#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2011 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρχισαν οι πιέσεις για αναβολή των εκλογών



H  «Kαθημερινή» δεν θέλει εκλογές!

Διαβάζω στο κύριο σημερινό άρθρο της ναυαρχίδας του Φαλήρου:

 

“Αδικαιολόγητη είναι η εμμονή ορισμένων με την ανάγκη διεξαγωγής των εκλογών στις 19 Φεβρουαρίου. Δεν αντιλαμβάνονται άραγε το απίστευτα ασταθές και γεμάτο κινδύνους ευρωπαϊκό περιβάλλον, μέσα στο οποίο θέλουν την Ελλάδα να εμπλέκεται σε μια εκρηκτική προεκλογική περίοδο; Ή μήπως νιώθουν τόσο υπερεπαρκείς και πανέτοιμοι να κυβερνήσουν μια χώρα που καταρρέει; Χρειάζεται ψυχραιμία, σύνεση και προ πάντων όχι προσωπικοί ή κομματικοί εγωισμοί αυτήν τη στιγμή. Προφανώς η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι ένα σχήμα εκτάκτου ανάγκης και περιορισμένου χρόνου. Η εμμονή, όμως, σε μια ημερομηνία, που προϋποθέτει ότι η Βουλή θα μείνει ανοιχτή για λιγότερο από ένα μήνα, δεν δικαιολογείται και μάλλον δεν συμβαδίζει με την αγωνία ενός λαού που θέλει να δει πώς θα επιβιώσει σε μια πολύ δύσκολη στιγμή της ιστορίας του τόπου”.

 

Εντάξει το εμπεδώσαμε το μήνυμα! Θέλουν τον κ. Παπαδήμο!

Δηλαδή, αν η αβεβαιότητα συνεχιστεί, μέχρι πότε βλέπουν να παρατείνεται η θητεία του κ. Παπαδήμου;

Μέχρι το 2013, ας πούμε;

Δεν έχουν αντιληφθεί εκεί στο Φάληρο ό,τι μια κυβέρνηση για να έχει ισχύ, πρέπει πρωτίστως να διαθέτει λαϊκή νομιμοποίηση;

Για ποια από τις ακολουθούμενες πολιτικές την τελευταία διετία,  έχει δώσει την έγκρισή του ο ελληνικός λαός;

Δεν ενδιαφέρει την «Καθημερινή» τι λέει ο λαός;

Επιπλέον, η ημερομηνία της 19ης Φεβρουαρίου συμφωνήθηκε μετά από συζητήσεις με τον κ. Βενιζέλο. Δεν ήξερε ο κ. Βενιζέλος το «γεμάτο κινδύνους ευρωπαϊκό περιβάλλον»;

Εκτός και αν πονηρά σκεπτόμενος είπε, «ας πούμε μια ημερομηνία και στη συνέχεια, αρχίζουμε τις πιέσεις για παράταση»!

Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του ελληνικού πολιτικού συστήματος είναι η έλλειψη αξιοπιστίας. Επιτέλους, να μάθουμε να τηρούμε αυτά που συμφωνούμε!

Και κάτι τελευταίο: Η Ισπανία, για παράδειγμα, τι έπαθε που έκανε εκλογές;

Ας σταματήσουν να υποτιμούν τον ελληνικό λαό. Έχει καταλάβει πολύ καλά τι έγινε, τι γίνεται και τι σχεδιάζεται.

Καιρός να μιλήσει!

Γιατί στις δημοκρατίες ο λαός είναι κυρίαρχος.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 30/11/2011 21:44:10

    Κατσε ντε! εδω θα σου πουνε οτι ολοκληρη Ιταλια δεν παει σε εκλογες, θα πας εσυ?

  2. Θύμιος avatar
    Θύμιος 30/11/2011 22:01:48

    σε δέκα μέρες θα υπάρχει €uro?

