#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2010 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν οι πόλεμοι των εθνικών προμηθευτών (Φάση πρώτη: Μπόμπολας εναντίον Κόκκαλη)



Οι μεγαλοπρομηθευτές του Δημοσίου ξεσπάθωσαν. Αποκαλύπτουν το πραγματικό τους πρόσωπο και ετοιμάζονται για μια μάχη χωρίς έλεος και κυρίως χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τι θέλει και τι μπορεί η κυβέρνηση. Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα επιχειρηματικό πόλεμο, ίσως άνευ προηγουμένου.

Κατασκευές, ενέργεια και εσχάτως τα τυχερά παιχνίδια αποτελούν το μήλον της έριδος για παλαιούς και νέους παίκτες. Σας είχαμε προειδοποιήσει για τις πρώτες τροχειοδεικτικές βολές κατά της κυβέρνησης. Τώρα προσπαθούν να την θέσουν σε απόλυτη ομηρεία, εκείνοι που μέχρι πρότινος «έγλυφαν εκεί που τώρα φτύνουν».

Η μητέρα όλων των μαχών, όπως όλα δείχνουν θα έχει πεδίον δόξης λαμπρόν τον ΟΠΑΠ, το στοίχημα και τα τυχερά παιχνίδια. Τον τζόγο με λίγα λόγια που μπορεί να αποφέρει τεράστια έσοδα στους διεκδικητές του.

Μέχρι πρότινος, κυρίαρχος του χώρου ήταν ο Σωκράτης Κόκκαλης ο οποίος έχτισε μια αυτοκρατορία ακριβώς λόγω της προνομιακής σχέσης που είχε με τον ΟΠΑΠ, ασφαλώς και με τους εκάστοτε κυβερνώντες. Τώρα, όμως, η αυτοκρατορία της Intralot αμφισβητείται από νέους παίκτες στο χώρο, παλαιές καραβάνες στα υπόλοιπα παιχνίδια με το Δημόσιο. Αν ανατρέξει κανείς στις χθεσινές σελίδες της «Ημερησίας» του επιχειρηματία και μεγαλοεργολάβου, Γιώργου Μπόμπολα, θα διαβάσει ένα δημοσίευμα με τίτλο: «Ενας σκάνδαλο που διαρκεί 10 χρόνια. Οι αμαρτωλές σχέσεις ΟΠΑΠ – Intralot». Στο κείμενο αναφέρεται η προνομιακή σχέση ΟΠΑΠ – Κόκκαλη και περιγράφεται ο τρόπος που χτίστηκε αυτή η σχέση με απευθείας αναθέσεις έργων που μπορεί να φτάνουν το 1 δις ευρώ. Και το κείμενο καταλήγει ότι το σκάνδαλο δεν τελειώνει εδώ. Επεται και συνέχεια...

Κάθε καλοπροαίρετος αναγνώστης θα σκεφθεί φυσικά: Καλά τώρα κατάλαβε ο Μπόμπολας ότι υπάρχει σκάνδαλο με τον τζόγο και τον Κόκκαλη; Τώρα είδε ξαφνικά μπροστά του τις απευθείας αναθέσεις; Τόσα χρόνια γιατί δεν έγραφε για όλα αυτά;

Από την άλλη... κοίτα ποιος μιλάει. Ο Μπόμπολας που έχει σαρώσει ότι κατασκευαστικό έργο έγινε τα τελευταία χρόνια, που η ΕΛΛΑΚΤΩΡ γιγαντώθηκε ακριβώς γιατί πήρε όλα τα δημόσια έργα. Μαζί με τους υπόλοιπους εργολάβους έστησαν φάμπρικα, μοιράζονται τα έργα, καρπώνονται τα διόδια στους δρόμους και τώρα ανοίγονται και στην ενέργεια.

