23/10/2008 00:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για Ρουσόπουλο

Ο κ. Ρουσόπουλος είναι ο δεύτερος μετά τον Μένιο Κουτσόγιωργα υπουργός του οποίου υπόθεση που τον αφορά παραπέμπεται σε Εξεταστική Επιτροπή με την ψήφο όλων των κομμάτων. Η σχετική συζήτηση στην Βουλή έληξε πριν από λίγο, αλλά δεν χρειάστηκε να γίνει ψηφοφορία επειδή με την συγκρότηση Εξεταστικής συμφώνησαν όλα τα κόμματα, ύστερα από πρόταση της ΝΔ.

Με την λήξη της συνεδρίασης άρχισε και η αντίστροφη μέτρηση για την απομάκρυνση του κ. Ρουσόπουλου από το Μαξίμου. Εξέλιξη  που θεωρείται βέβαια πλέον μετά την απουσία από τη Βουλή του κ. Καραμανλή, ο οποίος προτίμησε να δει ...ποδόσφαιρο. Ο κ. Καραμανλής δεν πήγε στην Βουλή προφανώς για να μην αναγκαστεί να στηρίξει τον κ. Ρουσόπουλο και τους άλλους εμπλεκόμενους. Αυτό εξηγεί και την εμφανή ταραχή του κ. Ρουσόπουλου κατά την διάρκεια της ομιλίας του, αλλά και το μεγάλο λάθος που έκανε να ταυτίσει τον εαυτό του με τον πρωθυπουργό.

Βουλευτές της ΝΔ έχουν ενοχληθεί επίσης πολύ από την έπαρση που χαρακτήριζε την ομιλία του κ. Ρουσόπουλου κι αυτό σε συνδυασμό με τις δυσαρέσκειες που ΄χει προκαλέσει καθιστούν κατά την γνώμη μας ....απαγορευτική την παρουσία της ΝΔ στην επόμενη συζήτηση στη Βουλή την Παρασκευή για την Προανακριτική. Επειδή αυτοί που θα την υπερψήφιζαν είναι ήδη αρκετοί για να περάσει. Χρειάζονται μόνο 3 ψήφοι αν την υπερψηφίσουν και όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Ούτως ή άλλως μια διαρροή ψήφων θα επιβάρυνε ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Γι αυτό κατά πάσα πιθανότητα η ΝΔ θα απόσχει.

Σύμφωνα τέλος με άλλες (ανεπιβεβαίωτες ακόμα) πληροφορίες, στη δικογραφία φωτογραφίζονται τέσσερις υπουργοί και ένας υφυπουργός: Ρουσόπουλος, Αλογοσκούφης, Μπασιάκος και Δούκας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Anonymous avatar
    Anonymous 23/10/2008 01:25:58

    Ποδόσφαιρο; Ο κόσμος καίγεται και το .....χτενίζεται!!!!!

  2. Factorx avatar
    Factorx 23/10/2008 01:38:33

    Όπως ανακοίνωσε μετά την ολοκλήρωση των εργασιών ο πρόεδρος της Βουλής, η Επιτροπή θα αποτελείται από 23 μέλη (αναλογικά, από την δύναμη των κομμάτων της Βουλής) και η πρώτη της συνεδρίαση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου. Οι εργασίες της Επιτροπής θα πρέπει, σύμφωνα με πρόταση του κ. Σιούφα, να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου 2008, οπότε και θα υποβληθεί στην Ολομέλεια το πόρισμά της.


    --------------------------------------------------------------------------------

  3. Le canard avatar
    Le canard 23/10/2008 02:05:39

    Κιλτίδης (υφυπουργός Γεωργίας);

  4. Τσε avatar
    Τσε 23/10/2008 07:59:01

    έκανε τη παπαριά να πεί ότι ο Παπανδρόυ είναι από πολιτικό τζάκι ..γιατί ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΌ του τι είναι;

  5. Έμπορος γιαρτιού σακκούλας avatar
    Έμπορος γιαρτιού σακκούλας 23/10/2008 08:58:32

    Οι χορηγίες του ΠΑΣΟΚ στον Εφραίμ
    “1997: Κ. Λαλιώτης, υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, ενέκρινε 50 εκατ.

    1999: Κ. Βρεττός, υφ. Γεωργίας, χορηγία 441 εκατ.

    1999: Ι. Μαγκριώτης, υπ. Μακεδονίας-Θράκης, χορηγίες 20 και 70 εκατ.

