01/04/2009 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε η δίκη του Γιώργου Βούτση - Βογιατζή

Ξεκίνησε ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου η δίκη του 23χρονου Γιώργου Βούτση - Βογιατζή, που κατηγορείται για ληστεία στο υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας στο Γκύζη, στις 3 Οκτωβρίου 2007, με λεία περίπου 23.000 ευρώ. Ο νεαρός αντιμετωπίζει τις κατηγορίες ληστείας, κατοχής εκρηκτικής βόμβας (κακουργήματα) και παράνομης οπλοφορίας και οπλοκατοχής. Κατά τη διάρκεια της δίκης, έξω από το Δικαστήριο είχαν συγκεντρωθεί δεκάδες υποστηρικτές του. Προκλήθηκε μάλιστα ένταση μεταξύ των υποστηρικτών και της αστυνομίας, καθώς περίπου 20 εξ αυτών κατάφεραν να μπουν στην αίθουσα του δικαστηρίου.

Μετά την κλήρωση των τεσσάρων ενόρκων, η υπεράσπιση του κατηγορουμένου υπέβαλε αίτημα εξαίρεσης των τριών από αυτούς, καθώς είναι υπάλληλοι της Εθνικής Τράπεζας, ενώ ο τέταρτος κληρωθείς είναι επίσης τραπεζικός υπάλληλος. Οι αιτιάσεις της υπεράσπισης δεν έγιναν δεκτές από το δικαστήριο, το οποίο απέρριψε την αίτηση εξαίρεσης.

Ως μάρτυρες κατηγορίας κατέθεσαν τέσσερις υπάλληλοι του επίμαχου καταστήματος της Εθνικής, οι οποίοι εξιστόρησαν τα γεγονότα και επιβεβαίωσαν ότι ο κατηγορούμενος και ο άγνωστος, ως στιγμής στις αρχές, συνεργός του έβγαλαν από την τράπεζα την ώρα της ληστείας μια γυναίκα, που είχε στην αγκαλιά της ένα μωρό. Επιπλέον, οι μάρτυρες κατέθεσαν ότι οι δράστες κρατούσαν όπλα, αλλά δεν επιβεβαίωσαν ότι τους είδαν να κρατούν χειροβομβίδα.

Ο πατέρας του κατηγορούμενου κατέθεσε μεταξύ άλλων ότι δεν εγκρίνει την πράξη του γιου του, ενώ τόνισε πως δεν ήταν ιδιοτελή τα κίνητρά του. Όπως είπε, κατά την άποψή του, τα χρήματα από τη ληστεία, ο γιος του θα τα διέθετε σε εκδηλώσεις, εκτύπωση αφισών κ.ά. «Αισθάνομαι ευθύνη, που η επιρροή μας δεν ήταν αυτή, που έπρεπε, ώστε να μην οδηγηθεί ο γιος μου σε αυτές τις οριακές επιλογές», πρόσθεσε.
Ο μάρτυρας ζήτησε δίκαιη κρίση, ώστε όπως είπε, κατά το συντομότερο δυνατό ο νεαρός να βρίσκεται στην οικογένειά του. Η μητέρα του κατηγορούμενου, υποστήριξε μεταξύ άλλων, ότι «στον αντιεξουσιαστικό χώρο υπάρχει η αντίληψη ότι η πράξη του γιου της δεν είναι ληστεία, αλλά απαλλοτρίωση».

