότο τον ανάγκασαν να το συγγράψει...

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/10/2009 00:14:35

    Συγνώμη αλλά νομίζω ότι συζητάμε αδίκως καθώς δεν είναι γνωστά:

    -ούτε πόσοι υπέβαλαν αίτηση για τη συγκεκριμένη θέση
    -αλλά πάνω από όλα τα κριτήρια επιλογής.

    Αν δεν αναρτηθούν τα κριτήρια επιλογής και οι πέντε επικρατέστεροι πχ εκ των οποίων προκρίθηκε ο ένας για τη θέση, θα ακυρωθεί ένα έστω και δειλό ατελές πρώτο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
    Διαφορετικά η συζήτηση θα αναλωθεί στο ποιος επιλέχθηκε για την κάθε θέση και όχι πως και μεταξύ ποιών που είναι και το ουσιαστικό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 24/10/2009 00:36:18

      Δεν πρόκειται να τα μάθεις ποτέ αυτά που ζητάς.
      Καλύτερα να φοιτήσεις στο ΑΠΘ. Εκεί θα τα δεις όλα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 24/10/2009 21:04:43

      ...και γιατί ο ΓΓ να μην είναι μη μόνιμη θέση;
      ή ακόμα καλύτερα να καταργηθεί και να υπάρχει μια θέση για ένα Γ Δ/ντη που θα επιλέγεται από τους ήδη υπηρετούντες υπαλλήλους, θα είναι πάνω από τους υπόλοιπους Γ Δ/ντες οπότε η Δημόσια Διοίκηση να έχει μια συνέχεια; (υπάρχουν χιλιάδες τρόποι: να επιλεγεί από άλλο Υπουργείο από αυτό που πρέπει να τοποθετηθεί, να εισαχθούν στην ΕΣΔΑ με κριτήρια και εξετάσεις υπηρετούντες δημόσιοι υπάλληλοι (2-3 από κάθε φορέα) που θα δεσμευτούν να υπηρετήσουν 20χρόνια από την αποφοίτηση και θα έχουν τουλάχιστον πτυχίο και 10+ χρόνια υπηρεσίας κλπ, να αλλάξει η αξιολόγηση με δείκτες και κριτήρια,έτσι θα δημιουργηθεί σε μια πενταετία ένα δυναμικό 1000+ ατόμων που θα μπορεί να τρέξει ορισμένα πράγματα)
      Τι χρειάζεται ένας ΓΓ που μέχρι να ενημερωθεί ενδεχομένως θα αλλάξει γιατί άλλαξε ο Υπουργός;
      Αν ο κάθε Υπουργός θέλει συνομιλητές ας παίρνει ως μετακλητούς και συμβούλους επιστημονικό προσωπικό και όχι τα παιδάκια του πολιτικού του γραφείου...
      Δεν λέω να γίνουμε πχ Γερμανία που δεν έχει συγκροτηθεί ακόμα κυβέρνηση αλλά το κράτος λειτουργεί ας γίνουμε έστω Ιταλία...

      ΥΓ

      Ο τρόπος επιλογής των ΓΓ είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
      Πετά έξω όλους τους ατυχήσαντες υποψηφίους.
      Αν ακολουθηθεί, αν το τολμήσει να θέσει μια βάση εκκίνησης και για τη συγκρότηση ΔΣ και Προέδρων Οργανισμών, ΝΠΙΔ, ΝΠΔΔ, επιτροπών, τότε θα κλάψουν πολλοί...
      Ιδιαίτερα δημοσιογράφοι, απολυτήρια δημοτικού και γυμνασίου, αφισοκολλητές, συνδικαλιστές, που σε κάθε αλλαγή κυβέρνησης στελεχώνουν επιτροπές, ΔΣ νοσοκομείων, ασφαλιστικών ταμείων, κλπ

