#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2009 11:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν στη ΝΔ τα … κρητικά όργανα

 Αντεπίθεση επιχειρεί η Ντόρα που κατηγορείται ότι «έχασε τις εκλογές».

Επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες που γράφαμε χθες ( Όλοι εναντίον Ντόρας) για την αντεπίθεση που θα επιχειρήσει η υπουργός Εξωτερικών αντιμέτωπη με την γαλάζια κατακραυγή ότι έστειλε τη  συσπείρωση της ΝΔ στο ...Μόναχο και την Ουρουγουάη και θα είναι η βασική υπαίτια για το αποτέλεσμα της Κυριακής.

Από το πρωί πράσινα και μπλε ...παπαγαλάκια διαδίδουν ότι παραιτήθηκε ο γραμματέας του κόμματος και αναλαμβάνει ο ...Άρης Σπηλιωτόπουλος, ο οποίος θα βάλει «μαχαίρι στις κομματικές οργανώσεις και τους μισούς τουλάχιστον γαλάζιους προέδρους ανά την Ελλάδα». Φυσικά ο νέος γραμματέας ανήκει κι αυτός στο κλίμα της Ντόρας η οποία «έχει κάνει προ πολλού μια "χαλαρή συμμαχία" με τον υπουργό Παιδείας». Όλα αυτά κατόπιν συμφωνίας του Καραμανλή με τη Ντόρα για το «μοίρασμα του κόμματος».

Γιατί γίνονται αυτά; Προσέξτε τη συνέχεια των «ρεπορτάζ»: «Πολλοί μέσα στη Ν.Δ. και ειδικά στο Καραμανλικό στρατόπεδο έχουν επεξεργαστεί ένα παμπόνηρο σχέδιο για να φορτώσουν την ήττα του κόμματός του στην Ντόρα Μπακογιάννη. Επί της ουσίας βέβαια της κάνουν καλό. Την ενισχύουν και στην κοινωνία και στο εσωτερικό της Νέας Δημοκρατίας. Εάν η Ντόρα Μπακογιάννη τα πάρει στο κρανίο και απασφαλίσει από την Κυριακή δεν θα μείνει τίποτα όρθιο στην κυβέρνηση και το κόμμα της Ν.Δ.».

Γκάφα από... υπερβολική ευαισθησία

Πόση αξιοπιστία έχουν αυτά τα ρεπορτάζ; Όση και η ...πηγή τους.

Στα όσα έχουμε αναφέρει σχετικά θα προσθέσουμε ότι μιλώντας χθες στον Alter υποστήριξε και τα εξής: Το πρωί της Τρίτης 26 Μαΐου, οπότε και σύμφωνα με την ίδια έλαβε γνώση του τηλεγραφήματος, δεν τηλεφώνησε στον υπουργό Δικαιοσύνης  αλλά προτίμησε να τον ειδοποιήσει μέσω του διπλωματικού γραφείου της «από εξαιρετική ευαισθησία», επειδή ο Καραβέλας είχε ασχοληθεί με όλες τις συμβάσεις του ΟΤΕ επί ΠΑΣΟΚ. «Δεν ήθελα δύο Νεοδημοκράτες υπουργοί να συνομιλούν για μια δικαστική διαδικασία που έδινε εικόνα για το τι έγινε επί ΠΑΣΟΚ», είπε χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/06/2009 12:00:53

    Ντόρα εντάυθα

    Θα μπορούσες κάλλιστα να γίνεις η πρώτη γυναίκα Πρωθυπουργός στη χώρα ή και ΠτΔ.

    Αλλά με τον πατέρα σου να κινεί τα νήματα στο δικό σου υποτιθεται περιβάλλον και Μητσοτακικούς με νοοτροπία δεκαετίας '50 το έχεις χάσει το παιχνίδι.


    "Απεξαρτήσου" προλαβαίνεις να περισώσεις κάτι ακόμα.