Ο ίδιος ο 23χρονος, μετά την ανάγνωση του κατηγορητηρίου, το πρωί, δήλωσε ότι αποδέχεται τη ληστεία, αλλά όχι την κακουργηματική μορφή, που αποδίδεται στην κατοχή εκρηκτικής βόμβας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 01/04/2009 18:24:46

    ΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΠΛΗ ΛΗΣΤΕΙΑ " ΟΡΙΑΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ",ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ,ΤΟΝ ΛΟΣΤΟ,ΤΟΝ ΕΜΠΡΗΣΜΟ,ΤΗΝ ΒΕΒΗΛΩΣΗ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΝΗΜΕΙΩΝ,ΤΟΥΣ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΥΣ κ.λ.π.
    ΜΕΤΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΝ ΣΑΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑΣ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 18:40:43

    Κανείς δεν αναθρέφει το παιδί του για να γίνει ληστής. Τι περίμενες να πει ο πατέρας δηλαδή, κρεμάστε τον; Ο γυιός του θα τιμωρηθεί έτσι κι' αλλιώς. Υπάρχουν οι αυτόπτες μάρτυρες κατηγορίας, το σώμα των ενόρκων, ο εισαγγελέας και οι δικαστές γι' αυτή τη δουλειά.

  3. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 01/04/2009 19:02:10

    O πατερας ενός επιτυχημένου χρηματιστή μάνατζερ κλπ τι να λέει αραγε?

  4. christos avatar
    christos 01/04/2009 19:13:30

    αθώος ο κατηγορούμενος...ως αριστερός ήθελε το καλό μας...

  5. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 19:14:26

    Ο «καημένος» ο Σανιδάς γρήγορα να λάβει πιστοποιητικό εθνικών φρονημάτων .Έτσι απλά για την Ελληνική Δικαιοσύνη ….

  6. t avatar
    t 01/04/2009 19:34:02

    Decadence

  7. RUSSIA avatar
    RUSSIA 01/04/2009 19:40:27

    ΤΡΕΛΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΕΣ! ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ! ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛ.....ΕΣ... ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ!

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 19:53:41

    Τους φόρος που επιβάλει ο ΚΚ β ΚΑΙ γαπ πάνε για ψήλου πήδημα …σωστός και κύριοι …

  9. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 01/04/2009 19:54:05

    να τον εφαρμόσουμε τον νόμο...για τον γιό Κατσίκη επίσης, για τους γιούς βουλευτών Πασοκ,νδ επισης που στην Μακεδονία έκαναν παραγωγή εμπορία, για τον βουλευτή ΛΑΟΣ επισης και που παρακρατούσε τις υπερωρίες των αποσπασμένων και τις κατέθετε στον λογαριασμό του αδελφού του,...και...και...και... ή μήπως να τον εφαρμόσουμε μόνο για παιδιά και συγγενείς συνασπισμένων?

  10. osaperas avatar
    osaperas 01/04/2009 20:03:14

    Ο γιος Βούτση λήστεψε τη τράπεζα για λόγους ιδεολογικούς.
    Ο γιός Βουλγαράκη έχοντας διαφορετική ιδεολογία δεν επιλέγει να ληστέψει καμία τράπεζα.
    Τον "καλύπτει" ο πατέρας του

  11. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 01/04/2009 20:21:00

    Ο Βενάρδος πόσα χρόνια είχε φάει;

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/04/2009 20:35:16

    Να δούμε πότε θα δικασθούν οι ληστές χωρίς κουκούλα που δεν ληστεύουν μόνο μια τράπεζα αλλά ολόκληρη τη χώρα.Φυσικά, οι οικογένειές τους, τους καμαρώνουν και όχι μόνο δεν απολογούνται,αλλά τους προβάλουν ως πρότυπα επιτυχίας.
    Και δεν είναι σχήμα λόγου αυτό που λέω.

  13. osaperas avatar
    osaperas 01/04/2009 20:41:51

    Πάλι ο Βουλγαράκης ήταν στην τηλεόραση προσκεκλημένος του Ευαγγελάτου. "βουλευτής-πρώην υπουργός" έγραφε η λεζάντα.