  28. sinn avatar
    sinn 24/10/2009 00:25:56

    Σιγουρα το Υπουργειο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης θα μας ενημερωσει σχετικα, αλλα επειδη σε κάθε επιλογή υπεισερχεται ο παράγοντας άνθρωπος (Πάγκαλος) ειμαι της γνωμης πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

  29. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 24/10/2009 01:01:01

    Η ιστορία με τα βιογραφικά είναι απλά μία αχρείαστη επικοινωνιακή μπούρδα. Δεν τοποθετείς και δεν πρέπει να τοποθετείς- ΓΓ βάσει βιογραφικού. Τοποθετείς ένα άξιο άνθρωπο τον οποίο όμως γνωρίζεις και με τον οποίο θεωρείς ότι μπορείς να συνεργασθείς. Εν κατακλείδι ως ΓΓ θα τοποθετηθούν αυτοί που θα θεωρήσει το ΠΑΣΟΚ (ο ΓΑΠ, οι υπουργοί του κτλ) ότι του κάνουν. Και πολύ καλά θα κάνει.
    Τα υπόλοιπα είναι φτηνά επικοινωνιακά κολπάκια και απευθύνονται σε όσους ενημερώνονται από τους τίτλους των εφημερίδων και μαθαίνουν για τον καιρό από την .....Πετρούλα.

  30. Μαρία Ρούσσιυ avatar
    Μαρία Ρούσσιυ 24/10/2009 11:06:23

    Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή. Πρέπει πάντως να ληφθεί υπόψη ο Γιώργος έδωσε γραμμή, ότι ολοι οι υπουργοί πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί με τις επιλογές τους ούτως ώστε να μη δοθούν αφορμές για σχόλια και παρερμηνείες. Εν προκειμένω πιστεύω ότι ο κ. Καστανίδης θα 'πρεπε να είναι πιο διακριτικός και αν ήθελε θα μπορούσε να χρηχιμοποιήσει τον κ. Δημήτραινα σε άλλο πόστο, λιγότερο συμβολικό αλλά εξίσου ουσιαστικό.

  31. Dimitris L avatar
    Dimitris L 24/10/2009 11:20:29

    Δηλαδή οι 700 που υπέβαλλαν αίτηση για την θέση του ΓΓ ήταν χειρότεροι από τον Δημήτραινα; Και τι ακριβώς γνωρίζει ο Δημήτραινας περί δημοσίας διοικήσεως; Όταν δε έρθει η ώρα να ζητήσει προαγωγή ο Δημήτραινας για την βαθμίδα του Επίκουρου πως θα κριθεί; Ως ΓΓ Υπουργείου, ως αυτός που κράταγε την τσάντα της συζύγου του Υπουργού, ή ως κάποιος που επιστημονικά είναι ανύπαρκτος;

    Δείτε λιγάκι ποιοί θα μπουν στις νομοπαρασκευαστικές επιτροπές του Υπουργείου Δικαιοσύνης και θα καταλάβατε πως με την αγαθή βοήθεια του Κόμματος οι λεκτορίσκοι γίνονται καθηγητάδες...

  32. olga avatar
    olga 24/10/2009 11:53:44

    de mporw na analisw se mia selida pou pragmatevetai to thema aksiokratikis topothetisis enos gg gia pion logo dikastikes apofaseis kanoun parapompes se sxolia tis k kastanidou,opws kai pollwn allwn kathigitwn tou panepistimiou. oute oi diatrives oute ta ptixia kathistoun katallilo kanena gia mia thesi mexri n apodeixthei oti ondws einai, alla fadasou kai na ta eixe. i proswpiki epithesi gia to an vlepw to panepistimio apo to dromo nomizw parelkei, opws kai to giati oi kores tou kastanidi teliwsan ti sxoli mesa se 4 xronia. Einai oi mones pou gnwrizete na xoun teliwsei mia sxoli se 4 xronia? i mipws to oti einai oi kores tou kastanidi tis kathista aftomatws kai zwa? proswpika den tis gnwrizw, gnwrizw omws pollous allous pou teleiwsan ti sxoli se 4 xronia kai de xreiastike na apologithoun gia afto. En pasi periptwsi,adiaforw plirws gia to an o kirios kastanidis "ksebrostiazetai" idi tin epomeni twn eklogwn me anaksiokratikes epiloges. Afto pou me enoxlei afadasta einai oti prin akomi ton doume -milaw gia ton dimitraina- ton vaftisame tsiraki tis kastanidou,praktorisko tou pasok kai ara anaksio, irema re paidia, perimenete, mporei na xei kai tipota to aksiologo na pei o anthrwpos...