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 05/06/2009 12:24:48

    Δεν ξέρω εάν το εύχεσαι Dubai, αλλά προσωπικά ελπίζω να μην ξημερώσει ποτέ ημέρα τέτοια ημέρα.
    Οι κ.κ Καραμανλής και Παπανδρέου, όσο και αν κάποιοι τους κοσμούν με απαξιωτικά επίθετα, προσβάλλοντας ουσιαστικά θεσμικούς εκπροσώπους, φαίνονται πιο τίμιοι. Τώρα εάν είναι και πιο τίμιοι θα το δείξει το μέλλον.
    Τόσο καιρό όμως εδώ μέσα ελάχιστοι τους προτρέπουν και τους στηρίζουν να καθαρίσουν από την βρωμιά τα κόμματα.
    Μπορούνε;
    Θέλουνε;
    Έχουν τον τρόπο;
    Τα θεωρώ πιο σημαντικά ερωτήματα προς διερεύνηση από το να ασχολούμε με ίντριγκες και σενάρια.

  3. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 05/06/2009 12:27:43

    Σημειοτέον ότι η θέση μου για τις εκλογές είναι συνειδητή αποχή και όχι λόγω καλοκαιρίας.

  4. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 05/06/2009 13:02:42

    @ 2 ο νοών...νοείτω ο Παπανδρέου εννοείται οτι έχει κάνει σημαία να καθαρίσει το κόμμα του απο την ημέρα που έγινε αρχηγός, άλλοι προσπαθούν να τον γελοιοποιήσουν, ο Καραμανλής απέδειξε το εντελώς αντίθετο.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2009 13:03:27

    Dubai
    Στο JK δεν σερβίρουν μητσοτακικά κοκτεϊλς.
    Τι σε "πείραξε" και το "γύρισες" στην ανοχή;
    Σκοπός είναι να τους θάψουμε όλους, και οριστικά.

    Όσο για το "η κόρη είναι καλή, φταίει ο σατανικός γέρος":
    εκ κακού κόρακος κακόν ωόν

  6. Factorx avatar
    Factorx 05/06/2009 14:00:50

    Ντ. Μπακογιάννη: Πρωτοφανής τάση ανθρωποφαγίας

    Για πρωτοφανή επίθεση σε βάρος της και τάση ανθρωποφαγίας έκανε λόγο η υπουργός Εξωτερικών, Ντόρα Μπακογιάννη, αναφερόμενη στις επιθέσεις που δέχεται για τους χειρισμούς της στο θέμα του τηλεγραφήματος από την πρεσβεία στην Ουρουγουάη σχετικά με τις κινήσεις του Χρ. Καραβέλα.

    «Υπάρχει μια τάση ανθρωποφαγίας, η οποία είναι πρωτοφανής.... Παίρνω την πολιτική ευθύνη γιατί υπήρξε μια ολιγωρία στο υπουργείο μου και έχω δώσει τις οδηγίες για να δούμε που επιμερίζονται οι ατομικές ευθύνες, δηλαδή σε ποιους υπαλλήλους και δεύτερον, να λάβω όλα τα μέτρα για να μη ξανασυμβεί. Από εκεί και πέρα, υπάρχει μια ανθρωποφαγική τάση, η οποία έχει καταγραφεί κατά κόρον και λυπάμαι πάρα πολύ, δεν θεωρώ ότι ένα τέτοιο θέμα μπορεί να οδηγήσει έναν υπουργό Εξωτερικών σε παραίτηση», σημείωσε η υπουργός Εξωτερικών.


    «Αναμφισβήτητα έγινε λάθος. Αναμφισβήτητα υπήρξε μια ολιγωρία των υπηρεσιών, αλλά το μέγεθος της επίθεσης είναι εκτός κάθε λογικής. Δεν θεωρώ ότι θα μπορούσε ποτέ να γίνει θέμα παρά πάνω από μια ή δύο στήλες στις εφημερίδες, αν δεν ήμασταν σε προεκλογική περίοδο», παρατήρησε χαρακτηριστικά η κ. Μπακογιάννη και πρόσθεσε:

    «Έχουν αναγάγει σε μείζον θέμα και δέχομαι μια πρωτοφανή επίθεση για ένα πρόβλημα, το οποίο δυστυχώς παρουσιάζεται πάρα πολλές φορές μέσα στην ελληνική Δημόσια Διοίκηση, δηλαδή η καθυστέρηση κάποιων εγγράφων. Όποιος έχει την παραμικρή συναλλαγή με την ελληνική δημόσια διοίκηση ξέρει πολύ καλά ότι λέω την αλήθεια».

