17/09/2009 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν τα μετεκλογικά σενάρια



Υψηλή κομματική πηγή της ΝΔ έλεγε χθες ότι αν ο Κάρολος Παπούλιας αρνηθεί μια δεύτερη προεδρική θητεία την άνοιξη, το ΠΑΣΟΚ αρχίζει να εμφανίζεται αναξιόπιστο λόγω της δυσκολίας που θα έχει να εφαρμόσει το πρόγραμμα των 100 ημερών που έχει εξαγγείλει ο Γιώργος Παπανδρέου και η Ν.Δ. έχει δημοσκοπικά ευρήματα που να δείχνουν ότι απορροφάει τους κραδασμούς της ήττας, τότε όλα είναι ανοιχτά. «Γιατί όχι;», απάντησε χαρακτηριστικά στο ερώτημα αν υπάρχει πιθανότητα η Ν.Δ. να είναι αυτή που θα προκαλέσει εκλογές. «Βέβαια αν το ΠΑΣΟΚ προτείνει για πρόεδρο τον Σταύρο Δήμα θα έχουμε ένα πρόβλημα, αλλά και πάλι θα δούμε», πρόσθεσε η κομματική πηγή.

Το γεγονός ότι ο Κ. Καραμανλής στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε στη ΔΕΘ δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η Ν.Δ. να χρησιμοποιήσει την προεδρική εκλογή του Μαρτίου για να προκηρύξει πρόωρες εκλογές στην περίπτωση που ο Κ. Παπούλιας αρνηθεί να είναι ξανά υποψήφιος, δείχνει ότι το θέμα συζητείται στη Ρηγίλλης. «Δεν πάει να πει ότι όποιος προταθεί εκ προοιμίου θα έχει "λευκή επιταγή"», είχε δηλώσει ο πρωθυπουργός στη Θεσσαλονίκη στις 6 Σεπτεμβρίου.

(από την Ελευθεροτυπία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. marikaki avatar
    marikaki 17/09/2009 12:47:05

    ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΟΝΕΙΡΑ,ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ!!!

  2. anagnostis avatar
    anagnostis 17/09/2009 12:57:56

    marikaκι μήπως πρέπει να σε λέμε πασοκάκι;

  3. marikaki avatar
    marikaki 17/09/2009 13:15:51

    Ποτε δεν εκρυψα την πολιτικη μου προτιμηση και ειμαι περηφανος για οτι πιστευω!!!
    Οσο για το "Πασοκακι" το δεχομαι μονο λογω καταγωγης (Κρητη) και αφου αποδωσω την καταληξη -ακι στο Κρητικο ιδιονυμο και οχι σε αλλη παραπομπη!

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ marikaki 17/09/2009 19:25:11

      Αν μάθαινες και λίγο καλύτερη ορθογραφία (αλλά και το νόημα μερικών λέξεων - π.χ. ''ιδιώνυμο''), τα περί υπερηφάνειας για την πίστη σου στο ΠΑΣΟΚ θα σου συγχωρούνταν ευκολότερα...

  4. stam avatar
    stam 17/09/2009 13:30:11

    ...marikaki tha eisai edo elpizo ke meta tis ekloges.....na xeirokrotoume mazi

  5. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 17/09/2009 13:44:18

    Αλλού για αλλού. Και να μη θέλει ο Παπούλιας δεύτερη θητεία και να τα έχει κάνει μαντάρα το ΠΑΣΟΚ (πολύ πιθανό), νέα προσφυγή στις κάλπες με την ελπίδα να επανέλθει η ΝΔ στην εξουσία είναι εκτός πραγματικότητας. Θα είναι φιλί ζωής στο ΠΑΣΟΚ, άσε που θα καταβαραθρωθεί η ίδια. Ευκταίο θα ήταν ότι τέτοιες διαρροές να είναι μόνο εμψυχώσεις για το κομματικό ακροατήριο που βρίσκεται σε ζοφερή ψυχολογία, γιατί αν δεν είναι έτσι, σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν σε ποια κατάσταση βρίσκεται το κόμμα τους και ακόμα περισσότερο, η χώρα.