  3. Anna avatar
    Anna 30/11/2011 22:06:28

    Είναι αλήθεια ότι ο Παπαδήμος θα πάει στις ΗΠΑ στις 19 Απριλίου σε επίσημη επίσκεψη? Ψάξτε το λιγάκι...

    • avanti avatar
      avanti @ Anna 01/12/2011 11:07:42

      Μπορεί ο άνθρωπος να μην πάει ως πρωθυπουργός .... να πάει (ίσως) μετά τις εκλογές, ως τέος, για να πάρει μισθούς & προμήθειες αλλλά και να παραδώσει και το reporting ..... δεν τα στέλνεις με courier αυτά τα πράγματα.

  4. Dal avatar
    Dal 30/11/2011 22:08:02

    Πρέπει να γίνουν εκλογές για τους εξής λόγους:
    H κυβέρνηση αποτελείται ως επί το πλείστον από μέλη του Πασοκ που πρίν 2 χρόνια εξελέγησαν με εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα.
    Το πρόγραμμα που καλείται να υλοποιήσει ο Παπαδήμος έχει μέχρι τώρα αποτύχει παταγωδώς και παρ΄ όλα αυτά συνεχίζεται η ίδια συνταγή που μας οδηγεί μαθηματικά στην καταστροφή.
    Δεν μπορεί η παρούσα κυβέρνηση να δεσμευτεί και να δεσμεύσει τις επόμενες κυβερνήσεις ,με εκχωρήσεις του δημόσιας περιουσίας και κυριαρχίας ,χωρίς να έχει την έγκριση του λαού.
    Ο Παπαδήμος ήταν ενάντιος στο κούρεμα 50% και τώρα καλείται να το αποδεχθεί.
    Η άρνηση των εκλογών με την επιχειρηματολογία που την ακολουθεί είναι εκ του πονηρού, γιατί είναι βέβαιο ότι με την εκλογική διαδικασία θα βγουν ενισχυμένα τα αντιμνημονιακά κόμματα, πράγμα το οποίο δεν είναι αρεστό σ' αυτούς που θέλουν με κάθε τρόπο και τίμημα να εντάξουν τη χώρα ,στους παγκοσμιοποιημένους μηχανισμούς.
    Η εκλογική διαδικασία δεν θα έχει καμιά επίπτωση γιατί ούτως η άλλως η υπάρχουσα κυβέρνηση δεν κυβερνά απλά βάζει συνεχώς φόρους. Τα πάντα έχουν διαλύσει.
    Οι εκλογές τέλος θα εκτονώσουν για ένα διάστημα την λαϊκή αγανάκτηση.

  5. Y. avatar
    Y. 30/11/2011 22:11:31

    “Καιρός να μιλήσει!”......και ο Σαμαράς!!

    • foros avatar
      foros @ Y. 30/11/2011 22:32:50

      Ποιος Σαμαράς; Ο Αντώνης ή ο Τρύφωνας; Για τον Αντώνη το βλέπω χλωμό. Είναι ο πρώτος πρόεδρος της Ν.Δ που ψηφίστηκε από τον λαό της για να τα αλλάξει όλα και σχεδόν 2 χρόνια τώρα έχει δεν έχει αλλάξει και πολλά πράγματα αφού τα λαμόγια παραμένουν στη θέση τους. Όσον αφορά για νέα στέλεχη δεν έχει να επιδείξει και τίποτα σπουδαίο εκτός από τον Νότη τον Μηταράκη ο οποίος έχει και επιστημονικώς τεκμηριωμένη άποψη (προσωπική εκτίμηση). Μπορεί η Ν.Δ να κυβερνήσει μα τον Αβραμόπουλο και τον Δήμα τον Αρούλη και τον Κούλη;
      Κύριοι στη Ν.Δ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ foros 01/12/2011 02:20:26

        ο Δήμας και ο Αρούλης είναι το ίδιο; Η πολιτική σου κρίση είναι επισφαλής ... για να στο πω κομψά. Ο Δήμας κύριε ήδη μίλησε για ΑΟΖ. Κάτι τέτοια μόνο η στρατιωτίνα της Αραβαντινού και οι λίγοι οπαδοί της θα τα έλεγαν

  6. Anna avatar
    Anna 30/11/2011 22:11:52

    Eίναι αλήθεια ότι ο Παπαδήμος θα επισκεφτεί επίσημα τις ΗΠΑ στις 19 Απριλίου? Γνωρίζετε κάτι περί αυτού?