    Μόνο αυτό είναι ο Βουλαγράκης; Βουλευτής και πρώην υπουργός; Δεν είναι και ο "αμάρτησα για τα παιδιά μου;"

  14. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 21:21:43

    Αυτός δεν είναι ο Βούτσης του ΤΣΙΡΙΖΑ, που έλεγε ότι δεν έχει καμία σχέση με το καμάρι του και το οποίο καμάρι δικάζεται για ληστεία???????????

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/04/2009 21:57:32

    Παρακαλώ, μπορώ να ληστέψω 1 εκατ € από μια τράπεζα;

    Μια κυρία είναι διατεθειμένη να καταθέσει ότι "σύμφωνα με τις αρχές του (μου δηλ.) η ληστεία είναι απαλλοτρίωση".

    Άλλωστε, τους τόκους που διαχρονικά έχω δώσει θα πάρω πίσω.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/04/2009 21:59:41

    Βέβαια, δεν έχω τρομοκράτες φίλους να φοβίζουν τους ενόρκους ...

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/04/2009 22:12:12

    Α ο Βούτσης-Βογιατζής είναι ιδεολόγος ...Μάλιστα..
    Πάντως εάν τέτοια φασισταριά και οι υποστηρικτές τους κυβερνουσαν ποτέ θάχαν περάσει τούς πάντες απο Λεπίδι..
    Τελικά μερικοί μικροαστοί-φασίστες μας πουλάνε εδώ μέσα ΄επαναστατικό λόγο΄χωρίς καμιά τσίπα.

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/04/2009 22:13:39

    ο Βούτσης-Βογιατζής έχει και δίπλα του διάφορα αληταριά πού φωνάζουν γιά ΄Λευτεριά΄...
    Τουλάχιστον ο Ρωχάμης ήταν άνδρας και όχι τσογλάνι

  19. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 22:16:48

    Ο γιός του Βούτση είναι μαμάκιας. Αντί να έχει τα balls να υποστηρίξει στο δικαστήριο τις αρλούμπες που γράφει από την φυλακή, φωνάζει τη μαμά και το μπαμπά να πουν πόσο φιλότιμο και εργατικό παιδί ειναι. Ουστ, κοπρίτη.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 22:21:37

    Αληθεύει ότι υπηρέτησε και τσολιάς;

  21. osaperas avatar
    osaperas 01/04/2009 22:31:08

    @27
    Δεν έχει επιβεβαιωθεί. Δεν αποκλείεται φυσικά. Για το μόνο που είναι γνωστό ότι υπηρέτησε ως Τσολιάς είναι ο Ζαχόπουλος

  22. donaE avatar
    donaE 01/04/2009 22:42:32

    @ 28
    ελεος!

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/04/2009 22:49:08

    Ο Λαϊκισμός ως ΄επανάσταση΄...
    Να δούμε πότε θά συντριβουν όλοι οι προβοκάτορες που ντροπιάζουν ιδεολογίες γιά τίς οποίες θυσιάστηκαν τόσοι άνθρωποι.

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 23:32:14

    @28 Να δω τον Ζαχό με καλσόν και να κλείσω τα μάτια μου....

  25. donaE avatar
    donaE 01/04/2009 23:38:04

    @ 33 ελεος λεω...

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 23:41:07

    γιατί απορείς ...

  27. Vass avatar
    Vass 01/04/2009 23:47:19

    @osapera
    Νομίζω ότι θα ήταν προσφορά στον τόπο μια φωτογραφία του Ζαχό τσολιαδάκι.
    Όπως και του Κωστάκη με την ασπιρίνη στο κεφάλι, ή του Βουλγαράκη ουκά.

  28. osaperas avatar
    osaperas 02/04/2009 00:05:09

    @36
    Θα ήταν ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες.Ο Ζαχό τσολιάς και η πετραλιά ιέρεια.

  29. Decay avatar
    Decay 02/04/2009 00:14:50

    Δίκιο, έχει ο πατέρας Βούτσης...