    2001: Γ. Πασχαλίδης, υΜα-Θρα, 30 εκατ.

    1994: Κ. Τριαρίδης, υΜα-Θρα, 1 εκατ.

    1999: Χρ. Πάχτας υφ Οικονομικών, ενέκρινε επιχορήγηση 996 εκατ. δρχ

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 09:47:33

    Αυτοί όλοι τους ξευτέλισαν τελικά όλα τα Βατοπεδια που έχουμε στο Ελλαδιστάν

  7. Il Postino avatar
    Il Postino 23/10/2008 09:49:57

    Γιατί ο Ρασόπουλος είπε ότι είναι παιδί ταχυδρόμου; Ταχυδρόμος είν' ο Λαμπράκης;;

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 10:12:53

    ενας γιος ταχυδρομου που αποπλανησε τον Μπουλη .Μου φενεται σαν παραμυθη

  9. ditoj avatar
    ditoj 23/10/2008 10:33:20

    O Ρουσόπουλος εννοούσε για το "ταχυδρόμος" το έντυπο.
    Αλλά παρ'όλα αυτά πέρα από την προσβολή της ανεξαρτησίας τησ δικαιοσύνης καταλήγουμε και στην προσβολή της ανεξαρτησίας του κοινοβουλίου, διότι η κυβέρνηση δίνει γραμμή στους βουλευτές της τι να ψηφίσουν. Οπότε ο κοινοβουλευτικός έλεγχος είναι ανύπαρκτος και η δημοκρατία μόνο ιδεολόγημα.
    Δεν υπάρχει διάκριση λειτουργιών αλλά μόνο μία εξουσία. Η κυβέρνηση. Επιτακτική είναι η καθιέρωση απλής αναλογικής. Για να μπορεί το κοινοβούλιο να ελέγχει τα Βατοπέδια, τις υποκλοπές και τους ασφαληστρικούς νόμους. Οι βουλευτές της ΝΔ θα αποφασίσουν ότι η πρόταση για προανακριτική επιτροπή είναι αβάσιμη. Δεν μας έπεισαν και θα μαυριστούν όλοι. Εδώ φαίνεται ποιος έχει ελεύθερη βούληση. Οι αντιδράσεις τους ήταν μόνο προσωπική προβολή και δεν είχαν καμία ουσία. Είναι όλοι τους συνένοχοι.

  10. Jiovani avatar
    Jiovani 23/10/2008 11:36:14

    Τελικά όσοι δώσανε [από το ΠΑΣΟΚ] λεφτά στη μονή Βατοπεδίου, είναι ύποπτοι;
    Αυτή είναι η υπερασπιστική γραμμή Ρουσόπουλου;

    Θα εξηγήσει και γιατί είναι ύποπτο να δίνεις επιχορήγηση στη μονή Βατοπεδίου ή και τις άλλες μονές, ή να σταματήσουν οι χορηγίες σε όλες τις μονές για να μη βρεθούν και οι ομόσταυλοι του Ρουσόπουλου σε δεύτερη λίστα που ίσως να ανακοινώσει μόλις πάρει κλητήριο θέσπισμα;

  11. salmonellas avatar
    salmonellas 23/10/2008 12:11:50

    Otan o pontikos eipe stin elefantina oti tha tin pidixei ekeini gelase. Meta omws pou bike st' afti tis kai ekeini vongaye ap' ton pono, tis fwnaxe: parta Louiza.

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 23/10/2008 12:21:21

    Σε σχεση και με το ΠΟΣΤ περι πατεραδων...

    Το παιδι ειναι ο ΚΚ.

    Αν το παιδι ειναι του Ταχυδρομου ?? Αν η Συζηγος ειναι Ταχυδρομος θα μου πειτε.. " κανενα προβλημα "

    Ποιος Να Πληρωνει τη Διατροφη Ευλογημενοι ???

    Ποιος παιρνει Επιμελεια?

    Ο Γαλατας ( Γιαουρτας ), ο Εφημεριδοπωλης ( εχουμε πολλα κομματια.. ) ?

    Ο/Η Ταχυδρομος ?

    Ο μπαμπας του Ταχυδρομου ?

    Η αναξιοπαθης Συζηγος?

    Η Συζηγος ποια να ειναι ?…

    Αλλα λεω να μην τα μπλεξουμε πολυ τα πραγματα και να το κταρησουμε αντρικο το προτζεκτ !!!..

