#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2011 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν τα όργανα στο ΠΑΣΟΚ - υποψήφιος αρχηγός δηλώνει ο Χρυσοχοίδης



Άρχισαν τα όργανα στο ΠΑΣΟΚ με τους υποψήφιους μνηστήρες για τη διαδοχή του Γ. Παπανδρέου, να βγαίνουν σιγά – σιγά στο προσκήνιο.

Έτσι, ο πρώτος που εξεδήλωσε ενδιαφέρον για τη θέση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ είναι ο Μιχάλης Χρυσοχοίδης.

"Είμαι ένας πολιτικός, ένα στέλεχος της παράταξής μας που έχω μια μακρά θητεία. Νομίζω είμαι χρήσιμος για την πολιτική και τον τόπο σήμερα. Δικαιούμαι κάποια στιγμή να θέσω και εγώ με την σειρά μου την υποψηφιότητά μου, αν τυχόν τεθούν διαδικασίες στο ΠΑΣΟΚ, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι θα εφαρμόσουν όλοι με σεβασμό τις διαδικασίες", δήλωσε χαρακτηριστικά.

Είναι πλέον δεδομένο ότι ο Γ. Παπανδρέου πνέει τα λοίσθια στην πολιτική και αυτονόητα κάποιοι θα διεκδικήσουν τη θέση του. Αναμένεται να εκδηλωθεί ενδιαφέρον και από κάποιον από την περίφημη τρόικα του ΠΑΣΟΚ, δηλαδή Ραγκούση, Διαμαντοπούλου, Λοβέρδο. Είναι επίσης σίγουρο ότι ο Ευ. Βενιζέλος δε θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα.

Η μάχη της διαδοχής ανάβει για τα καλά όμως στο ΠΑΣΟΚ δεν έχουν αντιληφθεί ότι το πρόβλημά τους δεν είναι τα πρόσωπα. Το πρόβλημά τους είναι η αποκοπή τους από την κοινωνία, τα ψέματα που είπαν, οι προσδοκίες που γέννησαν και η αποτυχία που οδήγησε τη χώρα στο γκρεμό. Αυτό το αίσθημα της αξιοπιστίας είναι πολύ δύσκολο να επανακτήσουν.

Δημοσκόπηση – κόλαφος

Χθες, στο «ΠΑΡΟΝ» δημοσιεύθηκε δημοσκόπηση σύμφωνα με την οποία το 71,3% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ θεωρεί ότι πρέπει να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για την εκλογή νέου προέδρου στο ΠΑΣΟΚ και μόλις το 22,9% θεωρεί ότι ο Γ. Παπανδρέου πρέπει να παραμείνει στην αρχηγία του κόμματος.

Στην ερώτηση «Ποιος θα θέλατε να γίνει νέος αρχηγός;», ανάμεσα στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ το 30,9% επιλέγει τον Ευ. Βενιζέλο, το 23,8% τον Α. Λοβέρδο, το 11,6% τον Μ. Χρυσοχοΐδη, το 6,1% τη Λούκα Κατσέλη και το 4,5% την Α. Διαμαντοπούλου. Στην ίδια ερώτηση το σύνολο των ψηφοφόρων απαντά:

Ευ. Βενιζέλος 23,9%, Α. Λοβέρδος 19,7%, Μ. Χρυσοχοΐδης 12,5%, Λούκα Κατσέλη 7,2% και Α. Διαμαντοπούλου 5,1%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/11/2011 13:16:49

    Αὐτό τό 22,9% πού θεωρεῖ ὃτι ὁ Γ.Παπανδρέου πρέπει νά παραμείνει στήν ἠγεσία τοῦ κόμματος,ἀπό ποιά κοινωνική μερίδα τῆς χώρας προέρχεται;

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/11/2011 13:52:34

      Δεν προέρχεται μόνο από μια κοινωνική μερίδα. Άλλωστε, δουλειά των κομμάτων είναι να... συνθέτουν. Και ένας από τους ρόλους της κλεπτοκρατίας είναι η διανομή μικροποσοστών της λείας ώστε να εξασφαλίζεται σιωπή, ασυνειδησία, συνενοχή.

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/11/2011 13:56:03

      Η κοινωνική μερίδα λέγεται ''μαζί τα φάγαμε'',σε κάλυψα;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 21/11/2011 15:33:08

        Ἀπόλυτα!

    • μχ avatar
      μχ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/11/2011 14:32:40

      από ποια χώρα είναι η σωστή ερώτηση...

  2. peter k avatar
    peter k 21/11/2011 13:48:29

    Καλα ολοι αυτοι που με τη πλατη τους βουλιαξαν τη χωρα αγωνιζοντε για την αργηγεια του ετοιμοθανατου κομματος τους?Δεν καταλαβαν τιποτα? Ψυχολογους εχει η Ελλαδα?Να διεκδηκησουν αργηγεια της ξεφτιλας?