    Άααχ, δεν ξέρετε με πόσο κόπο και ιδρώτα σκληρά εργαζόμενος ο ίδιος,
    κατάφερε να μεγαλώσει το παιδί του και να τον κάνει σωστό αγωνιστή
    με επαναστατικές αξίες και αρχές...

    Τα χρήματα της απαλλοτρίωσης δεν θα γίνονταν σε καμμία περίπτωση Cayenne
    αλλά προορίζονταν για να χρηματοδοτήσουν αγνούς σκοπούς
    -όπως η ένοπλη πάλη ενάντια στο σύστημα-
    ένα σύστημα εκμετάλλευσης και καταδυνάστευσης του λαού,
    το οποίο καλλιεργεί τις ανισότητες και το μίσος μεταξύ των λαών
    ένα σύστημα η ανατροπή του οποίου μέσω οργανώσεων οι οποίες κινούνται "οριακά", στα πλαίσια δηλαδή της ιδεολογίας του Συν-αγωνιστή Βούτση,
    οργανώσεων όπως παραδείγματος χάριν
    ο Επαναστατικός Αγώνας η αντισυστημική δράση των οποίων
    σηματοδοτεί την αρχή μιας Νέας Εποχής στα δικαιώματα των εργαζομένων των αγροτών και των μεταναστών.
    Ο υιός Βούτσης επιβεβαιώνει με τη γενναία και αγωνιστική στάση του πρίν
    -και μετά τη συλληψή του-
    οτι η απόφασή του να στρατευθεί ένοπλος
    ενάντια στο μιλιταριστικό φιλοφασιστικό
    και ρατσιστικό κατεστημένο της Ελλάδας
    -ήταν καθαρά ιδεολογικού χαρακτήρα-
    και δεν ήταν χρηματοδοτούμενη απο ξένα συμφέροντα
    όπως διαδίδουν οι εγχώριοι εξουσιαστές ,
    διότι η εξωγενής χρηματοδότηση -τύπου Soros-
    αναιρεί την αναγκαιότητα της απαλλοτρίωσης του κεφαλαίου των πλουτοκρατών.

    Τιμή και δόξα λοιπόν στο λαικό αγωνιστή,
    που με τις οριακές ενέργειές του δίνει αξία στον τίμιο αγώνα
    των προοδευτικών και αντιφασιστικών δυνάμεων αυτού του τόπου
    ενάντια στη πλουτοκρατία, το σκοταδισμό και τον φασισμό.

  30. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 00:41:26

    "η ιδιοκτησία είναι κλοπή".
    Προυντον

    -Περίσσεψε η ειρωνεία για το νεαρό Βούτση
    -Απλώς είναι ένας άνθρωπος που ζει στην αχλύ των μεγάλων αφηγήσεων της επαναστατικής ιστορίας , και όπου φράσεις σαν την προαναφερόμενη, αποτελούν κάτι σαν το …εν τουτω νικα των χριστιανών.
    Βέβαια μια θολούρα την έχει αφού στα γράμματα από τη φυλακή μεταξύ άλλων μιλάει για αδρεναλίνη (άρα ήταν και έρωτας του επικινδύδως ζειν , και όχι μόνο επαναστατικό καθήκον που τον έσπρωξε να απαλλοτριώσει την τράπεζα.
    Οπωσδήποτε τα λεφτά δεν θα γίνονταν καγιέν , φυσικά και θα ξοδεύονταν σε αφίσες και εκδηλώσεις (και σε αγορά κανενός ακόμη πιστολιού), αλλά ο νεαρός Βούτσης δεν εντάσσεται στο σωρό των λούμπεν λιστών που ληστεύουν για προσωπικό τους πλουτισμό
    -Περίσασεψε και η ειρωνία για τον πατέρα Βούτση. Η αντιπάθεια προς τον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να οδηγεί σε διακωμώδηση του προβλήματος ενός πατέρα που βλέπει τον γιο του σιδηροδέσμιο. Το ίδιο φυσικά και η μάνα (Οι δικοί μου βέβαια θα λέγαν χώστε τον για πάντα μέσα , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Λίγος σεβασμός προς τους γονείς
    - Αν κάτι χρεώνεται ο νεαρός Βούτσης το είπε (παραδόξως για μένα)ο Ορεστιος που (ξέφυγε για μια φορά από την εμμονή για τον ΓΑΠ) :Ο νεαρός Βούτσης έφερε στο δικαστήριο τους γονείς του να διαβεβαιώσουν πόσο καλό παιδί είναι! .όμως ένας επαναστάτης που έχει κόψει τα σύνορα με την δεδομένη οργάνωση και κοσμοαντίληψη της κοινωνίας, που θέλει να την ανατρέψει και να την καταστρέψει, έχει εκ των πραγμάτων κόψει και τους δεσμούς με τους γεννήτορές του, αφού αυτοί δεν διαπνέονται από τις δικές του ιδέες-άρα είναι αλλοτριωμένοι από το σύστημα πουν θέλει να καταστρέψει
    - Εκεί ο νεαρός Βούτσης χάνει όλο το ιδεολογικό επίχρισμα με το οποίο έχει τυλίξει τον εαυτό του