    • sinn avatar
      sinn @ olga 24/10/2009 12:15:29

      http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

  33. olga avatar
    olga 24/10/2009 12:14:51

    o laos pia ksernaei me ola. einai san ton makroxronia alkooliko pou etsi k piei mia goulia paei methise.k kala kanei.pios perimenei tin aksiokratia?plaka kanete?katheste kai analiete na vgalete ap ti miga ksiggi?den iparxei tipota orthio, ta g..... ola. Kai mono an parakoloutheis eidiseis k perimeneis na akouseis kati swsto, praktiko k alithino, kati swtirio, planasai plani oiktra, pasxeis apo fadasiwseis.to dimitraina perimename kai tis mixanografimenes internetikes aitiseis tou papandreou gia na diapistwsoume oti iparxei anaksiokratia kai diafthora. proswpika aidiazw me olous alla edw pou zoume kai me to monofthalmo stous tiflous leme doksa tw thew. an afto ftanei se kapious, se allous o dimitrainas perissevei.

  34. olga avatar
    olga 24/10/2009 12:30:20

    Συγγνωμη για τα greeklish μου

  35. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 24/10/2009 18:17:55

    Υπαρχουν απλα και πειστικα επιχειρηματα:

    1. Απο ολους τους καταλληλους ανθρωπους που δεν αποθαρρυνθηκαν και υπεβαλαν βιογραφικα, τι πιθανοτητες υπηρχαν για μια τοσο στενη σχεση μετον επιλεγοντα; Ακομακαιεαν ειναι απο τον ακαδημαικο χωρο

    (Σημειωση: μεταξυ πολλων αλλων, οι κυριες Λαλιωτη, Καστανιδη, Τριαριδη, Σημιτη, ειναι καθηγητιρες σε ΑΕΙ...)

    2. Που ειναι τα βιογραφικα των υπολοιπων; Πως ξερουμε οτι ηταν 20.000 ;

    3. Με δεδομενη την αναξιοκρατια που υπαρχει, γιατι δεν εγινε απο διακομματικη επιτροπη οπως στις ΗΠΑ;

    4. Με δεδομενη την αναξιοκρατια γιατι δεν προταθηκε σε ατομα εγνωσμενου κυρους που πιθανως αποθαρρυνθηκαν να υποβαλουν υποψηφιοτητες και βιαστηκαν να βαλουν τοσο μικρη προθεσμια υποβολης βιογραφικων (ουτε να τοσκεφτεις δεν προλαβαινεις)και να κανουν αμεσα την αξιολογηση; Ας διοριζαν προσωρινα ικανα ατομα κι ας καθυστρουσαν τρεις τεσσερις μηνες.

    5. Ποιοι αξιολογουν 20.000 αιτησεις σε εικοσι μερες;(ειναι 100 τη μερα, απο ποσες σελιδες καθε μια!). Ακομα και εαν υπηρχε καλη προθεση δειχνει τεράστια επιπολαιοτητα.

    Οι κρισεις καθηγητων απαιτουν (οταν γινουν αξιοκρατικα) μηνες και εμπειρους κριτες.