    Όσο για τις φωνές κριτικής στο εσωτερικό της ΝΔ, η κ. Μπακογιάννη δήλωσε: «Βλέπετε πως οι Νεοδημοκράτες εκφράζονται στις δημοκοπήσεις και ποια είναι η άποψη τους για την Ντόρα Μπακογιάννη. Νομίζω ότι η παράταξή μου μου αναγνωρίζει ότι είμαι ένας άνθρωπος που αγωνίζομαι διαχρονικά και δεν κρύβομαι ποτέ».


    «Σε ένα μεγάλο κόμμα υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να σε συμπαθούν περισσότερο και άνθρωποι που σε συμπαθούν λιγότερο. Όλοι όμως θα πρέπει να έχουν κάποια επιχειρήματα», συμπλήρωσε η υπουργός των Εξωτερικών.

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 14:14:31

    Λοιπον,ακουγα καποιον που μιλησε με δημοσκοοπυς,και ελεγε,οτι η σταγονα που ξεχείλισε το ποτηρι,και την πατησε ο χοντρος,ειναι το παιδομαζωμα του Ζαγοριανου.
    Οπου φυγει φυγει οι ΝΔκρατες ψηφοφοροι,που ειναι απο παραδοση συντηρητικοι,και οικογενειαρχες.
    Την πατησε ο Ζαγοριτης,με τις χειροπεδες του.Του βγηκαν ξινες.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2009 14:46:13

    Ανθρωποφάγοι θέλουν να φάνε τη Ντόρα;

    Ούτε οι διασωθέντες από το αεροπορικό που έπεσαν στις Άνδεις, και μέχρι να τους βρουν έφαγαν νεκρούς συνεπιβάτες, δεν την τρώνε.

    Πάντως, αν την ψήσετε, εμένα κρατήστε μου μια σπαλομπριζόλα. Σενιάν.

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/06/2009 14:52:06

    Ούτε εγω επιθυμώ να δω τη Ντόρα Πρωθυπουργό, αλλά ωφείλω να κάνω την επισήμανση ότι τώρα πληρώνει για αμαρτίες του πατέρα της.

    Η ίδια θα κριθεί για την παντελώς αφελή και εξωτερική πολιτική που εφαρμόζει. Όπως επίσης και για το χαμογελό της που μου δίνει στα νεύρα.

    Αυτή και τα σαρδάμ του ΓΚΑΠ ειναι όλα τα λεφτά.

  10. Tempo avatar
    Tempo 05/06/2009 14:53:19

    Προφήτη τσαγάκι ο επίτιμος κρατάει γερά τον Καραμανλή φακελλωμένο δέν του είναι σε τίποτα να τα πάρει στο κρανίο και να τον σουτάρει άν επαληθευτούν οι δημοσκοπήσεις στο αποτέλεσμα μεθαύριο.

  11. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/06/2009 15:11:17

    @tempo


    Ακριβώς το αντίθετο γίνεται. Μόλις τσιμπήσουν και τον Καραβέλλα, γκείμ όβερ για Μητσοτάκη-Σημίτη και εν μέρει για Παπανδρέου που θα πληρώσει τις αμαρτίες Παπακωνσταντίνου ενός καθαρόμαιου Μητσοτακικού που ενθυλάκωσε εξουσία την περίοδο του Σημιτισμού.

    Ο Κ.Κ εφόσον παίξει καλά τα χαρτιά που έχει στα χέρια του, θα κρατά το πολιτικό σύστημα στα χέρια του τους επόμενους μήνες.

    Θα βοηθήσει και η θεία Αγγέλα, μην ανησυχείς.