  31. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 00:41:49

    Decay and Lavazza...
    Έχετε δίκιο...
    200-300 κουκουλοφόροι και ένα εκλογικό 5% αριστερών της φυσαρμόνικας είναι η μεγάλη απειλή για την χώρα...
    Γιαυτό και σεις ασχολήστε με την πολιτική , για να αναδείξετε τις δύο μεγάλες αυτές απειλές για το Έθνος...

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 00:48:27

    @40: τρία πουλάκια, στις δίκες δεν είναι ο κατηγορούμενος που ορίζει τον εαυτό του, αλλά ο συνήγορός του. Αν ο συνήγορος αποφασίσει ότι πρέπει να καλέσει αυτούς και αυτούς τους μάρτυρες ως υπερασπιστική γραμμή, η γνώμη του κατηγορούμενου περισσεύει, ακόμα και σε περιπτώσεις κατηγορούμενων αυτής της ιδεολογικής συγκρότησης. Επομένως δεν ξέρουμε ποιος κάλεσε ποιον, αν το ζήτησε ο νεαρός κλπ. Αλλά και έτσι να είναι αυτό σημαίνει ότι λειτούργησε η οικογένεια.

  33. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2009 00:49:59

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΛΗΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΤΥΠΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ! ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ, ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΤΥΧΟΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ!!! ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΙΣΠΑΣΤΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ( ΠΟΡΕΙΕΣ-ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΥΣ-ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ )

  34. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2009 00:51:06

    ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ!!

  35. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/04/2009 00:53:04

    @15 Φυγάς
    Λες να έχει κι αυτός την... τύχη του Βερνάρδου; Και να του στείλουν και στεφάνι (με αφιέρωση) οι έγκλειστοι κοινωνικοί αγωνιστές, όπως είχαν κάνει -όσοι το θυμάστε- στο Βερνάρδο;

  36. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 00:53:42

    @αλλενάκι

    Στις δίκες αν θέλουν να είναι σύμφωνοι με τον εαυτό τους δεν πρέπει να χρησιμοποιούν καν δικηγόρους, αφού δεν αναγνωρίζουν και δεν νομιμοποιούν στην σκέψη τους θεσμούς της αστικής δημοκρατίκας- και πολύ περισσότερο τον μέγα καταπιεστή, το όγανο του καπιταλιστικου καθεστώτος(μαζί με την αστυνομία) ...την δικαιοσύνη..

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 00:56:51

    Όσο για το ζειν επικινδύνως είναι το γνώρισμα των νιάτων, το που θα βγάλει είναι καθαρή τύχη, πίστεψέ με. Τώρα αν πιστεύουμε ότι οι ληστές τραπεζών είναι άτομα ικανά για δουλειές γραφείου πρέπει να είμαστε και λίγο αφελείς.