    ΠΠ

  13. t avatar
    t 23/10/2008 12:26:44

    Έντονα πτωτικές τάσεις επικρατούν και σήμερα στο ΧΑ με το ό δείκτη να πέφτει κάτω και από το επίπεδο των 1.950 μονάδων.

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 23/10/2008 12:37:53

    Ο ταχυδρόμος

    Ο ταχυδρόμος χτυπάει το κουδούνι, του ανοίγει ο Μπόμπος με μια τσιγαρούμπα στο ένα χέρι και μια μπύρα στο άλλο ενω από μέσα να παίζει τέρμα η τσόντα! Χαζεύει ο ταχυδρόμος!

    Ρωτάει, "αγοράκι μεσα είναι η μαμα σου?"
    και του λεει ο Μπόμπος:
    "Είσαι μαλ@κας?"

    ΠΠ

  15. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 23/10/2008 12:40:13

    Ο ταχυδρόμος δουλεύει για τελευταία ημέρα και μετά
    βγαίνει στην σύνταξη.
    Όλοι στις γειτονιές, που τόσα χρόνια παρέδιδε τα
    γράμματα, τον ξέρουν και επίσης ξέρουν ότι αυτή είναι η τελευταία μέρα της δουλειάς.
    Έτσι, από το πρωί παίρνει διάφορα δωράκια από τους κατοίκους της περιοχής, σε κάθε σπίτι που πηγαίνει..
    Στο τελευταίο σπίτι της διαδρομής του, ανοίγει αυτή η πανέμορφη ξανθιά γυναίκα, η οποία του λέει:

    * Επειδή σήμερα είναι η τελευταία σου μέρα στην
    δουλειά, θα ήθελα να σου φτιάξω το πρωινό.

    Ο ταχυδρόμος δέχεται και μπαίνει στο σπίτι.
    Καθώς τρώει το πρωινό του, εκείνη μπαίνει στην
    κρεβατοκάμαρα και φοράει κάτι πιο άνετο, πιο σέξυ και ξαναπηγαίνει στην κουζίνα. Όταν έχει τελειώσει το πρωινό του, τον πιάνει από το χέρι και τον οδηγεί και πάλι στην κρεβατοκάμαρά της.

    Εκεί ο υπάλληλος απολαμβάνει το καλύτερο σεξ που είχε κάνει ποτέ στην ζωή του.
    Λίγο αργότερα και καθώς ντύνεται, η ξανθιά έρχεται και του δίνει ένα πεντακοσάρικο.

    Εκείνος την κοιτάζει απορημένος και της λέει:
    * Μου προσέφερες ένα θαυμάσιο πρωινό και έκανα μαζί σου το καλύτερο σεξ της ζωής μου. Αυτό, τώρα, τι είναι;

    Η ξανθιά του εξηγεί:
    * Ήξερα ότι σήμερα ήταν η τελευταία μέρα στην δουλειά σου αλλά δεν ήξερα τι να σου δώσω.
    Έτσι, ρώτησα τον άντρα μου και εκείνος μου είπε:


    "Γάμα τον μωρέ, και δώσ' του ένα πεντακοσάρικο".

    ΠΠ

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 23/10/2008 12:54:12

    Αγγελία... των ημερων !

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ μου ζητώ για γνωριμία γάμου, έστω και κακομούτσουνη, μέχρι 75 ετών, το πολύ 148 κιλά, ευαίσθητη και καλοσυνάτη κοπέλα. Προίκα δική
    της. Πανωσέντονα δικά μας.

    ΠΠ

  17. ο μετρητής avatar
    ο μετρητής 23/10/2008 12:55:33

    Από το Σάββατο της Έκθεσης μέχρι σήμερα: Ημέρες 40.

    (Μετράω πότε θα πάει σπίτια του ο Ρουσό).

  18. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/10/2008 12:58:41

    Το καλό πράμα αργεί να γίνει...

    @ο μετρητής: μας έλειψες!!!

  19. dakis avatar
    dakis 23/10/2008 13:25:28

    Άντε για Ρουσόπουλε!
    άντε για! Τα κανες π.... τόσο καιρό λες και η ΝΔ ήταν το μαγαζί σου!

  20. Swell avatar
    Swell 23/10/2008 13:26:44

    Πάει το καημένο ΤΟ ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΟ ΤΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ...

  21. agramatos avatar