  6. marikaki avatar
    marikaki 17/09/2009 14:00:14

    Χειροκροτημα μονο σε οσους αντεχει το σχοινι που λεει και το τραγουδι!!!
    Και μεχρι τωρα, αυτοι ειναι μονο οι απλοι πολιτες αυτης της χωρας που ελπιζουν σε κατι καλυτερο και που παλευουν για αυτο!
    Στους υπολοιπους μονο χρεος να φανουν ανταξιοι των προσδοκιων μας.
    Ειδωμεν!!!

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ marikaki 17/09/2009 19:27:05

      Η ''σκηνή'', Μαρικάκι μου, όχι το ''σκοινί'', δεν μιλάει για κρεμάλες το τραγούδι...

  7. Loksias avatar
    Loksias 17/09/2009 14:02:24

    Ας παρηγορηθούν στη ΝΔ, διότι σε κάθε περίπτωση το ΠΑΣΟΚ θα είναι σύντομη παρένθεση, αφού το 2012 θα έρθει το τέλος του κόσμου ή θα αντιστραφούν οι πόλοι ή θα έρθει ο Μεγάλος Πολέμαρχος ή θα εμφανιστεί καινούργιο αστέρι στον ουρανό ή θα έρθουν οι Ελ ή θα εμφανιστεί ο Βασιλιάς των Ελλήνων Ιωάννης από τον Σείριο κλπ...Απορώ πώς δεν έχουν λάβει υπόψη τους τα ανωτέρω στις επιστημονικές αναλύσεις τους οι "υπεύθυνοι" της Ρηγίλλης και δεν το ακούσαμε (ακόμη) σε καμμία εισήγηση Ζαγορίτη ή Λούλη.
    Σοβαρρά πάντως, έχω μία απορία : Κατά τη ΝΔ, τον Ιούνιο οι εκλογές θα ήταν καταστροφική επιλογή για την χώρα και την οικονομία.Στις αρχές Σεπτεμβρίου η προσφυγή στις κάλπες βαπτίστηκε επίδειξη υπευθυνότητας, διότι δεν επιτρέπεται παρατεταμένη προεκλογική περίοδος εν μέσω κρίσης.Στα μέσα Σεπτεμβρίου, πριν καν διεξαχθούν οι εκλογές, εγκαινιάζεται νέα προεκλογική περίοδος από τους "υπεύθυνους" με προοπτική εκλογών τον Μάρτιο.Τελικά είναι τόσο ανόητοι ή τόσο εξουσιομανείς?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Loksias 17/09/2009 15:53:51

      Γιατί ορισμένοι δεν θέλουν να καταλάβουν ότι ούτε ο Κωστάκης ούτε ο Γιωργάκης δεν θέλουν να συντάξουν προϋπολογισμό;
      Δεν ξέρω αν έρθει η συντέλεια ου κόσμου, αν κατέβουν οι Ελ, αν κυβερνήσει το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ 400 χρόνια, αυτά είναι για τους χαζούς οπαδούς.
      Για τους χαζούς Ιθαγενείς ξέρω ότι στις 24/10/2009 ο κ Αλμούνιας δεν θα κάνει τον κόπο να έρθει, θα πάει γονυπετής ο εκλεγμένος πρωθυπουργός και αν του λέμε:

      -ότι θα δανειστούμε 16 δις για οφειλές
      -60 δις για τρέχοντα
      -ασφαλιστικό, διαρθρωτικές αλλαγές και επανιδρύσεις

      θα πεθάνει στα γέλια μέχρι κλαμάτων ...για εμάς

      ΥΓ

      ....ανενόχλητοι οι οπαδοί μπορούν να υποστηρίζουν ποιος είναι ο λιγότερο κακός και ο εντιμότερος κλέφτης....

  8. kirdou avatar
    kirdou 17/09/2009 15:29:21

    Δεν ειναι θεμα παρηγοριας ειναι η πραγματικοτητα.Το πασοκ ειναι πασιφανες ο τι ειναι παρενθεση διοτι δεν εχει δυναμικη-δεν πειθει και εχει ενα αρχηγο τουλαχιστον αμφιλεγομενο....Δεν θεωρω οτι ειναι χαζοι στην ΝΔ να κανουν εκλογες με -6 διαφορα στις δημοσκοπησεις.Προφανως κατι ξερουν...Οι εξελιξεις θα ειναι ραγδαιες