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 00:59:56

    Όταν έλθεις αντιμέτωπος με τη δικαιοσύνη τότε επικρατούν δεύτερες σκέψεις. Λειτουργεί πάντα η οικογένεια, η οποία θα κάνει τα πάντα για να ελαφρύνει κάπως τη θέση του κατηγορούμενου. Είναι φυσικό αυτό.

  39. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:02:55

    @49. αλλενάκι
    φυσικα
    γιαυτό μιλάω για ιδεολογικό επίχρυσμα.
    Πασαλίματα ιδεών και τσιτάτων εχει καταναλωσει,. φαίνεται από τα κείμενά του

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 01:06:46

    Κι' εσύ πιο πολύ για την ανθρώπινη πλευρά του πράγματος μίλησες, σ' αυτή τη βάση σου απαντώ, όχι για το τι θεωρείται ή δεν θεωρείται ακραία επαναστατικότητα.

  41. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:13:23

    Μιλησα για την ανθρωπινη πλευρα κακίζοντας αυτους που τους ειρωνευονται, και οι οποίοι πιστεουν στην οικογένεια-
    Δεν συμπονώ τους Βούτση που πηγαν να καταθεσουν.
    (δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά)
    Διαλεξε ενα δρομο συνειδητα, ας τον ακολουθήσει. Τα μυξοκλαματα δεν χρειαζονται.
    (οι δικοι μου θα λεγαν χωστε τον μεσα, αλλα είναι δεξιοι και πρακτικοι χωριάτες. δεν είναι αριστεροί να κοιτάνε να βρουν πισω απο καθε παραβατική συμπεριφορά τα κοινωνια της αιτια..)

  42. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:16:17

    καλα που υπάρχουν και τα μπλογκς. Πως θα τα συζητουσαμε αυτα?..

  43. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:20:10

    @54
    χαχαχα

    αντρεας ...ετεροχρονισμός( για την ΑΤΑ), βαθεμα και πλατμα δημοκρατιας (ο ιδιος)
    στοχοπροσηλωση (ΚΚΕ)
    οικονομία των αναγκων (την ανακαλυψε προσφατως ο ΣΥΝ)
    Σσαλώμη (καρατζαφερης γικα αρη σπηλιωτοπουλο)
    δεν μουρχονται αλλα τετοια ωρα

  44. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:21:36

    ααα
    -ηπια προσαρμογη(αλογοσκουφης)
    -συμμετοχική δημοκρατια (γιωργακης)

  45. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 01:23:00

    @52: Στην πρώτη πρόταση είσαι 1000% σωστός. Αφού πιστεύουν στην οικογένεια - και αυτό είναι το σωστό - ας αφήσουν την οικογένεια να λειτουργήσει έστω και αυτή την τελευταία στιγμή.

  46. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2009 01:24:19

    -ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ!
    -ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!

  47. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 02/04/2009 01:26:25

    νυχτες γκαστρωμενες (φλωρακης)
    εχουμε τραχανα απλωμενο ( ο ιδιος)
    ΚΟΥ-ΡΑ-ΣΜΕ-ΝΟΣ (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ....)

  48. Decay avatar
    Decay 02/04/2009 01:30:50

    OΣΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ..
    ΤΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ Η ΛΕΗΛΑΣΙΑ!!!