    Μηπως ηταν καλυτερα στην τελικη να διαλεγαν ατομα που ξερουν τις ιδιοτητες τους παρα να επιλεξουν τοσο επιπολαια ;

    Ντροπη ρε παιδια - και δεν το λεω κομματικα. Οι συγκεκριμενοι ντυθηκαν "αλλαγη" το 81 , ντυθηκαν "εκσυγχρονιστες" το 96 τωρα ντυνονται "ηλεκτρονικοι". Κριμα.

    Υ.Γ.: οχι 43,92. Το ΠΑΣΟΚ πηρε 10.000 (δεκα χιλιαδες) ψηφους μονο παραπανω απο το 2004. Ουσιαστικα, το ψηφισε η σταθερη του βαση. Οι αλλοι εχασαν 1.100.000 ψηφους, κυριως σε αποχη κλπ

    Για ποια λαικη ετυμηγορια μιλαμε;

    • sinn avatar
      sinn @ Giorgos_T 24/10/2009 18:43:22

      Eυλογες οι ερωτήσεις σας. Αναμενόμενες οι απαντήσεις των δυνάμεων της προόδου: 1. 43,92, 2. 43.92, 3. 43.92, 4. 43.92, 5. 43,92. Mε αλλα λόγια: 1. βιαζεστε, 2. ειστε καχυποπτος, 3. ειστε πικραμενος δεξιος, 4. δεν αναγνωριζετε την "τεραστια τομη", 5. δοξα των θεω στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος.

      Mια φράση τα συνοψίζει όλα: "Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" --και μια φωτογραφια: http://asset.tovima.gr/assetservice/data/tovima/D1999/D0718/1poa12b.jpg

      • sakis01 avatar
        sakis01 @ sinn 26/10/2009 15:30:51

        Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...

  36. Orestios avatar
    Orestios 24/10/2009 20:34:19

    Ο Υπουργός "διαφάνειας" ΗΞΕΡΕ όλους τους 10 από την λίστα που του έφεραν για την θέση του ΓΓ. Και επέλεξε αυτόν με τον οποίο μπορεί να συνεννοηθεί γιατί ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΗΔΗ. Αν δεν τον ήξερε δηλαδή δεν θα μπορούσε να συνεννοηθεί? Μας κοροϊδεύουν? Το opengov αποδεικνύεται πατάτα. Η δημοκρατία με τα κονέξια ή αλλιώς η χωματερή της αξιοκρατίας.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Orestios 24/10/2009 21:10:11

      Τα πράγματα είναι απλά. Τον γνώριζε ήδη και θεωρούσε πως με αυτόν μπορεί να συνεννοηθεί. Με τους υπόλοιπους η δυνατότητα συνεννόησης ήταν θέμα προς διερεύνηση.
      Δεν είναι αυτό το θέμα. Κάθε κυβέρνηση τοποθετεί ΓΓ της επιλογής της και καλά κάνει (και αν τοποθετεί κάποιον κατάλληλο για τη δουλειά κάνει ακόμα καλύτερα). Το θέμα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί με το ζόρι να μας πείσει ότι κάνει κάτι διαφορετικό απ΄ ότι έκαναν όλες οι κυβερνήσεις.
      Μία αχρείαστη επικοινωνιακή μπούρδα, που αν δεν ήταν μόνο επικοινωνιακή, θα πρόδιδε ερασιτεχνισμό και πλήρη έλλειψη στοιχειώδους προετοιμασίας για ανάληψη κυβερνητικών ευθυνών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 24/10/2009 21:14:37

      Να δείς που σε λίγο θα πούν ότι τα blogs είναι επικίνδυνα για την δημοκρατία τους.

  37. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 24/10/2009 21:13:03

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ. ΗΘΕΛΕ ΣΤΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ. ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΝ ΕΒΑΖΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ? ΥΠΟΒΑΛΛΑΝ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΟΝ ΛΙΒΑΝΗ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΑΝΤΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΕΦΑΛΑ. ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΙ.