    • Loksias avatar
      Loksias @ kirdou 17/09/2009 22:49:51

      Σου διαφεύγει μία λεπτομέρεια όμως.Με τις αλεπάλληλες γκάφες και την εντελώς (μα εντελώς) λάθος στρατηγική τους οι επιτελείς της Ρηγίλλης κατάφεραν την πρώτη κιόλας εβδομάδα των εκλογών να δημιουργήσουν ρεύμα αυτοδυναμίας του ΠΑΣΟΚ (κατά όλες τις εταιρείες δημοσκοπήσεων, ακόμη και αυτές που συνεργάζονται με τη ΝΔ), κάτι το οποίο ήταν εντελώς απρόβλεπτο και φάνταζε πολύ δύσκολο πριν την προκήρυξη των εκλογών.Εκεί ακριβώς πόνταραν, στο ότι δεν θα μπορούσε το ΠΑΣΟΚ να σχηματίσει κυβέρνηση.Έλα όμως που κατάφεραν να το απογειώσουν...

  9. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 17/09/2009 15:40:41

    Φαντάσου, έχουν -6 διαφορά από ένα κόμμα που δεν πείθει και έχει έναν αρχηγό τουλάχιστον αμφιλεγόμενο. Και είκοσι μέρες πριν τις εκλογές κυκλοφορούν σενάριο που θεωρεί δεδομένη την ήττα. Μήπως δεν πρέπει να είσαι τόσο απόλυτος για τα περί χαζομάρας;

    • kirdou avatar
      kirdou @ αχαβαχ 17/09/2009 16:19:46

      Αυτο θα το δειξει η πορεια.Εμεις εκτιμησεις κανουμε δεν ειμαστε απο μεσα να ξερουμε τι ακριβως γινεται.Οσο για αυτο που λες εγω ειμαι ο πρωτος που λεω οτι θα ειναι κατορθωμα να χασει απο αυτο το πασοκ ο Καραμανλης.Το οτι δεν πειθει ομως το πασοκ και δεν εχει δυναμικη φαινεται και απο τα ποσοστα του....Με ταβανι το 40-41% δεν εξαντλεις οχι τετραετια ουτε χρονο δεν βγαζεις!Και ας μην ειμαστε βιαστικοι με το ποια θα ειναι η τελικη διαφορα γιατι θεωρω απιθανο να μην φτασει το 37-38% η ΝΔ και θεωρω οτι η τελικη διαφορα δεν θα ξεπερναει τελικα τις τρεις μοναδες

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2009 17:23:49

    Αυτος ο "προεδρος" ως θεσμος εχει ξεφτυλιστει εντελως. Δεν μιλω για τον Κ Παπουλια φυσικα.

    Πουτανα εχει γινει, και καθε τοσο αλλαζει ο νταβας για ποικιλια. ΕΛΕΟΣ.

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2009 17:52:44

      Συμφωνώ απόλυτα, ότι δεν χρειαζόμαστε διακοσμητικό Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Εκτός του ότι δημιουργεί ψευδαισθήσεις, στοιχίζει και ένα σωρό λεφτά.

    • κοκοκό avatar
      κοκοκό @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2009 19:27:18

      Να πάρω τηλέφωνο τον Κοκό να ξεσκονίσει το στέμμα του;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ κοκοκό 17/09/2009 21:06:03

        όχι κοκοκό, θα βάλουμε μια φωτό της κας Παναγιωταρέας στην οθόνη όταν χρειαζόμαστε βαρυσήμαντο διάγγελμα. Αυτή τουλάχιστον είναι και ΝΔ και Πασόκ και λάϊτ.

  11. Α.Κ avatar
    Α.Κ 17/09/2009 18:42:41

    Αγαπητοί φίλοι δε χρειάζεται να αγχωνόμαστε για το αν θα μας κυβερνήσει, η παρέα του Κώστα (που κατάντησε Κωστάκης) Ή η παρέα του Γιωργάκη ,(που έγινε Γιώργος)γιατί όλοι αυτοί, έχουν βολευτεί για ΔΕΚΑ γενεές!!!Ας είμαστε ένωμένοι σαν Έλληνες , για το καλό των παιδιών μας που όλοι χωρίς να μας το λένε, ξέρουν (και θέλουν?)οτι θα τα καταντήσουν -αν δεν επαναστατήσουμε στα πουλημένα σχέδια τους- επαίτες και σπερματοδόχους της USA και ΤΗς ΕΥΡΩΠΗΣ

  12. Παλιός Οννεδίτης avatar