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 21/11/2011 13:55:17

    Kλάψε-κλάψε ο Λοβέρδος ανέβηκε στις δημοσκοπήσεις. Ελπίζω να μη γίνει μόδα και να τους έχουμε να κλαίνε κάθε βράδυ στις ειδήσεις.

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 21/11/2011 13:56:39

    Θα έχει την έγκριση της πρεσβείας φαντάζομαι.

  5. Απορία avatar
    Απορία 21/11/2011 14:12:13

    Το κόμμα του έξω οι αμερικάνοι, άγεται και φέρεται πλέον από "αμερικανάκια".

    Πρώτα είχαμε τον Γιωργάκη, στη συνέχεια με τη σειρά θα το πάρουν το κόμμα οι Χρυσοχοΐδης, Διαμαντοπούλου, Παπουτσής και φυσικά όλη η υπόλοιπη σπορά και παρασπορά του μακαρίτη του Ανδρέα. Στα αουτσάιντερ και ο, ναι, Καστανίδης (...ήλεος).

    Χαρακτηριστικό του νέου ΠΑΣΟΚ θα είναι φυσικά η μπόλικη ροή χρήματος από το εξωτερικό, σε δανεικά φυσικά, για την χρηματοδότηση του κομματικού κορμού του 20%, που είναι απαραίτητος για την διατήρηση στην εξουσία του κόμματος-δικτατορία.

    Ακριβώς δηλαδή όπως γίνεται στα "good old" αμερικάνικα προτεκτοράτα της αφρικής και κεντρικής αμερικής.
    Η μόνη διαφορά κάποιος "δημοκρατικός" μανδύας καθ'οτι το προτεκτοράτο μας βρίσκεται στην ευρωπαική ήπειρο και πρέπει να κρατούνται και κάποια προσχήματα.

    Θα έχει να αντιμετωπίσει και αυτό δυστυχως η ΝΔ...

  6. Orestios avatar
    Orestios 21/11/2011 14:45:39

    Ήθελα νά' ξερα, στο ΠΑΣΟΚ υπάρχει έστω κι ένας λογικός?

    • Απορία avatar
      Απορία @ Orestios 21/11/2011 15:11:56

      Σε πληροφορώ στο ΠΑΣΟΚ η λογική είναι τετράγωνη, όπως και οι ...τσέπες. Γι'αυτό είναι επικίνδυνοι.

  7. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 21/11/2011 15:47:45

    Ασε τον λαγό να τρέχει και τα σκυλιά τον περιμενουν στην γωνία.
    Απο ματαιόδοξους γεμισε ο τόπος.Εδώ και ο Φλωρίδης χασκογελάει για αρχηγος δεν ξερω ποιού κόμματος.Μανούλες στο Πασόκ σε αυτά
    Κανα καλό δεν βλέπουμε.
    Καλο βόλι συντρόφια................

  8. Costas avatar
    Costas 21/11/2011 15:55:39

    To site file ΚΥΘΗΡΙE prepei na einai kai na meinei sovaro.. Den mporoume na pername minimata hwris stoiheia kai na dinoume trofi se kapoious pou lene yia to diadiktyo...Na ginontai timites tis alitheias, aftoi pou tosa hronia (2004-2009) grafane ta osa myria...

    Opote sorry alla den mporw na to grapsw...sigoura ehei akoustei apo poly kosmo ...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Costas 21/11/2011 16:16:10

      Συγνώμη,ἀπλά δέν ἒχω καταλάβει.

  9. pilot avatar
    pilot 21/11/2011 17:28:24

    o υπουργος Αναπτυξης που εχει υφεση στο -3% ...... θελει να αναλαβει αρχηγος !!
    Υμαρτον.............................. που θα ελεγε και ο Γεωργιου !!!

  10. DIM avatar
    DIM 21/11/2011 21:02:46

    Και μονο η αναγγελια της υποψηφιοτητας του θαυμαστη του δογματος του Μπους Χρυσοχοιδη αναδεικνυει τον φασιστοειδη χαρακτηρα του ΠΑΣΟΚ.

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/11/2011 23:06:03

    Λαγος του ΓΑΠ ο Χρυσοχοιδης. Βγηκε μπροστα ωστε να παρασυρει και τους υπολοιπους δελφινους σε ανακοινωση της υποψηφιοτητας τους και να τους καψει στους παπανδρεικους.

  12. juliet avatar
    juliet 21/11/2011 23:22:36

    Τον Μπένυ τον έχει δει κανείς; Ράβει χλαμύδες....σόρυ κουστούμια πρωθυπουργού του μέλλοντος ..και οι τσέπες ''γύφτικες '' δηλ. ατελείωτες.
    Λες να τον έστείλε για ανακύκλωση ο ΓΑΠ; Πουθενά ,καμμία ανακοίνωση ..περίεργο.

  13. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 21/11/2011 23:44:00

    Οποιος και να ειναι αρχηγος αυτο που φτιαξουν δεν θα ειναι Πασοκ.!!!!