  38. κόρακας avatar
    κόρακας 24/10/2009 21:54:38

    δηλαδη, ολοι οσοι ξερετε να γραφετε, ξερετε και γράμματα??

    ολοι εσεις που κατηγορείτε τα παντα και υποπτεύεστε τους παντες, προτιματε αποτυχημενους κομματικους παραγοντες?

    ας περιμενουμε λιγο (μεχρι να ξαναψηφισουμε) και τοτε συγκρινουμε έναν οποιοδηποτε "ζαχοπουλο - γκουσκουνη" με τους τωρινους γ.γρ.

    αλλωστε η δυναμη των μετακινούμενων ψηφοφορων αποφασιζει πια!!!!!!!!

    • sinn avatar
      sinn @ κόρακας 24/10/2009 22:35:29

      -αλλωστε η δυναμη των μετακινούμενων ψηφοφορων αποφασιζει πια!!!!!!!!

      Mια μεγάλη αληθεια. Τα πολλα θαυμαστικά μετα την ανακουφιστικη διαπιστωση συνοψιζουν ολη την αρθρογραφια των Πρετεντερη, Σωμεριτη, Καρακουση...

  39. Λέλος avatar
    Λέλος 24/10/2009 22:32:20

    Αν κρίνουμε από τα άτομα που είχε και έχει έχει στο γραφείο του ή από αυτούς που έκανε διευθυντάδες στις υπηρεσίες που ήλεγχε ως υπουργός, ο καστανίδης, τότε μόνο για αξιοκρατικές επιλογές δεν μπορούμε να μιλάμε. Διαβλητοί όλοι τους αλλά γλίφουν καλά τον Χάρη.

  40. olga avatar
    olga 24/10/2009 23:10:55

    Ρε παιδια, σε μια χωρα που δεν έκανε επανάσταση γιατι η Παζαίτη έχει διδακτορικό στην ιατρική από νηπιοβρεφοκομεία και οι καθηγητάδες που της δωσαν τον τίτλο βρέθηκαν την επομένη της εκλογης της ΝΔ σε περίοπτη θέση στο Υπουργείο Υγείας, σε μια χωρα που έχει το θρασος ο καθε βουλευτής να τη λέει στον άνθρωπο που βγηκε στο δρομο γιατι είναι σε stage 5 χρονια και τωρα δεν ξερουν τι να τον κάνουν, σε μια χωρα που εβγαλε Παπαδοπουλο στους 100 μεγαλυτερους Έλληνες και σου λεει ότι δεν υπήρξαν νεκροί στο Πολυτεχνείο, σε μια χωρα που αφηνει τον καθε Χριστοφορακο και την καθε Μπουρμπουλια ελεύθερη, ενω βάζει μεσα τον καψερο που θα τυχει να πεσουν εξω οι δουλειες του και του παιρνει το σπιτι για 1000 ευρω, σε μια χωρα που οι προισταμενοι των υπηρεσιών λεν "στείλτο με το ταχυδρομείο γιατί θα φτάσει γρηγορότερα απ' ό,τι με mail" έχετε ακόμη ελπίδες ότι ο διάλογος και ο καυτηριασμός των κακών κειμένων θα κάνει κάποιους να χασουν τον ύπνο τους??? Μακάρι αλλά δεν το βλέπω.

    • occultist avatar
      occultist @ olga 25/10/2009 00:28:22

      @olga
      Εκανες αίτηση για θέση ΓΓ;; Εάν όχι πολύ κακώς. Πιστεύω οτι ΕΣΥ θα έβαζες τα πράγματα στην σωστή θέση τους. Ε ρε δεν με κάνανε και μένα μια μέρα πρωθυπουργό, μαζί θα σκίζαμε!!!!!!!!!!