  7. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 30/11/2011 22:14:33

    οτι πει ο αλαφουζος τι να κανουμε τωρα σε μας τους κοινους θνητους δε πεφτει λογος

  8. Κατ.Κατ. avatar
    Κατ.Κατ. 30/11/2011 22:14:58

    Είναι η γραμμή Αραβαντινου-Φάληρο....δε βγαίνουν και τα κουκιά....όσο πιο μακριά πανε οι εκλογές νομίζουν ότι θα είναι καλλίτερα. Νομίζουν...

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 30/11/2011 22:34:12

    Θολό τοπίο,ομίχλη φοβερή,πορευόμαστε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...Το τι θα συμβεί,άγνωστο.Μακάρι να πάμε σ'εκλογές το γρηγορότερο.Την άποψή μου την έχω αναλύσει κάμποσες φορές.Συντελείται μέγιστη συνταγματική εκτροπή.Η πιθανή αναβολή των εκλογών αποτελεί ύβρη στη ίδια τη δημοκρατία.Όλοι ας επαγρυπνούμε,διότι πολλοί,εντός και εκτός Ελλάδας,θα καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου ν'αναβληθούν οι εκλογές και να συνεχίσει το βίο της η κυβέρνηση Παπαδήμου.

  10. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 30/11/2011 22:42:08

    Όταν κάνεις συμφωνίες με κουτοπόνηρους υπαλήλους να μην διαμαρτήρεσαι μετά ότι σου τη φέρανε!!!
    Θα τα ψηφίσεις όλα , μα όλα (νέα μνημόνια , προϋπολογισμούς , Δανειακές συμβάσεις) θα μείνεις στη συνείδηση του λαού σαν συνένοχος , θα στηρίξεις εν τω μεταξύ τους Παπουτσίδες , τις Αννούλες τους Λοβέρδους κτλ..
    Μπράβο !
    Όχι μόνο στις 19/2 δεν θα γίνουν εκλογές αλλά ούτε το καλοκαίρι..........
    Εκτός αν τις επιβάλει ο λαός.........
    Αύριο έχουμε απεργία!

  11. antanistimi avatar
    antanistimi 30/11/2011 22:52:51

    οταν ''επεισοδια'' οπως αυτο στην ευελπιδων,αντιμετωπιζονται θα ελεγα τοσο επιφανειακα και εν θερμω απο τον κο Αβραμοπουλο,τοτε η ΝΔ οσο αργει ο χρονος των εκλογων θα χανει οχι μονο αυτους που θα ηθελε να κερδισει αλλα και αυτους που θεωρει δεδομενους.
    δεν μπορει να προδικαζουμε τα γεγονοτα και να εγκλωβιζομαστε σε τετοιου ειδους παγιδες οι οποιες σκοπο εχουν να αποπροσανατολισουν και να φθειρουν.........

  12. gio23 avatar
    gio23 30/11/2011 23:00:02

    Ο οποίος Δήμας υποστηρίζει τη γερμανική πρόταση για τη νεας μορφης Ευρώπη με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις όπως επισημαίνει.Έχει ενημερωθεί ακριβώς για το πλάνο της Γερμανίας κι έχει σκεφτεί κιόλας τις τροποποιήσεις που θα προτείνει?Μάλλον τον γελάσανε τα μυαλά του ή οι συμβούλοι του.Οποιαδήποτε αλλαγή Ευρωπαικής συνθήκης απαιτούμε να περάσει απο ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.Τέλος να αποφασίζουν για μένα χωρίς εμένα.Αλλιώς δε τον κρατάμε μπορεί να μας απαλλάξει από τις υπηρεσίες του.Είναι βέβαιο ότι κάποιον άλλον θα βρούμε να μας κάνει την δουλειά που (δεν) τον εκλέξαμε για να .Σε αυτην την κυβέρνηση (έκτρωμα) εννοώ.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/11/2011 23:00:17

    Ελπίζω η ΝΔ να μη διαψεύσει ξανά τον εαυτό της...κι εμάς...

