29/11/2008 13:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισε Πογκρόμ στον χώρο του Τύπου

Άρχισαν απολύσεις στο χώρο του τύπου και των ΜΜΕ, οι ιδιοκτήτες των οποίων επικαλούνται την οικονομική κρίση για να εξαπολύσουν το πογκρόμ απολύσεων που είχαν σκοπό να το κάνουν έτσι κι αλλιώς.

Πριν από λίγες μέρες έφυγαν από τα ΝΕΑ τέσσερις δημοσιογράφοι και αναμένεται να περάσουν την έξοδο και άλλοι, ενώ φημολογούνται απολύσεις και στο ΒΗΜΑ.

Από το ALTER απολύθηκαν 20 άτομα, τεχνικοί, δημοσιογράφοι και διοικητικό προσωπικό.

Στο STAR ανακοινώθηκε ότι θα γίνει μείωση προσωπικού χωρίς να πουν περισσότερα.

Στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ανακοινώθηκε ότι θα υπάρξει μείωση του προσωπικού κατά 10%

Στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ έφυγαν τα πρώτα έξι άτομα και στις προθέσεις της ιδιοκτησίας είναι όπως γράψαμε να μειωθεί το προσωπικό κατά το ένα τρίτο.

Αυτά για αρχή.

Η ΕΣΗΕΑ, όπως συνήθως, συμπεριφέρεται όπως ο δούλος προς το αφεντικό.

Και βέβαια υπάρχει και η ομερτά. Κανένας δεν γράφει γι αυτές τις απολύσεις.

http://orfni.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 29/11/2008 14:00:29

    Ποια είναι η είδηση στο παραπάνω post;

    Ότι άρχισαν οι απολύσεις; Είναι κάτι αναμενόμενο το οποίο έχει ήδη ξεκινήσειν "διακριτικά" εδώ και καιρό.

    Ότι η ΕΣΗΕΑ συμπεριφέρεται όπως ο δούλος προς το αφεντικό; Μα πότε είχε διαφορετική συμπεριφορά η ΕΣΗΕΑ; Αυτή την ΕΣΗΕΑ ήθελε η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων, αυτήν ψήφισε κι αυτήν έχει.

    Ότι υπάρχει ομερτά και κανείς δεν γράφει τίποτε για τις απολύσεις; Μα, τώρα θα μάθουμε τι κουμάσια είμαστε; Συμφεροντολόγοι πρώτης τάξεως είναι η συντριπτική πλειοψηφία.

    Άρα που βρίσκεται η είδηση;

  2. Nick avatar
    Nick 29/11/2008 14:06:44

    Μειωμένη διαφήμιση; Μειωμένο προσωπικό.

    Έτσι απλά...

  3. patos avatar
    patos 29/11/2008 14:09:43

    είδηση παραμένει να είναι αυτό που είναι αποσιωπημένο και πασιφανές, ή αλλοιώς : είδηση είναι όταν ο κόσμος τόχει πια βούκινο κι εμείς κρυφο καμάρι.
    Εκτός κι αν βολεύει να μιλάμε με ιδεαλισμούς.

  4. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 29/11/2008 15:27:44

    Καλα τους κανουν τους Δημοσιογραφους ετσι για να τους κοβεται ο Βηχας...

    Δεν μπορει να βλεπεις στα Καναλια να αυτοπροσδιοριζονται 25αχρονα "Τσουτσεκια" ως Δημοιογραφοι και επειδη εβγαλαν 6 μηνες την "Καφενειοσχολη" του Αntenna να βγαινουν στα Παραθυρα και να μιλανε σε ανθρωπους 65αρηδες με ασπρα μαλλια (Καθηγητες κτλ.) στον Ενικο και σχεδον να τους βριζουν...

    Η καθε "ρομπα ξεκουμπωτη" που βγαζει τον κωλο εξω στα πρωιναδικα δηλωνει "Δημοσιογαφος"...

    Απορω πως δεν εχουν επαναστατησει οι "αληθινοι" Δημοσιογραφοι να επιβαλλουν σε ολες τις ξεβρακωτες (και στους ξεβρακωτους) να αυτοπροσδιοριζονται ως Entertainer (λιαν επιεικως...).

  5. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 29/11/2008 18:07:23

    Μπορείς να μου ονοματίσεις έναν "αληθινό" δημοσιογράγο;

  6. Le canard avatar
    Le canard 29/11/2008 18:57:23

    Για να καταλάβω κι εγώ. Εκτός από ρόμπες ξεκούμπωτες και τσουτσέκια, που πράγματι έχει γεμίσει ο χώρος, δεν υπάρχουν πραγματικοί δημοσιογράφοι; Και στα υπόψιμ. Οι ρόμπες, οι φλούφληδες και τα τσουτσέκια,"παιδιά" των διαπλεκομένων διευθυντάδων, στελεχών και μεγαλοδημοσιογράφων είναι.

    Οσον αφορά την πρασινο-μπλε ΕΣΗΕΑ, τι να πεί κανείς. Πληροφορούμαι ότι προ ημερών όταν είχε πάει ο Σόμπολος στον Ελεύθερο Τύπο για τις απολύσεις που γίνονται εκεί είπε ο αθεόφοβος τα εξής: Εσεις καλά θα πάτε εδώ. Που να δείτε τι θα γίνει σε άλλες εφημερίδες. Σε εσάς υπάρχουν λεφτά. Να δείτε τι απολύσεις θα γίνουν αλλού.

    Δηλαδή, ο άνθρωπος είναι ανεκδιήγητος. Κλείστε το -είπε- γιατί υπάρχουν και χειρότερα. Αυτός ο άνθρωπος είναι πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ (ωϊμέ!!!)

    Το θέμα είναι ότι οι ιδιοκτήτες των ΜΜΕ και κυρίως του Τύπου, με πρόσχημα την οικονομική κρίση, βρίσκουν τώρα την ευκαιρία να ξεφορτωθούν όσους δεν γουστάρουν. Διότι οι ρόμπες και τα λαμόγια θα παρεμείνουν. Τους έντιμους θέλουν να "φάνε".

  7. fantomas avatar
    fantomas 29/11/2008 21:20:46

    Anonymous Says:
    November 29th, 2008 at 2:28 pm
    ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΟΥΝ.....κτλ ....ΜΕ ΕΝΑ …ΤΕΝΕΚΕ ΤΥΡΙ

    φιλε ... που να δεις ...κατι αξιωματικους!!!
    που εγιναν ... οτι εγιναν με μια ντενεκα λαδι!!!

  8. Helmut avatar
    Helmut 01/12/2008 14:35:45

    Όταν απολύονται 6 "δημοσιογράφοι" σε μια εφημερίδα, είναι πογκρόμ.

    Όταν απολύονται 100 εργαζόμενοι σε μία βιομηχανία, δεν τρέχει (σχεδόν) τίποτα.

    Cherchez l'erreur.