      • olga avatar
        olga @ occultist 25/10/2009 20:00:44

        Αυτό ακριβώς έλεγα στην αρχή και πέφτω στη λούμπα και μιλάω. Όλοι είμαστε αξιότεροι του ανάξιου. Όλοι καλώς θα τα κάναμε αν ήμασταν πρωθυπουργοί και μόνο οι πρωθυπουργοί είναι ακατάλληλοι για πρωθυπουργοί. Όχι, σαφώς, όχι. Γι' αυτό είπα μην τα ισοπεδώνουμε όλα και ας περιμένουμε να δουμε τι θα πει και ο Δημήτραινας πριν πέσουμε να τον φαμε. Αλλά μετά πέσαν να φαν εμένα και έπρεπε να απαντήσω γιατί τελικά κανείς δε μιλά ανεπηρέαστα. Όλοι έχουν τα οιδιπόδειά τους. Και όταν βλέπουμε κάποιον που δεν εντάσσεται σε κανένα στρατόπεδο πάει να πει ότι είναι απολιτίκ ή κάτι κρύβει ή ή ή... Καλύτερη ποιότητα ζωής, υποδομές, λιγότερη ανασφάλεια, λιγότερη ακρίβεια, περισσότερη ειλικρίνεια θα ήταν μια καλή αρχή. Και όχι δεν θα 'θελα να μουν πρωθυπουργός γιατί δεν αγαπώ τους συνανθρώπους μου όσο θα πρεπε ένας πρωθυπουργός να τους αγαπά. Γιατί όλοι την πάρτη μας κοιτάμε και το πως θα γεμίσει η τσέπη και τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε...

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ olga 26/10/2009 15:37:48

      Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω εκτός από "σε μια χωρα που εβγαλε Παπαδοπουλο στους 100 μεγαλυτερους Έλληνες και σου λεει ότι δεν υπήρξαν νεκροί στο Πολυτεχνείο"

      Είτε το θέλουμε είτε όχι πρόκειται περί ιστορικού προσώπου, που κυβέρνησε (έστω και με το έτσι θέλω) τη Χώρα. Και εάν υπάρχουν κάποιοι που τον κατέταξαν εκεί σίγουρα κάτι λέει...

      Για τους νεκρούς του πολυτεχνείου τώρα... Είναι μια πονεμένη ιστορία... Αν κάνει κανείς σοβαρή έρευνα (και πίστεψέ με έχω κάνει γιατί είχα μεταπτυχιακή εργασία σ΄ αυτό το θέμα) καταλαβαίνει πόσο βρώμικη είναι η "Δημοκρατία"

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/10/2009 00:43:20

    Χάρης "δια τούτο λέγω" Καστανίδης. Όταν ήταν υπουργός μεταφορών, τα λαμόγια που τοποθέτησε στα αεροδρόμια (και δη της θεσσαλονίκης) έστησαν χορό με τα λεφτά των φορολογουμένων. Μάλλον δεν έχει ορθή κρίση ο άνθρωπος.Αυτός είναι το νέο ΠΑΣΟΚ που ευαγγελίζεται ο ΓΑΠ; Σωθήκαμε.