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/11/2011 23:07:06

    Δεν παει να λεει οτι θελει η αλλαφουζιαδα του Alexis η ροτα να ειναι σταθερη για εκλογες εδω και τωρα !Οσον αφορα τον Παπαδημο αυτος δεν ξερει να χωρισει 2 γαιδουριων αχυρα οχι να πρωθυπουργευει !Ας ετοιμαστουμε για την απαντηση Σαμαρα στις πιεσεις εδω ειμαστε και θα το δειτε !Λιγη υπομονη πατριωτες !

    • βουλα ελευθεριαδου avatar
      βουλα ελευθεριαδου @ Ραβινος 01/12/2011 00:04:05

      συμφωνω μια τετοια κυβερνηση εχει βραχυ οριζοντα απλα και στη ΝΔ να εχουν το νου τους

  15. GGL avatar
    GGL 30/11/2011 23:42:02

    Aν ο αντιπαθής στο λαό και τελειωμένος ΓΑΠ είχε παραμείνει πρωθυπουργός και δεν είχε γίνει η συγκυβέρνηση η ΝΔ είχε κάποιες ελπίδες να αποκτήσει μεγάλη δυναμική πριν τις εκλογές και να έχει αυτοδυναμία. Τώρα............
    οι εκλογές δεν θα δώσουν λύση απλώς θα αλλάξουν τους συσχετισμούς. Το ΠΑΣΟΚ θα συντριβεί κυρίως αν παραμείνει ο ΓΑΠ, η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα με ποσοστό μικρότερο από το 2009, τα κόμματα της αριστεράς και το ΛΑΟΣ θα ενισχυθούν (ας όψεται η σιωπή της ΝΔ στην εγκληματικότητα και τη λαθρομετανάστευση) και κάτι ανάλογο με τη τωρινή συγκυβέρνηση θα προκύψει μόνο που θα είναι μεγαλύτερης διάρκειας.
    Άρα γιατί εκλογές? Λύση διαφορετική δεν θα δώσουν.

  16. SAS avatar
    SAS 30/11/2011 23:43:15

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκπλήσσεστε τόσο , δηλαδή η ΝΔ περίμενε μπέσα από το ΠΑΣΟΚ ή από τον διορισμένο , από το ΠΑΣΟΚ και την ΕΕ , Παπαδήμο . Από την στιγμή που έχει αποδειχθεί πως οι εκβιασμοί πιάνουν γιατί να μην τους συνεχίσουν .
    Το ζούμε εδώ και ενάμιση χρόνο και θέλω πραγματικά να δώ τι θα κάνει ο Σαμαράς όταν θα απαιτήσουν από την Ευρώπη την συνέχιση της κυβέρνησης Παπαδήμου για το '' καλό'' μας φυσικά .
    Πότε θα καταλάβουν κάποιοι ότι ζούμε σε καιρούς που απαιτούν μη συμβατική σκέψη και αντίστοιχες κινήσεις .

  17. Απορία avatar
    Απορία 30/11/2011 23:53:31

    Αυτοί νομίσανε ότι θα χορτάσουν τα στομάχια του κόσμου με το να τον βάλουν να ακούει το όνομα "Παπαδήμος" κάθε μέρα στα κανάλια.

    "Λαθρέμποροι" της ενημέρωσης (και ό,τι άλλου), πάρτε το χαμπάρι, ο κόσμος βράζει, δεν χειραγωγείται πλεόν με τις ...αλακίες που του σερβίρατε τόσο καιρό.