Επομένως, πίσω από τον πόλεμο ante portas κρύβεται κάτι άλλο. Με το δημοσίευμα αυτό, εκτός από το μήνυμα που στέλνουν στον Κόκκαλη, απευθύνονται και στην κυβέρνηση, ότι θα τους βρουν απέναντί τους και στον ΟΠΑΠ. Αφού φαίνεται να τα έχουν σπάσει στις κατασκευές (με πολλά και μεγάλα έργα να έχουν παγώσει), αφού η ενέργεια δεν προχωρά όπως θέλουν εξαιτίας των περιβαλλοντικών κολλημάτων της κ. Μπιρμπίλη, τώρα έρχεται και η σειρά του ΟΠΑΠ. Οπότε, τα δημοσιεύματα κατά της κυβέρνησης θα αυξηθούν το επόμενο διάστημα, μέχρι ο πρωθυπουργός να λάβει το μήνυμα ότι οι νταβατζήδες είναι εδώ και κάνουν κουμάντο.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα για τον κ. Παπανδρέου να αποδείξει ότι όλα αυτά που έλεγε δεν ήταν λόγια του αέρα. Μπορεί να τα βάλει με τα μεγαλοσυμφέροντα;

Η απάντησή μας είναι όχι, οπότε περιμένετε ραγδαίες εξελίξεις σε επιχειρηματικό και πολιτικό επίπεδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άκερμος avatar
    Άκερμος 17/01/2010 09:02:23

    Οίκοι Προελεύσεων Βασιλέων Ελλάδος:

    1.Οίκος “Bayern Hax – Wahlern – Scheyern –Wittelsbach” ΠΛΑΓΙΟΣ κλάδος μογγόλων Χαν (Han) Βαυαρίας. Έδωσε βασιλείς εις Βαυαρία – Ελλάδα (Όθων) – Δανία – Σουηδία.
    2.Οίκος «Sachsen (Σάξονες) – Oldenburg – Schleswig Holstein (-Stein => Εβραίοι) – Sonderburg – (Gottorp) – Glucksburg”. Εβραιοσαξονικός οίκος σαξονίας βορείου Γερμανίας. Έδωσε βασιλείς εις Ελλάδα (Γέωργιος Α’ – Κωνσταντίνος Α’ – Αλέξανδρος – Γεώργιος Β’ – Παύλος – Κωνσταντίνος Β’) – Δανία – Νορβηγία – Σουηδία – Ρωσία (Ρομανώφ Γκοττορπ) – Αγγλία. Η σύζυγος του Όθωνος, Αμαλία, προέρχονταν από τον κλάδο Oldenburg ανωτερω οίκου. Εκ των βασιλέων Ελλάδος, ο Κωνσταντίονος Α’ έλαβε σύζυγο τη Σοφία, προερχόμενη από επιμειξία του οίκου HOHENZOLLERN (Πελασγοί Αυτοκράτορες Γερμανίας) και του “Kent” – Sax – Koburg (Εβραιοσάξονες Αγγλίας). Από εβραιοσάξονες δούκες δουκάτου Γερμανίας Sax – Coburg προέρχεται ο οίκος «Ουϊνδσωρ» Αγγλίας και ο οίκος "Saxgoburgosky” Βουλγαρίας. Ο Παύλος έλαβε σύζυγο του την Φρειδερίκη, προερχόμενη από τον κατωτερω οίκο (3). Οι λοιποί έλαβαν συζύγους από εσωτερική επιγαμία ή μη «ευγενείς».
    3.Οίκος «Hannover – Braun Schweig Welfen [Λύκοι γκρίζας σιωπής ή σιωπηλοί (ύπουλοι) γκρίζοι λύκοι ] Lunenburg Wolfen Buttel (Κλητήρες – Ηγέτες Λύκων) Bevern (Bayern – Βαυαροί). ΕΥΘΥΣ κλάδος μογγόλων Χαν (Han) Βαυαρίας. Εδρεύων στο βασίλειο του Αννόβερου δια λόγους ασφαλείας. Έδωσε βασιλείς εις αννόβερο έως 1866 – Αγγλία (1714 – 1901 : έξη βασιλείς Αγγλίας, βαυαρικής [μογγολικής – τουρκικής] καταγωγής) – Ελλάδα (βαυαρομογγολική έχιδνα φρειδερίκη). *Lunen-Burg: Πύργος Σελήνης.
    HANNOVER<=ΗΑΝ-ΟΒΕR<=OBER-HAN<=ΥΠΕΡ-ΧΑΝ MOΓΓΟΛΟΙ ΗΓΕΤΕΣ.

