23/10/2011 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν τα παπαγαλάκια να εμφανίζουν το κούρεμα ως ...επιτυχία

Αρχισαν τα παπαγαλάκια και τα επικοινωνιακά φερέφωνα της κυβέρνησης να εμφανίζουν το κούρεμα σε όποιο ποσοστό κι αν είναι αυτό, ως μεγάλη επιτυχία.

Κορυφαίο κυβερνητικό στέλεχος βγήκε πριν από λίγο σε διεθνή πρακτορεία λέγοντας ότι θα πρέπει να είναι εθελοντική η συμμετοχή των ιδιωτών στο haircut, προαγγέλλοντας δηλαδή ότι οι ελληνικές τράπεζες και τα ταμεία θα συμφωνήσουν, επομένως δε θα υπάρξει και πιστωτικό γεγονός.

Μάλιστα, τα ίδια παπαγαλάκια έχουν αρχίσει να διοχετεύουν πληροφορίες ότι τα ταμεία και οι τράπεζες είναι απόλυτα διασφαλισμένες και θα στηριχθούν, οπότε δε θα υπάρξει πρόβλημα. Μ' αυτή την επιχειρηματολογία θα εμφανιστεί και ο κ. Παπανδρέου θέλοντας να δικαιολογήσει το κούρεμα και τις συνέπειες για τους Ελληνες πολίτες.

Θα θελήσει δηλαδή να περάσει στον κόσμο το δίλημμα της εθελοντικής συμμετοχής σε ένα κούρεμα πολύ μεγαλύτερο από 21% και σε μια χρεοκοπία και κατάρρευση σε έναν με δύο μήνες.

Φυσικά, μόνο εθελοντικό δεν είναι το χαρακίρι, ότι κι αν λένε οι κυβερνητικοί. Οι τραπεζίτες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θα εκβιαστούν με το παραπάνω δίλημμα ώστε να συναινέσουν σε μια εθελοντική συμμετοχή και οι αγορές να μην το εκλάβουν ως στάση πληρωμών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ikaros avatar
    ikaros 23/10/2011 20:42:21

    Μακάρι να προκηρύξει εκλογές με βάση αυτήν την "επιτυχία". Εντάξει, ας το παραδεχτούμε δε θα πάρει 15% που λένε οι δημοσκοπήσεις, θα πάρει τουλάχιστον 16%...

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/10/2011 20:48:38

    Ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα με τον τίτλο του άρθρου...

  3. xzetta avatar
    xzetta 23/10/2011 20:51:24

    σε έξι μήνες (το πολύ) η κυβερνητική επιτυχία θα είναι ακόμη μεγαλύτερη:
    η πρόβλεψη για το χρέος θα έχει φτάσει αισίως στο 400% του ΑΕΠ και το κούρεμα θα πρέπει να είναι 95%.

  4. Απορία avatar
    Απορία 23/10/2011 20:58:44

    Τα παπαγαλάκια κάνουν τη δουλειά τους, όπως οφείλει να κάνει τη δουλειά της και η ΝΔ από την Πέμπτη, τουτέστιν να ρίξει άμεσα την κυβέρνηση.

    Με το ΠΑΣΟΚ απάνω, από μέσα Μαρτίου και μετά η δύναμη και των δύο μεγάλων κομμάτων θα έχει πέσει αρκετά κάτω από 30%.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Απορία 23/10/2011 21:21:57

      Συμφωνώ απόλυτα! άλλωστε όλοι ξέρουμε τι να περιμένουμε. όποιο και να είναι το αποτέλεσμα της συνάντησης σαν θρίαμβο και τρελη επιτυχία του ΓΑΠ θα το παρουσιασουν και θα ποζαρουν στις κάμερες με τεράστια χαμόγελα και πάλι θα μας πουν ότι σώσανε τον ελληνικό λαό και ότι καταφέραν να μην πτωχεύσουμε!! τρελές αλήθειες! εμείς η μόνη δύναμη που έχουμε είναι να βγούμε στο δρόμο στις πορείες να φωνάξουμε, άντε να γράψουμε και κανένα σχόλιο σε blog. θα ιδρώσει το αυτί τους; το θέμα είναι όντως τι θα κάνει η ΝΔ. κάτι δραστικό πάντως... εύχομαι να μη μας απογοητεύσει...

  5. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2011 21:03:02

    Κερδίζει η στρουθοκάμηλος που θα βάλει πιο βαθειά το κεφάλι της στο χώμα.

  6. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2011 21:04:00

    χι χι χι
    και τότε.....να δούμε ποιός, ποιός, ποιός θα φαγωθεί....

  7. geopan avatar
    geopan 23/10/2011 21:20:10

    σύντροφοι όλοι στους δρόμους να πανηγυρίσουμε και να υποδεχτούμε τον σωτήρα της Ελλάδας!!!