  18. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/12/2011 00:02:51

    Τις εκλογές δεν τις είχαν καθόλου στο νου τους, από την αρχή. Προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση του Αντώνη, για να τον βάλουν στο χορό, έκαναν τάχα πως συμφώνησαν σε μια ημερομηνία, που να φαντάζει ως λογική!
    Το ξεπούλημα θέλουν να είναι τέλειο, γι αυτό και ο επιβληθείς από αυτούς δοτός πρωθυπουργός. Οι εκλογές δεν συμφέρουν ούτε το καλό τους και υπάκουο παιδί, που τους έδειξε από ποιό νησί μπορεί να αρχίσει η αφαίρεση της εθνικής μας κυριαρχίας - ούτε το καλό τους κορίτσι που το προετοίμαζαν ως εναλλακτική λύση. Καθόλου τυχαία δεν ήταν η επιλογή του Καστελόριζου, ως φόντο, για την ανακοίνωση της υπαγωγής μας στο ΔΝΤ!
    Εκείνο όμως που δεν τους συμφέρει καθόλου, είναι η συνέχιση της ανοδικής πορείας του Αντώνη Σαμαρά. Άρα θέλουν οπωσδήποτε χρόνο για να τον κατεβάσουν στα επίπεδα που επιθυμούν, ενώ παράλληλα ελπίζουν στην ενίσχυση των μνημονιακών παραφυάδων.
    Με Κουβελοπαντρέματα, Φλωριδοκινήματα, Καρατζαφεροτούμπες και με ολίγη από Ταύρους και Σημιτοκόνικλους, ελπίζουν πως θα φτιάξουν τον αχταρμά της μη αυτοδυναμίας της Ν.Δ. Γι αυτήν υπολογίζουν ασφαλώς και στους δούρειους ίππους, ή άλλως πως στα νεοφιλελεύθερα σταγονίδια που έχουν παραμείνει για το τρόχισμα του Αντώνη. Έτσι θεωρούν πως θα δέσουν τους Έλληνες πισθάγκωνα για τις ορέξεις τους. Θέλουν κυβερνήσεις συνενοχής, να διανέμεται το κόστος και να μειώνονται οι αντιστάσεις, με δοτούς πρωθυπουργούς κατά προτίμηση! Σ’ αυτό το παιχνίδι οι νταβατζήδες θα δώσουν τα ρέστα τους. Ήθελα να ήξερα την εκδίκηση του απελπισμένου την έχουν προσμετρήσει καθόλου, στα δεδομένα των σχεδίων τους;

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/12/2011 01:16:14

    Δεν ήξερε ο κ. Βενιζέλος το «γεμάτο κινδύνους ευρωπαϊκό περιβάλλον»;

    Εκτός και αν πονηρά σκεπτόμενος είπε, «ας πούμε μια ημερομηνία και στη συνέχεια, αρχίζουμε τις πιέσεις για παράταση»

    Μη μου πεις ότι θα πρέπει να θεωρηθεί έκπληξη πρώτου μεγέθους αν ανακαλύψουμε ότι όντως ο Βενιζέλος, ο Παπανδρέου, η διαπλοκή και οι ευρωναζί σκέφτηκαν πονηρά...

    Είναι πλέον απλό και μονοσήμαντο: ή τα βροντάμε (έστω και με 20 μέρες διαφορά φάσης) και κατεβάζουμε τον κόσμο στο δρόμο σε ανένδοτο αγώνα, ή ξεχνάμε τις εκλογές._

  20. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 01/12/2011 01:18:05

    αδέρφια μη μασάτε !!! ... περιμένω δήλωση από το νέο (μας) κυβερνητικό εκπρόσωπο που θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους και για τις εκλογές και για όλα !!! θα ΤΣΑΚΙΣΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ ο Παντελής ... θα τρομάξουν και οι πέτρες ... p.s. σοβαρά τώρα ΑΝ ΣΑΝ ΕΛΕΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ότι η ΝΔ θα συμμετέχει σε κυβέρνηση Παπαδήμου με αντιπρόεδρο Πάγκαλο , Υπ.Οικ. Βενιζέλο , Μάκη (the hammer) Bορίδη Υποδομών και Παντελή Καψή εκπρ. Τύπου δε θα με πέρνατε με τις πέτρες ??? αντίστοιχα όποιος ΑΚΟΜΑ πιστεύει για εκλογές 19/02 με τι πρέπει να τον πάρουμε ???

  21. ΜΑΡΜΑΝΤΖΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ avatar
    ΜΑΡΜΑΝΤΖΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ 01/12/2011 01:29:12

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ...ΓΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΑΡΑ!!!!!

  22. Geros avatar
    Geros 01/12/2011 09:32:40

    Εδώ και μήνες διαβάζω στο site άρθρα που με όλους τους τόνους και όλους τους τρόπους λένε "εκλογές τώρα" , οι σχολιαστές ωρύονται "μονη λύση οι εκλογές".
    Μπορεί κανεις να μου εξηγήσει γιατί η ΝΔ έχει λόγο να γίνουν οι εκλογές σύντομα?
    Μπορεί κανεις να μου εξηγήσει γιατί πρέπει να ζητάμε από τον αρχηγό να κάνει κάτι που , ούτε για το καλο της χώρας είναι , ούτε για το καλο της παράταξης είναι , ούτε για το καλο το δικό του είναι? Και μετά όταν ο Σαμαράς όπως και σε αλλα θέματα ακούσει την φωνή της λογικής να βγαίνουμε παραπονούμενοι ότι και καλά ο αρχηγός μας πρόδωσε ...
    Αν γίνουν εκλογές σύντομα το μονο θετικό θα είναι ότι η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα , ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
    Ας προσπαθήσω να σκιαγραφήσω το σκηνικό της επομενης μέρας για να εξηγήσω την θέση μου .
    Η ΝΔ θα έχει βγει πρώτο κόμμα και θα της λείπουν καμια δεκαπενταριά βουλευτές για αυτοδυναμία (οποιος νομίζει πως έχουμε δυναμική αυτοδυναμίας ας κάνει σοβαρή ανάλυση και ας την παρουσιάσει , όχι λόγια , από που και πως θα έρθουν οι ψήφοι που λείπουν). Δεύτερο κόμμα θα είναι το ΠΑΣΟΚ εντελώς καταποντισμένο , άρα τους 15 που σου λείπουν δεν τους ζητάς από εκεί , δεν βάζεις στην κυβέρνηση τους πεθαμένους , δεν θα έρθει η ΝΔ υποθέτω να βάλει στο παιχνίδι το τελειωμένο ΠΑΣΟΚ.
    Μετά θα έρθουν ΚΚΕ , ΣΥΡΡΙΖΑ και Δημοκρατική Αριστερά ( τίτλος που υπονοεί ότι η υπόλοιπη αριστερά δεν είναι δημοκρατική , κανεις δεν το πρόσεξε όμως) , τα κόμματα αυτά είναι αριστερά , άρα καταγγελτικά , κόμματα διαμαρτυρίας , αντίδρασης , αν μπούνε σε κυβερνητικό συνασπισμό πέθαναν και το ξέρουν , δεν το κάναν τώρα δεν θα το κάνουν ούτε τότε άρα τους ξεχνάμε . Αν συγκυβερνήσουν με ΝΔ θα έχουν αυτοκτονήσει πολιτικά , δεν είναι βλάκες. Μετά έχουμε το ΛΑΟΣ , υποθέτω όλοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει μια συγκυβέρνηση ΝΔ με ΛΑΟΣ για την αριστερά που θα την έχεις απέναντι και στα κάγκελα . Θα μας κατακρεουργήσουν , θα μας στιγματίσουν . Άλλο να έχεις το ΠΑΣΟΚ να στηρίζει επίσης όπως τώρα , άλλο μονο εμείς και αυτοί , νομίζω είναι κατανοητό.
    Δεν θα αναλύσω και σενάρια κυβέρνησις με οικολόγους η Ντόρα μια και δεν ξέρουμε αν θα μπούνε στην βουλή , αλλα ακόμα και να μπούν 15 βουλευτές που θα μας λείπουν δεν θα έχουν οποτε δεν το συζητάμε καν.
    Άρα κυβέρνηση όπως την θέλουμε δεν θα μπορούμε να κάνουμε , έναν ευρύτερο συνασπισμό θα κάνουμε , πάνω κάτω σαν τον σημερινό , κάτω από ασφυκτικές πιέσεις της ευρώπης για την δόση που τότε θα πρέπει να πάρουμε , με φυσικά το 80% των υπουργών να είναι δικοί μας οποτε όλη η δυσαρέσκεια θα πεφτεί πάνω μας , όχι όπως τώρα που είμαστε και μέσα και έξω.
    Γιατί να το κάνουμε λοιπόν ?