  2. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 17/01/2010 09:26:28

    όταν τσακώνονται τα βουβάλια την πληρώνουν τα βατράχια.

  3. Άκερμος avatar
    Άκερμος 17/01/2010 10:00:52

    -Λένε οι υπογείοντες, ότι οι κ.κ Αναγνωστάκης και Χασαπόπουλος αποτελούν την αφρόκρεμα της πρωϊνής ζώνης του Σαββατοκύριακου.
    -MEGAS είσαι Κύριε !!!!

  4. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 10:01:12

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13146&subid=2&pubid=24035161
    και το λινκ για να μην το ψαχνουμε.

    Το θεμα ανακινειται επειδη για να μπει το livebet που ζητανε
    επιτακτικα οι πρακτορες χρειαζεται ενα εξαμηνο προετοιμασιας.
    τοσο χρονο εχει πει η intralot οτι θελει για να ''στήσει'' το
    συστημα στον οπαπ.
    και αν δειτε ισα ισα που προλαβαινουν το χρονικο οριο μεχρι το
    παγκοσμιο της Ν.Αφρικης.

    Απο οσο διαβασα εχει ηδη κατατεθει πολυ προσφατως προταση απο την Intralot στον οπαπ για το livebet και περιμενουν απαντηση.

    Παντως ο τζογος -γενικα- ειναι χρυσοφορα και πολυ προσοδοφορα δουλεια
    που τα μεγαλα τζακια στην ελλαδα δυσκολα θα την αφησουν και δεν θα θελουν
    να εχουν μεριδιο.
    Εδω η οικογενεια βαρδηνογιαννη προετοιμαζεται να κανει καταστηματα μεσα στα videoclub .

    ενα σχετικο αρθρο της 02/11/09
    Βαρδινογιάννης-Κόκκαλης πάνε Στοίχημα!
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2009-11-01-23-48-07-2009110116296/

    Επισης η εισηγμενη στο ελληνικο χρηματιστηριο cenric , που διαχειριζεται το ελληνικο τμημα στης sportingbet ( επειδη με το brand name sportingbet
    υπαρxουν περι τους 35 bookamkers )
    προσφατα προέβη σε υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας (MOU) με την
    Audio Visual
    http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/557807/Article.aspx

    Ο ΟΠΑΠ ειναι σκετη αμαρτια , απατη και κλεψιά.

    Μολις σπασει το μονοπωλιο θα διαλυθει,
    δεν εχει τιποτα ουτε τεχνογνωσια ουτε στελεχη ουτε καν ενα
    ενα oddser - handicaper δικο του.

    Αυτο σε οσους ασχολουνται με το bet ειναι πασιφανες .
    το ξερουν και οι μεγαλοι και γιαυτο ''ακονιζουν μαχαιρια τους''

  5. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/01/2010 10:11:18

    Μην μασάτε αδέρφια.Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.Γιά όλους έχει ο μπαξές.Οσο γιά το αν θα σαμποτάρουν το γωγουλίνι,χλωμό το βλέπω.Χαζοί δεν είναι: Αλλωστε σε ποιό restaurant ,θα ψωμισθούν καλύτερα;;;;Οσο γιά το μπίρμπιλο,σιγά τα ωά.Δεν θ'αργήσει να σουταρισθεί.Οπως και το κυκλάμινο του κατηχητικού,με τις ιδιοφυείς ιδέες περί μετατροπής της Ελλάδας,σε Ρουφιανιστάν.Είπαμε:Ελλαδίτσα μας,ακόμα δεν τ'άχεις δεί όλα.

  6. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 10:18:57

    συνεχιζοντας ,
    η κυβερνηση επειδη εχει στο μυαλο της την απελευθερωση του Internet-ικού
    στοιχηματος
    γινεται οτι γινεται με συνεργασιες λυκοφιλες κλπ
    http://www.euro2day.gr/article/559561/ArticleDetails.aspx

    απο το debate κατσελη-παπαθανασιου
    http://www.youtube.com/watch?v=wYFirJrz_n8
    μονο το τμημα για το Interet-bet
    ολη η ''διαμαχη''
    http://www.capital.gr/capitaltv/Player.aspx?id=546


    οι ελληνες ειναι οι Καλυτεροι πελατες των books .
    Ειναι μεγαλο πρεστιζ για τον bookmaker του εξωτερικου να λεει οτι
    εχω ελληνες στο χαρτοφυλακιο μου.
    ( γιαυτο εξαλλου και οι πιο πολυ γνωστοι εξ'αυτων , περα απο το
    οτι εχουν το site στα ελληνικα εχουν και ελληνες υπαλληλους
    που σου απαντανε σε οτιδηποτε μεσω chat ή τηλεφωνικως κλπ )

    Εξαλλου ειναι γνωστο οτι στο ανταλλακτηριο ειμαστε
    μετα την Αγγλια , πρωτοι στην σειρα καταταξης απο ολο τον κοσμο.
    συνηθως με τους γερμανους των 80,000,000 κοντραριζομαστε
    για τις θεσεις 2-3, τωρα παντως ειμαστε παλι στην 2η θεση

    http://www.alexa.com/siteinfo/betfair.com
    @@@

  7. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 10:46:13

    να βαλω αλλο ενα σχολιο ( περιμενοντας να καταχωρηθουν )

    απο την σημερινη καθημερινη
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_17/01/2010__387087

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100036_17/01/2010_387116

    @@@

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κρης 17/01/2010 11:03:18

      Σύντεκνε, είναι λυπηρό που η μικρη χώρα μας έχει το στοίχημα στα "αναπτυξιακά" της έργα.

  8. vas avatar
    vas 17/01/2010 11:09:30

    αυτοί πήραν τα λεφτά που θα μας βάλουν να πληρώσουμε κορόιδα......
    ο κόκαλης ήταν και στην ομιλία του ΓΑΠ στην Θεσσαλονίκη προεκολογικά
    και μην ξεχνάμε οτι αυτός και ο Λούβαρης (καταδικασμένος αλλά ελεύθερος ... γιατί πεθαίνει..... εδώ και 20 χρόνια....)ήταν φιλοι του πατέρα

    ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΔΕΣΜΕΥΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΑΝΟΧΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑς ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΛΟΥΣ.Η διαφορα 11 μοναδΕς στον ΚΩΣΤΑΚΗ μορεί εύκολα να γίνει 21 ΜΟΝΆΔΕς ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ............

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ vas 18/01/2010 10:48:05

      Ο Λούβαρης αφέθηκε ελεύθερος γιατί ήταν...ετοιμοθάνατος από σκλήρυνση κατά πλάκας.
      Από τότε έχει πεθάνει η μισή Ελλάδα και το πασοκικό λαμόγιο ζει. Καλά είχαν γράψει τότε ότι υποφέρει από σκλήρυνση κατά πλάκας χρυσού!

  9. Άκερμος avatar
    Άκερμος 17/01/2010 11:13:59

    =ΤΙ ΒΙΡΒΊΛΗΣ ΤΙ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗΣ !!!!
    -ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΡΕ ΒΑΣΙΛΗ.

    Γενάρχης της οικογένειας Βιρβίλη ήταν ο Κόλιας ( Νικόλαος) Βιρβίλης, που είχε ονομαστεί και «Αναγνώστης» διότι εγνώριζε γραφή και ανάγνωση. Φαίνεται ότι ο πατέρας του είχε επισκεφθεί τους Αγίους Τόπους ως προσκυνητής ( Χατζής), γι αυτό και τον συναντά κανείς σε διάφορα έγγραφα με τις αναγραφές «Κόλιας Χατζημπιρμπίλης», ή Χατζη Αναγνώστης Μπιρμπίλης, ή Αναγνώστης Χατζημπιρμπίλης, ή Αναγνώστης Χατζή Αναγνώστη Μπιρμπίλης.