  42. olga avatar
    olga 25/10/2009 20:14:13

    Τους κράζεις από το πρωί μέχρι το βραδύ? Ναι. Σε έχουν κοροϊδέψει , έχουν υποτιμήσει τη νοημοσύνη σου και θα συνεχίσουν να το κάνουν μέχρι να σαπίσουν και τα κόκαλα των τρισεγγόνων σου κι ακόμη παραπέρα? Ναι. Τους ψηφίζεις ξανά και Ξανά? Δε με νοιάζει που βρίσκεσαι, ποια μεριά έχεις επιλέξει, με νοιάζει το ότι όλους τους δοκίμασες και πάλι ευελπιστείς. Άρα, δε σε πειράζει το κύκλωμα, σε πειράζει το ότι δεν είσαι και εσύ μέσα στο κόλπο. Γιατί μόλις μπούμε στο κόλπο και βολευτούμε το ράβουμε και ούτε επανάσταση δε χρειαζόμαστε ούτε τίποτα.Και μην πεις ότι αυτό το μήνυμα δεν απευθύνεται σε σενα και σε σενα και σε σενα. Μην πει ο καθένας ότι εγώ εξαιρούμαι, είμαι ιδεαλιστής. Γιατί αν ήμασταν ιδεαλιστές έπρεπε να συμβεί φέτος, τουλάχιστον αυτό που συνέβη στο Περί φωτίσεως του Σαραμάγκου. Λευκό 80%. Άκυρο. Να καταρρεύσει το σύστημα. Να ξευτιλιστούν, να μη μπορεί κανείς να μιλήσει για νίκη. Να νιώσουν στο πετσί τους ότι ο λαός δε δίνει συναίνεση στις βίλες του παρακράτους, στις μίζες και στους κοιλαράδες που τα σαρώσαν όλα. Αν ξεκινούσαμε από τα τεράστια οφθαλμοφανή και τα ξεχορταριάζαμε, κάποτε θα χε νόημα και η συζήτηση για το Δημήτραινα.

  43. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 26/10/2009 09:16:18

    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΑΙΕΙ ! ! !

    Ποιον συνήγορο είχε ο Χάρης Καστανίδης τόσο στο τριμελές πλημμελειοδικείο όσο ΚΑΙ στο εφετείο (φέτος το Μάρτιο), όταν δικαζόταν η υπόθεση δυσφήμησης που διέπραξαν σε βάρος του αστυνομικοί της συνδικαλιστικής εφημερίδα "αστυνομικό βήμα"?

    Μα φυσικά τον μόλις διορισθέντα...από αυτόν γενικό γραμματέα του υπουργείου δικαιοσύνης Γιώργο Δημήτραινα!!!!

    Δηλαδή ο Υπουργός διόρισε ως γενικό γραμματέα του υπουργείου του τον δικηγόρο του!!!!

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΗΛΘΕ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΞΕ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ! ! !

    (συνεχίζουν να μας δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ)

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ οξεία γωνία 26/10/2009 09:24:30

      Καλά, αληθεύει αυτό;;;;;;;

      Διότι αν αληθεύει τότε μιλάμε για μέγα ΜΟΥΦΑ και επικεινωνιακό τρικ αισχίστου μορφής το κόλπο με τα βιογραφικά...

      • sinn avatar
        sinn @ Lavazza 26/10/2009 09:51:26

        Διαφωνώ. Όπως έγραψε η olga "μην τα ισοπεδώνουμε όλα" -φροντισε βεβαια να προσθεσει "κανείς δε μιλά ανεπηρέαστα", "όλοι έχουν τα οιδιπόδειά τους", "όλοι την πάρτη μας κοιτάμε και το πως θα γεμίσει η τσέπη" κτλ. Και δεν συγκινειστε απο την πληροφορία οτι "σαν υπουργός μεταφορών κυβέρνησης Σημίτη [o Χάρης] είχε ζήτησε όλοι οι διαγωνισμοί και οι προμήθειες για το υπουργείο του να ελέγχονται από διακομματική επιτροπη". Ε, είστε αμετανόητοι σαν την Τίνα. ΠΑΣΟΚ 43,92.

        • sakis01 avatar
          sakis01 @ sinn 26/10/2009 15:40:29

          Μόλις 43,92 % διαφάνεια...

        • sakis01 avatar
          sakis01 @ sinn 26/10/2009 15:41:03

          Σου αρκεί?

  44. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 26/10/2009 09:35:24

    Ισχύει και παραισχύει !

    Γιατί, ποιός νομίζεις οτι έκρινε τον κ. Δικηγόρο για να γίνει Λέκτορας ;

    Επίσης : βγαίνει σιγά σιγά η στενή επαγγελματική συνεργασία του Λέκτορα με την Καθηγήτριά του.