    • Agni avatar
      Agni @ Geros 01/12/2011 10:32:54

      Γιατι απλά δεν τον διάλεξα αυτόν τον τύπο να με κυβερνάει,δεν με αντιπροσωπεύει,και παίρνει όλο και μεγαλύτερη εξουσία απο αυτή που του αναλογεί(συλλαμβάνει με μίσος μέχρι και ζητιάνουςμήπως θα τους βάλει σε κοινωνικό πρόγραμμα??αχχαχχα,απλός αυταρχικός σαδισμός..!!,μιλάμε για μανία και ψύχωση με οποιαδήποτε ελεύθερη εκδήλωση ενός πολίτη,ακόμα και με το στοιχειώδες δικαίωμα του να κυκλοφορεί στο δρόμο), καμμια θεωρία του τι μπορεί να γίνει,πολλές υποθέσεις έχουμε κάνει και το Πασόκ είναι ακόμα εδώ και μας έχει και δεμένους οπισθάγκωνα και στον Τοιχό..

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Geros 01/12/2011 12:09:07

      Ο γέρος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, ούτε τη γνώμη άλλαξε ούτε την κεφαλή του.

  23. Δαφνούλα avatar
    Δαφνούλα 01/12/2011 11:04:48

    Όσο είναι ακόμα καιρός η Ν.Δ πρέπει να απεγκλωβιστεί από αυτή την κυβέρνηση παρωδία η οποία δεν προσφέρει τίποτα ούτε στον τόπο ούτε στην ίδια εδώ χρειάζονται τα κότσια του πολιτικού άνδρα!!!!

  24. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 01/12/2011 11:35:23

    Εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνουν εκλογές στη συμφωνηθείσα ημερομηνία. Όμως ΔΕΝ πιστεύω πως η συμφωνία θα τηρηθεί. Δυστυχώς θα αποδειχθεί ότι η ΝΔ έπεσε μέσα στην τρύπα που της έσκαψε ο γαπ.

    Όποιος διαφωνεί, εγώ θα δώσω τα εξής odds:

    Εκλογές 19/2 πληρώνω 5,00
    Εκλογές άλλη ημερομηνία μετά τις 19/2 πληρώνω 1,10

    Αυτοδυναμία ΝΔ πληρώνω 5,00
    Πολυκομματική κυβέρνηση πληρώνω 1,10

    Κρίση στρατηγικής ΝΔ ως επιτυχούς, εκ του αποτελέσματος που είναι η αυτοδυναμία, πληρώνω 5,00
    Κρίση στρατηγικής ΝΔ ως ανεπιτυχούς, εκ του αποτελέσματος που είναι η αυτοδυναμία, πληρώνω 1,10

    Όσοι πιστοί, προσέλθετε. Δεν είναι ανάγκη να βάλετε πραγματικά χρήματα, αρκεί να ποντάρετε και θα φτιάξω ένα excel και βλέπουμε.

    Δυστυχώς ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ.