#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2011 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν τα ..πράσινα κόλπα και με το σκάνδαλο των υποβρυχίων



[caption id="attachment_93835" align="alignnone" width="575" caption="Χαντζόπουλος, ΝΕΑ"][/caption]



Σε σημερινή σύσκεψη κοινοβουλευτικών στελεχών του ΠΑΣΟΚ στην Βουλή, ο κ. Παπανδρέου άφησε να εννοηθεί σύμφωνα με πληροφορίες ότι συμφωνεί με την σύσταση εξεταστικής επιτροπής για τα υποβρύχια, εφόσον σταλεί ο σχετικός φάκελος από την δικαιοσύνη.

Αυτό το "εφόσον σταλεί" ακούγεται λίγο περίεργα. Επειδή την ίδια στιγμή, το protothema.gr αποκαλύπτει ότι η αντιεισαγγελέας Πρωτοδικών, που ερευνά την υπόθεση (Πόπη Παπανδρέου) έχει «σπάσει» τη δικογραφία τουλάχιστον σε δύο μέρη. Το πρώτο αφορά στην περίοδο 1999 με 2002, όταν και υπογράφηκε η σύμβαση και αυτό το κομμάτι έχει στείλει στον πρόεδρο του Αρείου πάγου, προς διαβίβαση στη Βουλή.

Στο σχετικό έγγραφό  της η κα Παπανδρέου αναφέρει μεν  την σχετική απόφαση του τότε υπουργού Άμυνας Άκη Τσοχατζόπουλου για την προμήθεια των υποβρυχίων, κάνει όμως και ειδική μνεία στην επικυρωτική απόφαση του ΚΥΣΕΑ  στις 26 Ιουλίου του 1999. Μέλος του  ΚΥΣΕΑ εκείνη την περίοδο ήταν μεταξύ άλλων και πέραν του  τότε πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη και  ο Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος όμως ως υπουργός Εξωτερικών απουσίαζε πολύ συχνά στο εξωτερικό (ΣΣ χα χα χαααααα)

Η κα Παπανδρέου δεν μιλά απλά για τις ενδεχόμενες  ποινικές ευθύνες του κ. Τσοχατζόπουλου, αλλά αναφέρει επί λέξει ότι «ανακύπτουν στοιχεία περί ενδεχόμενης ποινικής ευθύνης Υπουργών – μελών της κυβέρνησης».

Το παράδοξο, συνεχίζει το "Πρώτο Θέμα"  με τις  ενέργειες της κας Παπανδρέου είναι ότι με το σπάσιμο της δικογραφίας και την προβολή του πρώτου μέρους δίδεται η εντύπωση ότι το σκάνδαλο με τα υποβρύχια είναι «πράσινο» και αφορά μόνο το ΠΑΣΟΚ, ενώ στην πραγματικότητα η έρευνα και του ΣΔΟΕ και της δικαιοσύνης φτάνουν μέχρι και την περίοδο της ΝΔ, όταν όχι μόνο δόθηκαν τα περισσότερα χρήματα στους Γερμανούς, αλλά και έγινε ο χειρισμός των αντισταθμιστικών οφελών, για τα οποία οι πληροφορίες λένε ότι τα στοιχεία είναι εξαιρετικά επιβαρυντικά για τις ενέργειες της γαλάζιων ηγεσιών του υπουργείου Άμυνας.

Με άλλα λόγια, άρχισαν οι μεταποιήσεις. Ένα καταπράσινο σκάνδαλο πάνε το κάνουν γαλαζοπράσινο, αφού δεν μπορούν να το κάνουν κι αυτό εντελώς γαλάζιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/03/2011 14:07:23

    Αμύνεσθαι περί πάρτης.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:08:04

    Παπανδρεου εναντιον Παπανδρεου..!
    Ειπα χτες... σαν τις πιτσες.. στις 3 η μια δωρο !
    1.2 Δις η αγορα, 300εκ τα μαυρα..

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:36:50

    Ο ΚΥΚΝΟΣ (Από τη συλλογή "Τόποι νέοι")

    Μέσα μου υπάρχει
    ένας κύκνος
    και μια ωραία γαλάζια λίμνη.
    Ο κύκνος
    μου επιτρέπει να ζω
    πάνω από τη λάσπη του βυθού.....................!!!!!!!!!!!!!
    της ωραίας
    της γαλάζιας
    λίμνης.

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:46:38

    Αποκλειστικο !...
    Πολιτικολογουντες!! οι Δικαστικοι... οταν μιλουν επικριτικα γαι τον Νομο περι Ευθυνης Υπουργων!! - ΚΑΣΤΑΝΙΔΗΣ
    "προβληματικος" ο νομος.. ΝΑΙ σε ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ !!! απο κ Καστανιδη...
    τους εγκαλει επισης για καθυστερησεις σε Μιζενς, Ομολογα, Υποκλοπες !!!

    θα τρελλαθουμε τελειως ??? τετοια αγωνια για την παραγραφη?? τετοια πρεμουρα??? ΑΜ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ !!!

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 16:04:37

    "Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων"
    "Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των άλλων φίλων"

    Ακη και τα εις -ακης... και -ου, περιμενουμε τα νεα σας !!

    ΠΠ

  6. spiros1 avatar
    spiros1 29/03/2011 16:33:33

    Δικαστίνες με βόλια ! Μου θυμίζει την Κα Γιατγάνα στην υπόθεση του Καλαμποκιού. Που βρέθηκε όμως η Κα Γιαταγάνα ? Σε ακριτικό Νησί.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/03/2011 19:21:57

    Μακάρι να γίνει γαλαζοπράσινο και να πάνε μερικοί γαλάζιοι μέσα γιατί ακόμα και η βλακεία πρέπει να ... αμείβεται.
    Αντί το 2004 να κάνουν τη δουλειά τους κοίταζαν την καρέκλα τους και το άραγμα τους.
    Ας τιμωρηθούν ορισμένοι ηλίθιοι γαλάζιοι γιατί η ανοχή είναι χειρότερη από την ενοχή

  8. thanasis avatar
    thanasis 29/03/2011 19:54:47

    ο τζοχατζοπουλος σε ανυποπτο χρονο ειχε δηλωσει
    οτι εχει μια βαλιτσα με ατομικες βομβες,οποτε
    να περιμενετε να πουληση ακριβα το
    τομαρι τουγια αυτο χρησιμοποιη
    καθα παρελκυστικη τακτικη

  9. Apollonios avatar
    Apollonios 29/03/2011 20:36:31

    Ξέχασες όμως ότι μερικές μέρες μετά τη δήλωσή του αυτή, έγινε διάρηξη στο γραφείο του και από το χρηματοκιβώτιό του αφαιρέθηκαν ...έγγραφα.
    Οπότε θα πρέπει να λέμε ορθότερα ότι "ΕΙΧΕ" ατομικές βόμβες.