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΒΟΥΤΣΗ - ΒΟΓΙΑΤΖΗ!
    (Εμπρηστές ενάντια στη λήθη)

  49. Decay avatar
    Decay 02/04/2009 01:49:22

    "Θέλω επίσης να σημειώσω ότι δεν υπάρχει πολιτικά μια διάσταση οικογενειακής και συλλογικής ευθύνης για το κόμμα μας. Θέλω να πω όμως ότι ίσως είναι πιο δύσκολο να είσαι πατέρας από το να είσαι ηγέτης ή ηγετικό στέλεχος ενός κόμματος. Και από δω και πέρα κανείς πρέπει να σκεφτεί, γιατί μόνον ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω"

  50. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/04/2009 01:57:20

    Tiramola@
    Μην ξεχνάς πώς όταν τά γκάλοπ έδειχναν 16% τί αλαζονεία υπήρξε.
    Επίσης δές τι θολές πολιτικές ακολουθήθηκαν γιά να φτάσουν στό 7%.
    Ξέρεις πολύ καλά πώς αυτό το 7% δέν αποτελείται από έναν χώρο μέ ενιαία πολιτική στάση,αλλά εκεί μέσα υπάρχουν Τροτσκιστές,το ΔΗΚΚΙ(!!!!!!), παλιοί πικραμένοι αντεξουσιαστές τού 80,΄συνιστώσες΄πού θυμίζουν παλιά αριστερίστικα γκρουπούσκουλα και δέν έχουν καμιά σχέση μέ την Ανανεωτική Αριστερά και πάει λέγοντας...
    Και ασφαλώς υπάρχει και ένα τμήμα πού αν μή τι άλλο διατηρεί τήν αξιοπρέπειά του και οι θέσεις του αφορούν στην Κοινωνία.
    Αν δεν ξεκαθαρίσει η ήρα απο το στάρι χαιρέτα μου τόν πλάτανο.
    Θολή ΄ριζοσπαστικοποίηση΄ χωρίς θέσεις οδηγεί στο Περιθώριο..

  51. HistoryWillTeachU avatar
    HistoryWillTeachU 02/04/2009 05:47:13

    To those people who, as Milner says, "consider themselves outsiders, or oppose the existing system," Bonnie and Clyde represent the ultimate outsiders, revolting against an uncaring system.

    "The country’s money simply declined by 38 percent," explains Milner, author of The Lives and Times of Bonnie and Clyde. "Gaunt, dazed men roamed the city streets seeking jobs...

    Breadlines and soup kitchens became jammed. (In rural areas) foreclosures forced more than 38 percent of farmers from their lands (while simultaneously) a catastrophic drought struck the Great Plains...

    By the time Bonnie and Clyde became well known, many had felt the capitalistic system had been abused by big business and government officials... Now here were Bonnie and Clyde striking back.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bonnie_and_Clyde
    http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression

  52. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 02/04/2009 09:38:59

    Σαν γονιός λέω .... να μη σου τύχει!

  53. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 10:33:45

    Δεν οδηγει μονο στο περιθωριο,αλλα και σε τραγωδιες καμια φορα ξερεις, κυρ Σπυρο.

  54. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2009 10:38:34

    DECAY ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ! ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ!!!

  55. christos avatar
    christos 02/04/2009 10:45:43

    αν είχε γονείς χωριάτες...δεξιούς όμως;

  56. anetos avatar
    anetos 02/04/2009 11:51:10

    Ο Νίκος Βούτσης, κατέθεσε μεταξύ άλλων ότι … τα χρήματα από τη ληστεία, ο γιος του θα τα διέθετε σε εκδηλώσεις, εκτύπωση αφισών κ.ά.

    Μπορει ομως και σε κανενα διαμερισματακι η κανενα οικοπεδο οπως ο αλλος "επαναστατης" Κουφοντινας η ο Ξυρος ? !!!!!

  57. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 13:48:48

    ,Μα φιλε μου,ο ΣΥΡΙΖΑ,ειναι ενα αγνωστο πραγμα,αφου ειναι συνονθύλευμα ατομων και αποψεων,που δεν εχουν εν πολλοις,καμια συγγενεια.
    Εσυ,με ποιο απ ολα,εχεις συμπαθειες;

  58. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 02/04/2009 16:17:26

    ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΠΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕ Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΣΚΑΠΑΝΗ,ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ,ΝΑ ΦΩΤΙΣΕΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΔΙΚΤΥΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΥΝΙΣΤΩΣΩΝ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΙΕΣΕ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ..