    .... Από το γάμο του με τη Μαρούσα απόκτησε τους Αναγνώστη ( Ιωάννη ) και Αντώνιο, και μία κόρη, την Αικατερίνη συζ. Αναγνώστη Καρνέση. Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι μετέπειτα, γυναίκες απόγονοι του Αναγνώστη, παντρεύτηκαν και δημιούργησαν τις επίσης μεγάλες οικογένειες Χατζημελέτη και Πάγκαλου.

    ** 1.- Η Μαλαματένια παντρεύτηκε το 1836 τον αγωνιστή και πολιτικό Μελέτη Ιωάννου Χατζημελέτη (1809-1875). Από το ζευγάρι αυτό γεννήθηκε μεταξύ άλλων η Αικατερίνη ή Κατίγκω Μ. Χατζημελέτη (1838-1940). Αυτή παντρεύτηκε τον Δημήτριο Θ. Πάγκαλο . Παιδί τους ήταν ο γνωστός στρατηγός Θεόδωρος Δημ. Πάγκαλος, παππούς του σημερινού πολιτικού Θεοδώρου Γεωργ. Πάγκαλου.

  10. Swell avatar
    Swell 17/01/2010 11:19:15

    Aρχαίε εδώ "στοιχημάτισε" στο παιδί η χώρα. Το στοίχημα σε πείραξε;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Swell 17/01/2010 11:28:08

      ε... είμαστε (μας κάνουνε, είμαστε;) ζαγάρια...

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Swell 17/01/2010 14:09:59

      Γιατί, πότε έκαναν αλλοιώς οι Έλληνες;

      Μια ζωή σε άλλους στοιχηματίζουν. Όπως έμαθαν να ζουν με ξένα λεφτά.

      Τι σημαίνει το "Έχω Ανάγκη Ηγέτη να μου κάνει πράγματα ;". Ότι είμαι ανεύθυνος. Διαβάστε λίγη ψυχολογία του μαζοχισμού και θα βεβαιωθείτε. Όσο πιο τρελά μας κάνουν, τόσο γουστάρουμε.

      Για να εκραγεί ο μαζοχισμοός του ΄Ελληνα, ο Έλληνας θέλει να νιώθει οικειότητα και ασφάλεια, ώστε να αφεθεί στα στοργικά χέρια του κάθε αρχηγού.

      Είμαστε κακομαθημένοι, ανώριμοι και ανεύθυνοι.

  11. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 11:22:58

    archaeopteryx says:
    Σύντεκνε, είναι λυπηρό που η μικρη χώρα μας έχει το στοίχημα στα “αναπτυξιακά” της έργα.
    ...............
    Κατάντια ειναι .

    αλλα ειναι γνωστο οτι οσο πιο φτωχοι κατοικοι - ή ενας τοπος -
    τοσο πιο πολυ βασιλευει ο τζογος.

    γνωριζετε εσεις της αθηνας πολλα προπατζιδικα σε εκαλη , φιλοθεη κλπ ;
    ενω δραπετσωνα, σεπολια, περιστερι ή αιγαλεω ανθιζουν.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κρης 17/01/2010 11:26:52

      ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ... Άρρωστο!

    • bananiagr avatar
      bananiagr @ Κρης 17/01/2010 14:12:36

      Χα! Εδω πάνω στον Βορρά να δεις τι γινεται!
      Αφήστε που τα σκοπιανά καζίνο έχουν κονομήσει τα άντερα τους!

  12. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 11:53:23

    να΄τανε φορολογια θα ηταν καλα αλλα δεν ειναι
    5,5 δις τζιρος το 2008
    730 εκατομμυρια κερδη , το κρατος πηρε το 1/3 ,
    250 μυρια χοντρικα και τα υπολοιπα 500 εκατομμυρια πηγαν κατα το
    μεγαλυτερο ποσοτο σε usa founds.

