27/01/2010 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν τα ρουσφέτια και οι διορισμοί με πρόσχημα την οικονομική κρίση

Προκήρυξη διαγωνισμού πρόσληψης 65 οικονομικών και 35 ατόμων στην πληροφορική, ιδιωτών ως Αξιωματικών  ειδικών καθηκόντων και ΜΕΤΑΤΑΞΗ  αστυνομικού προσωπικού γενικών καθηκόντων στην κατηγορία ειδικών καθηκόντων με την από 18-1-2010 απόφαση του προκήρυξε ο Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, κατόπιν διαταγής της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη για την σύσταση της ειδικής υπηρεσίας δίωξης του οικονομικού εγκλήματος όπως είχε εξαγγείλει από το βήμα της βουλής κατά τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης.

Μέχρι εδώ όλα είναι καλά, αλλά κάνοντας μια λεπτομερέστερη έρευνα στην προκήρυξη του διαγωνισμού αντιλαμβάνεται ο οποιασδήποτε ειδικός επί των οικονομικών ότι όλη αυτή η διαδικασία έχει απλά τον σκοπό της δημιουργίας μιας ακόμη υπηρεσίας για την δημιουργία πολιτικών εντυπώσεων και την κάλυψη ρουσφετολογικών απαιτήσεων ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ !!

Απορίας αξιών παραμένει το γεγονός  ότι όλη η προκήρυξη είναι στην κατεύθυνση των μετατάξεων υπηρετούντων αστυνομικών στην νέα αυτή υπηρεσία χωρίς να έχουν τα ουσιαστικά  εξειδικευμένα  προσόντα που απαιτούνται για το έργο του ελέγχου των εταιρειών κτλ.

Απόδειξη αυτών αποτελεί το γεγονός αφενός της ηλικιακής  προϋπόθεσης για συμμετοχή στον διαγωνισμό που για τους υπηρετούντες αστυνομικούς είναι τα 40 έτη ενώ για τους ιδιώτες είναι τα 32 έτη και αφετέρου το γεγονός ότι ενώ θα έπρεπε να προτιμούν άτομα από τον ιδιωτικό τομέα που θα έχουν εξειδικευμένες οικονομικές γνώσεις επί των οικονομικών ελέγχων )όπως π.χ. οικονομικοί που έχουν τελειώσει ή τελειώνουν το Σώμα Ορκωτών Λογιστών και έχουν πρακτική εμπειρία δυο ή τριών ετών σε εκλεκτικές εταιρείες), ο κ. Χρυσοχοϊδης  προτιμά να προσλάβει απόφοιτους «οποιουδήποτε πανεπιστημίου με γνωστικό αντικείμενο τα οικονομικά»!!!!!

Στην πρεμούρα τους για διορισμούς και μετατάξεις δεν είχαν την ψυχραιμία να ρωτήσουν με ποια προσόντα προσλαμβάνει το πρώην ΣΔΟΕ  το προσωπικό του  !!!!!

Αυτοί τουλάχιστον κρατούσαν τα προσχήματα και ζητούσαν το προσωπικό που θα προσλάβουν να έχει οικονομική ελεγκτική εμπειρία για να μην τους κοροϊδεύουν!!!

FANTOMAS

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2010 17:50:59

    Πρέπει να βολευτούν τα "πράσινα παιδιά"

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ Orestios 27/01/2010 18:08:35

      Τώρα τα Πράσινα, πριν τα Μπλε, στην περίοδο ΄67-΄73 τα Μαύρα, υποθετικά κάποια άλλη στιγμή θα ήταν τα Κόκκινα και πάει λέγοντας. Το πρόβλημα είναι, ότι συνεχίζοντας αυτή την αυτοκαταστροφική τακτική του πελατειακού κράτους και του βολέματος, βυθιζόμαστε ακόμα πιο βαθιά στα σκατά. Φοβάμαι, ότι είναι ήδη αργά, η κατάσταση είναι πια μη αναστρέψιμη εδώ και χρόνια.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 27/01/2010 19:14:32

      Ευτυχώς που το GAP καταγγέλει το πελατειακό κράτος και την εύνοια στους ημετέρους. Σωθήκαμε!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 27/01/2010 20:03:12

      χαχαχα....

      -οι 65 οικονομικοί και οι 35 πληροφορικάριοι πρέπει να έχουν πάρει το πτυχίο ή να δηλώσουν ότι το έχουν πάρει; (...ουπς αυτό ισχύει μόνο για επιτροπές)
      -αν είχαν blogs ή είχαν πάει στις Βρυξέλλες ως φίλοι ή ήταν "φίλοι" είναι πρόσθετο προσόν; (...ουπς αυτό ισχύει μόνο για τακτοποιήσεις)

      Η κυβέρνηση δηλαδή προσπαθεί να μας πει ότι στην χώρα των 600,000 δεν υπάρχουν 100 άτομα για να κάνουν μια δουλειά, απλά πρέπει να προσλάβουμε άλλους....
      Το μόνο πραγματικό πρόβλημα της χώρας είναι οι εκάστοτε καταλληλότεροι των ΜΜΕ.

  2. MIG-21 avatar
    MIG-21 27/01/2010 19:40:42

    Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι ο ΠΡΟ-ΠΟ κανει και δημοσια διαβουλευση λεει!!!
    χαχααχααχαχαχαααααα!!!!!

    σε καλο μας...... γελασαμε παλι!!!

  3. popolaros avatar
    popolaros 27/01/2010 19:52:43

    Το σημαντικό είναι, να είναι 'προοδευτικά' παιδιά και να μην φοράνε ελληνικές σημαίες στη στολή.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ popolaros 27/01/2010 20:01:44

      ΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑΑΙ !!!!

      Ακουστηκε και αυτο!!
      Οι στολες των πολιτσμανων ποια δεν θα εχουν την ελληνικη σημαια αλλα την ευρωπαικη με τα 12 αστερακια!!!

  4. pikras avatar
    pikras 27/01/2010 20:25:35

    Τα ψυχοτεχνικά τεστ κια την συνέντευξη δεν την είδατε????? Ο ΑΣΕΠ που είναι???? Γιατι δεν παίρνει πάνω του τις προσλήψεις αυτές??????????Πού είναι η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ????

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ pikras 27/01/2010 21:10:02

      οδος Π.Κανελοπουλου 4 !!!!

  5. Vretos avatar
    Vretos 28/01/2010 11:06:29

    Πάνο από όλα ο πολίτης

    Και πολιτικό προϊστάμενο θα βάλουν το Κίμωνα τον Κουλούρι που είναι άνεργος
    Και ξέρει από λαϊκές αγορές .

    Δώσε μου την γκόμενα σου να σου δώσω τι δική μου