  45. olga avatar
    olga 26/10/2009 17:14:40

    Εκτος από αυτα που σου αρεσαν sinn και τα απομονωσες τεχνηέντως, το νόημα μου το έπιασες ότι επειδή είναι διαπλεκόμενος δε σημαίνει ντε και καλά ότι είναι και ανάξιος??? Μου θυμίζεις Ραπτόπουλο, αθλητικη εκπομπη στο tv 100 για όσους δε γνωρίζουν, όπου πήρε ένας φίλαθλος τηλ που καταφανώς δεν ήταν καμιά ομάδα και οι οπαδίσκοι ντε και καλά θέλαν να τον βγάλουν αντιπαοκτσή και προδότη.

  46. olga avatar
    olga 26/10/2009 17:17:53

    Πάντως τα χεις βάλει μαζί μου, τόσα και τόσα αράδιασαν μετά από εμένα, εσύ κόλλησες στα δικά μου. Ωραίο είναι αυτό, μ' αρέσει!!!!

  47. maria avatar
    maria 26/10/2009 23:13:03

    προς olga
    διδακτορικό στην ιατρικη από το παιδαγωγικο μπορεις να κανεις, θα πρεπε να το ξερεις γιατι απότι κατάλαβα έχεις βγάλει νομική ΑΠΘ, στην οποία επίσης γίνεται να κάνεις διδακτορικό ακόμη κι αν έχεις τελειώσει άλλη σχολή.

  48. olga avatar
    olga 27/10/2009 12:23:39

    προς maria
    Το γνωριζω πολύ καλά,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, ματά το διδακτορικό αλλά, μην έχοντας πτυχίο ιατρικής, πως κάνει κανείς πρακτική ως γιατρός στο Λαικό Νοσοκομείο πχ. Βάλε όπου χ Παζαϊτη και λύθηκε η εξίσωση.

  49. olga avatar
    olga 27/10/2009 12:24:06

    προς maria
    Το γνωριζω πολύ καλά,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, μετά το διδακτορικό αλλά, μην έχοντας πτυχίο ιατρικής, πως κάνει κανείς πρακτική ως γιατρός στο Λαικό Νοσοκομείο πχ. Βάλε όπου χ Παζαϊτη και λύθηκε η εξίσωση.

  50. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 27/10/2009 12:32:54

    Η Νατάσσα έχει πάρει το πτυχίο ιατρικής, αλλά αφού πήρε το διδακτορικό ιατρικής. Αυτή είναι η μοναδικότητα της περίπτωσης. Θεωρητικά θα μπορούσε να διδάξει στο πανεπιστήμιο τον εαυτό της.

  51. Αρχαίος avatar
    Αρχαίος 31/03/2010 17:21:49

    Ο κύριος Δημήτραινας και ο προιστάμενος του, υπουργός κ.Καστανίδης είναι οι υπεύθυνοι για τον νέο Νόμο περί μη προφυλάκισης για ποινές μέχρι 10 χρόνια αν δεν υπάρχουν προηγούμενες αμετάκλητες καταδίκες.
    Τι σημαίνει αυτό ;
    Ότι αυτοί οι κύριοι ξαμολούν πάνω σας όλα τα κακοποιά στοιχεία που πλέον είναι υποχρεωμένες να αφήνουν ελεύθερες, βάσει του νόμου, οι δικαστικές αρχές. Τις συμμορίες που σας ληστεύουν αλλά και τους εμπόρους ναρκωτικών που θεωρούνται πλέον πρεζόνια, γιατί πρέπει να συλληφθούν με 5 κιλά ηρωίνη για να θεωρηθούν έμποροι.
    Όταν λοιπόν ακούτε τις γνωστές ηλιθιές συζητήσεις στα πάνελ για το ποιός ευθύνεται για την εγκληματικότητα εσείς θα ξέρετε.
    Ο Δημήτραινας και ο Καστανίδης το πεφωτισμένο αυτό ΝΤΟΥΈΤΟ.