#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2011 20:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε η αναζήτηση συνενόχων



Με εντολή του Πρωθυπουργού, ο Υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, απέστειλε σήμερα προς τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων επιστολές, για την εκπόνηση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος δημοσιονομικής πολιτικής.

Ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου, με την επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά, την Γενική Γραμματέα του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας Αλέκα Παπαρήγα, τον Πρόεδρο του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού Γιώργο Καρατζαφέρη, τον Πρόεδρο του Συνασπισμού Ριζοσπαστικής Αριστεράς Αλέξη Τσίπρα, τον Πρόεδρο της Δημοκρατικής Αριστεράς Φώτη Κουβέλη, και την Πρόεδρο της Δημοκρατικής Συμμαχίας Ντόρα Μπακογιάννη, καλεί τα κόμματα να ορίσουν εκπροσώπους για έναν ειλικρινή και ανοιχτό διάλογο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας και παρουσίασης του σχεδίου του μεσοπρόθεσμου προγράμματος δημοσιονομικής πολιτικής, στο τέλος Μαρτίου, με τελικό στόχο την έγκρισή του από την Ελληνική Βουλή εντός του Μαΐου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 11/02/2011 20:38:28

    Καλό θα είναι να επιστραφή η επιστολή ως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

  2. katalytikos avatar
    katalytikos 11/02/2011 20:53:50

    ..μάλλον, άρχισε η αντίστροφη μέτρηση

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/02/2011 21:00:07

    Εμπρός όλοι μαζί να βάλουμε πλάτη για το καλό της πατρίδας.
    Περίμενε...
    Κάτι μου θυμίζει αυτό.

  4. pikras57 avatar
    pikras57 11/02/2011 21:37:19

    ΤΩΡΑ θυμήθηκαν τις συναινέσεις και τις συνεργασίες;
    ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ!

  5. Γ.ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ avatar
    Γ.ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ 11/02/2011 21:56:43

    Να επιστρέψει τα κλεμμένα από τις περικοπές των μισθών των πολιτών και των ανήμπορων συνταξιούχων και μετά να μιλήσει για προγράμματα.
    Άν θλελουν να φτιάξουν προγράμματα άς κάνουν εκλογές.
    Οι πολίτες θα τους βάλουν στη θέση τους που είναι στα μαύρα κατάστιχα της ιστορίας.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/02/2011 22:19:46

    Η επιστολή του Παπακωνσταντίνου είναι σκέτο πρόσχημα, που θα τους εξυπηρετήσει στο να προκηρύξουν πρόωρες εκλογές. Έτσι κι αλλιώς, ό, τι ήταν να δώσουν το δώσανε, ό, τι απομένει να κλείσουν στα εθνικά θέματα, το έχουν ήδη δρομολογήσει και εκείνο που θα κάνουν τώρα είναι να "στρίψουν" διά των εκλογών, κατά το "στρίβειν διά του αρραβώνος"!
    Τώρα που μας ζητάνε οι τροϊκανοί, να πουλήσουμε ακόμα και τα ασημώματα των εικόνων μας, πιέζονται άσχημα και προτιμούν να «συνδιαχειριστούν» την κατάντια μας με μια κυβέρνηση «εθνικής συνενοχής», που θα προκύψει από εκλογές.
    Οι ήδη «πρόθυμοι» που τους στήριξαν πέρυσι τον Μάιο, δεν τους αρκούν, είναι λίγοι σκέτα ρετάλια. Θέλουν τον Αντώνη να βάλουν στην αρένα και επειδή όταν του ζήτησαν τη «συναίνεση» τους την αρνήθηκε, θα «θυσιάσουν» την αυτοδυναμία τους για να τον εμπλέξουν στα έργα τους.

  7. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 23:24:15

    ΚΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ .......ΧΙΟΝΙ ΣΤΗ ΣΑΧΑΡΑ......

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 00:27:44

    Ούτε καν πρέπει να απαντήσουν.
    Τα πανηγυράκια και τα κόλπα έλαβαν τέλος.

  9. SAS avatar
    SAS 12/02/2011 00:30:44

    Τι περιμένει ρε παιδιά ο Σαμαράς για να κάνει σοβαρή - πραγματική αντιπολίτευση , έχει πέσει και το τελευταίο φύλο συκής , τι περιμένει ?

  10. juliet avatar
    juliet 12/02/2011 08:38:35

    οταν ηταν αντιπολίτευση δε μιλούσε για συνεργασία αλλα να πέσει η κυβέρνηση και τα λεφτά υπάρχουν,δε νομίζω να πείθει κανένα τώρα και να πέσουνε στη λούμπα,και θα πρέπει να του πουν αυτό που είπατε ........... ευχαριστώ δε θα πάρουμε......

  11. Στράτος avatar
    Στράτος 12/02/2011 16:32:28

    Δεν νομίζω οτι ο κόσμος τον είχε πραγματικά πιστέψει
    οταν είχε πει το περίφημο "λεφτά υπάρχουν",
    απλώς τον προτίμησαν απο την αλήθεια που ειχε παραθέσει ο Καραμανλής.

    Η Ελλάδα μας δυστυχώς εχει πιάσει πράσινη μελίγκρα (aphid andreus socialus)που ξέρει να την βγάζει μόνο στο τζάμπα, εις βάρος άλλων και ιδίως με δανεικά.

    Αν και αυτη τη φορά ο κόσμος αυτός συμπεριφερθεί με τον ίδιο τρόπο,
    ναι μεν ο ΓΑΠ και το Πασοκ θα χάσουν και θα χαθούν (ελπίζω),
    ο δε Σαμαράς θα έχει κι αυτός με την σειρά του κερδίσει, αλλά, με την βοήθεια της απροδιόριστης και ιπτάμενης μελίγκρας.