  59. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 20:19:22

    Μα δεν ειναι ολοι ιδιοι.Δεν καταλαβες τι εγραψα;
    Ο Κουβελης,το ιδιο ειναι με τον Αλαβανο πχ;

  60. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/04/2009 22:42:03

    Ρέ τον Τσίπρα...
    Σκούζει επειδή έχασε τίς εκλογές στην ΠΟΣΔΕΠ ο ΄δημοκράτης΄...
    Οταν πολιτικές μειοψηφίες λόγω αδρανείας τών Καθηγητών έλεγχαν την ΠΟΣΔΕΠ πού έβγαλε ανακοιώνση με βαρειά καρδιά ακόμα και για τη επίθεση στον Πανούση τάβλεπε όλα σωστά ...Οταν η ΠΟΣΔΕΠ κάλυπτε όλα τά φασιστοειδή πού χτίζανε Καθηγητές δέν έτρεχε τίποτα...
    Τώρα κάνει σάν το ΄γουρούνι πού το σφάζουν΄επειδή έχασε τίς εκλογές...
    Ωραίος Δημοκράτης...................

  61. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 23:02:01

    Ναι,μετειχαν 25% του συνολου,και βγαζανε το διδυμο της επιτυχιας.
    Τωρα,πηγε καοπυ το διπλο, και ετσι εξωπεταχτηκαν.

  62. Κανείς avatar
    Κανείς 03/04/2009 17:59:11

    Διαβαστε τι ειπε ο Βουτσης (Υιος) μετα την καταδικη του: Το Θρασος των αναρχοβλαμμενων περισσευσι.

    "Ποινή κάθειρξης 8 ετών στο Γιώργο Βούτση

    Στην απολογία του ο κατηγορούμενος ζήτησε συγγνώμη από τους υπαλλήλους και τους πελάτες του επίμαχου υποκαταστήματος «για τα 35 δευτερόλεπτα εξουσιαστικής συμπεριφοράς απέναντί τους», όπως είπε.

    Ποινή κάθειρξης οκτώ ετών (υπολογίζεται ότι θα βγει σε 1,5 με 2 χρόνια), επέβαλε το Μικτό ... Ορκωτό Δικαστήριο στον 23χρονο Γιώργο Βούτση - Βογιατζή για την ληστεία καταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στου Γκύζη στις 3 Οκτωβρίου 2007, με λεία περίπου 23.000 ευρώ.
    Το δικαστήριο ομόφωνα κήρυξε ένοχο το νεαρό για τις κατηγορίες της ληστείας, παράνομης οπλοφορίας και παράνομης οπλοκατοχής κατά μετατροπή της κακουργηματικής κατηγορίας της διακεκριμένης κατοχής εκρηκτικών.

    Το δικαστήριο δεν δέχθηκε την πρόταση της υπεράσπισης να αναγνωριστεί στον 23χρονο το ελαφρυντικό του πρότερου εντίμου βίου και της καλής συμπεριφοράς μετά την πράξη.

    Υποστήριξε επίσης ότι δεν μετανιώνει για την πράξη του αλλά τόνισε ότι δεν θα το ξανάκανε διότι το προσωπικό βάρος για εκείνον και την οικογένειά του είναι τεράστιο.

    Τέλος, είπε ότι με τον συνεργό του, που παραμένει άγνωστος, δεν είχαν σκεφτεί τι θα κάνουν τα χρήματα και ότι αυτό που τους ενδιέφερε δεν ήταν η λεία, αλλά η έμπρακτη προσβολή του τραπεζικού συστήματος.

    Ο νεαρός οδηγήθηκε στις φυλακές, καθώς το δικαστήριο δεν έδωσε ανασταλτικό αποτέλεσμα στην έφεσή του.