    ξερεις ποσα πηραν τα καναλια. ραδια και εφημεριδες το 2008 ;
    100.000.000 ναι 100 εκατομμυρια για αν διαφημιζουν Μονοπωλιακη επιχειρηση
    ( μαλλον για να εχουν το στομα τους κλειστο )

    και τα 100 μυρια ηταν και μειωμενα !!!!
    120-140 ηταν τα ετη προ του 2008.

    ποσα πηγαν στον πολιτισμο αθλητισμο κλπ σαν Μη ανταποδοτικες
    χορηγιες ; το 0,36 % του τζιρου.
    20 μυρια ολα κιολα
    γιαυτο κανω αναφορα περι αμαρτιας και απατεωνιας παραπανω

  13. Y. avatar
    Y. 17/01/2010 12:24:51

    Μια ερώτηση κοινής λογικής και παρατήρησης (σημειώνω ότι είμαι άσχετος με ότι έχει να κάνει με το τεχνικό μέρος των νέων τεχνολογιών).
    Έστω στο Τζόκερ. Η κατάθεση δελτίων σταματάει κάποια λεπτά πριν τη κλήρωση, και κλειδώνει το σύστημα. Γίνεται η κλήρωση, βγαίνουν τα 5+1 νούμερα, και δέκα λεπτά μετά από αυτήν κάποιος που ελέγχει τον σέρβερ το ξεκλειδώνει, βάζει ένα δελτίο με τα κληρωθέντα νούμερα σε προσυνεννοημένο πρακτορείο, και βγάζει το τζακ ποτ.
    Μήπως είναι απλοϊκό και αφελές το ερώτημά μού?

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ Y. 18/01/2010 13:20:25

      Όλα γίνονται αλλά και όλα φαίνονται.
      Μπορεί να αλλαχτεί και η ώρα ώστε να φαίνεται ότι η κατάθεση του δελτίου έγινε πριν την κλήρωση αλλά ουδέν κρυπτόν υπό τον administrator. Το θέμα είναι αν θα βγει στην επιφάνεια ή θα γίνει γαργάρα.

  14. levantes avatar
    levantes 17/01/2010 13:40:27

    στέλεχος εκδοτικού συγκροτήματος έχει εταιρεία ιντερνετικού στοιχήματος. Από αυτές που δεν θεωρούνται νόμιμες. Μήπως έχει κάποια σχέση με το δημοσίευμα;

  15. karenin avatar
    karenin 17/01/2010 14:26:50

    Το θέμα θα μπορούσε να διατυπωθεί και ετσι. Είναι ολιγάρχες ο Μπομπολας και ο Κόκαλης; Ο όρος αναβίωσε στην μετασοβιετική Ρωσσία,
    και είχε να κάνει με νεόπλουτους ισχυρούς οικονομικους παράγοντες, που που επι Γέλτσιν επεδίωξαν και αποκτησαν και τον πολιτικό ελεγχο της χώρας.

  16. Hase avatar
    Hase 17/01/2010 14:38:40

    Παιδες, γνωριζει καποιος απο σας αν οι αποδειξεις απο στοιχημα, Κινο, Προ-πο (οχι αυτο του Χρυσοχοιδη), σουπερ τρια εξτρα πεντε, ιπποδρομου, κρατικου λαχειου, λαικου λαχειου, Προτο Τζοκερ, Λοττο, και οτι αλλο ξεχασα επεσυναπτονται στην δηλωση για μειωση του αφορολογητου οριου;

    • Y. avatar
      Y. @ Hase 17/01/2010 21:29:04

      Βεβαίως ναι. Μιας και φορολογούνται στη πηγή (με 10%, αν και νομίζω ο ΓΑΠ τον αύξησε στο 20), από το φόρο που αναλογεί σε αγορές παγίων στοιχείων μετέπειτα, αφαιρείται ο αρχικά παρακρατηθείς. Εκτός αυτού, αποτελεί στοιχείο πόθεν έσχες (στις αποκτήσεις παγίων)

  17. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 17/01/2010 20:21:21

    Ο ΓΚΡΑΜΣΙ είχε πει "ο νόμιμος τζόγος είναι επιπλέον φόρος στους ηλήθιους"
    ο παράνομος άσε καλύτερα...