  12. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 05/06/2009 15:30:59

    @Dubai

    Συνέχισε!!!

    Είσαι απίστευτος...

  13. Tempo avatar
    Tempo 05/06/2009 15:32:09

    @Dubai Expatriate έλα τώρα μή μου λές οτι ο Καραμανλής θα κρατά το πολιτικό σύστημα στα χέρια του τους επόμενους μήνες με 150 σύν Παυλίδη.
    Εδώ οι βατοπεδινοί τον απειλούν συνέχεια και δέν ξέρει τί να κάνει μαζί τους.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2009 16:02:48

    Τempo, όποιος επιχειρεί να εκβιάσει εν ενεργεία πρωθυπουργό (οπουδήποτε), αυτόν δηλαδή που ασκεί την εκτελεστική εξουσία, δεν μακροημερεύει.
    Πριν λίγο ο ΣΚΑΙ μετέδωσε ότι ο Καραβέλας βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με την ελληνική κυβέρνηση για να παραδοθεί. Ο Καραμανλής πήρε αποστάσεις από τη διακυβέρνηση 90-93.
    Τα όργανα θα παίζουν για ΠΑΣΟΚ-Μητσοτάκη.
    Απλά, ο Καρ. δεν θα προλάβει ενδεχόμενο αρνητικό απότέλεσμα στις Ευρωεκλογές.

  15. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 05/06/2009 16:44:01

    @Προφήτης

    Να υποθέσω ότι αυτοί που είδαν το DVD του Ζαχόπουλου θα πεθάνουν από ζάχαρο...

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 18:34:37

    Εγω δε θα βαρεθω να λεω και σεις να βουλωνετε τ αυτια σας.
    Κανεις,,επαναλαμβανω,κανεις,δεν προκειται να μιλησει,γιατι αν το κανει,παει ΙΣΟΒΙΑ.
    Ακομα να το καταλαβετε;
    Εκτος και αν αλλαξει ο νομος.
    Αλλα μαλακες ειναι να τον αλλαξουν;

  17. Tempo avatar
    Tempo 05/06/2009 19:03:21

    @Προφήτης σε φυσιολογικές συνθήκες όποιος επιχειρεί να εκβιάσει εν ενεργεία πρωθυπουργό δεν μακροημερεύει όταν βλέπει τον κίνδυνο μπροστά του θα το κάνει για να γλυτώσει. Για την περίοδο 90 - 93 τί θέλεις να μας πείς οτι τα τσέπωσε ο Μητσοτάκης απο την Mayo;
    Μας βγαίνεις δηλαδή νέος συνήγορος του Λαλιώτη μετά την καταδίκη του απο την δικαιοσύνη;

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2009 20:32:51

    @16 Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ
    Απ' το συγκεκριμένο μπορεί να πεθάνουν από αηδία

    @18 Tempo
    Δεν υπάρχουν φυσιολογικές συνθήκες σε εκβιασμό πρωθυπουργού.
    Τα περί Λαλιώτη δικές σου νοητικές προεκτάσεις.
    Δεν έχω θέση στη διαμάχη δύο καθαρμάτων.
    Βρες και διάβασε προσεκτικά την πρόσφατη δήλωση Μητσ. για την υπόθεση SIEMENS-MAYO.

  19. Tempo avatar
    Tempo 05/06/2009 20:44:53

    Πάντως Προφήτη όποτε τυχαίνει να ακούσω την Ντόρα Μπακογιάννη υποστηρίζει τον Καραμανλή και την κυβέρνηση του με απίστευτο φανατισμό, μεγαλύτερο και απο αυτόν που υποστηρίζει την κυβέρνηση του πατέρα της.
    Εσύ σάν εκπρόσωπος του Καραμανλή γιατί ανταποδίδεις αυτήν την τόση αγάπη που σου δείχνει με βρισιές και κακία;
    Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται μεγάλη ασυγχώρητη αχαριστία, εντάξει για το ΠΑΣΟΚ μπορείς να λές ότι θέλεις το μίσος σου στην Μπακογιάννη δέν το καταλαβαίνω.