  8. bladerunner avatar
    bladerunner 23/10/2011 21:29:06

    ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΩ ΚΥΡΙΟ ΜΠΑΜΠΗ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ.

    • ANNA avatar
      ANNA @ bladerunner 24/10/2011 01:23:19

      Και εγω το ιδιο Robert De Niro Aν δεν ακουσω τον προφεσορα δεν μπορω να αποφανθω ...''ασφαλη'' ''απανεμο''' λιμανι αποκαλουσε το ΔΝΤ ο MERDEψυχος προφεσορας ειμαι περιεργη να ακουσω πως θα περιγραψει το κουρεμα απο τους ''φιλεσπλαχνους'' τραπεζιτες και ''φιλους'' Γερμανους

  9. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 21:56:05

    Γιατί δεν το είπε και στη ΚΟ, τη μέρα που ο Σαμαράς δέχθηκε τη συνάντηση? (για τη διασφάλιση των τραπεζών)

  10. Kώστας avatar
    Kώστας 24/10/2011 03:56:51

    Tην γενική εικόνα την έχουμε. Τις εφιαλτικές λεπτομέρειες θα τις μάθουμε μέσα στη βδομάδα.

    Αντώνη πρόσεξε! Τώρα παίζονται όλα. Οχι στο Μνημόνιο, αλλά μισοΝαι στο κούρεμα της Μέρκελ, που θα στεγνώσει την ελληνική οικονομία, δεν γίνεται!!!
    Το μισοναι, αναιρεί το Οχι. Τί επανεκκίνηση θα κάνεις με κουρεμένη την ρευστότητα, με τα ταμεία στο κόκκινο, με τα δάνεια του Μνημονίου ακούρευτα, με τα ομόλογα της ΕΚΤ ακούρευτα και την αξιοπιστία της χώρας κουρεμένη;;;
    Θα πάρουμε όλες τις παρενέργειες του φαρμάκου "κούρεμα" και καμία θετική επενέργειά του.
    Αντώνη το ΌΧΙ στο Μνημόνιο θα αποτελεί περασμένα μεγαλεία , αν δεν αντιταταχθείς ΤΩΡΑ στο κούρεμα αλλά Μέρκελ. Κούρεμα με δικούς μας όρους και για μας, εκεί που φτάσαμε, όχι με επιτροπείες Ραιενμπαχ και στέγνωμα της αγοράς από ρευστό.
    Τα μισόλογα του Μιχελάκη σήμερα δεν φτιάχνουν πολιτική πλατφόρμα. Γκρεμίζουν ό,τι έχτιζες δυό χρόνια τώρα:

    "Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
    ...Θέσεις που συμπυκνώνονται:

    Στην αναγκαιότητα επίτευξης της δημοσιονομικής προσαρμογής, προσανατολισμένης στην άμεση επανεκκίνηση της οικονομίας μας και στη διατήρηση της κοινωνικής μας συνοχής.
    Στην αναγκαιότητα βιώσιμης αντιμετώπισης του ελληνικού δημόσιου χρέους, λαμβάνοντας, όμως, υπόψη τους σημαντικούς κινδύνους που συνεπάγονται από ένα μεγαλύτερο “κούρεμά” του...."
    http://www.nd.gr/web//guest/press/-/journal_content/56_INSTANCE_c6UH/12001/798036

    Όχι απλά "βιώσιμη" Αντώνη. Αλλά "με όρους που να συμφέρουν την Ελληνική Οικονομία". Και το κούρεμα αλα Μέρκελ ΔΕΝ συμφέρει την ελληνική οικονομία!!!
    Η πιο κρίσιμη εβδομάδα ξημέρωσε Αντώνη. Πες το τελευταίο ΟΧΙ και πάμε να σηκώσουμε την Ελλάδα.
    Ένα ΝΑΙ (ή ένα θολό και παρεξηγήσιμο μισοΟΧΙ) θα ακυρώσει την γενναία-και πλέον δικαιωμένη στάση σου - δύο ετών.
    Αντώνη πρόσεξε!

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/10/2011 10:08:06

    Κοιταξτε σημερα τις τιμες των τραπεζικων μετοχων στο χρηματιστηριο και περιμενετε μεχρι την Πεμπτη {Βlack Thursday } και τοτε θα δειτε την δηθεν διασφαλιση των Ελληνικων τραπεζων & των ασφαλιστικων ταμειων !

  12. nektarios avatar
    nektarios 24/10/2011 10:33:54

    Σωστη η φραση του Σαμαρα: Εγω παιζω σκακι και οχι ταβλι
    Συμπληρωνω εγω: Το ταβλι και το κανο ας το αφησουμε για τον παπανδρεου και τον καρατζαφερη...